Treinfanaten eindelijk onder dak m GGD wil drankgebruik jongeren aanpakken Geen publiek voor slot van Noord-Zuidcampagne Pitbull takelt kleuter toe ANP-Paul Stolk, dé pech- en geluksvogel! Het Vrije Volk SCHIEDAM Daaag vrije bal I r/"T BAANDAG 25 APRIL 1988 PAGINA 9 Na zwerftocht van drie jaar betrokken Schiedamse modelspoorwegbouwers in het weekeinde hun eigen onderkomen: jo Westerkade het -nieuwe eindstation voor u. superaars en vitrinekijkers Do slotmanifestatie werd zo goed als genegeerd, maar voor het overige was de Noord-Zuidcampagne geslaagd JIM ROSTMAN. 2 xbellen Pechvogel Paul Stolk bewusteloos op de grond tijdens de rellen in Schie dam en Vlaardingen. Een collega van het ANP maakte de foto. ta pi Door Rob van Stek SCHIEDAM Hoe gek kan een giens zijn van zijn hobby? Aad Luijster burg: „We hebben een lid dat in de weekeinden z'n hele woonkamer ont- rüimt om er baan aan te leggen. Met vrouw en kinderen zit hij twee volle da gen te sporen. En de maaltijden worden per express-trein aangevoerd. Een an der heeft de schuifdeuren uit z'n huis gesloopt en vervangen door echte cou pé-deuren." De bestuursleden van models- goorwegvereniging Schiespoor willen er geen moment omheen draaien: wat be gint met een eenvoudig beginnerssetje gn een paar huisjes kan aardig uit de hand lopen. De treinenthousiastelingen van Schiespoor spreken zelf van gekte, fanatisme, ziekte, of zelfs alledrie tege lijk. „De een is nog gekker dan de an der," weet secretaris Luijsterburg, die breed lachend verhaalt van de 'huwe lijksproblemen' die een van de cluble den zich ooit op de hals haalde: „Ik werd om twaalf uur 's nachts door zijn vrouw gebeld met de vraag of ie soms bij mij zat. Bleek dat hij nog in het club- Buis aan zijn modelletjes zat te prut sen." r, Spoorfanaten zijn er in soorten en maten, legt voorzifter Ron van der Graaf uit. iedereen heeft zijn eigen spe cialiteit. De een is een kei in het bouwen van natuurgetrouwe landschappen, de zogenaamde 'scenery', de ander verza melt literatuur en plaatjes, een derde wil eigenlijk alleen maar rijden en liefst met zoveel mogelijk treintjes tegelijk. Zelfbouwer De Graaf zelf is een specialist in het 'superen', zoals dat héét in de geheimtaal van de hobbyi sten: het verbeteren van de modelletjes dje in de handel zijn,, want aan de 'echt heid' daarvan mankeert nogal eens wat. De Graaf: „Bij ons op de baan zie je föcs uit de 1600-serie met ATB-kasten bovenop. Zelf erop gezet, want in de handel zie je alleen toeters op het dak. Siaat nergens op, want in het echt heeft Bfe. loc dat niet." Enige tijd terug schonk de club een model van de 1614, de 'Schiedam', aan de gemeente, uiter aard met ATB-kast. „Later kregen ze er Door Dit Joch Aan de Buitenhavenweg in Schiedam, vlak achter Hans Textiel, staat de kleine versie van het alom bekende Café 't Fust aan het Rotter damse Stadhuisplein. Het mag zich verheugen op een vaste schare be zoekers tussen de zestien en dertig, jaar. Zij gebruiken .'t Fust als ver trekpunt voor hun tocht langs ande re etablissementen zoals Weeshuys, Sterretje of Unie. Een echt jongeren- café is het. Dus een ideale tent voor mijn weekenduitstap. Als ik er zaterdag binnen kom, krijg ik ook een redelijk tevre den gevoel. Maar ik zou Dit Joch niet zijn als ik er geen nadelen zou zien. Eigenlijk is het maar een groot nadeel, wat ik wel vaker tegenkom. Als ik het ergens leuk vind, is het er stervensdruk tussen elf en een uur. Ik heb blijkbaar een zeer doorsnee- smaak. Net als onlangs in d'Oude Stoep ben ik hier op kunst- en vlieg werk aangewezen om heelhuids een consumptie te bemachtigen. Er is wel een belangrijk verschil met het Vlaardingse café. In 't Fust kan het plotseling vee! minder druk zijn. Het is er zo klein, dat als een groepje besluit elders vertier te zoeken dan merk je 't direct. Op zo'n moment kan je weer 'lekker' een babbel ma ken. Zonder voortdurend andermans bewegingen en morsend bier of an dere glasinhoud te moeten mispei- Ien. Sinds kort echter staat er een flipperkast in 't Fust, gelijk