schiedam- vlaardingen TE FRIVOOL VOOR ONS LAND 'Bouw good op gang 'Ze doen ook rock 'n roll, maar hoe dat gaat If Plan voor meters bij invaliden-parkeerplaats Vlaardingen: aandacht voor minderheden-les Feesthal Dansorkest vanavond In Mlnbaahhal Solidariteitsactie voor woningbouw Nicaragua Disco wv ws ISJVil Potje HBS Joke de Bloe- me-Fousert over haar va- der: „Zülke grote wonden van het door liggen heeft hij op heupen en schouder." (Foto Arie Wapenaar) VLAARDINGEN „Laat ik voorop stellen. Aan die meiden ligt het niet. Zij doen hun stinkende best, maar de organisatie van de verzorgingsaf deling van Drieën Huysen deugt niet. Wij hebben dat nu met onze vader gemerkt, maar er moeten veel meer mensen zijn met klachten." Brandende peuk rJH- Oogcontact Therapie Demonstratie rolstoeldansen bij invalidensportvereniging De Ooievaars door dans lerares Rie Zijlstra (rechts): „Wel even de partner begroeten hoor, dat hoort er echt bij." (Foto Arie Wapenaar HET VRIJE VOLK ZATERDAG 12 MAART 1988 Door AD HOOGERWERF VLAARDINGEN Het ini- tiatief van de Werkgroep Salon de Harmonie om een fonds op te richten dat de Stadsgehoor zaal in Vlaardingen van de slo pershamer moet redden, is op gepikt door een keur van Ne derlandse artiesten. Gisteren maakte Janka Verhoef tijdens De Laatste Salon bekend dat afgelopen donderdag de ver eniging Vrienden Stadsgehoor zaal Complex is opgericht. Een vijftigtal artiesten, onder wie Jos Brink en Martine Bijl, hebben zich solidair verklaard met de vereniging. De nieuwe club heeft tot doel de Stadsgehoorzaal te behou den. De gemeente heeft het voornemen het bouwwerk, ont worpen door Sybold van Rave- steyn (die ook de voormalige Groote Schouwburg thans ^theater Zuidplein en dier gaarde Blijdorp op z'n naam heeft staan), af te breken. Vooral de wethouder van Stadsvernieuwing, Bas Goudri- aan, kreeg de wind van voren. Tijdens het optreden van The Hot Bluezz Band verscheen een spandoek boven het podi um met daarop de tekst: „Wat wind en water lieten staan, sloopte hier Bas Goudriaan." De Werkgroep Salon de Har monie had al beloofd dat het toch een mooie avond zou wor den: „Want wij zullen sterven in schoonheid," besloot ze'haar voorwoord in het huis-aan-huis bezorgde afscheldskrantje. De reden voor het stoppen met de organisatie van deze toch re delijk populaire praatshow is een bekende: financiële nood. „We werden het zat mensen steeds te vragen belangeloos op te treden. De gemeente wil de geen subsidie beschikbaar stellen. En het is ons niet ge lukt het budget te verruimen. Dan houdt het op," aldus pre sentatoren Aad Rietveld Dick van der Lugt. en Om de financiering van deze avond rond te krijgen is een beroep gedaan op sponsors, „die we eens diep in de ogen hebben gekeken," zegt Van de Lugt. Een deel van het geld, een kleine drieduizend gulden, is uit het potje genomen waar mee het uitgaanscomplex van de ondergang gered had moe ten worden. Eind 1986 werd het fonds 'Red de Harmonie en de Stadsgehoorzaal van de Slo pershamer' opgericht. Een kunstveiling die dat fonds moest spekken bracht vorig jaar mei enkele duizenden gul dens op. „We dachten dat deze feestavond een goede bestem ming voor dat geld is," meent Rietveld. Gisteravond kwam 'een nieuwe veiling overigens zeer lauw op gang. Tot rond middernacht tra den vooral Vlaardingse arties ten op die ook landelijk geen onbekenden zijn, onder wie The Amazing Stroopwafels (presenteerden gisteren ook hun eerste CD), Ben van