Muzikanten kraken schoolgebouw Passage: de helft van een amb tieuze toekomstdroom Ban Basisscholen zetten zich in voor een schonere stad Het Vrije Yolk SCHIEDAM 'rf# tw - Renovatie Beurssluis levert weinig hinder op Uur extra voor horecabedrijven, ambtenaren vrij Popfestival bij; Underground/ Telefonisch spreekuur werkzoekende vrouwen PAGINA 12 ZATERDAG 23 APRIL 1988 Omdat praten met B W over nieuwe huisvesting niets heeft geholpen, hebben de leden van het tamboer- en trompettenkorps Gusto gisteravondt een pand gekraakt '^fit mmrnm Openingsavond verviel al in protestactie. Hoogstraat nooit bereikt. Glas in lood ramen vervangen Dominicus Savioschool geeft maandag het startsein voor de afsluiting van het project 'Schiedam Schoon...Natuurfijk' WS Door Angelo Damen SCHIEDAM 'Dit pand Is ge kraakt door tamboer- en trompetten korps Gusto'. De boodschap op de ge- vei van pand Warande 150 iaat niets -aan duidelijkheid te wensen over. Gis teravond om half negen forceerden le den van het korps de deur van dit voor malige schoolgebouw. De muziekvereni ging wil met deze actie het college van B en W onder druk zetten. Er moet nu maar eens duidelijkheid komen over een nieuwe huisvesting. Het korps voelt zich door de gemeente in de steek gela ten. „Praten heeft niet geholpen, daar om moest er actie worden ondernomen. Het kraken van Warande 150 was ons laatste alternatief. Het gaat allemaal niet van harte," vertelt voorzitter Joop Altorf. „Een andere keus hadden we echter niet." „We b'ijven voorlopig in het ge kraakte pand zitten. B en W moeten nu maar eens met een concreet voorstel komen. We hebben twee lokalen open gebroken waar we zullen verblijven en die worden schoongemaakt Ik wil er absoluut geen puinhoop van maken. De buurt hoeft niet bang te zijn voor over last. Bij de eerste klacht gaan we er weer uit. Wat we hier precies kunnen doen weet ik nu nog niet. Je kunt niet van een gedegen voorbereiding spre ken. Donderdagavond hebben we pas tot bezetting besloten." Inzet van de actie is een leeg staand schoolgebouw aan de Zalm straat. Jarenlang is aangedrongen om van dit pand een verenigingsgebouw voor Zuid te maken. Gusto had dan een van de gebruikers kunnen worden. „Wij horen hier thuis. De muziekvereniging Gusto bestaat al 90 jaar en we zijn altijd in deze buurt gebleven. Als we naar een andere wijk moeten, is dat het begin van het einde van ons korps", laat Pleun Altorf weten. Ze is af 33 jaar lid van Gusto. „Ons huidige onderkomen aan de Maasdijk is sterk verpauperd. Als je daar binnen komt moet je de vol gende dag naar de stomerij, zo stinkt het. Sinds januari van dit jaar staat de school aan de Zalmstraat leeg. In sep tember vroegen we al aan de gemeente of wij daar terecht zouden kunnen. Tot nu toe zijn we constant aan het lijntje gehouden. Afgelopen dinsdag kwamen we erachter dat de gemeente het pand op acht maart al had toegewezen aan een aantal kunstenaars!" Mevrouw Altorf laat het geheime besluit van het college van B en W zien. Een tipgever speelde haar deze infor matie in handen. „Zelfs leden van de raadscommissie voor Welzijn en Cultuur wisten dinsdag nog niets van het besluit af. Wethouder Hafkamp heeft ons altijd beloofd dat we ingelicht zouden worden ais er een besluit zou worden genomen. En nu hebben ze in het geniep alles al bekokstooft. De kunstenaars die weg moesten uit hun onderkomen aan de Zwartewaalsestraat worden definitief ondergebracht in de Zalmstraat. Er is zelfs nooit overwogen om ons in de Zalmstraat onder te brengen." Wethouder