rechts naast de deur, en die vergroot weer het gebrek aan bewegingsruimte. De muziek in de zaak mag er zijn. Ze varieert van Bob Marley, U2 en Rod Steward tot de lokale favo rieten, The Amazing Stroopwafels. Een paar jongeren hebben het tij dens mijn bezoek kennelijk zo naar hun zin, dat zij de weinige ruimte die beschikbaar is ook nog benutten om het ingewikkelde bewegingsritme van meneertje Michael na te boot sen. Een avondje Fust kan best de moeite waard zijn. Een biertje is niet duur en niet goedkoop, ƒ1,75. Al leen het personeel, dat er de glazen ophaalt, zou zich wat minder hinder lijk moeten gedragen. Als ik het zo ver geflipperd heb, dat het rode lampje van SHOOT AGAIN begint te knipperen, presteert een van die jongemannen het om net over de kast te buigen. Daaag vrije bal! Leden van Schiespoor voelen zich al prima thuis op hun nieuwe station: „Als je een nieuw lokkia hebt. neem je 'm eerst mee naar de club, om iedereen lek ker te maken." ook neg een van de NS, maar die had een toeter! Dus wi' waren eerder, en hij was nog echter eik," verklaart De Graaf met gepaste trots. En het is dat model van de 1614 waarvoor wethouder A. Hafkamp za terdag het officiële vertreksein gaf in het nieuwe clubgebouw van Schiespoor aan de Westerkade 21. Met die ope ningshandeling kregen de Schiedamse hobbyisten dan voor het eerst in hun ruim driejarig bestaan de beschikking over een eigen 'home', een eindstation na een moeizame zwerftocht langs drie tijdelijke onderkomens. In het houten pand aan het water, het voormalige wit-gele kruisgebouw, kunnen de mo delbouwers eindelijk hun clubbaan goed opstellen. Daarnaast is er nog knutsel en vergaderruimte, een filmzaaltje en een zolder die als opslag dient. Schiespoor begon drie jaar gele den als een initiatief van een paar spoorfanaten die het belangrijk vonden om met hun hobby naar buiten te tre den en er ook gezamenlijk mee bezig wilden zijn. Samen een baan bouwen, ideeën en technische snufjes uitwisse len. Inmiddels heeft de vereniging zo'n 45 leden, de meeste Schiedammers, maar ook enkelen uit de regio. „Mensen uit alle lagen van de bevolking," vertelt penningmeester Leo van Haastert. „Uit keringstrekkers, schooljeugd, onderwij zers, ambtenaren en aannemers, noem maar op. Nee, geen spoormensen. Maar die hebben natuurlijk in het groot ge werkt, die zijn misschien niet zo geïnte resseerd in modelletjes." Voor de echte liefhebber is het clubleven en de gezelligheid die daarbij hoort onontbeerlijk, 'beweren de be stuursleden om het hardst, want het clubhuis is de enige <jelegenheid waar je „ongeremd over treintjes kan lullen, uren en urenlang." Luijsterburg: „Je kennissen zien je op een gegeven mo ment ook al aankomen: daar heb je hem weer met zijn treintjes." Zelf noemt de voorzitter zich een 'vitrinekijker'. Perfectionistisch als hij is verzamelt hij alleen maar topmodellen, rijdt daar niet of nauwelijks mee, maar stelt ze thuis in een glazen kastje op om er vanuit de luie stoel met een verzaligde blik naar te kijken. „Als je een nieuw lokkie hebt, neem je 'm eerst mee naar de club, om iedereen lekker te maken," legt Luij sterburg zijn manie uit. „En dan vragen ze thuis: wat vonden ze ervan? Wat zei die-en-die? Uiteindelijk gaat ie de vitri ne in. Een baan heb ik niet thuis. Nou ja, drie meter in de keuken, maar dat mag geen naam hebben. Dat is om af en toe even te testen, voor- en achter uit, de lichtjes. Als ik 'm voor me op ta fel zit gaat verder alles langs me heen. De tv, het geklets, alles. Ik zie alleen maar m'n lokkie." Op Koninginnedag houdt Schie spoor open huis. Vanaf 10.00 uur is ie dereen welkom om een kijkje te komen nemen in het nieuwe clubgebouw. Op de grote modulebaan (zeven bij vijf me ter) wordt een uitgebreide dienstrege ling afgewerkt, waarbij vaak zo'n zes treinen tegelijk rijdend te bewonderen zijn. Daarnaast is er een grote módel- lenshow en wordt er overtollig models poormateriaal verkocht. Ook kan men treintjes met gebreken ter reparatie aanbieden. Het entreegeld (volwasse nen een