Betere zorg voor demente bejaarden I il jarters op leeftijd sluiten toernooi af 'Afval daar waar 't hoort' Nadruk op wonen Tuinders lokken bezoekers Het Vrije Volk Wereldwinkel verkoopt 'frontlijn- produkten' mê Info-middag over diabetes Zwembad Zuid met Pasen actief .yvs PAGINA 16 WOENSDAG 30 MAART 1988 Vlaardingse verzorgingstehuizen zoeken heil bij Schiedams verpleegtehuis. Gehoopt wordt op betere verpleging van toenemend aantal demente bejaarden Mgeïspleex.d.~— Provisorisch Oplossingen Winst M Gemiddelde leeftijd is tachtig. Ontspanning gaat voor winnen of verliezen Vals geld in omloop Ziekenomroep zoekt paar vrijwilligers Twee bands in 'Podium' Wegen afgesloten voor paddentrek PANNE-GIES DINER Wat is panne-gies nu eigenliji S SCHIEDAM VLAARDINGEN - De zes Vlaardingse verzorgingstehuizen gaan nauw samenwerken met het ver- pleeghuis Driemaasstede in Schiedam. Hiermee wordt een begin gemaakt met de integratie van verpleging in de ver zorgingstehuizen. De samenwerking moet een oplossing bieden voor het toenemende aantal demente bejaarden waarvoor geen plaats is in de verpleeg huizen. tn eerste instantie zal gedurende vier uur per week een verpleeghuisarts in de verzorgingstehuizen spreekuur houden. Voor de bewoners van de verzor gingstehuizen betekent de samenwer king dat zij langer in hun w eigen huis kunnen blijven wonen. Ook een 'ruil' van bewoners tussen verzorgings- en verpleegtehuizen is mogelijk. SCHIEDAM - In het kader van een actie van de Stichting Ideële Import zijn er in de Wereld winkel op de Hoogstraat 76 sinds korte tijd weer 'trontlijn-produkten' te koop. De bedoeling van de actie is om aandacht te krijgen voor de problemen van de zogenaamde frontlijnstaten en deze op het eco nomische vlak te ondersteunen. De frontlijnstaten zijn de landen rond Zuid-Afrika: Mozambi que, Lesotho, Swaziland, Zambia, Zimbabwe, Botswana, Angola en Tanzania. Deze landen worden door het apartheidsbewind van Zuid-Afrika zowel economisch als militair in een wurggreep gehou den. De stichting Ideële Import wil door middel van het stimuleren van de verkoop van produkten (wijn, koffie, thee, noten, vruchten, cacao en suiker) uit de staten rond uZuid-Afrikarde economie van deze olanderioondersteunen.^Op die ma nier kan de afhankelijkheid van Zuid-Afrika verminderen, waardoor het apartheidsregime stilaan wordt De Wereldwinkel op de .Hoogstraat .- is; elke week op don derdag (19.00 tot 21.00 uur), vrij dag (13.00 tot 16.00 uur) en zater dag (13.00 tot 16.00 uur) geopend. Hetinitiatief tot de samenwer king is van de Vlaardingse verzorgings tehuizen. 'Ruim een half jaar geieden zetten zij de Projectgroep Zware Meer- zorg Vlaardingen op, waarin behalve vertegenwoordigers van de tehuizen ook Driemaasstede, het bureau oude renbeleid en het bureau volksgezond heid van de provincie zitting hebben. Gisteren werd de samenwerking offici eel met de ondertekening van een zoge naamde raamovereenkomst. Een uit nood geboren initiatief, benadrukken projectgroepvoorzitter H. Kazen en G, Beke, directeur van verzor gingstehuis De Meerpaal. Uit een plaat selijk onderzoek dat onlangs in samen werking met het RIAGG werd gehou den, bleek dat meer dan dertig percent van de bewoners in de verzorgingste huizen eigenlijk 24-uurszorg behoeft. Door de toenemende vergrijzing zal dat percentage in de nabije toekomst alleen nog maar stijgen. De problematiek is in de regio Nieuwe Waterweg Noord bo vendien extra urgent, omdat er van oudsher een achterstand bestaat in het voorzieningenniveau. Er is vooral een tekort aan plaatsen. „Wij worden op de werkvloer met de gevolgen van deze ontwikkelin gen geconfronteerd," zegt Beke. „We krijgen steeds meer mensen die de kluts kwijt zijn, die gaan lopen dwalen, die bij de