Groot onderzoek naar baarmoederhalskanker Henk van der Waal verkoopt bedrijf 'EEN JONGENSDROOM GAAT IN VERVULLING' Autokraker gepakt bij het stelen Maatschappijleer een 'makkie' Het Vrije Volk SCHIEDAM UIT OP KOMST GGD nodigt VKaardingse, Maassluise en Schiedamse vrouwen tussen 35 en 55 uit om uitstrijkje te laten maken door huisarts Terborgenaar Ton Dorresteyn fiieuwe directeur van Blijdorp Funk en Jazz Graffiti-kunst in Kluphuïs Oost Dansgroep Trefpunt-Oost doet mee aan festival EXAMEN PAGINA 12 ws DINSDAG 10 MEI 1988 Greep in kassa Na twee miljoen gulden verlies In 10O7 kiest Vlaardingse aannemer voor opvolger met contanten en gaat zelf afbouwen met nieuw project bij Nederlands# Omroep Bedrijven In Hilversum Door Ben van Haren 'Jeugdbende' Apolo Martine Bijl Een maand later Underground SCHIEDAM De politie van Schiedam heeft vanochtend om 05.00 uur een 17-jarige Schiedammer op he terdaad betrapt bij het stelen van een radiocassetterecorder uit een aan de Burgemeester van Haarenlaan gepar keerde wagen. Of de gearresteerde jon geman nog meer autodiefstallen op zijn geweten heeft, is de politie aan het on derzoeken. Twee uur eerder op de vroege ochtend rukte de politie uit naar een kledingzaak aan de Boerhaavelaan, waar volgens een tipgever door drie persoenen een inbraak werd gepleegd. Eenmaal op die plek aangekomen wa ren de dieven er ai vandoor met een aantal peperdure jassen. Ze hadden zich toegang tot de winkel verschaft via het forceren van de voordeur. Een 35-jarige verkoper in een schoenenzaak op de Hoogstraat werd gisteren door twee zogenaamde klanten pijnlijk verrast. Op het moment dat hij even in het magazijn was, deed het duo een greep in de kassa en verdween daarop met ruin 400 gulden. De politie beschikt over een goed signalement van de daders. Een 31-jarige inwoner van Spij- kenisse heeft aangifte gedaan van dief stal van zijn polstasje, dat hij dit week einde in een telefooncel aan de Vlaar- dingerdijk slechts een paar minuten on beheerd had achter gelaten. Gisteren werd het polstasje aan de Vlaardinger- C dijk teruggevonden. Er waren enkele s privé-papieren uitgehaald, alsmede '1200 gulden. Een 18-jarige Schiedammer werd «gisteravond bij de tramhalte Station Nieuwland door een viertai jongens ge- fsommeerd zijn jas ter waarde van 800 gulden af te geven. Toen hij dat weiger de, kreeg hij enkele rake klappen te verwerken, waarna de aanvallers er als nog met de jas vandoor gingen, richting Rotterdam met de trein. SCHIEDAM De komende drie jaar zullen zo'n 21.000 vrouwen van 35 tot 54 jaar uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis een oproep in de brievenbus krijgen, om een uitstrijkje te laten ma ken bij'de huisarts. De dokter kan op die manier zien of er bij de vrouw be paalde symptomen van baarmoeder halskanker aanwezig zijn. Deze maatre gelen maken deel uit van een omvang rijk bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker in de regio Nieuwe Waterweg Noord „Als de aanwezigheid van een vorm van kanker al in een vroeg stadi um wordt ontdekt is de kans op gene zing praktisch 100 percent," zei giste ren J. Spanjersberg, hoofd Algemene Gezondheidszorg van de GGD Nieuwe Waterweg Noord. