Opk kker voor 9 ilnderboerderi B Nieuwe contactlenzen voor dichtbij èn veraf... w SfcANVC 7 Brand in opslagruimte Slaauw toch terug bij politie! STUNTWERK OP NOORD- MOLEN DE ERKER HERSTELT OP KONINGINNEDAG POPFESTIVALTRADITIE Foto-expositie over Schietlam in Museum-auta - Nederlandse primeur bij Argus - Rock en pop in 't Podium 'Dichtbij' en 'veraf' uniek in één lens samengebracht! m PAGINA 16 Het Vrije Volk SCHIEDAMDONDERDAG 28 APRIL 1988 Viering eerste mei in 'In Den Rode Koffer' SSSN zoekt met spoed computer hobbyist Zeven jongens belagen fietser W8 Leerlingen van Scholengemeenschap 'Buiten de Veste' halen geld op voor eigenaar Jan Bakker, die na brute slachtpartij ernstig gedupeerd was. Goed nieuws, voor u die nu een dubbelfocus bril (nodig) heeft maar eigenlijk liever contact lenzen zou wilien dragen! 'Dichtbij' en 'veraf in één lens Tot voor kort was het niet goed mogelijk in één lens een 'dichtbij' cn 'veraf cor rectie samen te brengen. Er is veel geëxperimen teerd met lenzen weike in wezen leken op de dubbel focus-glazen bij brillen, !n de meeste gevallen echter zonder bevre digend resultaat. Nu is er de Diffrax-bifocale contactlens Nu vindt u bij Argus de zogenaamde Diffrax- lens die op een geheel ander, uniek idee is geba seerd. Dit concept, en de verfijning daarvan, is het resultaat van twee jaar research en onder zoek inde Piikinglon klinieken in het noorden van Wales. De testen bij ruim tweehonderd cliënten waren dermate positief dat de Diffrax- lens nu bij Argus (als een van de eerste in Nederland!) verkrijgbaar is. Onzichtbaar en onge merkt alles goed zien! Nagenoeg iedereen die 'gewone' (harde, zuurstof- doorlatende) contactlenzen kan dragen is ook geschikt voor de bifocaie Diffrax- iens. Na een vergelijkbare gewenningsperiode zult u merken dat u probleemloos dichtbij en veraf alles goed kunt zien. Zo merkt u ook niets bijzonders wanneer u bijvoorbeeld vanuit een boek plotseling in de verte kijkt. U blijft scherp zien! Uitnodiging voor een test Zoals gezegd treft u bij Argus een van de eerste sets in Nederland! U wordt uitgenodigd voor een vrijblijvende test. Argus geeft u alle informatie en bijzonderheden. En adviseert u deskundig over de mogelijkheden èn onmoge lijkheden met deze nieuwe, revolutionaire Diffrax-lenzen. Er gaat een wereld voor u open. Welkom! Koningshoek tei (01899) 19039 M POSTMAP REACTIES: TEL. (OIO) 4004400 11.00 -13.00 U. SCHIEDAM Het hoogtepunt van de Schiedamse Molendagen, die dit jaar van vrijdag 6 tot en met zondag 15 mei worden gehouden, moet het onder deel' 'Rondje Molen' worden. Op zater dag .14 mei, de belangrijkste én drukst- bezóchte (landelijke) molendag, zullen vier-stuntmensen (Remco den Heeten, Martijn de Jong, Lucien Lafleur en Bram Wijers) zich vanaf 13,00 uur laten vast binden aan de wieken van De Noordmo len, 'waarna de wieken zullen gaan rond draaien. Aan dit spectaculaire stuntwerk is een prijsvraag verbonden. Tot 11 mei kan iedereen op speciale inschrijfformu lieren voor ƒ2,50 een gokje wagen wel ke stuntman dit ronddraaien het langst zal volhouden. Deze formulieren zijn verkrijgbaar bij de VVV-Schiedam, de Hema, Het Stadskantoor, de café-res taurants De Noordmolen, De Mouterij en de Mallemolen, alsmede bij de mo lenwinkels in De Vrijheid en De Walvis en kunnen op die adressen ook weer worden ingeleverd. De opbrengst (na aftrek van de kosten van het stuntteam) van deze ac tie is bestemd voor de herbouw van molen De Palmboom. Het NOS-journaal komt weliicht opnamen maken van deze originele 'molenstunt'. SCHIEDAM - Da traditio nele viering van 1 Mei, de Dag van de Arbeid, start zondag met het hijsen van de rode vlag op de Gro te Markt door PvdA-afdelingsvoor- zitter Peter Stadhouders. Daarna wordt er vanaf 12.30 uur een bij eenkomst gehouden in zaal 'In den Rode Koffer' aan