Hafkamp was giste ren niet voor commentaar bereikbaar. De heer Mulder, een ambtenaar op de afdeling Welzijn en Cultuur kon wei een A w $6 Vj. s.ss> ï-s, y*» -* -if Mt .H Getergde muzikanten breken de deur van het klaslokaal open: buurt hoeft niet bang te zijn voor overlast. toelichting geven. „Er is nooit sprake van geweest dat Gusto in de Zalmstraat terecht zou kunnen," weet Mulder. „Ook in Schiedam moeten we veel ver enigingen nee verkopen op de vraag naar accomodatie. Dan moet je dus prioriteiten gaan stellen en dan komt Gusto zeker niet als een van de eersten in aanmerking voor een andere ruimte." Om Gusto toch enigszins tege moet te komen, zo blijkt uit de geheime stukken, wil men het muziekkorps on derbrengen in een pand aan de E. van Beinumlaan in de wijk Groenoord. Mul der ontkent dat dit het geval is, terwijl het toch duidelijk uit de stukken blijkt. „Wij kunnen echt niet naar Groe noord," zegt Pleun Altorf. „Het overgro te deel van onze leden komt uit Gorzen. Wij zitten hier zo diep geworteld dat el ke overgang naar een ver weg gelegen wijk het einde van Gusto betekent." SCHIEDAM Met een grote schoonmaak van het terrein rondom hun school geven alle 120 leerlingen van de Dominicus Savioschool maandag het startsein voor de, Schiedamse schoon- maakweek. Gewapend met prikstokken en vegers" zullen ze samen" met mede werkers van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS) in een deel van Nieuwland de rotzooi gaan opruimen. In de loop van de week zullen ook zeven andere basisscholen in Schiedam zich inzetten voor een schonere stad. De schoonmaakweek is de afslui ting van het project 'Schiedam Schoon....Natuurlijk'. Drie weken lang zijn leerlingen van verschillende basis scholen dan bszig geweest met het mi lieu in hun wijk. „Het gaat erom dat je de kinderen op een speelse manier wijst op hun verantwoordelijkheid voor een schoon milieu," vertelt de heer Th. Wiegman, directeur van de Dominicus Savioschool. „Als je dat op een leuke manier weet te brengen, wil iedereen zich er voor inzetten. De hele school doet mee aan het project, dat bevordert de saamhorigheid. Een paar keer per jaar pakken we een onderwerp beet, waar iedereen zich dan mee bezig houdt. Dan laat je theorie en praktijk in elkaar opgaan en wordt een 'gewichti ge' zaak als milieu toch veel minder af standelijk." Het project werd vorige week ge start met een introductie door Roel van Raay, educatief medewerker van de ge meente. Via een diaserie liet Van Raay den watSchiedam allemaal te bieden heeft. De kinderen kregen vervolgens de opdracht om alles wat ze op weg van van huis naar school tegenkwamen in zich op te nemen. Wiegman: „Met zo'n opdracht leren ze om gericht waar te nemen; Wat voor gebouwen staan er en zijn ze oud, nieuw, vervallen of gereno veerd? Hoe zien de parken en plantsoe nen eruit, zijn er afvalbakken? Hoe vaak zie je de reinigingsdienst aan het werk? Zaken waar de kinderen dagelijks mee worden geconfronteerd en daarom mis schien niet echt meer zien. Het mooie wordt pas gewaardeerd door er bewust naar te kijken. Dan zien ze dat de ver vuiling aangepakt moet worden." Na een wijkpuzzeltocht, vorige week, waarbij de rommelige plekken werden gezien, konden dinsdag de hoogste groepen van de Dominicus Sa vioschool de handen uit de mouwen ste kel. Op het Wibautplein plantten ze een aantal bomen. Wiegman gaat er vanuit dat leerlingen uit deze groepen het wel uit hun hoofd laten om die jonge boom pjes te slopen. Wat je zelf hebt geplant, verniel je niet, redeneert de