'Als het publiek binnen is, begint het pas' UIT OP KOMST Nieuw bestuur PvdA dichter naar leden Evelien Herfkens over organisatie PvdA Doorgezakte stoel zorgt voor hilariteit in raad Keramiek in Stedelijk Dure auto gestolen h Vlaardingen tegen Apartheid neemt afstand van aanslagen Van Oorschot voorzitter Tonny Vogelenzang werkt meer dan dertig jaar in De Passage ,--\7 -- rv';c;" •- - [;%- fk WS SCHIEDAM De tweede culturele manifesta tie waarvoor *De Erker' zondag" 20 maart de deu ren opent, geeft een prima indruk van de keur aan activiteiten die het populaire wijkcentrum op dit moment de bevolking in Schiedam-West te bieden heeft. Muziek en dans vormen evenwel de hoofd schotel van het uitgebreide menu, dat van 13.00 tot 17.00 uur wordt opgediend. Programma Rode pluche -lil: «r» wil I llf-" V# if 4 S ipr-ntV: r V-; 4 ;s'\. Tonny Vogélenzang: „Ik krijg altijd complimenten over de kwaliteit van de koffie. 'Zowel van het publiek als van de artiesten." (FotoArie Wapenaar) Frits Lambrechts speelt in My Generation in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. (Foto ANP) Jazz Donald Duck Schipbreuk Filmclub VLAARDINGEN Muziektheater Rocken Drs. P. s r j i f.t HET VRIJE VOLK - tt- r| DINSDAG 15 MAART 1988 If v 5 'Er zit nog steeds groei in' „Waarom we een culturele manifestatie houden?" her kauwt coördinator Theo Kem- na de openingsvraag op een in formele persbijeenkomst. '„Omdat er bij het bestutu- en de medewerkers van "De Er ker' de sterke behoefte leeft om te tonen wat er allemaal in het wijkcentrum gebeurt. Ook willen wij hiermee laten zien, dat het leuk en de moeite waard is om deel te nemen aan één of meerdere van onze acti viteiten en dat alles bovendien in een prettige, gemoedelijke sfeer plaatsvindt. Deze mani festatie bewijst wellicht ten overvloede het bestaans recht' van dit centrum en geeft tevens aan wat de wijk al die jaren zonder "De Erker' in feite heeft gemist.". Over gebrek aan belangstel ling van de bewoners in- (80 percent) en buiten Schledam- jWest (20 percent) heeft Kemna niet te klagen. „Er zit nog steeds groei In het aantal deel- SCHIEDAM Regelmatig klonk er gisteren tijdens een korte en weinig opwindende vergadering van de Schiedam- se gemeenteraad een lach in de grote vergaderzaal van het Stadskantoor. De gammele toestand van enkele schoolko- zijnen, het aanschaffen van een onkruidborstelmachine en de verlenging^ van Jhefzwan- gerschaps- of ouderschapsver lof (van 12 naar 14 weken) wa ren geen onderwerpen, die de raad tot een serieuze discussie konden verleiden. Bode Menke zorgde'nog voor de meeste hilariteit, toen hij tijdens een korte toelichting van het PPR/PSP-raadslid B. de Leede over de volgens hem nutteloze aanschaf van nieuw meubilair voor de fractieka mers in het Stadhuis (kosten: 43.000 gulden) met een oude, volledig doorgezakte stoel af komstig van het Stadhuis kwam aandragen. De Leede liet zich door deze verrassende gebeurtenis niet uit het veld slaan en refereerde aan de vo rig jaar door de raad opgestel de prioriteitenlijst, waarop de {vervanging van het uit de ja ren vijftig daterende meubilair et voorkomt. Bovendien teende De Leede, dat er met et oog op de andere locatie _ie de fractiekamers wellicht lin de nabije toekomst gaan Ikrijgen, beter met de aanschaf (van nieuwe meubels gewacht ikan worden. i Wethouder A. Wiegman, die interne zaken in z'n pakket heeft, wees in z'n antwoord op de