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de plaatselijke huisart sen, het pathologisch-anatomisch labo ratorium, het Integraal Kankercentrum te Rotterdam en de ziektenkostenverze- keraars. De opzet is dat eens in de drie jaar aiie vrouwen, die tussen de 35 en 55 jaar oud zijn, worden uitgenodigd een uitstrijkje te laten maken bij de huisarts. Onderzoeken hebben aange toond dat juist in deze leeftijdsgroep de meeste gevallen van baarmoederhals kanker voorkomen. Dit jaar zullen alle vrouwen geboren in 1953, 1950, 1947, 1944, 1941, 1938, 1935 en 1934 in hun geboortemaand een uitnodiging ontvan gen. Een uitnodigende brief en een voorlichtingsfolder, beide in drie talen (Nederlands, Turks en Marokkaans) wordt aan de vrouwen toegestuurd. Ook zullen voorlichtingsbijeenkomsten wor den gehouden. Als een vrouw ingaat op het ver zoek van de GGD meldt zij zich bij haar huisarts, die een uitstrijkje maakt en Het uitstrijkje, een pijnloze zaak waarmee veel narigheid kan worden voorkomen. een onderzoekje doet. Het uitstrijkje wordt in een laboratorium onder een microscoop onderzocht. Ais ernstige af wijkingen worden geconstateerd, wordt de vrouw doorgestuurd naar een gynae coloog. Maar volgens Spanjersberg hoeft dat dan zeker nog niet te beteke nen dat er kanker is gevonden. Het uit strijkje kan bijvoorbeeld niet gelukt zijn, of de afwijking blijkt slechts onschuldig en makkelijk te verhelpen. Tegelijkertijd kan ook zelfs het stadium voor de kan ker al herkend worden. Vrouwen, die verzekerd zijn bij het ziekenfonds, zullen het onderzoek volledig vergoed krijgen. Particulier ver zekerden moeten erop rekenen, afhan kelijk van de polisvoorwaarden, dat ze een vergoeding van ongeveer vijfenze ventig gulden moeten betalen. Het bevolkingsonderzoek is vrij uniek in Nederland. Dat is wat vreemd, want al sinds het begin van de jaren ze ventig lopen zowel de medische als de politieke wereld warm voor dit soort on derzoeken. Maar desondanks konden de verschillende ir -^ties het nooit eens worden. „Dat het ons wel gelukt is, komt door de goede samenwerking," meldde de trotse Spanjersberg. in het verleden werden wel wat proefonderzoeken verricht, maar de hoeveelheid reacties van de vrouwen viel tegen. Volgens Spanjersberg kwam dat voornamelijk door de aard van die onderzoeken. „In het verleden werden de uitstrijkjes gemaakt door daartoe bevoegde vrouwen. Nu gaat de huisarts, toch veel meer een vertrouwensfiguur, dat doen." Hij verwacht daarom dat re latief veei van de aangeschreven vrou wen zullen reageren. „Zo'n 70 tot 80 percent," liet hij weten. De heer Paulides van het Inte graal Kankercentrum is net als alle an dere medewerkers van het onderzoek bijzonder enthousiast. Hij roemt de pijn loze aard van het onderzoek en is over tuigd van de goede resultaten als het tenminste de komende jaren nauwkeu rig wordt uitgevoerd. Want, zo denkt Paulides: „Als een vrouw gedurende vijftien jaar iedere drie jaar onderzocht wordt, en er worden geen afwijkingen geconstateerd, dan is de kans vrijwel ni hil dat zij alsnog baarmoederhalskanker krijgt." In Nederland lijden jaarlijks on geveer duizend vrouwen aan deze ern stige ziekte. Driehonderd daarvan over leven baarmoederhalskanker niet. De initiatiefnemers van het bevolkingson derzoek geloven dat bij een tot ander half percent van de onderzochte vrou wen een afwijking zal worden geconsta teerd. Slechts bij zeer weinig van hen, ongeveer 0,3 promille, zal kanker wor den geconstateerd. De GGD kondigt alvast voorlich tingsbijeenkomsten aan voor vrouwen in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis, die deel kunnen nemen aan het onder zoek. Volgende week vinden twee bij eenkomsten in Vlaardingen plaats. Maandag 16 mei van 14.00 tot 15.00 uur in het Dienstencentrum Holy, Willem de Zwijgeriaan 460. Dinsdag 17 mei van 9.30 tot 11.00 uur bij de Kruisvereniging Vlaardingen, Kruisgebouw Marisstaat 2. VLAARDINGEN - De bekende Vlaardingse aannemer Henk van der Waal (53) heeft het niet meer alleen voor het zeggen in het bouwbedrijf, dat hij 26 jaar geleden begon en waar nu ruim driehonderd