Schiedam 14 'Coaches vinden dat ik bij eerste drie moet eindigen' Werkgroep buigt zich over heling Eerste paal voor Rosemount Benelux Boeken veilig opgeborgen CNV Schiedam start spreekuur Arbiter centraal op forumavoncl SSV Herdenking bisschop:; Romero In Rotterdam Fototentoonstelling over Turkse vrouwen Diefstal b|| bouwbedrijf Taxi duurder Arie Metaal bespeelt orgel SCHIEDAMSE TAFELTENNISSER NAAR PARALYMPICS IN ZUID-KOREA WS SCHIEDAM „Ik wil met alles en iedereen de kachel aanmaken, maar niet zonder hout." Jo Schaap, de renovatie-deskundige bij uitstek van de bewonersvereniging Schiëdam-West, wond er gisteren geen doekjes om nadat hij de klachten van een vijftal bewoners uit de Van Beveren straat en Aleidastraat over de grondige gevelrei niging van hun sterk verouderde huizen had aan gehoord en onderzocht. Rommel Volgens Jo Schaap, renova tie-des kundige van de be- woners- vereni- ging Schie- dam- West, kan de voor veel over last zor gende ge velreini ging (ach tergrond) niet op een ande re manier worden aange pakt. (Foto Arie Wa penaar). Kandidaat voor een Olympische medaille Comelis Chatelain in opperste concentratie: Hopelijk kom ik ze in Seoul niet tegen." (Foto Pim Ras) ,Van die dwarrelballen, alle kanten vlogen ze op. Hoogtepunt Tegenstand HET VRIJE VOLK WOENSDAG 16 MAART 1988 'Dit ziet er veelbelovend uit „Ik kan me best voorstellen," vervolgt Schaap, „dat de men sen zijn geschrokken van het lawaai en de rotzooi die de werkzaamheden met zich mee; brengen. Ze zitten nu even in de problemen, maar dadelijk zitten ze goed. Gelukkig zijn ze morgen alweer klaar met het schoonmaken -van de gevels. Nogmaals, ik ben altijd bereid om de belangen van de bewo ners te verdedigen, maar dan moet er wel gegronde aanlei ding zijn om bij de gemeente en/of huiseigenaar aan de bel te trekken." Afgelopen maandag is er door de aannemer annex eige naar (Salari en Van Doorn) een begin gemaakt met de in grijpende renovatie van de in totaal 14 voorooïlvgse wonin- VLAARDINGEN De poli tiekorpsen van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis gaan gezamenlijk de heling aanpak ken. Er is een werkgroep met vertegenwoordigers y315 drie gemeenten in het leven geroepen, die zal bekijken hoe helers het beste aangepakt kunnen worden. Door een ana lyse te maken van alle gege vens die in de computer wor den gestopt, zal de politie voor het eerst,,het .circuit van opko pers rvan- gestolen.;goederen proberen 4nt kaart te brengen. Justitie heeft aangekondigd dat. heling .landelijk een grote- re,prioriteit zal krijgemdan nu het geval is. i Volgensde Vlaardingse commissaris "G? Bief ling ver- keertje .samenwerking .nog in een pril stadium, zodat hij nog niet kan vertellen welke maat regelen er genomen gaan wor den. Maar dat heling harder aangepakt zal worden staat voor hem ais een paal boven water. „Heling is in onze ogen 'erger dan stelen. Wanneer er geen helers zouden zijn, ben je voor een groot deel van de ste lers af," meent hij. Het is zaak, zegt hij, dat Jus titie ook de daad bij het woord voegt. Bierling: „Wanneer je het als een prioriteit ziet, moet er een honorering op volgen. De straffen voor dit delict zou den bijvoorbeeld verhoogd kunnen worden." -Behalve het in kaart bren gen van het helercircuit overigens zullen de korpsen hier1 een zware dobber aan Hebben "omdat iedereen zo links en rechts z'n 'afgifte- adresjes' heeft en er geen vast helersadres bestaat zal het voorlichtingswerk