Een hit niet het belangrijkste' FEEST IN ROTTERDAM fTDHet Wije Volk Fris en gezellig gokken bij Ladbroke Hulpverlener wil strengere aanpak ïert Bussluls aangepast Publicisten over toekomst Schiedam ws Lentefeest Bevolking Maassluis neemt toe KUNST ZONDER KASSA Door NORBERT KLEINHERENBRINK SCHIEDAM Bob van Vliet van het Schiedam- se kwartet Mustang is nog lang niet uitgekeken op de 'showbizz'. Deze maand zit de 46-jarige en tertainer met 'zijn'band tien jaar in het artiesten vak en al die tijd heeft hij nog geen minuut spijt gehad van de destijds moeilijke beslissing om zijn uitstekende baan als bedrijfsleider bij een aannemingsbedrijf op te geven en full time muzi kant te worden. Expositi^Hi1* Geuzenverzetf Afhankelijk Afsprakenregeling Bureau Huisvesting Holy OP ZATERDAG 26 EN ZONDAG 27 MAART A.S. WORDT HET VERNIEUWDE VRIJE VOLK GEPRESENTEERD. DAAR MOET U BESLIST BIJ ZIJN; HET FEESTPROGRAMMA LUIDT ALS VOLGT: ZATERDAG 26 MAART: Oude Haven Met de laatste oude krant in de hand kunt u bij vier cafés in de Oude Haven een gratis kop koffie krijgen (11-13 uur), terwijl Het vernieuwde Vrije Volk wordt binnengehaald. Stadstour Het vernieuwde Vrije Volk maakt een feestelijke tour door de stad met z'n promotieteam. Hierbij kunt u een Samsung quartz horloge winnen door op de vraag „Hoe laat is 't" te antwoorden' ,,'t Is tijd voor een nieuwe krant". Rotterdam by night l Vanuit Rotown zwermen 's nachts mensen uit om in s uitgaansgelegenheden de nieuwe krant uit te delen. ZONDAG 27 MAART: Diergaarde Blijdorp Voor de speciale prijs van 2,50 geniet u de gehele dag (9 - 17.00 uur) van de Diergaarde. In de Rivierahal is de redactie van Het Vrije Volk in vol bedrijf. Hier kunt u genieten van modeshows, artiesten en infor matiestands. Ook wordt hier de hoofdprijs van de prijsvraag Het Vrije Volk (een FIAT UNO CHAMP) uit gereikt. Tenslotte kunt u een unieke foto laten maken, waarvan de opbrengst naar de Dikhuiden gaat. Museum Boymans-Van Beuningen U kunt een viertal exposities gratis bezichtigen met onderstaande bon. Bovendien vindt hier een exclu sieve modepresentatie plaats. Kaarten voor Blijdorp zijn verkrijgbaar bij de ACR, Witte de Withstraat 25, Rotterdam. Houdt u s.v.p. we! rekening met het feit dat op 27 maart de Diergaarde uitsluitend met openbaar vervoer bereikbaar is. Hiertoe zullen op lijn 3 extra trams worden ingezet tussen Beurs/Churchillplein, Centraal Station en Blijdorp. Op zondag 27 maart kunt u gratis genieten van vier top collecties en exclusieve mode in Museum Boymans-Van Beuningen. Met deze bon heeft u gratis toegang. Filiaalhouder A.P.A. Hartmans: ,^Leuk geslecteerd pu bliek." (Foto ROB CORN ELDER) Geen gokstad Probleem Grote klappeió. HET VRIJE VOLK Schiedam 'Vlaarcfingen ZATERDAG 19 MAART 1988 „Ik hoop ook mijn 25-jarig jubileum nog te vieren," laat de robuuste Van Vliet, die een opmerkelijke gelijkenis met de Vlaardingse schrijver acteur Chiem van Houweninge ver toont, glimlachend weten. „Ik zie niet in waarom ik dat niet zou kunnen halen. Dit vak is gelukkig niet aan leeftijd ge bonden. Zolang je zelf de juiste moti vatie weet op te brengen, hoef je nergens bang voor te zijn. Ik heb in ae loop der jaren ge noeg ervaring opgedaan om aan de voortdurend verande rende wensen van het publiek tegemoet te komen. Ik ben er daarom van overtuigd, dat de mensen niet op m'n orkestje raken uitgekeken." De zelfverzekerde Van Vliet is vanaf het allereerste begin de drijvende kracht achter Mustang geweest. Hij mag dan ook, zonder te worden beticht van ijdeltuiterij of bezits- dwang, vrijuit spreken van 'mijn' band. „In maart 1978 kreeg ik