Een verhaal van alle tijden ygm Burgemeesters openen Noord-Zuidcampagne Fototentoonstelling over China en Tibet in stadhuis van Maassluis; Wim de Haan maakt opnieuw indruk Tophandbal in sporthal Uitópkomst a Openlucht uitvoering bij Ruïne van 'Het Spul van Joncker Franssen Oorloch' doet geschiedenis geen geweld aan HB 1 f Clowns heropenen 'De Harlekino' Lezing over reuma in Dienstencentrum Senioren geven muziekconcert 24-uurs service voor starters Hedendaagsn muziek BH» Bigband Filmclub Jos Vandeloo. Pompierke De Meisjes Beethoven. Pink Panther SCHIEDAM Als de weergoden op 5, 6, 7 en 8 mei even goed 'gestemd zijn als gisteren op de laatste persbij eenkomst van de Werkgroep SCHAT (Schiedams Collectief Historisch Ama teur Theater) dan is aan één van de be langrijkste voorwaarden voldaan om de openlucht uitvoering 'Het Spul van Joncker Franssen Oorloch' rondom de Ruïne tot een doorslaggevend succes te maken. r „Regen kunnen we missen als kiespijn," aldus René van der Most, één van de zeven leden van hét Collectief, dat verantwoordelijk is voor de produk- tie van de mammoetvoorstelling waarin ruim zeventig amateurspelers hun beste beentje zullen voorzetten. „De licht- en geluidsapparatuur kan uiteraard niet aan water worden blootgesteld. Mocht het. weer roet in het eten gooien, en die kans zit ér in een land ais Nederland al tijd ïn, dan hebben we een uitwijkmoge lijkheid naar 9 en/of 10 mei. Het spreekt vanzelf, dat we daarop niet écht zitten te wachten." Bernard Bredero heeft het uit de Middeleeuwen stammende epos over de dreigende inname; van Schiedam door Maximiliaan herschreven en bewerkt voor uitvoering in, de openlucht. „Van oorsprong is het een taai toneelstuk,": zegt de 30-jarige regisseur. „Ik heb de kern van het verhaal weliswaar gehand haafd, maar door een toevoeging van enige hedendaagse elementen heb ik het interessanter en toegangelijker ge maakt. Zonder overigens de geschiede nis geweld aan te doen. Wat ik heb na gestreefd, is een stuk dat spreekt en oogt in woorden en beelden van nu. Het is een verhaal van alle tijden, waarin het eeuwenoude Hollandse wantrouwen je gens alles wat met autoriteit te maken heeft duidelijk naar voren komt, evenals het universele verlangen om vrij te zijn." De repetities zijn in De Blauwe Brug al maanden in volle gang, maar hoe het stuk er daadwerkelijk gaat uit zien, weet Bredero pas als hij op 3 en 4 mei met z'n gezelschap bij de Ruïne te recht kan. „Het is een echte puzzelpro- duktie. In z'n geheel instuderen is er niet bij. Het probleem is, dat de zaal in De Blauwe Brug natuurlijk in geen enkel opzicht lijkt op de accommodatie waar het stuk wordt opgevoerd. De ruimte is drié keer zo groot, heeft geen plafond en er zal veel publiek aanwezig zijn. Al les moet met passen en meten zo effi ciënt mogelijk op elkaar worden afge stemd. Dat maakt de uitdaging voor mij des te groter." Volgens Bredero kan het publiek op een spektakel in alle opzichten reke nen. „Door het openluchttheater met zes meter hoge muren te omringen, zit ten de ménsen als het ware zelf in de stad en krijgen ze eveneens het idee dat ze worden belegerd. Want, niets ten na dele van de Ruïne hoor, maar meer dan een steenklomp is het natuurlijk niet en dat is een beetje kaal ais achtergrond. De verschillende vechtscènes zullen zich niet beperken tot de eerste rij. Hoewel we niet van plan zijn om met emmers bloed te gaan smijten, proberen we het publiek op bepaalde momenten wél de stuipen op het lijf te jagen." Voor het nodige 'vuurwerk' is het team van; de Schiedamse stuntman Bram Wijers ingeschakeld. Hetdoor Coert Zonneveld gedirigeerdeOrkest bestaat uit dertién muzikanten (voorna melijk op trompet, trombone en sax), die allen afkomstig zijn van Schiedamse muziekverenigingen en die muziek van componist Auke Pol ('middeleeuwse melodiën met eigentijdse harmoniën en ritmen') ten gehore zullen brengen. Michel Snoep is op het terrein van de ONS met de hulp van vrienden