mensen werken. Hij heeft twee derde van zijn aandelenpak ket uit handen gegeven en deelt sinds kort de directie met de van Van Wijnen afkomstige Roelof Jan van Bruggen. Deze 39-jarige mede-eigenaar gaat hem binnen enkele jaren opvolgen en zich al op korte térmijn met de dagelijkse lei ding van het bedrijf bezighouden. Dit hebben beide heren gisteren bekend gemaakt. Personeel en vakbon den zijn over de gewijzigde eigendoms verhoudingen ingelicht. Een en ander gaat gepaard met een financiële injectie in het bedrijf van ruim 1,6 miljoen gul den. Dat geld komt van de nieuwe di recteur, van de aan een oud-topman van Van Wijnen toebehorende partici patiemaatschappij en door belening en afstoting van bezittingen. Die geldim- puis was nodig om na een miijoenenver- lies in het afgelopen jaar het vertrouwen van de banken terug te winnen en de continuïteit van het bedrijf te verzeke ren. „Er is een overschot aan bouw bedrijven. Veien wankelen momenteel en daarom staan de banken er thans kritischer tegenover. Wij zijn vorig jaar in de problemen gekomen doordat ik me verkeken heb op grote renovatie projecten in het Oude Noorden in Rot terdam. Dat heeft ons vier miljoen gul den gekost," verklaart Henk van der Waal. De nieuwe directeur Van Brug gen zegt geld in het bedrijf gestoken te hebben omdat het een gezond en heel dynamisch bedrijf met kwaliteit is. „Ik Ton Dorresteyn: „Ik dacht inderdaad ook dat Artis groter was.' Door Ton Tijdink TERBORG - „Een vervulling van een jongensdroom? Ja hoor, dat wil ik ook helemaal niet ontkennen." Aan het eind van het gesprek wil Ton Dor resteyn niet flauw zijn. Hij wii best toe geven dat hij dolgraag naar Rotterdam komt, ook ai ziet hij zijn functie bij de diergaarde Blijdorp ais vergelijkbaar met wat hij nu doet, managerswerk. Slechts drie keer in zijn leven solliciteerde hij, drie keer op banen die hem als natuurliefhebber heel erg aan spraken. Nog maar net van de Rijksuni versiteit in Utrecht, waar hij biologie studeerde, kwam hij terecht bij Else- viers Scientific Publishing, enkele jaren later in Arnhem bij Staatsbosbeheer Gelderland en nu wordt hij directeur van de diergaarde Blijdorp in Rotter dam. Dat hij de toekomstige directeur van Neerlands grootste dierentuin wordt, wist hij tot voor kort niet eens. i„lk dacht inderdaad ook dat Artis gro ter was. Maar hoewel het personeelsbe stand ongeveer even groot is, beslaat Blijdorp een groter oppervlakte." Het toeval wil dat Blijdorp het zelfde aantal mensen in dienst heeft als waarover hij nu de scepter zwaait: 145. „Wat dat betreft is het een vergelijkba re baan, ook qua omzet, als je dat in deze sector zo kan noemen. Je hebt met heel andere posten te maken, maar de bedragen stemmen overeen. Een an dere overeenkomst is dat de overheid bij Staatsbosbeheer aan het eind van de rit óók moet bijpassen om de exploi tatie sluitend te krijgen." Dorresteyn (41, vader van twee tieners) is tien jaar lang natuurbescher mingsconsulent geweest, werd daarna hoofd terreinbeheer. Hij heeft dus be halve met Przwalski-paarden, Schotse Hooglanders en Lakeveiders net de woelige periode meegemaakt waarbij de natuurbescherming met de bosbouwtak onder het ministerie van Landbouw is samengevoegd. „Daar is toen inder daad veel kritiek op geweest, men dacht dat de natuurbescherming het stiefkindje zou worden. Ik stond er nog al neutraal tegenover. Maar het is, ios van de privatiseringsdiscussie, toch een geslaagde operatie geworden, de na tuur krijgt echt de aandacht die ze ver dient. Ik heb er ook met veel plezier ge werkt". Als hoofd terreinbeheer was de Terborgenaar verantwoordelijk voor het instandhouden