Bij vernieuwing binnenstad: drie parkeergarages I Green Eagles te groot voor servet? Bananenverkoop voor Nicaragua Schiedam: competitie voor zaalvoetbal 'Wijsgeer' waarschuwt voor de schreeuwen uit de natuur! Het Vrije Volk SCHIEDAM Jeugdbond zoekt nieuwe leden SFC-trainer Schaap: jarig zonder zorgen PAGINA 16 w WOENSDAG 27 APRIL 1988 Plan Zijdeveld: Nieuwe Hema aan Hoogstraat, Bas naar Buitenhavenweg, theater op Stadserf en nieuwe winkelpassage naast Alja m%w i# m Iwm Matchwinner Peter van der Sluys looft trainer Ed Zaal en de goede sfeer bij Maas&luise kampioensploeg. Handhaven mogelijk zonder Amerikanen Zomerkamp op landgoed Tweedehandsbeurs In wijkcentrum BAD GROENOORD VOORVERKOOP abonnementen, 30,- Sportrolstoelen JiM POSTMAN 2 X BELLEN REACTIES: TEL. (OIO) 4004400 11.00 -13.00 U. Door Ben van Haren SCHIEDAM - Wethouder ir Chris Zijdeveld heeft zijn plannen voor de vernieuwing van de binnenstad be kend gemaakt. Het winkeloppervlak in het centrum heeft uitbreiding nodig, maar moet dan in de randgebieden wel omlaag. Verder moeten er meer wonin gen komen of weer bewoond worden en is een verbetering van openbare voor zieningen gewenst. Daarbij zal de be hoefte aan parkeerruimte zodanig toe nemen, dat ondermeer drie parkeerga rages gebouwd moeten worden. Een aan het Emmaplein, een aan de Buiten havenweg en een aan de Boterstraat. Dit staat in het plan van Zijde veld. Hij bouwt daarin voort op de idee ën, die sinds 1974 voor het oude hart van Schiedam zijn gespuid en later eerst door verzet tegen het befaamde Empeo-contract en nu aan gewijzigde inzichten zijn aangepast. Het overleg met de als trekkers noodzakelijke grootwinkelbedrijven heeft in die perio de stil gelegen, maar er is wel een en ander gedaan, meldt een nota van Stadsontwikkeling, die Zijdeveld op voert. Er zijn in de afgelopen twaalf jaar 735 nieuwe woningen gebouwd, monu menten gerestaureerd, wegen en een tramlijn aangelegd, pleinen en straten opgeknapt, verkeersmaatregelen getrof fen en ultgaansactivitelten gestimuleerd.' Het inwonertal van het centrum steeg van 2200 naar 2540 en de daling van het inwonertal van de gehele gemeente werd tot staan gebracht. Wijziging van koopgewoonten en dus ook van bedrijfsvoering hebben de vraag naar meer winkelruimte in de bin nenstad gunstig beïnvloed. Het door trekken van de 's Gravelandseweg naar de nieuwbouwwijk Spaland met 3500 woningen geeft toekomstperspectief. De belangstelling groeit. Grootwinkelbedrijven, landelijke filiaalbedrijven en projectontwikkelaars hebben geruime tijd plannen voor grootschalige voorzieningen gepresen teerd, die volgens de wethouder onvol doende rekening hielden met de nog aanwezige historische structuur van de binnenstad. In heropend overleg Is mot C&A overeenstemming bereikt voor een combinatievestiging aan de Lange Kerkstraat, waarin Albert Heijn en Blok ker ook deelnemen. Op dit zogenaamde ABC-complex sluit een parkeergarage voor 350 auto's aan. De Hema heeft zich, toen dat de finitief was en met opzegging van de huur voor de noodvestiging was ge dreigd, bereid verklaard om te praten over nieuwbouw aan de Hoogstraat (na bij het Broersveld). Op de plek waar vroeger het RK weeshuis St. Imelda, la ter De Uitkijk, heeft gestaan. Met het Dirk van der Broekcon cern zijn besprekingen gaande over de bouw van een groot warenhuis aan de Buitenhavenweg, waarin een nieuwe su permarkt van Bas van de Heiden is op genomen en een parkeergarage voor 310 auto's. Deze nieuwbouw moet ver rijzen op het voormalige