Tienduizenden kandidaten minder bij eindexamens Tjongejongejonge, wat een sprongen Ooit waren molens Schiedams schande SFC maakt zich op voor tweede klasse Het Vrije Volk VLAARDINGEN/MAASSL UÏS mttïjf*'- 'flm Camping in gebruik PAGINA 12 ZATERDAG 14 ME11988 Meer examens zullen door docenten bekeken worden in plaats van het Cito Tjeetje, is de reactie van de Vlaardingse knaapjes op de achter grond ais ze deze skate boardkunstenaar bewon deren. Duivelse sprongen maakt hij, al gaat het niet altijd goed, zoals op deze foto te zien is. Er is al een been van de plank afge schoten. Dat heeft gedeelte lijk te maken met het pro visorische springschansje waarvan gebruik moet worden gemaakt, een on stabiel stuk hout. De jon gens, hier op het Veer- plein, zijn het over één ding eens; er moet snel een professionele spring- schans komen in Vlaar- dingen. FOTO ARIE WA PENAAR Groen licht winkels ~en woningen Holy breidt uit Trainer Martin Schaap en manager Aad Gudde laten zich niet van de wijs brengen. Morgen is de kampioenswedstrijd 1 nen-" firn De stomp van de molen De Hoop stond vele jaren 'te pronken' op de plek waar nu de Amro Bank zijn hoofdkantoor heelt aan de Gerrit Verboonstraat. ï4-; VLAARDINGEN/SCHIEDAM - Bijna een kwart miljoen leerlingen in het voortgezet onderwijs gaat komende maandag de eindexamenlokalen in. Zij hebben de schoolonderzoeken achter de rug en moeten zich nu twee weken lang buigen over de 'open'- en meer- keuze-vragen over de diverse vakken. Op 10 juni zal blijken wie geslaagd is. Wie zakt mag onder bepaalde voor waarden op 17 juni proberen alsnog voor het diploma in aanmerking te ko men. t Het aantaJ eindexamenkandida ten in het lbo, mavo, havo of vwo is drastisch teruggelopen. De teruggang in het aantal leerlingen dat de basisscho len een aantal jaren geleden kreeg te verwerken, werkt nu door in het voort gezet onderwijs. Werden de examens in 1984 nog aan 255.000 leerlingen afge nomen, in 1988 doen slechts 220.000 teerlingen mee. Alleen al de scholen voor lbo en mavo tellen dit jaar 15.000 examenkan didaten minder dan vorig jaar. Overi gens leveren deze schooltypes nog al tijd het merendeel van de kandidaten bij dit centraal schriftelijke examen: 130.000. in het havo doen 50.000 leer lingen examen en in het vwo 40.000. Behalve voor deze groepen be ginnen op 16 mei ook de eindexamens in het middelbaar huishoud- en nijver heidsonderwijs (mhno). Op scholen voor middelbaar dienstverlenend en gezond- heidsonderwijs (mdgo) zijn de eindexa mens al begonnen; die zullen op 30 mei afgelopen zijn. Ook het meao (econo misch en administratief onderwijs) heeft zijn slag om het begeerde diploma al grotendeels achter de rug. Havo- en vwo-leerlingen kunnen dit jaar voor het eerst een examen maatschappijleer afleggen. Vorig jaar was die mogelijkheid er al voor leerlin gen van de lbo-scholen en het mavo. De maatschappijleer-examens zijn nog ex perimenteel. In 1990 wordt bekeken of het experiment geslaagd is. De kandi daten moeten vragen beantwoorden over de onderwerpen opvoeding en vor ming, woon- en leefmilieu, arbeid en vrije tijd, technologie en samenleving, staat en maatschappij en over interna tionale verhoudingen. De examenperiode voor het voortgezet onderwijs zal dit jaar aan merkelijk korter zijn dan vorige jaren, omdat kandidaten nog maar in één vak mogen proberen een onvoldoende op te halen. Voorheen mocht dat nog in twee vakken. De herkansing kan daarom op één dag plaatsvinden. Ook zijn de meeste beroepsgerichte vakken uit het examen-pakket verdwenen. Een andere verandering is dat nu meer examens zullen worden nageke ken door docenten in plaats van door het Cito. De docenten zullen de exa mens beoordelen die uit 'open' vragen bestaan én de examens die een combi natie zijn van open- en meerkeuzevra gen. Het Cito kijkt slechts examens na die alleen uit meerkeuze-vragen multiple choise) bestaan. Het examen wordt dit jaar onge veer twee weken later afgenomen dan in de voorgaande jaren. Traditiegetrouw wordt overal begonnen met Nederlands. Het gecombineerde examen voor lbo en mavo omvat verder op de eerste dag de expressievakken en handelskennis. De havo-leerlingen zitten op die dag