Muzikale krakers maken er 't beste van Openluchttheater in de steigers NIEUW OVERAL PLAATSBAAR NIEUW NIEUW ff— Het Vrije Volk SCHIEDAM op en rondom feestdagen 'Heren buschauffeurs, liever op de tram?' ACHTER DE KRANT lil TOILET Werk aan Nieuwe Maasstraat Tentoonstelling over apartheid Sinterklaas opent 'Kinderboeken boven' Speakers Corner zoekt sprekers Rijnhotel heropent 18 mei JSM POSTMAN PAGINA 14 VRIJDAG 29 APRIL 1988 In ploegendienst houden vastberaden leden van korps Gusto een pand aan de Warande bezet, totdat ze van wethouder Hafkamp uitsluitsel krijgen over de toekomste accommodatie van hun vereniging Rock Roil VOORDELEN eenvoudige installatie. SPECIFfKATIE PATENT TOEPASSING HET FUNKTIONEREN 1284.- inkl. BTW excl. zitting TECHNISCH INSTAlUtlEIEQRU' 2 X BELLEN SCHIEDAM Terwijl de tam boers, trompetters en majorettes van muziekkorps Gusto in het Sterrenbos hard aan het oefenen zijn voor de grote Taptoe {morgenavond in Sporthal Mar griet) houden Chris Jansen en Remco Bierma blijmoedig de wacht in de ge kraakte school aan de Warande 150. De koffie pruttelt, de gaskachel brandt en de televisie vraagt om aandacht. „We proberen er in een soort ploegendienst het beste van te maken," zegt Chris Jansen (43), die evenals Remco Bierma (18) dag en nacht in het pand te vinden is en alleen om te dou chen even naar huis gaat. „In feite is het hier best gezellig. We leggen een biljartje, doen een spelletje en kletsen heel wat af. Binnenkort komt er zelfs nog een tafeltennistafel bij. „Maar dat neemt natuurlijk niet weg, dat we allemaal heel graag zo snel mogelijk zekerheid willen hebben over onze toekomst. De wethouder heeft echter nog steeds niets van zich laten horen. En zolang we door de gemeente worden genegeerd, blijven we hier zit ten. Als het echt moet, houden we deze actie maandenlang vol." Precies een week geleden be- - sloot 'de harde kern' van Gusto tot ac- tie over te gaan, toen bekend werd dat het voormalige schoolgebouw aan de Zalmstraat door burgemeester en wet- houders onverwacht en tegen eerder gemaakte afspraken in als atelierruimte was toegewezen aan een handvol kun stenaars. Dat was een klap in het ge zicht van de aloude muziekvereniging uit Schiedam-Zuid, die al maanden naar een ander onderkomen uitkijkt, aange zien het huidige pand aan de Maasdijk op instorten staat. „Hier valt met een beetje goede wil best iets van te maken," doelt Rem co Bierma op het gekraakte pand aan de Warande. „We hebben in de afgelo pen week al tal van karweitjes gedaan. Het dak is gerepareerd en schoonge maakt, het puin is uit de gangen ver dwenen, alle ramen zijn gelapt, kortom het begin? er langzamerhand een beetje op te lijken;"'; V 'U! Als het aan de 47 leden van Gus to ligt, blijft de vereniging voortaan en met toestemming van 'hogerhand' aan de '-Warande- gesitueerd. - „Vooropge steld dat we ons uiteraard liever nog in de Zalmstraat zouden vestigen samen met Sportvereniging Arma en de Turkse Vrouwenbeweging, is dit gebouw een prima alternatief," meent Jansen. „We zullen hier en daar een muurtje moeten slopen en er zal bijvoorbeeld dubbele beglazing dienen te komen om geluids overlast voor de buurt te voorkomen. „Dat vormt evenwel geen enkel probleem, we hebben in de club vak mensen genoeg. Bovendien, en dat wordt nog wei eens door de mensen vergeten, zijn we helemaal niet te be roerd om huur aan de gemeente te be-' talen. Het gaat ons niet zozeer om het geld, als wel om een goede oefen- en ontmoetingsruimte, die met het oog op onze vele jeugdige leden dicht bij huis moet liggen." Van alle kanten mochten de standvastige leden van Gusto al steun voor hun opmerkelijke kraakactie on dervinden. Andere muziekverenigingen, de D66-fractie, bewonersverenigingen en buurtbewoners gaven ieder op hun eigen manier blijk van hun sympathie en meeleven. „Die morele steun is fantas tisch, maar in materiële zin hebben we evenmin te klagen," glimlacht p.r.