Overbodige huisvlijt van de PvdA Orkestrale '88 wordt weer spektakelstuk Geen 'kroontje' voor 100-Jjarig Sparta 8 MAN OVERLIJDT NA ZWARE AANRIJDING 'Aanpak wateroverlast onvoldoende POLITIEAGENT(E) Marathon met ruim 1200 deelnemers Jeugd Media Schiedam werkt aan boekje en krant voor kinderen Het Vrije Volk SCH Redder gehuldigd Onderscheiding i Politie pakt i autokrakers ws PAGINA 16 VRIJDAG 1 APRIL 1988 r*| Volgens VVD-fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk heeft PvdA met de nota 'Een Sterke Stad' opnieuw het wiel uitgevonden. Verhulsdonk: niet eens met totale sloop van het Passage Theater. Termijn De Sparta jeugd met stukken taart. Feest in verband met het 100-jarig bestaan. "tóv Paasshow in meubelzaken wenselijk is." SCHIEDAM De maandag ge- presenteerde PvdA-nota over de bin- nenstadsproblematiek Is over het alge- meen goed ontvangen. Het CDA, de i grootste oppositiepartij In Schiedam, heeft bij monde van fractievoorzitter Siem Rosman al laten weten vrijwel vol ledig achter de plannen voor 'Een Ster ke Stad' te staan. Ook z'n WD-coilega Gerard Ver hulsdonk liet zich gisteren in positieve bewoordingen uit over de Pvda-nota, die samengevat het volgende behelst: sloop van het Passage Theater en bouw van een nieuw theater op het stadserf, waar ook een bibliotheek en een stads archief worden gebouwd; de Hema en supermarkt Bas van der Heijden moe ten van hun huidige locatie verdwijnen; een ABC-warenhuis (Albert Heljn, Blok ker en C&A) aan de Lange Kerkstraat; nieuwbouw (woningen en winkels) op de deels aanwezige, deels vrijkomende s— open plekken in de binnenstad (Stadserf, het voormalige internaat De 8 Uitkijk, het Hemaplein en in de Passa ge). J „De nota is een fraai, maar vrij- wel overbodig stukje huisvlijt," glimlacht Verhulsdonk. „Ik heb vergeefs gezocht «naar een nieuw element. Ik had alle t plannen al eens eerder gehoord of gele zen. Het CDA en de VVD hebben zich in het verleden meermalen In dezelfde richting uitgesproken over de binnen- stadsproblematiek. Wij zijn het alleen met eens met een totale sloop van de Passage, maar verder zien we de PvdA-nota wel zitten. Het lijkt echter nu net alsof de Pvda opnieuw het wiel heeft uitgevonden." CDA-voorman Rosman liet ook doorschemeren de plannen van de soci aal-democraten weinig origineel te vin den, evenals Chris Coppens (voorzitter van de Winkeliersvereniging Hoogstraat) en Frans van Thienen (voorzitter Winke liersvereniging Broersveld), die beiden •hopen dat de verbeteringen in het stadshart snel een positieve uitwerking zullen hebben op de totale winkelsitua tie in het centrum van Schiedam. SCHIEDAM De voorbereidin gen voor het jaarlijkse muziekspektakel Orkestrale '88 zijn in volle gang. Op za terdag 16 april zullen de vele honderden bezoekers in Sporthal Margriet het re sultaat kunnen aanhoren van tientallen uurtjes oefenen. Aan het vierde geza menlijke concert werken in totaal vijf Schiedamse muziekgezelschappen mee: Harmonie Wilton-Fijenoord (onder lei ding van Jean Gruter), Harmonie Amro- sius (Ton Lansbergen), Christelijke Mu ziekvereniging Harpe Davids (Cees Kra mer), Muziekvereniging St. Radboud (John Segers) en het Schiedams Man- dolmegezelschap ONI (Olga Vaken- burgh). Joke llmer zal dit keer op het avondvullende concert als presentatrice optreden. Voor de pauze zal elk orkest zich gedurende tien minuten afzonderlijk aan het publiek presenteren. Na de onder breking zal alle aandacht ongetwijfeld uit gaan naar het ruim tweehonderd man (en vrouw) sterke 'Mammoetor kest', waarin leden van alle deelnemen de muziekverenigingen zullen zijn verte genwoordigd. Het optreden van het ge- legenheidsorkest, dat door Ton Lans bergen en Cees Kramer zal worden ge dirigeerd, moet evenals vorig jaar het klapstuk worden van Orkestrale '88. De organisatie van het spektakel is zoals altijd in handen van de commis sie harmonie-orkesten van het AMOS (Algemeen Muziek Overleg Schiedam). Jan de