van de natuurreserva ten. Een andere parallel met zijn nieuwe baan: in beide gevallen wordt erfgoed in stand gehouden. „Het gaat in beide ge vallen om zaken die eigenlijk niet in geld uit te drukken zijn. Toch moet gepro beerd worden juist dan de zaak renda bel te houden. Bij een dierentuin bete kent dat vergroting van de bezoekers aantallen, zonder dat je er lunapark achtige toestanden van maakt. Wel moet je op een attractieve basis men sen iets vertellen, terwijl je uitstervende diersoorten in stand houdt. Dat moet je op een beestwaardige manier doen, stunts zouden ten koste gaan van het dier. Het is zaak daar een goed even wicht in te vinden." Als voorbeeld van hoe het kan, noemt hij de manier waarop Blijdorp omsprong met het jongste olifantje in gevangenschap, Bernhardina, vier jaar geleden. Het dier, dat ooit een halfjaar uit logeren moest omdat het verwend dreigde te worden, was goed voor 200.000 bezoekers méér. „Ook de ex positie van zeldzame huisdieren is een voorbeeld van hoe het goed kan. Wat ik ook goed vind, is de manier waarop An- dré van Duin ieden voor het Wereldna- tuurfonds werft. Die spotjes, dat is echt een vondst. Maar je moet natuurlijk maar afwachten hoeveel er blijft han gen." Blijdorp is een van de oudste culturele verworvenheden van ons land. „Wat weinig mensen weten is dat er ook een schitterende botanische tuin is. De kassen zijn pas aangevuld met plan ten uit de Leidse hortus. Er wordt ook wel wat wetenschappelijk onderzoek verricht, dierlijk gedrag bestudeerd en informatie vergaard voor het in stand houden van diersoorten. Dat laatste, met name het erfelijk onderzoek, is be langrijk omdat het ook van belang is voor de dieren in de natuurlijke omge ving. De ethologie, de studie naar het gedrag, is minder belangwekkend om dat je toch met de belemmering van dieren in gevangenschap zit". Als positieve punten van Blijdorp noemt de Achterhoeker verder het aquarium en de bijzondere fokgroepen van okapi's, gorilla's, Siberische tijgers, kraanvogels en de fazantencollectie. Dieren uit fokgroepen worden uitgewis seld met die uit andere dierentuinen om inteelt te voorkomen. Maar ook voor de bedreigde fazanten uit de Himalaya een goede zaak. Minpunt voor Blijdorp: „Geen uitbreidingsmogelijkheden mid den in Rotterdam. En ze hebben geen buitentuin, zoals Artis Lelystad heeft, of Antwerpen, München en Keulen." Dorresteyn zegt lid te zijn van het WNF, Greenpeace „en een dozijn andere instellingen". Ook de Derde We reld heeft zijn aandacht. „Ook dat heeft wel raakvlakken. Vaak wordt het vinger tje geheven als die landen voor de be scherming van bepaalde diersoorten weinig doen. Maar als je zelf weinig te eten hebt kun je ze dat moeilijk kwalijk nemen." „Gekscherend heb ik vijftien jaar geleden tegen m'n studiegenoten wel eens gezegd dat ze me later in de die rentuin konden opzoeken, ik ben overi gens niet de enige die daar terecht ge komen is. De bioloog-coördinator in Blijdorp bleek een studiegenoot van me te zijn". Speciaal voor de jeugd vanaf zes jaar is morgenmiddag in Theater de Teerstoof 'De bende van hiernaast' te zien. Deze bij jongeren zeer popu laire produktie gaat over een groep kinderen uit een flat, die te maken krijgen met een ongeluk met een brommer. De politie neemt de brom mer in beslag. Maar de kinderen besluiten geld in te zamelen om de brommer te rug te krijgen. Andere flatbewoners ergeren zich aan de verschillende acti viteiten van de kinderen. Er wordt zelfs èen wapen gebruikt.De hel breekt dan los, en de afloop kan woensdagmiddag 11 mei vanaf 14,00 uur bekeken worden. Een kaartje kost f 3,75. In de Teerstoof is vrijdag- en