Gezell gheid troef bij viering 1 mei wima mmMm nmttMtttntf jflLHtUM tttrttfl-HttJWI II Lever- en sportletsels stijgen onrustbarend Vijftien ballons na lang wachten toch de lucht in 't Weeshuis voor ouderen OPLEIDING TOT ASSISTENT-MANAGER VOOR VROUWEN Het Vrije Volk SCHIEDAM £%s*t&a GEHEID IN ZEVENKAMP Tasjesdief Portefeuille-dief PAGINA 6 MAANDAG 2 ME11988 fdÊÊÊÈS8S&$ y^lrl Klokslag 12 uur hees PvdA-afdelingsvoorzitter Peter Stadhouders de rode vlag op de Grote Markt, in aanwezigheid van een socialistische oud-minister uit Australië. „Jullie Europeanen schamen Je er niet voor om de vlag te groeten, daar ben ik jaloers op." Prachtig weer lokte velen naar buiten GEHEID AAN HET ZUIDPLEIN JIM POSTMAN 2 X BELLEN jREACTIES: TEL. (OIO) 4004400 11.00 -13.00 U. Kethel verandert in een uitdrager «s Xs. -n«| a«; vN XNs^X S">1N% Door Lucienne Wiskerke SCHIEDAM - Koninginnedag is een feest voor iedereen, zo is gisteren weer eens bewezen in Schiedam. !n ver- k schillende wijken van de jeneverstad, werd de verjaardag van onze vorstin op uiteenlopende wijze gevierd: met kin derspelen, rommelmarkt, braderie, drumbands en fanfare, met oranjege bak of liters bier. Het vriendelijke oude dorpscen trum van Kethel was zaterdag veran derd in een soort uitdragerij. De hele dag durende Kethelse feestmarkt was een van de drukst bezochte evenemen ten. Voetje voor voetje trokken hele ge zinnen door de straatjes met nostalgi sche huizen en dorpsboerderijtjes. Lik kend aan een ijsje, bijtend in saté of een broodje hamburger. Het grootste deel van de Kethel se feestmarkt was ingeruimd voor jonge Schiedammertjes, die als echte kooplie den hun rommeltjes aan de man pro beerden te brengen. Op oude dekens op Koninginnedag, ook naar de popmuziek bij De Erker. En, zo blijkt, liggend luisteren is dubbel genieten. in de Hoogstraat maakten van het oran jezonnetje gebruik om hun produkten op straat te verkopen. Dansliefhebbers moesten zaterdag op de grote markt zijn. Daar gaf de muziekgroep Heat van 's ochtends tot 's middags een swingen de show van Zuidamerikaanse en Antil liaanse muziek ten beste. hadden zij hun koopwaar uitgestald: kleren waar ze uitgegroeid waren, speelgoed waar ze nu toch wel te oud voor waren, verslonden stripboeken en oude rommel die hun moeders toch niet meer gebruikten. De plaatselijke middenstand ver zorgde het inwendige van de mens. De slager bakte hamburgers en het dorps café zorgde voor bier en limonade. Ver enigingen maakten van deze dag ge bruik om de aandacht eens op zichzelf te vestigen. De muziekvereniging St. Radboud deelde gul wervingsfoldertjes uit met daarop bevestigd een gratis loo tje voor de loterij van die middag. Op de Schiedamse Hoogstraat zorgde de theatergroep II Popoio (het voik) voor de nodige opwinding. Met grootse gebaren voerden zij het stuk De Straat op. Geheel in de middeleeuwse traditie van de commedia deii'arte, met de vaste typen van het dienstmeisje Colombine en de listige dienaar van twee meesters Arlecchino. De winkeliers Het wijkcentrum De Erker (Jan van Avennestraat) had een dagvuliend programma voor de bewoners uit Schie- dam-West. Voor de kleintje waren er een balionwedstrijd, straattekenen en kinderspelen. Dit werd echter over stemd door het popfestival van jonge- renkelder Underground aan de zijkant van het wijkcentrum. Vanaf 12.00 uur denderde daar het popgeweld. Zes Schiedamse bands traden voor het voetlicht van een tot podium omge bouwde vrachtwagen. Hier was konin ginnedag een feest voor vooral liefheb bers van harde popmuziek en meters bier. (tNOEZONOEN MEDEDEUNQ) w Rotterdam groeit met de dag i lel heien it, ons namelijk op hei lijf geschreven Vandaagbijvoorbeeld is er