4 Ruim 1000 bezoekers bij culturele manifestatie in centrum de Erker Pistolen en hemelbedden op antiekbeurs Project over doven voor scholieren EDDY EN BRENDA NUMMER ÉÉN Handgemeen op markt Kamerlid op bezoek Oudste scoutinggroep Vlaardingen onder dak w'imm Auto rijdt over voet van meisje Oud model paspoort nog steeds in tel MêèsÊsê ■mrm SCHIEDAM De werkloosheid in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en omstreken is weer toe genomen. In de maand februari groeide het aan tal, mensen dat stond ingeschreven als werkzoe kende bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord met 176., Er zijn nu in totaal 9102 mensen zonder werk. y. sisi apt® B8PK?,?;'Il?r« Een drukte van belang in de Erker: een band van verstandelijk gehandicapten kreeg veel bijval. (Foto Ruud Prins). Integratie Veilig kopen Klein I v h-ï. li® "-i/r - - Jury-voorzitter Wolters zoent Brenda Folkers, terwijl Rita Young klaar staat met bloemen voor Eddy Haijes. (Foto Roel Dijkstra). 4 mMm Modder .en regen bij de opening van het nieuwe groepshuis: „Onze leden zijn geen doetjes, kom nou. Het zijn net zulke krengen van jongens en meiden als bij alle andere clubs." (Foto Fans Evers). Zwerftocht Lieve jochies Dolle hond ISH» MAANDAG 21 MAART 1988 r,? I**'C V Vr^-r Vv f ->o j- 'U*- !?,r\ t - HET VRIJE VOLK Werkloosheid weer stijgend De stijging van de werkloos heid vond vooral plaats in de metaalberoepen, zoals de scheepsbouw. 885 Mensen lie ten zich in februari als werk zoekend inschrijven terwijl 709 personen hun inschrijving bij het arbeidsbureau beëindig- 'den. Het district Nieuwe Water weg-Noord van het arbeidsbu reau bestaat onder meer uit de plaatsen Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis, Hoek van Hol land, Maasland én Rozenburg. In Maasland en Hoek van Hol land blijkt de werkloosheid niet te zijn toegenomen. De werkloosheidspercenta ges, uitgedrukt in percenten van de afhankelijke beroepsbe volking, nijn desondanks in de ze regio voor mannen 11.1 per cent, een stijging ten opzichte van januari 1988 van 0.4 per cent, terwijl voor vrouwen dat cijfer is gedaald met 0.3 per cent, van 15.0 in januari tot 14.7 percent een maand later. In absolute aantallen bete kent dat een toename van '243 werkloze mannen tot een to taal van 5844 werklozen. De cijfers van de vrouwen zien er veel gunstiger uit: een daling met 67 personen tot 3258 werk loze vrouwen totaal. Het dalen de werkloosheidscijfer van vrouwen volgt de tendens die in januari ten opzichte van de maand daarvoor ook al was in gezet. Betrekkelijk veel vrou wen hebben werk gevonden als personeel in algemene dienst. Mannen hebben nogal wat moeite met het vinden van werk in de metaalberoepen. Zo lieten in februari 146 Schie dammers zich alswerkzoe kend in die beroepsgroep re gistreren. In Vlaardingen wer den vorige maand 90 werkzoe kende 'metaalwerkers' gere gistreerd. Ook de werkloosheid in de bouw-, kantoor-, onder wijs- en horecasector, alsmede onder personeel in algemene dienst is voor mannen sterk toegenomen. Meer werk was slechts beschikbaar voor sociaal/geneeskundig- en han- delspersoneel. Het werkloosheidscijfer on der schoolverlaters gaat niet helemaal mee met de algeme ne tendens. Ten opzichte van vorige maand is een afname te zien, die in de maanden daar voor ook al het geval was. .Vol gens het Gewestelijk Arbeids bureau is die daling vorige maand afgenomen. Dat zou ko men doordat verschillende on derwij s-instellingen hun leer lingen nu al adviseren zich te laten inschrijven als werkzoe kende. Andere jongeren moeten wel opboksen tegen een toegeno men werkloosheid. Vooral ho recaen handelspersoneel kreeg te maken met een flink toegenomen werkloosheid. Verder kan men slechts met heel veel moeite aan een baan in de metaalsector komen. Een lichtpuntje voor deze groep is de toegenomen werkgelegen heid in de landbouw en scheep vaart. Volgens de cijfers is ook vo rige maand het aantal langdu rig werklozen weer toegeno men. Werkzoekenden die kor ter dan' drie maanden