'Ballonvaren lijkt spielerei, maar is pure luchtvaart' Live in Podium Trieste vernielingen in speeltuin Wandelen w üiSü8SI WÈmÊkmmé jiiïï* Kleding voor Mensen in Nood Sportvissen voor jeugd Haakweg- tuinders verdienen 'zwarte piet' niet i TOOL-expositie in Blauwe Brug Rommelmarkt WEGWIJZER Gespreksavond in Zaal Harmonie René van Gameren doorkruist op Koninginnedag met vijftien luchtballons Vlaardingse luchtruim SS' -A-AA— V 'V:/t Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN „Soms is het niet duidelijk waar de ballon terecht zal komen. Zo dacht ik een keer in een wei land een mooi plekje te hebben gevon den. Voorzichtig landden we. Er schoot al door m'n hoofd: wat zié ik hier veel vogels en eenden. Toen vielen me ook al die mannetjes achter, struiken met wapens op: Wat bleek? Waren we pre cies in een eendenkooi terecht geko men." René'van Gameren herinnert zich het incident met een brede grijns op z'n gezicht. Alweer vier jaar vaart de ze 34-jarige Vlaardingse ballonvaarder in een rieten mandje door Europa's luchtruim. Op Koninginnedag, volgende week zaterdag, stijgt hij in gezelschap van Jan Haarhuis: en samen met veer tien collega-teams op vanaf het Oranje park. Van Gameren verzekert dat de vijftien fel gekleurde statig stijgende re clameballons een spectaculair beeld zullen opleveren. Zelfs al zou het onver hoopt hard regenen of windkracht zes zijn, waardoor het iuchtfestijn wordt af geblazen, dan nog, meent Van Game ren, „weten we het publiek te boeien." „Want neem het grondgebeu- ren," vertelt hij. „De gigantische ballons met soms een inhoud van 3000 kubieke meter,: worden eerst opgeblazen met koude lucht. Die lucht, wordt vervolgens verhit met gasbranders die vlammen uitbraken van zo'n vier meter lengte. Eén brander levert al een flink gebulder op, laat staan vijftien van die branders." In die hete lucht schuilt het prin cipe vah de ballonvaart. De ballonvaar der legt uit hoe de koude lucht veran dert door'de hitte. De moleculen gaan sneiier bewegen. Per kubieke meter neemt hierdoor het aantal bewegende luchtdeeltjes af. De lucht wordt dus lich ter. Een verwarmde ballon kan zo enke le honderden kilo's lichter zijn dan een met koude lucht gevulde ballon. Neemt het gewicht, meer af dan het gewicht van het mandje met inhoud, dan kiest de ballon het luchtruim. Van Gameren heeft zelf een bal lon gekocht, die speciaal in Engeland door Thunder Cold voor hem is ge maakt. Het kost hem ruim zestigduizend gulden. Een passagier betaalt voor een ritje zo'n duizend gulden. Maken die ho ge kosten van ballonvaren een elitesport? V v\ - #M-V' v 'S38^ W.Ai René van Gameren en Jan Haarhuis: „Balfonvaardors vormen een kleine familie." „Nee," reageert Van Gameren stellig, „het ligt er maar aan waar ie mand z'n prioriteiten legt. Hoeveel men sen hebben hun zinnen niet op een bootje gezet, toch ook een dure hobby. En dat kan wel worden betaald, dus waarom geen ballon?" Nee, het grote struikelblok is vol gens Van Gameren de vrij zware oplei ding, die gevolgd moet worden voor het verplichte vliegbrevet. De ballonvaarder: „Het lijkt spielerei, maar het is natuurlijk pure luchtvaart." Vandaar dat er een examen bij de Rijksluchtvaartdienst moet worden afgelegd in vakken ais na vigatie en meteorologie. In Nederland varen ongeveer veertig liefhebbers re gelmatig in een mandje boven het vlak ke landschap. Zo weinig, dat Van Ga meren spreekt over „een kleine fami lie". Waar zit 'm dan de moeilijkheid. Je stijgt toch gewoon op en laat je door de wind meevoeren? „Behalve met die wind heb je re kening te houden