Vijfsluizen breidt uit ensonstraat verliest 15 bomen m <3 S«pl Hulp slachtoffers van misdrijven Fletstoerclub naar rivier De Vlist Blijspel Intermezzo [AUTOBEDRIJF NOOTEBOOM Inbrekers actief Weer gewapende overval bij winkel :Leen Bakker ABOP praal over 'zwarte9 scholen 6.000 voor Reumafonds Ska in Filmclub H Tel. 010- 4708122 'SCHIEDAM Zeven tien nationaliteiten op een school van 308 leer- lingen.Veertig percent van het totale leerlin genaantal kent zijn oor sprong in het buiten land. Dat zal voor veel scholen een bron zijn voor problemen. Niet echter, voor openbare basisschool 'De Peper clip' aan de Fahirenheit- stra'at in Sehiédam- Öost. Een elk jaar weer groeiend leerlingenaan tal is het geyolg. Voetballende leerlingen van De Peperclip: „Als je ziet dat zes Turkse jongetjes met natuurlijk ook niet overspannen reageren, en er gauw drie Nederlandse kinderen bij aar). elkaar voetballen, moet je halen." (Foto Arie Wapen- m Aankloppen Verkoop en reparatie van alle merken auto's (nieuw en gebruikt) Schadereparatie en -taxatie. Snelservice voor uitlaten, accu's, banden, schok- brekers. remservice, trekhaken etc. Autokeuring (APK). Autowasplaats. Benzinestation. Zwaluwiaan 84, Schledam-Noord Winkelcentrum Spaiand Het zijn allemaal kinderen' Kinderen uit Suriname, Tur kije, Marokko, China, Paki stan, Mexico en nog elf andere landen, volgen iedere dag de lessen van het onderwijsteam van De Peperclip. En dat func tioneert volgens Ron Abel,di recteur van de basisschool, uit stekend. Veel meer dan in de gewone samenleving gaan de kinderen met elkaar om. Ras en'geloof doen er niet toe. «We gaan er vanuit dat het allemaal kinderen zijn. Waar om zou je dan overdreven aan dacht besteden aan hun ach tergronden. Omdat ze toevallig in J een ander land geboren zijn?" vraagt Ron Abel zich af. Zijn visie lijkt de juiste.'Zelden gefeft de aanwezigheid van ver schillende - nationaliteiten op zijn school reden tot proble- mén. „Een verdienste van het door het onderwijsteam ge voerde beleid," vindt de direc teur. „Je moet namelijk de aanwezigheid van verschillen de nationaliteiten vooral niet benadrukken." Ron Abel werd zeven jaar geleden aangesteld als direc teur van de basisschool Id Schiedam-Oost, die toen nog Prof. dr. P. A. H. Kohnstamm heette. Sindsdien was hij in de zeer prettige gelegenheid een aantal nieuwe jonge leerkrach ten aan'te^mógen trekken.'jjTij- dens /pïUcït^tij^irpcedures zocht zou openstaan 'voor. ^verande ringen -in., het- onderwijs "en voor andere-voondtstreyende gedachtérii' Hef rësülïaat jyas een volgens' Abel .'flexibel': on- derwijsteaïïn- met ëërigèm id - delde "leëftijd^ Van 28 tot 30 jaar. „Zónder^datteanr was het nooit zo goed gegaan met de schóól,"'weet Ron Abel ze- ker. y (:.v De benaming Pepercllp, zo als de school sinds 1985 heet, geeft de uitgangspunten van het beleid weer. Ron Abel legt uit: „Een paperclip houdt din- S.CHIEDAM - Het volkstul- nencomplex Vijfsluizen zal worden uitgebreid met 35 per ceeltjes. Op het gedempte ge deelte van de Poldervaart kun nen fervente tuinliefhebbers met ingang van 1 april terecht. Woensdag 26 maart om 13.00 uur zal in het verenigingsge bouw op het complex een voor lichtingsmiddag worden ge hóuden voor geïnteresseerden. Dan zullen ook de beschikbare perceeltjes onder de kandida ten worden verdeeld. SCHIEDAM Na het force- ren van de voordeur hebben in brekers voor ruim 5500 gulden aan sieraden en foto-appara- tuur uit een woning aan de Dr. Boslaan gestolen. Uit een pand aan de Stadhouderslaan werd een koffer met geld en waarde papieren ontvreemd. Uit een tuinhuisje aan de Joppelaan werd voor 180 gulden aan goe deren meegenomen. SCHIEDAM Een perso neelslid van de winkel Leen Bakker aan