der Linden met Delia Bosiers en Fred Piek. De teksten van Levi Weemoedt waren een welkome afwisseling van de vele mu ziek, die in de zaal met een vrij zwakke akoestiek te be luisteren viel. Weemoedt stak de draak-met de wens van de gemeente Vlaardingen om de milieuprijs 1988 in de wacht te slepen. „Ik had veel kunnen verzinnen. Maar dat, nee." Ook moest weer eens het Liesveld viaduct het ontgelden, „die brulbaan in het niets," zoals hij het omschreef. De Rotterdamse architect Johan de Vries ging in op de vraag waarom het werk var. Van Ravesteyn overal wordt gesloopt. „Het is te frivool voor Nederland," meende De Vries. 'Organisatie van verzorging in Drieën Huysen deugt niet' Mevrouw Joke de Bloeme- Fousert beweert dat haar va der onvoldoende verzorging heeft gekregen. Deze week is 'hij met spoed opgenomen in het Zonnehuis met uitdro gingsverschijnselen en ernsti ge wonden van het doorliggen. Mevrouw GA. van Gennip, verpleeghuisarts van het Zon nehuis, bevestigt dit, maar weigert nadere informatie te geven. Volgens de tijdelijke leiding van Drieën Huysen is al enige tijd geleden over op name in 'een verpleeghuis overleg gevoerd en heeft huis arts H. Poerbo di Poero deze week de spoedopname voorge schreven. De huisarts was niet bereikbaar,voor commentaar. Mevrouw De Bloeme was ten einde raad toen ze Het Vrije Volk onlangs benaderde met klachten over de verzorging van haar vader. De man is 89 jaar en vier jaar geleden opge nomen in de verzorgingsafde ling van Drieën Huysen. Sinds een jaar ongeveer kan hij zich nauwelijks zelfstandig voort bewegen en sinds een maand zelfs zijn bed niet meer uit. Zijn dochter zegt: „In zo'n geval ben je slecht af in dit verzorgingstehuis. Je moet wel betalen voor verzorging, maar het grootste deel van de dag wordt er niet naar je omgeke ken. Daar heeft men geen tijd voor. Voor 150 man zij er na vier uur *s middags maar drie verpleegsters beschikbaar. Zij hollen van hot naar her en hebben géén tijd om een hulp behoevende man zijn kopje koffie aan te geven. Verschil lende keren heb ik ze koud aangetroffen in de keuken. Het is er neergezet zonder erbij na te denken, dat mijn vader zijn bed niet uit kan om het te pak ken." Een veel schrijnender voor beeld nog: „Mijn vader is een stugge roker. Daar staat hij ook om bekend in Drieën Huy sen. Het is gebeurd, dat hij in slaap viel en men dat pas op merkte nadat een brandende peuk ernstige schade had ver oorzaakt De eerste keer is een gat in zijn invalidestoel ge brand, maar de tweede keer liep hij behalve een gat In zijn overhemd ook op zijn borst een grote brandwond op. Dat mag natuurlijk niet als iemand in de verzorging zit." ,Mijn zus en ik hebben pas een aanvaring gehad met di recteur Verburg," vertelt me vrouw De Bloeme. „Ik zit om streeks half vier bij mijn va der, die zegt dat hij erg veel pijn heeft. Zijn heupen en schouder zijn kapot van het doorliggen. Pa vraagt me of ik hem wil omdraaien, maar ik kan dat niet en durf het ook niet. Ik druk op de bel. Er komt na een poosje een zuster, die vraagt wat er aan de hand is. Ze zegt: Ik ga even iemand halen en gaat weg. Een hal fuur later zit ik nog alleen met mijn vader, die stikt van de pijn. Om half vijf, dus een uur later, komt mijn zus op bezoek. Zij drukt ook maar een keer op de bel. Komt er weer een zus ter, die weggaat om hulp te ha len. Na een kwartier gaat we dé gang op" en komen de direc teur tegen. „Als wij hem vertellen wat er aan de hand