'Lekker verknetteren' bij opening badseizoen in Hoek van Holland Snoep valt 'rauw' op de maag Informatica: 't blijft spannen Het Vrije Volk SCHIEDAM Drinkwaterleidingen worden schoon gespoten 'Nee, wij rijden niet door brandende hoepels' OPENING 'DE KAS' Schiedam maakt te veel fouten Thema-middag FNV werkgroep Zomerbridge bij Excelsior920 EXAMEN Rollerskate toertocht Klaverjassen Voorlichting over kankeronderzoek ws PAGINA 16 VRIJDAG 13 ME11988 Mooi weer lokte duizenden naar het strand; Hoekse horeca-ondernemers niet bang voor concurrentie Maasvlakte f-iJ Morgenmiddag hangen vier mannen aan de wieken van de Noordmolen. Maar stuntmannen noemen ze zichzelf niet Hot werk van Michel Snoep stemt niet vrolijk. HOEK VAN HOLLAND - Het ging allemaal nog net, maar de parkeer plaatsen waren gisteren bijna allemaal weer vol in Hoek van Holland. Overwe gend Nederlandse nummerborden nog, slechts hier en daar wat Duitsers en een enkele Belg. „En mooi dat ze allemaal lekker hebben liggen verknetteren op dat strand, zeker weten. Vanavond zijn ze als kreeften, geloof mij nou maar," wist een oudere Rotterdamse dame met grote stelligheid, vlak voordat ze, ook behoorlijk verkleurd overigens, in de voile trein terug naar Rotterdam stapte. Traditiegetrouw werd gisteren in Hoek van Holland met Hemelvaartsdag het badseizoen 'officieel' geopend, met een braderie annex mini-kermis die praktisch op het strand stond. De strandtenthouders, organisatoren van de happening, hadden het met het weer nauwelijks beter kunnen treffen. Duizen den hadden de vrije dag en de stralend blauwe hemel ten baat genomen voor een wandelingetje langs de vloedlijn, een pilsje op een terras of gewoon zon nebaden op het strand en in de duinen. Gezwommen werd er nauwelijks, geflaneerd des te meer. Slechts een en keling waagde zich in het nog koude zeewater. Groter in aantal was het aan tal baasjes in zwembroek dat liever hun hond de golven instuurde, om een stuk hout te apporteren. Veel bekijks trokken de vlieger demonstraties van Hagenaars Rein van der Blom en Fred Drexler, die bontge kleurde apparaten de lucht in stuurden die in werkelijk niets meer lijken op het traditionele vliegermodelletje van vroe ger. Fuikvormig, parachute-achtig, in de meest bizarre fantasie-vormen. „En dan kan m'n pronkstuk niet eens de lucht in, daar waait 't het hard voor," zegt Drex ler spijtig, en hij wijst op een reusachti ge 'para-foil' met een oppervlakte van 22 vierkante meter. Voor de strandtenthouders was de dag meer dan goed. „Als dit maat gevend is voor de rest van het seizoen teken ik ervoor. Het is lekker druk, maar niet zo druk dat het niet ieuk meer is," zegt H.M. Buijtendijk, eigenaar van restaurant Noorderpier, terwijl de kell- ners op zijn terras met grote bladen bier behendig tussen de druk bezette tafeltjes door manouvreren. De horeca- exploitant is optimistisch over het ko mende seizoen. „Mijn ervaring is dat 't ieder jaar wel weer op zijn pootjes te rechtkomt. Maar wij zijn het hele jaar open, dus niet zo afhankelijk van het weer." Van het nieuwe strand op de Maasvlakte verwacht hij niet vee! con currentie. „De mensen die na&r de Hoek willen komen blijven dat toch doen, daar ben ik van overtuigd. Daar bij zijn wij in de Hoek zeer matig met de prijzen, dat trekt natuurlijk ook," maakt hij nog even reclame. Een druk geschuifel ook bij de vele braderiekraampjes, waar kooplusti ge zonzoekers zich uiteenlopende arti kelen als complete keukens, Guatemal teekse plantjes, pannensets en 'antieke' koperen ketels konden aanschaffen. Prima zaken gedaan, vertelt de Rotter damse standhouder Jan Wouters (ja. wel familie, een volle neef van me) ach ter een kraam vol zonnebrillen: „Gigan tisch