gulden, kinderen, twee kwartjes) komt ten goede aan=het: bouwfonds van de club. -•f4* VLAARDINGEN - Jongeren gaan steeds vroeger, steeds vaker en steeds meer drinken. Eén op de tien Nederlanders boven de vijftien jaar heeft problemen met alcohol. De gevol gen liegen er niet om en variëren van li chamelijke aandoeningen en, verkeers ongevallen tot hoog ziekteverzuim. Vandaar dat de Geneeskundige en Gezondheidsdienst Nieuwe Water weg Noord, die deze feiten in een be leidsnota heeft uiteengezet, de gemeen ten Schiedam, Maassluis en Vlaardin- gen wil aanzetten tot een regionaal al- coholmatigingsbeleid. Men richt zich vooral op jongeren, omdat die nog goed met voorlichting te bereiken zijn. Ze zit ten op school of komen samen in sport verenigingen of in buurthuizen. Met een gerichte voorlichtings campagne hoopt .de GGD in samenwer- king- ipet de gemeenten.de jeugd -ervan :<tei overtuigen/dat ze wei' mogerr drin- ken;rmaar dat het verstandiger is de hoeveelheid per keer te matigen. De GGD wil jongeren stimuleren, zelf keu zes te durven maken. Met andere woor den, het moet niet raar staan als ie mand 'nee' zegt tegen het zoveelste pilsje. De werkgroep, die nu in -het le ven is geroepen om de voorlichtings ideeën uit te werken, heeft een bedrag van achtduizend gulden ter beschikking. Daar blijft het overigens bij, voor zover het nieuw aan te boren financiën be treft. Want voor de rest moet het beno digde bedrag „budgettair'neutraal" bij eikaar worden vergaard. Wat erop neer komt dat het geen extra geld mag kos ten. Er zou dus wel geput kunnen wor den uit bestaande subsidiepotjes bij hulpverleningsinstellingen. De GGD is behoorlijk geschrok ken van het onderzoek naar alcoholge bruik in Nederland. De laatste 25 jaaris de jeugd driemaal zoveei gaan drinken. Als mogelijke oorzaken noemt de GGD.- het veranderde drinkpatroon van vol wassenen, die een voorbeeld stellen voor de kinderen. v *Oe slotmanifestatie op de Grote Markt in Vlaardingen: weinig belangstellenden, maar volgens het f was de plek dan ook verkeerd. Door Ben van Haren VLAARDINGEN De gezamen lijke Noord-Zuidcampagne in de steden Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is voigens de organisatoren geslaagd. De publieke belangstelling voor de slotma nifestatie kan hiervoor geen maatstaf zijn geweest. In dat opzicht was de actie voor meer begrip tussen rijke landen in fiét noorden en arme, zuidelijke landen een grote flop. Voigens Bart de Leede van het Nicaraguacomité Schiedam had men met de Grote Markt in Vlaardingen de verkeerde plek gekozen. „Zoiets trekt pas aandacht als je het bijvoorbeeld op Het Liesveld doet," vond hij. De muzi kanten van de uitstekende bands, die op een voor het stadhuis opgesteld po dium, boeiende klanken teweeg brach ten, beaamden niet geïnspireerd te wor den door de publieke belangstelling. „Toch ben ik zeer tevreden," re deneert Arnold van Kalken van het in terstedelijke comité. „Met de publieks acties van de afgelopen week hebben we vijfduizend mensen bereikt, heb ik berekend. Dat is dus een succes. Alle bekende gezichten heb ik bijna niet ge zien. Dat is hoopvol want het betekent, dat we juist anderen hebben bereikt." Het Nederlands Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking heeft de met vee! publiciteit omkleedde actie be taald, met subsidiegeld. De drie burge meesters openden het programma in het gemeentehuis van Maassluis. In Schiedamse en Vlaardingse theaters waren films te zien, waaronder de met vele Oscars bekroonde film Ghandi. In de Vlaardingse Stadsgehoorzaal werd de met gesubsidieerde bussen aange voerde jongste'schooljeugd met onder meer verhalen over Ananci de Slimme Spin onderhouden. De wat oudere kin deren kregen een film te zien over ver miste mensen in Chili. Verder een praat programma op vrijdagavond in de Vlaardingse Harmonie en een slotmani festatie bij de Grote Kerk in Vlaardin gen. De regionale actie in het kader van de door de Raad van Europa in 21 landen op gang gebrachte Noord-Zuid campagne vond voigens de organisato ren