de Noordvest, is gisteravond even na sluitings tijd, terwijl hij het pand wilde verlaten, bedreigd door een 16-jarige Schiedammer. Met een gas-alarmpistool, dat volgens de politie, duidelijk leek op een echte revolver, pro beerde de-jongen de verkoper een; koffer met geld afhandig te maken. Door ingrijpen van de bedrijfsleider van de win kel, kón-de jongen aangehou den worden. De dader zit sinds gisteravond vast pp het politie bureau. - "Het is al de tweede keer bin nen een .;week. datpersoneel vain Leen Bakker-ihet slachtof- fër is van een overval: Vorige week werd 'tijdens de' koop avond^ een': verkoper door een vrouw; met'een? mes bedreigd. Zij-iging ér- vandoor met een aantal dekbedhoezen: gen bij elkaar. Dat doen wij ook met de kinderen op ideze schooi, ongeacht hun afkomst." Even moet hij zijn betoog in zijn ruime spreekkamer onder breken. Een Turksjongetje komt trots vertellen elf jaar te zijn geworden. Een 'Neder lands en ook een'Turks vriend je zijn met hem meegekomen. Als ze weer weg zijn, zegt Abel met een stralend gezicht: „Zie je, dat bedoel ik nou. De jongen had ook twee Turkse vriendjes mee kunnen nemen. Een be wijs dat de kinderen met el kaar, omgaan, ongeacht hun. af-,; kprast.V3i|i-v'P sfM tiaar: „Maas als, je,dan-.-toch, ziet- dat, zes, .Turkse r jongetjes met, elkaar voetballen, moet je na tuurlijk ..ook nietoverspannen' reagër.eh^en èr, .gauwidrieNeV, derlandsëtkmdëren.'jbi^hiÉiléri,", gaat. Abel yérderi DeVdirécfeüK probeertwel, zoveel, mogelijk af te remmen dat'de andersta ligen op school met elkaar in himmoederstaai communice ren. „Dat is vervélend voor de Nederlandse klasgenootjes. We proberen uit te blijven gaan van de Nederlandse taal, om dat dat hier in Schiedam, de wereld ..van de kinderen, nu eenmaalJ;de'yoertaal is. Zoals het,, Engels,,dat is, yoor de wé-' reld." „Tóch kan - juist die keuze voor een taal grote problemen veroorzakén," ,weet Ron Abel. „Denk V.éeris- aan een Turks meisje 'dat tijdens een vakan tie, de' taal .niet goed genoeg kent om niet haar oma te pra ten. Dat zal de ouders verwij tende blikken van de groot ouders opleveren. Met het ge volg dat weer in Nederland te ruggekomen, het Turks spre ken weer gestimuleerd wordt. Zodat het Nederlands dan weer verwaarloosd wórdt." En zo ontstaan ér volgens Abel meer problemen. De andersta ligen raken verstrikt tussen twee culturen óf twèe talen, dié ze geen van beide goed beheer sen. V.' Daarom besteden de leer krachten op De Peperclip aan dacht aan bepaalde tradities en gebruiken van andere vol keren. Zo wordt de Islamiti sche Ramadan op' een speelse manier uitgelegd, en wordt er ook verteld wat het puur Hol landse gebruik 'beschuit met muisjes' inhoudt. „En dan alles vanuit de belevingswereld van "1 SCHIEDAM De één vindt het zonde, de ander is er blij mee. Het rooien van grote, gezon de bomen in een woon wijk zal altijd wel te genstrijdige reacties op leveren. Ook in de Ste- phensonstraat in Schie dam-Oost werd deze week het rooien van vijftien populieren rond om het pleintje met ge mengde gevoelens ont vangen. De bewoners zijn en thousiast, omdat er na een lange periode van klagen een einde is ge komen aan de 'zonsver duistering', die met na me in de zomer door de breeduitwaaierende po pulieren werd veroor zaakt Toevallige pas santen kennen die pro blemen niet en vragen zich (soms hardop aan de functionarissen van de dienst Gemeentewer ken) af waarom die prachtige bomen nu zo nodig weg moeten. De kinderen uit de straat (op deze foto van Arie Wapenaar) vinden de gekapte boomstammen alleen maar leuk speel goed. „Conflictjes bij het rooien van bomen in een woonwijk heb je al tijd," zegt Jan Lang straat van de dienst Ge meentewerken. .Maar we