Ombudsvrouw voor vrouwen in Sch: edam Bankrover binnen vier uur gegrepen 'Si s Groen licht n Albrandswaard voor goederendistributiecentrum Voor 'slechts' 250 piek eten met Ruud en Bram! Het Vrije Volk SCHIEDAM Eerste concert Ut op komst in St. Janskerk Timmerkamp gaat open Aanrijding PAGINA 14 DINSDAG 26 APRIL 1988 Programma voetballen Afscheid tuinman N. Hoekzema Lezing over de minima Extra concert OASE in Woudhoek Meldpunt voor rassendiscriminatie Ombudsvrouw Annie Torenvliet: veel vrouwen zoeken ten onrechte altijd de schuld bij zichzelf. Elke dinsdag spreekuur in Barrika. Om hiaten in gebruikelijke hulpverlening op te vullen. Aandacht voor speciale positie van de vrouw. Britse componisten in Unie en Doelen Soesja, morgen In Het Weeshuis. Het Weeshuis Mimegroep Oceaan Toneelgroep '71 Filmclub Raad van State vindt nieuwe feiten belangrijker dan toezeggingen op basis van onjuiste gegevens JiM POSTMAN r. 1 vl M 1 W8 SCHIEDAM Het weekpro- gramma voor het Schiedamse voet balkampioenschap ziet er als volgt uit: vanavond: Schiedam-SFC, Mar- tinit-SVDPW.za, 6TB-Excelsior '20, HBSS-SVDPW.zo, Demos-DHS. Donderdag: GSS-Ursus, VVK-SW. Alle wedstrijden beginnen om 18.45 uur. SCHIEDAM Na een dienstverband van 26 jaar verlaat de heer N.G Hoekzema per 1 mei de .gemeentedienst. De heer Hoekzema is als tuimman ai die jaren verbon den geweest aan de hoofdafdeling plantsoenen van de dienst gemeen tewerken. De afscheidsreceptie is' donderdag van 16.00 tot 17.15 uur in de recreatiezaal van het Stads kantoor. SCHIEDAM De werkgroep Arbeidsvraagstukken van de paro chie St.Martinus/Jacobus in Schie- dam-Noord heeft deze week uitge roepen tot de 'week van het werk 1988'. Onder het motto 'Kerk en Mensen, Werk en Mensen' worden er diverse activiteiten en lezingen georganiseerd. Zo zal de heer G. Smits, di recteur van de Gemeentelijke Socia le Dienst, donderdagavond in de pastorie van de Martinuskerk een in leiding houden over het onderwerp: 'Minima in de marge' (hoeveel tijd geven wij ze nog?). Er zal op deze avond, die om 20.00 begint, ruimschoots de gele genheid zijn tot discussie. SCHIEDAM - Het Diensten centrum De Woudhoek organiseert morgen een extra optreden van zangkoor OASE. Na het succesvolle kerstconcert heeft het koor zich voornamelijk geconcentreerd op het instuderen van vrolijke, maar ook romantische liedjes. De aanvang van deze extra voorstelling, die volgend jaar waar schijnlijk zal worden herhaald, is vastgesteld om 14,00 uur. Een kaar tje kost 1,50 en de zaal op het Heij- ermansplein 35 is open vanaf 13.30 uur. SCHIEDAM - Het Meldpunt Rassendiscriminatie start in Schie dam op 3 mei. Het Meldpunt heeft als taak meldingen van discrimine rende uitlatingen te registreren. De persoon die de melding doorgeeft, krijgt informatie of advies over wat de verdere stappen kunnen zijn. Telefonisch is het Meldpunt te bereiken op het telefoonnummer 4738080, op dinsdag tot en met vrij dag van 9.00 tot 12.00 uur. Klagers kunnen zich ook schriftelijk tot het Meldpunt wenden. Het postadres is: Postbus 711,3100 AS Schiedam. m Door Lucienne Wiskerke SCHIEDAM Het vrouwen-ont moetingscentrum Barrika heeft sinds kort een ombudsvrouw. Iedere dinsdag houdt Annie Torenvliet spreekuur voor Schiedamse vrouwen die hulp of advies nodig hebben voor het oplossen van problemen. Want, vindt de werkgroep Vrouwen-hulpverlening van Barrika, de traditionele hulpverlening schiet te kort waar het vrouwen betreft. Regelmatig kwamen bezoeksters van het centrum aan de Lange Kerk straat met vragen en problemen aanzet ten. De werkgroep, die bestaat uit een maatschappelijk werkster en iemand uit de gezondheidszorg, vond daarom dat het hoog tijd werd om een centrale fi guur in Barrika aan te stellen, bij wie al die vrouwen terecht zouden kunnen. De keuze viel op Annie Torenvliet. Zij werkt in de gezondheidszorg en volgt een HBO-opleiding voor algemeen maat schappelijk werk. De pas