schiedam viaardingen 4 Prima concert van VrouwM"la8: 'east Wilton Fijenoord Maassluizer Kramer haalt finish van Finse Elfstedentocht Wiegmans toverkunst Holsbergens toewijding In Viaardingen rs, Wethouder pleit voor duurdere woningen 'Droge' opening fietsseizoen Schiedammer wint kwls van NCRV Scholleren timmeren zelf nestkastjes Inbraken In Maassluis Dronken man rijdt door na ongeval Pausln' afgelast ws wv Rita Young onderhoudt zich met twee kinderen: „Je blijft er jong bij." (Foto Emo Wientjes). VLAARDINGEN „Hallo allemaal,-leuk dat jullie er weer zijn." Met deze warme woorden ver welkomt Rita Young (44) haar publiek in de Vlaardingse zaal Middelhuyse. Zij is gastvrouw en zangeres van de maandelijks terugkerende Ri ta-Youngshow: een show voor jong talent, een feest voor de hele familie, een goed heenkomen voor een druilerige maartse zondagmiddag. 'Onder ons' Knobbeltjes Voorbereiding Diet Wiegman: de toeschouwer dwingen be wuster te kijken. (Foto Arie Wapenaar). Willem Breuker, zoals Tonny Holsbergen hem heeft afgebeeld. (Foto Arie Wapenaar). HET VRIJE.VOLK p «ff èi MAANDAG 7 MAART 1988 De Rita-Youngshow is een echt familiefeest Op het moment dat de vier uur durende show begint, is gastvrouw Rita zich nog even aan het verkleden. De zaal die doet denken aan een Tiroler uitspanning, is goed gevuld. Er zijn 250 toegangskaarten ver kocht. Het dans- en showorkest The Bell Boys bijt het spits af. En dat lukt ze goed, want al bij het derde nummer waagt het eerste paar zich op de dans vloer. Bij het volgende num mer, 'Daar bij de waterkant", danst het paar al niet meer al leen. Mannen trekken hun vrouwen op het glanzend par ket, buurvrouwen proberen sa men een foxtrot je en moeder leert haar jongste dochter dan sen. De Rita-Youngshow is een echt familiefeest. Dan is de beurt aan de Vlaardingse Rita Young zelf. Aangekondigd door presenta tor Danny Kandouw, ver schijnt ze, in stijlvol zwart ge kleed en behangen met gouden glitters. Net als bij alle andere artiesten die zij in haar show heeft uigenodigd, wordt haar zang ondersteund door een or kestband. Ze zingt het nummer 'Queen of Hearts'. Een toepas selijk lied, want Rita is zeer geliefd onder haar publiek. Ze heeft zelfs een heuse fanclub die bijna 200 leden telt. Tot die fanclub behoort ook een echtpaar uit Capelle aart den IJssel. Op hun 25-jarig hu welijksfeest trad Rita op. Sindsdien bezoeken zij de Vlaardingse show regelmatig. De man vertelt: „Wat ik zo leuk vind aan deze show is dat je zo gezellig 'onder ons' bent. De artiesten treden tussen het publiek op en staan niet onbe reikbaar ver weg op een podi um. En verder: je kijkt wat, je doet wat en je drinkt wat. Alles heel gemoedelijk." „Ja, het is net ene familie hier," vult een Vlaardingse aan. Ze heeft zojuist met haar dochter gedanst, want hun bei der mannen moesten het af la ten weten wegens ziekte. „Wij komen hier altijd," vertelt ze. „Verder gaan we nooit uit, maar hier Is het zo gezellig en op zondag is er toch niet veel te doen. En ik vind Rita gewel dig." Intussen is de temperatuur" flink opgelopen in de zaal. Rook, zweet- en frituurlucht vermengen zich. Maar de stemming zit er goed in. De schijnwerpers richten zich op John Miller, een stevige zan ger van Nederlandstalige lied jes, met een even stevig stem geluid. Hij is een paar jaar ge leden ontdekt door Rita Young. Inmiddels heeft hij een single uitgebracht: Tango de Amor. Het publiek kent het lied en zingt mee. Later vertelt hij: ,Jk heb veel aan Rita te dan ken. Zij heeft me de kracht en het vertrouwen gegeven om door te gaan in dit harde vak." Rita