Laat (Ambrosius), Aad Heydra (St. Radboud), Marijke van den Haak (Wilton-Fijenoord), Jan van Broekhoven (OBK), Hans Loendersloot (Harpe Da vids), Tom Tilman (ONI) en Corlne Sey (Afdeling Cultuur, Sport en Jeugdzaken van de gemeente Schiedam) hopen van harte, dat de Sporthal Margriet op za terdag 16 april zal volstromen. Voor de eerste keer is er via bondsorganen en muziekbladen ook landelijke publiciteit aan het unieke spektakel gegeven, dus men verwacht ook belangstellenden van buiten de regio. Meer dan 750 bezoe kers kan de organisatie niet kwijt. Gisteren is de kaartverkoop voor de Orkestrale '88 begonnen. Een toe gangsbewijs kost vier gulden en is ver krijgbaar bij de WV, op de afdeling CSJ van de gemeente Schiedam (zeven de etage in het Stadskantoor) en bij de deelnemende orkesten. Ook zullen er op de avond van het concert aan de zaal kaarten worden verkocht. „Voor mijn gevoel," vervolgt Verhulsdonk, „moet ik nu óók een nota gaan schrijven, maar dat laat ik toch lie ver aan stedebouwkundigen over. Ik had het overigens verstandiger gevon den als de PvdA ons als coalitiepart ner had betrokken bij de totstandko ming van de nota. Dat mag je best als een licht verwijt opvatten. Aan de ande re kant, als ik had mee mogen denken over de nota had ik gebruik moeten ma ken van vertrouwelijke informatie die ik van wethouder Zijdeveld heb en dat doe ik liever niet. Eén ding wil ik wel zeggen: de wethouder, die overigens bij vrijwel alle genoemde plannen aan de wieg heeft gestaan, is al veel verder met z'n ideeën dan de nota van de PvdA veron derstelt." Over één ding zijn vrijwel alle be trokkenen het eens: er moet snel in de binnenstad 'iets' gebeuren. Deze maand zal de raadscommissie voor stadsont wikkeling de PvdA-nota bespreken. Siem Rosman van het CDA spreekt zelfs over een termijn van vijf jaar, waarin alle plannen gerealiseerd moeten zijn. „Maar," waarschuwt Verhuls donk op voorhand, „aan paniekvoetbal hebben we niets. Als we dadelijk het he le centrum in één keer aan elkaar gaan breien, loopt het fout. Dan verliezen we het overzicht. Ik verwacht echter niet, dat het zo'n vaart zal lopen. Kijk bij voorbeeld naar het 'Gat van Bolmers' en naar Café 't Centrum. Stapels plan nen zijn over die twee loxaties gemaakt, maar voorlopig is er nog niets gebeurd. Maar dat er nog dit jaar hier en daar een paal wordt geslagen, staat voor mij buiten kijf." De directie van de Hema en de exploitanten van de Bas van der Heij- den-supermarkt houden zich op de vlakte als de PvdA-plannen ter sprake komen. Beide grootwinkelbedrijven zijn al geruime tijd met de gemeente in on derhandeling over een nieuwe lokatie voor hun bedrijf, maar hebben nog geen concreet alternatief aangeboden gekregen,,Dat komt mede door de pitti ge voorwaarden die zowel Bas van der Heijden als de Hema hebben verbonden aan een verhuizing. „Veel haast hebben we niet," aldus een uiterst omzichtig formulerende .woordvoerdster van de Hema-dlrectie in Amsterdam. „We zit ten tenslotte nog steeds goed In die noodbouw." Verhulsdonk, opnieuw relative rend: „Je denkt toch niet, dat concerns van een dergelijke omvang zich laten leiden door een stelletje goedwillende raadsleden? Nee, die laten zich leiden door een grondig marktonderzoek, waarin de economische mogelijkheden en beperkingen van een stad als Schie dam aan de orde komen. Wat dat be treft zijn er nog onzekere factoren ge noeg. En die kan een nota van de PvdA echt niet in één klap allemaal wegne men." SM*- MAASSLUIS Het gemeente bestuur van Maassluis ziet de West- landmarathon, volgende week zaterdag, ais een welkome promotie van de Wa terweggemeente. Het heeft dan ook alle medewerking verleend aan dit sportieve gebeuren. Het startschot voor de inmid dels alweer 19de Internationale Unysis Westlandmarathon wordt 's middags om twee uur gegeven. De meer dan 1200 deelnemers vertrekken vanaf de Westlandseweg ter hoogte van het Mo- bil-benzinestation. Een van