werk loos zijn, hebben een grotere kans op werk. Ten opzichte van een jaar geleden zijn 577 personen meer werkloos ge worden. Daar staat bovendien een kleiner aantal vacatures tegenover: 173, in februari 87, en 133, nu. Een daling van veertig vacatures derhalve. SCHIEDAM De ge meente Schiedam blijft tot half augustus (en mogelijk zelfs nog lan ger) het oude model pas poort en toeristenkaart uitreiken met de norma le geldigheidsduur van' respectievelijk 5 en 2 jaar. Ondanks de problemen met de 'beveiliging' zal waarschijnlijk toch met ingang van 5 april in Zuid-Holland een aantal gemeenten beginnen met de afgifte van het nieu we model paspoort. Daarbij gaat het uit sluitend om die gemeen ten die op dit moment niet bevoegd zijn tot het zelfstandig afgeven van reisdocumenten. SCHIEDAM Meer dan duizend Schiedammers hebben zondagmiddag de culturele manifestatie in wijkcentrum de Erker bezocht. Van 's mid dags één uur tot vijf waren de verschillende zalen van het buurtgebouw bijna afgeladen. De organisatoren noemden de middag een succes en waren dik tevreden. Schiedam-West leek gister middag helemaal uitgestor ven. Nergens op straat spelen de kinderen of wandelende ge zinnetjes: bijna iedereen was té vinden in de Erker. Daar was door de organisatoren van de manifestatie een middag- vullend programma opgezet waarin zowel jongere als oude re Schiedam-Westbewoners aan hun trekken moesten ko men. De jongeren werden geamu seerd door popgroepen, die in de kelder van het gebouw hun repertoire ten gehore brach ten. Oudere Schiedammers konden genieten van 'stijlvol' uitgevoerde stijlen volks- dansdemonstraties. Speciaal voor die jongeren, die ook wei- eens een dansje op vooroor logse muziek wilden maken, was ook gelegenheid. Sportieve wijkbewoners kon den terecht in de gymzaal van de Erker. Drukbezocht waren de karate-demonstraties van verschillende zeer jonge 'kare teka's'. Veel jongeren, vooral meisjes, namen deel aan de balletvoorstellingen, die veel publiek op te been brachten. Familie, vrienden, vriendin nen, zelfs onderwijzers en on derwijzeressen van de deelne mers, kwamen een kijkje ne men. Naast de verschillende de monstraties, die veruit de meeste bezoekers trokken, hadden de organisatoren ook gedacht aan de informatieve aspecten van het buurtwerk. Stands waren daarom inge richt door onder meer Amnes ty International, de Bewoners vereniging en de Stichting Turkse Vrouwen Schiedam. Die aandacht voor de Turkse minderheid kwam voort uit het belangrijkste doel van de organisatoren: de integratie van verschillende groepen uit Schiedam-West. „En uit de en thousiaste reacties van Neder landers en Turken blijkt dat we daarin geslaagd zijn," zegt organisator Theo Kemna te vreden. Integratie was voor de Erker ook een reden om een band van verstandelijk gehandicap ten uit te nodigen. Hun optre den, dat al vroeg in de middag geprogrammeerd stond, zorg de voor veel bijval van het aanwezige publiek. De culturele manifestatie verdient daarom zeker een herhaling. Maar eerst wijst Theo Kemna alvast op de an dere activiteiten op en rond wijkcentrum „Want vanaf maandag gebeurt er weer van alles in de Erker aan de Jan van Avennestraat 32." VLAARDINGEN Nieuwsgierig pakt een van de beursbezoekers het vreemde voorwerp beet, be kijkt het van alle kanten, rammelt er eens aan, maar hij kaïn het toch niet thuis brengen. Dat is niet zo vreemd, want het blijkt een boeddhistische Tibetaanse gebedsmolen te zijn. „Een uniek exemplaar, ik heb 'm zelf uit Oost-Azië ge haald," prijst antiekhande laar B. Cahen uit Den Haag zijn handelswaar aan, en hij brabbelt wat onver staanbare klanken: het bij behorende gebed in het Ti- betaans, „Het betekent: 'Ge zegend zijt gij, oh lotus bloem',",,legt „hij j ;uit.