Young kent het vak. Zij zingt al 26 jaar. Ze vertelt: „Ik ken de weg die artiesten te gaan hebben. En ik ken uit er varing de struikelpunten op die weg. Zelf heb ik vroeger een Rita Young gemist. Daar om help ik nu graag anderen bij het opbouwen van een zangcarrière. Ik breng ze in contact met platenmaatschap pijen en artiestenbureaus. Ik geef ze advies en zorg er voor dat ze bij de goede mensen te rechtkomen, en niet bij de een of andere uitbuiter." Het doel van de Rita- Youngshow is dan ook, naast het verzorgen van een leuke middag voor het publiek, jon gelui met een beetje talent de kans geven om eens voor pu bliek op te treden. Daarbij no digt zij ook mensen uit die be langrijk zijn voor de artiesten: talentenjagers van artieaten- bureau's en mensen uit de ho- Rita zette haar eerste schre den in de richting van een zangcarrière op vijfjarige leef tijd. Rita: „Wij woonden hier in Viaardingen vlakbij een wees huis, Ik ging daar regelmatig naar toe om liedjes te zingen. Als beloning mocht ik dan aan de tafel van de weeshuisdirec tie meeéten. En dat vond ik een hele eer." Met zeventien jaar won Rita een plaatselijke talentenjacht in het Vlaardingse Hof. Daar na richtte zij het duo The Flar- dinga Girls op. In het midden van de jaren zestig won Rita een nationale talentenjacht met dit duo. De prijs werd uit gereikt door Jos Brink. „Die was toen nog een broekkie," weet Rita, te vertellen. Kort daarop echter moest Rita het zingen voor een tijdje opgeven. „Ik had knobbeltjes op mijn stembanden gekregen doordat ik de zangtechniek niet goed beheerste. Ze hebben me aan mijn stembanden geopereerd en ik mocht niet meer zingen, voor een periode althans." Rita herstelde gelukkig snel en na verloop van tijd pakte zij de draad weer op. „Ik nam 'zangelessen bij een Vlaar dingse operazangeres, Stan Romers, om de zangtechniek onder de knie te krijgen. Ook zong ik weer in orkesten. Maar dat heb ik niet lang volgehou den omdat mijn gezinsleven inmiddels was ik getrouwd en had ik een zoon onder mijn afwezigheid ging lijden." Daarom beperkt Rita zich nu tot het helpen van anderen en het entertainen van het pu bliek. En dat is ook heel leuk, vindt ze. „Mijn man Jan en mijn zoon Edgar zitten ook in het bedrijf. Dus dat geeft geen problemen meer," aldus Rita Young. „Bovendien, je blijft er jong bij." VLAARDINGEN Twee huldigingen, een aubade van zingende muzikanten en kwali- teitsmuziek kenmerkten zater dag het jaarlijkse concert van de Schiedamse Harmonie Wil ton Fijenoord in de Vlaar dingse Stadsgehoorzaal. On danks het door ziekte ontbre ken van enkele vaste krachten, bood het harmonie-orkest goe de waar: fijngevoelige melo dieën met zuivere tonen uit blaasinstrumenten en ritme- geweld van de slagwerkgroep en drumband, onder leiding van tamboer-msitre L. van Drunen. De enkele honderden aanwezigen kregen een goed afgewogen portie muziek te horen. Bovendien klonk ca- pella het 'Lang zal Ie leven'. Alle in grijs-blauw uniform gestoken muzikanten van Wil ton Fijenoord verrasten hun dirigent Jean Gruter met een aubade omdat hij op zijn 36ste verjaardag het jaarlijkse gra tis concert leidde. Het was een bijzonder intermezzo in een vrolijk programma, dat ook nog andere huldigingen bevat te. Klarinettist Cees van Kapel en tuba-speler Guus Berger kregen elk een speld van de Koninklijke Nederlandse Fede ratie van Harmoniegezel schappen. Goud was er voor Van Kapel omdat hij vijftig jaar lid van WF is, waarvan ook nog dertig jaar bestuurs lid. De Vlaardinger Guus Ber ger kreeg zilver omdat hij veertig jaar de tuba blaast bij de Schiedamse harmonie. Het