buren de gordijnen verknip pen, enfin, noem maar op. Die mensen worden nu provisorisch opgevangen, zo goed en zo kwaad als het gaat, maar in feite wordt de grens van het aanvaard bare voortdurend overschreden. De hulp die ze nodig hebben, kunnen wij ze niet bieden. Eigenlijk horen ze in het verpleeghuis thuis, maar daar is geen plaats. Als de mensen niet naar de zorg kunnen, moet de zorg maar naar de mensen. Daar zitten ook voordelen aan vast. Echtparen kunnen bijvoorbeeld langer bij elkaar blijven." De projectgroep beschouwt de detachering van de artsen in de verzor gingstehuizen als een eerste stap, voor- ai bedoeld om de problematiek zicht baar te maken. De artsen zullen onder andere inventariseren welke extra zorg er nodig is„Daarnaast,zullen zij de huis- artsep..yaó„de dewopers bijstaancpajhet mornet# ^a^^en"p7pbiêi^atiêk t|e patiënt dé kennis van <16'huisarts' te bo ven gaat Behalve individuele hulp kunnen de doktoren ook organisatorische ad viezen uitbrengen. Als er bijvoorbeeld voor veel bewoners fysiotherapie nodig is kunnen zij die behoefte signaleren en oplossingen voorstellen. Tevens gaan zij een ro! spelen in het plaatsingsbeleid. Uit het plaatselijk onderzoek is naar vo ren gekomen dat veel van de demente bejaarden in de verzorgingstehuizen er ernstiger aan toe zijn dan de 'lichtere' gevallen in de verpleeghuizen. In derge lijke situaties zou een wissel mogelijk moeten zijn. Met het samenwerkingsverband lopen de Vlaardingers vooruit op het beleid dat landelijk in aantocht is. Eén van de aanbevelingen van de commissie Dekker is de integratie van alle intramu rale ouderenzorg: verzorging en verple ging moeten naadloos op elkaar aan gaan sluiten. Die eenwording moet in de jaren negentig zijn beslag krijgen. Nu wordt het 'verkeer' tussen de beide zorginrichtingen nog ernstig be moeilijkt door uiteenlopende bestuurlij ke structuren en gescheiden geldstro men. De verpleeghuizen worden door de Rijksoverheid gefinancierd vanuit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), de verzorgingstehuizen door de provincie vanuit de Wet op de Bejaar- denoordén (WBO). De verpleeghuizen hebben een regionale functie, de ver zorgingstehuizen zijn iokaal georiën teerd. Voor de eerste categorie wordt men ais bewoner 'gescreend', voor de tweede is een indicatie nodig. In feite doorbreekt de project groep met de raamovereenkomst nu al een aantal van deze starre mechanis- mes, volgens Beke. „Want er gaat nu AWBZ-zorg gegeven worden met WBO-gelden. Met de 90.000 gulden die de provincie nu ter beschikking heeft gesteld is een eerste stap gezet. Op weg naar meer geld en naar een breder samenwerkingsverband. De eerste winst is in feite al dat we via een achterdeur weer geld hebben binnengehaald dat in recente jaren was wegbezuinigd." Kazen: „We zijn bescheiden be gonnen omdat je anders geen cent krijgt. 'Kleine stapjes' is het motto en wij hebben in Vlaardingen gewoon de bal maar eens afgetrapt. Als we resulta ten boeken gaan we zeker proberen om via de AWBZ en bij de ziekenfondsen meer gelden aan te boren voor dit pro ject. We streven naar een breed, geïn- tegreerd circuit van voorzieningen voor 'ouderen in Vlaardingen. Ik voorzie in de toekomst ook een mooeliike samenwer king met andere organisaties. Denk daarbij aan het RIAGG, het Zonnehuis; de ziektekostenverzekeraars, het HOLY-ziekenhuis, de wijkverpleging, de Kruisvereniging en de gezinszorg." SCHIEDAM Biljarten kunnen ze niet zo best, maar daar gaat het ook niet om. Volgens de oudste deelnemer van het Ouderentoernooi 1987/88 de 84-jarige Van Aperen, is het gewoon voor de ontspanning. Tijdens de finale in het Vlaardingse Biljartcentrum De Griffioen behaalde hij met z'n team van de Marnix een goede negende plaats. Van