sa men met Cock Bjorkman en Ed de Klerk m'n eerste con tract voor een half jaar in Rot terdam," herinnert Bob van Vliet zich. „We heetten toen nog Trio Mustang. In 1981 werd Mustang een viermansorkest met Mario Ge- retti, Bob Ligtenberg, Leo Kui per en mijn persoontje. Die drie gasten waren afkomstig van het conservatorium, ter wijl ik gewoon een straatmuzi kant was. Ik voelde me daar door soms tamelijk gefrus- teerd, maar heb enorm veel van die jongens opgestoken." In 1985 kreeg Mustang zijn huidige „bezetting, met. Krans Put op^ey.boards, f J.an.Bapai- oeano.Up op. ^uip,?,,,,, de Vries op 'bas en (Uiteraard) Bob van Vliet op gitaar. „Ik ben dus de enige, die het SCHIEDAM Ter gelegen heid van de uitreiking (afgelo pen maandag) van de Geuzen penning 1988 (postuum aan ko ningin Wilhelmina) heeft het bestuur van de Stichting Geu zenverzet 1940-1945 aan de ge meenten Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis en Maasland een tentoonstelling aangebo den over het Geuzenverzet. Deze expositie zal in Schie dam te bezichtigen zijn van 23 tot 29 maart in de hal van het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. al die jaren heeft volgehouden en dat heb ik mede te danken aan de steun van mijn vrouw Anneke en onze vijf kinderen Jean-Paul, Ellen, Wim, Esther en Bobbie. Zonder hen zou ik net als vroegere Mustang-le den allang kapot zijn gegaan. We wonen overigens nog steeds in de Ampèrestraat, waar ik een prachtige geluids studio met alles erop en eraan heb gebouwd." Het grootste succes in de af gelopen tien jaar scoorde Bob van Vliet met z'n single 'Naar de Caravan'. „Daarvan werden er in Nederland 32.000 ver kocht en we stonden zelfs op de eerste plaats in de Nederland stalige top tien. Later hebben we dat nummer, ook nog in Finland uitgebracht. Wat een taaltje is dat zeg! Ik weet nu nog niet hoe ik eruit ben geko men." Bob van Vliet heeft met Mustang tot dusver twaalf sin gles en drie langspeelplaten op z'n naam staan en was in to taal zeven keer met zijn impo sante gestalte op de televisie te bewonderen. Binnenkort ver schijnt er een nieuw plaatje met de verleidelijke titel 'Zo veel mooie vrouwen'. Ook komt er binnen afzienbare tijd weer een lp op de markt. „Gelukkig zijn we niet af hankelijk van onze plaatver koop," zegt van Vliet. „Het is natuurlijk enorm leuk om op een bepaald moment een hit te hebben, maar je moet altijd proberen om continuïteit in je werk te krijgen. Je valt anders heel diep na een kortstondige periode van succes. .nsb^trkx; Daarom zijn 'wlj-lop fméërde- re terreinen actléfJ-'-We^dden veel studiowerk/bögeleidërf kr- tiesten zoals Lee Towers en Ni co Haak in het land en spelen zelf op bruiloften en partijen. Dit jaar zijmw^fea^ifeti- derdvijftig avoridèfitifelfef.^ë Bovendien schrijf ik num mers voor andere artiesten,-zo wel in het Nederlands alain het Engels. Vroeger moest ik met m'n teksten en muziek leuren, maar nu word ik vaak gebeld of ik nog wat op de plank heb liggen. Dat is het voordeel als je zolang meeloopt. Je leert de juiste mensen kennen." Het schrijven van tekst en muziek heeft duizendpoot Van Vliet hij stond ooit op de no minatie om Max Tailleur als officieel 'erkend' moppentap per op te volgen zichzelf aangeleerd. „Het is een kwes tie van je ogen en oren goed openhouden," legt hij uit. Bob van Vliet: „Ik ben er van over tuigd, dat de mensen niet op m'n orkest je raken uit gekeken." (Foto Arie Wapenaar) SCHIEDAM De soms irri tant lange wachttijden bij het Bureau Huisvesting tijdens de piekuren (van 08.30 tot 15.30 uur) behoren binnenkort tot het verleden. Vanaf 5 april is er bij