is zegt hij al leen: Dan moet u bij de hoofd zuster zijn. Witheet wordt mijn zus als die directeur naar de bezuinigingen verwijst met de opmerking: We moeten alle maal inleveren. Dat is toch geen excuus om een man die pijn lijdt niet te helpen Als je niets om die oude mensen geeft, ga dan wat anders doen dan werken in zo'n verzor gingshuis." Joke de Bloeme-Fousert deed haar beschuldigingen in de periode dat het bestuur en de directeur van de Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB) druk doende waren om het faillissement te voorko- men. Dank zij miljoenensteun van het ministerie van VROM en de gemeente is dit ook ge lukt. Inmiddels is directeur Verburg geschorst in verband met een justitieel en accoun tantsonderzoek naar "mogelijke financiële onregelmatigheden en na het bekend worden van het bestaan van een jarenlan ge Intieme relatie met een per soneelslid. Hij was daarom niet bereid nu op verzorgings klachten te reageren. De als waarnemend-direc teur optredende administra teur L. Nijboer zegt in overleg met het hoofd van de verzor gingsafdeling: „Het was ons niet bekend, dat de familie van meneer Fousert klachten had. De gewoonte is, 'dat de zusters regelmatig bij bedlegerige pa tiënten gaan kijken. Het klopt wel dat wij tussen half vier en de volgende ochtend met een hele kleine bezetting werken. ,,'s Middags en 's avonds zijn er drie mensen voor alle over vijf etages verdeelde 129 bewo ners en 's nachts twee. Over dag werken we met twaalf tot vijftien man, van wie er ver schillende in de kamers ko men. Die klacht over regelma tig aangetroffen koude koffie lijkt me daarom overdreven. Immers dan was dat opgeval len, want er is natuurlijk nie mand die koffie in de keuken zet als men weet dat de bewo ner zijn bed niet uit kan." rv Ati Door ROB VAN STEK .SCHIEDAM Alle begin is moeilijk, vandaar dat de mis verstanden en bijna-botsingen het eerste uurtje niet van de lucht zijn. Herhaaldelijk moet lerares Rie Zijlstra ingrijpen. „Nu staat u weer achterstevo ren, en nog aan de verkeerde kant ook!" corrigeert zij één van haar pupillen quasi- streng. Maar allengs gaat het beter en tegen het einde van de les beheersen de deelnemers ook al een van de moeilijkere figu ren. Op de tonen van een En gelse Wals rijden de rolstoe lers twee aan twee op elkaar af, pakken het wagentje van de ander beet en draaien in vier maten een keurige pirouette. Alleen de hoffelijkheid wordt nogal eens uit het oog verlo ren. „Wel even de partner be groeten, hoor. Dat hoort er echt bij," drukt 'Zijlstra de aan wezigen op het hart, Rolstoeldansen Is een betrek- kelijk nieuw fenomeen in Ne derland, dat zo'n zeven jaar geleden uit Engeland kwam overwaaien. „Maar de groei zit er flink in. Met de natte vinger schat ik "dat er nu al tegen de tweeduizend mensen mee be zig zijn," zegt danspedagoge v Rie Zijlstra uit Spijkenisse. Zij verzorgde, onlangs bij de Schiedamse invalidensportver- eniging De Ooievaars een de- monstratïeles. Zijlstra heeft zelf haar opleiding tot lerares .rolstoeldansen nog, niet geheel afgerond, maar omdat er een groot tekort - is aan docenten v'ïheeft zij 'dispensatie gekregen. "Piisln principe lenen alle dansen zich-ervoor om ook in een-rol: stoel uitgevoerd te worden uit gevoerd. Van volksdans en ballroom tot cha-cha-cha, van foxtrot tot tango en alles wat daar tussen zit. Zijlstra: „Ze schijnen zelfs te rock 'n rollen, maar hoe dat gaatDat heb ik zelf nog nooit gezien." De