GAB: in '88 meer beschikbaar ■li VEULEN VLUCHT TUNNEL IN SFC imponeert niet tegen RFC Expositie van Nico Gillesse: wandelen door droomlandschap NÖAD na verlies tevreden Schiedams Koorfestival: in '89 mooier en beter Haagse schilder in Stedelijk Museum m SVDPW kan weer vooruit Het Vrije Volk SCHIEDAM ws Spreekuur SMW verplaatst naar woensdag MAANDAG 28 MAART1988 PAGINA 9 Arbeidsbureau trekt drie miljoen gulden uit voor scholing van werklozen. Doei is vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op elkaar af te stemmen. is» Gelijkspel was beter op zijn plaats geweest SCHIEDAM Het spreekuur van de Stichting Maatschappelijk Werk in de Erker, dat tot nu op maandagen werd gehouden van 11.00 tot 12.00 uur, is verplaatst naar de woensdag. Vanaf 6 april kunnen mensen met persoonlijke problemen iedere woensdagmorgen te recht van 10.00 tot 11.00 uur. Buiten deze spreekuren kunnen mensen langs komen op het bureau van de stichting, aan Broersveld 142, en wel dagelijks van 9.00 tot 17,30 uur. Telefo nisch kan via telefoonnummer 4731033 een afspraak worden gemaakt. SCHIEDAM De Haagse schil der, Barend Roest Crollius," beter "be kend onder zijn artiestennaam Oxydia en; exposeert vanaf vandaag tot 25 april in het Stedelijk Museum. De expositie Schaduwen op het licht, Schilderijen en tekeningen geeft aan dat het werk van Oxydiaen nauwelijks aansluit bij bepaalde stromingen. Dat' vindt misschien zijn reden in het verle den van de schilder. Oxydiaen was ooit een talentvol musicus, maar moest door een vinger blessure deze bezigheid staken. Hij pakte een studie Nederlandse letteren <op en werd later een hooggewaardeerd literair- en muziekrecensent bij verschil lende dagbladen. Heel verrassend schakelde hij in 1971 over naar de beeldende kunst. De resultaten daarvan zijn op de expositie te zien. De toegang is gratis en de ope ningstijden zijn: dinsdag vrijdag: 10.00 17.00 uur; zondag, Eerste en Tweede Paasdag: 12.30 17.00 uur. SCHIEDAM VLAARDINGEN - Het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) Waterweg Noord verwacht dit jaar meer vacatures dan vorig jaar. Er wordt gere- kend op zo'n te negentienhonderd te verdelen banen. Dat is tweehonderd meer dan vorig jaar. De directie van het bureau denkt dat ongeveer de helft van de banen via zijnbemiddeling wordt op gevuld. Het GAB tast in '88 diep in de buidel om iets te doen aan werkeloos heid in de regio Waterweg Noord. Dit jaar wordt drie miljoen gulden uitgetrok ken voor scholing van zo'n elfhonderd mensen zonder werk. Met een betere opleiding, zo redeneert het arbeidsbu reau, hebben werklozen een grotere ,kans op een vaste betrekking. Bijna een half miljoen gulden zal worden gebruikt voor nieuwe vakoplei dingen. De lessen hiervoor worden ge geven op het Centrum voor Vakoplei ding van Volwassenen (CW) in de Schiedamse 's Gravelandsepolder. Scholing wordt door het GAB niet meer gezien als instrument maar ais een doel om vraag en aanbod op de.arbeids-.. markt bij elkaar te brengen. De tactiek van het GAB staat in het Beleids- en activiteitenplan 1988. In het gebied Nieuwe Waterweg Noord lig gen de "gemeenten Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis, Hoek van Holland en Rozenburg. De lessen worden zowel in be drijven gegeven en als cursussen. De richtingen zijn onder meer tekstverwer ken, computergebruik en een opleiding tot secretariaatsmedewerker. Minstens vijf percent van de plaatsen op het CW is bedoeld voor vrouwen. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal het arbeidsbureau zich meer richten op de knelpunten in de markt zoals de metaalindustrie. Ook de secto ren waar in de toekomst juist veel werk nemers nodig zijn krijgen meer aan dacht. Een voorbeeld daarvan is de ge zondheidszorg^ Het GAB zal meer marktgericht bezig zijn. in de bouw is het experiment Bouwberaad gestart, waardoor 350 werklozen aan het werk geholpen kun nen worden. Ruim 500 moeilijk plaats bare, langdurig werklozen moeten In de komende jaren via zogeheten Start plaatsen een. baan krijgen. Het hoofd doel van het GAB is met deze. scho lingsprojecten de arbeidsmarkt te corri geren, en niet'alleen meer bemiddelen tussen werkzoeker en werkgever. Het GAB zal daarom ook zelf aan de slag gaan en informatie verzamelen om zo uit te zoeken bij welk bedrijf of welke in stelling er een bepaalde behoefte is. Door zelf de vacatures te zoeken en met schoiing op te vullen, hoopt het GAB de markt 'doorzichtiger' te maken. Het moet eerder duidelijk zijn wie waar nodig is. Met de meer actieve benade ring zullen jaarlijks ongeveer 9000 cliën ten van het GAB worden bereikt. 5000 van hen staan nu in het beleidsplan om schreven als 'vrijwel kansloos' omdat ze een te grote opleidingsachterstand heb ben opgelopen. Informatie over de vak opleidingen is te verkrijgen bij het ar beidsbureau in Schiedam. Een klein paard heeft afgelo pen weekeinde voor lichte pa niek gezorgd in de Benelux- tunnel. Hef jonge beest wan delde op eigen houtje van Vlaardingen naar de andere oever van de Maas. Wonder boven wonder heeft het paard geen ongelukken veroorzaakt. Pas toen hef dier weer door de tunnel was teruggewandeld, kon de politie het 'inrekenen'. Nico Qillesse: schilderijen oen merkwaardige combinatie van weemoed en gelukzaligheid. Door Marjo Peppelaar SCHIEDAM All Blues is de titel van een expositie van de kunstenaar Ni co Gillesse in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Een titel die veel asso ciaties oproept. Hij doet denken aan de kleur blauw, dromerige wolkenluchten, de weemoed van de bluesmuziek.'Al de ze associaties keren terug in de schilde-' rijen van Nico Gillesse. Een bezoek aan deze expositie is als een wandeling door een droomlandschap. 1 Nico Gillesse maakt manshoge (160 bij 200 centimeter), abstracte doe ken in één hoofdkleur. Uiteraard is 'dat vaak blauw, maar ook groen en oranje- roze worden vaak gebruikt. Het zijn niet zozeer afbeeldingen die Nico Gillesse schildert, maar meer subtiel uitgewerkte patronen. Deze worden gedomineerd door zachte pastelkleuren, die de inge togen schilderijen van All Blues" hun dromerige karakter verlenen. Meer dan de afbeeldingen speelt het gevoel dat de composities .oproe pen, een grote rol in het werk van deze kunstenaar. De schilderijen zijn een merkwaardige combinatie van weemoed en gelukzaligheid. En dat is niet de eni ge tegenstelling die het werk van Nico Gillesse oproept. De doeken zijn aan de ene kant heel open en toegankelijk, maar aan de andere kant toch weer moeilijk te doorgronden. Volgens het persbericht dient dit dualisme gezien te worden in het licht van de calvinistische achtergrond van Nico Gillesse en het proces van vrijmaking en zelfontplooiing dat hij.doormaakte. Het streven naar eenvoud en perfectie is voor hem een belangrijke waarde. All Blues is een tentoonstelling voor mensen die van harmonieus, ge voelig werk houden.'Wie meer voor de agressie en brute tegenstellingen in de kunst valt,zal deze expositie al snel te zoet en te lief vinden. ALL BLUES, schilderijen van Nico Gillesse, tot en met 25 april in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. Geopend: dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.30 tot 17.00 uur, Door Richard Dubbeld ;r, SCHIEDAM ^De voetbalvereni- ging SFC kan de borst nat maken voor komende duel met concurrent Alexan dria '66: afgelopen weekeinde was haar vorm maar matig. Hoewel de ploeg van trainer Martin Schaap een gemakkelijke overwinning (0-2) bij het Rotterdamse RFC wist,weg te slepen, moet hij toch. 