doen het natuurlijk nooit zonder gegronde reden Die populieren uit de Stephensonstraat stammen nog uit de ja ren zestig. Toen was het mode om een wijk door middel van snel groei ende bomen met veel volume een groen aan zien te geven Ze zijn destijds niet geplant om 'eeuwig* te blijven staan Nu de Stephens onstraat volledig wordt herbestraat, is het een mooi moment om die bomen te rooien en te vervangen voor kleine re, meer sterachtige bó men, die minder breed uitwaaieren Want ie dereen moet tenslotte van het zonlicht kunnen genieten" SCHIEDAM De pro blematiek rond de zoge naamde zwarte scholen, waarop zich vele ver schillende nationalitei ten bevinden, en hun 'witte' tegenhangers wordt maandagavond besproken tijdens de jaarvergadering van le den van de Algemene Bond Onderwijzend Per soneel (ABOP) afdeling Schiedam. Verschillende Inlei ders zullen hun visie ge ven op het probleem. A. J. Tigges, onderwijs- consulent van de ge meente Schiedam zal on der meer de plaatselijke situatie toelichten. Ver der wordt een forumdis cussie georganiseerd, waarvoor verschillende deskundigen zijn uitge nodigd. De vergadering vindt plaats in gebouw 1 van de openbare scho lengemeenschap *Ter Schle' aan de Mgr. No- lenslaan, en begint om 19.30 uur. de kinderen," verzekert de Pe perclip-directeur. Om de integratie van de kin-, deren van verschillende natio naliteiten te realiseren, is door het onderwijsteam een' speci aal systeem opgezet. Verschil lende groepen zijn gevormd, waarin de verschillende natio naliteiten goed verdeeld zijn. Zodoende bestaan er geen klas sen waarin Turken, Surina- mers of andere anderstaligen oververtegenwoordigd zijn. Ouders van de, kinderen kun nen ieder dag aankloppen bij Ron Abel. Hij ,heeft:,zelf geen onderwijstaken ren-.heeft daar--j voorvoldoende tijd.Bepaalde,: praktische - probleempjes wor den door hem opgelost. Zo krij- -■ gen de anderstaligen, als zij of hun, ouders .dat .willen, vrij ,ópt" voor,hen,gebruikelijke.feestda gen. „Of tijdens het kerstdiner bijvoorbeeldhoeven,de kinde-. ren; "met islamitische achter gronden geen varkensvlees te eten. Zij krijgen dan een kip klaargemaakt volgens Turks recept. Zulke aanpassingen gaan heel natuurlijk. Daar moeten we niet overdreven overdoen." SCHIEDAMDe af deling Schiedam van het Nationaal Reumafonds heeft in het kader van de landelijke inzameling een bedrag van ƒ6389,05 opgehaald. Wie de col lectant heeft gemist en toch nog een financiële bijdrage wil leveren, kan geld storten op postgiro 324 of banknummer 70 70 70 848, ten name van het Nationaal Reumafonds in Den Haag., SCHIEDAM Ska, reggae en exotische Afrikaanse klan ken maken deel uit van het re pertoire van de acht koppige band Cheat the Beat. Morgen avond vanaf half elf treden de bandleden op in de Filmclub in de Nieuwstraat. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Vanaf half tien is de zaal geopend. SCHIEDAM Ruim vier jaar geleden, op 1 januari 1984 om precies te zijn, brandde de be nedenverdieping van Hotel/Café 'De Windmill' op de hoek van de Vlaardingerdijk en de Nieuwe Haven volledig uit en sindsdien stond het pand er troosteloos en verlaten bij. Voor de buurtbewoners was het voormalige hotel een doorn In het oog, ook al omdat er in de loop der jaren kleine brand jes werden gesticht. Door een juridisch steekspel tussen de bank, eigenaar en verzekering duurde het lang voordat er aan de wederop bouw van het établissement kon worden begonnen, maar sinds begin maart is de reno vatie van het hoekpand in volle gang. Het aannemersbedrijf De Keijzer uit Utrecht tekende vanochtend het voorlopige koopcontract en heeft via brouwerij Heineken al een fa milie gevonden, die bereid is om het hotel/café te gaan run