Aperen meldt het met enige trots. „Want het blijkt toch elk jaar weer een hele klus een redelijke club samen te stellen. De gemiddelde leeftijd is tachtig jaar. En ondanks de belangstelling vallen er dan nog wel eens mensen uit, wegens ziekte en zo." Van Aperen is er vanaf het eerste Ouderentoernooi 9 jaar gele den bij;geweest. Het toernooi werd toen georganiseerd om het 50-ja- rig jubileum van de Biljartverenlging 't Oosten in Vlaardingen te vieren. Er bestond geen competitie voor ouderen, herinnert voorzitter A. Stouthan- del zich, „zodarwpfiëniarTóërtfo'orop'dé proppen kwamen:''*" Het spelletje werd door zoveel ouderen gewaardeerd, dat de ver eniging besloot het toernooi voor de tweede keer te organiseren. En de jaren daarop weer. Tot de huidige situatie, „waarin het Ouderentoernooi niet meer is weg te denken uit de rë^iö,^me'èht:disfrjctsvóprzitter Cf van' der Lubbe. Het voornaamste doel van'dé competitie, waarin zestien teams elkaar 22 weken lang proberen van het groene doek te spelen, is volgens Stouthandei het overbruggen van de donkere wintermaanden. „En de deelnemers spelen elke dinsdag hier in De Griffioen. Ze zijn dan even weg uit hun woonomgeving, een middagje in de samenleving." De zestien teams komen uit alle hoeken van het gebied Water weg-Noord. Van Naaldwijk en 's Gravezande tot Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. Ondanks de gretigheid waarmee veel oudere (voornamelijk) heren de keu wekelijks beroeren, valt het te bezien hoe het toernooi na het tweede lustrum volgend jaar een vervolg krijgt. „Je bent altijd afhan kelijk van vrijwilligers. We weten nu dus nog niet in welke vorm we door gaan. Misschien zullen we wat meer steun van het district nodig hebben," aldus Stouthandei. Voor uitbreiding zou voldoende aanvoer van vers bloed zijn, het aantal'teams nam in de loop der jaren toe van 8 tot 16, maar Stouthandei betwijfelt of; dat .wenselijk is. De voorzitter: „We spelen op vier tafels, ei genlijk zittén wé daarmee aan het maximum." -Herwemoohwordt gesponsord door het bedrijfsleven-dat enkele duizenden- guldens-voor de organisatie op-tafeLJegLDe-actievelingen- op-leeftijd worden van dat geld bijvoorbeeld op hun tijd voorzien van een natje en een droogje. De ouderenclubs, éénjtejfs luisterend naar de veel- zeggendë;"naarfi,de Kromme Keu, zijn voor hèt'meYèndéel samengesteld uit bewoners'van bejaarden- en verzorgingshuizen. De'bejaarde maar kwieke mannen van De Vloot uit Maassluis haalden een nipte overwinning op D.C. Rozenburg uit die plaats. Het eerste team van Emma uit Vlaar dingen behaalde de derde plaats. SCHIEDAM Dankzij een oplettende verkoper van een mode zaak in de Schiedamse Hoogstraat heeft de politie een man aangehou den die vals geld in omloop heeft gebracht. De verkoper van de mo dezaak vertrouwde het hem aange boden briefje van honderd gulden niet. De gealarmeerde politie arres teerde een 35-jarige uit Amerika af komstige Iraniër. Hij had nóg twee valse briefjes van honderd gulden op zak. Uit onderzoek bleek, dat hij niet op de hoogte was van het feit dat hij in het bezit was van vals geld. SCHIEDAM De Ziekenom roep Schiedam heeft met spoed en kele enthousiaste vrijwilligers nodig die in roosterbeurten op maandag avond mee willen helpen met het voorbereiden van de programma's voor de rest van de week. Voor in- formatie: Jos Akkerman (Algemene zaken), telefoonnummer 01899 20756. SCHIEDAM - in het Schie damse popcafé Podium aan de Lan ge Haven treedt vrijdagavond vanaf half elf de Vlaardingse groep Bitch op. Bitch speelt muziek uit de jaren zestig, met veel nummers van met name de Rolling Stones. De toe gangsprijs bedraagt drie gulden. Een dag later is Klyx te gast in Podium. Het repertoire van deze Rotterdamse groep