directeur. Mari Dingenouts, voorlichter bij de Nutsbedrijven, hoopt dat de acties van de basisscholen over zullen slaan naar de Schiedamse bevolking, zodat ook die zich in gaat zetten voor een schonere stad. Hadden scholen in het voortge zet onderwijs ook niet bij het project betrokken moeten worden? Leerlingen uit de hoogste klassen van deze scholen maken zich nog al eens schuldig aan t vandalisme. Dingenouts: „We rekenen er voorlopig op dat die scholieren het goe de voorbeeld van hun jongere collega's zullen volgen. Je moet proberen om tot een mentaliteitsverandering te komen. De mensen moeten inzien dat vervuiling van het milieu niet langer door kan gaan. De jongeren van vandaag zijn de volwassenen van morgen. Daarom is het belangrijk die groep nu op zijn beperkte verantwoordelijkheid te wijzen. Het moet natuurlijk wel op een voor hen aantrekkelijke wijze gebeuren." Volgende week dinsdag worden alle 300 leerlingen die aan het project hebben meegewerkt met een feestelijke bijeenkomst beloond voor hun inspan ningen. in het Passagetheater staat hen volgens Dingenouts een 'spetterend programma' fe wachten. De speciaal voor dit festijn opgerichte toneelgroep Tralala speelt het stuk Ajasses. Met ver zameld afvalmateriaa! van bedrijven gaan de leerlingen aan de slag om mas kers en muziekinstrumenten te maken. Leerlingen van de Dominicus Savioschool in de wijk Nieuwland staan gereed om de rotzooi In do omgeving van bon school op te ruimen Door Han van der Horst SCHIEDAM— Sommige ge meenteraadsleden witten de Passage nu eindelijk eens afbreken. Ze geloven niet in die overdekte sleuf tussen de Broers- vest en het Broersveld. Volgens hen kun je de grond ter plekke beter gebruiken voor iets wat Schiedam werkelijk op stoot in de vaart der volkeren. Over de aard daarvan bestaat nog niet veel dui delijkheid, maar het moet iets 'hoogmo- derns' worden. Zo vergaat de glorie der wereld. Dezelfde mentaliteit die ooit tot de bouw van de Plantage leidde, betekent nu misschien haar ondergang. Want het bouwwerk stond er gens voor. Wie nu de trappen naar het Broersveld afdaalt, ziet recht voor zich uit matglazen ruiten. Die hebben er niet altijd gezeten. Vroeger werd de Passage aan de achterkant afgesloten door een reeks glas- in loodramen. Daar stonden fabrieken op, hijskranen, oceaansto mers en zelfs vliegtuigen. De Passage is ooit gebouwd als een voorbode van de toekomst. Vergeleken met de lage huis jes eromheen was ze een stukje science fiction in steen, een architectonische oppepper voor het geslagen volk in de door crisis getroffen brandersstad. In de jaren twintig bedreigde de gemeente Rotterdam de kleine buur in het westen een tijdje met annexatie. Die dreiging wisten B W af te wenden on der meer door plotseling blijk te geven van een lust tot moderniseren. Daar haakten investeerders op in. Zij bepleit ten een stevige uitbreiding van het win kelareaal, ook al omdat de bebouwing van Rotterdam inmiddels tot het Marco- niplein was gevorderd en die mensen daar kon je best naar het nabije Schie dam lokken. Maar dan moest de bin nenstad wei wat kunnen bieden. Een Passage bijvoorbeeld, want die had je in Rotterdam en Den Haag ook. Archi tect Sanders, vader van de oud-hoogle raar aan de Erasmus Universiteit, Piet Sanders maakte een ontwerp, dat niet alleen naar de smaak van die tijd mo dem was, maar ook een optimistische toekomstvisie uitstraalde. Aanvankelijk was men van plan de winkelgalerij van de Broersvest af met een bocht naar de Hoogstraat door te trekken, maar dat bleek