voorkeuren liggen heel tradi tioneel, net als bij een 'gewoon* publiek: de jongeren willen dis co en moderne dans, de oude ren prefereren het klassieke repertoire. Uiteraard vergt het dansen in een wagen enige aanpassin gen. „Bij een wals gaan er drie passen in een maat. Maar om dat je natuurlijk niet met je voeten werkt, vervang je die passen door één aanzet per maat aan de wielen," legf de danslerares uit, die zelf niet gehandicapt is. Ook het li chaamscontact dat bij de nor male danshouding hoort ver valt. Zijlstra: „Dat wordt opge vangen met de ogen. Oogcon tact is het communicatiemid del van de rolstoeldanser. Ik ken een jongen die alleen maar met zijn ogen kan praten. Voor hem is het dansen een beleve nis." Diverse variaties zijn moge lijk bij het dansen in de wa gentjes. Wie niet in staat is de stoel zelf voort te bewegen kan geholpen worden door een du- wer. Daarnaast kan men ook dansen met een valide partner zonder stoel, of solo, bij moder- wisf; w ne dans. Bij sommige dansen geniet een staande partner dui delijk de voorkeur. Zijlstra: ,j)e tango gaat verreweg het makkelijkst met een staande partner. Neem nou al die spin- turns die erin zitten. Daar heb je met een partner in een stoel al gauw vijf maten voor nodig, met een staander kan het in twee." Aan de stoelen zelf worden geen bijzondere eisen gesteld. Er is een speciaal danswagem tje in de handel, dat lichter is uitgevoerd dan het gewone materiaal, maar in principe kan er met elke stoel worden gedanst, ook met een stoel met elctromotor. Volgens de danspedagoge kan het bezig zijn met deze hobby een belangrijk therapeu tisch effect hebben. ,Dit is na tuurlijk veel beter dan maar zitten te zitten," vervolgt ze. „Al doende vergeet je de pijn. Als je de mensen bezig ziet zou je misschien kunnen denken: daar is toch geen bal aan. Maar let eens op die gezichten, kijk eens hoe ingespannen ze er mee bezig zijn, ze gaan er helemaal in op. Als een van de duwers in de fout gaat hebben ze behoorlijk de pest in, want dat hebben ze haarscherp door. Ook zijn ze erg gebrand op het behalen van diploma's en certificaten bij wedstrijden. Dit tijdverdrijf betekent vaak erg veel voor ze, vooral voor degenen die verder niet veel meer kunnen." Het allerbelangrijkste is ech ter het gezelligheidsaspect. „Natuurlijk, dat voert zonder meer de boventoon," vertelt Rie Zijlstra „Er even hele maal uit zijn. Het samenzijn met anderen, de muziek, nieu we mensen ontmoeten. Precies hetzelfde dus wat ieder ander mens ook van een avondje dansen verwacht." Of rolstoeldansen een vast programma-onderdeel wordt bij de Ooievaars is nog even de vraag. Volgens Mare Chomet- te, secretaris van de vereni ging, gaat het alleen door als er in de toekomst meer belang stellenden op komen dagen dan deze eerste keer. „Zelf vond ik het erg leuk, maar de opkomst was bedroevend," zegt hij. „Wellicht was het te weinig bekend, of is de drem pel hoog omdat het wat nieuws Is. In ieder geval komen er bin nenkort nog twee demonstra-' ties, waar we een wat ruimere bekendheid aan willen geven, ook buiten de vereniging. Daarna nemen we de beslis sing." HOEK VAN HOLLAND De fractie van de Partij van de Ar beid is tevreden over de voort gang van de woningbouw in Hoek van Holland. Fractieleider mevrouw T. Brabander is het niet eens met de kritiek die door de groepering Hoeks - Weizijn wordt geuit. „Nadat in"1974 de Hoekse be volking zijn oordeel had gege ven hoe Hoek van Holland er