weer een eerste paal geslagen Dit keer in opdracht van de Dierisl Gemeentelijke Verpleeghuizen Het gaat hier om de bouw van hel ver pleeghuis 'de Vijf Havens' op 12805 m- grond aan de Zeven- kampse Ring. Voor Rotterdam is dit de 61' eerste paal in 1988 Wordt vervolgd™ ROTTERDAM, STAD OM OP TE BOUWEN Inlichtingen Grondbedrijf Rotterdam, telefoon 010-489694-1 Door Dit Joch SCHIEDAM Op Koningin nedag ben ik 's middags langs Tap perij Het Weeshuis gewandeld. Het terras zat helemaal vol. Niet vreemd want het ligt in het midden van de Hoogstraat in Schiedam en vangt als enige plekje in die buurt de hele dag zon. Het is een ideale plaats om op een terras te zitten. Sommigen spre ken a! over het 'Henk Postplein', naar de man die naast zijn pla tenzaak daar onderaan de Hoog straat hef nieuwe café is begonnen. Voor velen een oase na een urenlan ge wandeling op een zonnige Konin ginnedag door een overbevolkt Schiedam als de keeltjes droog zijn geraakt. Op zo'n mooie middag dus zeer de moeite waard. Maar hoe is het er 's avonds? Met die branden de vraag op de lippen maak ik nog een keer de wandeling over de Hoogstraat. Het is ongeveer 12 uur, middernacht dus. Ik ben eerst nog even naar 't Fust geweest. Vol verwachting stap ik Tap perij Het Weeshuis binnen. Althans,ik probeer er binnen te stappen. Ook hier die enorme drukte die op dat moment overal heerst. Dit heeft natuurlijk ook te maken met het feit dat het vandaag Oranje Bo- ven-Dag is. Enfin, ik weet me ais een in middels ervaren 'door-een-drukke- tent-heen- worstelaar' in de aanwe zige menigte te nestelen. Vanaf een strategisch plekje onderwerp ik de hete zaak aan een grondig onder zoek. 't Is er in ieder geval mooi. Veel bordeaux met grijze en witte tinten. Er worden heei veel verschil lende biersoorten genuttigd. 'Kriek' blijkt er net zo 'popu' als de gewone Hollandse pils, wat door de meesten zo is althans mijn indruk als een wat 'ordi' drankje wordt be schouwd. U ziet, mijn taalgebruik gaat al wat de turbo-kant uit en dat is vanzelfsprekend niet zomaar. Het gros van de bezoekers van Het Weeshuis ziet er nogal yuppie-achtig uit en is over het algemeen tussen de 20 en 50 jaar. Zover ben ik ech ter nog niet, dus ik voel me wat on wennig tussen al die perfect uitge doste, flink ruikende en wat op me neerkijkende dames en heren. Ik bestel maar een 'gewoon' oilsje in tegenstelling tot de meeste andere aanwezigen, die er niet voor terugdeinzen om vijf gul den voor een consumptie neer te tellen en houd dit kleinood ter waarde van twee piek angstvallig achter mijn arm verborgen. De man achter de bar heett in zijn CD-repertoire als enige keuze oud of zeer oud. Muziek dus, die mij ais tiener niet echt aanstaat en voor al niet de hele avond. De rest van de aanwezigen geniet er met hun Bel gisch biertje in de hand kennelijk wel van. Neen, Het Weeshuis is niks voor mij, maar dat is ook duidelijk niet de opzet geweest van deze nieuwe kroeg. Henk Post heeft aan het nieuwe Schiedamse pleintje ge mikt op de wat oudere garnituur en niet op mij. SCHiEDAM - Een 15-jarige Schiedammer heeft gistermiddag in het Prinses Beatrixpark geprobeerd het tas je van een 81-jarige vrouw te stelen. Voorbijgangers konden de jongen aan houden, en overdragen aan de politie. De vrouw en een vriendin wande lde gistermiddag rond half drie door het park toen de jongen haar tasje, waarin zestig gulden zat, aipakte Luid gillend alarmeerde zij voorbijgangers. VLAARDINGEN Voor de tweede maal organiseert het Plaatselijk Educatief Centrum en de Stichting Be- roepsedukatie Nieuwe Waterweg een opleiding assistent-manager voor vrou wen. De cursus richt zich op functies bij de overheid en het bedrijfsleven, zoals