basis voor restauratie Het Weeshuis' heeft honderd soorten bier 'Hoogstraat bruist weer' 'Het slechte afstoten, het kansrijke belonen' -Bestuurslid universiteit windt studenten te lief Excursie Jeugdbond Bevolking neemt toe ONS paas-diensten Harpe Davids geeft groots jaareoneert ffiY Henk Post, Chris Cop- pens en John van Buur- en (v.l.n.r.) toosten op het succes van de vol gende Paardenmarkt. (Foto Fons Evers). SCHIEDAM Hoewel de leden op 6 april nog officieel hun toestemming moeten geven, staat het nu al zo goed als vast, dat de Schiedamse Paardenmarkt een 'blijvertje' zal worden op het activiteitenprogramma van. de Winkeliersvereni ging Hoogstraat. „Het was een dijk van een feest," haalt voorzitter Chris Coppens zaterdag 12 maart terug in de herinnering. Kostenposten Allure 11 ;JY^ Blaasmuziek Jeugdorkest Passage - Vraagstukken YB. van Bhee: „Kwaliteit moet worden beloond,. (Foto Sjaak Ramakers) Karwei Doorgezet s nen meebeslissen over derwijsprogramma's. zelfde blad verscheen HET VRIJE VOLK schiedam WOENSDAG 23 MAART 1988 SCHIEDAM Met het openen (begin maart) van Café Het Weeshuis ging er voor Henk Post een lang ge koesterde wens in vervul- Y ling. Ruim tien jaar bezit de "goedlachse,. Schiedammer imidden op de Hoogstraat. Y een goedlopende platenzaak en al die. tijd keek hij een tikje verliefd haar het oude •pand op nummer 76, waarin' vroeger onder 'meer een melkhandel, een advocaten- kantoor en een boekwinkel hadden; gezeten, maar dat 'de laatste jaren leeg stond. „Omdat er vergevorderde plannen bestonden om het te slopen, had ik het idee van een café in dat pand alweer uit mijn hoofd gezet," aldus Post, die onlangs bij het driedaagse carnavalsfeest van sportvereniging Excel- sior'20 'officieer afscheid namals discjockey na een 18-jarige carrière. „Vorig jaar kwam ik echter' wet houder Zijdeveld tegen en - dié verteldeme dat ik toch maar eens moest komen praten. Ze vonden het eigen- lijk best een leuke plek voor een café en ik kon het pand zelfs kopen." Y; Binnen een half jaar had -Post met -' enkele; vrienden van het stérk verwaarloosde pand (de waterleidingen wa- f; ren gesprongen, waardoor vrijwel al het houtwerk ver rot was) een heuse "Tappe rij* gemaakt, met ruim 100 soorten bier, waarvan acht op het vat. De naam van het café, dat zeven dagen per week open is, is afkomstig van het- voormalige wees huis, dat een paar deuren verder was gevestigd. Op de bovenverdieping is men ove rigens nog druk doende om een zaaltje voor kleine feest jes, partijen, vergaderingen en forums te timmeren. „Ik heb bewust veel aan dacht en zorg aan de inrich ting besteed," zégt Post, die bijna elke dag achter de tap te vinden is en het verkopen van platen voortaan aan een medewerker overlaat. „Ie- dereen moet zich hier op z'n gemak-kunnen vóelen en z'n seigenv .biertje» kunnen drin ken uit z'n eigen glas/ Hoe- Y wel .ik .pas Teen., paan weken - open £ï>en,(krijgjik; f regelm a- tig te horen dat-de. sfeer in -het-café: de indruk wekt als of het al jaren in bedrijf is. Een groter compliment kun nen de klanten me op dit moment niet geven." „De Paardenmarkt bleek voor veel mensen uit de regio een grote nostalgische waarde te hebben," vervolgt hij. „Al leen zijn de kosten van het eve nement behoorlijk tegengeval len. We hadden er 10.000 gul den voor uitgetrokken, maar later bleek dat we bijna het dubbele aan de totale organi satie kwijt waren." Die flinke budget-overschrij ding zou voor de negentig aan gesloten leden (ophonderd middenstanders op de Hoog straat) de énige reden kunnen zijn om dé in ereherstelde tra ditie (op 12 maart 1948 werd de laatste paardenmarkt in Schie dam gehouden) weer af te bla zen. /Y-Y'..;- „Zó ver zal het echt niet ko men," verzekert vice-voorzit- ter