veel weerklank in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. Een geïnteres seerde bejaarde bezoeker van de slot manifestatie op de Markt zei: „Ik vond het tegenvallen in verhouding tot wat men had aangekondigd--'- SCHIEDAM De Schiedamse politie is op zoek naar de eigenaar van een pitbullterrier, die in het Beatrixpark een kleuter ernstig heeft toegetakeld. De drie en halfjarige Danny werd vrij dagmiddag door het beest aangevallen toen hij met zijn vader op de draaimolen in het park zat. De pitbull was daaraan vastgezet door zijn baas om trainings rondes te lopen, maar brak los. De tfond beet zich vast in de rechterarm Van het kind. De van pijn schreeuwende Danny kon pas uit die situatie bevrijd worden toen zijn vader met een stok de kaken van de hond uit elkaar wist te wrikken. Met een hevig bloedende arm ging de kleine naar het ziekenhuis. De vader en moeder van de kleuter hebben de eige naar van de pitbull aangesproken op zijn verantwoordelijkheid, maar de jon geman liep weg zonder naam achter te laten. De politie is nu naar hem op zoek. Het signalement van de pitbull eigenaar luidt: ongeveer 22 jaar, was vrijdag gekleed in zwarte bloes, spijker broek en grijs jack. Hij droeg zwarte su- ède schoenen. Hij is ongeveer 1,80 me ter iang, heeft zwart sluik haar en een Indonesisch uiterlijk. Tips kunnen wor den gemeld bij de Schiedamse politie, lel,4260760. Er bestaat geen grotere pech- en geluksvogel tegelijkertijd dan de nationaal en internationaal bekende ANP-fotojournalist Paul Stolk. Als nieuwsjager/fotograaf bij uitstek is hij altijd daar waar de klappen vallen. En die klappen incasseert hij dan meestal zelf. Of hij krijgt tijdens rellen vaak die éne verdwaalde steen boven op zijn harsens. Of hij belandt in een ontvoe ringszaak om dé plaat van het jaar te maken en krijgt in plaats daarvan een pistool op z'n kop. Wordt dan zelf ont voerd en staat uiteindelijk zonder foto met lege handen op straat. Pure pech dus! Maar met onderscheidingen, zoals winnaar van de Zilveren Camera (1980), Fotojournalist van het Jaar (1985), eerste prijs categorie Nieuws (1988) en onlangs weer beloond met een Russische Fotoprijs heeft Paul Stolk over geluk ook weer niet te kla gen. Daarover straks meer. Waarom heb je altijd zoveel pech? Paul Stolk: „Misschien omdat ik altijd in de frontlinies opereer. Tijdens de zomerrellen in Schiedam en Vlaardin gen bij voorbeeld, nu een tiental jaar geleden sta ik met een zestal collega's nog wat na te praten. Het was de laat ste avond. Eigenlijk waren de rellen al voorbij. We stonden op het punt rustig een kopje koffie te drinken. Toen, in eens, dook er een ME-jeep met een bijstandsteam uit Den Haag voor ons op met gierende remmen. Pats boem, zonder enige vragen, was het meteen raak. Met de lange lat kreeg ik knallen voor m'n bek. Ik viel half bewusteloos op de grond en toen gingen ze d'r dunnetjes overheen met schoppen in mijn milt na. Per brancard werd ik af gevoerd naar het Holy-ziekenhuis. ,,'s Nachts lag ik daar rechtop, vast gebonden op die brancard omdat ze foto's van me wilde nemen. Ik wilde maar een ding, zo snel mogelijk naar huis naar mijn ongeruste vrouw Hinke. En toen ze even van de zaal weg wa ren, kon ik me los maken en nam de kuierlatten, zo op m'n blote poten. Ik heb nog weken thuis gelegen met een hersenschudding. Jongens van de Rotterdamse politie, die me goed ken nen, stuurden een bloemetjes en vroe gen verbaasd: 'Waarom ben jij nu uit gerekend weer de pineut?' Ja, pech vogel, dus. „Mijn hoofdredactie diende nog een offiële klacht in bij het Rijksrecherche team. En Arie Lems, ex-burgemeester van Schiedam, thans burgemeester van Zaanstad, probeerde nog te be middelen. Ondanks zes getuigenver- Ml >'V A klaringen op papier van collega's die precies vertelden wat er gebeurd was, werd de klacht ongegrond verklaard. Geen schadeloosstelling of niets. Re den: 'hij was niet duidelijk herkenbaar als fotojournalist,' zo oordeelde het onderzoeksteam." Tijdens de rellen in Assen bij de TT- motorraces in de