concert bestond uit volksmuziek uit Europa en Rusland, licht klassiek werk en Amerikaanse amusements muziek, De gastspeler Edu&rd Wesley, lid van het altenatief blaaskwintet Calefax, soleerde in het concert voor hobo en klarinet van Bellini. De in 1964 geboren vijfdejaars student van het Amsterdamse conser vatorium trad ook op in La Battaglia di Legnano van Gul- seppe Verdi en speelde verder het gehele concert met de har monie mee. Na het concert in de Stads gehoorzaal bleef een groot deel van de ongeveer veertig muzi kanten en het publiek nog lang bijeen in De Harmonie, waar het Delta Dansorkest de stem ming er spoedig in had. KUOPIO/MAASSLUIS De berichten uit het Finse Kuopio over de alternatieve Elfstedentocht hadden iets weg van de barre tocht met Reinier Faping 25 jaar gele den. Kou (min 10 graden), sneeuw en scheuren in het ijs. Eén van de deelnemers was Maassluizer Ype Kra mer. Kramer, In het dage lijks leven voorlichter bij de gemeente Maassluis, reed de tocht afgelopen zaterdag uit in 8)4 uur. 350 Nederland se marathonschaatser wa ren eerder die dag aan de start verschenen. In him ge zelschap slechts een enkele Fin. Het marathonschaatsen is voorlopig nog een echt Hollands gebeuren. In het merengebied bij Kuopio was een traject van 4 keer 50 kilometer uitgezet. Ype Kramer kwam in de eerste ronde reeks in een scheur terecht, waardoor hij viel en zijn schaats verboog. Tevens raakte hij hierbij zijn skibril kwijt. Hij slaag de er in de schaats proviso risch te repareren en van een behulpzame deelneem ster kreeg hij een nieuwe bril te leen. Naamgenoot van de spor tieve Maassluizer, top- schaatser Ype Kramer (geen familie) die ook aan de start was verschenen, viel uit. Van de Berg raakte gewond. Winnaar van deze alternatieve Elfstedentocht '88 werd Evert van Ben- them. Maandagavond zendt AVRO's Sport om half acht een verslag uit. In de voorbereiding tot de ze Finse expeditie heeft de Maassluizer Kramer een zwaar trainingsprogramma afgewikkeld. Hij trainde drie maal per week op de Uithof en deed tweemaal per week aan conditietrai ning. Lange afstanden op de racefiets vormden de basis van het uithoudingsvermo gen. Ook in '85 en '86 reed Kramer de Elfstedentocht, maar dan wel de échte. In '86 reed hij in één week niet alleen de Friese Elfsteden, maar ook de Rotte Meren- tocht. Ype Kramer ondernam de barre onderneming in Fin land dit weekeinde samen met nog drie leden van de Maaslandse ijsvereniging. Alle vier reden de toch uit. Op zondag 6 maart volgt er nog een langlaufronde. Kra mer liet na een eerste aarze ling weten hieraan toch ook mee te willen doen. Hij doet daarmee een gooi naar een combinatie-klassement, een nieuw fenomeen in het Elf- stedengebeuren. Hiervan zal het in Leeuwarden wel nooit komen. Morgen worden de schaatsers uit Finland op Schiphol terug verwacht. Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM Hoe maak je uit een hoop glas een Venus van Milo en hoe kun je een vierkant rond op de muur projecte ren? Het antwoord op de ze knellende vragen is te vinden op de tentoonstel ling 'Beeld uit Beeld' van de Schiedamse kunste naar Diet Wiegman bij galerie Hachmang en Moesman. Zijn objecten zijn dui delijk niet van het soort waarbij de toeschouwer zegt „goh, prachtig" en snel weer verder loopt. Want direct bij binnen komst slaat de verwar ring toe. Als een roofdier om zijn prooi sluipen de bezoekers van de tentoon stelling om de objecten heen, hopend het myste rie te ontrafelen. Wat is nu dit mysterie dat iedere bezoeker in de ban houdt? Naast de in gang van de galerie staat een op het oog onsamen