John van Buuren, die sa men met Chris Coppens en Henk Post de grote gangma kers zijn van de aan de weg timmerende winkeliersvereni ging. „Ik ben ervan' overtuigd dat het volgend jaar goedko per kan; maar ómdat het de eerste keer was en we pas van af 18 januari met de voorberei dingen konden beginnen, heb ben we ons een beetje 'vergal oppeerd', om maar eens een passende term te gebruiken. •Gelukkig is er voldoende geld in kas om het een en ander op te vangen. Daar mogen we als winkeliersvereniging best een beetje trots op zijn, al zal er in in de jaarbegroting wel hier en daar geschoven moeten wor den om de balans in evenwicht te houden" '.Y;.ï 'i Het storten van 90 kubieke imeter zand op het voormalige 'terrein van internaat 'De Uit kijk, het huren van een tractor om het opppervlak voor de de monstraties egaal te krijgen, het door de brandweer schoon spuiten van de stad, hekwerk om de paarden op de Grote Markt in toom te houden, zie hier viér van de tientallen kos tenposten waarmee dé Paar denmarktcommissie (al dan niet plotseling) werd gecon fronteerd. „We hadden de Paarden-, markt best op een [kleinere schaal kunnen organiseren en: ook de activiteiten er omheen kunnen beperken, maar we wilden de mensen absoluut geen tweederangs festijn voor schotelen," aldus Coppens. „Dóf zou juist de continuïteit in gevaar brengen. Bovendien kan de Winkeliersvereniging Hoogstraat zich geen missers veroorloven. Dat zou meteen de goede naam, die we de laat ste jaren hebben opgebouwd, wéér schaden. Het is de bedoeling dat we de Paardenmarkt voortaan elk jaar in maart houden op de za terdag, waarop de zomertijd ingaat. In combinatie met de zondagmarkt, als afsluiting van de Brandersfeesten altijd in het september-weekeinde waarin de zomertijd weer af loopt,.lijkt ons dat een perfecte twee-eenheid. En bovendien voor iedereen gemakkelijk te onthouden." Mede door activiteiten (met landelijke allure) als de Zon dagmarkt en de Paarden markt heeft de Winkeliersver eniging Hoogstraat van de Schiedamse *Kalverstraat' de laatste jaren weer een bloeien de wandel- en winkelpromena de gemaakt. „In de beginjaren tachtig was de 'Hoogstraat' op sterven na dood," stelt Coppens. „Door het in 1982 'bundelen van de krachten in één vereniging is er een soort; verbondenheid ontstaan onder de winkeliers. Met z'n allen hebben we toen de schouders onder De Hoog straat. gezet en met name de fatale leegstand aangepakt. En ons doel om er weer een brui sende, gezellige straat van te maken, is gelukt Dc stad, het centrum en dus De Hoogstraat heeft weer aantrekkingskracht op het publiek van binnen én buiten Schiedam. Vergeleken met bijvoorbeeld Vlaardingen staan we er nu een stuk beter op, terwijl vroeger Vlaardin- gen juist veel meer in trek was."YY;Y;Y Y Y;;' YYYYY-v Van Buuren: „De samenwer king met de gemeentelijke in stanties is op dit moment voor treffelijk. Bij ai onze activitei ten krijgen we alle denkbare medewerking. Samen met de prima teamgeest in het be stuur en de veie vrijwilligers waarop we élke; keer kunnen rekenen/ geeft dat een extra stimulans om je vrije tijd op te offeren aan de organisatie van een groot evenement. Want vergis je niet, er gaan heel wat uurtjes zitten in de voorberei ding van zo'n Paardenmarkt." m wM0m mmi Al SCHIEDAM De Christelij ke Muziekvereniging 'Harpe Davids'-houdt op vrijdag 25 maart haar traditionele jaar concert in het Passage Thea ter. Gezien de Intensieve vóór- bereiding belooft het een ple zierige en vooral muzikaal zeer afwisselende avond te worden. Alleonderdelen van i Schiedamsgrootste muziek vereniging zullen gedurende hét avondvullende programma (ruim 354 uur) aan bod kómen. Het harmonie-orkest van Harpe -Davids, zal het concert-: openen met