loopt dat joh, ledereen vergeet zo'n ding de eerste dag." En als een echte koopman: „Maar het had nog be ter gekund hoor, als je ziet hoeveel er langs lopen. De mensen willen duidelijk nog wat over houden voor op het ter ras." De seizoensopening werd gister avond laat besloten met een uitgebreid vuurwerk op het strand. SCHIEDAM— De softbaldames van Schiedam hebben tegen Terrasvo gels hun beide duels verloren (0—7 en 2—3). Trainer/coach Ton Ebben wijt het verlies van zijn pupillen vooral aan het gebrek aan ervaring. Beide nederlagen waren immers voortgekomen uit enor me veldfouten van de Schiedamse da mes. De eerste wedstrijd tegen Ter rasvogels, die met 0—7 werd verloren, was zondermeer de slechtste van Schie dam in dit nog prille seizoen. De dames, die zelfs simpele ballen met konden vangen, maakten fouten die anders nooit voorkomen. „En fouten worden in de hoofd klasse meteen afgestraft," haakte Ton Ebben daarop in. „Medelijden bestaat op dit niveau niet. Een klasse lager wor den dergelijke fouten nog wel eens niet afgestraft." De tweede wedstrijd waren de pupillen van Ton Ebben veel beter in hun spel. Deze partij werd vooral verlo ren door twee veldfouten in de derde in nings. Daardoor kon Terrasvogels sim pel naar een 0—3 voorsprong uitlopen. Sandra Roodbergen en Conny Jonkman brachten in de zesde innings de span ning terug door beiden een punt te sco ren. Er waren zelfs kansen op meer (een verrassende overwinning), maar de juis te klap op het goede moment ontbrak. Desondanks was Ton Ebben te vreden over de slagbeurten van zijn da mes. „Het is een goede prestatie als je over zeven innings slechts vier keer een drieslag tegen krijgt. Zeker als je Els Koks, die ai jaren in Oranje speelt, aan de andere kant als werpster hebt." Tegen die achtergrond acht Eb ben het niet uitgesloten dat zijn brigade morgen voor een surprise kan zorgen. Dan is Europa Cup-houder Bloemendaai de tegenstander. SCHIEDAM Het waterleiding bedrijf van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam gaat in de periode van 16 tot en met 31 mei de drinkwaterleidingen spuien in het gebied dat wordt be grensd door Rijksweg 20, 's Graveland- seweg, Broersvest, Lange Haven, Korte Haven, Vlaardingerdijk en Rijksweg 19. Dit wordt gedaan om zoveei mo gelijk roestdeeltjes te verwijderen uit het leidingnet, dat voor een gering deel bestaat uit gietijzeren of stalen buizen, waarin roestvorming plaatsvindt. Het spuien vindt op werkdagen in de avond- SCHIEDAM De FNV-werkgroep Uit- keringsgerechtigen (UKG) Schiedam or ganiseert op dinsdag 17 mei een the ma-middag in dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766 in Schiedam. Als inleider van de discussie treedt Lodewijk de Waal op, bestuurder bij de Dienstenbond FNV. De Waai zal spreken over de plannen SCHIEDAM De jaarlijks te houden zomerbridge instuif, onder au- spiciëo van de Dienst Sport en Recrea tie, gaat op woendag 1 juni voor de 21e keer van start. De speelavonden zijn op de woensdagen 1-8-15-22-29 juni, 6- 13-20-27 juli en de slotavond is op woensdag 3 augustus. Alle avonden, die om 19.45 uur beginnen, worden gehou den in de kantine van de sportvereni ging Excelsior'20, Parkweg Sportpark Thuriede. Lucian Lefleur (links) en Bram Wijers: „Voor het springen van één of ander gebouw af, nemen ze maar een ander.' uren plaats, op een tijdstip waarop het huishouden in het algemeen minder wa ter gebruikt. Tijdens het spuien wordt in de buurt van de openstaande hoofdkranen de druk op het water enigszins lager. Dat zal bijvoorbeeld bij het watertappen in huis merkbaar zijn. Aangezien de werkzaamheden tussen het gewone werk door moeten gebeuren, is het met mogelijk vooraf aan te geven op welke dag en in welke straat gespuid zal wor den. Op 16 mei begint de ONS in de Jo- han de Wittsingel. van de regering inzake de gezondheids zorg, de werkgelegenheid en vergrijzing van Nederland Dit wordt ook wel de tweede stelselherziening genoemd. De uitvoering van deze plannen staat de FNV werkgroep helemaal niet aan. De aanvang van de middag is vastgesteld op 13.30 uur. ledereen is van harte wei- kom. De toegang en een kopje koffie of thee zijn gratis. Elk bndgepaar is van harte wei- kom. Inschrijving uitsluitend per paar 's avonds aan de zaai. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden per paar per avond. Er is weer een fraai prijzenpak ket beschikbaar voor hen die minimaal zes avonden hebben deelgenomen. Bij de eerste twee zittingen is de indeling willekeurig. Daarna geschiedt de inde ling volgens de dan ontstane stand. Voor verdere inlichtingen: J.Meyer (4700335) en C.Wever (4738543). Door Wessel Penning SCHIEDAM Morgenmiddag om één uur op de Nationale Molendag gaat het gebeuren. Dan laten Bram Wijers en Lucien Lafieur zich, samen met nog twee vrienden, vastbinden aan de ronddraaiende wieken van de Noordmolen aan de Noordvest. In het kader van de actie voor de herbouw van molen de Palmboom is zelfs een prijsvraag uitgeschreven, die luidt: Wie van deze vier manne. blijft het langst in de wieken hangen? .'och wil len zij persé geen stuntmensei. wor den genoemd. „Nee, wij rijden niet door bran dende hoepels, en voor het springen van één of ander hoog gebouw nemen ze maar een ander," benadrukt Bram Wijers. Zijn vriend en zakenpartner Lucien Latieur voegt eraan toe: „Wij doen alleen die activiteiten (het woord stunt gebruikt hij liever niet. red.) die praktisch haalbaar zijn. Bovendien moet het wel een uitdaging zijn. Ne gen van de tien verzoeken, die we krij gen, wijzen we daarom af. We blijven weions verstand gebruiken." Het zijn dan ook geen stunt mensen van beroep. De geboren Rot terdammers Lucien Lafieur (27) en Bram Wijers (24) verdienen een goed belegde boterham bij hun eigen be drijf, het Schiedamse reclame-advies bureau NF&B Promotie. Naast het ontwerpen van logo's en ander recla- mewerk organiseren zij allerlei opval lende gebeurtenissen, die volop de publiciteit moeten halen. Stunts wor den opgezet, en Wijers en Lafieur zijn niet te beroerd ook zelf wat uit te ha len. Samen met een aantal andere jongens, die op free-lance basis werk zaam zijn bij het bedrijf, proberen ze zo'n veertig keer per jaar een bepaal de stunt te laten lukken. Spannend is dat soms wel. „Maar van die spanning genieten we. Dat geeft een kick. Als kind had ik dat gevoel al. En tijdens mijn diensttijd kon ik daar meer mee doen," vertelt Lucien Lafieur, die ooit een lid was van het befaamde en beruchte com mandokorps in Roosendaal. Een le gereenheid waarover volgens Lafieur en Wijers ook hij droeg ooit de groene baret nogal wat misver standen bestaan. Wijers: „Mensen denken dat commando's gek zijn, en hun verstand uitschakeien. Dat is niet waar, onder commando's vind je de meest kriti sche en verstandige soldaten. Want je wordt gedwongen om goed na te den ken, omdat je alleen dan kunt overle ven." In het commandokorps legden de twee reclamemensen, daar zijn zij van overtuigd, de basis voor hun te genwoordige hobby. Bij de comman do's zouden zij hebben leren omgaan met angst, die zij omzetten in concen tratie. Want bang zijn zij af en toe ook. Wijers: „Soms doe ik het vijf minuten voor de stunt in m'n broek, en denk ikwaar ben ik mee bezig. Maar tegelijk is het een uitdaging. Zo probeer ik mijn eigen grenzen te ver leggen. Vrienden zeggen altijd dat ik een bepaalde affiniteit met het onbe kende heb. Ach, ik denk dat ieder mens op zoek is naar de