met zoveel andere dingen," vertelt Van Gameren. „Vooral de systematiek in de lucht is belangrijk. Elk voorwerp is van invloed op de lucht, een bos, een kanaal, alles is van belang. Je maakt gebruik van een aantal basis regels en een zekere mate van feeling." Voordat een ballon de aarde lo slaat in Vlaardingen zijn het voorna melijk reclameballons van onder andere de Hartstichting, Simac (het moederbe drijf van het Vlaardingse bedrijf CSI) en Sony moeten de piloten contact op nemen met diverse luchtleidingscentra. Volgens Van Gameren is het Europese luchtruim een wirwar van luchtleidingen, die stuk voor stuk de verantwoordelijk heid hebben over een bepaalde laag lucht. „En vergeet de grondeigenaren niet," voégt hij eraan toe. „Je kunt niet 'van elk willekeurig weiland vertrekken." Overigens is het zelden een pro bleem toestemming te krijgen door een bepaald gebied te vliegen. De ballons varen vanwege de weerssituatie voorna melijk in de vroege ochtend of late mid dag, wanneer de wind gaat liggen. Maar wat belangrijker is: het zijn tijdstippen waarop weinig vliegverkeer plaats vindt. „En de luchtverkeersleiders vinden het wel leuk, zo'n ballon in hun buurt." Zo ook die Duitse boer, enige maanden geleden. Van Gameren: „We vlogen ergens boven Duitsland, mooi weer, lekker windje. Geen volgauto, die ons gebruikelijk in de smiezen houdt, was te zien. Maar ja, we moesten toch eens naar beneden. Ik zet de ballon dus neer op een leuk groen veldje. Na een half uur, geen volgers te bekennen. We besluiten uit te stappen en zakken" met een tot onze knieën in dé modder. Ston den we pal in een moeras, net op een hard stukje grond. We hebben er nog uren noodgedwongen doorgebracht." SCHIEDAM ?- De liefhebbers van een stevig potje rock and roll kun nen morgenavond in Podium aan de Lange Haven, terecht. Vanaf 22.30 uur treédt daar op 'Thé Sons of the Yompin' Cockroaches', een Rotterdams/Schie- dams trio, dat borg staat voor aanste kelijke rock-a-billy muziek. Ze spelen hun eigen nummers stevig en snel. Har monische ballads zorgen voor de nodi ge rust. Het repertoire van de band is veelzijdig, mede door de gemiddelde SCHIEDAM De stichting 'Mensen in Nood' organiseert op zater dag 23 april de jaarlijkse kledinginza- meling. In Schiedam wordt deze inza meling verzorgd door de gezamenlijke kerken, die hiervoor van 10.00 uur tot 13.00 uur gebouwen en kerken open stellen. De nog te dragen kleding is be stemd voor landen in de Derde Wereld en vluchtelingenkampen. De kapotte en versleten kleding wordt als afval ver kocht. De opbrengst daarvan wordt ge bruikt om het vele goede werk van de stichting in de gehele wereld te onder steunen. De overtollige kleding, lorren en ook schoenen kunnen zaterc^g worden afgegeven bij -de volgende kvrken en gebouwen: Juliana kerk (B.K.-, 29), OLV Visitatie kerk (Dr. Schaepmansin- go! 3), Bethel kapel (Nieuwe Maasstraat 68), St. Janskerk (Lange Kerkstraat), St. Jacobuskerk (Kerkwg 51), Trefcentrum (W. Andriessenlaan 65) en Gebouw De Rank (Schiedamseweg 122). SCHIEDAM - Net als in 1987 organiseert de jeugdcommissie van de - Hengelsportvereniging'Schiedam Omstreken' ook dit jaar weer een voor lichtingsavond over sportvissen voor de jeugd. De avond wordt gehouden op dinsdag 3 mei in wijkcentrum De Blau we Brug en begint om 19.00 uur. Iedere jeugdige Schiedammer tot zeventien jaar is van harte welkom. De toegang is gratis. Het programma bevat een vertoning van dia's en films. Er vindt uitgebreide voorlichting plaats over hoe en waar je moet leren vissen én wat er zoal bij komt kijken. Als