de sponsors, Drop Schoonmaakservice, zal het gehele par cours (42 km) schoonhouden. Met name bij de verzorgingsposten, waar de lo pers hun verfrissing- krijgen, zullen er naar verwachting veel bekertjes op het parcours worden achtergelaten. Nieuw is de medewerking van Rotaract. Dit is de jongerenafdeling van de Rotary Maassluis-Maasland. Rota ract zal vooral het informatiecentrum in de Wethouder Smithal verzorgen, maar ook de begeleiding van de buitenlandse atleten. De winnaar van de Westlandma rathon zal gezocht moeten worden on der de Belgen Hagelsteen of Geirnaerd, de Brit Boyes of de Pool Kopijasz. Maar ook wordt met spanning uitgezien naar de prestaties van debutanten als De Ruddere of van Rijthoven. Ook de gemeente De Lier is bij de organisatie betrokken, waardoor het parcours weer als enkele jaren geleden loopt. Het duinparcours Is vervallen, waardoor de trage winderige delen wor den vermeden. De organisatie rekent dan ook op scherpe tijden. Tijdens zijn verblijf In de Ver enigde Staten is het marathon-contact man Jos Verbeek niet gelukt Ameri kaanse of Afrikaanse lopers te interes seren. Verbeek nam als dienstplichtig militair deel aan de WK-cross in Florida (VS). Voor de deelname aan de pres tatieloop is inschrijving tot kort voor de start mogelijk. Deelnemers hieraan (hele of halve marathon) kunnen onder meer bij de WV te Maassluis een inschrijffor mulier ophalen. ROTTERDAM - Koninklijk of met koninklijk het 'Roodwit is onze glorie' schalde gistermiddag fier als al tijd door de statige Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis. Toch ietwat aar zelend ingezet door de dienstdoende organist, werd het aloude clublied van Sparta dra uit volle borst meegezongen door bestuur, genodigden, ja zelfs door sommige spelers van de vandaag pre cies honderdjarige club. En dat, terwijl kort tevoren me nigeen toch even iets had moeten weg slikken toen burgemeester Peper zijn vriendelijke speechje aan het adres van voorzitter drs. Cor van Rijn en de zijnen beëindigde zonder de blijde boodschap, waarop door die en gene stilletjes was gerekend: de toekenning van het predi kaat 'Koninklijk' aan de eerbiedwaardi ge club van Het Kasteel. „Omdat de bond het al is," heette het in de wande lgangen. Andere pioniers als HFC en UD zijn de dans (lees: nieuwe gedragslijn) nog net ontsprongen. Geen 'kroontje' dus voor Sparta het respect en de waardering voor „de club van Bok, van Jos, van Piet, van Juul E., Jules D., Jayne, van Cor en van Floor" waren er niet minder om. Het was André van der Louw, die al die namen 's middags in het Theater- cafe van de Gemeentebibliotheek in de herinnering riep bij de opening van de tentoonstelling 'Honderd jaar Sparta'. En voordat de voorzitter van de sectie betaald voetbal doordringend op een scheidsrechtersfluitje blies, noemde hij, die toch regelmatig te vinden is „in een verderfelijk oord aan gene zijde van de Maas'-'*; de club van Spangen „een tot ae verbeelding sprekend brok voetbal geschiedenis". Dat hij, pratend over het traditionele Rood-Witte Mannen-diner, zich vergiste en het had over het Rooie Vrouwen-diner (grinnikend: „O nee, da's een andere afdeling") werd hem graag vergeven. De tentoonstelling in het Hulp en Informatie Centrum van de biblio theek aan de Hoogstraat is ingericht door de heren Zevenbergen en Krop- mans van respectievelijk het Gemeente archief en de Gemeentebibliotheek met medewerking van tal van Sparta-leden onder aanvoering van oud-secretaris Gé Kleingeld. Een groot deel van de op Sparta betrekking hebbende stukken worden sinds jaar en dag bewaard in het Gemeente-archief, - .'