de Tuiniaan 50, het voormalige 'rooie pakhuis'. Om ongeveer 13.00 uur zal daar het feestelijke programma beginnen, dat gericht is op de ge schiedenis van het socialisme in Schiedam en in Nederland. Er is dit jaar geen spreker uitgenodigd. In de vorm van een quiz en met gebruik van dia's en geluid zal de middag op; een leuke.en informa tieve manier-worden-doorgebracht. Uit handen van Mariska Vreeswijk neemt Jan Bakker (met naast hem z'n zoontje Danny) de dikke envelop met geld dankbaar in ontvangt. Verder van links naar rechts: Farah Chauory. Jan-Willem de Boer, Josiene van der Graaf, stagiare Willem van den Bergne en uiterst rechts Menno Sprong. SCHIEDAM Elke keer als hij weer bij z'n boerderijtje langs de Pol dervaart aankomt, hoopt Jan Bakker al les heelhuids aan te treffen. De brute slachtpartij in het laatste weekeinde van maart is de toevallig vandaag 34 jaar geworden veehandelaar nog niet verge ten. Het feit dat de daders (nog?) niet gepakt zijn, zal aan die geringe ge moedsrust zeker debet zijn. Gisteren ontving Bakker op z'n knusse boerderij 'De Polderhoeve' evenwel een welkome opkikker. Een de legatie van de Schiedamse scholenge meenschap 'Buiten de Veste' kwam met een dikke envelop met geld op bezoek om het door de onzinnige moordpartij danig uitgedunde dierenbestand (bok ken, geiten, kalkoenen, pareihoenders en kippen werden ter plaatse geslacht en meegenomen) weer enigszins-op peil - te brengen. - -- „Dit is grandioos," glunderde Bakker, nadat Mariska Vreeswijk ('We hopen dat het nooit meer gebeurd') het bedrag van 790 gulen en twintig cent had overhandigd. „Ik' had ai lang niet meer op enige steun van wie dan ook gerekend." De Schiedammer, die a! veertien jaar op het land tussen de spoorbaan en de Poldervaart met de hulp van Nico Schaap ais hobby ('Noem het maar ge rust een obsessie') dieren verzorgt, voeit zich vooral door de plaatselijke politie in de steek gelaten. „Er is niet één agent destijds komen kijken, terwij! er duidelijke sporen van vingerafdruk ken en voetstappen in het overal liggen de bloed te bespeuren waren. Ik werd gewoon niet serieus genomen. „Na de aangifte kreeg ik 'n velle tje met vier regels mee, waarop de ver miste dieren stonden vermeid. Meer niei. Ik heb ook nooit meer, iets van de politie gehoord. Ja, laatst werd er een dode kat met een steen om z'n nek uit de poldervaart gevist en toen stonden er plotseling vier agenten bij. En ais ik dadelijk in het donker zonder achterlicht op m'n fietsje rijd, kan ik een prent ver wachten. Een slachtpartij op een kinder boerderij laten ze echter zomaar passe ren. Schandalig gewoon." Hoewei 'De Polderhoeve' een particuliere boerderij is, heeft Jan Bak ker regelmatig scholieren van de nabij gelegen scholengemeenschappen 'Bui ten de Veste' en Spieringshoek te gast. „Ze zijn altijd van harte welkom. Vaak worden er hier biologie- en tekenlessen gegeven en is het op en rond de boer derij een drukte van belang." Via een stukje in de krant wer den de leerlingen van klas 1C van 'Bui ten de Veste' op de trieste gebeurtenis sen op 'hun' boerderij attent gemaakt. „De verontwaardiging was groot," weet ieraar Menno Sprong zich nog goed te herinneren. „Spontaan kwam het idee op om geld voor de heer Bakker in te zamelen, maar aangezien de meeste leerlingen niet vee! bij zich hadden, be sloten we het op een andere manier aan te pakken." Collega Jan-Willem de Boer: „We hebben toen in samenwerking met vrijwilligers van wijkcentrum De Erker, die voor de muziek, het licht en het po dium hebben gezorgd, een grote feest avond in de school gehouden. Via de entreegelden (minimaal een knaak, maximaal vijf gulden) en de verkoop van frisdrank kwamen we uiteindelijk op het bedrag van-ƒ790,20. Bovendien heeft de vader van onze plaatsvervangend di recteur Van Bergen, die