assistent van een afdelingshoofd. De cursus is bedoeld voor vrou wen boven de 25 jaar die naast hun middelbare schoolopleiding (Mavo of Havo), vroeger administratieve werker varing hebben opgedaan. De duur van Australische oud-minister onver wachte gast bij hijsen rode vlag; met welke stripfiguur identificeert burge meester Scheeres zich? SCHIEDAM Er was onver wacht hoog bezoek gisteren bij de 1 mei-viering in Schiedam. Onder de aan wezigen bij het traditionele hijsen van de rode vlag op de Grote Markt bevond zich Arthur Tonkin, gepensioneerd mi nister van de Australische deelstaat Western Australia. Als socialist in hart en nieren wilde Tonkin, op familiebe zoek in Schiedam en pas zaterdag in ons land aangekomen, de viering van de dag van de arbeid absoluut niet mis sen. „In Australië kennen we dit niet, daar schamen we ons eerder een beetje voor onze socialistische ideeën," vertelt de bezoeker van het verre continent. „Daarom heb ik enorme bewondering voor jullie Europeanen met jullie traditie om de rode vlag te groeten en zelfbe wust naar buiten te treden." Toen de vlag eenmaal fier in top wapperde werd door de 50 belangstel lenden a capella de Internationale inge zet. Aanvankelijk nog wat aarzelend, maar al gauw hadden de oudgedienden de smaak te pakken. Qua opkomst een topjaar, oordeelde PvdA-afdelingsvoor- zitter Peter Stadhouders. „Misschien moeten we het voortaan maar altijd op zondag vieren." Daarna ging het gezelschap naar zaal 'De Rode Koffer', waar.de PvdA, organisator van de viering, dè middag- bijeenkomsyed belegd. Daarmee was de partij f^^pp historische grond, want 'het rooie pakhuis', zoals het vroe ger heette, was jarenlang in het bezit van de SDAP/PvdA. Gemeenteraadslid Arie van Loe- nen was voor de gelegenheid in wat ar chieven gaan grasduinen en had een pamflet uit 1934 opgediept: 'Tusschen benauwde gevels, in donkere stegen en straten, waar armoe, ellende en honger rondsluipt...hangt de roode vlag. Het is 1 mei. Het is het feest van het socialis me, het is de dag dien de brave burgers schuwen en haten, omdat zij er het symbool in zien van hun stelligen onder gang.' Verder was er een luchtige quiz over de geschiedenis van het socialis me, van Schiedam met vragen aan de hand van dia's en geluidsfragmenten. Leerzaam ook. Met welk stripfi guur identificeert burgemeester Reinier Scheeres zich? Kandidaat Menno Siijée wist het goede antwoord: met Oilie B. Bommel. Wie was de drijvende kracht achter de AJC? Gesneden koek voor de oudste kandidaat Arie van Loenen: Koos Vorrink. Van Loenen valt wel ake- iig door de mand als hij de eerste vier regels van de Internationale moet zin gen. Na een regel al blijft hij steken. Maar geen nood, van achter uit de zaal zet Reinier Scheeres het strijdlied uit voile borst in, gevolgd door de overige aanwezigen. „We hebben dit jaar bewust ge kozen voor een speelse viering, omdat 1 mei ook intern een belangrijke functie heett," legt Stadhouders uit. „Ik vind het prima dat de gezelligheid voorop staat en in vergelijking met de vorige ja ren ben ik tevreden over de opkomst." Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN Verschrikt rent een tiental koeien langs een sloot mee in de richting waarin onze ballon vaart. Nieuwsgierig blijft het verbaasde stel een handvol meters onder ons staan. De zwart-wit gevlekte dames kij ken loeiend toe, hoe Henk Broeders be hendig de Isuzu-ballon rustig glijdend laat dalen. Dan staan we met een lichte tik, een schok kun je het nauwelijks noemen, op het weiland van boer Mil, een paar kilometer buiten Schipluiden. Het had niet veel gescheeld, of de weergoden hadden verhinderd dat de in totaal vijftien ballons