'vrezen voor de aanstaande ontmoeting. Op het zeer slecht bespeelbare veld haalde slechts een paar spelers hun normale niveau. Al na zeven minuten had de ge doodverfde kampioen een voorsprong genomen op het jeugdige RFC. Na een voorzet van Harry van Kapel was het Rob Kiebert die het eerste doelpunt achter doelman Stuifzand kopte (0-1). Even daarvoor was SFC nog door het oog van de naald gekropen, toen scheidsrechterMeeder verzuimde de bal, na een overtreding van Siem Poort op Gerard Jansen, op de stip te leggen. Meer dan die ene kans aan het begin van het duel wisten de Rotter dammers zich niet te scheppen. Op alle fronten was de Schiedamse formatie sterker dan de middenmoter. „SFC was vandaag veel beter. Wij schoten op alle fronten te kort. De ploeg heeft hard ge werkt maar er zat niet meer in. We heb ben verloren van de beste ploeg in de afdeling," erkende trainer Gerrit van Wijngaard na afloop. De wedstrijd sukkelde vanaf het eerste doelpunt langzaam naar zijn eind. RFC wat wel wilde maar niet bij machte was en SFC dat, met het zware en misschien wel beslissende Paaswee kend voor de boeg, het allemaal wel best leek te vinden. Slechts Rob Kiebert deed nog van zich spreken. In negatieve zin wel te verstaan. Zonder dat de bal in buurt was, schopte Kiebert RFC-voor- stopper Waldi Ramos onder het gras. Scheidsrechter Meeder stond erbij en keek ernaar. Het was, behoudens het doelpunt dat hij maakte, de enige keer dat de linkermiddenvelder opviel. Pas na vijfenzestig minuten voet ballen maakten de Schiedammers weer aanstalten om alsnog naar een groter verschil uit te lopen. Nadat Harry van Kapel na een knappe soio faalde in de afwerking, was het Dirk de Groot die na een foutieve uittrap van doelman Jan Stuifzand 0-2 liet aantekenen. „Het was .het enige foutje dat Jan vandaag maak te;-Voor'-het overige heeft hij werkelijk perfect staan keepen. Ook moet, ik mijn defensie een compliment maken," aldus trainer Wijngaard. Toen de veilige voorsprong, was bereikt, schroomde Martin Schaap' niet om te wisselen. André Oosterwaal werd door de coach het veld in gebracht voor Kiebert, die kort daarvoor een flinke schop van RFC-uitblinkèr Olaf Hansen in ontvangst had mogen nemen. De top schutter van SFC kon in de 20 minuten dat hij meedeed zijn faam echter niet waarmaken. „Ik heb Oosterwaal bewust niet laten spelen. Twintig minuten was vandaag genoeg voor hem. Maar zelfs zonder Oosterwaal hadden wij het potje met ruimer verschil moet afmaken. Dat is waarschijnlijk het enige verwijt dat ik ploeg kan maken," aldus Schaap. Het grote verschil tussen SFC en de andere ploegen in deze competitie is waarschijnlijk Harry van Kapel. De 'mo tor op het middenveld' is bij elke aanval van de Schiedammers betrokken. Met goed voetbal en hard werken neemt hij zijn ploeg keer op keer op sleeptouw. Zijn nimmer aflatende ijver is een lust voor het oog. Ook in het duel tegen RFC was hij weer de stuwende kracht op het middenveld.. Alleen in het laatste kwar tier deelde ook hij mee in de algehele malaise. „Als een speler als Harry van Kapel bij ons loopt, zou het een stuk. beter draaien. Het is echt een man die het spel naar zich toetrekt," stak trainer Wijngaard zijn bewondering voor de SFC'er niet onder stoelen of banken. Zijn collega uit Schiedam wil echter niet alle eer op de voormalige SVV'er schuiven. „Natuurlijk is Harry een zeer belangrijke kracht op het mid denveld, maar vergeet ook de inbreng van Rob Oosterwaal niet. Hij is mis schien een stuk anoniemer, maar min stens zo belangrijk". Zaterdag komt Alexandria, de grootste concurrent voor de titel in de derde klasse, bij