hangende hoop glas. Een abstract object dat be schenen wordt door een spotje. Hierdoor werpt het glas een projectie af op de muur. De glasberg is precies zo geconstru eerd dat zich op de muur een Venus van Milo afte kent. "Don't Touch Me' heet het kunststuk. Diet Wiegman:„Ik vind vooral de tegenstelling in het ob ject heel leuk. De zachte vrouwenfiguur is een pro jectie, je kan haar niet aanraken. En het object zelf is gemaakt van scherpe glasscherven waaraan je je vingers snijdt" Hetzelfde geldt voor de vierkante schilderijlijst, die is bezet met stukjes spiegelglas. Ook deze wordt door een lamp be schenen en hier komt op de muur een cirkel te- voorschijn. Toverkunst van de bovenste plank. Humor en vindingrijk heid zijn dan ook de sleu telwoorden in het werk van Diet Wiegman. Zijn werk dwingt de toeschou wer als het ware om be wuster te kijken. Wat is nu het kunstwerk: de illu sie op de muur of het tastbare object? De titel van de tentoon stelling TBeeld Uit Beeld' komt wel heel letterlijk naar voren in het beeld 'Kubisme Uit Afrika*. Diet Wiegman kocht een naar Westerse maatstaven ge maakt, kitscherig Afri kaans beeld „eigenlijk al helemaal gedegene reerd" en 'schilde' de buitenkant er af. Naast het uit schillen opgebouw de oorspronkelijke beeld, staat de hoekige, kubisti sche inhoud. Twee beel den naast elkaar, waarbij het kubisme letterlijk uit de Afrikaanse kunst voortkomt. Dat Diet Wiegman een grapje wel kan waarde ren blijkt ook uit het feit dat hij de twee wijngla zen, die een bezoeker van de opening voor het beeld heeft gezet, graag wil la ten staan. „Zo lijkt het net of ze samen een glaasje hebben gedronken." Diet Wiegman, Beeld uit Beeld, tot en met 2 april bij galerie Hach mang en Moesman, Lan ge Haven 50. Geopend: woensdag tot en met za terdag van 11.00 tot 17.00 uur. Door MARJO PEPPELAAR VLAARDINGEN Schilderen en muziek; dat zijn de twee passies van Tonny Holsbergen. Tus sen passies is het moelijk kiezen en daarom besloot de Amsterdamse kunste nares deze te combineren. Bij haar expositie in het muziekinformatie- en do cumentatiecentrum Ton Stolk aan de Westhaven- kade in Viaardingen is te zien hoe muziek een cen trale plaats in haar werk inneemt. In tekeningen, monoty pes en etsen beeldt Tonny Holsbergen musici en di rigenten op natuurgetrou we wijze af. Hun houding en de manier waarop ze hun instrument vasthou den, is steeds zeer goed getroffen. Dat is niet zo verwon derlijk, want Tonny Hols bergen verkeert in de gunstige positie dat ze naast een begenadigd kunstenares ook een niet onverdienstelijk musi cienne is. Ze heeft een goede stem en ze bespeelt onder meer de draailier. „Het Is ongelooflijk: alles wat ze doet, doet ze goed," zegt Eva Stolk van het muziekinformatie- en documentatiecentrum. „Dat is ook een beetje haar kruis, want af en toe moet ze kiezen tussen kunst en muziek." Tony Holsbergen is uitgeno digd om met een Balti- sche (Finse) muziek groep een toemee door Amerika te maken. En dat betekent dat ze gedu rende die periode nauwe lijks tijd overhoudt om te schilderen en te tekenen. Op de tentoonstelling is te zien hoe Tony Holsber gen aan iedere techniek een bepaalde gevoels waarde meegeeft. Haar pastel- en potloodtekenin gen zijn heel gevoelig. Je kunt er haar bewondering voor de muzikant uit afle zen. Door vlakken leeg te laten of extra lijnen aan te brengen, geeft de kun stenares de beweging weer die de musicus maakt. De bijna tedere bewondering wordt vaak nog eens benadrukt door de zachte kleuren die zij in haar tekeningen ge bruikt. In een tekening van saxofonist Willem Breuker