nen én pachten. In de derde week van augustus van dit jaar moet het volledig opgeknapte pand opgeleverd worden, waarna er waarschijn lijk vanaf september weer gas- ten ontvangen kunnen worden. (Foto Arie Wapenaar). SCHIEDAM Slachtoffers van misdrijven zullen in de toe komst meer aandacht krijgen van de politie in het gebied Waterweg-Noord. Een speciaal hulpproject moet voor een be tere opvang van het slachtoffer zorgen. In het nieuwe Vlaar- dingse politiebureau zal daar toe een ruimte worden inge richt. Dat zijn de plannen van de Stuurgroep Voorkoming j Kleine Criminaliteit, een sa menwerkingsverband van ge meente en politie in de ge- meenten Vlaardingen, Schie dam,en Maassluis, De maatregelen vloeien voort ,;uit een op 1 april Ingaande re geling van het Openbaar Minis terie: 'Slachtofferinformatie'. Aan gedupeerden van misdrij ven zal onder meer de folder 'Slachtofferhulp, u heeft er recht op' verstrekt worden. In de folder worden slachtoffers geïnformeerd over de gang van zaken rond de aangifte ven een misdrijf en over de moge lijkheid van het verloop van de strafzaak op de hoogte te blij ven. Telefoonnummers van in- stanties, waarmee men te ma- SCHIEDAM De fietstoerclub Rijnmond houdt op zondag 27 maart een trlmfietstocht over 100 kilometer. De tocht zai door ervaren fietsers begeleid worden. Deze begeleiders ken nen de te fietsen route en dra gen er zorg voor 'lat de gemid delde snelheid waarmee wordt gefietst, niet hoger zal zijn dan 25 kilometer per uur. Tevens zullen zij de deelnemers be hulpzaam zijn als zij door pech 'het peloton' niet kunnen vol gen. "V v, De tocht zal de deelnemers voeren naar het prachtige ri viertje De Vllst, dat tussen SCHIEDAM - Liefhebbers van toneel kunnen morgen terecht in de aula van Scholengemeen- schap Spieringshoek aan de Van der Bruggheniaan. Daar wordt dan door de toneelver eniging Intermezzo het blijspel 'Familie is ook niet alles' opge voerd. AUTO VIJFENDERTIG JAAR ERVARING IN REPARATIE EN VERKOOP VAN ALLE MERKEN AUTO'S ken kan krijgen, worden even eens vermeld. Een telefonische hulpdienst zal bijvoorbeeld dag en nacht bereikbaar zijn. Vooruitlopend op de nieuwe regeling zijn er voor de Vlaar- dingse politie een drietal stu diedagen met als thema 'slachtofferbejegening' ge pland. Op die manier zal het politie-personeel verteld wor den hoe tijdens de eerste op vang om te gaan met slachtof fers van misdrijven. De studie dagen, worden ingeleid door, een aantal functionarissen, die - reeds vaker, hebben gesproken op dergelijke bijeenkomsten. Tot hu toe konden gedupeer den zich wenden tot de in vete plaatsen in ons land aanwezige Projecten yoor Slachtofferhulp. De politie in Vlaardingen maakte in bepaalde gevallen gebruik van instellingen in de gemeente als het RIAGG én het Interconfessioneel Centrum Maatschappelijke Dienst (ICMD). Verder deed men in bepaalde gevallen een beroep op hulpverleners van het slachtofferproject Rotterdam. Schoonhoven Gouda stroomt: De deelname staat voor ieder een open. De kosten bedragen 3,50 per deelnemer. Gezien de snelheid waarmee wordt gefietst (rond de 25 kilometer per uur) is een trim- of race fiets verplicht. De start zal om 09.00 uur plaatsvinden bij de kantine van de Wielerbaan Schiedam aan de Olympiaweg in het Sport park Harga. Rond 14.00 uur zullen de deelnemers weer te rug bij dit startpunt zijn. Voor nadere informatie kan worden gebeld naar: 4357266 of 4703137. In de pauze van de voorstelling zal een tombola worden ge houden en na afloop volgt een bal. De zaal gaat open om 19.30 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal of ondeT de volgende telefoonnummers: 4267199. 4737078, 4700745. i

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1