i .O»****0 T -t S RégisseurBarnard Bredero (links op da voorgrond) an componist Auke Pol samen met da Werkgroep SCHAT gefotografeerd op de plek waar het allemaal moet gebeuren: de Ruïne. nog druk bezig met het bouwen van een décor, dat voornamelijk 'zal bestaan uit een (draaibare) herberg en een woning (van de baljuw). Evenals de door Betty Prins vervaardigde kostuums zal het de cor niet authentiek zijn, maar wél de sfeer van de Middeleeuwen uitademen. Op 28 april zal 'het hele spul' over het water van de Schie richting eindbestem ming worden vervoerd. Voor het opbou wen van het decor en ook voor tal van andere klussen kan de Werkgroep enige vrijwilligers goed gebruiken (opgeven bij Corine Sey, Stadskantoor afdeling CSJ). Op het terrein vóór het open luchttheater, dat maximaal 575 bezoe kers kan bevatten, zal een grote tent worden opgebouwd, waar ondermeer 'Husselpot' (een Oudhollands éénpans- gerecht, opgediend uit roodkoperen ke tels door een waard in passende kledij en bier kan worden genuttigd. Het voor programma zal iedere middag en/of avond worden verzorgd door één of meerdere Schiedamse muziekverenigin gen. Het toneelstuk begint om 22.00 uur en zal ongeveer vijf kwartier duren. Een kaartje kost vijf'gulden en kan worden gekocht bij het Passage Theater, de WV en bij filialen van de Bibliotheek en de Bondsspaarbank. SCHIEDAM, Na een ingrij pende yprboüwing van ruim vier maanden is gisteren'dè,openbare basisschool .'Dè..Harleldno! aan de Bufgërnééster.vah Haarènlaan fees- té";kJ heifopendfTerwijl allé leerlin gen "(als harlëkino's verkleed) om half tiéni 's ochtehds bp,jiet school plein aanwezig: waren, pakten twee clowns de versierde hoofdingang uit, waarna er. honderd ballons uit de voordeur ontsnapten. Dat was met een het startsein van het feestpro gramma. 's Avonds waren alle ou ders en familieleden van de leerlin gen uitgenodigd om samen met de kinderen het nieuwe interieur van de school te bezichtigen. Via de ver bouwing werden ondermeer een ruim speelieerlokaal voor kleuters, een gemeenschappelijke ruimte en diverse werkhoeken gerealiseerd. SCHIEDAM De reumapa tiëntenvereniging 'Nieuwe Waterweg Noord' geeft morgenavond weer een voorlichtingsavond. Als spreker is Dr. De Beus uitgenodigd, die het verschil tussen artrose en artritis mét de hulp van een diaserie zal be handelen. De avond wordt gehouden in Dienstencentrum 'De Vier Molens' en de lezing begint om 19.30 uur. le dereen is van harte welkom. SCHIEDAM - Het Geweste lijk Senioren Orkest geeft op don derdag 21 april een optreden in dienstencentrum De Woudhoek. De voorstelling op het Heijermansplein 35 in Schiedam begint om 14.00 uur en kost 2,50. Het orkest bestaat uit 55- plussers die sinds 1984 een groot aantal optredens hebben verzorgd. In De Woudhoek brengt het orkest een programma met zowel bekende klassieke werken als populaire mu ziek. SCHIEDAM Startende on dernemers kunnen sinds kort dag en nacht informatie krijgen bij de Ka mer van Koophandel. Via de 'luister- lijn' (nummer: 010-412.18.36) wordt 24 uur uur per dag voorgelicht over onderwerpen die voor 'starters' van belang zijn. Daarnaast blijft de Ka mer met een startersbalie en een starterscoördinator zorgen voor ver dere begeleiding van de nieuwko mers. ROTTERDAM Van 6 tot en met 20 mei wordt in Rotterdam een festival van Britse hedendaagse mu ziek gehouden. Centraal staan de werken van de componisten Sir Mi chael Tippet en Harrison Birtwistle, die beiden aanwezig zuilen zijn op dit festival, dat plaats heeft in Zaal de Unie en in concertgebouw De Doelen. De drie burgemeesters van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam hebben gisteren geza menlijk in het stadhuis van Maassluis de Euronese Noord-Zuidcampagne voor de regio Nieur ■Wa terweg-Noord geopend. De heren Van Es, Jer en Scheeres verwijderden drie aan elkaar gemon teerde stadsvlaggen voor een dooor LTS-leerlin- gen vervaardigde wereldbol. De plechtigheid werd voorafgegaan