in de toekomst uit zou moeten zien is er niet zoveel gebeurd,' 'zegt zij. „Pas nu komt er weer het een en ander van de grond. Er werd gekozen voor een bevolkingsgroei tot 10.000 inwoners, geen satelietstad dus zoals bijvoorbeeld Zoeter- meer." Brabander berekent dat er 'voor een inwoneraantal van 10.000 vanaf 1974 ongeveer duizend huizen hadden moeten worden gebouwd. „Voor de natuurlijke bevolkingsgroei zijn veertig tot zestig woningen per Jaar voldoende," schat zij. „Maar in de dertien jaar na 1974 zijn er door omstandighe den maar 450 woningen ge bouwd." Toos Brabander stelt dat veel Hoekse jongeren in die periode naar andere gemeenten zijn verhuisd. „Er voigt nu gelukkig een inhaaimaneuvre," gaat-zlj verder. „Met de bouw vanwo ningen aan de Cordesstraat-en op de vroegere ijsbaan en'.?' *jj* camping is de PvdA tevreden^. Een ruimer aanbod van wonin gen geeft een grotere door stroming waardoor weer veel huurwoningen vrijkomen. Door de realisering van veel nieuwe eengezinswoningen die hoofd zakelijk door jonge mensen worden betrokken, krijgen ook anderen weer een kans." Overigens hoopt de PvdA dat er voor 1989 weer een contin gent woningwetwoningen be schikbaar zal worden gesteld. VLAARDINGEN De werk groep Verkeer heeft voorge steld parkeermeters te#p!aat- sen bij invaliden-parkeerplaat sen in Vlaardingen. Tot nu toe kunnen invaliden hun wagen gratis parkeren. De voor hen bedoelde plekken zijn met een kruis op het wegdek aangege ven. De invaliden-parkeerplaat sen blijken echter ook een gro te aantrekkingskracht te heb ben op niet-invalide automobi listen. De invaliden voor wie de plekken zijn gereserveerd, kunnen er veelal geen gebruik van maken omdat de plek steeds langdurig bezet is. Om - dat te voorkomen zuilen par-'»"1 keermeters worden neergezet; waarbij hooguit twee uur mag3.'. worden geparkeerd. Bij het be-v sluit is in overweging genomen,tj dat een invaliden-parkeerkaart'e niet op sociale gronden -bij--1'^" voorbeeld kostenbesparing- J wordt verleend, maar op medi-^ sche indicatie. VLAARDINGEN Er bestaan nog geen 'witte en zwarte' scholen in Vlaardingen. Dat blijkt uit een concept-nota van het college van burgemeester en wethouders over minderhe den in het Vlaardingse onder wijs. Het is wel zaak dit zo te houden en de kwaliteit van het onderwijs voor minderheden niet uit het oog te verliezen, meent het college. Aan de voorstellen in de nota (het goed volgen van leerresul taten, veei.aandacht aan de taal bésteden) ligt de landelijke 'belangstelling voor minderhe den ten grondslag. Vooral in grote steden is duidelijk ge worden, dat met name een goede beheersing van de Ne derlandse taai belangrijk is voor 'mee kunnen komen' in de samenleving. De nota met de voorgestelde richtlijnen over aandachtspun ten in de lessen wordt gezon den aan schoolbesturen, de commissie voor onderwijs en het advies- en overlegorgaan etnische minderheden..De re actie van deze organisaties op de nota zai het gemeentebe- stuur gebruiken voor haar uit- eindelijk© standpuntbepaling.'