noodzaak van het goed kun nen werken van de raadsleden en het prettig kunnen ontvan gen van de gasten in het Stad huis. Bij een eventuele verhui zing kan het nieuwe meubilair nog altijd probleemloos wor den overgeplaatst, stelde Wiegman. De Leede bleef het in deze tijd van verregaande bezuiniging een overbodige lu xe vinden, maar vond geen medestanders. (AC jnii jm SCHIEDAM Van 18 maart tot 25 april is in het Stedelijk Museum in Schiedam een ten toonstelling te zien van kera mische boekensteunen. Veertig Nederlandse keramisten ne men aan deze manifestatie deeL Naast de gebruikelijke boekensteunen met de afmetin gen van een normaal boek zijn er ook exemplaren die veel groter zijn. Op de openingsdag, 17 maart, zal bekend worden gemaakt welke keramist de beste inzending op de tentoon stelling heeft VLAARDINGEN De werkgroep Vlaardingen tegen Apartheid distantieert zich openlijk voor de. onlangs ge,- pleegde aanslagen op benzines tations van Shell. „Wel zijn ook wij diep verontwaardigd over de "onlangs genomen maatre gelen /van het apartheidre- "giemr-waarbij *17 anti-apart- heidsorganisaties* monddood werden - gemaakt"' aldus de werkgroep in een verklaring. "nemers, in het aantal vrijwilli gers, in het aantal activiteiten en in de kwaliteit daarvan," constateert de zichtbaar tevre den coördinator. „Het centrum slaat onmiskenbaar aan in de wijk, de ruim 400 bezoekers die zondag naar onze expositie van eigen kunstwerken kwa men kijken, zijn daarvan een overtuigend bewijs." 'De Erker' concentreert zich niet alleen op de vrijetijdsbe steding van de buurtbewoner. „Jong en oud krijgt bij ons de gelegenheid om zich te ont plooien of een achterstand op bepaalde gebieden in te lopen," zegt Kemna. „De huiswerkbe geleiding van schoolkinderen bijvoorbeeld loopt als een trein. We hebben in die 2V4 jaar dat we nu open zijn duidelijk het vertrouwen van de ouders en de schoien gewonnen. In de nabije toekomst zullen we dan ook enkele gezamenlijke pro jecten op poten zetten." SCHIEDAM Marcel van Oorschot zal begin april zijn werk beginnen als de nieuwe voorzitter van het bestuur van het wijkcentrum 'De Erker". De 28-jarige Schiedam mer, nu nog vlce-voorzit- ter, volgt Bert van Kan op. Van Oorschot, docent in formatica, is vanaf de ope ning in 1985 nauw bij 'De Erker' betrokken en geeft in het centrum als vak leerkracht ondermeer een computercursus. Van Oor schot had zich zelf voor deze onbezoldigde functie aangemeld. De grote kracht van 'De Er ker' is volgens Kemna de dy namische organisatiestructuur van het centrum. „De besluit vorming is bij ons kort en dui delijk. De mensen uit de wijk kunnen met al hun ideeën bij ons terecht. Wanneer er meer dan zeven deelnemers interes se hebben in een nieuwe activi teit dan gaan we er meteen mee van start, mits het finan cieel mogelijk is. 'Dat laatste vormt meestal geen probleem. ook al omdat we geen zaalhuur aan de gemeente hoeven te be talen." Door het telkens starten van nieuwe activiteiten komt stil aan het gebrek aan zaalruimte om de hoek kijken. Kemna: „Tot dusver hebben we alle nieuwe initiatieven nog in het programma kunnen opnemen, maar de mogelijkheden tot uit breiding van het doordeweekse programma zijn bijna uitge put. In het weekeinde hebben we nog wel tijd en ruimte be schikbaar, maar dan zullen we ook steeds meer op zondag open moeten zijn.' Dat geeft niets, zeker als er sprake is van een gericht cultureel aan bod zoals zo'n expositie en ma nifestatie." Het programma voor zondag 20 maart ziet er als volgt uit: GROTE ZAAL 13.0013.30 uur: Optreden leer lingen muzieklessen. 