VROM-terrein en krijgt via een verlengde Van Deven- terstraat aansluiting op de Rotterdam- sedijk. Een derde parkeergarage is voorzien tussen nieuwbouwwoningen en enkele begane grondwinkels aan het Emmaplein. Tussen Broersvest en Broersveld kan in de gedachte van Zijdeveld een nieuwe kleine winkelpassage gebouwd worden in het zogenaamde Gat van Bol- mers. Dat is het open stuk naast Alja, genoemd naar Zijdevelds voorganger Bolmers, die het had gereserveerd voor de aanleg van een toegangsweg naar het hart van de binnenstad. Over de toekomst van de bestaande Passage laat de wethouder zich niet- uit. Op het Stadserf wil hij in aanslui ting op het Stadskantoor een multi functioneel overheidsgebouw met onder meer een theaterzaal, raadszaal, biblio theek, archief en bestuursgebouw. Woningen en nieuwe winkels zijn op de overige open plekken aan Stads erf, Lange Kerkstraat, Broersvest én achter de Hoogstraat gepland, 's Gravelandsweg/Broersvest, Rotterdam- sedijk en Gerrit Verboomstraat/Nieuwe Haven zijn aangewezen als ontsluitings- wegen voor automobilisten. De nota van Zijdeveld werd gis teren besproken in de raadscommissie voor Stadsontwikkeling en Milieuzaken en als zodanig goed ontvangen. Alleen Adri Reijnhout (D66) en Bart de Leede (PSP/PPR) namen afstand van de plan nen om de ABC-vestiging aan de Lange Kerkstraat te situeren. i 1 I:' *-v- I kW/'* Green Eagles In da kleedkamer: in bijna ongewijzigde samenstelling zal de ploeg in bet volgend seizoen in de promotie-divisie spelen Door Nick van der Sluis MAASSLUIS Amper vier en twintig uur na het behalen van de titel in de eerste divisie trainde Green Ea gles maandagavond alweer in de Wet houder Smithal. De kersverse basket balkampioen uit Maassluis ging over tot de orde van de dag, temeer daar deze ploeg het volgend seizoen in bij na ongewijzigde samenstelling in de promotie-divisie zal spelen. Geen re den derhalve om het ritme te versto ren. Elementum/Green Eagles heeft minder dan een jaar nodig gehad om het verloren gegane terrein te her overen. Aan het einde van het vorige basketbalseizoen degradeerde de Maassluiss ploeg kansloos uit de pro motie divisie. Is de ploeg misschien te klein voor het tafellaken, maar te groot voor het servet? Peter van der Sluys: „Daar be gint het op te lijken, hè? Maar de si tuatie is toch wel veranderd. Met na me de komst van Ed Zaal als trainer en coach is voor Green Eagies erg be langrijk geweest. Voor een topteam is het belangrijk dat de coach buiten de vereniging en daardoor gemakkelijker - boven de ploeg staat. Daarmee wil ik niet zeggen, dat de coach zich afstan delijk ten opzichte van de vereniging moet opstellen, maar het is nog altijd zo, dat vreemde ogen eerder dwingen. Een coach uit eigen kring stelt zich gemakkelijk wat familiair op tegenover de spelers. Hij kent ze vaak ook te goed." Peter van der Sluys kwam pas halverwege het seizoen in de Maas- sluise selectie. Daarvoor had hij een serieuze poging gedaan, bij Voorburg, voet aan de grond te krijgen in de promotie divisie, maar dat avontuur is hem niet goed bevallen, „ik kreeg te weinig speeltijd en als wat oudere speler (30 jaar, NvdS) verwacht je niet veel tijd op de bank te moeten slijten. ,ik werd, half december, goed bij Green Eagles opgevangen. Ja, er is voor mij een speler verdwenen. Lieu- we van Loon. Maar dat stuitte blijk baar niet op al te veel tegenstand, omdat Lieuwe toch maar 50% van de wedstrijden mee kon spelen. Hij is na melijk ook coach van de dames van Green Eagles." De