een selectie van- zowel klassieke als moderne; blaasmuziek. Na het openings koraal staan onder meer op het programma de bekende Se cond Suite van Gustav Holst,; de klassieke mars per Aspera ad Astra van Urbach, de prachtige fluitsolo Reigen Seli- ger Geister van Von Gliick, ge speeld door de veelbelovende Ellen Metaal, en de bewerking dié Tom, Parker van bekende Mozart-melodieën maakte, The Young Amadeus. Daarnaast; zal een eerbetoon worden gegeven aan de on langs overleden componist Pi Scheffer. Als hommage aan de ze voor de Nederlandse mu ziekwereld belangrijke componist/arrangeur zal zijn werk'Man of many Parts' ten gehore gebracht worden. Ter afwisseling - zullen de majorettes en minirettes van de vereniging daarna op zowel muziek op band als muziek van de drumfanfare hun eigen gemaakte shows aan het pu- bliek tonen. Voor de pauze zal ook de drumfanfare ten tonele komen met onder meer twee .klassieke marsen, de mars van de jonge prins van Friesland en de mars van de Staten van Holland. OOk zullen er eigen composities van de instruc teurs te beluisteren zijn. Na de pauze treedt het jeugdorkest van Harpe Davids voor het voetlicht Dit jeugdor kest is in dc loop van haar 5- jarig bestaan uitgegroeid van eenvoudig samenspelgroepje tot jeugdorkest en is hard op weg om in de toekomst een volwaardig B-orkest te wor den: Na;het optreden van het jeugdorkés^vplj^YeémYtwèedé g[fiBp&.é<fë9^snlfletY harmónie-órkest';Y Tót'•slot zal de gehele vereniging zich nog- maals presenteren aan het pu- bliek in ééngróótsèifinaléi&;: Kaarten voor. dit concert (aanvang 20.00 uur) kosten ƒ7,50 en zijn verkrijgbaar bij de volgende personen: H. Doer dersloot (4731227), C.J. Iimer (4711719), M. -Jongste (4703996), E. van Dijk (4721941/4548397). Ook kunnen' er kaarten worden gekocht aan de kassa Yvan het Passage Theater en ('s avonds) in het Verenigingsgebouw. ,'VVÏr 1 - - - - - ■- -■ V" 1 - Door HENK DRENT ROTTERDAM De twintig duizend studenten' van de Erasmus Universiteit Rotter dam staan voor hun jaarlijkse verkiezingen van hun universi- teits- en faculteitsraden. Door de geringe opkomst van stu denten bij deze verkiezingen in de laatste jaren slechts 35 percent nam de moeite een stembiljet in te vullen dreigt het aantal vertegen woordigers in de universiteits raad (acht) te moeten worden verminderd. „Ik hoop echt dat de studen ten zich eindelijk weer eens zullen roeren. Ze zijn zo lang zamerhand te lief geworden," schrijft dr J. C. G. Stam, lid van het College van Bestuur van de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR), in het laat ste nummer van het universi teitsblad Quod Novum. Stam lijkt daarmee een regelrechte g oproep tot een stevige protest- v acties van de kant van de Erasmus-studenten te doen. Het opkomstpercentage van 35,4 percent bij de laatste ver kiezingen was heel laag verge- leken met de Tweede Kamer- verkiezingen, waar doorgaans Y: zestig percent van de kiezers Y-zijn stem uitbrengt. De angst var» dr Stam schuilt vooral in f. de ondergrens van 35 percent, die reglementair is vastgesteld Yvoor de studenten verkiezingen, g Bij een te lage opkomst moet het aantalstudentenzetels in een raad evenredig worden verminderd. ;Y Stam (40), die zelf actief is geweest tijdens de democrati seringsgolf van eind jaren zes tig, zegt daarover: „Tegen woordig accepteren studenteD te gemakkelijk de status quo. Valt er soms nergens meer voor te vechten?" Eten'misvat ting 'volgens Stam, die in één adem zelf het' antwoord geeft: ;YDë studenten hebben wel de rgelijk iets om zich sterk voor te maken. Ze wórden door de recente overheidsmaatregelen direct in hun belang 'geraakt. Dat zullen ze niet zonder meer pikken. Ik verwacht daarom een goede opkomst." Stam laat daarmee