13,3014.00 uur: Musical to neelgroep. 14.0014.15 uur: Optreden band van verstandelijk gehan dicapten. 14.15li» uur: Volksdansen verstandelijk gehandicapten. 14-3015.00 uur: Open les stijldansen kinderen en vol wassenen. 15.0015.20 uur: Volksdansen ouderen. 15.2015.40 uur: Stijldansen ouderen. 15.4016.00 uur: Show stijl dansen. 16.0016.30 uur: Optreden leerlingen muzieklessen. 16.30—17.00 uur: Optreden drie finalisten Play-backshow. GYMLOKAAL 14.0014.30 uur: Demonstratie karate kinderen. 14.3015.00 uur: BeatbaUet volwassenen. 15.0016.00 uur: Jazz-ballet en aerobic. 16.0016.30 uur: Therapeuti sche gymnastiek voor ouderen. UNDERGROUND - 13.0017.00 uur: Non-stop pop programma, met optredens van live-hands. Naast bovenstaand pro gramma zijn er nog tal van andere aktiviteiten, die" met in formatiemateriaal en werk stukken aanwezig zijn of de monstraties geven: huiswerk begeleiding, kookcurssussen, patisserie, afslankgroep, Turk se vrouwen werkgroep, Am nesty international, dames creatief, ouders op herhaling, infowinkel, tekenen, drukkerij en reproduktie, sjoelen, Soos "De Erker', bridge, elektronia, computerclub en cursus, bewo nersvereniging. 4 - i - SCHIEDAM Bij de politie Schiedam is gisteren liefst ze ven keer aangifte gedaan van diefstal. Op de grens van Schiedam en Rotterdam, op' de Bettoweg, werd gistermiddag een vrijwel nieuwe auto (merk: Roover, waarde: 46.000 gulden) gestolen. De eigenaar had z'n wagen weggebracht voor een eerste servicebeurt en constateerde de diefstal toen hij z'n kostbare vervoermid del, die door monteurs van de garage op een parkeerterrein was neergezet, kwam ophalen. Uit een aan de Tuinlaan ge parkeerde bestelauto van de PTT werden achttien tele foons, meet- en testapparatuur en klein handgereedsehap met een totale waarde van 6.000 gulden meegenomen. Bij Druk kerij Sneldruk aan de Broes- vest wordt kasgeld ter waarde van enkele tientallen guldens vermist, nadat dieven via het platte dak en het wegnemen van een ruit het pand waren binnengedrongen. Café 't Westen in de St Lidui- nastraat kreeg ongewenste be zoekers. De inbrekers kwamen het pand binnen via een zij deur. Twee gokkasten werden opengebroken en er werd een hoeveelheid tabaksartikelen ontvreemd. Bij kledingzaak De Tomaat werden twee ruiten in gegooid, waarna de daders er met enkele kledingstukken uit de etalage vandoor gingen. To tale schade: 2.000 gulden. Een bouwkeet van IGB uit Breda moest het in de buurt van 't Raam de afgelopen da gen twee keer, ontgelden. In beide gevallen werden,ér ver nielingen aangericht. - Door WESSEL PENNING SCHIEDAM Bezoekers van een theater of bioscoop .worden vaak verwelkomd door een ernstig kijkende da me, die met een zaklampje Iir de hand de plaatsen aanwijst. Tonny Vogelenzang liep ja renlang voor iedere theater voorstelling met zo'n lampje In haar hand in, zoals ze zelf zegt: De Passage. Over haar werk als ouvreuse, want* zo heet zo iemand, kan ze hon derduit vertellen. i De carrière van Tonny Vo gelenzang, 52 jaar geleden geboren in de Schiedamse Al- - berdingk Thijmstraat, als medewérkster van het Pas sage theater 'startte "in 1955. Met een vriendin ging ze' op een doordeweekse avond naar een filmvoorstelling in "De Passage'. Tonny: „Voor dat de