belangrijkste verdienste van Peter van der Sluys is, dat hij gemak kelijk kan scoren en vaak op beslis sende momenten. In Maastricht heeft de Maassluise forward dat nog eens bewezen. In de slotfase waren het zijn treffers, twee vrije worpen en een doelpunt uit het veld, die de overwin ning en de titel voor Green Eagles vei lig stelde. Toch praat hij daar niet over, wel over het collectief van deze ploeg, de goede sfeer en het belang van een goede verdedigende taktiek. „De verdienste van Ed Zaal is zonder twijfel geweest, dat hij een ver dedigend concept heeft overgebracht, waarmee deze ploeg goed uit de voe ten kan. Kijk, ook het volgend seizoen zullen wij zonder een Amerikaan moe ten spelen. Moeten kunnen spelen, want er is geen geld. De pioeg, die zondagavond kampioen is geworden, zal in grote lijnen het volgend seizoen weer in de Wethouder Smithal trainen - en spelen. We zullen dus andere mid delen moeten zoeken om ons te kun nen handhaven. Ik denk, dat Voorburg ons de weg gewezen heeft. Die pioeg speelt ook zonder- Amerikaan, maar mag nu wel promoveren naar de ere divisie. Het kan dus wei. Lange, uitge balanceerde aanvallen spelen kan een oplossing zijn. We hebben een ploeg met een goede balans, centers, for wards en guards. Daarom bestrijd ik ook, dat we verrassend kampioen ge worden zijn. Green Eagles is de com petitie met een achterstand begon nen. Ed Zaal kwam pas laat definitief bij de ploeg, de voorbereiding was daarom niet optimaal en de start van de competitie (al snei een serie neder lagen) weinig hoopgevend. Green Ea gles is dus tot aan het laatste fluitsig naal op jacht geweest naar de toppo sitie. Een langdurige inhaalrace dus en met succes, dacht ik." Over de toekomst van Elementum/Green Eagles is Peter van der Sluys gematigd optimistisch. „Er is duidelijk beweging vanuit de jeugd, daarnaast is de gemiddeld leeftijd van de gepromoveerde ploeg niet erg hoog. Bovendien schat ik de sterkte van de mede-promovendi, Groningen en Early Bird uit Purmerend, lager in dan die van bijvoorbeeld het gedegra deerde" BVO." Wègaan inde eerste plaats spelen om ons te handhaven, niet om te promoveren." SCHIEDAM - De Neder landse Jeugdbond voor Natuurstu die afdeling Schiedam/Viaardingen houdt dit jaar een grote ledenwerf actie, cm het huidige minimale aan tal op te krikken. De NJN Schiedam/Viaardingen is aangeslo ten bij de landelijke organisatie en is er voor iedereen lussen de 12 en 23 jaar die 'tussen' Schiedam en Hoek van Holland woont. Doel van de NJN is het sa men uitoefenen van de gemeen schappelijke hobby, de veldbiologia. De NJN heeft als thuisbasis 'De Bos- hoek', het gebouw van de KNW op het Bachpleln in Schiedam. Voor meer informatie: R. Jacobs, tele foon: 4743407. SCHIEDAM De Schiedam- 68 CJV (Christelijke Jongeren Ver eniging) organiseert van 6 tot en met 13 augustus een zomorkamp voor kinderen van 7 tot en met 15 jaar In de bossen van het landgoed Den Treek te Leusden. Het kamphuis heeft een mo dern ingericht sariitair-gedeelte, met douches en toiietten. Dc keuken js ook in dit kamphuis, waar een vaste keukenstaf voor het eten en drinken za! zorgen. Er wordt geslapen in mo derne acht-persoonstenten. De kosten voor dit kamp be dragen ƒ132,50. Ook niet-leden van de CJV kunnen zich inschrijven. Voor verdere informatie: Paul Feel- ders (telefoon: 4268697) en Bram van der Tuyn (telefoon: 4264599). SCHIEDAM - Wijkcentrum 'De Erker' houdt op vrijdag 6 mei een gecombineerde kleding/- speelgoed/boekenbeurs. Omdat er op zo'n