SFC op bezoek. Als de Schiedammers dat treffen in een over winning weten om te zetten, kan de titel hen bijna niet meer ontgaan. „Zaterdag is een zeer belangrijk dag. Als wij het duel weten te winnen, is de marge met Alexandria vier punten," aldus Schaap, die nog niet verder wenst te kijken dan het kapitale treffen. SCHIEDAM Op een drukbe zochte sponsoravond in het clubhuis heeft SVDPW-voorzitter Jan Mulder za terdag van ceremoniemeester Ton Mel- sen een cheque van 7.500 in ontvangst mogen nemen. Dat geld is afkomstig van de vorig jaar opgerichte 'Club van Rood Witte Mannetjes', een bonte ver zameling van personen die SVDPW een warm hart toedragen en elk jaar hon derd gulden storten voor een speciaal doei. Dit jaar wordt het geld gestort in het bouwfonds van de actieve afdelings club. SCHIEDAM Ondanks een 7- 11 nederlaag keken de tafeltennissers van het Schiedamse NOAD tevreden te rug op de thuiswedstrijd tegen JCV. Te gen de koploper in de eerste divisie was de thuisploeg zeker niet kansloos en ge zien het wedstrijdverloop was een ge lijkspel ook beter op zijn plaats ge weest. Voor de Schiedammers kwam Hans Lingen weer uit. De huidige jeugd trainer van de Korenbeurs speelt alleen mee in de thuiswedstrijden maar geeft daarbij het NOAD—team wel een extra injectie. Ook tegen JCV won Lingen weer twee partijen terwijl hij in de andere twee wedstrijden net ten onder ging. Jan Simons won eveneens twee partijen terwijl Schiedams kampioen Ron van der Wijk en de aan een voorzichtige rentree bezig zijnde Roy Boedhram bei den één partij in winst wisten om te zet ten. Beide laatste spelers wisten ook het dubbelspel te winnen en tekenden daarmee het zevende punt op het sco rebord aan. Door dit resultaat heeft NOAD nu nog vijf punten achterstand op Pelgrim uit Gaanderen dat de vijfde plaats be zet. Voorlopig stellen aanvoerder Jan Simons en zijn mannen deze vijfde plaats tot inzet van het verdere compe titieverloop omdat deze positie volgend seizoen waarschijnlijk een gunstige in deling oplevert. Stadgenoot de Korenbeurs ac teert in de vijfde divisie lang niet onaar dig en ook dit weekeinde werden in de uit-wedstrijd tegen Never Despair mid dels een 3-7 overwinning weer twee punten behaald. De achterstand van vier punten op koploper Elan bleef ech ter gehandhaafd en het is de vraag of de Schiedammers dit in de resterende vijf wedstrijden nog in kunnen lopen. Wathouder L. Hafkamp van Cultuur (rechts) reikte zaterdag da wisselbeker van het Schiedams Koorfestival 1988 uit aan de vertegenwoordigster van het Leiderdorps Kamerkoor, winnaar van de eerste prijs in de hoogste klasse. SCHIEDAM Maar liefst 26 ko ren met in totaal meer dan duizend zan gers en zangeressen hebben de afgelo pen drie zaterdagen in het Passage theater hun kunnen aan den volke ge toond. Niet slecht, maar dat betekent wel dat het de volgende keer, in 1990, weer groter, beter en mooier moet, vindt de organisatie van het Schiedams Koorfestival 1988. „Kijk, we hebben het in eerste instantie bescheiden opgezet om eens te kijken hoe het zo'n eerste keer zou lopen," zegt J. van der Klink van het ge mengd koor Sinectute, de initiatief neemster van het festival. „In eerste in stantie was dit bedoeld als een regiona le aangelegenheid. Maar nu het zo enorm goed aangeslagen is en de sfeer zo leuk is geweest willen we proberen om bij de volgende editie koren uit het hele land te halen." Grootse plannen heeft het orga niserend Algemeen Zang Overleg Schie dam (AZOS) met het festival. Men ver wacht zelfs dat het zangfestijn een rol kan gaan spelen bij het promoten van de stad. Van der Klink: „Schiedam is als stad aardig zang-minded, dat blijkt wel uit het feit dat er elf koren bij het AZOS