film begon, verscheen er met grote letters op het doek: Ouvreuses gevraagd. Dat leek me wel wat, want het theater dat betekende toen heel wat" Na een volgens Tonny Vo gelenzang heel formele solli citatieprocedure, werd ze aangenomen als cassière-ou- vreuse. Het begin viel niet mee. „Ik had het de eerste zes weken verschrikkelijk slecht naar m'n zin," vertelt Tonny. „Maar Ik ben, dat durf ik best wel van mezelf te zeggen, een doordouwertje." Toch zal ze nooit vermoed hebben drieëndertig jaar la ter nog steeds in dienst te zijn. En nog altijd met heel veel plezier. „Het Passage theater Is nu eenmaal iets bijzonders. Ik heb altijd weer zin om naar m'n werk te gaan," zegt de doorgewinterde ouvreuse. „Mijn man vindt wel eens dat ik overdrijf. Vooral als ik me tijdens mijn vrijo dagen ook bezighoud met zaken die Passage aangaan. Dat pro beer ik tegenwoordig zoveel mogelijk niet te doen. Op vrije dagen zal ik daarom zelden een voorstelling in ons theater bezoeken. Hoewel mijn collega's dat wel eens vreemd vinden." In de jaren vijftig, toen het theater nog eigendom was van het Tuschinski-concem en de bezoekers nog In het ro de pluche wegzakten, bracht Tonny samen met haar colle ga-ouvreuses iedere bezoeker keurig naar zijn plaats In de zaal. Tegenwoordig komt de ze vorm van dienstverlening veel minder vaak voor. Dat zou voor de theaterelgenaren financieel niet meer haalbaar zijn. „Dat is heel jammer. Het was altijd een prachtige service," vindt Tonny. Maar anno 1988 laat Tonny het 'ouvreren' over aan haar jongere collega's. Zelf is ze nu chef-buffetten. Wat dat precies inhoudt weet ze uit stekend te vertellen. ,Jk geef leiding aan de jongere mede werkers, die, in de foyer de bezoekers van consumpties voorzien. Verder spring ik bij wanneer nodig, 'en overdag, wanneer er geen voorstellin- «I 1SW êv' i 's' '4-"sSÉs gen op het programma staan, regel ik de inkoop." Meestal begint de werkdag van Tonny Vogelenzang *s avonds rond een uur of zes. Pas al.T het theater'sluit, een uur of zeven later, kan ook zij haar bed thuis op gaan zoe ken. Zelf ziet ze bijna nooit iets van het theaterprogram ma. „Want als de bezoekers binnen zijn, begint voor mij het werk pas," vertelt Tonny. Na de theateravonden is zij regelmatig in de gelegenheid 'kennis te maken met de be roemde artiesten, die in het Schiedamse theater optra den. Zo sprak Tonny onder meer met Tom Manders, Toon Hermans en Wim Kan. „Soms gingen die beroemd heden na afloop mee naar ca fé Het Vierkantje op de Koe markt. En er werd af en toe goed doorgezakt," laat Tonny lachend weten. „Die beroemdheden blijken allemaal heel gewone men sen "te zijn. Zo zag ik Joop Doderer ooit getooid met een bivakmuts rondstappen in de foyer. En Carry Tefsen kwam eens naar me toe en zei: Heb je een boterham voor me want ik stik van de honger." Tonny kan er over blijven uitweiden. Trots zegt ze: „Ik krijg altijd compli menten over de kwaliteit van de koffie. Zowel van het pu-" bliek als van de artiesten." Het salaris dat de gemid delde ouvreuze .ontvangt is niet bepaald hoog. Dat zit Tonny Vogelenzang niet echt lekker. „Je werkt erg hard, terwijl je er toch maar wei nig voor krijgt," meent ze. „Maar ja, over veel geld be schikt het theater niet en toch moet De Passage open blijven. Ik heb me daarom al bij dat lage salaris neerge legd." Het voortbestaan van het Passage theater staat al ja renlang ter discussie. De fi nanciële