Ambassades: Nederlands vergane glorie NU AL HOGERE BOETE VOOR TE HARD RIJDEN 'Mensen herkennen in het Streekmuseum de dingen uit hun jeugd' Alleenstaanden vinden elkaar via de Reiscontactlijn voor een vakantie én voor daarna metropool Rekenkamer controleert Mm v* r naak Muu\s Nmm Waarmee eens moest worden ^èïmppnéerd, daarmee wdrdtnü het tegenovergestelde bereikt 'Geen commentaar' „Mijn doel? Bijna net zc goed worden," zeggen haar leerlingen op het conservatorium AMSTE/VARE /V VAN 2-5N W«J >\k% MET" VB Door Annemiek Veelenturf Ingrid Vlisgent- hart achter de vleugel: „Niet zo heel leuk meer.' m II DINSDAG 29 MAART 1988 PAGINA 11 Jan Anderson met zijn nieuwste aanwinst: een wljnblik van begin deze eeuw DEN HAAG Gaatjes in kost bare gobelins. Houtworm in meubel stukken. Het representatieve beeld dat Nederlandse ambtswoningen en kanse larijen in het buitenland behoren op te houden, gaat veelal door achterstallig onderhoud verloren. Vergane glorie in Moskou en Parijs. De inrichting van die ambtswoningen was ooit bedoeld be zoekers te imponeren. Door de staat waarin huis en goederen zich nu bevin den wordt echter het tegenovergestelde effect berejkt. Gelukkig staat het er met het Nederlandse gezicht in het buitenland niet overal zo armoedig voor. De Alge mene Rekenkamer, die medewerkers de wereld over stuurde om onze represen tatie in het buitenland te onderzoeken, komt ook met opwekkender berichten. Maar toch kan minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken niet anders dan erkennen dat „het achterstallig onder houd aanzienlijk is en de inrichting van De Nederlandse ambassade in Parijs houdt zich angstvallig op de vlakte als gevraagd wordt om een reactie op de uitlatingen in het rap port van de Rekenkamer. „De am bassade in Parijs krijgt binnen de budgettaire ruimte die er is alle me dewerking van het ministerie wat be treft de wensen ten aanzien van de historische ambtswoning," zo liet een woordvoerder van ambassadeur jonkheer Maximilien Vegelin van Claerbergen gisteren weten. De ambassadeur wilde niet bevestigen noch ontkennen dat zijn ambtswoning aan de Parijse Rue de GreneHe tekenen van vergane glorie vertoontfHet waarom van die voor zichtige houding? „Ik denk dat de ambassadeur-niet* voor de minister wil spreken," aldüa de woordvoer der. „Verder heeft hij geen commen taar." kanselarijen, ambts- en personeelswo- ningen matig tot slecht". Ook zegt hij dat het verhelpen van de problemen nog vele jaren zal vergen. - Momenteel heeft de Nederlandse overheid 170 panden in eigendom met een globale waarde van 600 miljoen.- De gehuurde kanselarijen en ambtswonin gen kosten zo'n 18 miljoen aan vaste lasten per jaar. De grote ambtswonin gen zoals in Parijs en Brussel zijn inge richt met fraaie antieke meubels. On derhoud van die meubelen kost veel aandacht, geld en specialistiche kennis. De meeste stukken waren in orde, maar in Parijs en Moskou bleven de gaatjes in de wandkleden en de houtworm niet onopgemerkt. Kunstwerken, waaronder een aantal oude meesters, met een totale waarde van 22 miljoen gulden, staan of hangen meestal in ruimtes die niet door publiek bezocht mogen worden. Mede werkers van de Rekenkamer konden in sommige gevallen met grote moeite een' aantal kunstwerken in kasten of kelders terug vinden. De monumentale oude panden vragen veel onderhoud/Vanwege de ho ge kosten wordt het werk steeds uitge steld met als gevolg een smoezelig ui- tei'ijk. De balzaal in het Palais de Hol- lan-1e in Istanboel bijvoorbeeld is in 1982 slechts ten dele gerestaureerd. Het fraaie zaaltje heeft een lelijk plafond van kunststof platen als gevolg van on zorgvuldig renoveren in de jaren zestig. De aard van de gebouwen waar in kanselarijen zijn gevestigd, is zeer ge varieerd. Er zijn kanselarijen in etages van moderne kantoorflats, in. nieuw bouw, in oude monumentale panden of in oude woonhuizen. Sommige kanselarijen zijn duide lijk te klein. In Cairo bijvoorbeeld moest het ruimteprobleem worden opgelost door een prefab-aanbouw in de tuin. Ook onze kanselarij in Istanboel