bestaat voor dertig percent uit 'covers' en voor zeventig percent uit zogenaamde ci ty-rock (poprock met hier en daar een tikkeltje blues). Het optreden vangt eveneens aan om half elf en een kaartje kost vier gulden. SCHIEDAM In verband met dé paddentrek zijn in Schiedam de Harreweg (tussen de Scheep vaartweg en de Woudweg) en de Kerkweg (tussen de grens van de bebouwde kom en de Joppelaan) voor enkele weken tussen half tien 's avonds en één uur 's nachts afgeslo ten. In Vlaardingen is de Holyweg (tussen de Abelendreef en de Albert Schweitzersinge!) tussen half visr 's middags en acht uur 's avonds afge sloten.-"'.-; In het kader van het negentigja rig jubileum van het reinigingsbedrijf Schiedam en als visuele ondersteuning van het gemeentelijk afvalstoffenbeleid rijden de bedrijfswagens van de ONS binnenkort met nieuwe affiches in Schiedam rond. Wethouder A.G Wieg man bracht gisteren met de hulp van een medewerker van de Nutsbedrijven de eerste affiche aan op een veegma- chine. 'bb:-; De tekstideeën ('Afval daar waar 't hoort' en 'Schiedam, steeds schoner') zijn van voorlichter Mari Dingenouts en publicist Hans van der Sloot, die tevens de ontwerper van de affiche is. De gemeente Schiedam voert al enkele jaren een beieid, dat ërop is ge richt de afvalstromen zoveel mogelijk te beperken en al het huisvuil een nuttige bestemming te geven (glas in de glas bak, organisch afval zelf composteren, papier en kleding meegeven aan acties enz.). SCHIEDAM Fietsers die zater dag 9 april meedoen aan het Westland- se evenement 'Kom in de kas', doen er goed aan voor één uur 's middags Maassluis uit te zijn. Op dat tijdstip wor den de wegen afgezet, omdat een uur later de Westland Marathon begint. Dit jaar zal de veiling Westland-Noord in Poeldijk het middelpunt zijn van 'Kom in de kas'. Vanuit Schiedam is een fiets route uitgezet van ruim zestig kilometer. - Langs de (fiets)route zijn tiental len tuinbouwbedrijven te bezichtigen. De tuinders zetten hun deuren open, om zo meer bekendheid te geven aan hun bezigheden. Daardoor hopen de bedrij ven meer werknemers te lékken, want er zijn In het Westland meer. vacatures dan werknemers. Verschillende arbeids bureaus zullen informatiestands opstel len. In het veilinggebouwencomplex van Poeldijk zijn allerlei activiteiten ge pland. Vanaf het veilingterrein rijden gratis bussen door het tuinbouwgebied. Tegen betaling maakt een helicopter vanaf de parkeerplaats bij de veiling rondvluchten boven de kassen. Behalve de lange route is een al ternatieve route van 48 kilometer uitge zet. Voor mensen die slecht ter been zijn heeft de organisatie enkele rolstoe len gehuurd. Bij het WV-kantoor op de Buitenhavenweg 9 in Schiedam is infor matie over de dag verkrijgbaar. SCHIEDAM In hét nieuwe, vo rige week gepresenteerde, ohtwerp-be- stemmingsplan voor Nieuwland-zuid- oost ligt de nadruk op wonen. Op de twee fabrieksterreinen van Bols/Lanvas (aan de Burgemeester Honneriage Gre- telaan) en Hollandia (aan de Delflandse- weg) mogen in de toekomst huizen wor den gebouwd. De gemeente wil op die manier de leegloop in de wijk tot staan brengen en het woon- en leefmilieu in Nieuwland verbeteren. Beide terreinen worden nog maar voor een deel door bedrijven ge bruikt en hebben in het nieuwe ont werpplan, dat het oude uit 1961 ver vangt en op dit moment ter beoordeling ligt bij de provinciale planologische commissie, een zogenaamde 'gemeng de bestemming' gekregen. Dat betekent dat meerdere bestemmingen zijn toege staan, zoals wonen (gestapelde en/of eengezinswoningen), parkeren, een ont- sluitingsweg tussen de Noordvestsingel en de Burgemeester Honneriage Gretel- aan, groenvoorzieningen en bedrijven die niet teveel overlast geven. Slechts de helft van de beschikbare grond mag worden bebouwd. De vestiging van be drijven is aan strenge voorwaarden ge bonden. 