zaterdagavond om 20.15 uur 'De mi raculeuze come-back van Mea L. Lo- man' te zien. Het stuk wordt gespeeld door het Apolo Toneel Schiedam. Na een afwezigheid van ruim vijf jaar verschijnt Mea L. Loman weer onverwacht in de kleedkamer van 'Zon en Vreugd', een vereniging die gratis ontspanning biedt aan bejaar den en gehandicapten. Als vertolkster van het Franse chanson was zij des tijds de ster van de voorstelling, maar zij moest ermee ophouden omdat Huib, haar man, zich verwaarloosd voelde en haar zoon Freek zijn eerste zelfmoordpoging ondernam, terwijl zij aan het optreden was. Na al die jaren opoffering geeft Mea nu te kennen weer te willen gaan zingen en terug te willen gaan naar de vereniging. De kaarten voor dit toneelstuk kosten een tientje. Liefhebbers van funk- en jazz muziek kunnen vrijdagavond terecht in theatercafé De Tender van het Pas sage Theater. Dan treedt de groep Fu ture Shock op. De band vertolkt onder meer jazz- en funkritmes en andere doortimmerde composities. Daarbij maakt de formatie handig gebruik van een spetterende zeven man sterke blazerssectie. De toegang is vrijdag avond vanaf 21.00 uur gratis. Ze was ooit voornamelijk be kend van 'Wie van de drie?', maar Martine Bijl heeft op theatergebied meer in haar mars. Haar derde thea- terproduktie is zaterdagavond 14 mei te zien in het Passage Theater. Haar One woman show gaat voornamelijk over relaties tussen mannen en vrouwen. De titel M/V was een goede geweest voor deze show, waarin Martine Bijl in met wat ze te zeggen heeft weer een aardig stuk je verder gaat. Kaarten zijn te koop voor 22,—, ƒ19,— en ƒ16,—. Pas houders betalen steeds drie gulden minder. Vóór het optreden van Martine Bijl is er een theaterdiner in klassieke stijl. De aanvang van het diner is om 18.00 uur. De prijs bedraagt 45,—. In de Filmclub aan de Nieuw- straat 12 draait vrijdag 'Een maand la ter' van Nouschka van Brakel, waarin Renée Soutendijk en Monique van de Ven spelen. In deze minder succesvol le Nederlandse film, een zogenoemde relatie-komedie, sluiten twee verschil lende vrouwen een contract om een maand van rol te wisselen in hun le ven. Uiteindelijk bevalt de rolwisseling de vrouwen zo goed, dat ze het be sluiten door te zetten. De zaal is om half negen open, de film begint om half tien te draaien. De toegangsprijs bedraagt voor donateurs ƒ4,—. Om donateur te worden moet 5,— wor den neergeteld. Na een geslaagd popfestival op Koninginnedag is het zaterdag de beurt aan de Rotterdamse band Pa raphrase om een live concert te ver zorgen in The Underground aan de Jan van Avennestraat 32 in Schie- dam-West. Paraphrase, voor de insi der bekend onder de vorige naam Pa radox, brengt twee uur lang zowel Ne derlandstalige als Engelstalige rock muziek. En dit allemaal nog steeds met een onvervalst Schots accent, want de Schotse zanger Roddy is nog steeds van de partij. Verder spelen in Paraphrase Cor de Bruyn op gitaar en zang, Chris Sommeling op bas, Ben van Weel op drums en zang. Buiten hun normale repertoire zullen zij zeker ook hun nieuwe single presenteren, getiteld 'Maggie'. De toegangsprijs voor dit optreden bedraagt ƒ3,50, de zaal gaat open om 20.00 uur en het optreden vangt aan om 22.00 uur. ben ervan overtuigd, dat Van der Waal voorloopt op andere bouwbedrijven. Je kan er veel kanten mee uit en een mo dern bouwbedrijf moet ail-round zijn." De kracht van het bedrijf komt volgens hem te liggen bij de 24 uursdienst op het gebied van onderhoud. „Een bou wer, die hedentendage alleen aandacht heeft voor nieuwbouw, werkt aan zijn ei gen ondergang," meent Van Bruggen, die officieel al op 1 april bij Van der Waal is begonnen. De