-;;„Ben prachtstukje meneer,-.,voori 400 gulden- is hij van-, u." Maar nee, de klant had toch iets anders in gedachten. Ook minden, „..exotische,, spreuken "waren er te" koop dit weekeinde op.de, half-' jaarlijksë.'antièkbeürs.in der Vlaardingse Lijiibaanhal: len. Wie er 75 gulden voor over had kon bijvoorbeeld eigenaar worden van een geelkoperen schildje met de tekst: 'Die zijn vrouw' heeft meegenomen is nog nooit te laat thuisgekomen*. De volkswijsheid 'Vroeg begon nen, veel gewonnen' is zelfs nog dertig gulden goedko per. Voor standhouder T. van den Berg, eveneens uit Den Haag, is er geen twijfel mogelijk dat ook dit soort voorwerpen op een antiek beurs thuishoren. „Het gaat tenslotte om de ouderdom, dat is de enige norm. De ar tistieke waarde telt wat dat betreft niet mee," legt hij uit. Maar er was natuurlijk meer te koop dan Tibetaan se gebedsmolens en bordjes met. spreuken. Hemelbed den, bronzen olifantjes, 'ca napés, glaswerk, tafelzilver, sieraden, dressoirs, buffet ten en pistolen en noem maar op: het aanbod liep zeer uiteen en er was in vrijwel alles een ruime keus. Het sterk gevarieerde publiek, van jongeren met spijkerbroeken en ski-jacks tot oudere dametjes in bont manteltjes en lange leren jassen, slenterde wat rond, bekeek de spulletjes aan dachtig en pakte af en toe eens een interessant voor werp beet, al dan niet met vette patatvingers. „Een dankbaar publiek, en nog deskundig ook," zegt Van dén,Berg. „Bijandere,i(( beurzen möeteh.er,eerst,500f, 'ménsen.langs jé stand,mar,- cheren voordat, je wat,ver- koopt, maar hier heb ik over de omzet niet te kla- gen."Het leuke is dat antiek ook onder de jongeren weer begint, te'leven,''een nieuwe |trehd.' Ze'^ tonenerg veel iré. .terésse." Volgens C. J. L. van der Schagt-Flu van het organi serend bureau Midland BV bestaat er vooral onder an tiekhandelaren van oudsher veel belangstelling voor de Vlaardingse beurs. „Het is jammer dat de hal zo klein is, want anders zouden we het nog veel groter kunnen aanpakken," denkt zij. Ze benadrukt dat alleen bona fide handelaren een stand krijgen toegewezen. „Voor de klanten hier is het veilig kopen. Bij transacties bo ven de 100 gulden krijgt' de koper een garantiecertifi caat. Als er na de koop twij fel ontstaat over de echt heid van het verworven ob ject, bemiddelen wij als er geen overeenstemming kan worden bereikt," aldus de organisatrice. SCHIEDAM De groepen 7 en 8 van het Schiedamse basis onderwijs nemen nog tot 28 maart deel aan het project Filmzien. De jeugd is 'daartoe speciaal de film' „De witte clown" getoond waarin de cpmmunicatie tussen en met gehoorgestoorden centraal staat. Tijdens de lessen op school zal dit thema worden uitgewerkt. Het project is opgezet door medewerkers van het Onder wijs voor rangsgebied Schie dam (OVG), In buurthuizen zullen de leerlingen de opgeda ne kennis uitwerken. Zij kun nen dan zelfgemaakte toneel stukken, waarin niet gespro ken wordt, opnemen en zelf te rug zien en bespreken. SCHIEDAM Op de weekmarkt in de Lange Kerkstraat in Schiedam heeft een handgemeen •plaatsgevonden tussen een groentenverkoper en een vrouwelijke klant. De 33-jari- 'ge Schiedamse vrouw eiste •meer wisselgeld terug dan de 21-jarige verkoper uit Rotterdam wilde geven. Hij beweerde, dat de vrouw- meteen bankbiljet van vijf gulden had betaald terwijl de vrouw volhield, dat het een tientje was ge weest. Er werd over en weer geschopt en geslagen. De politie haalde het vech tende duo uit elkaar. Op het politiebureau is de zaak uit gepraat. De hoofdwond van de verkoper is er verzorgd en de vrouw kreeg alsnog vijf gulden terug. SCHIEDAM Het Tweede Kamerlid F. Borgman woont vanavond de ledenvergadering van de Schiedamse CDA-afde- iljlng bij. Op die bijeenkomst zal het onderwerp euthanasie staan. Borgman is op dit gebied woordvoerder van de Tweede Kamerfraktie. VLAARDINGEN Eddy Haijes (soundmix) en Brenda Folkers (playback) hebben gisteren in Vlaardingen in him klasse de tweede voorronde van een stedelijke competitie in zaal Middelhuyse gewonnen. Uit respectievelijk tien en acht kandidaten nestelden zij zich op de hoogste plaats van het ere-schavot. .Dit had ik niet verwacht," zei de blij verraste negentien jarige in Rotterdam-Overschie wonende en naarstig naar werk zoekende