aangestelde ombuds vrouw vertelt: „De traditionele hulpver lening vertoont hiaten. Zij houdt vaak geen rekening met de speciale positie van vrouwen in de maatschappij en duwt vrouwen terug in het vaste rollen- patroon. Uit onderzoek is bijvoorbeeld gebleken dat vrouwen veel sneller medi cijnen krijgen voorgeschreven dan man nen. Terwij! mannen eerder in aanmer king komen voor psychotherapie. Daar bij wordt er vanuit gegaan dat de oor sprong van het probleem in de vrouw zelf zit. Er wordt niet gekeken naar haar positie." Volgens Annie Torenvliet zoeken veel vrouwen ook altijd de schuld bij zichzelf. „Dat is iets wat er van jongsaf aan insluipt. Zij voelen zich overal ver antwoordelijk voor. Dus als er iets fout gaat in het gezin, dan ligt dat aan haar. Volgens de heersende opvattingen in onze maatschappij moet een vrouw een goede moeder, een goede huisvrouw en een goede echtgenote zijn. Maar het is niet zo dat een vrouw van nature goed is in bijvoorbeeld het huishouden. Vrou wen vergeten vaak dat het een heel complex is van allerlei factoren, waar door een probleem ontstaat waar man, kinderen en externe invloeden ook deel van uit maken." De problemen waarmee vrouwen aankloppen bij Barrika hebben vooral te maken met echtscheiding, opvoeding, incest en seksueel geweld, verslavingen aan eten, medicijnen en alcohol, nare ervaringen met hulpverleners en nare ervaringen met lesbisch zijn. Annie Torenvliet, die werkt als vrijwilligster in Barrika, heeft geen bege leidingsfunctie. Als vrouwen ergens mee zitten kunnen zij in eerste instantie met de ombudsvrouw komen praten. Annie Torenvliet heeft als taak te helpen zoe ken naar de beste oplossing. Zij verwijst bijvoorbeeld door, als dat nodig '3, naar vrouwvriendelijke hulpverleners. Toren vliet: „In de praktijk zijn dat meestal vrouwen. Omdat een vrouw beter be grijpt wat er in een andere vrouw om gaat." Daarnaast zal de ombudsvrouw klachten verzamelen om te onderzoeken waar de knelpunten liggen. Annie Torenvliet houdt iedere dinsdag van 13.30 tot 15 en van 19 tot 20 uur spreekuur, Lange Kerkstraat 62, tel. 4734545. SCHIEDAM In de Grote of St.Janskerk wordt vrijdag 29 april om 20.15 uur het eerste concert van de se rie 1988 gegeven. Die dag is gekozen om samenwerking met Het Grote Kerk koor onder leiding van Jacques Horde te kunnen realiseren. Het orgel zal wor den bespeeld door de vaste organist Andrè Verwoerd. Verwoerd zal orgelwerken van Sweeiinck, Johann Sebastian Bach, Stanley en de populaire Suite Gothique van Léon Boëilmann ten gehore bren gen. Jacques Horde voert met begelei ding van Anke van Bree composities uit van Scheidt, Schütz, Schein, Purceil, Medeissohn en Fauré. Het programmaboekje, tevens bewijs van toegang, is verkrijgbaar bij de ingang van de kerk en kost vijf gul den per persoon. Voor houders van Pas 65 en CJP geldt een toegangsprijs van ƒ3,50. SCHIEDAM Met een groot feest wordt woensdag 4 mei het Tim merkamp aan het Hoofdplein in Schie- dam-Zuid officieel heropend. Vanaf die dag kan de jeugd tussen 13.30 en 16.00 uur daar weer terecht om hutten te bou wen, een eigen kookvuurtje te stoken en lekker te crossen op een fietscross- baan. Nieuw op het timmerkamp is de boot. Het is niet zomaar een boot, maar het voorste stuk van een schip, dat is omgebouwd tot een speelelement, com pleet met dek en kraaiennest. Het timmerkamp is bedoeld voor kinderen van de lagere schooi, dus van groep drie tot en met groep 8. De toe gang bedraagt vijftig cent, maar er kan ook voor twee gulden een strippenkaart 3 (met vijf strippen) worden gekocht. Al het gereedschap en de spijkers, aisme- i de de crossfietsen worden door Klup- huis Zuid beschikbaar gesteld. ROTTERDAM - Van 6 tot en met 20 mei wordt in Rotterdam een fes tival van Britse hedendaagse muziek ge houden. Centraal staan de werken van de componisten Sir Michael Tippet en Harrison Birtwistle, dat plaats heeft in Zaal de Unie