'B 'fBB Die beperkingen komen de pro jectontwikkelaar George Toth slecht uit, want als eigenaar van het voormalige Bols-complex wil de Hongaar van het enkele duizenden vierkante meters gro te terrein een internationaal handels centrum maken. Die plannen zijn al ge ruime tijd bij de gemeente bekend, maar op eeninformatie-avond over het ontwerp-bestemmingsplan in de kantine van het Stadskantoor lieten ambtenaren Toth weten dat op z'n vroegst pas aan het einde van dit jaar een beslissing over z'n ambitieuze project kan worden verwacht. Toth mag ook nog niet beginnen aan de renovatie van het totaal verpau perde Complex 5, gelegen op de hoek van de Parkweg en de Burgemeester Honneriage Gretelaan. Dat onderdeel van het voormalige Bols-complex staat los van de rest van de gebouwen, maar de gemeente wil eerst het totale be stemmingsplan van Nieuwland-Zuidoost goedgekeurd zien, voordat het toestem ming geeft tot de verbouwing van Com plex 5. De buurtbewoners zijn daarmee niet erg gelukkig, omdat de huidige bouwval brandgevaar oplevert en bo vendien het aanzicht van de buurt ver pest. SCHIEDAM Een tienjarig meisje was gisteren samen met haar één jaar jongere broertje in de Schie damse Van Hogendorplaan druk bezig met het stelen van een bromfiets, toen zij werd gesnapt door de politie. Het jeugdige duo bleek.door een nog onbe kende jongeman op het slechte pad te zijn gestuurd. Voor het stelen van.de bromfiets zouden broer en zus twee honderd gulden van hun/opdrac(jfg|£ ver' ontvangen. Omdat er geen aangifte werd gedaan van (een poging tot^dief- stal liet de politie het bij een stevig'ë rë- primande aan de twee kinderen, j.',, l SCHIEDAM Wat Is suikerziek te? Deze vraag en vele andere komen aan de orde tijdens een Informatiemid dag, georganiseerd door dienstencen trum De Woudhoek en de Diabetes Ver eniging Nederland, op donderdagmid dag 7 april in gebouw De Woudhoek. Belangstellenden zijn welkom vanaf twee uur. De entreeprijs bedraagt 1,-. SMOnZOMOCN UEDEOEJJHQ) THEETUIN" HEEFTU IETS TE VIEREN, METEEN GEZELSCHAP GROOT OF KLEIN, daarvoor moet U in de THEETUIN^zijg. Mogelijkheden voor: Ak personeelsfeesten, bruiloften; recepties, koude en/óf warme buffetten, barbeque of fondueparty. nowuNoawei BLOKHM /V/flvwy* volgens oud-Veluws recept, bestaande uit: voorger hoofdgerecht; o.a. 3 verschillende soorten vlees dessert buffet In grol* shMtan gekapt, Hjn mager vfees, gebraden <r> botèrmer- o.a. id. prei, wortel entf#n. Dit geheet in een near hel oude recept, bereide aaus. i'xj U heeft dé keuze uit de volgende vleessoorten: Panne-Gies van het kalt in een roomsaus - Panne-Gies van het rund in een rode wijnsaus -<v- Panne-Gies van het varken in een paprikasaus '""O- Ook een uitstekend diner of Sla carte diner behoort tot onze onbegrensde mogelijkheden. ~>,r-'..j.'-vjn Bel voor Informatie; 01MM-2100* vi ir>r?ar'f Cafè-restaurant-recreetleoord DE THEETUIN Prutinendljk1l,Ri|eoord rtr ciyw- SCHIEDAMIn Zwem: bad Zuid aan de Westfranker landsedijk worden In verband met de Paasvakantie enkele ex tra activiteiten georganiseerd. Op vrijdagmiddag 1 april .Is.er tussen één uur en kwart voor vier een groot Paasfeest voor ou deren. Op dinsdagochtend 5 april kunnen kinderen van vier tot en met acht jaar tussen half tien en half elf paaseieren zoe ken. Op woensdag 6, donderdag 7 en vrijdag 8 april zal er tijdens het vrljzwemmen (van zeven uur tot kwart voor twaalf 's och tends) een groot opblaasbaar speelmonster in het bad liggen. Woensdagmiddag 6 april Is er van één uur tot half vier een dls- co-zwemfestijn met medewer king van discjockey- Martin

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1