Eddy. „Ik zou graag een plaatje willen ma ken." Hij vertolkt Engelstalig werk. De jeugdige zanger be schikt over een goeie stem en ontpopte zich als een uitste kend publieksbespeler. Enkele punten minder dan Eddy behaalde Marina van Lent. De in Rotterdam geboren en getogen deelneemster woont al zeven jaar in het Bel gische Arendonk. Ze werd een uitstekende tweede. De negen tienjarige zangeres begon ze ven jaar geleden met zingen. „Ik wil graag verder in de showbizz. Helaas loop ik in België aan de 'stempel'. Geen vaste baan dus, maar wel een uitkering.1' Nog maar nauwelijks tien jaar oud wist Brenda Folkers de harten van de bijna twee honderdhonderd bezoekers te stelen. Ze kreeg de handen op elkaar met een voortreffelijke playback van een nummer van de Amerikaanse zangeres Cin dy Lauper. De mini-actrice vergaarde de meeste punten en daarmee een plaats in de Vlaardingse finale op zondag 10 april, eveneens in zaal Mid delhuyse. In de playback-kias- se werd Jeanette Valentijn tweede. Volgende week zondagmid dag wordt een derde voorron de afgewerkt. ,De kwaliteit van de kandidaten is enorm," zei organisatrice/presentatrice Rita Young vol bewondering aan het eind van de tweede voorronde. De jury bestond uit Wally Schot (platenproducer), Sjaak Landzaad (musicus), Pim Vlag (omroep Vlaardin gen) eh voorzitter Rein Wol ters (Het Vrije Volk). Deze laatste maakte niet al leen de eindstand bekend, maar overhandigde met hulp van Rita Young, ook bloemen en een herinnering aan Brenda Folkers en Eddy Haijes. VLAARDINGEN „Die men geling van rooklucht en miezer- regen, dat zal voor mij altijd met de padvinderij verbonden blijven. Ik herken het precies." Burgemeester A. A. J. M. van Lier kon zich zaterdag bij de feestelijke opening van het nieuwe groepshuis van scou tinggroep Willem de Zwijger weer even terug wanen in zijn jeugdjaren. „Ook ik ben ooit welp geweest," onthulde hij, staande op een stoei. „En bij de verkenners heb ik het.zelfs tot Grijze Wolf gebracht, met drie strepen op mijn mouw." Nadat hij de in de regen kle umende leden van de Willem de Zwijgergroep, hun ouders en de reünisten had toege sproken, verrichte de burger vader de officiële opening. Ui teraard ging ook dat geheel in scouting-stijl. Ambtenaar P. Boschman van de afdeling jeugdzaken mocht het spits af bijten door via een wankele touwladder naar de top van een stellinkje te klimmen, waar hij een touw door moest snij den waaraan een emmer met zand hing. Het vallende gewicht kwam op een wip terecht, en op die ma nier lanceerde Boschman een mysterieus zilveren pakje, dat .keurig,in een kruiwagen met ballonnen terechtkwam. Wet houder Arie Maarleveld van 'Jeugdzaken speelde vervol gens voor kruier en reed het eenwlelig voertuig naar de bur gemeester toe, die uit het pak je een pijltje tevoorschijn to verde. Daarmee moest Van Lier een grote rode ballon ra ken die naast de deur van groepshuis bevestigd was en waarin zich de sleutel van het nieuwe onderkomen bevond. Het was geen probleem voor de-burgemeester, die zich een vaardig darter toonde en met een gedecideerde worp het omhulsel van de sleutel uit el kaar liet knallen. En ook bin nen bleek alles in orde: het portret van Baden Powell, grondlegger van de padvinde rij, hing al prominent boven de kapstok. Het is voor het eerst in haar 55-jarig bestaan, dat de Willem de Zwijgergroep de beschik king krijgt over een eigen nieuwgebouwd groepshuis. De groep, in 1932 begonnen in de Zeevishal aan de Koningin Wil- helminahaven, maakte in al die jaren een ware zwerftocht door Vlaardingen, waarbij men on der andere tijdelijk onderdak vond op de zolder van een ha ringpakhuis en in een school. De laatste 22 jaar huisde men in een afgedankte directiekeet van de Shell, op dezelfde plaats als dê nieuwbouw, op het Scoutingterrein aan de Broekpolderweg. De bouw van het groepshuis werd financieel mogelijk ge maakt door subsidies, van het ministerie van WVC en van de gemeente Vlaardingen, en door de actiesKinderpostze- geis en Jantje