blijken dat zijn oproep in Quod Novum niet ontbloot is van enig uni- versiteitsbelang: de bezuinigi- nen van minister Deetman hebben de EUR hard getroffen. Hij wijst vooral op de facul teitsraden, waarin de gekozen studentenvertegenwoordigers onder meer rechtstreeks kun nen meebeslissen over de on- het- zeuae umu vciouuecu eerder ook een advertentie met een oproep om te gaan stemmen, die was geplaatst door deuni- versiteit. Al met al een situatie die in de roemruchte jaren zés- tig ondenkbaar zou zijn ge weest. De drie grote universiteits- partijen de Erasmuslijst, de Dijst Woudenstein en de Alge mene Rotterdamse Studenten- bond (ARSB) staken de 'hand al in eigen boezem, nadat vorig jaar op het nippertje het benodigde opkomstpercentage van 35 percent werd gehaald. Ze besloten tot een maande lijkse vergadering. Die bijeen komsten leidden er toe dat in november gezamenlijk stelling werd genomen tegen de bezui nigingsplannen van Deetman. Tot dan eigenlijk alleen nog een stil protest. Een maand later traden de drié partijen voor het eerst eensgezind naar buiten. In de universiteitsraad verklaarden de studentenfracties zichsa men roet de universiteiten van Tilburg, Utrecht en Nijmegen niet akkoord met een brief die namens een meerderheid van de universiteiten naar Deetman was gestuurd. Daar in hadden de studenten zich 'noodgedwongen' neergelegd bij de voorstellen van Deet man. De ontmoediging die uitgaat van alle bezuinigingen („Zie je wel, Deetman doet toch zijn ,zin") is volgens insiders op zichzelf een van de redenen van de geringe verkiezingsop komst. Maar ook de wettelijke druk op de studieduur vier tot (maximaal) zes jaar ontneemt de meeste studenten de lust om er naast hun studie bestuurlijk werk hij te doen. Van de drie studentenpartij en maakt de ARSB de meeste ophef. De ARSB bezet twee van de acht zetels in de univer siteitsraad, tegen de vier van de Erasmuslijst en' de twee van de Dijst Woudenstein. In tegenstelling tot beide andere partijen vindt de ARSB dat de Erasmus Universiteit zich ook moet uitspreken over belang wekkende maatschappelijke vraagstukken. Ook als die niet rechtstreeks met de universi teit te maken hebben. Zo nam de ARSB indertijd stelling tegen de plaatsing van kruisraketten. Speciaal voor de komende verkiezingen is de ARSB een samenwerking aan gegaan met een kleinere par tij, haar linkse concurrent Road '84, onder de naam 'Pro gressief Akkoord'. De lijsttrekker (tevens voor zitter) van de Erasmuslijst is de 23-jarige Dars Hooning (derdejaars student rechten). Hij wijst op de matheid die de laatste jaren de verkiezingen kenmerkt. Volgens Hooning hangt dat verschijnsel onder andere samen met het feit dat eenmaal gekozen studenten vertegenwoordigers het in de bestuurlijke praktijk soms af leggen tegen de meer ervaren vertegenwoordigers van het wetenschappelijk personeel. Hooning beaamt desge vraagd: „Je bent desondanks heel wat uren per week bezig met dit soort werk. Ik schat het op zeker twintig uur. Dat heeft tot gevolg dat ik wat lan ger over mijn studie doe. Daar staat tegenover dat je deze er varing ook in de loopbaan na je studietijd van pas komt" Onder het restant van de molen De Palmboom hebben deskundigen een fun dering aangetroffen; die een restauratie; van de in 1901 afge brande moutmolen lijkt te rechtvaardi gen. Een op gave zware houten palen rustende fundering van hout en steen is blootgelegd. Het on derzoek wordt nog wel belemmerd door dat een lekkende ri oolbuis in dé directe nabijheid van de mo len aan de Noordvest de putten doet vollo pen, die aannemer Van Ostade aan bin nen- en buitenzijde van de fundering heeft gegraven. Toch is Ir. W.O. Wassenaar van het Groningse ingenieursbureau op timistisch. Een in de ronde