is te" krap. De lokale handelsmedewerker moet zijn bezoekers ontvangen-in de* ruimte achter de ontvangstbalie, in een klein afgescheiden gedeelte; Naast hem werken nog vijf personeelsleden, terwijl de visumaanvragers af en aan lopen. ROTTERDAM De Rotterdam se kantonrechtbank neemt een voor schot op de verhoging van de boetes bij overschrijding van de maximumsnelheid door automobilisten. Gisterochtend ver oordeelde de Rotterdamse kantonrech ter jhr mr H. P. van Berenstijn een auto- moblist tot een geldstraf van 585 gul den, nadat de officier van Justitie een boete van 500 gulden geëist. De snelheidovertreder reageerde teleurgesteld op de uitspraak en ver weerde zich met de opmerking dat het „onrechtvaardig is om al hoger gestraft te worden terwijl die maatregel formeel, nog niet van kracht is". De kantonrechter vond dat hij te recht handelde op grond van de aange kondigde verhoging van de maximum snelheid en de daarbij passende hoge boetes. De kantonrechtbank wilde van ochtend geen commentaar geven op de uitspraak. De rijkspolitie van Wester-Kog- genland heeft gisteren een auto in be slag genomen van een 47-jarige vrouw, die met een snelheid van 95 kilometer per uur de bebouwde kom van de ge meente Avenhorn binnenstoof. Door Ellen Scholtens ROTTERDAM Aan de Rotterdamse recht toe-recht aan aanpak van de one and only Rita Reys moest ze behoorlijk wen nen. Tijdens de eerste les kreeg ze hyperventilerend van de zenuwen geen hap lucht naar binnen, „laat staan dat ik er iets uit kreeg". En de overige acht cursisten hadden het net zo op hun heupen. „Er waren mensen bij die daardoor nog niet op een kwart van hun kunnen zaten." Inmiddels is Ingrid Vliegenthart zo goed als planken koorts-vrij. De 22-jarige leerlinge van het Rotterdams Conserva torium is zelfe als eén van de beste 'swingers' uit de bus geko men en behalve in een afgeladen schoolgebouw zijn haar vorde ringen vanavond te zien en horen in het televisieprogramma Nieuwsspits. „Haar timing is perfect, daar heb ik ontzettend veel van geleerd," zegt de vierdejaars studente over de 63-jarige docente. „En de manier waarop ze met tekst omgaat, de behandeling van de zinnen, da's waanzinnig goed. Uit ademnood wil ik de laatste woorden er zo anel mogelijk uit persen, terwijl zij daar tot 't laatst toe mee wacht." „Maar ja," voegt ze daar met een diepe zucht aan toe. „Zij heeft natuurlijk wel veertig jaar de tijd gehad om haar stem te ontwikkelen." Dat Rita Reys tijdens de cursus klaagde over „gebrek aan kippeve!" kan ze best begrijpen. Toch zegt ze: „Oké, sommigen van ons letten nog teveel op de techniek, zingen misschien te bestudeerd. Maar als je jong bent, mis je gewoon bepaalde emo ties in je stem. Ik heb in een piepklein winkeltje een plaat van haar gevonden van twintig jaar geleden en toen klonk ze ook heel anders. Tegenwoordig hoeft ze bij bepaalde nummers al leen maar een laatje open te trekken." Het debuut van de Rotterdamse jazz-zangeres als docen te is in ie&r geval voor herhaling vatbaar. Zelf vindt ze dat blijk baar ook, want ze heeft toegezegd dat ze voorlopig zal blijven swingen in opdracht van het conservatorium. Zorgen dat er zo min mogelijk 'op de tel' wordt gezongen, is hierbij haar belang rijkste taak. Voor de studente staat vast dat ze met een autoriteit op het gebied van jazz te maken heeft gehad. Een vraag als „zou zij soms zingen?" komt volgens Ingrid niet bij je op wanneer je Rita Reys voor het eerst ontmoet. „Ze staat daar echt," vindt ze. „Je merkt het aan haar uitstraling. Ze hoeft haar mond niet eens open te doen." „Bijna net zo goed worden," is het doel waarnaar Ingrid streeft, maar ze heeft heel nuchter ook aan een alternatie ve toekomst gedacht. Voor het geval ze haar brood niet in de muziek kan verdienen, volgt ze een opleiding bij Schoevers. Op merkingen als 'de zingende secretaresse' worden nu al tot ver velens toe gemaakt, maar de studente haalt haar schouders op. „Ik heb geen zin in een uitkering als 't straks niet lukt," zegt ze gedecideerd. „Als een soort basis, iets om op terug te kunnen