aangesloten zijn, dus de eerste opzet van het fastiva! is om lekker sa men te zingen. Maar ais straks topkoren uit het hele land hier komen, moet je die ook als onderdeel van het programma wat van de stad laten zien. Dat is toch pure reclame?" Vooral de publieke belangstelling is de organisatie enorm meegevallen. Maar behalve 'buitenstaanders' waren ook de koorleden zelf In massaal in de zaai te vinden. „Dat is het leuke," ver telt AZOS-voorzitter Piet Smit, „Men gaat niet weg na het eigen optreden, er wordt juist aandachtig naar eikaars mu zikale prestaties geluisterd." Over de hele linie genomen was het artistiek ni veau de voorzitter wat tegengevallen. „Maar ja, het was de eerste keer," ver goelijkt hij. „En het blijft een momen topname. Begin je met een foutieve In zet, dan ben je al verloren." Opmerkelijk genoeg had de Schiedammer daarmee een strenger oordeel over de geleverde prestaties dan de jury, die zich aangenaam verrast 'toonde over het peil van de zangkunst in de regio. „We hebben heel bijzonde re dingen gehoord," vertelt dirigente I pianiste Ria Borgmeijer, lid van de driekoppige jury. „De A-koren, de hoogste klasse, was erg goed en ik heb ook een bejaardenkoor gehoord dat bij een a capella-stuk prachtig op toon bleef. Dat moet ik een hoop 'gewo ne' koren ze nog zien nadoen." Maar het ging zaterdag niet al leen om de punten en de classificatie, de gezelligheid speelde een minstens zo belangrijke rol. Tijdens de optredens zijn de koorleden een en ai concentratie en staan de gezichten op ernstig; daar na echter is er alle tijd om plaats te ne men in de pluchen theaterstoeltjes en de verrichtingen van de concurrentie gade te slaan. Voor de dames van ge mengd koor Toonkunst uit Alblasser- dam, klassiek gekleed in stijlvolle roze blouses met lange, zwarte rokken Is het festival vooral een dagje uit. „Natuurlijk zijn we ook even de stad in geweest. Reuze gezellig hier trouwens, veel leu ker dan bij ons in 't dorp," vertelt één van hen. Last van zenuwen hebben ze niet gehad, hoewei het hun eerste echte concours was. „We hadden er hard aan gewerkt. Onze dirigent die zit je wel achterna, dat is geen makkelijke. En het ging wel redelijk." Van podiumangst ook geen spoor bij de leden van bejaarden da- mes-koor UW uit Overschie. „Ben je gek," verklaart een 78-jarige Rotter damse monter. „Ik dacht vanochtend: we kennen 't. Klaar, 't Lijkt wel of ik kapsones heb, vind je niet?" lacht ze. Maar het ging helemaal niet slecht. Al leen de alten waren een beetje twijfel achtig, weet een een collega-koorlid. Om de punten is het de dames echter niet te doen, hoewel het natuurlijk wel leuk is om te winnen. „Vooral voor de dirigent dan," vindt de 78-jarige. „Maar het gaat erom dat je er lol in hebt, of je nu hier zingt of voor de bejaarden." De uitslagen: de eerste prijs bij de gemengde koren in de hoogste klas se ging naar het Leiderdorps Kamer koor, dat tevens uit handen van wethou der Hafkamp de door do gemeente Schiedam beschikbaar gestelde wissel beker in ontvangst mocht nemen. De tweede prijs in deze categorie A was voor het Goudsch Kamerkoor. In klasse B bij de gemengde koren werd Con' Amore uit Zwijndrecht winnaar; in klas se C de christelijke gemengde zangver eniging Vaya con Dlos uit Meiissant. Bij de vrouwen koren in de klasse B was er een tweede prijs voor het Vrijzinnig Her vormd Vrouwenkoor uit Delft, op basis van het puntentotaal. Een eerste prijs werd hier niet toegekend. Datzelfde gold bij de bejaarden-vrouwenkoren, waar UW uit Overschie een tweede plaats wist te bereiken. Bij de gemeng de bejaardenkoren tenslotte was er een eerste prijs voor UW uit Rotterdam- West.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1