grens van zijn eigen mogelijkheden." Maar nooit wordt ook maar iets aan het toeval overgelaten, laten Wi jers en Lafieur weten. Het materiaal is altijd in een zeer goede staat. „Alles is perfect georganiseerd. Voor het 'Rondje Molen' van zaterdag bijvoor beeld zijn we al heel wat keren gaan kijken op de Noordmoien, en hebben we aiies nauwkeurig voorbereid." Om die bewering nog meer kracht bij te zetten: „Remco ten Heet- en, een ander uit ons stuntteam, komt zaterdag pas voor het eerst naar Schiedam. Hij vertrouwt er volledig op dat wij alles perfect geregeld hebben. En dat hebben we ook." Naast de zorg voor het materi aal, besteden de leden van het stunt team alle aandacht aan hun lichaam. Want dat moet in uitmuntende condi tie zijn Er wordt daarom keihard ge tramd. Geregeld wordt daarom tijdens een gewone werkdag het trainingspak aangetrokken om te gaan sporten in een nabijgelegen sportschool. „Want door veel tranig leer je afzien. De twaalf leden van het stuntteam heb ben daarom nu een conditie, waarmee ze in een redelijke tijd de marathon uit kunnen lopen," weet Wijers. Nog nooit is een stunt mislukt of verkeerd afgelopen. „Ach, er breekt weieens een lijntje hoor, maar dan zitten er nog twee kabels vast, die alles m evenwicht houden," zegt Wi jers. Over spectaculaire acties praat hij liever met. „We zijn geen helden hoor. Het is alleen maar functioneel, creatief stuntwerk, dat gewoon safe is. Wij nemen geen onnodige risico's." Familie en andere bekenden zijn daar inmiddels ook van overtuigd. „In het begin had mijn vriendin vee! moeite met mijn hobby," vertelt Lafieur la chend. „Maar nu kan ze er mee leven. Ze weet dat ik met zonder die span ning kan." Die spanning wordt hem, dat geeft hij wel toe, ook weieens te veel. Lefleur vertelt over een hijskraan die hij ooit beklom. Het team had met ge rekend op windkracht zes. Toen hij op de horizontale legger van de kraan zat, wist hij even niet wat hem over kwam. „Dat ding zwiepte met een enorme vaart heen en weer. Maar even later denk je: Die kraan is nog nooit omgevallen, dus waarom zou die dat nu wel doen." Hoe dat morgenmiddag za! zijn, valt nog te bezien. Voor de klim partij in de wieken van de Noordmolen krijgt het stuntteam in ieder geval geen geld. Alleen de onkosten worden vergoed. Wijers: „Voor een actie voor het goede doef hoeven we geen extra gefd te krijgen. Maar als een commer cieel bednjf ons inhuurt, kost dat na tuurlijk wel wat.''- Hij beschrijft nog maar eens wat er morgen gaat gebeuren. „Morgenochtend worden de laatste voorbereidingen getroffen. Om één uur," verklapt hij alvast, „klimmen we, verkleed als bekende striphelden, vanaf de balie van de molen In de wie ken. Dan gaan we draaien." Er staat hen dan nogal waf te wachten. De ronddraaiende wieken kunnen immers een snelheid bereiken van tachtig kilo meter per uur. Diegene die daar als eerste genoeg van heeft, gooit een ro de vlag uit, en wordt dan vervangen door een gewicht. Zo kunnende mo lenwieken blijven draaien. Lefleur heeft zich al een voor stelling gemaakt van de situatie: „We kunnen niet met elkaar praten. De wind giert, en de wieken klapperen Je gaat meters heen en weer. Maar als het voorbij is, gaan we gauw ergens ver weg, waar niemand ons kent, een pilsje drinken. Want we hoeven niet gehuldigd te worden of zo." SCHIEDAM Het vervolgver haal van de Schiedamse Ateliers beleeft deze maand haar dertiende aflevering. De jaarlijkse tentoonstelling in het Ste delijk Museum werd woensdag door wethouder van Cultuur Luub Hafkamp geopend. Al dertien jaar lang krijgen Schiedamse kunstenaars de gelegen heid hun werk in het plaatselijke kunst- bolwerk aan het publiek te tonen. Dit jaar zijn drie kunstenaars uit