vallen, ben ik van plan een baan te zoeken in de reclame of pr-wereld. Het is maar wat je er zelf van maakt; dat geldt ook voor de muziek." C Met die instelling probeert ze zoveel mogelijk ervaring op te doen in het bruine kroegen-circuit. Waar" in Rotterdam én omgeving ook een jazz-fesfival wordt gehouden, Ingrid probeert altijd van de partij te zijn. Binnenkort heeft ze met haar band Fo reign Affair, bestaande uit mede-studenten, een sdinabbef ifri" Schiedam. Een veel spannender optreden vindt echter plaats op 14 april in De Doelen. Zij en mede-cursist Meindert Velthuis wor den dan begeleid door het trio Pim Jacobs. Belangstelling voor jazz heeft ze eigenlijk pas de laatste jaren. Amper zes jaar oud begon ze met een klassieke piano-op- leiding, maar bij het aanbreken van de puberjaren had ze daar van de ene op de andere dag genoeg van. Een toekomst als klassiek pianiste vond ze „niet zo heel leuk meer" en bovendien vond ze zichzelf „toch niet zo fantastisch". Het zingen tot die tijd een badkamer-gebeuren kwam daarvoor in de plaats. Een open dag in het conservatorium gaf bij Ingrid de doorslag. Een opleiding tot jazz-zangeres leek haar het einde en dus besloot ze mee te doen aan een auditie. Er werd meege deeld dat ze zeker niet vals zong en dat ze was toegelaten, meer niet Ingrid was toen nog van plan docerend musicus te worden, maar ook daar is ze van afgestapt „Zangles geven lijkt me toch niet zo tof." Minder moeite heeft ze met haar repertoire. Hoewel jazz veruit favoriet is, zingt Ingrid zo nu en dan in een popband. Lek ker afwisselend, vindt ze, want ze moet er niet aan denken om vijf avonden in de week dezelfde liedjes te zingen. „Ik heb een voorkeur voor swing," zegt ze. „Ella Fitzge rald, Roosemary Clooney, Mei Tormé, dat soort muziek. De men sen die opgegroeid zijn met akoestische muziek vinden de mo gelijkheden van een synthesizer te gek. Maar de generatie die met dat soort geluiden vertrouwd is geraakt, wil weieens terug grijpen op de oldies. Er zijn jongeren die verbaasd zijn dat je een bas ook vertikaal kunt vasthouden." i; H Ie tv ri je Volk JÉk iv.V Va/a A'a'-X V;v'. Y-* 'Y-V <V-."A. aY '"A'"' 'V''A-Ï- "K Y"": YY. -:Y Ia'1 v/;' ''-A va'a' YY" YYY'YY---'a. YY'YYaY'A .-Va Y'YvY'Ya ,Y.Y': Door Stef van Item DEN HAAG Een bureau dat bemiddelt tussen mensen die een reis genoot zoeken voor de vakantie? Dat is nieuw. „Nou, eigenlijk niet," zegt Anne.' „Ik doe dit werk nu 26 jaar. Ik bemiddel voor Jan met de Pet tot en met de hoogleraar. Wie alleen is en iémand zoekt om mee op vakantie te gaan, kan bij mij terecht." Anne ('tegen de zestig'; haar vol ledige naam wil ze üever niet in de krant) heeft er meer dan een dagtaak aan. Iédere dag wordt ze overspoeld met telefoontjes die binnenkomen op haar Reiscontactlijn, Zij noteert de ge gevens van de beller en kijkt of er ie mand in het bestand zit die uit dezelfde omgeving komt, ongeveer net zo oud is en dezelfde interesses heeft. En wat na tuurlijk ook belangrijk is: het reisdoel. Zo heeft ze ai vele mensen met elkaar in contact gebracht. „Ik zou echt niet weten hoeveel," vertelt Anne. „Ook niet hoeveel er nu in kaartenbakken zit ten, dat zullen,er misschien enkele hon derden zijn. Ze komen overal vandaan; Zelfs uit België en Duitsland. Er gaat enorm veel werk in zit ten. Het merendeel van de mensen die ik help! is student. Maar ook de scheepsbouwer die na z'n pensioen drie jaar lang een wereldreis wilde maken, heb ik aan een reisgenoot geholpen. En de gepensioneerde rechter." Hoe ze op het idee is gekomen op een Reiscontactlijn op te zetten, weet ze na al die jaren niet meer pre cies. „ik denk dat ik zelf eens merkte hoe moeilijk het is om iemand te vinden om mee te reizen. In mijn omgeving kampten meerdere mensen met het probleem. Zo is het eigenlijk begon nen." Anne benadrukt dat de Reiscon tactlijn geen soort huwelijksbureau is. „Zeker niet. Maar aan de andere kant blijven van de tien mensen er acht bij elkaar na de vakantie. Er zijn mensen bij die al jaren bij een huwelijksbureau stonden ingeschreven. Bij