zogenaamde 'Nacht van Assen' zat Stolk weer in de EH- BO-prijzenkast. Hij wendde even z'n hoofd af naar links en werd meteen getrakteerd op een Drentse klinker te gen z'n gezicht. En bij de rellen op het Afrikaanderplein kreeg hij eveneens de zegen van boven met een steen op z'n hoofd. De grootste pech had hij evenwel zo'n tien jaar terug tijdens de ontvoering van de Rotterdamse hoofdagent Van Hattum door de toen malige inbreker Ernst van O. Waf gebeurde er toen weer? Paul Stolk: „Ik kwam net van een klus toen ik via de telefoon hoorde: 'rij nog even langs de Putselaan, een in braak/overval, maar d'r is meer aan de hand.' Ter hoogte van de Dordtsel- aan zie ik een hoofdagent staan met zijn armen in de lucht, verder niks. Ik stap uit en omdat je in die tijd nog het tv-programma Poets had riep ik: 'Hé, doe ze maar weer omlaag, Poets is al lang voorbij!'. Op dat zelfde moment kreeg ik een pistool in m'n bek. Die hoofdagent Van Hattum en ik werden door Ernst van O. gedwongen een Simca 1000 in te gaan. ik moest ach ter het stuur, Van Hattum naast me en Van O. achter ons met die blaffer in onze nek. Een stuk verder op de Dordtselaan stonden een aantal agen ten in stelling met getrokken pistolen. En die beginnen plots op onze auto te vuren... „Er volgde een wilde achtervolging dwars door Zuid-Holland. Met Ernst bleef ik veel praten. Toen mocht ik van hem bemiddelen met het achter volgende politieteam. Ik stapte uit en moest keurig midden op de witte mar- keringsstrepen van de autobaan naar de politie lopen waar Ik onmiddellijk een politiebusje in dook. De hoofd agent bevrijdde zich iater zelf door zich bij de Woudse Plantage uit die Simca te laten rollen. Voor mijn colle ga's had ik een prachtig boeiend ver haal. Maar voor mezelf geen foto, he lemaal nop, terwijl je bovenop het vuur zit...". Aan elk verhaal zit de keerzijde van de medaille. Zoals vorig jaar met de veer bootramp van de Herald ol Free Enter prise. Binnen twee uur na de eerste melding zat Paul Stolk vanuit zijn Rot terdamse woonhuis bovenop het rampschip, als eerste en enige foto graaf. En dat dank zij het geluk dat hij toevallig een witte helm en een oran je-wegwerkersjasje in z'n wagen had liggen. Naar Zeebrugge stonden kilo meterslange autofiles, er was geen doorkomen aan. Alleen Paul, die de tegenwoordigheid van geest had, snel die helm op te zetten en dat oranj jasje aan te trekken werd door de Rijkswacht overal doorheen geloodst met de simpele mededeling: „Ik moet naar de Nederlandse artsen." Dat in ternationale bladen ais Stern, Time Magazine en Paris Match hem later ƒ50.000 boden voor de plaat, is een and6. verhaal, waar hij als ANP-foto- graaf overigens nooit op is ingegaan. En recentelijk nog lukte het hem als enige foto's te maken van Ferry E. tij dens de reconstructie van de moord 3 op Gerrit Jan Heijn. Stolk: „Ook dat is o een verhaal apart. Maar het was trap je pant te zien hoe opgelucht en emotie- loos die E. er bij stond. Hij speelde het drama na of hij een getuige in de zaak was, in plaats van hoofdverdachte. En dan stond hij er nog rustig een shag- gie bij te rollen, nota bene van het huismerk van Albert Heijn...". Vorige week maakte Paul Stolk weer furore als het enige Nederlandse jury lid bij World Press Photo in Amster dam. De winnenden foto was van de Amerikaan Anthony Suau met een plaat van een huilende moeder, ge leund tegen de schilden van Koreaan se ME-ers in Seoul. „We zijn met de keuze uit 9000 reeds voorgeselecteer de foto's een week bezig geweest. We werden met chauffeurs opgehaald, in dure hotels gestopt en elke dag werk je in die jury samen met de beste fo tografen van de wereld. Wal een bele venis! Op de spraakverwarring na dan. Want het Russiche jurylid noemde me Paul Stotz en die Chinees, zoiets van Ping Stingl Aldus de pechvogel. Maar met een beetje geluk hoopt Paul Stolk tijdens de komende Olympische Spelen in Seoul één keer de World Press Photo te maken. Dat wil zeggen, als die Spe len doorgaan...

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1