op scholen worden uitgebreid. „Jongeren moeten weten wat het aanne men van gestolen goederen voor consequenties heeft. Niet alleen voor nu, maar vooral voor het latere maatschappe lijke bestaan," aldus Bierling. SCHIEDAM De tarieven van de taxi's van Eurotax en ARB worden iets hoger. Burge meester en wethouders van Schiedam hebben ingestemd met een tariefstijging van 1,8 percent. Hierdoor komt een stadsrit van drie kilometer on geveer op een bedrag van acht gulden. Het startbedrag in de officië le tarievenlijst gaat naar 3,10 en het wachttarief naar ƒ40,- per uur. Na de eerste 117 me ters telt de taximeter per afge legde 79,3 meters een bedrag van twintig cent bij. Deze stij ging blijft binnen de door de minister van Economische La ken toegestane maximale ta riefsverhoging van 2,2 percent. SCHIEDAM De Schle- damse brandweercommandant en organist Arie Metaal zal vrijdagavond om 20.00 uuride vierde orgelbespeling van dit seizoen in de Dorpskerk in Schiedam-Kethel voor zijn re' kening nemen. Z'n dochter El len zal medewerking verlenen op fluit. Op het programma staan orgelwerken van Johann Caspar Simon, Max Reger, John Stanley en Hendrik An drlessen. gen in West. De bewoners ke ken danig op van de herrie en de hoge stellages voor hun neus, omdat zij in de veronder- stelling verkeerden dat de werkzaamheden pas over twee weken zouden aanvangen. Schaap: „Eerlijk gezegd kwam deze vervroegde start voor mij ook als een verras sing. Je kunt echter moeilijk aan de aannemer vragen of ze over twee weken nog eens te rug willen komen. Ik heb de heer Bredeland van Bouw en Woning Toezicht nog gebeld, maar volgens hem .was -hier weinig tegen te beginnen. De bewoners moeten natuurlijk wél beseffen, dat over twee we- ken de rommel en de manier van werken niet anders zouden zijn geweest. Ik ben zelf uit de bouw af komstig en weet welke technie ken en materialen gebruikt kunnen worden bij het gevel- reinigen. Ik zag al na een paar minuten dat Salari en Van Doorn er dit keer geen gras over laten groeien. Beter kan het niet. Eerlijk is eerlijk, in het verleden was er altijd wel reden tot ontevredenheid over de houding en werkwijze van dit duo, maar het begin van dit renovatieproject ziet er veelbe lovend uit. Ik zou willen, dat ze de buitenkant van mijn huis in de Antonie Muysstraat ook zo'n behandeling met grit en hoge druk gaven!" Door de slechte staat van de gevels en de kozijnen ontstaan er bij het spuiten soms scheur tjes, worden stukjes steen weg geslagen in de buitenmuur en komt er bij de betrokken bewo ners water en grind door de kieren van ramen en deuren. Ook de gammele plafonds moeten het soms ontgelden. „Heel vervelend allemaal, maar ik heb de verontwaardig de bewoners gewezen op het feit dat alle door de renovatie aangerichte schade verhaald kan worden op de heren Salari en -van Doom," zegt Schaap. „Het project wordt geheel op basis van een LOS-contract (Landelijke Ondersteuning Stadsvernieuwing, red.) uitge voerd, zodat over de aanspra kelijkheid en dergelijke geen enkel misverstand kah ont staan." De renovatie van de 14 wo ningen zal waarschijnlijk een kleine acht maanden in beslag nemen. Een verlaagd plafond, een nieuw balkon, een opge knapte voorgevel en nieuwe ramen en kozijnen behoren tot het omvangrijke pakket van maatregelen. Half april zullen de buiten-werkzaamheden zijn afgerond en zal er een begin worden gemaakt met de bin- nen-renovatie. In blokjes van drie boven