„Zeg maar de -eerste zeventig jaar," aldus mr. Han Bannink, de voor zitter van de jubileumcommissie, „de rest niet. Dat gaat over het betaalde voetbal en dat zou wat te gevaarlijk zijn." De expositie is vanaf morgen gra tis voor het publiek toegankelijk en duurt tot en met 29 april. Op zondagen en tweede Paasdag is hij gesloten. Tijdens de ontvangst, later gis termiddag, op het stadhuis kreeg de ju bilerende vereniging namens de ge meente een litho aangeboden. Op zijn beurt overhandigde voorzitter Van Rijn burgemeester Peper („Het kan best zijn dat u het 125-jarig bestaan op een heel andere plek viert, daar waar nu vlieg veld Zestienhoven ligt bij voorbeeld") het eerste exemplaar van het Sparta-ju- büeumboek. SCHIEDAM De vereniging Jeugd Media Schiedam gaat vanaf half april een boekje uitgeven, dat bestemd is voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Dil boekje wordt gratis verspreid onder een aantal buurthuizen en verenigingen, in dit boekje staan strips, verhalen, puzzels en interviews, gemaakt door de kinderen van de deelnemende verenigingen. De totale oplage van het boekje is 6000. Verder wordt er door Jeugd Media Schiedam vanaf 1 mei aan een echte krant gewerkt. Deze zal worden verspreid onder de Schie damse basisscholen. De redactie van de krant zal bestaan uit leerlin gen van de deelneménde scholen. De bedoeling van dit project is om de schooljeugd te laten ervaren hoe een krant wordt gemaakt. Mede door het opstarten van deze twee nieuwe activiteiten kan de vereniging Jeugd Media Schiedam enkele vrijwilligers prima gebruiken. Het gaat dan vooral om het (twee uur per week) begeleiden van de klassen van het basisonderwijs (groepen 7 en 8) en het begeleiden van de twee jeugdgroepen (boekje en audioclub) van de vereniging Jeugd Media Schiedam. Voor meer informatie: Wijkcentrum De Erker, telefoon 4267767 of 4263161. SCHIEDAM Een 46-iarige Vlaar- dlnger is gisteren om het leven ge komen na een zware aanrijding op do Horvaihweg. Zijn bij hem in de auto zittende dochter van 18 jaar en zoentje van vijf zijn met ernstig let sel in ziekenhuizen opgenomen. 0e man wilde met zijn personenwa gen vanaf de oprit van net Stations plein de Horvaihweg oprijden toen er een vrachtauto passeerde. De 28-jarige uit Enschede afkomstige bestuurder van de vrachtauto kon een botsing niet vermijden. Nadat de slachtoffers ui! de zwaar beschadigde auto waren bevrijd zijn vader en zoon naar het Dijkzigtzle- kenhuis vervoerd. De vader overleed daar aan inwendige kneuzingen. Het vijfjarige zoontje Tlgt er met hersen letsel. SCHIEDAM - De politie heeft giste ren een 46-jarige man uit Zoeter- meer in de bloemetjes gezet na het uit het water halen van een 52-jarlge Schiedammer. De werknemer van It- ho verdient volgens de politie deze hulde omdat hij het leven heeft ge red van de Schiedammer, die in de Nieuwe Haven was gesprongen. De bij het Schiedamse bedrijf wer kende redder bedacht zich geen moment toen hij dat zag gebeuren en sprong hem na. Een agent van politie is later ook te water gegaan en men vereende krachten heeft men de Schiedammer uit het water getild. Hij Is naar het Schielandzie- kenhuis overgebracht. De eveneens uitgerukte brandweer hoefde niet in actie te komen. SCHIEDAM De Schiedamse meu belzaken hebben voor de Paasda gen de handen Ineen geslagen. Ge zamenlijk houden zij op tweede Paasdag een grote Paashow. Van 11.00 tot 17.00 uur kan het winke lend publiek terecht bij de volgende zaken: Chris Coppens Slaapcomfort, John Kroes Hülsta Studio, Meubel en Rolanhuis, Hilton meubelen, Van Meurs binnenhuisadviseurs, Wo ninginrichting Veringmeier, Interieur verzorging en bedderie Verwaaijen en de Tapljthoek. SCHIEDAM - De heer EA. van Grondelle heeft uit handen van lo co-burgemeester Chr. Zijdeveld de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver, uitge reikt gekregen. De heer Van Grondelle (62) nam gis teren op een drukbezochte receptie vervroegd afscheid na een dienst verband van veertig jaar als chef kontroie- en afwerkafdellng van Boers en Co Graveerindustrie BV, gevestigd aan de Van Heekstraat 37. SCHIEDAM Op twee verschillende plekken in de stad heeft de politie gis termiddag dieven aangehouden, die op heterdaad zijn betrapt. Een schuiten- schipper waarschuwde de