situatie van de stichting die het beheert Is allesbehalve rooskleurig. De hoop Is daarom gevestigd op (meer) steun van de gemeen te of andere financiers. Even tuele geldelijke steun zal ook beslissen over Tonny's werk dat zij al jarenlang vol over gave doet. En nog wil blijven doen ook. „Normaal gesproken ga ik nog zeker vijf jaar door. Laat ik maar geen tien jaar zeg gen," verzekert ze. Maar dan moet het voortbestaan van Tiaar" theater natuurlijk ook verzekerd zijn. Vastberaden zegt Tonny Vogelenzang daarom: „De Passage moet blijven bestaan. Dat Is geen punt van discussie. Dat is een must. En ik heb er alle ver trouwen In dat het gebeurt" Liefhebbers van jazz-dance kunnen vrijdag 18 maart te recht in het Passage theater. Daar treedt dan de 'Modern- jazz dance company Djazzex' op. De produktie 'Jazz in fo cus' bestaat uit vier verschil lende werken. Drie choreogra fieën zijn gemaakt door de Amerikaanse choreografen Spears, Watanabe, McDuffie. Een vierde werk komt van van de artistiek leider van Djazzex, Glenn van der Hoff. Voor de choreografieën wordt onder andere muziek van Peter Gabriël, Duke Ellington en Her bis Hancock gebruikt. De ver schillende uitgevoerde werken hebben allen een verschillend thema. - De choreografie van Glenn van der Hoff belicht de positie van de vrouw. Via verschillende ka rakters van danseressen wordt getracht een zo veelzijdig mo gelijk beeld te geven. De voorstelling begint vrijdag avond om 20.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt 15 gulden; CJP- en Pas.65-houders krij- gen-korting. In theater de Teerstoof draait woensdag 16 maart de popu- laire tekenfilm 'Drie Caballe- ,,'rps',waarin Donald Duck "een hoofdrol 'verfölkt.'Samen met V zijri Zui'damérlkaanse vriendjes Panchito en José Carioca be- leeft hij in Latijns Amerika 'spannende avonturen. Op die "manier wordt aan de kijkers '3'm'e'èri<erinis over de tradities ,yan,'2uidamerik'aanse volkeren •D,bijgéb'racht. Vooral muziek en" dans uit dit werelddeel komen volop aan bod. Ook uit deze film blijken nog maar weer eens de kwaliteiten van Walt Disney. Voor alle leeftijden begint de voorstelling morgenmiddag om 14.00 uur. Daarvoor moet wel 3,75 neergeteld worden. Kleintjes vanaf drie jaar kun nen volgende week woensdag middag 23 maart terecht in de Roo Roosenzaal van het Pas sage theater. De theatervoor stelling 'Warme Handen' zal hen zeker boeien. In het stuk lijdt een schip schipbreuk. Gelukkig kan de schipper zich nog net redden. Maar helaas verliest hij tijdens zijn reddingspoging wel een laars en een hand. Een vis helpt hem echter en gaat op zoek naar eenpassende nieu we hand en laars voor de zee man. De voorstelling start om 14.00 uur en de entree kost 3,75. Bij de Stichting Filmclub Schie dam wordt vrijdag 18 maart de Engelse film 'Prick up your ears' gedraaid van regisseur Stephen Frears (bekend van My beautiful laundrette en, re centelijk, Sammle Rosie get laid). De film beschrijft het roe rige leven van Joe Orton, 'an gry young man' in de jaren zestig, en zijn vriend en levens partner Kenneth Halliweli. Re-«-t gisseur Frears brengt dit tra- gisch drama op subtiele wijze 1 en met relativerende humor in - beeld. De aanvang van de film'; is om 21.30, de zaal aan de Nieuwstraat 12 is open vanaf 20.30. f My Generation is een muzikaal theater spektakel met o.a. Frits Lambrechts. Frank heeft een avondje georganiseerd voor z'n vrienden