ook in de banken voor handelswetenschappen. Vwo-leerlingen maken die dag hun exa men Latijn. Op 30 mei ronden het havo en het vwo het examen af. De havo-leerlin gen krijgen Spaans en Russisch voorge schoteld. De vwo-klanten doen examen in dezelfde vakken, maar ook in maat schappijleer en Frans. De examens voor lbo en mavo zullen een dag eerder afge lopen zijn, met de vakken Frans en wa renkennis. Net als in het vorig jaar zullen de examens voor lbo en mavo gelijk zijn. Kandidaten van die schooltypes kunnen op twee niveaus examen doen; op het C-niveau en op het D-niveau. Van de vragen voor lbo en mavo zal de meer derheid bestaan uit meerkeuzevragen. Deze vormen 70 percent van het exa men. Het deel van de open vragen is 30 percent. Deze verhouding werd in 1987 voor het eerst uitgeprobeerd. Het Cito heeft achteraf bekeken hoe de resultaten luidden, vergeleken bij het jaar daarvoor. De uitslag was dat deze examens eerlijker aangeven of een leerling mag slagen, dan de examens die helemaal uit open vragen bestaan. De cijfers kunnen niet meer worden beïnvloed door milde of strenge beoor delaars. De inhoud van de examens is volgens het Cito door de andere manier van vragen stellen niet veranderd. Ook de moeilijkheidsgraad blijkt er niet door te zijn aangetast. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen benadrukt al enige tijd het belang van de keuze voor de exacte vakken wiskunde, natuurkunde en scheikunde. Volgens een woordvoerder van de afdeling Voortgezet Onderwijs zijn er wat verschuivingen te zien naar die vakken. „Maar zeker geen aardver schuivingen." Bij de examens van vorig jaar kreeg een aantal leerlingen per ongeluk oude opgaven, van het jaar daarvoor, onder de neus. De Staatuitgeverij, ver antwoordelijk voor de uitgifte van de examens, verzekert dat er alles aan is gedaan om een herhaling van die ver wisseling te voorkomen. Een woord voerder: „De afdeling geheim- en secu- rityproduktie is beter beveiligd. We heb ben geprobeerd de feilloosheid te bena deren." HOEK VAN HOLLAND- Het da gelijks bestuur van de deelgemeente heeft de vergunning afgegeven voor de bouw van 48 woningen met daar onder een winkelgalerij van 2Q00m2 op de Hoekse Brink. Dat betekent dat de laat ste belemmeringen voor de bouw zijn weggenomen. Inmiddels zijn ook de meeste contracten met winkeliers en bedrijven getekend. Verwacht wordt dat aan het eind van deze maand het werk kan worden begonnen op het terrein achter het politiebureau dat inmiddels is ontdaan van bomen en struiken. VLAARDINGEN Tennisvereni ging Holy wil een nieuw clubhuis bou wen aan de Willem de Zwijgerlaan. Het bestuur fs met de gemeente in de slag omdat voor de nieuwbouw een verkla ring van 'geen bezwaar' nodig is om van het bestemmingsplan af te wijken. Het nieuwe clubhuis wordt aanzienlijk groter dan destijds was gepland. Door Norbert Kleinherenbrink SCHIEDAM De amateurderby tussen DHS en SFC (0—2) in de derde klasse KNVB van het zondagvoetbai trok afgelopen zondag drie keer zoveel toeschouwers als het duel tussen SVV en Eindhoven in de eerste divisie. Mor- 'gen .al die verhouding wellicht nog schever komen te liggen. De kampi oenswedstrijd van SFC op het eigen 'parkeerterrein' tegen OVV zal op de ware liefhebber een grotere aantrek kingskracht uitoefenen dan de ontmoe ting tussen SVV en MW om des keizers baard. „We worden met het seizoen spraakmakender," grijnst SFC-manager Aad Gudde, die zich in 1983 bij de toenmalige afdeiingsclub aansloot op 'voorwaarde' dat de ploeg binnen vijf jaar in de tweede klasse zou spelen. „Ik ben dus in mijn opzet gestaagd, maar dat wil niet zeggen dat ik nu tevreden achterover ga leunen in een gemakkelij ke stoel. Wat mij betreft stomen we meteen door naar de eerste klasse," al dus de kleurrijke oud-arbiter, die het 'onopvallend opvallend doen' hoog in zijn vaandel heeft staan. Trainer Martin Schaap knikt in stemmend bij deze ambitieuze woorden van zijn 'schaduw', maar wenst ten aan zien van het behalen van de titel nog wel een klein voorbehoud te maken. „Kampioenswedstrijden zijn nu eenmaal rare vertoningen," weet Schaap, die eerder bij FCN'66 (twee keer) en Aeolus champagne dronk. „Hoewel we aan een punt