vervolg op de voorlichtings avond worden er drie viswedstrijden uit geschreven, waarin het geleerde in de praktijk kan worden gebracht. Deze wedstrijden worden gehouden op 10,17" en 24 mei. Deelname is gratis. Ook tij dens de wedstrijden zal voorlichting worden gegeven. Vanaf 31 mei tot en met 14 juni zullen drie concoursen worden gehou- den voor het kampioenschap van Schie- dam, uitsluitend voor de jeugd. Voor die drie wedstrijden zijn de kosten in totaal slechts drie gulden per persocn. lengte van de nummers:nauwelijks twee minuten. Een kaartje kost drie gul den. Zaterdagavond is de Rotterdam se soul big band.'Soulex en de Souloos, featuring The Soullettes' te gast in Podi um. De big band met een uitgebrei de ritme-sectie (Soulex), tien blazers (De Souloos), drie backing vocals (The Soullettes) en zangeres Zita Duson verzorgt een ouderwets avondje swin gen, zwijmelen en meezingen. Zo komen er niets dan grote namen voorbij. Een hommage aan Otis Redding, Wilson Pi ckett, Sam and Dave, Marvin Gaye en een eerbetoon aan net name die arties ten die vaak op een nare wijze aan hun eind zijn gekomen. Aanvang van het op treden 22.30 uur. De entree is vier gul den. HOEK VAN HOLLAND - De tuinders aan de Haakweg vinden dat ze ten onrechte de 'zwarte piet' krijgen toegespeeld ten aanzien van de verbre ding van de Haakweg, een nu al jaren slepende zaak. Door gemeente en pro vincie zijn de nodige.miljoenen beschik baar gesteld waarmee van de Haakweg en de aansluitende Nieuwe Laan in 's Gravenzande een behoorlijke verkeers weg inclusief een fietspad moet worden gemaakt. Maar vorige week nog werd in de commissie Ruimtelijke Ordening van de deelgemeenteraad gesteld dat de zaak steeds wordt uitgesteld omdat drie tuin ders niet bereid zijn om de benodigde grond te verkopen die voor de verbre ding van de Haakweg noodzakelijk is. „En dat is mij toch wel een beetje in het verkeerde keelgat geschoten," zegt Piet Kuiper, een van de tuinders die nog niet tot overeenstemming met de gemeente is gekomen. „Het is al weer anderhalf jaar ge leden dat we een brief aan Rotterdam hebben geschreven, waarin we ons be reid verklaarden de grond te verkopen. Maar sinds die tijd hebben we taal noch teken vernomen. We onderhandelen trouwens zelf niet, dat doet een verte genwoordiger van onze standsorganisa tie. Maar ik vind het toch wel grof ais men ons nu de schuld geel van het uit stel." Deelraadsvoorzitter dr. ir. P.J.A.L. de Lint bevestigt dat de zaak dreigt vast te lopen op laksheid bij de betreffende ambtenaren in Rotterdam. De Haakweg is een belangrijke uitvalsweg voor het vrachtverkeer van verschillende bedrij ven. Dagelijks gaan er vele tientallen vrachtwagens overheen, maar de weg is zo smal dat twee vrachtwagens elkaar nauwelijks kunnen passeren en in het verleden zijn er al meermalen ongeluk ken gebeurd. Xó- Ook da toiletruimte in do speeltuin word vernield. SCHIEDAM - Onverlaten heb ben flinke schade aangericht In de speeltuin aan de Jachthavenlaan bij de Maasboulevard. Een houten klimwerk werd uit de grond getrokken en een handvol loopbussen werd van z'n plaats geduwd, waarbij de glijbaan aanzienlijk werd beschadigd. Ook werden er vuil nisbakken vernield en banken toegeta keld. De totale schade is ruim 2500 gul den. „Een hele lage streek," aldus commissaris J.P. van Hoff van de Schie- damse politie. „Uiteraard is elke vorm van vandalisme betreurenswaardig, maar dit vind ik wel heel erg triest. Het betreft immers speelgoed van kinderen. We weten nog niet in welke richting we de daders moeten zoeken. Feit Is, dat deze