geven de fellere kleuren de dynamiek van zijn jazzmuziek weer. Je ziet hem swingen met zijn saxofoon. In haar etsen en mono types beeldt Tonny Hols bergen haar figuren juist bijna karikaturaal af. Haar dirigenten zijn kod dige, verstrooide manne tjes. Een celliste gaat zo in haar instrument op dat het lijkt of ze er de liefde mee bedrijft. Maar hoe Tonny Hols bergen haar onderwerp ook benadert, zij doet dat altjd met toewijding en vakmanschap. Haar kracht ligt in de goede ty pering van houding en be weging van de muzikan ten, of ze dat nu met be wondering of met Ironie doet Tony Holsbergen met tekeningen, etsen en ge mengde technieken, tot en met 20 maart tn mu ziekinformatie- en docu mentatiecentrum Ton Stolk, Westhavenkade 45. Geopend: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en zaterdag 19 maart en zondag 20 maart van 14.00 tot 17.00 uur. VLAARDINGEN De stichting Coerke (Coördinatiepunt Emancipatie Viaardingen), houdt morgen tijdens de Inter nationale Vrouwendag een feestdag in het ontmoetings centrum Coerke. In het och tend- en middagprogramma staat het thema 'positieve ac tie' centraal. Met video-opna mes en gesprekken worden de deelnemers er op gewezen hoe vrouwen zich een betere posi tie In de maatschappij kunnen verwerven. Door scholing bij voorbeeld zouden vrouwen de zelfde positie kunnen innemen als mannen. Mevrouw Anneroos Gerritsen, werkzaam als cursusstaflid op de Volkshogeschool Olaerts- duyn, zai dieper op het thema 'positieve actie' ingaan, 's Avonds staat een theaterspel op het programma. Om acht uur begint een tragikomische voorstelling, gespeeld door Marlies de Waard en Renée Schouwenberg. Na dit theater- gebeuren 'De dames van D. en K.' zal het gitaarduo Senza Pa role op de achtergrond hun re pertoire spelen. De gehele dag is in Coerke aan de P. K. Dros- saaristraat 65-67 klnderop- vang geregeld. De toegang voor het avondprogramma be draagt 2,50. Ook in Maassluis is het een en ander georganiseerd op de ln- - ternationaie Vrouwendag. In - het Vrouwen Ontmoetingscen-: -. trum Slen aan de Noordvtiet r- - 145 zullen vrouwen van vier or- ganlsaties met het spelletje 'Hints' meer bekendheid pro- beren te geven aan films, boe- ken, uitdrukkingen en gezeg- -'- den waarin vooral vrouwen voorkomen. Tussen de spelronden door zat - de cabaretgroep 'Tot Sien's' n serieuze vrouwenzaken op de korrel nemen. De avond, die om 20.15 uur begint, wordt geopend door Alie Kuyper. Ze zal verteilen over de geschie denis van de internationale Vrouwendag. SCHIEDAM De Schiedamse wethouder van Volkshuisves ting J. G. van Kieef heeft de le den van de gemeenteraads commissie Stadsvernieuwing gevraagd in te stemmen met het plan om 54 vrije sector wo ningen te bouwen aan de Bur gemeester van Haarenlaan. De woningen moeten aan de noordwest-rand van het park komen. Volgens de wethouder is in de wijk Nieuwland behoef te aan wat duurdere, op com fort gerichte, woningen. Aan de vraag naar goedkope woningen wordt volgens hem door de sociale woningbouw en de gesubsidieerde koopsec tor voldoende voldaan. De aandacht was zó op de sociale woningbouw gericht, aldus Van Kleef, „dat de bouw van koop woningen in de duurdere klas se tussen wal en schip raakte." Bezwaren die tegen het bouw plan worden geopperd, komen volgens Van Kleef voort uit on wetendheid over vorm en plaats van de geplande wonin gen. Het voorgestelde plan be staat uit drie woongebouwen van zes bouwlagen elk. De af stand tussen de gebouwen houdt het zicht op het park vanaf de Burgemeester van Haarenlaan In stand. 