in Noord-Hol land op een boerderij woont, een iam toegezegd. Hij liet z'n zoon daarvoor wel eerst een paar stallen schoonma ken, maar dat had onze directeur er ui teraard graag voor over." SCHIEDAM De viering van Koninginnedag za! in Schiedam dit jaar opnieuw wijkgericht zijn. Hoewei in Noord (met name Kethei) en Zuid zoals gebruikelijk het meeste feestgedruis plaatsvindt, blijven (uiteraard) het cen trum en de andere wijken zaterdag niet achter. Vooral het Westen probeert via een flinke krachtsinspanning van een enthousiast team van wijkcentrum 'De Erker' het succes van vorig jaar te eve naren en als het even kan te overtref fen. Met de organisatie van een gra tis popfestival in de openlucht, van 12.00 tot 17.45 uur op het plein naast het wijkgebouw, wii men 'voorzichtig' een traditie in ere herstellen. Vroeger waren er immers dergelijke popfestivals op De Plantage, het Spinhuispad en Sportpark Harga. Het volledige programma ziet er als volgt uit: Vrijdag 29 april: 21.00 uur: Lam pionoptocht door Het Westen, opstellen vóór 'De Erker' in de Jan van Avenne- straat. Muzikale begeleiding door Har monie-orkest 'Harpe Davids'. Zaterdag 30 april: 08.00 uur. Lui den van alle kerkklokken gedurende vijf minuten. Uitsteken van de vlaggen. 09.00 uur: Aubade door de leer lingen van de scholen in Kethei en Groenoord op het plein vóór de Neder lands Hervormde Kerk in Kethei aan het Noordeinde. De zang wordt geleid door de bekende koordirigent Frans van Rhijn en muzikaal begeleid door de pia nist Kees van der Meer en het Harmo nie-orkest 'Sint Radboud'. 10.00 uur: Feestelijke start van de Kethelse Feestmarkt in het oude dorpscentrum. Deze markt duurt tot 17.00 uur. De organisatie is in handen van de Oranjevereniging 'Wilhelmina'. 10.00 uur: Schietwedstrijden om onder meer het Open Kampioenschap van Schiedam in het clubgebouw van de Schietsportvereniging 'Schiedam', Lange Haven 57a. De wedstrijden, die worden gehouden met luchtgeweren, zullen duren tot 22.00 uur, waarna aan sluitend de prijsuitreiking zal plaatsvin- den. 10.00 uun Opening van de door de Middenstandsbedrijven Schiedarri- Zuid georganiseerde grootse Braderie in de Groenelaan. Deze duurt tot 17.00 uur. 10.00 uun Oranjebraderie op en rond de Hoogstraat, met clowns, straat toneel, muziek, een oude Engelse bier wagen en een looporkest. 20.00 uur: Oranjebal in wijkcen trum De Erker, met levende muziek van de band Digi Sounds. Toegangsprijs: 3,50. Einde 01.00 uur. 20.00 uur: Oranjebal in het cen trum van Kethei, met levende muziek tot 24.00 uur. 20.00 uur: Taptoe in de Sporthal Margriet, met medewerking van Ambro ses, Juliana, OBK, Jeugd Rijnmond band, Harpe Davids, Gusto en de Majo- rettenpeiotons: Juliana, Gusto, OBK en Harpe Davids. De toegang is gratis. Traditiegetrouw zuilen in de wij ken weer enkele jeugdactiviteiten wor den gehouden. Dat programma ziet er aldus uit: WESTEN (De Erker): 12.00 uur. Ballonwedstrijd. 12.30 uur Straattekenën. 13.30 uur: Kinderspelen. 12.00 uur: Rommelmarkt. 12.00 uur: Popfestival, met optre-, den van zes bands. ZUIDEN (Zuiderkwartier, lelie straat 10): 10.00 uur: Straattekenen. 14.00 uur Ballonwedstrijd. NIEUWLAND (Buurthuis Nieuw- iand, Albardastraat): 10.15 uur: Straattekenen op de Nolenslaan, tegenover de Bondsspaar bank. 13.30 uur Film. NOORD (Schoolplein 'Juliana- school' Vlaardingseweg 23): 10.00 uur: Luchtkussen op de Feestmarkt in Kethei, gratis voor de jeugd. Het zeekadetten korps Jacob van Heemskerck geven demonstraties en oefeningen. 