mij slaagden ze pas." Voor niets gaat de zon op en dus moet er ook voor de bemiddeling van Anne worden betaalt. Hef inschrijfgeld bedraagt per kwartaal 150 gulden. Voor studenten is het tarief 35 gulden. Ook mensen die rond moeten van een uitke ring kunnen voor een schappelijk be drag gebruik maken van de Reiscon tactlijn (070-634798). Anne licht toe: „Het ligt er een beetje aan wat voor mensen het zijn. Een zakenman kan die 150 gulden wei missen. Een bijstands moeder niet." Al die mensen komen in kaarten bakken terecht. Anne heeft geen com puter om de aanvragen te verwerken. „Misschien schaf ik er ooit nog eentje aan," zegt ze. Anne krijgt zo nu en dan hulp van haar twee dochters. Maar om dat die nu voor hun eindexamen zitten, I moet Anne het zelf zien te rooien. Ze maakt lange dagen met het op elkaar afstemmen van vraag en aanbod. De mensen blijven nooit lang in het be stand, meestal maar een paar weken. Maar enkelen blijven een oaar maanden in de kaartenbak. Het lig; er natuurlijk aan wat de vraag is. VLAARDINGEN - „Voor mij tel len de dingen waar de mensen mee ge leefd en gewerkt hebben. Het gaat me niet om kostbare, exclusieve dingen. In ons museum zien de bezoekers terug wat ze ais klein kind bij hun opa's en oma's zijn tegengekomen. Het is de weerslag van honderd jaar sjappelen." Jan Anderson (51) heeft in zijn woonplaats' Vlaardingen een eigen Streekmuseum met 22.000 voorwerpen. Het is ondergebracht in een stichting om het voortbestaan te verzekeren, maar de directeur (en bijna eigenaar) van dedrogisterijenketen Cency, doet alles vrijwel in z'n eentje. Elke zaterdag besteedt hij eraan, 's Ochtends gaat hij naar rommelmark ten of bij mensen op bezoek, die hem gebeld hebben dat ze na het overlijden van opa of oma nog Iets zijn tegengeko men wat Anderson misschien nog kan interesseren, 's Middags leidt hij nieuwe bezoekers rond in het naast zijn woning in een oude boerderijschuur ingerichte museum. De nieuwste aanwinst van de lief- hebber-museumhouder is een prachtig beschilderde doos, waarin de wijnhan del Hoogendijk aan het begin van deze eeuw zijn flessen verpakte. Op de ach terkant staan de prijzen van de verschil lende soorten wijn, die Hoogendijk ver kocht. Deze handelsvaarders hadden in die tijd het alleenrecht voor Nederland op de import van wijn uit het Middel landse Zeegebied. Een ander recent verkregen kleinood, dat hij koestert is een gelddoos waarin een vrouw, tot ze in 1952 een girorekening kreeg, de in houd van het loonzakje van haar man verdeelde. Het heeft vakjes voor de huur, de boodschappen, de kleding, enz. Anderson is door een som van toevalligheden aan zijn streekmuseum gekomen, „ik was een jochie toen ik in Den Haag, mijn geboorteplaats, huizen, helmen en andere overblijfselen van de net afgelopen oorlog vond. Die kon je toen overal vinden. Toen ik, omdat mijn vader bij Shell Pernis ging werken, in Vlaardingen kwam wonen heb ik mijn belangstelling voor alles wat met lucht vaart had te maken uitgebreid. De Tweede Wereldoorlog is hier in een rol blijven spelen, maar op den duur zoek je verder in de geschiedenis. In mijn lunchpauzes was ik bijvoorbeeld getuige van belangwekkende opgravin gen in Vlaardingen met vondsten uit een zeer ver verleden. Van lieverlee kreeg ik meer materiaal, vooral nadat ik had meegewerkt aan het opsporen van de overlevenden van de verzetsgroep De Geuzen. Paape van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie schreef daar toen een boekje over." Binnenkort houdt Jan Anderson in zijn streekmuseum een tentoonstel ling over beroeps- en andere kleding, die gewone mensen in het dagelijks le ven gebruikten omstreeks de Tweede Wereldoorlog. Hij heeft materiaal hier- 23 voor van allerlei mensen aangeboden gekregen. g „Die medewerking is altijd o groot," zegt hij. „Het is waarschijnlijk te danken aan het feit, dat ik op tentoon- o stellingen altijd de dingen laat zien die 5 mensen uit hun jeugd herkennen of waarover ze ouders of grootouders heb ben horen praten."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1