4Jar. - v f 3T8 VLAARDINGEN De Toer club Rijnmond heeft gisteren met een vijftig kilometer lange fietstocht de spits afgebeten van het nieuwe toarselzoen '88. Volgens Toerclub voorzitter Aad van der Zalm is deze voor- jaarstocht, „voor zover je van voorjaar kunt spreken", fan tastisch verlopen. „Wei heb ben we ruim tien iekke banden geteld, maar vreemd genoeg ligt dat aan het jaargetijde. Zo net na de winter ligt er altijd veel troep op de wegen." De ongeveer tachtig deelne mers hebben de route, zonder een spatje regen, langs Delft en de Rotte Meren in drie uur afgelegd. Halverwege 13 gepau zeerd voor een bak koffie. Nie mand heeft tijdens de tocht af gehaakt, ondanks de opmerke lijke leeftijd van sommige sportievelingen. Dé oudste deelnemer was 67 jaar, de jongste net 12. SCHIEDAM De Schiedam mer Guus van de Mespel heeft afgelopen zaterdag 3500,- verdiend voor het Vogeiasiel Schiedam door eerste te wor den In de NCRV-kwis 'Wie Kent Nederland'. Guus had in het tv-programma een trage start, maar wist In de laatste ronde, waarin veel punten per vraag waren te vergaren, steeds als eerste de juiste ant woorden te geven. Uiteindelijk bleef het scorebord op 56 pun ten staan, waarmee hij tot win naar kon worden uitgeroepen.! VLAARDINGEN Het gevaar dreigt dat vogels de Vlaar dingse Broekpolder zullen mij den wegens gebrek aan vol doende holten om In te broe den. Om dat te voorkomen zul len leerlingen van de Lagere Technische School uit Viaar dingen donderdag ruim vijftig nestkastjes in de polder plaat sen. Het ophangen van alternatieve nestruimten is een Idee van ja- germeester Roel Blom, die de scholleren tijdens de biologie lessen enthousiast voor het plan wist te maken. Hij vertel de de leerlingen over de flora en fauna in de Broekpolder. Blom: „Ik moet de leerlingen mijn complimenten maken. Ze hebben met vakmanschap de nestkastjes getimmerd en ge nummerd" van 1 tot 50. in de Broekpolder huizen voor- ai mezensoorten, roodstaarten, vliegenvangers en spechten. Ook uilen en valken kiezen hun broedplaatsen het liefst in boomholten. En holten zijn in de kerngezonde bomen in de Broekpolder niet te vinden. Het vertrek van deze insecteneters zou volgens Blom te betreuren zijn. Het eerste nestkastje zal donderdag om 14.00 uur door burgemeester A. van Lier aan J een boom worden getimmerd, t Daarna bevestigt elke leerling t z'n eigen kastje aan een aan-' gewezen boom. 4 MAASSLUIS Inbrekers heb ben het afgelopen weekend In Maassluis voor enkele honder den guldens aan sigaretten en geld gestolen. BIJ een tankshop aan de P. C. Hoofilaan werd een grote hoeveelheid sigaret ten van verschillende merken ontvreemd. Aan diezelfde laan werd uit een woning ruim veer tienhonderd gulden aan Neder lands en buitenlands geid ge stolen. Uit de personeelsruimte van een winkel In de Konings hoek werd een handtas wegge grist. De tas werd later buiten het winkelcentrum teruggevon den. Er ontbrak ongeveer vijf tig gulden. VLAARDINGEN De 32-Jarl- ge Vlaardinger A. van T. is gis teravond door de politie aan gehouden nadat hij was door gereden na een aanrijding op de Kamerlingh Onnestraat. Personeel van een surveillan ceauto zag op hun rit naar het ongeval een wagen nogal slin gerend over de weg rijden. De man bleek later de aanrijding te hebben veroorzaakt. HIJ werd naar het politiebureau overgebracht waar een arts hem de bloedproef afnam. Bij de aanrijding is niemand ge wond geraakt. Twee auto's hadden blikschade. SCHIEDAM De voor morgen geplande voorstelling 'De Ame rikaanse Pausln' van Toneelge zelschap Yvonne Lex in het Passage-theater gaat niet door.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1