zinloze vernielingen zijn aangericht door personen, die door hun leeftijd al jaren niets meer in een speeltuin te zoe ken hebben." SCHIEDAM De wandelsport- vereniging 'De Schiedamse Tippelaars' organiseert dit weekeinde voor de elfde keer de zogenaamde DST-Wandeltocht. Zowel op zaterdag als op zondag kan er ^tussen 08.00 en 14.00 uur vanaf het Ge- j bouw T3e Wilgënburg' achter de Singel- kerk aan de Singel in Schiedam worden géstart. Het startburéau, dat om 18.00 uur sluit, is tijdens de marsuren te be reiken onder telefoonnummer 4731979. Er kan worden gestart op de volgende afstanden: 5, 10, 15, 25, 35 en 45 kilo meter. Voor informatie en inschrijving: A.Krommenhoek (4712412), Maltha/Wiekeraad (4268811), J.Breddels (4736705) en F.M.Bogerd (4708136). SCHIEDAM In de Openbare. Bibliotheek aan het Bachplein wordt tot 29 mei een tentoonstelling gehouden van de Stichting TOOL. De expositie maakt onderdeel uit van de Noord-Zuid Campagne, die op dit moment rond het probleem van de ontwikkelingssamen werking wordt gevoerd. De tentoonstelling van de Stich ting TOOL handelt over de werkwijze en organisatie van TOOL, d" adviesgroe pen en instellingen waar TOOL tr ee sa menwerkt en de verschillende werkter reinen waarop de stichting actief is. Die werkterreinen omvatten on dermeer energie-vraagstukken, water en sanitci.e voorzieningen, landbouw, bosbouw en visserij, voedselproduktie, kleinbedrijf en dienstverlening, bouwen en civiele techniek en gezondheidszorg. Via documentatie, boekverkoop, technische adviezen, projectondersteu ning en voorlichting levert'TOOL een bijdrage aan technische ontwikkelingsvraagstukken.De tentoon stelling laat tal van praktische voorbeel den zien, waarin TOOL'S dienstverlening duidelijk wordt en bevat ondermeer Il lustraties over windpompen, zonne- energie collectoren, persen om spijsolie uit oliehoudende zaden te winnen, steenpersen om bouwstenen te vervaar digen en apparatuur om homeopatische geneesmiddelen mee te maken. SCHIEDAM Het tamboer- en trom petterkorps Rijnmondband houdt op za terdag 23 april een grote rommelmarkt annex fancy-fair op het plein voor het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat in Schiedam. Tijdens het evenement worden diverse tweedehands artikelen verkocht, zoals kleding, speelgoed, spullen uit groot moeders tijd, boeken en nog veel meer. Ook het rad van avontuur zal niet ont breken. Tevens is er een aantal kramen met spelletjes en koek en zople. De rommelmarkt op het museumplein duurt van 11.00 tot 16.00 uur. fl DCDE WOUOHOEK Accordeon-orkest Delfshaven speelt vrijdag een flink' aantal bekende nummers uit binnen- en buitenland. Plaats van handeling is het diensten centrum De Woudhoek. Tevens zal een zangduo gezellige meezinglied- jes voor u presenteren. De aanvang van deze vrolijke avond is acht uur. De zaal gaat een half uur eerder al open. Kaarten kosten 2,50. Volgende week donderdag 28 april wordt er in samenwerking mat de firma Lammers B.V. Textiel een 'tex- tielmiddag' gehouden. Op de eerste etage worden allerlei lingerie artike len te koop aangeboden. TOERCLUB Toerclub Rijnmond organiseert zon dag 24 april een 'Rijnmondtocht' over 200 kilometer. Liefhebbers moeten wel vroeg uit de veren. De start is 's morgens om 7 uur op de Wielerbaan Schiedam (sportpark Harga). Inschrijven kan vanaf zes uur. De tocht voert onder andere langs de Delta Expo Neeltje Jans. Een trim- of racefiets is verplicht om een gemiddelde snelheid van 25 ki lometer per uur te kunnen rijden. Voor informatie kunt u terecht bij Toerclub Rijnmond, telefoon 