het Bureau een afspra kenregeling van kracht. Voor informatie, inschrij ving, verlenging en het bespre ken van de persoonlijke huis vestingsproblematiek moet men voortaan telefonisch (nummer 4732111, toestel 396) of persoonlijk bij de receptie een afspraak maken. De medewerkers van het Bu reau Huisvesting zullen op die manier hun tijd en aandacht beter kunnen spreiden en inde len, wat de kwaliteit van hun dienstverlening beslist ten goe de zal komen. VLAARDINGEN Het jaarlijkse lentefeest in bejaar dencentrum De Meerpaal zal in het teken staan van de zes tiende eeuwse schilder Breug hel. Alles en iedereen zal op za terdag 26 maart in Middel eeuwse stijl zijn uitgedost. Voor de opvang van kleine kin deren is gezorgd. Op het plein en in de gang van het bejaar dencentrum zullen allerlei fes tiviteiten plaatsvinden. Het feest duurt van tien tot vier MAASSLUIS Het bevol kingsaantal in Maassluis is af gelopen maand weer toegeno men. In februari werden acht tien jongens en zestien meisjes geboren. In diezelfde maand overleden acht Maassluizers, 96 mensen kozen Maassluis als woonplaats, terwijl honderd in woners het er voor gezien hiel den. Op 1 maart woonden er in totaai 33.177 mensen in Maas sluis, dat was 22 meer dan op 1 februari. VLAARDINGEN De busslu-3 in de Schiedamseweg in Vlaar- dingen zal in zijn huidige vorm verdwijnen. Om toch te voor komen dat 'gewoon' autover- Keer de Schiedamseweg aan beide zijden kan inrijden,bul len er enkele 'hindernissen' worden aangebracht. Zo zullen onder andere de twee 'eilanden' aan weerskan ten van de bussluls worden vergroot. Ook worden twee verhoogde betonnen randen geplaatst met een hoogte van twaalf centimeter om automo bilisten zoveel mogelijk van hun idee af te houden de straat in de rijden. De Schiedamseweg werd in het kader van het verkeerscircula tieplan enkele jaren geleden in één richting voor het autover keer afgesloten. De maatregel werd aan de weggebruiker kenbaar gemaakt door het plaatsen van allerlei verkeers borden en het aanieggen van obstakels. Toch komt het regelmatig voor dat de bussluls wordt ingere den door automobilisten die zo hopen eerder thuis te zijn. In éen geval had dit een ongeval met letse! tot gevolg. Vandaar dat het college van burge meester en wethouders de raad nu voorstelt de bussluis wel te laten liggen maar in een veiliger en duidelijker vorm. De buizenconstructie en zoge noemde 'valkuil' zullen verdwij nen. Het moet volgens het college .vrijwel uitgesloten zijn dat een auto nog de sluis in rijdt. Ge beurt dat toch, dart moet de kans op schade minimaal zijn. Wel wordt de plaats van de be tonnen randen zo gekozen, dat het niet mogelijk is de sluis zonder meer te passeren. De raad zal zich op 31 maart over het voorstel uitspreken. Ook op het kruispunt van de Holyweg en de Breeweg In J-k*sr ly-Noord is de situatie verre^jgf van ideaal en zijn ook aanpas* slngen noodzakelijk, meent het college. Er zijn nog altijd oude resten aanwezig van de vroe gere Holyweg. Voor bestuur- ders Is het niet altijd duidelijk! waar wel en niet gereden of^v.y - geparkeerd mag worden. De paden en wegen worden als gevolg hiervan regelmatig ver-u keerd gebruikt. Vooral tijdens.,-! de spitsuren ontstaan er zo ge-, vaarlijke situaties voor met na- me fietsers en voetgangers, i Om het kruispunt veiliger en overzichtelijker te maken zullen,, de zijwegen en paden ten zuid oosten van het kruispunt worj - - den verwijderd. Het college is verder van plan, de sloot ten zuiden van de Ho-m lyweg door te trekken zodat iajx auto's niet meer van de weg;-i rir afkunnen om hun wagen ver-..if.t keerd te