elkaar gelegen wo ningen en in een tijdsbestek van acht weken zullen de hui zen worden aangepakt. In die periode van ongeveer twee maanden worden enkele wis selwoningen (van de gemeente of van Salari/Van Doorn) el ders in de stad voor de bewo ners beschikbaar gesteld. Door ROB VAN DE STEK SCHIEDAM „Going for the gold." Dat is het doel dat Cornelis Chatelain zich ge steld heeft, straks in Korea. Want voor minder dan een medaille gaat hij niet naar de Paralympics. Alleen nau welijks te bespelen 'dwarrel ballen' kunnen de negentien jarige Schiedammer van ere metaal afhouden, maar daar denkt hij voorlopig even niet aan. „Van die puur verdedigen de types met lange noppen op hun batjes, daar krijg je bal len van terug waar ik een tijd terug helemaal geen vat op had. Alle kanten vlogen ze op. Gelukkig zie je ze steeds minder, met een beetje geluk kom ik ze in Seoul helemaal niet tegen," zegt hij hoopvol. Half oktober stapt de tafel tennisser van de Schiedamse invalidensportvereniging De Ooievaars samen met 111 Ne derlandse collega- sportlie den op het vliegtuig naar Zuid-Korea om deel te nemen aan de Paralympics, de Olympische Spelen voor ge handicapten. Wat de kansen van Comelis op een medaille betreft zijn de verwachtingen hoog gespannen. „Ja, de bondscoaches schijnen te vin den dat ik bij de eerste drie moet eindigen, en dat terwijl ik internationaal tot nu toe niks gepresteerd heb," relatl- veert de MEAO-scholier la chend. „Maar mijn spel is nog sterk in ontwikkeling en als de stijgende lijn zich doorzet geven ze me heel goede kansen. We gaan er maar vanuit dat het wel zal lukken. Die instelling moet je altijd hebben, anders kun je 't wel vergeten." Cornells' uitzending naar de spelen is nagenoeg zeker. Alleen een dramatisch vorm verlies of plotselinge bezuini gingen bij de organisatie in Seoul zouden nog roet in het eten kunnen gooien, maar daar gaat bij De Ooievaars niemand van uit. Hoogtepunt uit de carrière van de jonge sporter tot nu toe was zijn tweede plaats in de poule tij dens de Europese Kampi oenschappen, vorig jaar in Engeland. „Uiteindelijk viel ik toen net buiten de' prijzen, maar het was een enorme vooruitgang ten opzichte van de wereldkampioenschappen het jaar ervoor in Frankrijk. Toen kwam ik er niet echt aan te pas," schetst Cornelis de ontwikkeling in zijn pres taties. De Schiedammer hanteert het batje ai zo'n tien jaar, waarvan de laatste zes in een rolstoel. Vier jaar geleden werd hij door de bondsco aches van de Nederlandse In validen Sportbond gevraagd om in de selectie te komen. Het spelen vanuit de stoel heeft uiteraard tot gevolg dat ook de tactiek aangepast dient te worden. Cornelis: „Je bent natuur lijk minder mobiel, waardoor je gaat proberen elkaar in de hoeken uit te plaatsen, zoals dat heet. Ook krijg je veel ballen op het lichaam, pre cies in het gebied waar het moeilijk kiezen is tussen fo rehand of backhand, want je kunt er natuurlijk niet "om heen lopen'. Zelf zet ik een wiel op de rem, terwijl ik het andere met de hand beet- houd, zodat ik toch bliksem snel kan bijsturen." Een uitgesproken tactische specialiteit heeft de Korea- ganger niet, hij wil zoveel mogelijk all-round blijven. „Of het moest misschien de schuif-rally zijn,- constant kappen met tegeneffect dus, dat lukt altijd wel aardig. En dan maar wachten tot de te genstander een fout maakt. Minder sterk is nog mijn vastheid op een slag, daar train ik dan ook hard op." De