beurs altijd veel vraag is naar kinderkleding in de leeftijd van vier tot veertien jaar is met name deze kleding van harte welkom. Aangezien er al genoeg fraaie boe ken aanwezig zijn, kunnen deze niet worden ingeleverd. ledereen die het een en an der te koop wil aanbieden, kan het beste even bellen met De Erker (4267767 en 4263161). De kleding en het speelgoed kunnen tussen 09.00 en 11.00 uur worden ge bracht. De verkoop is van 13.00 tot 15.30 uur: Van. 17.3Q tot* 18.00 uur kan het nfèt-verkdchtê 'speelgoed en de kleding worden teruggehaald en wordt tevens de opbrengst uitge keerd, 'verminderd met twintig per cent organisatiekosten. SCHIEDAM fiet bestuur van de nieuwbakken zaalvoetbalvereniging UFO'86, een onderdeel van de recrea tiesport- en reisvereniging UFO'86, is van plan op korte termijn op zondag avond in de Sporthal Margriet een Schiedamse competitie op te zetten. Er hebben zich ai enkele teams voor deze competitie aangemeld, maar door het, aantal uren (minimaal zes) dat in de Sporthal moet worden afgenomen, kan de organisatie nog enkele andere ploe gen goed gebruiken. Aan deze competitie kan in feite iedereen meedoen, zowei dames als he ren in bijvoorbeeld familie-, vrienden-, straat-, bedrijfs-, en caféteams. Ook personen die geen formatie bij elkaar kunnen krijgen, zijn van harte welkom. Uit deze mensen zal dan weer een team worden samengesteld, dat voor UFO'86, zal uitkomen. Om alles zo 'legaal' mogelijk te doen, heeft de club, die in zes maanden van een 'gezellig onderonsje' tot een echte zaalvoetbaivereniging is uitge groeid met 68 leden, zich aangesloten bij de NCS (Nederlandse Culturele Sportbond), bij de Sportraad in Schie dam en bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Vlaardingen. Een ieder die inlichtingen wil over deze nieuwe competitie kan con tact opnemen met C. Kroone, telefoon: 4261341. Vrijdagavond is er in Klubhuis Zuid 'De Dwarsligger' (Dwarsstraat 42 in Schiedam) een into-avond over dit op merkelijke toernooi, dat in Vlaardingen, Maassluis en Maasland op de zondag avond al vele jaren succesvol draait. SCHiEDAM - De Wereld Winkel Schiedam organiseert vrijdag en zater dag twee Nicaragua-dagen. Centraal staan een aantal produkfen uit het Mid- denamerikaanse land zoals koffie, riet suiker, maar vooral bananen. Op vrijdag kunnen deze produkten tussen 10.00 en 16.00 uur op de hoek van de Grote Markt bij het Stadhuis worden gekocht, een dag later tijdens dezelfde uren op de Braderie Schiedam-Zuid, De opbrengst van de verkoop van de bananen komt ten goede aan het Ecodepa-project in Nicaragua. De boerenbond UNAG startte dit project drie jaar geleden. Het doe! is een keten van plattelandswinkels op te richten, le- r„ dere boer en boerin kan op die manier dicht bij huis en tegen betaalbare prij zen landbouwbenodigdheden, gereed schappen en huishoudartikelen kopen. De boeren en de boerinnen beheren de winkels zelf in coöperatief verband. Voor drie regio's in het noorden van Nicaragua heeft de UNAG steun ge vraagd aan een aantal Nederlandse or ganisaties: steun voor het opzetten van de winkels, de organisatie en het be heer, en de aanschaf van de eerste ba- sisbenodigheden. Zes Nederlandse organisaties (HIVOS, Landelijke Vereniging van We reldwinkels, Nicaragua Kommitee, Paulo Frelre Stichting, SNV en SOS Wereld handel) organiseren jaarlijks een Nica ragua-week om de aandacht te vragen voor het Ecodepa-project. De bananen- verkoop op 29 en 30 aprii is het start sein voor deze week. (waezowoen