en in De Doelen. Behalve uitvoeringen van de wer ken van deze twee Britse componisten door verschillende orkesten, staan en kele lezingen en interviews op het pro gramma van dit door de Rotterdamse Kunstichting, het Rotterdams Conserva torium en het Rotterdams Phiiharmo- nisch Orkest georganiseerde festival. SCHIEDAM Bij een aanrijding tussen een fietster en een bestuurster van een auto op de kruising Mozartlaan/Borodinlaan is gisteren de berijdster van de tweewieler met een gebroken been en twee geboken polsen naar het Schielandziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer was door het rode licht gereden. In de pas geopende bovenzaal van Tap perij Het Weeshuis op de Hoogstraat treedt morgenavond vanaf 20.30 uur de bekende jazz-zangeres Soesja Citroen met haar band op. Naast de ruim hon derd verschillende biersoorten kan de liefhebber dus in het sfeervolle café (gratis) genieten van een puik stukje muziek. In de Grote Zaal van het Passage Thea ter is morgenmiddag een voorstelling van de Mimigroep Oceaan, getiteld 'El- flog en de Toverberg". Eifiog wordt meegelokt door twee vreemde wezens Kwabgal en Walgstam naar de voet van de berg, waar hij in de val wordt geiokt door Hanakouk Frunniken, voor wie ie dere elf heel bang is. Aanvang van de voorstelling 14.00 uur, entree 3,75. De Roo Roosenzaal van het Passage theater is vrijdag, zaterdag en zondag het domein van Toneelgroep '71. Het 'huistheater' van het Passage Theater brengt op die drie avonden twee eenak ters onder de spannende titel 'Games'. De eerste eenakter is 'Russisch Roulet te' van Ben Heuer. Vier Russische we duwen rond de eeuwwisseling spelen een wrang spel als afrekening met de vooroordelen van hun te vroeg gestor ven echtgenoten. De vrouwen nemen het heft in eigen handen. Zij komen ech ter bedrogen uit als blijkt, dat een man toch hun noodlot bepaalt. Het tweede stuk is getiteld 'De Minnaar' van Harold Pinter. Het wrede en soms liefdevolle spel van een vrouw en haar echtgenoot, dat 'huwelijk' heet. Aanvang 20.15 uur en een kaartje kost tien gulden. Bij de Stichting Filmclub Schiedam wordt vrijdag 'The trip to Bountiful' ge draaid van regisseur Peter Masterson en met Geraldine Page in de hoofdrol. Page kreeg overigens voor deze rol een Oscar. De film is het bewogen verhaal van de weduwe Mrs Watts, die min of meer ge dwongen samenwoont met haar zwakke zoon en diens tirannieke vrouw. Zij leidt onder het belachelijke strenge regime van haar schoondochter en verlangt al leen nog maar terug naar het landelijke plaatsje Bountiful, waar ze meer dan veertig jaar gelukkig was. Aanvang van de film is vastgesteld om 21.30 uur. Door Peter van Eijkeienburg ROTTERDAM Voor het goe derendistributiecentrum Albrandswaard staat het sein nu weer voiiedig op groen. Rotterdam is zeer verheugd dat de Raad van State de bezwaren tegen het containeroverslagterrein ongegrond heeft verklaard. De Raad van State vindt de ingediende planologische, juri dische en milieu-bezwaren voor een deel terecht. Maar het belang van het distributiecentrum voor de toekomstige positie van wereldhaven Rotterdam is zo groot dat de bezwaren daarvoor moeten wijken, vindt de Kroon. De Raad van State vindt het 'minder gelukkig' dat de overheid nu af wijkt van eerdere bestuurlijke beleids uitspraken en toezeggingen, maar 'dit kan op zichzelf geen reden zijn om thans niet van het bestuur een volledige heroverweging te verlangen'. Want het is verkeerd nieuwe gegevens te negeren nu duidelijk is dat de politiek in het ver leden een keuze heeft gemaakt die in middels deels onjuist is gebleken, zegt de Raad. Met de uitspraak van de Raad van State komt een eind aan een ruzie tussen de gemeenten Rotterdam en Al brandswaard die ruim drie jaar heeft geduurd. Alle onderzoeken wezen uit dat Albrandswaard (Rhoon en een deel van Poortugaai) de allerbeste vesti- gingspiek is voor het nieuwe distributie centrum, maar