door toespraken van de wethouder mevrouw LA. Snoeck-Schuller en Anneke Krijnen, de vice-voor- zitter van het Nederlandse Noord-Zuidcomité. Na de officiële opening van de campagne opende in dit kader de heer Li van de Chinese ambassade een tentoonstelling van foto's van Koen Wessing over China en Tibet. Op deze tentoonstelling in het Maassluise stadhuis zijn ook een videoband over het dagelijkse leven in China te zien en enkele ge bruiksvoorwerpen. Het programma van de Noord- Zuidcampagne biedt vanavond in De Teerstoof in Schiedam een themavond voor vrouwen over vrouwen In de Derde Wereld. Morgen draaien in Passage Schiedam en Harmonie Vlaardingen In diase films. Ghandi Is vanaf 20.15 uur in het Schie damse theater te zien en Onweer in de Verte vanaf 20.30 in Vlaardingen. SCHIEDAM Wim de Haan liet er ook gisteravond in zijn sportschool aan de Lange Haven geen gras over groeten. De bijna 59-jarige bokstrainer verbaasde met z'n tweede avondv'. 'len- de programma (met totaaltheater en een vijftal bokswedstrijden) zelfs z'n beste kennissen in de redelijk bezette zaal. Hoewel het gemêleerde gezelschap niet altijd reageerde zoals het een goed theaterpubliek betaamt, sloeg De Haan zich moedig en in hoog tempo door z'n ruim één uur durende show heen. Opnieuw was humor (subtiel, soms ook hard en vulgair) het belang rijkste wapen van entertainer De Haan, die evenwel het serieuzere werk beslist niet schuwde. Zo was de monoloog over z'n moeder, van wie hij in zijn jeugd vrij wel geen aandacht en liefde had gekre gen, indrukwekkend. De Haan praatte op dat moment tegen een gedurende de hele show doodstil op het toneel zitten de 'pop' van een oude vrouw, die later z'n 11-jarige zoon Edgar bleek te zijn. Naast gevoelige gedichten, kei harde moppen en vermakelijke 'inter views' met een heuse Chinees (De Haan doet al zeven maanden verwoede po gingen om de Chinese taal onder de knie te krijgen) en een onechte prosti tuee ging de veelzijdige gastheer ook nog op een spijkerbed liggen, een act die hij in een grijs verleden ook al eens een kwartier lang op televisie in de 'Vuist' van Willen Duys opvoerde. Dit keer liet de 'toneelmeester' eerst een zware medicinbal op z'n nog immer stevige borstkars stuiteren en even later mocht hij zelfs een stapel ste nen met een grote hamer doormidden slaan. De Haan, die voortaan z'n voor stelling alleen nog in een daarvoor ge schikte ruimte met écht geïnteresseerd publiek in den lande ten beste zal ge ven, overleefde z'n avonturen op het spijkerbed probleemloos. SCHIEDAM De liefhebbers van de handbalsport kunnen gedurende vier avonden genieten van zaalhandbal wedstrijden op hoog niveau. Vanavond gaat in Sporthal Margriet een groots re gionaal toernooi van start, met als inzet het kampioenschap van de regio Rijn mond. De organisatie Is in handen van de Schiedamse handbalverenigingen UVGenDWS. Aan dit evenement nemen alie hoogste damesteams deel, die in de re gio Rijnmond uitkomen in de landelijke divisie. Dat zijn: UVG, DWS, Hollandl aan, Saturnus, Actief, Snelwlek, Quintus en een Rotterdamse jeugdselectie. Er wordt gespeeld in een halve competitie. Naast vanavond wordt er op 4,10 en 14 mei in Sporthal Margriet om de regiona le titel gestreden. De aanvang van de wedstrijden op beide speelvelden is om 19.00 uur. De toegang tot het handbal spektakel is op alle avonden gratis. Programma vanavond: Veld 1:19.00 uur: Hollandiaan—Quintus, 20.00 uur: Satur nus—DWS, 21.00 uur: Hollandiaan - UVG. 22.00 uur: Snehvisk—Saturnus. Veld II: 19.00 uur: UVG-Actlef, 20.00 uur: Snelwiek—R.Selectle, 21.00 uur: Quintus—Actief, 22.00 uur. R.Selectie—DWS. Als afsluiting van het thea tercafé-seizoen heeft het Passage Theater voor donderdag 21 april een heuse big band uitgenodigd. 