- vrouw Pleun Altorf, die samen met echt genoot en Gusto-voorzitter Joop op dit moment een tamelijk ontwricht gezinsle ven leidt. „Electriciteit, water, gordijnen, koffie, suiker, je kunt het zo gek niet op noemen of we krijgen het wel aangebo den van sympathisanten. Eerst was er bij sommige mensen enige aarzeling. 'Zitten jullie echt in dat pand in de Wa rande?' vroegen ze dan. Niet zó vreemd, want de vereniging Gusto heeft in al die jaren een goede naam opge bouwd en 'kraken' verwacht je dan mis schien niet van zo'n keurige club. Maar iedereen geeft ons groot gelijk als ze onze beweegredenen hebben aange hoord." Vastberaden: „Binnenkort hóu den we een kleine enquête onder de be woners van de Warande en omstreken. Mocht daarujt blijken dat ze ons liever, kwijt dan rijk zijn, trekken.we onmiddel-; lijk ónze consequenties. Dan fiebben we op deze plek verloren en gaan we er gens anders aan de slag. Maar als ik al die positieve reacties dié we tot dusver uit de buurf-hebben"gekregen, afweeg' tegen de negatieve, dan hoeven we daarvoor echt niet bang te zijn." SCHIEDAM Hoewel de Open bare Nutsbedrijven op alle komende zon- en feestdagen voor storingen in de levering van energie, drinkwater, radio en tv-signaien bereikbaar blijven, treedt er in sommige gevallen toch een wijzi ging op in de dienstuitvoering van de verschillende gemeentelijke instanties. Morgen is de Havendienst gesloten, evenals het Vuiloverlaadstation aan de Parallelweg. SCHIEDAM Op maandag 2 mei begint de asfaltering en herbestra ting van de Nieuwe Maasstraat, tussen de Lekstraat en het Rozenburgerplein in Schiedam-Zuid. Er wordt naar gestreefd het werk vóór de bouwvakvakantie ge reed te hebben. Dit is mede afhankelijk van de weersomstandigheden. Omleidingsroutes voor het ver keer zullen met oranje omleidingsbor den worden gegeven. Er wordt (uiter aard) getracht om de overlast voor het verkeer tot een minimum te beperken. Op zondag 1 mei houdt de Ha vendienst extra brug- en sluisopeningen voor de pleziervaart aan weerszijden van de gemeente, zowel om 08.00 uur 's morgens als om 19.00 en 22.00 uur 's avonds. Echter 's avonds is alleen door vaart (te 19.15 en 20.30 uur) door de stad mogelijk. Op donderdag 5 mei, Bevrij dingsdag, zijn de kantoren van de Openbare Nutsbedrijven en de Haven dienst gesloten. Wel wordt die dag het huisvuil- en bedrijfsvuil ingezameld. Het grofvuil wordt woensdag 4 mei ingeza meld. Het Vuiloverlaadstation is op 5 mei gewoon geopend. Op donderdag 12 mei, Hemel vaartsdag, zijn de Openbare Nutsbedrij ven en de Havendienst gesloten. De huisvuildiensten verschuiven naar maandag 16 mei, de zogenaamde dub bele ophaaldag. Het grof huisvuil wordt woensdag 11 n si opgehaald. Op maandag 23 mei, Tweede Pinksterdag, wordt er geen huisvuil in gezameld. De huisvuildiensten verschui ven naar donderdag 26 mei. Het grof huisvuil wordt woensdag 25 mei ingeza meld. De Havendienst houdt de extra