11.00 uur Straattekenen. (INGEZONDEN MEDEDELING) OOGMERK OPTICIEN Lid van de vereniging Oogmerk-Opticiens Ucw ven een voorwerp op af slond Ltcm var een voo'wefp Concentrisch hoiogtom Gegraveerde concentrische zones splitsen de lichtgolven en concentreren die in twee beefden BeekJ op hei netvlies DetOe Deefoen jijft scherp Het geheim van de Diffrax bifocaie lens is de centrale 'diflraktiezone' van 5mm doorsnede. Deze zone bestaat uit een reeks 'ringen' welke m mikroskopische klem relief zijn aangebracht. Hierdoor kunt uèn dichtbij en veraf goed zien. De Diffrax-lens is een harde, zuurstofdooria- tende lens met een totale diameier van 9,5 mm. Argus is ANVC-contactlensspecialist. Dit wil zeggen dat Argus door de Algemene Neder landse Vereniging van Contactlensspeciaiisten erkend is. Als u weet dat aan deze erkenning een acht jarige studie voorafgaat, dan kunt u zich voor stellen dat Argus zeer gedegen deskundigheid m huis heeft. Bovendien zijn er bij Argus élke dag van de week contactlens-specialisten aanwezig; zij kunnen u dus altijd zeer snel van dienst zijn! Attentie: Op 30 april, koninginnedag, zijn wij gesloten Schiedam: Oraniestraat 19-tel, (010)4738700 Maassluis: VSaardingen (OPTIEK DE BRUIN): Korte Hoogstraat 23 - tel. (010) 4348450 SCHIEDAM In het café Podi um aan de Lange Haven 28 treedt vrij dag vanaf 22.30 uur (entree ƒ2,50) de Maassluise steady rockformatie 'Story of Bhar' op. Deze band begon een aan tal jaar geleden 'voor de gein' als drie mansformatie. Na een aantal wisselin gen en na de afgelopen maanden in de oefenruimte te hebben gezeten, is de groep thans klaar om de vaderlandse poppodia te bestormen. De formatie staat garant voor een stevige portie swing: ruige rock wordt afgewisseld met nummers die de bloeddruk wat omlaag brengen, om deze vervolgens weer tot het kookpunt te laten stijgen. Een dag later verzorgt 'Kick the Habit' in café Podium vanaf 22.30 uur (entree vier gulden) een optreden. Deze SCHIEDAM - De Stichting Sa menlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) zoekt wegens het plotselinge vertrek van één van de medewerkers met spoed een eomputer-hobbyïsV die op vrijdagmiddag van 16.00 tot 17.30 uur op vrijwillige basis een computer oriëntatiecursus kan geven voor acht deelnemers van 11 tot 13 jaar. Er zijn nog vijf weken te gaan. Voor een nieuw te starten cursus in september worden begeleiders ge zocht voor kinder- en volwassenengroe- pen. Er wordt gewerkt met een Commo- dore-64. Voor informatie en/of aanmel ding: Frederica van der Klugt, telefoon: 4701267 en 4702207. SCHIEDAM De politie van Schiedam heeft gisteravond twee Schie dammers van veertien jaar aangehou den, die ervan worden verdacht eerder op de avond een leeftijdgenoot te heb ben aangevallen. Het slachtoffer, samen met een vriend rijdend op de Broers- vest, werd door een groepje van zeven jongens van zijn fiets gesleurd, kreeg enkele klappen tö verwerken en werd gedwongen zijn jas af te geven. De poli tie hoopt via de twee aangehouden jon gelui achter de identiteit van de overige vijf jongens Ie komen. De zevenjarige Murat moest gis termiddag ter observatie naar het Schielandziekenhuis worden vervoerd, nadat hij vanaf Station Nieuwland was gevallen en ruim een meter lager op de trambaan terecht was gekomen. Uit een opslagruimte in een re novatiewoning aan de Burgemeester van Haareniaan werd een duoblok ter waarde van tweehonderd gulden mee genomen. zesmansformatie uit Schiedam en om streken kan bogen op een ruime muzi kale ervaring. Liefst drie leden van de band nemen de composities voor hun rekening, waardoor er een grote variatie in het repertoire zit. Pop, improvisatie, ZuidrAmerikaans en zelfs de Oosterse mystiek vormen de bestanddelen van de muziek. 