tegenstand in Korea zal vooral komen van de Zweden en de Fransen, weet Cornelis. Maar een verrassing is na tuurlijk nooit uitgesloten. Vooral de Chinezen en de gastheren zelf zouden nog wel eens sterk uit de hoek kunnen komen. „Toch ver wacht ik grotendeels dezelf de, bekende gezichten te zien die ik de laatste jaren ook al op de internationale toernooi en ben tegengekomen. De verhoudingen liggen wel vrij duidelijk: buiten Europa wordt er eigenlijk alleen In China wat aan tafeltennis voor gehandicapten gedaan," vertelt Cornelis. De Schiedammer bereidt zich intensief voor op de ko mende krachtmeting. Op de eigen vereniging, maar ook bij de 'gewone' tafeltennis club FVT in Rotterdam. De rolstoelers in de regio kun nen hem maar weinig tegen stand bieden. „Jammer, maar er wordt hier in de buurt weinig getafeltennist door gehandicapten, anders dan bijvoorbeeld in Brabant, waar het op de clubs veel drukker is," aldus de scho lier. Daarnaast zijn er van tijd tot tijd de centrale trainingen met de bondscoaches. Vijf avonden per week is hij in to taal achter de groene tafel te vinden. „Ik concentreer me nu helemaal op het tafelten nissen, ik ben er ergserieus mee bezig. Zonder dat ik het overigens als zaligmakend beschouw, want het blijft een hobby. Als het moest zou ik ook wel zonder kunnen," zegt hij nuchter. Bang dat het eindexamen MEAO dat hij volgende maand moet doen zijn voorbereiding op de spe len in de war zal sturen is hij niet. „Oh nee, op geen enkele manier," lacht hij. „Het is eerder andersom, als ik eer lijk ben." Met het slaan van de eerste paal gaf burgemeester R. Scheeres gislermiddag het officiële startsein voor de nleuwbouwactivitettenl. bij het Schiedamse bedrijf Rosemount Benelux, dat is gevestigd;:; ean de 's Gravelandseweg 256. Het betreft een uitbreiding van h f 1000 vierkante meter bedrijfsruimte en 420 vierkante meter kar'- toorruimte. De nieuwbouw, die eind augustus gereed moet zijn, is noodzake lijk, omdat de vraag naar het door Rosemount Benelux geprodu-, ceerde controlesysteem (procesbegeleiding en ontwikkeling door, middel van computers) de laatste jaren sterk gegroeid is. Op dit moment werken er bij het bedrijf 70 mensen. De directie ver wacht, dat door de vergroting van de produktiecapaciteit uitein delijk ruim 20 werknemers extra kunnen worden aangenomen. (Foto Arie Wapenaar). SCHIEDAM De gemeente gaat maatregelen nemen om boeken en andere bezittingen van de bibliotheek in Schie- dam-Noord tegen diefstal te beschermen. In eigen beheer zal een beveiligingssysteem worden aangebracht in het bi bliotheekgedeelte van wijkcen trum De Blauwe Brug aan het Bachplein. De directeur van de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek heeft te horen ge kregen, dat hij geen gebruik A mag maken van een aanbie- ding voor inbraakbeveiliging^ van het particuliere bedrijf GOM. De Openbare Nutsbe-;.':." drijven Schiedam (ONS) en de;, dienst Gemeentewerken ver-- - zorgen een systeem voor 9.500 gulden. SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV) is weer gestart met haar maan delijkse spreekuur. Voor pro blemen op het gebied van ont slag, uitkeringen, subsidies en dergelijke denkt het CNV- Schiedameen helpende hand te kunnen bieden. In de eerste plaats is het spreekuur be doeld voor de eigen leden, maar uiteraard zullen ook an- ■cderertop'Voet van gelijkheid worden geholpen. Voor ieder een is de geboden hulp gratis en bovendien zal er geen druk worden