uededojho» GEOPEND van 8 mei tot 3 september 1988. Na het inleveren van de invulstrook, verkrijg baar op de voorverkoopadressen, en een goedlijkende pasfoto kunt u het abonne ment direkt, na betaling, meenemen op de volgende adressen: V.V.V. Buitenweg, Zwembad Zuid, Westfrankeiandsedijk 3, Bondsspaarbanken in Schiedam, Bondsspaarbanken in Viaardingen, Winkelhoeve (Holy), Bad Groenoord. Alléén in de voorverkoop, dus vóór 3 mei a-s. 30,- voor 4 maanden zwemmen!!! Tel. informatie 4 26 16 82 De voorverkoop duurt van 25 april t/m 7 mei. SCHIEDAM Het toernooi om het Schiedamse voetbalkampioenschap heeft dit jaar een verre van vlot verloop. Moesten er in de afgelopen drie weken ai verschillende wedstrijden om uiteen lopende redenen worden uitgesteld, gis teravond gingen opnieuw twee dueis (Martint-SVDPW,za en GTB-Excelsior' 20) niet door. Competitieleidster Nel Zuidema zit langzamerhand met de han den in het haar en overweegt dan ook veranderingen in het toernooischema. Schiedam zag gisteren in een pittige ontmoeting kans titelkandidaat SFC op 1-1 te houden. Lange tijd koes terde de fanatiek spelende ploeg van trainer Hans Ruytenberg een 1-0 voor sprong (strafschop benut door aanvoer der Ton Feelders), maar in de slotfase trok uitblinker Rob van Leeuwen alsnog de stand recht door een van de lat te- rugstuitende lob van de knap doorge broken Michael van Aiphen in het verla ten doel te koppen, 1-1. De verjaardag van SFC-trainer Martin Schaap (41) werd op die manier niet ontsierd met een pijnlijke nederlaag. Die zou zijn ploeg in een lastig parket hebben ge bracht wat betreft de prolongatie van het kampioenschap van Schiedam. HBSS had geen kind aan het zondagteam van SVDPW. Via treffers van Eric Olivier (3), Adri Bierhuizen en Faust van der Meer zegevierde de pioeg van trainer Ger Pijl glanzend met 5-0. Demos en DHS bleven op een teleur stellende 0-0 steken. Morgenavond staan GSS-Ursus en VVK-SW op de rol. Aanvang: 18.45 uur. SCHIEDAM De Schiedamse Invali den Sportvereniging De Ooievaars heeft van de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten vijf sportrolstoelen in bruikleen gekregen. De stoelen worden gestationeerd bij de uitieen van de Sportraad Zuid-Holland. Bij het Rotterdamse Filmfesti val International kennen ze hem ai ja renlang als 'tannis de Griek', maar niemand weet eigenlijk precies wie de ze mysterieuze Griek is en wat hij doet. Plotseling duikt hij in de Rotter damse, Schiedamse en Amsterdamse circuits op om even later, zo lijkt het althans, weer van de aardbodem te verdwijnen. Voor de korte tijd, al twin tig jaar lang, dat hij hier in Nederland even z'n gezicht laat zien kennen ze Yannis als een vooral intelligente man, met een bijzonder gevoel voor humor en een levensfilosofie die hem in de wandelgangen de bijnaam bezorgde van 'De Griekse wijsgeer.' Dat hij naast zijn wijsheid een op-en-top-gentleman is en ten alle tij- eten blijft, hoeft de insider niet te ver bazen. Yannis Vatzias, zoals hij voluit heet, werkte jarenlang voor het Griek se ministerie van Buitenlandse Zaken en zwierf in die tijd over de hele we reld. En nog steeds is hij 'wereldreizi ger'. Is het niet in Rotterdam dan kunt u hem weer plotseling tegen ko men in Kaïro, Moskou, Athene, Parijs, Berlijn of New York. Waar niet eigen lijk? Naast 'diplomaat' en reiziger is hij ook bekend als auteur van zeven romans, korte verhalen, essays en zelfs recentelijk van enige futoristische verhalen voor de Griekse Playboy. De scenario's in zijn verhalen hebben meestal