genoeg hebben (concurrent SC Feyenoord moet dan overigens eerst nog zien te winnen van SMV, red.), blijft het voor ons uiteraard een zenuwachti ge toestand. OW daarentegen kan vrij-uit spelen. Ik heb donderdag dan ook nog maar even een kijkje genomen bij de bekerfinale tussen OW en Al- phense Boys in Oostvoorne (3—1, red.). Ik neem in dit soort gevallen graag het zekere voor het onzekere." Mocht SFC zondag inderdaad de kroon op een lang en zwaar seizoen zet ten (en wie twijfelt daar eigenlijk nog aan?) dan is Schaap van mening dat de titel bij de juiste formatie terecht komt. Martin Schaap (rechts) en Aad Gudde laten er geen twijfel over bestaan: SFC kraait zondag victorie (het V-teken) en promoveert naar de tweede klasse. „Qua voetbal doen we voor geen enkele ploeg in deze afdeling onder," meent de immer stoïcijns kijkende Schiedamse autohandelaar. „Zolang wij maar op een goed grasveld spelen, loopt het bij ons op rolletjes. Dat heb je zondag tegen DHS nog kunnen zien. We voetbalden perfect, het zou schitterend zijn geweest als we in die wedstrijd kampioen waren geworden. Tegen OW verwacht ik ze ker geen oogstrelende partij. Afgezien van de grote belangen, is goed voetbal op die speeltuin van SFC en PPSC he laas onmogelijk. Uitgerekend op ons ei gen terrein zijn we sterk in het nadeel, omdat onze speelwijze voornamelijk op techniek is gebaseerd. In dat iicht be zien is het des te knapper, dat wij dade lijk (hopelijk) op die eerste plaats eindi gen." Met nadruk: „Bovendien hebben zich dit seizoen rond de selectie enkele negatieve zaken afgespeeld, bijvoor beeld het afhaken van Edwin Bleiksloot en Cees Bruinsel en het moeilijk functio neren van Rob Kiebert. De ploeg heeft dat allemaal prima opgevangen. We kwamen na veertien wedstrijden boven aan en het was, eerlijk gezegd, een heie krachttoer en kunst om in die resteren de acht potjes aan kop te blijven." Vorig jaar lonkte SFC ook al naar de tweede klasse, maar toen moesten de Schiedammers het thans in degradatienood verkerende Emma één punt voor laten gaan. „Van dat seizoen hebben we veel geleerd," aidus Schaap. „We spelen nu simpeler, zakelijker en meer behoudend. We krijgen minder goals tegen, omdat we in verdedigend opzicht de puntjes op de i hebben ge zet. Met een goede verdediger en aan valler erbij, moet dit elftal het ook een stapje hoger kunnen redden." Schaap (41) onderschat de kracht van de clubs In de tweede klasse zeker niet. „In tegenstelling tot de afde ling waarin we nu zitten, zal er volgend seizoen met één gemakkelijke tegen stander ons pad kruisen," loopt hij al vast op de zaken vooruit. „Op dat ni veau staat elke ploeg in elke wedstrijd garant voor minimaal een punt, dus we kunnen onze borst nat maken. Dit sei zoen hebben we van de vier onderste clubs in totaal vijftien punten gepakt. Zo hoort het natuurlijk ook als je kampioen g wil worden. Volgend jaar echter heb je 3 niet één wedstrijd bij voorbaat gewon- De succestrainer krijgt tot en 5 met 1990 de tijd om SFC te begeleiden g naar de top. „Het belangrijkste is," do- ceert Schaap, „dat de gehele vereniging 3 met het eerste elftal meegroeit. De or ganisatie kan nog veel beter, maar dat is slechts een kwestie van tijd. Er moet vanaf de jongste jeugd tot aan het hoogste elftal een goede doorstroming komen. Ik hoop dan ook vurig, dat het tweede team zondag kampioen wordt in de reserve vierde klasse en dat het der de zich zal weten te handhaven in de re serve hoofdklasse. Anders worden de verschillen dadelijk te groot." Glimlachend: „Mijn doelstelling is verder duidelijk: nü kampioen wor den, volgend jaar rustig wennen aan de tweede klasse en in 1990 promoveren naar de eerste klasse. Tegen die tijd zal SFC wel op mij zijn uitgekeken, als ze het nu al niet zijn..." 