uitgeoefend om lid te worden. De spreekuren worden gehou den op elke derde dinsdag van de maand, van 19.00 tot 20.00 uur in het CSB-gebouw, Lange Haven 73. Gedurende dit uur is het CNV ook telefonisch be reikbaar onder nummer 4267486.,,'iHt>ag t-p'if', f 'i 7 jU-t m V, or SCHIEDAM De Schiedamse Scheidsrechtersvereniging houdt morgenavond in het clubgebouw van SV HV Schiedam een forumavond, met als centraal onderwerp (hoe kan het anders?) de scheidsrechter. Het bestuur van de SSV heeft vijf landelijk bekende deskundigen uitgeno digd om zitting te nemen in het gezelschap. John Blankenstein (arbiter betaald voetbal). Jaap Bax (sportverslaggever), Pim Doesburg (ex-topkeeper), Go- vert van de Berden (vice-voor- zitter van de COVS Nederland) en Sandor Popovics (trainer/manager SW) zullen stuk voor stuk gedurende tien minuten hun 'ideale' scheids rechter mogen beschrijven. Na de pauze hoopt de SSV op een interessante discussie tussen de forumleden en de aanwezi gen in de zaal. De avond be gint om 20.30 uur en is voor ie^- dereen vrij toegankelijk. 'sA 1 rhiS. ROTTERDAM De jaarlijkse herdenking van de moord op de Middenamerikaanse aarts bisschop Romero (1980), aan staande vrijdag in Rotterdam, wordt aangegrepen om de schending van de mensenrech ten in El Salvador aan de kaak te stellen. Het is deze week ook vijf jaar geleden dat Mari- nella Garcia Villas, lid van de comr. issie Mensenrechten, door regeringstroepen werd opgepakt, per helikopter naar San Salvador werd gebracht en na uren te zijn gemarteld overleed. De werkgroep Kerken in Mid- den-Amerika on het El Salva dor Komitee Rotterdam orga niseren een fakkeloptocht (19.00 uur) van het Schouw-»*,! burgplein en om 20 uur een>m manifestatie in Gebouw De vifj Heuvel (Grote Kerkplein 5).-.-u,' in aansluiting op de hardens.;., king organiseert het El Salva dor Komitee in de Centrale Bi bliotheek (Hoogstraat 110) een expositie van kindertekeningen uit het land. Ook staan er in de week van 30 maart tot en met 2 april een straatcollecte en een solidariteitsmaaltijd op het programma ten bate van de slachtoffers van het bewind in El Salvador. Belangstellenden kunnen voor meer informatie terecht bij het Komitee, Leliestraat 18a, 3071 VG Rotterdam, telefoon 433.38.62. ROTTERDAM De Rotter damse Carien Dijkstra expo seert met foto's van Turkse vrouwen in het Gemeentelijk Hulp- en Informatiecentrum (HIC) in de Centrale Biblio theek (Hoogstraat 110). De fo tografe trok vorige zomer een maand lang door Turkije en le verde een bijdrage aan het on langs door de Stichting Samen Wonen Samen Leven uitgébéf geven boek 'Die vrouw, dajpjL ben ik' van de journaliste Froukje Santing. De tentoon stelling is tot en met 15 april fc aanstaande In Rotterdam té'"*' zien. SCHIEDAM Het renovatie schema van de Harlekijnschool aan de Burgemeester van Haarenlaan is gisteren danig In de war geraakt door diefstal van twee compressoren en enig gereedschap, eigendom van het aannemingsbedrijf Pel- tenburg BV. De totale waarde van de buit vertegenwoordigt een waarde van ruim tiendui zend gulden. Uit een gepar keerde vrachtwagen aan die zelfde Burgemeester van Haar enlaan werd gisteren voor een bedrag van tweeduizend gul den aan gereedschap ont vreemd. Uit een bedrijfspand aan de Singel werd voor eon bodrag van 2800 gulden ge luidsapparatuur meegenomen. Bij Peuterspeelzaal Nieuwland werden twee ruiten Ingegooid.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1