orderportefeuille van het bedrijf zou goed gevuld zijn met redelijk renderende opdrachten ter waarde van 158 miljoen gulden. Van der Waal zelf wil de laatste jaren voor hij zich definitief uit het Vlaardingse bedrijf terugtrekt, benutten om de privatisering van het beheer van de gebouwen van de Nederlandse Om roep 8edrijven(NOB) in Hilversum ge stalte te geven. Hij zegt, dat met dit doel binnenkort een managementsover- eenkomst met de NOB wordt onderte kend. Daarin verplicht het aannemers bedrijf Van der Waal zich de komende drie jaar voor het werk in Hilversum ge bruik te maken van het van de NOS in oude opzet afkomstige personeel bij de hoofdafdeling Gebouwenbeheer van de nieuwe NOB. Het gaat om zeventig nog onder de omroep-CAO werkende men sen, waarvan volgens Van der Waal ve len op het gebied van bouw en onder houd van omroepstudio's specialisti sche kennis hebben, die ook op andere terreinen goed te benutten is. Mensen daarvan overtuigen wordt een van zijn doelstellingen. Met dit karwei neemt het Vlaar dingse bedrijf geen financiële risico's, maar Van der Waal hoopt op deze ma nier wel een vaste basis te krijgen aan werk voor hoogwaardige vaklui. Hij meent, dat de door zijn be stuurslidmaatschap van de Evangeli sche Omroep verworven kennis van het Hilversumse wereldje ertoe heeft bijge dragen dat hij de managementskius bij de NOB heeft gekregen. „Ja, naast het feit dat ik een goed bedrijf heb ontwik keld op het gebied van bouw, onder houd en beheer van gebouwen en in stallaties. Dat willen ze bij de NOB ook bereiken." - j - Henk van der Waai gaat dit werk drie jaar doen. „ik vind het een leuke uitdaging. Aan het eind van die periode loop ik tegen de zestig en.wil ik de heie zaak overdragen om het rustiger aan te doen." SCHIEDAM In Kluphuis Oost aan de Galileïstraat 86 in Schiedam gaat op dinsdag 17 mei een 'graffiti workshop' van start. Eventuele deelne mers aan deze workshop, die in totaal vijf weken duurt, moeten tussen de 12 en 16 jaar jong zijn. De kosten bedra gen 25 gulden, inclusief het benodigde materiaal. Na een korte inleiding kan ieder een zelf aan de slag, met als resultaat een eigen graffiti van maar liefst twee bij VA meter. Tijdens de workshop wor den de voornaamste onderdelen om tot een fraai kunstwerk te komen gede monstreerd. Na afloop van de workshop zal er een tentoonstelling worden ge houden van alle vervaardigde graffiti.-,» De workshops worden vanaf'17 mei iedere dinsdagavond gehouden van 19.00 tot 20.30 uur. Voor informatie en/of aanmelding bellen met Kluphuis Oost, telefoonnummer 4735435 (vragen naar Rob Bergevoet). SCHIEDAM De dansgroep van het Buurtcentrum Trefpunt-Oost in Schiedam-West onder leiding van Rufi- na da Silva doet ook dit jaar weer mee met het jaarlijkse dansfestival, dat op 13, 14 en 15 mei in het jeugdtheater Hofplein aan de Benthemstraat 13 in Rotterdam wordt gehouden. De presentatie wordt verzorgd door de danser en acteur Ricardo Sibe- lo, bekend van Bubbling Brown Sugar en de tv-serie De kip en het ei. Op vrij dag en zaterdag kan er vanaf 13.00 uur worden genoten van verschillende dans vormen, uitgevoerd door de deelnemen de amateurgroepen. Ook treden er professionals op, zoals Hakim (mimespeler, bekend van Sesamstraat), Praznik (internationale folkloredans onder leiding van Eddy Tijssen en Cees Brandt (met Wlellie Wlebbel 1). Een jury waarin professionele mensen en kinderen zitting hebben be oordelen het gebodene. Zondag 15 mei om 14.00 uur wordt er een Masterclass gegeven met aansluitend het voorlezen van het jury rapport en de bekendmaking van de namen van de deelnemers die naar het oordeel van de jury de