'J 'Vf -vV-j. f w* Door Han van der Horst SCHIEDAM Duizenden men sen trekken vandaag en morgen door Schiedam om de molenpracht te be zichtigen. In deze tijd maken de Schie dammers zelf zich op om een fout van hun betovergrootouders te herstellen. Aangevuurd door een actief comité brengen zij geld bijeen voor het herstel van de molen De Palmboom. Daar is al leen nog een stomp van over. De enigen die er nu iets aan hebben, zijn de daar nestelende kauwtjes. Dat is het enige probleem, als straks de restauratie op gang komt. Voor deze kolonie is nog steeds geen vervangende woonruimte gevonden. Maar aan deze vogels wordt van daag ongetwijfeld weinig gedacht. Des te meer aan de voorouders, die zo zon der erb,armen een eind hebben ge maakt aan Schiedams molenpracht. Want tot de eeuwwisseling werd het stadsbeeld door molens beheerst. HOEK VAN HOLLAND - Het nieuwe campingterrein in Hoek van Hol land zal op dinsdag 17 mei officieel wor den geopend door deelraadsvoorzitter dr ir P.J.A.L de Lint. Om twee uur s' middags zal De Lint het lint doorknip pen dat de camping dan nog afsluit. Op zaterdag 14 mei is het ook al feest op het recreatieoord, want dan worden de nieuwe winkels officieel in bedrijf ge steld door mevrouw W. Doorn—Van der Houwen, portefeuillehoudster van Sport en Recreatie. Ook dat gebeuren zal met het nodige feestgedruis worden omge ven. Langs Noord- en Broersvest stond er el ke honderd meter wei een en dan waren er nog de losse exemplaren in andere delen van de stad. Daarvan zijn er nu nog vier compleet. De rest viel - ge woonlijk m twee etappes onder de slopershamer. Eerst werd het boven stuk afgebroken. Een aantal jaren later het onderste gedeelte, nadat dit nog een tijd als pakhuisje of zo was ge bruikt. Het hele proces van vernieling is in een jaar of twintig voltooid. Kunnen wij dit onze betover grootouders kwalijk nemen' Het is nog al makkelijk om met onze kennis van nu meewarig te doen over de barbarij van het voorgeslacht. Dat keek op een heel andere manier dan wij tegen de wereld aan. Je kunt betreuren, wat daar het gevolg van was. Maar veroordelen is een andere zaak. Waarom zijn die mo lens precies afgebroken? Ooit was heel Europa jaloers op de Nederlandse molens. Het waren zo ongeveer de grootste en de meest pro ductieve machinale inrichtingen die de mensheid kende. De Hollanders ge bruikten ze overal voor: om graan te malen natuurlijk, en om het overtollig water weg te pompen, maar ook om hout te zagen, verf te maken of metaal te pletten. Ook Schiedam kende zo'n klopmolen. Hij moest buiten de stad aan de Vlaardingerdijk staan vanwege het lawaai. Het is het oudste blijk van overheidsbelangsteiling in Schiedam voor geluidsoverlast. Door de uitvinding van de stoommachine werden de molens ou derwets. Dat had men in Nederland niet zo een, twee, drie in de gaten. Toen in Engeland en België de moderne indus trie dankzij de stoom a! lang en breed was opgekomen, werkte men in Neder land nog steeds met de oude ambach telijke technieken en apparatuur. De moderne tijd van stoom en staal begint bij ons pas na 1870. Maar toen werd er ock goed en snel op ingespeeld. Zo kregen de molens een slechte reputatie. Het waren geen monumenten. Het waren evenzovele blijken van ou- derwetsigheid waarmee Schiedam zich had omringd. Absoluut niets om trots op te zijn. Geen dingen waar een stad mee voor de dag kon komen. De gene raties van rond de eeuwwisseling be woonden een vervallen crisisstad, waar alles de kwijnende branderijen, de stinkgrachtjes, de krotten, de diepe ar moede van de bevolking herinnerde aan de eigen achterlijkheid. Daar staken die molens ook nog hoog boven de da ken uit. En dat terwijl het alternatief toch voor iedereen zichtbaar was. Aan het begin van de Noordvest op de hoek van de Ketelbrug stond een fabrieksge bouw. Dat was de stoommaalderij De Draak, waar zwarte rookwolken uit de schoorsteen kwamen en je de zuigers in hun cilinders hoorde kreunen. De Draak was niet afhankelijk van de wind. Die kon als het moest dag en nacht produceren. Het gebouw rook naar de nieuwe tijd. Het was een voorbode van de twintigste eeuw. En dus vielen de molens. Maar De Draak bleef staan. Het bouwwerk ontsiert tot op de huidige dag de kop van de Noordvest. Toch is het een mo nument. Een monument dat in steen iets vertelt over de verwachtingen van onze voorouders. Jammer van de molens. Maar wie weet wat onze kindskinderen in 2050 moeizaam willen restaureren van wat wij tussen neus en lippen door aan oude, waardeloze rotzooi hebben laten kaatslaan.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1