parkeren. Ook zulleniau enkele voetpaden worden aam gelegd en bomen worden ge-iod plant. De diverse aanpassingen rt aan bussluis en kruispunt koatss jniso 1UJV meJ UUJS s)iq sll DB o qo uhz' ten 46.000 gulden. SCHIEDAM Han van der Horst, Henk Kiela, Jan Noorde- graaf en Hans van der Sloot zullen op de traditionele boe kenweekavond op vrijdag 25 maart in de aula van het Ste delijk Museum zitting nemen in een forum. De vier Schiedamse publicisten gaan vanaf 20.00 uur dieper in op enkele speci fieke onderwerpen die illustra tief zijn voor de stad Schiedam in het verleden, heden en toe-^- komst. 3g Als forumleider zal de voorzit ter van de Historische vereni ging Aad van der Tang funge ren. De organisatie is In han den van de gemeentelijke Openbare Bibliotheek, het Ste delijk Museum en de boekhan delaren Roodbol, Van Leeuwen en Mercurius. De toegang tot de aula is gratis. „Vaak heb ik aan één leuk zinnetje genoeg om een aardi ge tekst op papier te krijgen. En na tien jaar weet ik wel zo'n .beetje wat het publiek graagt.wil horen. 'Er'is een gro te ojtehoefte.aan; een >'gezellig' repeStdireidKijk maar/naar het succesrwanidei-fHavenzangers^ori Ook voor het wat'serieuzere werk is in Nederland een m.jirrkt,vHet niveau yan bijvoor;,, beAldcjcFr^nkoBo^yen.rf.Robert Hegman Rieteru de Boer-^haal. ik echter, natuurlijk bij" lange na niet. Die maken soms echt teksten om van te smullen. Ook in een carnaval slied kunnen mooie dingen zit ten. Een regel als: 'Weet je wel wat ik zou willen zijn, een bloe- mentjesgordijn', dót vind ik pure poezie." Bob van Vliet viert z'n tien jarig jubileum op donderdag 24 maart in de Rotterdamse Palace, waar Mustang samen met een groot aantal artiesten een benefietconcert ten bate van de 'Vogelklas Karei Schot' geeft. Een fraai gebaar, dat Van Vliet wel vaker naar lief dadigheidsinstellingen maakt, maar moet zijn geboorte- en woonplaats niet meedelen in de feestvreugde? „Eigenlijk wel, maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik met Mustang in Schiedam nog nooitéén poot aan de grond heb "gekregen.'Webzijn in het hele>tend'populair;<hebben een fanclub van ruim driehonderd leden en spelen regelmatig met succes in Westduitsland, Spanje, Australië en Canada. 'Eind 'april gaan we zelfs op uitnodiging van een Antilliaan se carnavalsvereniging tien dagen op toernee naar de Ne derlandse Antillen, maar uit gerekend in Schiedam treden we nauwelijks op. Hoogstens drie bruiloften per jaar. Hoe dat komt? Ik denk, om dat de Schiedammers gewend zijn de kat uit de boom te kij ken. Het publiek is hier zeer kritisch. Niet voor niets wor den er zoveel try outs in Schie dam gehouden. De achterlig gende gedachte is: 'als we Schiedam overleven, dan kun nen we ons overal redden'. Dergelijke dingen doen mij wel eens verdriet." Door ROB VAN STEK VLAARDINGEN —.Alles is eraan gedaan om af te komen van het imago" dat aan het wedkantoor traditioneel kleeft: dat van een obscuur, slecht verlicht hok in een achteraf- straatje, waar duistere figuren transacties afsluiten die het daglicht niet of nauwelijks verdragen. Wie met dat idee bij het wed kantoor van Ladbroke Totali- sator aan het Veerplein in Vlaardingen binnenstapt zal verbaasd opkijken. Het filiaal is ruim verlicht, ingericht in heldere, frisse kleuren en de sfeer is open en uitnodigend. De bezoeker wordt zelfs ont haald op een gratis kopje kof fie. Met die versnapering moet hij het verder ook doen, want alcohol mag er niet geschon ken worden in de wedwinkels. Gokkasten zal men er even eens tevergeefs zoeken, want ook dat is verboden. Kortom, een keurige zaak dus, vindt fi