molenmuur aangetroffen scheur blijkt niet door te lo pen. Financieel is de basis voor de her bouw van de boven kruier thans stevig genoeg, meent Jos Gunneweg, de direc teur van de Stichting Schiedamse Molens. In totaal is driehon derdduizend gulden nodig. Van dat be drag is inmiddels 130.000 gulden bin nen. Een anonieme weldoener legde in één keer veertigdui zend gulden op tafel. In mei gaan nieuwe acties van start om onder de bevolking nog meer bijdragen te verwerven. Zoals op een bord aan de buitenwand van de molen staat aangegeven vindt na restauratie een Schiedams molen museum in De Palm boom huisvesting. Het wordt de vijfde molen in Schiedam, die zijn wieken kan laten draaien. Het is de bedoeling om bo ven de tentoonstel lingsruimten, die in de nog bestaande stomp van de molen worden gebouwd, een originele maalderij te maken voor bak kersmeel. De her bouw naar de origi nele hoogte van 31,95 meter vergt enkele miljoenen guldens en duurt ongeveer drie jaar. (Foto Arie Wa penaar) Door ONNO BUITER ROTTERDAM „Het eerste Y; dat ik na de overname deed, was het afstoten van de ver ouderde palletfabriek in Rot terdam en het verhogen van de lonen in de kansrijke fabriek van mobiele paneelwanden in Waalwijk," zegt directeur R. van Rhee van Espero in Rotter dam.; Y Y-"'-- ,Y' Y Gistermiddag ontving hij in Den Haag de exportprijs van de Economische Voorlichtings dienst (EVD). Hij heeft Espero in anderhalf jaar tijd van een zieltogende onderneming ver anderd in een groeiend bedrijf. Het hoofdkantoor staat In Rot terdam, 'YYYY-v;y - „Espero was' een totaal ver ouderd bedrijf," zegt Van Rhee. „in de palletfabriek werkten de mensen onder bij na middeleeuwse omstandig heden met gevaarlijke machi nes. Ik zette ailes op de fabriek in Waalwijk, die mobiele pa neelwanden maakt. Die was ook sterk verwaarloosd en het personeel, nog maar acht man, was gedemotiveerd. Het was echter een prima produkt met veel kansen." „Het ontbrak echter totaal aan leiding. Er was voor de eige- naar geen natuurlijke opvolger te vinden. De Nederlandse Credietbank zocht mij op om Y de zaak,te willen overnemen. si JaNuiwerken.er weer 30 mensen .[irf jieniilózie dat aantal in de ko- iüów mende lijd nog wel groeien tót 50. In andéfhalf jaar tijd heb- 'T bén wë'dè export van nul om- y„DCht>og gekregen tot 35 percent van ónze omzet." Van Rhee Is afkomstig uit de verpakkingsindustrie, de golf- - karton, en heeft ook eens de leiding gehad van het noodlij dende Tri-Wall, dé Europese ver pakkingsdivisie van het Westduitse concern Thyssen- Bornemlsza. „Maar een trouble-shooter of een crisismanager ben ik zeker niet. Zulke mensen wórden vaak ingehuurd voor twee of drie jaar om een onderneming weer gezond te krijgen en stappen dan weer op, omdat zij vaak impopulaire maatrege len moesten nemen.". „Ik wil het karwei dat ik heb opgezet zélf afmaken. En ik denk er sterk over/om de acti viteiten van Espero verder uit te breiden. We kijken uit naar andere bedrijven die we willen overnemen om daarmee ook de exportmarkt op te gaan. Het liefst met produkten die op de bestaande aansluiten, maar dat hoeft niet. Wel zoeken we het in de indus triële sfeer. We willen niet de fout maken te veel uiteenlo pende produkten in een onder neming te stoppen. Het gaat er om de basis te verbreden en •veiligheidskleppen in te bou wen, zodat we de klappen bfj eén dalende markt voor een van onze produkten elders kunnen opvangen." „Bovendien kunnen we dan de activiteiten van onze pas uitge breide staf over meerdere be drijven verdelen en dat bete kent tegelijk een spreiding van de kosten. We willen op drie kurken drijven en niet op te veel, omdat ik uit ervaring Weet dat die dan ieder hun eigen Y Y kantje willen opdrijven." Y Dé sluiting