'Kick the Habit' streeft er dan ook naar bruggen te slaan tussen de verschillende muziekstijlen. SCHIEDAM in opdracht van de Gemeente Schiedam heeft de beel dende kunstenaar en fotograaf Gerard van Soest een 37-tal foto's gemaakt in Schiedam en ommelanden die van 29 april tot en met 8 mei in de aula van het Stedelijk Museum Schiedam getoond zullen worden. De toto's, waarop molens, ker ken en havens uiteraard niet ontbreken, laten oud en nieuw Schiedam zien, met humor en beklemming, in opbouw en afbraak, rustiek en in actie. Een 'origi nele 'kijk' dus op de stad Schiedam, die een bezoekje aan het (gratis toeganke lijke) museum aan de Hoogstraat 112 ten volle verdient. SCHIEDAM Een brand in de vuilopsiagplaats van de VAM aan de Paralleiweg heeft de brandweer van nacht het nodige werk bezorgd. Om kwart voor een werd het vuur, door on bekende oorzaak ontstaan, ontdekt, waarna pas rond de klok van half vier de brandweer gereed was met blussen. Fantastisch feest gisteren in het Rotterdamse Stadhuis. En groot nieuws voor het Rotterdamse politie korps. Blaauw is amper bij het korps weggegaan of Blaauw komt toch weer terug! Neen, niet Jan, maar Hans Blaauw, zijn zoon. En wat lijken die twee op elkaar. Ongelooflijk, als als twee druppels water. Tijdens het afscheid van zijn vader in de Burgerzaal vroeg ik Blaauw jr.: Wat ga je later doen? Ook bij de politie? Hans Blaauw, een hele nuchte re vent, net als zijn vader Jan: „Dat sluit ik zeker niet uit. Maar eerst moet ik mijn rechtenstudie aan de Erasmus Universiteit afmaken. Daarna wil ik best wel bij het politiekorps." In Rotterdam? Hans Blaauw: „Ja zeker, in Rotterdam! Daar gaat mijn voorkeur naar uit. Maar ja, d'r zijn heel wat mensen die politieman willen worden en velen komen niet door de strenge keuring en toelatingseisen. Wat dat betreft heb je een keiharde concur rentiestrijd." Maar u heeft in ieder geval uw naam mee. Hans Blaauw, lachend: „Ja, of tegen, ik weet het niet. En bij sommi gen misschien wel mee. In ieder gevai ga ik proberen bij het Rotterdamse politiekorps in dienst te komen." Moeilijke vraag misschien, maar wat vindt u van uw vader Hans Blaauw: „Fantastische vader natuurlijk. Ik ga wel eens sa men met hem fietsen, meestal kleine stukjes. Een keer reed ik met hem honderd kilometer. Alleen van die he le lange afstanden die hij aflegt, zo van Noord-Schotland naar Zuid-En- geland, dat is niets voor mij. Ik houd meer van voetballen en speel als rechtsback in het eerste elftal van W/ Kans Blaauw: ..In ieder geval ga ik het proberen... 'Oma' Leida Blaauw: ..Jan was al tijd aan het opscheppen an doen!" TOGB," aldus Hans. Dezelfde vraag, maar dan an ders gesteld natuurlijk, vroeg ik even later aan de moeder van hoofdcom missaris Blaauw, mevrouw Aleida Ma ria Blaauw (88). Misschien moeilijk voor u om te beantwoordenmaar wat vindt u van uw zoon Jan? Mevrouw Leida Blaauw: „Jan is mijn vijfde kind en als die anderen vroeger in de zandbak zaten te spe len dan stond hij er altijd voor. Dat zag ik als ik zo eens uit het raampje keek. Hij, Jan dus, was altijd aan het opscheppen en aan het doen. Hij wist het altijd, hij was de baas, toen al. En hij was de vijfde pas hè. ik heb zeven zonen en drie meisjes, maar hij was de geboren leider." Uw man, de vader van Jan, was toch ook politieman? Mevrouw Leida Blaauw: „Ja er ik ben 62 jaar getrouwd geweest met Johannes Albertus. Mijn man is nu drie jaar dood. Hij was in Groningen bij de rijkspolitie begonnen en we zijn wel in zes verschiliende plaatsen ge weest. Dat betekende elke keer weer verhuizen, elke keer als hij werd be vorderd. Maar Johannes heeft het al tijd met mij goed gemaakt. Zelf ben ik gezond, houd zelf nog m'n kamer bij en elke dag ga ik een paar uur wandelen. Vroeger deed ik dat samen met mijn man, maar ja, een keer houdt het op, hè. Heel jam mer is dat," aldus de moeder van de hoofdcommissaris. De allerlaatste vraag voor de op 1 mei scheidende Jan Blaauw zelf. Wat gaat u doen als u eindelijk vrij bent op de Dag van de Arbeid? Jan Blaauw met die bekende twinkeling in zijn ogen: „Wat dacht je? Lekker hard werken. Dus fietsen, in de polder!"

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1