'Hang on to your hat' staat borg voor een portie stevige muziek uit de periode eind jaren veertig, begin jaren vijftig, de bloeiperiode voor swingende formaties. Déze big band zal laten zien dat er ook in de jaren tachtig nog plaats is voor deze muziek. Voor dit optreden wordt de Roosenzaal omgetoverd tot podium voor dit muzikale festijn. Het optreden begint om 21.00 uur. De toegang is gratis. In de Filmclub aan de Nieuw- straat draait vrijdag 22 april de charmante en leuke Engelse film 'Wish you were here' van regissetfr David Leiand. De film geeft een mooi sfeerbeeld van de jaren vijftig. In een saaie badplaats aan de Engelse zuidkust probeert de 16-jarige Lynda de verveling de baas te worden door achter de Jon gens aan te zitten. Een zeker voor die tijd ongepaste houding. Ze be gint een verhouding met een vriend van haar vader en wordt zwanger. Vervolgens t-jjkt de omgeving Lynda met de nef, aan. De geboorte van haar baby geeft haar echter kracht in de strijd tegen de vijandigé bui tenwereld.: Wish you were here is een mooi voorbeeld van een golf 'New British Cinema' die onsland de laatste tijd overspoelt. De voorstel ling begint vrijdag om 21.30 uur, maar de zaal gaat al een uurtje eer der open. De toegang bedraagt vier gulden. Als eerste buitenlandse schrijver komt Jos Vandeloo zatei< dag 23 april naar de Schiedams# schrijversavond. Vanaf acht uur leest de Belgische auteur (vooral populair bij middelbare scholieren) In de Filmclub (Nieuwstraat 12) vóór uit eigen werk en belicht hij zijn schrijversschap van verschillende kanten. Het werk van Vandeloo is moeilijk onder een noemer onder te brengen. In de kritieken over zijn werk komen zowel vergelijkingen met Kafka als met de Bouquet- reeks voor. In het voorprogramma treedt de Vlaardingse schrijver Joop Kiela op. Naast science fiction schrijft Kiela ook verhalen en musicals voor de jeugd.De zaal gaat om acht uur open en de schrijversavond begint om 20.30 uur. Inmiddeis is in de hoofdbi bliotheek aan de Lange Haven een kleine boekententoonstelling inge richt over het werk van "Jos Vande loo. De clown Pompierke speelt zaterdag (aanvang 14.00 uur) in theater De Teerstoof het stuk .'Be renverjaardag'. Het verhaal gaat over Jople die in het bos op zoek gaat naar de familie Beer. Die heeft namelijk oppas nodig voor het klei ne zoontje. Dat is een mooi werkje voor Jopie, die het juiste berenhol probeert te vinden. Maar plotseling verschijnt er een heks waardoorJo- pie in een spannend avontuur' bé^ landt. Entree: ƒ3,75. -f In Theater De Teerstoof ver} zorgen De Meisjes en Patricia Bey- sens zaterdag 23 april het tweede optreden in hét kader van het Vo caal Plan. "De Meisjes* is een nieu we groep, die in haar eerste pro gramma 'Stuck With A Fantasy' op een bijzondere wijze theater en popmuziek met elkaar combineert. Centraal staan vier jonge vrouwen:, ze zijn vriendinnen, rivalen, maar bovenal vier verschillende individu en. in de voorstelling spelen span- nfng, sensatie, verlangen, sex en behagen een belangrijke rol. Patricia Beysens Is reeds lang actief in verschillende genres. Eerst in cabaretgroepen, later solo met eigen begeleiding op gitaar en piano. Later speelde zij ais tubaïste en als jazzvocaliste. In de Teerstoof is zij zaterdag te beluisteren als jazzvocaliste, met begeleiding van Erik Vermeulen op het klavier.; En tree: 12,50 (pasreduktle 2,5Q). i Het Kalios Trio speelt zon} dagmiddag werken van Beethoven, Dvorak en Keuris In de Aula van het Stedelijk Museum. Het trio werd in 1983 opgericht en bestaatuit Moni que Visser (piano), Juliaan van der Linden (viool) en Arthur de Groodt (cello). Ze studeerden alle drie aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag en kregen als trio les bij Herman Krebbers, De toegangsprijs bedraagt vijf gulden, CJP-houders mogen voor drie gulden naar binnen.. Het concert begint om 14.30 uur. In theater de Teerstoof zijn morgenmiddag allemaal filmpjes te zien met de roze panter in de hoofdrol. Of de roze panter zich weer uit allerlei moeilijke situaties weet te redden, is vanaf twee uur te zien. Kaarten kosten 3,75. 7

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1