te hoog ge grepen. Het werd een halve Passage met een eindeloze trap naar beneden aan de Broersveldzijde. Het winkelend publiek moest het na 35 meter futuristi sche pracht met dat glas—in—lood raam doen. Ondertussen nam de crisis van 1929 stad en land langzaam maar zeker in zijn wurggreep. Dat hield de inves teerders echter niet tegen. Er werd de nodige kaalslag gepleegd. De bouw ging van start. Deftige en degelijke win keliers er zaten nogal wat confectie zaken bij huurden een pand. De bi oscoopmagnaat Tuschinsky besloot er een van zijn filmpaleizen te vestigen vol pluche en geelkoperen leuningen. Onstuitbaar verrees het bouw werk. De Schiedammers zagen met ver bazing, hoe de entree bekroond werd met twee hoge torens. Er werden zelfs prijzen uitgeloofd voor wie de hoogte daarvan tot op de centimeter wist te ra- ff-pnfi, v» X UW y Het volk werd die vrijdag zorgvuldig buiten de entree gebonden. V* 1 hoorbaar voor de massa bulten. En ook de liederen van Handel die ten gehore werden gebracht. Toen drong het volk op. De politie greep in. Er vielen kraniejargon uit die dagen ai rake klappen. De menigte raakte verhit. En het plan om de Passage die avond open te stellen dan kon het publiek zich vergapen aan het heiie licht uit de etala ges vol luxe-artikelen en van de vijftig enorme gloeilampen viel in het wa ter. Het bleef nog lang onrustig in de binnenstad. Het voik had deze toe komstdroom geïdentificeerd ais nep, als een zoethoudertje van glas en steen. Er Is nooit echt loop gekomen in de Passage. Ze was te kort, ze eindigde niet in een aantrekkelijke winkelstraat. Die trap, daar gleed je 's winters op uit. Zo verdwenen de deftige zaken om voor bescheidener winkeltjes plaats te ma ken. Ook het Passage Theater In 1934 geopend bood geen soelaas. En nu - nu dreigt de slopersha mer, want de funderingen zijn verrot. Over dat „want" moeten de autoriteiten nog maar eens nadenken. Schiedam is een nuchtere stad, maar oude dromen kun je beter restaureren dan opgeven. Bovendien: nu Is Schiedam naast Den Haag de enige Nederlandse stad met een Passage. En van die grote flatachti ge winkelcomplexen staan er al genoeg. den. Terwijl De Passage hoger werd, gingen de uitkeringen omlaag. Dat deed niet Coiijn, dat deed zijn vergeten voor ganger Ruys de Beerenbrouck. En vaag onbewust moet bij de Schiedam mers het gevoel gegroeid zijn, dat deze toekomst niet voor hen was weggelegd. Dat lieten ze in juii 1932 blijken, toen de Passage werd geopend. Het voik werd die vrijdag zorg vuldig buiten de entree gehouden, ter wijl binnen de boiieboffen onder aan voering van burgemeester Stulemeyer zich opstelden voor het houden van toe spraken. Luidsprekers aan de buiten muur ook nog iets bijzonders toen maakten hun optimistische woorden SCHIEDAM - Deze week is er door het bedrijf Schoonderwoert, hei en waterwerken BV uit Waddirtxveen een begin gemaakt met de renovatie van de Beurssluis. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden vóór 31 oktober van dit jaar gereed zullen zijn. s Voor het 'landverkeer' worden geen stremmingen verwacht. Voor hft scheepvaartverkeer zullen enige be perkte stremmingen optreden. In die weekeinden tijdens de Molendagen en de Brandersfeesten zal er naar ver wachting in het geheel geen hinder zijn! Het gaat om een opmerkelijk restauratie/renovatieproject De sluis dateert uit 1779 en het herstel van dit oude kunstwerk vereist dan ook de nó dige zorgvuldigheid. Een deel van hét werk wordt door duikers onder water uitgevoerd. De restauratie/renovatie is