Beton. Daar naast droeg een aantal Vlaar dingse bedrijven een steentje bij vla schenkingen in natura of in geld. „Maar vergeet vooral de inzet van de leden en de ouders niet," beklemtoonde districts- voorlichter J. Boerdam. „Want dit is een springlevende groep, die erg enthousiast is. Het is niet voor niks dat we weer le denwinst boeken." Volgens Boerdam is Vlaardingen sowie so een padvindersstad. „Je hebt hier 9 groepen, die alle maal goed vol zitten, tegen in Schiedam maar 4. ik Weet niet,., waar dat aan ligt." t, ,A Met de leiding mee gerekende heeft de groep nu zo'n 75 Ie-..' den, verdeeld over weipen, verkenners, rowans en voor- trekkers. Een echte jongens- - club, met als specialiteit de verzorging van vogels. „Dat Isj een hobby van de hopman, Jaap Hartog, die dat helemaal op de jongelui overbrengt, schitterend gewoon," zeide voorlichter, die zichtbaar trots is op 'zijn' padvinders. Alleen met dat woord padvinders daarmee vertelde hij wat moei te te hebben. „Dat Is nog uit de tijd dat er smalend werd gedaan over lieve jochies die ouwe vrouwtjes de straat over- hieipen. Daar wilden we in de jaren zeventig vanaf. Onze le den zijn geen doetjes, kom nou. Het zijn net zulke krengen van jongens en meiden als bij alle andere clubs." .Arie;Maarleveld was de eerste, onv grit te erkennen dat hij vroeger al een-van die krengen was. De wethouder was name lijk niet alleen ambtshalve naar het groepshuis gekomen, maar ook .om als,oud-Willem de Zwijgerlid deel te. nemen aan 1' de reünleter.gelegenheid van' het,55-jarig bestaan. In het in spirerende gezelschap van zijn maatjes van toen („25 jaar niet gezien") kwamen de mooie verhalen snel weer naar boven. AI die regeltjes bijvoorbeeld, daar nam Maarleveld het zo nauw niet mee. „Willem de Zwijger, dat was voor mij: padvinderij met je sokken naar beneden. Ik had altijd afgezakte sokken.' Knel lende sjaaltjes deed ik ook niet .i aan. Op een parade in Den Haag viel mijn uiterlijk heel slecht bij de hopman daar. 'Een echte padvinder heeft geen afgezakte sokken', kreeg ik te horen. Maar je denkt,toch niet dat wij met mooi weer met 7 zo'n achterlijke hoed op gingen lopen?" vertelde de wethouder-., lachend. 'C „Terwijl de welgestelden zich konden veroorloven om naar de Jamboree In het buitenland te gaan, waren er voor ons ar beidersjongens de patrouilles -i in eigen land," ging hij verder. „Overal heb ik gekampeerd,' alle musea van Zuid-Holland' gezien, alles op de fiets, met op mijn fietstassen: 'Het Vrije Volk De Radiogids'. Alie, rangen heb ik doorlopen, teer- poot, grijsbroer, patrouilletei-, der, vaandrig en alles wat er tussen zit. De gekste dingen t leerde je, hoe je bijvoorbeeld een dolle hond af moet weren. Ik ben er nooit een tegen ge- f komen. Ja, alleen in de ge- meenteraad." -; „Pas op je woorden, hè," wees een oudere reünist de wethou- der terecht. „Want de Willem Jj',t de Zwijger was een voorbeeld' voor de hele Vlaardingse pad-,. vinderlj." De veteraan heeft de Jamboree van 1937, die in Ne-"j derland werd gehouden, nog meegemaakt en trekt een vel geelt fotootje van Bie-Pie (Ba-, den Powell), zoals hij de leider - van de padvinderij noemt, uit zijn zak. „De jamboree was fantastisch. Bie-Pie was er', eri Prins Hendrik. Als ik niet op- pas krijg ik nog tranen in mijn. ogen. We waren erheen ge- "J gaan met hopman Hans van" "t Driel en we hadden een heerlij- ke tijd. Die man was ais een vader voor je," aldus de nos talgische padvinder-veteraan. i SCHIEDAM Een zevenjarig meisje heeft vrijdagmorgen op het kruispunt Churchillweg/- Prinses Beatrixlaan/Laan van Bol'es twee automobilisten in moeilijkheden gebracht. Vergi- nia V. stak ondanks rood voetgangerslicht de drukke weg over. 'ÏNf Twee bestuurders van perso- i nenwagens konden door j krachtig remmen voorkomen, dat het meisje werd aangere- den. Zij kreeg wel het wiel van een van de auto's nog over haar voet en moest voor be handeling naar het Schieland- ziekenhuis. ■ötc

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1