liaalhouder A. P. A. Hartmans, die de Vlaardingse vestiging voor eigen rekening exploi teert. „Ik ben helemaal op nul be gonnen, maar ik heb nu al een heel leuk, geselecteerd publiek opgebouwd," verklaart hij trots. „Dat rare idee dat er in een wedwinkel allerlei crimi nele types zouden komen, dat is onzin. Ik heb er twee verve lende snuiters uitgeknikkerd, maar dat heb je toch in elke openbare gelegenheid? Ik wil het gezellig houden. Advoca ten, loodgieters, chauffeurs, al les komt hier. Keurig nette mensen, hoor. Exporteurs, za kenlui en noem ze maar op." Ladbroke Totalisator is de enige legale organisatie die in Nederland mag bemiddelen bij het afsluiten van wedden schappen op officiële paarden- koersen in binnen- en buiten land. Het bedrijf heeft op dit moment zo'n vijftig vestigin gen in het hele land, maar wil dat aantal vóór het einde van 1990 uit laten groeien tot 250. Men koos voor Vlaardingen als vestigingsplaats vanwege het inwoneraantal, de ver- meende bekendheid van de Vlaardingers met de paarden sport en omdat men in de Rot terdamse filialen geregeld Vlaardingers tegenkwam. De opening van het filiaal aan het Veerplein in november verliep niet zonder strubbelingen. CDA-raadsleden stelden vra gen aan het college van burge meester en wethouders en om wonenden probeerden zelfs met een proces de komst van de wedwinkel te voorkomen. Zonder succes, want de vesti gingsvergunningen zijn voor het hele land centraal door de rijksoverheid afgegeven. Lad broke hoeft in een gemeente alleen maar een geschikt pand te verwerven om van start te kunnen. Hartmans begrijpt niet waar men zich druk om maakt. „Er werd gesuggereerd dat wij voor geluidsoverlast zouden zorgen," zegt hij. „Maar de mensen hebben helemaal geen tijd voor herrie. Ze willen ge concentreerd naar het verloop van de koers luisteren als dat via onze interne omroep bin nenkomt. Op zulke momenten is het hier bladstil. En meteen na de koers zijn ze vertrokken, :r valt hier geen onvertogen woord." Hij is tevreden over zijn om zet tot nu toe: 120.000 gulden per maand, waarvan honderd duizend gulden weer terug vloeit naar de gokkers. Hart mans schat dat hij per week zo'n tweehonderd klanten over de vloer krijgt, de meeste in het weekeind, wanneer de Ne derlandse koersen gelopen worden. De clientèle Is voor een deel afkomstig van buiten: uit het Westland, Schiedam, Rotterdam en Hoogvliet. Ongeveer de helft van de go klustigen komt uit Vlaardin gen, weet Hartmans. „Kijk een echte gokstad is het natuurlijk niet, maar er is wel een zekere markt voor, dat blijkt. Voor de mensen die geïnteresseerd zijn is het een uitkomst. Je kunt hier lekker droog en warm de koers volgen, en al vanaf twee gulden een kansje wagen." „Ik kom hier voor de gezel ligheid, andera hoeft 't voor mij niet," verklaart een paar- denfanaat van middelbare leeftijd uit Hoogvliet, die al heel wat jaren meedraait in het paardenwereldje. „Maar natuurlijk ook voor de span ning van het gokken, laat ik er pi">n jnaarn noa Al VLAARDINGEN Een echte gokstad zal Vlaardin gen nooit worden. Zoveel is wel zeker. Al was het maar omdat de gemeente sinds jaar en dag een stringent be leid voert waar het gaat om het verlenen van vergunnin gen voor fruitautomaten, de bekende 'eenarmige bandiet'. Maar meer nog: De Vlaar- dinger is niet zo'n gokker. Een horeca-ondernemer mag maximaal twee appara ten exploiteren, in combina tie met een flipperkast maar één. Uitbaters van speelauto- matenhallen zijn al hele maal niet welkom in Vlaar dingen. Unaniem zijn de po litieke partijen het er over eens dat de vestiging van zo'n bal niet wenselijk