het Vlaar- dingse luchtruim konden kiezen. Pas te gen kwart over acht, de vijftien 'balloon teams' staan dan vanaf vijf uur ongedul dig de lucht te bekijken, geeft de me teorologische dienst op Zestienhoven, toestemming te vertrekken. Het aantal van enige duizenden toeschouwers dat 's middags nog op de aeroshow, het klapstuk van een geslaagde Koningin nedag, was afgekomen, is dan geslon ken tot enkele honderden volhouders. Ook ballonvaarder Henk Broeders slaakt een kreet van opluchting wan neer hij via de radio het 'permission to go' hoort. Met een draai aan een hendel opent hij de gasvlam, die bulderend de 2700 kubieke meter koude lucht boven ons verhit. Binnen luttele seconden stijgen we boven de bomen van het Oranje park. Snel ontrollen de verschillende wijken van Vlaardingen zich alsof ie mand een plattegrond openvouwt. Ik zwaai nog even naar mijn steeds kleiner wordende vriendin, die knarsetandend beneden moet blijven. Het rieten mand je biedt nauwelijks plaats aan de spon sors van deze balion, de Opeldealer Wim Groenendijk van firma Van der Kooij en zijn vrouw Eily, de ba'lonvaar- der en een verslaggever. De gasflessen nemen de overgebleven vrije hoeken in. Ze mist wel-iets, daar beneden. Want ondanks het late tijdstip, de zon zien we verbazend snel achter Hoek van Holland in zee zakken, is de wijdse blik op een hoogte van 2000 voet, zo'n 600 meter, onbeschrijflijk groots. Onder ons liggen doodstil enkele steden, industrie gebieden, slingerende wegen en rivie ren, die samen voor een fiks deel van het nationaal produkt zorgen. In de verte hangt de donker drei gende lucht, die ons zo lang in de rats heeft doen zitten. Tijdens de eerste briefing in de brandweerkazerne was er nog geen spatje vuil aan de lucht. Jan Haarhuis en René van Gameren, die het luchtvaart-spektakelstuk naar Vlaardin gen hebben gehaald, geven algemene gegevens aan de bemanningsleden, die vanuit het hele land naar Vlaardingen zijn gestroomd. „De wind heeft een snelheid van 10 tot 15 knopen, richting 170. Sunset vindt plaats om 21.18 uur, lokale tijd. Uitiuisteren kan gebeuren op frequentie 127.025, grondzicht ruim acht v kilometer. De launch-procedure gaat als volgt, de Nivea gaat als eerste, waarna het hele veld snel na elkaar air- born gaat. Tot Schipluiden zijn er goede weilanden waarin geland kan worden. Daarna blijft alleen het strand over. want ertussen bevinden zich slechts glazen kassen." En dan het belangrijk ste. „Verwachte tijd van opstijging: 19.00 uur. En pas op voor eendenkooi en." 18.45 uur. Haarhuis heeft contact met Zestienhoven, waar alle weerkundi ge en luchtvaartmededelingen van be lang binnen komen. Zijn bericht is ont nuchterend. Boven Vliss'ngen en Dor-' drecht zijn buien actief, die mogelijk bo ven het Rijnmondgebied lastige, turbu lente windstoten kunnen veroorzaken. Wachten dus. Tot een volgend telefoon tje Henk Broeders, bij het Brabantse verhuurbedrijf Ad Ballon ais beroeps- ballonvaarder m dienst, drukt de radio tegen zijn oor. Nog geen toestemming, reageert hij balend. De vijftien kleurige ballons, ge sponsord door ondier meer Nivea, Isuzu, Opel en de Hartstichting, konden niet in de zonnige uren daarvoor van de bo dem loskomen. De luchtstromingen zijn overdag te heftig voor de gevoelige bal lons. Volgens Broeders zijn slechts de ochtenden en iate-namiddagen geschikt om los te komen van de grond. Een maal in de stilte boven het Rijnmondge bied begrijpen we waarom hij zo hamert op het 'varen' in plaats van 'vliegen'. Vliegen doe je snel, met veel lawaai. Over hst randje van het rieten mandje hangend dobberen we op luchtlagen. Geen geluid dringt tot ons door, behal ve zo nu en dan een kreet van