uit de woelige ja ren zestig. Stuk voor stuk ha len de spelers verhalen op uit die jaren. De muziek is de bin dende factor, die de gevoelens en idealen van de groep bena drukt. Met veel humor en zelf spot wordt de tijd van de grote veranderingen doorgenomen. WaoJMeiiJfrank tenslotte: de re-' den yanrfft bijeenkomst. yerr, 0« te!t,-krijgt:de avond'een explo sieve wending. My, Generation is zaterdag *19 maart om 20.15' uur in de Stadsgehoorzaal te zien.,Entreeƒ,12,.50,^,s ito poorfsrrrpbioiod oh *ro-r*v f r Bouncing Bubblegum, een mu zikaal Engels duo, geeft op za terdag 19 maart om 22.30 uur in Theater Harmonie een Rock 'n Roil-voorsteiling. De toe gang voor deze muziek uit de jaren vijftig is gratis. Het programma van de solo voorstelling van drs. P. heeft geen naam, geen vaste samen stelling en geen strekking. De nummers van Drs. P. ontstaan uit de behoefte, zich met meestal aangereikte thema's zoals groenten en fruit, leeste kens en lichaamsdelen, zo goed mogelijk te amuseren. Ze moeten het hebben van origi naliteit en vakmanschap. Dat een aantal nummers 'plantaard dig' is, komt door medewer- king aan een land- en tuin bouwkundig radioprogramma, aldus de drs. De voorstelling van drs. P. in' theater Harmonie begint op vrijdag 18 maart om 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar voor ƒ12,50. SCHIEDAM „We kunnen beter minder zaken goed doen, dan veel zaken half." Die me ning verkondigt de nieuwe voorzitter van de afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid, de dertigjarige Peter Stadhouders, in 'Voorwaarts', het maandblad van de PvdA- Schiedam. Het onder zijn lei ding werkende nieuwe bestuur is van plan dichter naar de le den toe te komen. Dat moet gebeuren door intro ductie-avonden voor nieuwe le den en het thuis opzoeken van nieuwe leden. Ook wil men de ledenvergadering steeds in an dere wijken van de stad gaan houden. Het bestuur handhaaft- zijn wijkbezoeken. In april is i Oost aan de beurt. Verder moet volgens Stadhouders meer werk gemaakt worden van de betrokkenheid van vrouwen bij activiteiten om hetu draagvlak van de afdeling te verbreden. Hij is gelukkig metv het initiatief van Anna Mole- naar en Artemis Westenberg om binnen de PvdA de ingesia-. pen Rooie Vrouwengroep nieuw leven in te blazen. Een vijfde doelstelling van de,- nieuwe voorzitter is het instel len van werkgroepen, die dis cussies in de afdeling voorbe- reiden. SCHIEDAM Hoe moet de werkwijze van de plaatselijke afdeling worden om voor meer leden van de PvdA aantrekke lijk te functioneren? Die vraag steit het bestuur van de afde ling Schiedam van deze partij zich in navolging van het lan delijke zelfonderzoek. Op 11 april komt het Tweede Kamer lid Evelien Herfkens een dis cussie over de meest wenselij ke organisatie van de PvdA in leiden. Mevrouw Herfkens maakt deel uit van een partijcommissie, die meningen moet verzamelen over het rapport 'Politiek la carte in plaats van politiek als dagschotel', waarin de toe komstige organisatie van de partij aan de orde komt. De discussie op de ledenverga dering van april nloet handva ten geven aan een werkgroep, die'de plaatselijke organisatie doorlicht. In die werkgroep hebben zitting: Hans Bakker, Harm de Block, Gé Brouwer, Mahir Engin, Arie van Loenen, Menno Siljee, Maarten Reude- rink, Rita Schoen, Jan Simons, Jacob Wiersma en Chris Zijde veld.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1