genodigd om aan de Schiedamse Ate liers deel te nemen: Gerard Batelaan, Ria Klop en Miche! Snoep. De laatste toont schilderijen en sculptures. Dat hij niet de eerste de beste is mogen blijken uit het feit dat hij deze maand ook in de bekende Haagse galerie Nouveües Ima ges exposeert. Het werk van Michel Snoep stemt niet vrolijk. Zowel zijn schilderijen als zijn sculptures drukken een beklem ming uit zo zwaar als beton. Het zal dan ook niet toevallig zijn dat de kunstenaar dit materiaal in zijn sculptures verwerkt en zelfs als omlijsting van zijn schilderij en gebruikt (deze zijn niet opgehangen, ze leunen tegen een muur). Zijn kleurge bruik is somber: zwart, wit, grijs en bruin. In deze kleuren beeldt Michei Snoep in een plompe expressieve stiji mensfiguren af. Wat zowel de sculptures als de schilderijen van Michei Snoep het meeste kenmerkt is dat hij letters en cij- fertekens als achtergrond van zijn af beeldingen gebruikt. Een tekst zonder betekenis, niet meer en niet minder dan een bladspiegel. Hierop portretteert Mi chel Snoep zijn nogal treurig aandoende mens. Hans Paalman, directeur van het Stedelijk Museum, associeert dit teken gebruik met de tatoeëringen in de ar men van gevangenen in concentratie kampen. Een associatie die in het werk van Michel Snoep niet echt naar voren komt, maar die voldoende zegt over de sfeer die het uitstraalt. De tentoonstelling van Michel Snoep oefent dan ook de aantrekkings kracht van de tragedie uit. Het werk stoot af door de treurige associaties die het oproept, maar trekt aan door de indringendheid ervan. Het is geen ten toonstelling waar je makkelijk omheen kunt. En daardoor iaat Michei Snoep als kunstenaar een indruk achter die nog lang zal doorwerken. Schiedamse Ateliers 13 met on dermeer schilderijen en sculptures van Michel Snoep tot en met 12 juni in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam. Geopend: Dinsdag t/m za terdag van 10.00—17.00 uur en op zon en feestdagen van 12.30—17.00 uur. ROTTERDAM Achter cafe De Consul aan de Rotterdamse Westersin gel 28b wordt morgen de expositie 'De Kas' geopend. De tentoonstelling met aquarellen en litho's van kunstenaar Joost Mmnigh met als onderwerp tuin- derskassen duurt tot 20 juni Op zondagmiddag om half drie is er op het podium 'Het Standpunt' mu ziek met Jos Valster, Pierre van Del (Cor Witjes), Rike en Aike onder het motto 'De Zomerkonmkjes'. Om vier uur Trio Cees Slinoer. Door Angeio Damen ROTTERDAM - „Wat ik van het examen informatica vond? Dat is zo moeilijk te zeggen. Als je buiten staat merk je dat iedereen het weer net even anders heeft gedaan. Voor de eerste zitting haalde ik een 4,6 en dat viel eigenlijk nog mee. Het twee de examen was een stuk moeilijker dus het is nog even afwachten of ik voor informatica een voldoende haal." Voor Nicolette Klijnen, leerlin ge aan de Rotterdamse MEAO De Lijnbaan, blijft het nog even span nend. Haar vriendin Heiga Noorthui- zen scoorde de eerste keer een 7,1, maar is ook nog niet gerust op een goed eindcijfer. „Nu kregen we het moeilijke onderdeel schematechnie ken voorgeschoteld Daar valt weinig aan te leren; het vereist veel handig heid en je moet enkele tekeningen maken. Dit in tegenstelling tot het eerste examen. Dat bestond voor een belangrijk gedeelte uit theoreti sche vragen die niet echt moeilijk waren." Docent Korver is niet erg blij met dat theorie-onderdeel. „Daar mee is moeilijk te achterhalen of een kandidaat het allemaal wei begrijpt. Bovendien zijn die vragen nogal eens ongelukkig geformuleerd. Het totale eerste examen was ook minder moeilijk dan voorgaande jaren. Als de standaardvragen goed worden beantwoord, scoor je ai een voldoen de. Het verschil tussen een zes of