joelende kinderen, ver onder ons. Rotterdam, Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis, Hoek van Holland. Het tijdens de aardrijkskunde-les regelmatig opgedreunde rijtje plaatsen ligt inder daad in die volgorde langs de Water weg, constateren we. Auto's kruipen over langgerekte linten. Via de radio geeft Broeders aan de voigwagens door waar we ongeveer zweven. Zo nu en dan geeft hij gas. Dê viam die het apparaat hierdoor uit braakt licht de ballon in de invallende schemering op, als een reusachtige lam pion. „Bijbeen boerderij hier voor ons zet tk hem neer," zegt Broeders, die ruim tien jaar lang het luchtruim door kruist met passagiers en reclametek sten. Boer en boeri i Mi! vinden hel geen ramp. (INGEZONDEN MEDEDELING) In Rotterdam zijn dit iaar al heel wat eerste palen geslagen Vandaag kwam er weer één bij Dit keer In opdracht van de Neder landse Bouw Unie Hel gaal hier om een kantoor mei een bruto vloeroppervlakte van 2726 nHindeTwentestraataanhel Zuidplein Dit pand Is bestemd voor devrijeverhuurrnarki Voor Rotterdam is dit de 621 eerste paal in 1988 Wordt vervolgd ROTTERDAM, STAD OM OP TE BOUWEN Inlichtingen Grondbedrijf Rotterdam, telefoon 010-4896944 de opleiding is één jaar, drie dagen per week. In het programma wordt aan dacht besteed aan bijvooroeeld marke ting, personeelsbeleid, sociale vaardig heden en financieel management. Een belangrijk onderdeel van de cursus is een wekelijkse lesdag informatica. Tij dens het praktijkgedeelte wordt ge werkt met een computer. De cursus kost 160,-, daarbij zijn de lesboeken nog niet inbegrepen. Geïnteresseerde vrouwen kun nen contact opnemen met Marian Scm- mer, telefoonnummer 4600859. SCHIEDAM Twee jongens hebben vrijdag in buurtcentrum Nieuw- land twee portefeuilles met 800 gulden gestolen. Een van de jongens, een 15- jarige Schiedammer, is door de politie aangehouden. Van de ginder is de iden titeit bekend. Het gestolen geid is nog niet terecht. Een voorbijganger zag dat de daders zeer geïnteresseerd waren in de inhoud van de portefeuilles. Later kon de politie op aanwijzing van de voorbijganger een dader arresteren. De officier in de Orde van Oran je Nassau, dr. Adriaan Kastelein, ra dioloog van het Ikazia-ziekenhuis in Rotterdam-Zuid: „Het aantal sportlet sels is de afgelopen jaren enorm ge stegen. Wat je allemaal niet tegenkomt na een weekeindje sport, verschrikke lijk gewoon. Ja, dat komt allemaal door de mentaliteitsverandering. Vroe ger bedreven ze sport uit 'n soort van ontspanning. Ze sloegen ot schopten onderling voor de aardigheid tegen 'n balletje. Tegenwoordig is net competi tie-element veel groter, de intensiteit van het sportbeoefenen en de presta tiedrang zijn veel hoger, ze spelen om te winnen. Met alle gevolgen van dien." Aldus de vrijdag Onderscheiden officier Kastelein. Enkele recente cijfers: Per jaar zijn er minstens anderhalf miljoen sportblessures. De helft hiervan moet medisch worden behandeld. Met ar beidsverzuim en behandelingskosten mee kost dit de gemeenschap jaarlijks een half miljard gulden. Aldus de onder zoeksresultaten van de Rijksuniversi teit van Maastricht. Dr. Adriaan Kastelein begon in 1960 zijn carrière in het Clarazieken- huis in Rotterdam-Zuid, werkte vervol gens in het academisch ziekenhuis in Utrecht en vanaf 1965 als specialist-ra dioloog in Ikazia. Waarom is dr. Kastelein onder scheiden? Medisch-directeur drs. Willem Adriaan Kirpestein: „Vanwege zijn lan delijke verdiensten op het gebied van de gezondheidszorg en vanwege zijn radiologie-stafwerk at die jaren in het Ikazia." Waf zijn de laatste ontwikkelingen op het gebied van de radiologie? Medisch-directeur Kirpestein: „Enorm. De echografie heeft