openingen ten behoeve van de plezier vaart op maandag 23 mei in plaats van zondag 22 mei. SCHIEDAM De voorbereidin gen voor de vijf opvoeringen op 3, 5, 6, 7 en 8 mei van 'Het Spul van Joncker Franssen Oorloch' zijn in volle gang. Woensdag werd er een begin gemaakt met de opbouw van het tijdelijke open luchttheater bij de Ruïne. Slaven burgs' Bouwbedrijven brengt deze week een draagconstructie aan, waarop maandag 2 mei de tribune wordt geplaatst. Gisteren werd het door SSN Bouwmaatschappij ter beschikking ge stelde steigermateriaal bij dè Ruïne af geleverd. Leerlingen van de Rijnmond MTS en de LTS Schieland zullen met behulp van dit steigermateriaal de mu ren van het tijdelijke theater monteren en een regiebrug bouwen. De muren worden aan de bin nenkant van decormateriaal voorzien. Verder worden de decorstukken op het 'toneel' (de betonplaat naast de tribune) geplaatst. Het door Michel Snoep ver vaardigde decorwerk werd gisteren met een ponton van de Havendienst aange voerd vanaf het ONS-complex en op de kade van Pompfontijne aan de Over- schiesestraat gedeponeerd. Nadat in aansluiting op de tribu- nebouw de regiebrug is gemonteerd, kunnen de voorzieningen voor het licht en het geluid worden aangebracht on der leiding van technici van het Passa getheater. Op 3 mei ten slotte zal nog een grote tent worden opgebouwd voor de middeleeuwse herberg. In verband met de vijf opvoerin gen van 'Het Spul van Joncker Franssen Oorloch' worden er enkele verkeers maatregelen getroffen om geluidshinder uit de omgeving zoveel mogelijk te be perken. Kort voor de aanvang van de voorstelling op genoemde dagen zal een gedeelte van de Broersvest worden.af- gesloten. Doorgaand verkeer zal dan worden omgeleid via aangewezen rou tes. De dienstregeling van tramlijn', 1 wordt normaal uitgevoerd. De bussën van RET en Streekvervoer worden,'qjji- geleid en zullen volgens een aangepast schema rijden. Bezoekers van de voor stellingen die per auto komen, kunnen hun voertuig parkeren op het Emma- plein en naast de Hema. SCHIEDAM In het Stedelijk Museum Schiedam wordt vanaf zondag 1 mei een tentoonstelling over rassen discriminatie en apartheid gehouden, getiteld Wit-Zwart-Apart. Deze tentoon stelling kwam tot stand in samenwer king met de Anne Frank Stichting, het Nederlands Centrum voor Buitenlanders en Galerie Aschenbach in Amstelveen. .De beeldend kunstenaar Jan van Reeven uit Vlaardingen heeft op dit ont werp een aantal pasteltekeningen ver vaardigd, die op deze tentoonstelling worden getoond. Bovendien heeft het museum aan deze expositie werk van twee Zuidafrikaanse kunstenaars kun nen toevoegen. Het betreft hier de zeefdrukken 'Notes on slavery' van de in London in ballingschap levende Zuidafrikaanse kunstenaar Galvin Jantjes en de even eens in ballingschap levende in Kaap stad geboren fotograaf George Hailet. Hailet werkt niet om de media te bevredigen. Zijn werk is een zoeken naar een visuele en humanitaire waar heid, zonder franje en sensatiezucht, exoticisme en politieke retoriek. Ontwa penende eenvoud is de kracht van deze benadering en veel mensen voelen een schok van herkenning, als zij het werk van Hallett voor het eerst zien. Tijdens de opening van de ten toonstelling op zondag 1 mei om 13.00 uur zal George Hallett naar alle waar schijnlijkheid een korte inleiding op zijn werk geven. Vele Schiedamse lagere en middelbare scholen hebben zich al aan gemeld om deze tentoonstelling te be zoeken. Deze groepen van leerlingen krijgen een rondleiding aangeboden. De toegang tot de tentoonstel ling 'Wit-Zwart-Apart', die tot 24 mei duurt, is gratis. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen van 12.30 tot 17.00 uur. SCHIEDAM De Rock Rollvereni- ging West Coast Rockin' Billy's organi seert zaterdag 7 mei een stevige rock- avond/nacht in de Schiedamse zaal Ire ne aan de Nieuwe Haven 155. In totaal drie bands (waaronder de 'Wild Cats' en Teddy's Jive) verzorgen het live-gedeel te van de avond en nacht. „Het is beslist niet mijn ge woonte om om de haverklap in dé pen of schrijfmachine te klimmen en aller lei instanties hiermee van het werk te houden," schrijft W.H. van der Doorn uit Rotterdam aan 2 x belien. „Toch moet mij nu iets van het hart en wel over RET-bus BF - 22 - DT. Het is mij bekend dat een stadsbus, indien deze rijdt buiten een busbaan, zich te houden heeft aan de normaal geldende verkeersregels. Ook is mij bekend dat zodra de 'heren' buschauffeurs hun knipperslicht aan zetten, ze ook direct aan hun stuur draaien en de weg weer oprijden. Eerst even in de zijspiegel kij ken of zich daar soms een lager gele gen mede-weggebruiker bevindt is in negen van de tien gevallen te veel ge vraagd. Voor mij zelf heb ik hier geen probleem mee, behalve, hedenmorgen om 8.25 uur bij de Doklaan. Het is raar, maar waar. Op woensdag 4 mei opent Sinterklaas om 14.00 uur de kinderafdeling 'Kinder boeken boven' in de boekhandel van J. van de Bos, 1e Middelandstraat 23, Rotterdam. De ramen van de kinder afdeling zijn beschilderd door de Rot terdamse kunstenaar Theo Poel, die met zijn drieluik de belevingswereld van het lezende kind heeft uitgebeeld. Boekhandelaar Hans van de Bos: „Voor zo'n vroege Sinterklaas zijn alle ouders met hun kinderen wel kom. Limonade is aanwezig." Passagiers zijn ingestapt, deur dicht, knipper aan en rijden maar; Ik 1 rijd er reeds naast en kon door het claxon-signaal slechts vermijden dat mijn vlijtig opgespaarde 'heilige koe' aan de rechtervoorzijde in elkaar werd geramd. So, far, so good. Maar terwijl ik zit te denken, 'ach laat maar, die chauffeurs hebben het toch al zo zwaar. De kranten staan tenslotte bol van buschauffeurs met stress en an dere ongemakken waarmee ze kam pen. Maar nu komt het. Is het dan nodig dat de betrokken chauffeur zijn raampje naar beneden doet, er uit gaan hangen en een gebaar maakt van 'zal ik jou 's effe op je bek ram men!' Dus dit gaat mijn tolerantie echt te boven. Nogmaals ik heb er vrede mee dat buschauffeurs net als taxichauf feurs zich bepaalde rechten aanmati gen op de openbare weg, maar een dergelijk a-sociaal gedrag vind ik niet passen bij het 'dienstverlenend imago' van de RET. U moet goed begrijpen dat ik met dit schrijven niet wil bereiken dat de betrokken chauffeur door u 'op het matje wordt geroepen'. U zou slechts aan de beste man kunnen vragen of hij soms niet liever op de tram wil rijden. Hij heeft dan altijd voorrang, hetgeen voor dit soort mannen een machtig gevoel moet zijn. Ik hoop alleen dat door dit schrijven de RET wellicht wil overwe gen het een en ander op te willen ne men in het opleidingsprogramma's voor nieuw aan te stellen chauffeurs. Zodat niet alleen ik, maar de rest van rijdend Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen, of waar dan ook, in de verre toekomst van dit onbeschoft rij gedrag verschoont blijft." Aldus