hard nodig. Zo zijn de tien sluisdeuren verrot, de siuisvioer en -wanden beschadigd éi de keermuur aan de kant van de Nieu we Sluisstraat helt achterover. Begon nen wordt met het uithalen van drie stel deuren. Deze worden ter plaatse na het opmeten gedemonteerd en afgevoerd. Elders worden daarna nieuwe deuren gemaakt. i Begin juni worden twee stei nieó- we deuren geplaatst. Daarvoor heeft aannemer de onder- en zijaanslagqn van deze deuren onder water gerepa reerd. Eveneens zullen de onderdra^- punten van de deuren door duikers wor den verbeterd. j Als er weer twee stel nieuwe deuren zijn aangebracht, worden da laatste twee stellen oude deuren uitgé- haald. De laatste nieuwe deuren worden in september geplaatst. Bij de renovatie behoort verder het vernieuwen van aan getast metselwerk in de sluis en het schoonmaken en opnieuw voegen van de natuurstenen kolkwancfen. Opvallender voor het publiek zal het vernieuwen van de keermuur aan de kant van de Nieuwe Sluisstraat-Lange Haven zijn. Op de sluis zelf zuilen nog diverse kleinere reparaties aan ijzerwer ken worden uitgevoerd. SCHIEDAM - Op Koninginne dag en Bevrijdingsdag mogen alle plaat selijke horecabedrijven een.trtir langer dan gewoonlijk geopend .blijven voor publiek. Op zaterdag 30 april mogen ze tot 03.00 uur en op donderdag 5 mei tot 02.00 uur hun klanten bedienen. Op donderdÖ»{B«vril- dtngsdag), vrijdag SnrëGen,.vr 13 mei (de dag na Herr.sivaartedag) heb ben de Schiedamse ambténaren vrij. Al leen het bureau Burgelijka Stand Is op 6 en 13 mei geopend van 08.30 tot 12.00 uur, maar alleen voor het doen van aan gifte van geboorte en overlijden. Bij de Openbare Bibliotheek zijn afie vestigin gen gesloten op 5 en 12 met Op 13 en 14 mei is alleen de Hoofdbibliotheek en de Jeugdbibliotheek geopend. Ook het Gewestelijk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord en Uit zendbureau START zijn op 5,6,12 en 13 mei gesloten. SCHIEDAM 'Underground' houdt op Koninginnedag een popfestival aan de Jan van Avennestraat 32 in Schiedam-Wesf. De hele middag zuilen er op een podium aan de zijkant van wijkcentrum De Erker bands optreden. Dit openluchtfestival is gratis toeganke lijk. Het programma op 30 april ziet er ais volgt uit: 12.00 uur: The Limit, een band die mu ziek uit de zeventiger jaren ten gehore brengt. 13.00 uur: De rockband Narcissus Rex. 14.00 uur De new wave formatie Hands. 15.00 uur. The Radios, met cover rock. 16.00 uur Kings Cross, met een reper toire van populaire covers. 16.45 uur: De Jong Bejaarden Band, een formatie die alle soorten muziek speelt, van rythm blues tot Andrè Ha- zes. SCHIEDAM - De Stichting Vrouw en Werkwinkel houdt sinds kort spreekuur in het ontmoetingscentrum Coerke in de P.K.Drossaertstraa|65-67 in Viaardingen. Twee maal per wéék zal er een telefonisch spreekuur zijn voor vrouwen uit Schiedam, Viaardingen en Maassluis met vragen over het vinden van een betaalde baan. Het spreekuur Is ook bedoeld voor vrouwen die pro blemen ondervinden In het vinden van werk, doordat ze langere tijd uit het ar beidsproces zijn geweest. Na de zomervakantie zal de Vrouw en Werkwinkel een cursus ba nen- en beroepsoriëntatie organiseren in Coerke. Het telefonisch spreekuur is op dindsdagavond van 19.00 uur tot 21.00 uur en op donderdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Het telefoon nummer van de Werkwinkel in Spijke- nisse Is Q188Q-14252. Tijdens deze spreekuren worden vervolgafspraken gemaakt voor een gesprek in Coerke.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1