een grote vlucht doorgemaakt. Dat is een gewel dige patiëntvriendelijke en goeie ont wikkeling. We kunnen nu diagnoses stellen met behulp van geluidsgolven in plaats van röntgenstralen." Wat voor soort ziekenhuis is Ikazia eigenlijk? Medisch-directeur Kirpestein: „Een centrumziekenhuis. Met alle soorten van specialismen, behalve tóp- specialismen zoals open-hart-chirurgie en neuro-chirurgie. We krijgen allerlei soorten patiënten uit de Hoeksche De pas onderscheiden officier in de Orde van Oranje Nassau, dr. Adri aan Kastelein: „Het is van aller grootste belang voor patiënten dia geel zijn. de diagnose en behande lingstherapie zo snel mogelijk te stellen." Waard, Spijkenisse, Den Briel, uit het hele Rijnmondgebied." Waf maakt Ikazia zo bijzonder? Medisch-directeur Kirpestein: „De identiteit. De hoge kwaliteit van het geneeskundig- en verplegend be handelen. De patiëntvriendelijkheid en de gastheer-, gastvrouwfunctie staat bij ons hoog in het vaandel. De patiën ten moeten zich bij ons rustig en veilig voeien. Een onderzoek-opname in het ziekenhuis heeft voor een mens heel wat te betekenen, zijn of haar toe komst, leven en dood kan er mee ge moeid zijn. Vandaar dat de persoonlij ke interesse en vooral de gastvriende- iijkheid bij ons voorop staat." Aldus drs. Kirpestein. Vanaf 1 mei 1982 is hij me disch-directeur van Ikazia, daarvoor medisch-directeur van het streekzie kenhuis in Gorkum en weer daarvoor zestien jaar huisarts in Zwijndrecht. In Ikazia werken zo'n 900 mensen, waar van een medische staf van 45 artsen. De verpleegduur in het ziekenhuis is gemiddeld zeer laag, namelijk 11,2 da gen, terwij! de gemiddelde bezettings graad zeer hoog iigt, zo'n 90 procent, inclusief de minder bezette weekein den. Ikazia heeft een opnamecapaci teit van zo'n vierhonderd bedden. Vol gens medisch-directeur Kirpestein is dat veel te klein. Hij wil er graag ruimte bij hebben en vooral de financiële arm slag voor een meer geleidelijke af schrijving van het zo onontbeerlijke medische instrumentarium. „Voor de verantwoorde uitvoering van de ge neeskunde is de modernisering van de radiologische afdeling onmisbaar," al dus Kirpestein. Wat zijn de verschillen op radiolo gisch gebied tussen vroeger en nu? Dr. Kastelein: „Gigantisch. Al leen de ziektebeelden zijn niet duidelijk veranderd. Maar de behandelingen zijn veel meer geperfectioneerd en het re sultaat is, als genezing mogeiijk is, dat veel sneller dan toen. We beschikken thans over vee! meer hulpmiddelen om te ontdekken wat de patient vermoe delijk heeft. En zodoende kunnen we ook veel eerder een doelmatige thera pie toepassen. Goncreet gezien moesten we vroeger soms zo'n zes weken wachten om er achter te komen waarvan een patiënt er geel uitzag. Dat schat ik nu op drie dagen! Dat is een enorme ver betering. Want bij een patiënt die geel ziet gaat de toestand vaak snel achter uit. En dan is het van het allergrootste belang de diagnose zo snel mogelijk te kunnen stellen." Wat baart u de meeste zorgen in vergelijking met vroeger? Dr. Kastelein: „Nogmaals, de ziektebeelden zijn niet veel veranderd. Wel de patronen en de frequenties. Leverziekten kwamen vroeger weinig voor in dit gedeelte van de wereld. Maar door het verhoogd al- coholverbruik, nu veel meer, schnkbarend veel. En dan de gigantische toename van het aantal sportletsels. Natuurlijk, wordt er nu veel meer sport bedreven dan vroeger. Maar de intensiteit, de prestatiedrang, ook als gevolg van de fianciele component in de sport is enorm toegenomen. Hoe harder ze er tegenaan gaan, hoe groter de kans op letsel." Aldus de officier in de Orde van Oranje Nassau.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1