term 'kinder- dans' het best in beweging hebben om gezet. Door Angelo Damen ROTTERDAM Met het vak maatschappijleer stond er voor de examenkandidaten van de MEAO De Lijnbaan eindelijk eens een 'makkie' op het programma. Afstandelijke theoretische begrippen konden giste ren even naar de achtergrond worden geschoven. Nu werden er maatschap pelijke problemen aangedragen die duidelijk herkenbaar zijn, „Natuurlijk is er wel een leerboek voor de lessen maatschappijleer," vertelt Gilbert van der Engh. „Er is bijvoorbeeld een aan tal sociale theorieën dat je moet ken nen. Wie die een beetje begrijpt kan de rest zelf wel aanvullen. De zaken die aan de orde kwamen lees je ook in de krant. Een goed voorbeeld daarvan is de instandhouding van de rechts staat, waaraan zowel de overheid als de burger zich niet altijd even goed houden. Over dit onderwerp waren twee opgaven opgenomen waaruit je er een mocht kiezen. Dan zit er altijd wel een vraag bij waarover je wat meer kunt vertellen." De eerste zitting van stenogra fie leverde heel wat meer moeilijkhe den op. Docente Joppe kan dat wei verklaren. „Het grootste probleem is dat de leerlingen de benodigde snel heid or het examen soms missen. Steno moet je elke dag oefenen om de vaardigheid ervan op peil te hou den. In een examenperiode komt dat in het gedrang. Het is nu zo'n twee weken geleden dat zij de laatste les hebben gehad en die tijd is te lang. De scholen zouden stenografie wat eerder op het examenprogramma moeten plaatsen." „Als er geen les meer wordt gegeven, moeten de leerlingen het stenograferen thuis oefenen. Dat kan als je genoeg dictaten of oefenband jes hebt en dat is nu net het pro bleem. Die kunnen we als gemeentelij ke school niet voldoende leveren. Van de studenten kunnen we niet verlan gen dat zij die zelf kopen. Met een beetje goede wil kan de dagelijkse training worden voortgezet, maar het vraagt wel erg veel werk en inzet." Over het examen was mevrouw Joppe redelijk te spreken. „De op dracht Nederlands is verplicht. Uit het rijtje Frans, Duits en Engels moeten de studenten er twee kiezen. Volgend jaar komt daar nog eens Spaans bij. Nederlands en Frans waren redelijk te dpen. De twee andere talen gaven wat meer moeilijkheden." Aan elk taaionderdeel gaat een proefdictaat vooraf. De kandidaten zijn niet verplicht dat te maken. „Ik adviseer altijd om dat dictaat wel te doen," zegt Joppe. „Er zitten altijd woorden in de oefenstof die in de ei genlijke opgave weer terugkomen. Daarmee kun je dus je voordeel doen, voorai als het gaat om sleutelwoorden. Voor het examen staat één uur en dat is eigenlijk te weinig. We doen nog steeds pogingen om dat naar vijf kwartier verhoogd te krijgen." Na een tweede zitting kunnen ook de boeken voor bedrijfsadmini stratie de kast in. „Het tweede exa-ri men was tenminste representatief voor datgene wat de kandidaten" moesten leren," licht docent Blom-'1 mers toe. „De eerste keer leek het er; verdacht veel op dat de makers hun creativiteit hadden botgevierd op de opgaven. Echt begrijpelijk waren de vragen toen niet opgesteld. Dat moet de examencommissie ook wei duide lijk zijn geworden. De normering voor die eerste ronde werd tenminste ver soepeld. Daarvan heeft een aantal leerlingen toen wel profijt gehad. Nu was het allemaal wat duidelijker." Nog twee dagen zullen de kan didaten 'moeten afzien'. Het schrifte lijke gedeelte is dan voorbij. Ruim twee weken later begint de periode van mondelinge verhoren. Maar eerst moeten de MEAO'ers nog even alle zeilen bijzetten voor onder meer pu bliekrecht, informatica en distributie en vervoer.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1