Is in Vlaardingen. „Wat dat betreft zitten we in Vlaardingen een beetje op een eilandje. In de omrin gende gemeenten is het be leid Iets ruimer," zegt adju dant W. N. de Zwart, hoofd van de afdeling Bijzondere Wetten van de Vlaardingse politie. „Maar ja, Vlaardin gers zijn in hun hart geen gokkers. Een spelletje met vrienden in het café dat wil len ze nog wel, maar in zo'n gokhal ga je veel meer als enkeling naar binnen. Ik heb niet de Indruk dat er bij het publiek behoefte aan is." Volgens De Zwart kost het weinig moeite om de Wet op de Kansspelen te handhaven in de Haringstad. Golden Ten is er nooit van de grond gekomen en van klandestle- ne gokhuizen is de adjudant ook niets bekend. Weliswaar draait er in veel calé's een il legale lotto, maar daar is volgens De Zwart weinig aan te doen: „Iedereen kent mij hier. Als Ik zo'n kroeg bin nenkom zijn ze echt wel zo bijdehand om even te wach ten." Minder positieve geluiden over het gokken in Vlaardin gen vallen te beluisteren bij het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, dat zich sinds enige jaren ook bezig houdt met dc problematiek van de gokverslaafde. Gok verslaving is in Vlaardingen een tastbaar probleem, zegt fll,' tJ tf-f J-SL 'O.. niet ,oxijJtieen.draden,",,,veegt,r. hij zo'i de gemiddelde jongen' is. Het'ia^ötèrda'gTriidÖag tegen i half zes vrij rustig in de "zaak.'s Af en aan druppelen er mensen binnen, na elke koers verdwij nen er weer een paar. Er Is voortdurend een tiental go klustigen aanwezig, hoofdzake lijk mannen. Hartmans kent de meeste persoonlijk. Een oudere dame die binnen komt wordt joviaal begroet als 'Tante Marie'. Zodra ze zich t geïnstalleerd heeft verdiept ze zich in Paardesport, het blad dat alle ins en outs van de ko- mende koersen bevat. Driftig maakt ze aantekenin gen. Of ze er kijk op heeft? „Kijk zat, maar geen goeie,- kijk," lacht ze sarcastisch. Ze" komt een keer in de week, tfld het weekeind, en zet dan in törrf taal zo'n honderd gulden ifiVS van haar AOW. Ze speelt «1"' achttien Jaar en ziet zichzelf eat'l niet snel mee ophouden. „Véfot* slavend is het jongen, ergert' dan drugs." -cJ Met de paarden heeft ze niet': veel op. „Die knollen kunnëfi« me wat. Het gaat om het gokfrt ken, de kans om een grofe't klapper te maken," onthult"? tante Marie. Vlak voor 3e koers overlegt ze nog even met" haar buurman, een bankbë"1 diende van midden twintig'rt Wat moeten ze doen, plaats of" koppel? De eerste uitslagen die* even later via de omroepin stallatie binnenstromen wor den met minder parlementaire uitdrukkingen begroet door KëCl tweetal. Weer niks. V- s „Af en toe wordt het in el- kaar gezet," weet tante Marie met grote stelligheid. Haar laatste leuke succesje dateert alweer van een behoorlijke tijd terug. Toch komt eens de grote klapper, ze weet het zeker. „Dat moet gewoon, ik heb e£n goede engelbewaarder. Ik ben' namelijk bijgelovig. Ik hoop alleen maar dat'1e gauw», komt." n 4. ■tït l i.' h m o f tjlï maatschappelijk werker,, G. J. .Vermeulen van het bu reau. Per jaar stappen tussen de tien en vijftien mensen met gokproblernen vrijwillig naar het bureau toe, maar volgens Vermeulen is dat aantal slechts een topje van de ijsberg. „Het zijn er na tuurlijk veel meer, maar het grootste deel durft zich nog niet te laten helpen," vertelt hij. „Het is een probleem dat zeker nog toeneemt en voor- Al speelt bij jongere mannen. Sommigen verspelen honder den guldens op een avond. Van ons mag het beleid ten aanzien van de gokgelegen heden nog stringenter wor den, want wij kunnen het puin ruimen."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1