een negen wordt dan bepaald door een portie logisch denkwerk." Bgen bewoordingen worden ho ger gewaardeerd dan letterlijk overne men uit de tekst De tip van de exa mencommissie bovenaan de tekst Engels was aan de meeste kandida ten niet besteed. Eindelijk kan er eens op 'zeker' worden gespeeld. Het letterlijk citeren uit een tekst is goed voor ongeveer zes punten per vraag. Wie regelrecht de antwoorden op de negen vragen uit de tekst overschreef is doorgaans verzekerd van een voldoende. Voor dit onder deel geldt immers: waarom moeilijk doen als het makkelijk gaat? „Je ziet dus dat bijna nie mand in eigen woorden een ant woord probeert te geven," legt do cente Deckers uit. „De tekstverkla ring en het dictee tellen ook niet zo zwaar mee. De onderwerpen waren een beetje saai en uitgekauwd. Het dictee handelde over een falend eco- nomiebeleid van Japan. Dat hebben de leerlingen in de oefenstof uit den treure behandeld. Er zaten dan oo'; weinig verrassingen m de examenop gave. Ook deze keer waren bekende begrippen als policy en expanding weer in de tekst opgenomen." De docenten Kant en Mole naar buigen zich over de opdracht bedrijfseconomie en calculatie en ko men tot een zeifde conclusie: „Dit examen is goed te maken De kan didaten kregen één opgave die uit zestien onderdelen bestond. De laat ste zeven vragen waren theoretisch. „Vragen uit het boekje, iedereen weet wel wat de verschillen zijn tus sen een BV en een NV Dat mag ze ker geen problemen opleveren," zegt Kant. „Ze moeten wel erg nauwkeu rig lezen en rekenen. De 'geniepig- heidjes' zijn bepaalde zaken die voor een verdere uitwerking eerst omge rekend moeten worden en daarmee kunnen ze de fout in gaan. Onderde len als het berekenen van de break even afzet en loonkosten per gewerkt uur mogen geen problemen opleve ren Molenaar vult aan: „Ook dit jaar moesten tijdens de tweede zit ting weer efficiency- en prijsverschil len worden berekend, mets bijzon ders. De eerste zitting van bedrijfs economie behandelde de kostenpro blematiek. De leerstof is dus in twee blokken opgesplitst Je ontkomt er natuurlijk met aan dat die gebieden elkaar op de verschillende zittingen overlappen. Daar verkijken de leer lingen zich nog wel eens op." De boeken kunnen even de kast in want de schriftelijke periode zit erop De schrijfarm mag uitrusten maar de stembanden moeten wor den gesmeerd. Aan de 'lijdensweg' komt namelijk pas een einde als de mondelinge examens (30 mei t/m 22 juni) achter de rug zijn. SCHIEDAM - De Gin Town Rol lerskate Society houdt zondag de eerste toertocht van 1988. Evenals vorig jaar vertrekken de roilerskaters om 14 00 uur vanaf de Yucatan Cantina, in de Passage te Schiedam. Er zijn dit keer geen kosten aan verbonden, behalve de eventuele consumpties onderweg en vier strippen van de strippenkaart Voor nadere informatie: Cis van Mansum, te lefoon: 4730773. SCHIEDAM De klaverjasver- emgmg 'Het Singelkwartier' houdt op dinsdag 17 mei een contactavond voor leden, donateurs en genodigden in zaal Marijke op het Broersveld. De aanvang is 20.00 uur en er worden dne partijen van 1500 punten gespeeld. Het in schrijfgeld bedraagt voor leden en do nateurs drie gulden, niet-leden betalen vijftig cent meer. De prijzen zuilen hoofdzakelijk bestaan uit huishoudelijke artikelen. In het verhaal over het bevol kingsonderzoek naar baarmoederhals kanker in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, Is door omstandigheden een foutief adres vermeld. De voorlichtings bijeenkomst van maandagmiddag 16 mei in Viaardingen vindt plaats In "Tref centrum De Bijenkorf, Reigerlaan 105. De aanvangstijd is hetzeifde als reeds vermeld: 14.00 uur.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1