4357266 of4703137. DC DE VIER MOLENS Dinsdag 26 april wordt er in de grote zaal van dienstencentrum De Vier Molens een vrij klaverjasconcours gehouden. Er. worden drie partijen gespeeld van 1500 punten. De kaar ten kosten ƒ3,50 en zijn dagelijks van 13.30-16.00 uur aan de zaai. te verkrijgen. Oudere Schiedammers kunnen „zon dag 24 april weer terecht in De Vier Molens waar een soos-middag wordt gehouden. Er is onder meer gelegenheid om te biljarten, kaarten, sjoelen, dammen en schaken. De toegang is gratis. Ook is er een ex positie van zijdebloemen. De zaal is open van 13.00 tot 18.00 uur. A. WIJKPOST ZUID De Algemene Sociëteit voor Oude ren heeft onderdak gevonden in de nieuwe ruimte van Wijkpost Zuid aan de Oude Maasstraat 22. Drie maal per week organiseert zij soos- aktiviteiten. Dinsdag, donderdag en vrijdag kan er gekaart worden, ter wijl dindsdag ook de mogelijkheid bestaat om bingo te spelen. Aan vangstijden: dinsdag en donderdag van 13.00 tot 16.30 uur en vrijdag van 19.30 tot 24.00 uur. Als u lid wilt worden van de sociëteit kunt u op de openingstijden langskomen om (j„-..s kennis te maken. Telefonisch kunt u de sociëteit bereiken onder nummer 4735764. CABARET Over de inhoud van zijn programma wil cabaretgroep Kamizool niet veel zeggen. Het optreden in het clubge bouw van de stichting Ooievaars moet een verrassing blijven. De groep begeleidt zichzelf op gitaar, accordeon, piano en dwarsfluit. Aan- vangstijdstip van. de avond aan de Westmolenstraat 28 is zeven uur. WEEKENDDIENSTEN Het Schieiandziekenhuis aan de Stadshouderslaan heeft dit weekein de EHBO-dienst, tel. 4733733. Am bulance tel.4333300. Hulsarts: bel len met de boodschappendienst, tel. 4201100. Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts mevr. Tijsen, tel. 4267385. Redactie Hot Vrije Volk, editie Schiedam, postbus 375, 3100 AJ Schiedam, tel.4266646. Kopij voor deze rubriek dient uiter lijk ét woensdagochtend vooraf gaand aan publikatie op donder dag in ons bezit te zijn. SCHIEDAM De verhouding tussen het 'rijke' Noorden en het 'arme' Zuiden is morgenavond in het kader van de Noord-Zuid-Campagne onderwerp van gesprek op een avond in zaal Har monie in Vlaardingen. Zijn honger en ondervoeding onvermijdelijk? Hoe zit het met de internationale handel? Is ontwikkelingssamenwerking twee- of eenrichtingverkeer? Wat hebben ge meenten met de Derde Wereld te ma ken? Deze vragen komen morgenavond in De Harmonie aan de orde. De journalisten Dick van der Lugt en Aad Rietveld praten met drs. Ton Waarts, directeur van de Nationale. Commissie Voorlichting en Bewustwor ding Ontwikkelingssamenwerking (NCO), mr. Paul van Tongeren, mede werker NCO, de burgemeesters van' Schiedam en Vlaardingen en een Maas-? sluise wethouder. Verder is er muziek van de Peru aanse band Kim Sataki en poëzie 'door: Judith de Kom, dochter van de bekende? Surinaamse dichter-schrljver Anton de- Kom. Tijdens de avond vertelt burge meester A.A.J.M. van Lier over zijn var kantlereizen naar Indonesië en Roeme^ nië. Zijn Schiedamse collega drs. R.Scheeres praat met Aad Rietveld na over de flim Cry Freedom van Richard Attenborough en Dick van der Lugt In terviewt wethouder Liesbeth Snoeck- Schuller van Maassluis over het onder werp gemeenten en ontwikkelingssa menwerking. De expert op dit gebied, mr. Paul van Tongeren, geeft hierop zijn visie en drs. Ton Waarts zal tenslotte uitleggen waarom samenwerking met Derde-Wereldlanden in ieders belang is. De avond begint om 20.30 uur, de zaal is open vanaf 20.00 uur.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1