Albrandswaard bleet fel tegen. De Rotterdamse haven heeft het centrum nodig om de positie van be langrijkste haven voor het hele Europe se vasteland vast te kunnen houden. De Raad van State besteedt aan deze twee aspecten bijna vier pagina's om het economische belang te benadrukken te genover de ingebrachte bezwaren. Het centrum is nodig om de groeiende stroom containers te verwer ken waarin lading zit die diverse be stemmingen heeft, de zogenoemde LCL-containers. Binnen het aan te leg gen centrum moeten deze containers worden gelost, waarna de lading weer opnieuw per bestemming in containers wordt verpakt. Rotterdam is nog vooral toegesneden op de verwerking van con tainers waarvan de lading na Rotterdam slechts één bestemming heeft. In Rot terdam is nu ongeveer tien percent van de containers zo'n LCL, in concurrende havens is dat al twintig percent. Juist voor het lossen, op bestemming rang- SCHIEDAM - De politie van Schiedam heeft gistermiddag een man aangehouden, die ervan wordt verdacht eerder op de dag rond de klok van 14.00 uur een filiaal van de Bondsspaar bank op het Van Beethovenpiein te heb ben beroofd. Via een briefje liet de overvaller, die de indruk wekte gewapend te zijn, een bankemployé weten dat hij op geld uit was. De man kreeg uiteindelijk een bedrag van ruim 10.000 gulden mee, maar werd vier uur later door de politie in z'n kraag gevat. Door het signale ment en de handelswijze van de dader bestaat het vermoeden, dat de verdach te eveneens de overval van vorige week op het filiaal van de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg op z'n geweten heeft. schikken en weer opnieuw iaden van de containerladingen is veel ruimte nodig. Zonder zo'n terrein wordt Rotter dam minder aantrekkelijk voor het tota le containervervoer, zegt de Raad van State. Want het aanta! LCL-containers wordt wel steeds groter, maar de sche pen die deze containers aanvoeren zul len ook 'ouderwetse' containers blijven vervoeren. Kunnen de rederijen in de toekomst dus niet goed met LCL-ers te recht in Rotterdam, dan vervalt de tota le containerstroom naar deze haven. De gemeente Albrandswaard heeft volgens de Raad van State ten on rechte aangevoerd dat het distributie centrum het uiteriijk van de gemeente ïe zeer zal aantasten. De Rotterdamse havens zijn vanaf eik punt in de ge meente nu al heel duidelijk te zien en de vele doorgaande grote wegen in de ge meente laten 'diepe sporen in het land schap achter'. De verdere aantasting door een groot containerterrein kan daar nog wel bij, vindt de Raad. Boven dien hoeft de geplande bebossing in het gebied niet te wijken: het centrum zal slechts landbouwgrond opslokken. De Raad vindt zelfs dat inpassing van het centrum landschappelijk goed mogelijk is. Geluidsoverlast zal er nauwelijks zijn: in de nacht ligt de containerover slag stil en overdag zai het lawaai 'nau welijks' bijdragen aan de nu al onder vonden geluidsoverlast door het indus- trieiawaai uit de Eemhaven en het ver keerslawaai van rijksweg A-15, stelt de Raad van State. Hetzelfde argument geidt voor de veiligheid. Het centrum zal het nu al aanwezige risico van het wo nen bij de haven met zijn raffinaderijen niet verhogen. Albrandswaard hoeft bo vendien niet bang te zijn voor toekom stige uitbreiding van het terrein, een voudig omdat daar geen ruimte voor is. Het centrum zit ook geen uitbreiding van woningbouw in de gemeente in de weg. 2 X BELLEN Ooit wel eens samen gegeten en niet te vergeten gedronken met premier Ruud Lubbers en burge meester Bram Peper? Zo niet, aan staande vrijdagavond is uw kans. Voor 'slechts' 250 gulden per persoon kunt u meetafelen tijdens 'Het Philhar- monisch Gala-diner 1988' in de Rot terdamse Doelen. Er zijn namelijk nog enige van deze speciale kaartjes te koop bij de Doelen-kassa. Eerst even vertellen wat u voor dit geld allemaal krijgt tijdens deze sponsoravond van het 70-jarige Rot terdamse