- - VLAARDINGEN Het Delta Dansorkest geeft vanavond een jubileumbal in de Lijn baanhal te Vlaardingen. Het bal in de Baanstraat 4 wordt gehouden om het twintigjarig bestaan van het Delta Dansor kest te vieren. De band The Amazing Stroopwafels geeft een gastoptreden. Uit Delft is er een demonstratieteam aan wezig van Dansschool Wesse- ling. Het delta Dansorkest werd in januari 1968 door twaalf Vlaar dingse amateur musici opge richt. Het orkest speelt zowel Ballroom als Latin American dansnummers. In de dagen dat mede-oprich ter Dick Borst nog leiding gaf aan het orkest werd ook mede werking verleend aan verschil lende revues in de omgeving van Vlaardingen. Na het af scheid van Borst speelde het - orkest voornamelijk dansmu ziek. De huidige bezetting bestaat uit vier saxofoons, drie trom petten, drie trombones, piano, guitar, bas en drums. Trompet tist Hans van den Berg heeft nu de touwtjes in handen. Op het repertoire staan bekende werken van onder andere Glenn Miler en The Ramblers. SCHIEDAM Het zijn drukke tijden voor de werkgroep Oe cumenische Vastenaktie Schie dam- Noord. Zij heeft zich voor genomen zo veel mogelijk geld te verzamelen voor bewoners van de Martin Luther Kingwijk in Managua (Nicaragua). Daar probeert een coöperatie met het maken van onderdelen voor prefab-woningen twee vliegers in één klap te vangen: het creëren van arbeidsplaat sen en het verbeteren van de woonomstandigheden. Sinds 21 februari loopt het vastenproject, dat pas op 3 april wordt afgesloten. In deze zogenaamde veertigdagentijd, de zes weken voorafgaande aan Pasen, worden door vijf kerken en zes basisscholen al lerlei activiteiten ontwikkeld onder het motto 'Een dak bo ven je hoofd'. Dit jaar sluit de actie, die voor de derde achtereenvolgende keer in Schiedam Noord wordt georganiseerd, aan bij 'een leerreis naar Nicaragua die vier jongeren uit Schiedam en Vlaardingen in de zomer van 1987 maakten. Zij zijn daar ge tuige geweest van de erbarme lijke armoede, het gebrek aan fatsoenlijke woonruimte en de gebrekkige scholing. Boven dien hebben ze de eerste, schuchtere, pogingen gezien om in die situatie verbetering te brengen. Eèn van die pogingen is de verdere opbouw van een coö peratief bouwbedrijf in de Mar tin Luther Kingwijk in de hoofdstad van Managua. Dat levert werk en inkomsten op en kan dus de levensomstandig heden verbeteren. Het financiële doel van de Vas tenaktie is te komen tot een startkapitaal voor de nieuwe fase van deze coöperatie. Tot nog toe fabriceerde het be drijfje dakplaten en dakbedek king. Men wil echter ook pane- len, pilaren en balken voor 250 prefab-woningen gaan maken.',,r Het geld hoopt de werkgroep, behalve door collectes in de kerken en diverse giften, voor-, al bijeen te brengen door mid del van het houden van een Fancy Fair en rommelmarkt op zaterdag 26 maart in en naast de Martinuskerk in de wijk Groenoord. Naast de informatie die in de kerken en scholen vrijwel da gelijks over het project wordt gegeven, is er tot 3 april in de Bibliotheek van wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bach- plein een grote fototentoon stelling. Er hangen onder meer foto's die de Vlaardingers en Schiedammers gemaakt heb ben in Nicaragua en die laten zien in welke schamele toe standen mensen leven in dit Latijnsamerikaanse land. ■t VLAARDINGEN In het.kader van de vrijwilligersactie tegen;;,: het ontslag van de beheerder van wijkcentrum De Pljpelaar in de Vettenoordsepolder is gisteravond disco gedraaid op het Liesveld. De Jongelui, die anders op vrijdagavond plaat jes draaien In het wijkcentrum, hebben hun boeltje naar het winkelcentrum gesleept en deelden In disco-tempo folders uit. Ook verzamelden zij hand tekeningen van winkelénd pu bliek onder een verklaring, waarin solidariteit betuigd wordt met de actie van de VOP-bewoners. i,

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1