politie, dat aan de Buitenhavenweg een jonge* man aan geparkeerde auto's rommelde. De kort daarna arriverende rechercheurs zagen een 27-jarige Rotterdammer, die zich opvallend gedroeg tussen de au to's. Vlakbij de plek van zijn aanhouding trof de politie in een plastic tasje twee speakers aan, die uit een geparkeerd staande auto waren verdwenen. In het winkelcentrum Hof van Spaland werd door surveillerende agenten ge zien hoe een 47-jarige vrouw een swe atshirt weggriste. In de Calandstraat stelde de leiding van een bedrijf vast, dat uit haar wagenpark een BMW ter waarde van 20.000 was gestolen. ONQGOMOeM UEDEDEUM3) SCHIEDAM - De Werkgroep Rioleringen vindt de maatregelen die de dienst Gemeentewerken heeft voorge steld ter bestrijding van de waterover last onvoldoende. Volgens de werk groep, waarin 400 mensen met water schade verenigd zijn, moeten de voor stellen van gemeentewerken per straat, waar nodig zeifs per huizenblok, aange vuld worden met een pakket van klein schalige voorzieningen. „In de eindrapportage van ge meentewerken over de wateroverlast worden eigenlijk alleen maar een aantal oude zaken weer eens mooi opgepoetst, zoals het stedelijk rioolbemaiingsplan," stelt opbouwwerker Frans Klijzen, die de werkgroep ondersteunt. „De voorge stelde maatregelen zijn niet slecht en moeten ook zeker uitgevoerd worden, maar naar onze mening denkt Gemeen tewerken te grootschalig. Bij calamitei ten zal de schade nu iets minder erg zijn. Wij denken echter dat het risico nog verder verkleind kan worden door maatregelen te treffen per straat." Wat voor maatregelen dat pre cies zouden moeten zijn, weet de werk groep nog met. Ook over de kosten wil men zich op dit moment niet uitspreken, Klijzen: „Wij zijn natuurlijk geen civiel ingenieurs, maar het zou serieus onder zocht moeten worden, en dat is tot nu toe niet gedaan. Dat het geld gaat kos ten is duidelijk, maar dat is voor ons stap twee. Daar moet in een later stadi um de politiek over beslissen, eerst moet er duidelijkheid komen over wat Volgens het eindrapport van Ge meentewerken zijn er geen garanties te geven dat met de nu voorgestelde maatregelen wateroverlast in de lager gelegen delen van de stad niet meer zal voorkomen. Voor de werkgroep is dat reden te meer om een extra inspanning van gemeentezijde te vragen. „Hele maal uitsluiten kun je niets, maar wij blijven van mening dat er meer aan te doen is. Uit het oogpunt van verant woorde volkshuisvesting mag het colle ge toch eigenlijk niet toestaan dat hon derden goekope huurwoningen op die manier In de gevarenzone blijven lig gen? Juist aan deze categorie woningen bestaan een enorme behoefte. De ge meente zou alles in het werk moeten stellen om ze te behouden," vindt de opbouwwerker. De werkgroep is het dan ook niet eens met de aanbeveling van Gemeen tewerken om bij toekomstige stadver- nieuwingsactiviteiten alle woningen die onder een bepaald peil liggen te slopen. De Werkgroep Rioleringen heeft wethouder Zijdeveld (Stadsontwikkeling) voorgesteld om te komen met een glo baal plan van aanpak voor de lager ge legen stadsdelen. Op basis van zo'n plan wil de werkgroep weer verder pra ten met de wethouder. Dat zou moeten leiden tot een voorstel waarin de klein schalige voorzieningen per straat zijn uitgewerkt. Ook de diverse project teams in de stadsvernieuwing zouden daarbij betrokken moeten worden. Ben je niet op je mondje gevallen? Heb je jezelf in de hand? Houd je van afwisseling Voel je je betrokken bij wat er In de wereld gebeurt? Ben je gezond, ten minste 18} jaar en heb je een diploma op ten minste MA VO-D-niveau? Misschien kan je dan in je eigen woonomgeving wel worden! Bel op dinsdag of donderdag eens met het regionaal voorlichtingsbureau voor de ge meentepolitie onder no. 030-315454 of schrijf een briefje naar dit bureau via postbus 8300,3503 RH in Utrecht. - Sl'* 1 i -a. asgeaaaasaa^i

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1