Philharmonisch Orkest. Al lereerst een 'verrassend feestelijk pro gramma' onder leiding van chefdiri gent James Conion en 's werelds meest bekende fluitist James Galway in het fluitconcert Mercadante (Rondo russo). Om 20.00 uur wordt u verwel komd door de premier en zijn 'first la dy' Ria, gevolgd door de burgemees ter en zijn Gusta. Nee, niet ais tweede, want Gusta weet ais geen ander hoe ze, met name in het 'Peperon/'-huiska- merorkest eerste viool speelt. Daar weten de buren trouwens alles van. „Want," zo vertelden zij 2 x bellen, „Bram kwam er zelfs tijdens de gene rale met zijn trompetje niet bovenuit!" En reken maar dat Bram, nog vanuit zijn studententijd, uitstekend trompet speelt. Dat is algemeen bekend. Maar mocht u nu toevallig niet door hen worden verwelkomd, alhoe wel dit toch wel het minste is wat je voor je 250 piek verwacht, dan stapt u spontaan op de premier en de burge meester af en zegt u eenvoudig, doch hoffelijk: „Welkom!" Dit vereist name lijk, voor zover u het het nog niet wist, de gala-orkest-etiquette. En vanzelf sprekend bent u in passende kledij. Dus vooral niet in bretels en jar- Chef-diripnt James Conion (links) van hel Rotterdams Philhannonlsch Orkest: „Welke eerste viool in de 'Peperoni-', wal suite?" (Rechts con certmeester Gerard Hettema). retels, omdat de chefdirigent daar we! eens tijdens een 'breakfast-sulte' met zijn stok achter is blijven hangen. Dat ging toen met zoveel commotie ge paard dat het hele Philharmonisch in eens een ladder te boog in de jarretel zat, de dirigent van schrik in de or kestbak naar beneden pletterde en het betrokken stuk gillend achter de coulissen verdween. „En omdat we sinds die tijd dit stuk nooit meer heb ben terug gevonden," zegt chefdiri gent James Conion stellig en nog boos, „komen er noch jarretels, noch bretels in de zaai." U bent dus ge waarschuwd. Om 20.30 uur volgt het eigenlij ke concert met de solist James Gal way. Gevolgd om 21.30 uur door de uitreiking van de 'Business Award Trophy 1987' door mr. C.J.A. van Le de, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en dr. A. Peper, burgemeester van Rotterdam. En of dat allemaal nog niet ge noeg is krijgt u voor uw 'vuurtoren' om 22.00 uur eindelijk tjonge, tjon ge, wat zal u een honger hebben te gen die tijd uw feestelijk souper, opgeluisterd door vier orkesten! Maar voordat u kan gaan smullen moet u verplicht op de weegschaal! Degene die na het souper het meeste is aangekomen maakt een kans tot de gelukkige winnaars te be horen voor een vakantiereis naar Fin land, een muzikale reis naar Florence mét het Rotterdams Philharmonisch Orkest, een CD-speler, of een andere muzikale 'prijs'. Dus prop u vol, want hoe zwaarder, hoe beter! Vanzelfsprekend mag de bur gemeester hier niet aan mee doen we gens wegens zijn weddenschap met de Weight Watchers. Wel zal hij ver plicht aan het voorwegen moeten meedoen, alleen voor de rest wordt hij scherp in de gaten gehouden. Elke ca lorie te veel betekent voor Bram een strafoplegging van ten bate van het Philharmonisch! Lubbers is automatisch van het 'volproppen' uitgesloten vanwege zijn afgekondigde broekriembehki van de regering. „Een gaatje te veel," waar schuwt B.E. Ruys, voorzitter van het RPhO, de premier reeds vantevoren, „kost hem een ton. Dit eveneens ter extra financiële ondersteuning om het artistieke niveau van het orkest naar een hoger plan te tillen." Tijdens de na afloop te houden tombola, waarvan de premier de trek kingen verricht, zijn er nog enkele bur gemeesterszeteltjes te winnen. Verder als troostprijsjes enkeie galadansjes met Ria of Gusta, gevolgd, later In de week, door een avondje met ze te stappen. Met Ria en Gusta in jarretels. Wel oo voorwaarde dat u voor die ene speciale avond uw broekriem thuis iaat. Eventuele aftrekposten stuurt u rechtstreeks naar het Cats- en het stadshuis! #4 s

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1