te maken 'met de dreigende vernietiging van de aarde en de vele mogelijkheden om dit te voorkomen'. In feite science fiction, maar daarin altijd wat verwerkt van de huidige wereldconflicten. In zijn verha len, waarin vaak geheime diensten manipuleren en opereren, blijkt hij ook 'ziener' te zijn. Zo beschreef hij lang van tevoren de rampen met de Ameri kaanse spaceshuttle, de kerncentrale ramp, zoals die later in Tsjernobyi plaatsvond en de grote omwenteling in de Sovjet-Unie. En dit beschreef hij in de tijd dat de Russische president Breznjev nog leefde. Hoe kon je die dingen in hemelsnaam van tevoren nu weten? Yannis Vatzias: „Dat soort din gen weet je niet, maar pluk je als een ontvangende antenne, zoals een ra- darfitation, uit de lucht. Het heeft niets te maken met koffiedik-kijkerij, eerder met het analyseren van het wereldge beuren. Als je jaren van tevoren hoort en leest dat het economisch systeem in Rusland geheel is vastgelopen, ja, zelfs achteruit holt, dan voel je op je klompen aan dat vroeger of later daar een 'aardverschuiving' plaatsvindt. Met de komst van Gorbatsjov en zijn 'glasnost' is dit dus uiteindelijk ge beurd. Hetzelfde geldt voor de rampen met de spaceshutile en Tsjernobyi. Lang voordat die rampen daadwerke lijk plaatsvonden was er al iets mis met het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma. En zo was het in feite ook met de waarschuwende signalen uit de Sovjet-Unie over onbetrouwbare kerncentrales. Weliswaar beschreef ik de ramp in Rusland met een van hun centrales, maar kon natuurlijk nooit weten dat het uitgerekend Tsjernobyi zou zijn." Waf staat ons verder in de toekomst te wachten? Yannis Vatzias: „Niets staat vast. Het lot bepaalt niet. Wel het lot van een dreigende vernietiging, als we met z'n allen, met name de regeringen in de wereld, daar niet snel iets daad werkelijks aan doen. De natuur, door de mens langzaam verkracht, gaat zich vroeger of later op diezelfde mens wreken. En dat later wordt steeds vroeger... Je ziet het rondom je heen ge beuren, ook hier viak bij huis. Giste ren liep ik even in jullie Kraiingse Bos. Toen ik daar voor het eerst, nu vijftien jaar geleden liep, was het een mooi groen bos. Nu zie je in datzelfde Kra iingse Bos overal dode bomen, lang zaam afstervende bomen als gevolg van zure regen en sterke milieuveront reiniging. Ga zelf maar kijken, het zijn tekenen aan de wand. De natuur zelf waarschuwt, schreeuwt het uit, alieen de mens blijft ziende blind en horende doof. Overal op de wereld vinden grote klimatologische veranderingen plaats, een van de redenen waarom jullie in het afgelopen jaar geen winter Da Griekse 'wijsgeer' Yannis Vatzias: „Velg altijd de natuur, werk er nooit tegen in!" hebben gehad en op anaere delen van de aarde, zoals de Amerikaanse staat Florida, weer wel. Zeifs in Arabische landen heeft het voor de eerste keer sinds mensenheugenis gesneeuwd!" In Yannis filosfie moeten we ■net z'n allen weer terug naar de na tuur, de natuur voigen en niet tegen de natuur in werken. Zo niet, dan werkt de natuur met gigantische krachten tegen ons in. De Griekse 'wijsgeer' weet nog veel meer over aanstaande aardver schuivingen, nieuwe rampen met kern centrales en grote op komst zijnde weersveranderingen. In het najaar hoop ik Yannis weer te zien op de Olympus in Athene, waar ik hem jaren terug voor het eerst ontmoette. Van zelfsprekend om u van het komende wereldgebeuren op de hoogte te hou den. s,

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1