W.H. van der Doorn. Gezien in kunstgalerie '0e Lachende Koe' in Delfshaven dit tafereeltje van twee bekende Rotterdammers, de havengezichten-kunstschilder Joop Mo lenaar (links) en de acteur-moppentapper Cor van de Akker (verscholen achter krant). Zei Cor tot Joop: „Dit is nog eens wat anders dan kunst kijken." FOTO ROGIER HAKKE. De pas geopende 'Speakers Cor ner' aan de Rotterdamse Westersingel komt sprekers te kort. Volgens initiatief nemer Jan van Roosendaal kan een ie der die een boodschap of wat dan ook heeft te verkondigen z'n ei kwijt op het podium van'Het Standpunt'. Voor morgen, Koninginnedag dus, staat om 14.00 uur de muziekband Down and out op het programma en om 18.00 uur de meidenband Heavy Eman- uela. Op zondag om 14.30 uur Crazys paradise, een muzikaal 'drama van dë"(i bovenste plank' met Willy van der Lhff- de, Marcus The Ent en Peter Graute, om 15,30 Jana Beranova en om 16.00c'1 uur Trio Cees Slinger met John Engels slagwerk en James Long, bas. Meer informatie bij de Rotter- 1 damse. Kunst Stichting of bij Jan van Roosendaal, café De Consul, Westersin- ge! 28, telefoon 010-4363323. r Het voor twaalf miljoen gulden gerenoveerde Rijnhotel aan het Rot terdamse Schouwburgplein heropent op woensdag 18 mei officeel zijn deu ren waarbij het Rotterdams Philhar- monisch Orkest van 17.00 tot 19.00 uur voor de juist 'toonzetting' zal zor- gen. s Tijdens deze receptie zal direc- teur Henk J.H. Schroder afscheid r.e- l men en gebruik maken van de VUT- 1 regeling. Schroder wordt opgevolgd s door directeur J.T. Roersma. gering waterverbruik overal plaatsbaar geluidsarme werking lozing via smalle afvoerbuis aflopende afvoer niet nodig, afvoer onder druk toegang tot alle delen, ook tot het pompgedeelte geen enkel onderdeel raakt de vloer, dus makkelijk schoon te maken. kloset in verglaasd porselein leverbaar in wit en kleur geschikt voor iedere duoblokzitting (wordt niet meegeleverd) watertoevoeraansl. 1/2" bui.dr. waterverbruik 3-6 liter afvoeraansl. 32 of 40 mrr. {---O mm wordt aangeraden) atvoerdruk ca. 0,45 bar elektriciteit: 220 V - 50 Hz. andere op aanvraag. De Sanikit bestaat uit 2 delen. Enerzijds een keramisch kloset met vertikale afvoer en zonder reservoir, anderzijds een pomp-mechanisme met enige accessoires, bestemd om aan de achterzijde opgehangen te worden. 1. kloset in verglaasd porselein 2. soepele verbinding tussen kloset en pomp 3. pompmechanisme 4. motor 5. ophanging van het mechanisme 6. afvoer 7. inspektiedop 8. elektro-magneetventiel 9. wateraansluiting 1/2" bui. dr. 10. tijdschakelaar Energieweg 11-12 - 3133 EB Vlaardingen - Telefoon 010-4342400 Akkerman... uw vertrouwensman, al meer dan 25 jaar slaan wij voor u klaar. Sanikit klosets kunnen overal geplaatst worden, zoals boot, caravan, kelder, zolder, garage, hotelkamer etc. De Sanikit is uitgerust met een ingenieus pompmechanisme, dat onder een lichte druk van ca. 0,45 atm. het kloset leegpompt, na eerst alles vermalen te hebben. Daarom kan met een afvoerleiding van geringe diameter volstaan worden, hetgeen verbouwingskosten uitspaart. De Sanikit kan het water ca. 2,60 mtr. omhoog stuwen. Een drukknop aan de zijkant stelt het mechanisme in werking. Automatisch wordt via een magneetventiel water toegevoegd, afvalwater afgezogen, alles vermalen en afgevoerd, waarna een kleine hoeveelheid leidingwater in de pot achterblijft.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1