van de palletfabriek zegt Van Rhee op een goede Y manier te hebben opgelost. „We waren in het bezit van eén contract met een grote kjant11 èn dat verschafte ons de mo- gelijkheid om dat contracting het personeel over te doen' aan een fabriek in Poeldijk. De'fa-i briek had geen enkele kans om te overleven. i Met nieuwe investeringen zout .den we toch nauwelijks tégen de concurrentie opgewassen zijn; die over automatisché ma chinestraten beschikte. Tién van de twintig man waren al dertig en veertig jaar in dienst en konden onmogelijk worden omgeschoold voor de wande-' nfabriek in Waalwijk. Het gaf veel commotie, maar maanden later bleken ze in Poeldijk een stuk gelukkiger," aldus Van Rhee. „In Waalwijk richtte ik mij vol ledig op de export. Export was mijn oude vak in de golfkar ton-industrie. Mijn eerste stap was het opzetten van een ei gen; verkooporganisatie in Duitsland én ik vulde die aan Y \n^(fi|iïeMién4: rtÏDuitëtëftd' - zaaideldatuluöt.öostènrijk en .Zwitèëriand. en het ',d (rufr$dej door tot in Italië, Y;Y In Nederland'hëtiYkWwanden geleverd aan het Rijnhotel, het Nëdilèyd-gébëüw en aari En gels. In Duitsland heb ik ze on der andere geleverd voor het hotel Hyatt Regency In Keulen. Nu wil ik ook de Scandinavi sche markt op," aldus Van Rhee. „In de fabriek heb ik de lonen twee keer met vier percent ver hoogd," zegt hij. „Ik merkte dat de salarissen van de vak lieden aan de onderkant van het gemiddelde lagen. De een na de andere werknemer was voor mijn tijd vertrokken. An dere ondernemers zeiden dat ik dat niet moest doen, omdat werknemers toch nooit genoeg hadden. Toch heb ik het door gezet. Kwaliteit moet worden' beloond." Van Rhee heeft zijn nieuwe' 'f personeel op halfjaar!ijkse!ÓÓ'n- tracten aangenomen en niet onmiddèiijk in vaste dienst'gé- nomen. Later betrok hij zijti' .1 werknemers vla een uitzendbu reau."- „In het begin wilde en kon-Ik', niemand in vaste dienst ne-YY men. Als startende onderne-[ mer moet je wel bang zijn óm te veel vaste kosten te maken. Bovendien kun je mensen in dit vakgebied niet na twee maan den wettelijke proeftijd beoor delen. Dan weet een werkne mer zelf nog maar net wat hij moet doen. Nu is iedereen in vaste dienst genomen. Het is frappant dat we nie-.. mand van de contractanten hebben ontslagen. Een verkla ring heb ik niet. Het zou kun- i nen zijn dat mensen die via i een uitzendbureau werken, ge motiveerder zijn." 'i SCHIEDAM De gemeente Schiedam telde eind februari 169.303 inwoners. Vergeleken met twee maanden geleden betekent dat een lichte stijging met 54. Die toename wordt voornamelijk veroorzaakt door i '- t een vestigingsoverschot (nTefr bruari van 65 (264 vestlgdënt zich in Schiedam, 199 vertrok ken). Sinds begin dit jaarzljrÈ meer huwelijken (27) voltrok-i ken dan scheidingen (23) uitge sproken. -:ï£ -,-Jk SCHIEDAM De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie gaat op zondag 27 maart 'het veld' in. De bond organiseert voor jongeren tussen 12 en 23 jaar een excursie naar het Sta- elduinse bos. Tijdens deze dag in de natuur zullen planten worden gedeter mineerd. De groep vertrekt om 8.30 uur per fiets bij de molen op de Kortedijk In Vlaardlngen en hoopt daar om 17.00 uur weer terug te zijn. SCHIEDAM Tijdens de Paasdagen (zondag 3 en maandag 4 april) blijven de Openbare Nutsbedrijven Schiedam permanent bereik baar voor storingen in de leve ring van energie, drinkwater en radio- en televisie-signalen. De hujsvuildiensten van maandag 4 april verschuiven naar don derdag 7 april. De grofvuildlen- sten van maandag 4 april wor den verplaatst naar woensdag 6 april. Op zaterdag 2 april is het vuiloverlaadstation aan da Parallelweg 'gewoon' geopend.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1