Stuntende striphelden vast aan molenwieken JUBILEUM Ria Klop toont schoonheid afbraak Zeilen en bomen vervangen flats en industrie aan horizon ©©Koste? Stunt van Schiedam Het Vrije Volk SCHIEDAM m I Verantwoording PvdA-fractie Open dag Jazznacht onrustig Strobalen op rijksweg A4 Aad Koudijzer terug bij VDL Kamphuis wordt opgeknapt Rector Visser vertrekt PAGINA 8 ws MAANDAG 16 ME11988 Halsbrekende toeren leveren geld op voor herbouw historische molen De Palmboom SCHIEDAM Hij heeft een tik van de molen gehad, wordt wel gezegd van iemand die zich een beetje vreemd gedraagt. Het leek er zaterdagmiddag alleszins op dat deze zegswijze van toe passing was op het viertal heren, dat' zich geheel vrijwillig en als stripheld ver kleed aan de wieken van de Noordmo len liet vastbinden om een wedstrijdje te doen: wiens maag, zenuwen en inge wanden konden de middelpuntvlieden de krachten het langst weerstaan? Of de koene stunters nu werke lijk met molentjes liepen of niet, feit is dat hun bravourestukje zaterdag het -hoogtepunt was van de Schiedamse molendagen. Reeds lang voordat de vier helden hun bloedstollende rondjes draaiden had zich aan beide zijden van de Noordvestgracht een grote schare nieuwsgierigen verzameld, die er eens goed voor waren gaan zitten. Op de ter rasjes, op het grasveldje of op straat, lekker in het zonnetje met een drankje. Uiteraard is het beneden de waardigheid van zo'n stuntteam om met de trap naar boven te gaan, vandaar dat zij langs een touw vanaf de grond naar de molentrans klimmen. Spider- man (Lucien Lafleur) voorop, gevolgd door Superman (Martijn de Jong), Bat- SCHIEDAM De gemeente raadsfractie van de Partij van de Arbeid legt donderdag in een ledenvergadering van de Schiedamse PvdA-afdeling ver antwoording af voor het beleid, dat zij afgelopen jaar heeft gevoerd. De verga dering, die ook toegankelijk is voor niet-leden, vindt plaats in wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein 165 en begint om 20.00 uur. Leidraad voor de discussie over het fractiebeieid, waaraan overigens al leen leden mogen deelnemen, is het pas verschenen jaarverslag. Daarin schrij ven de verschillende fractieleden rede lijk tevreden te zijn over het gemeente lijke beleid. Meer bestuurlijke duidelijk heid wil de PvdA-fractie wel op het ge bied van jongerenwerk, sportbeleid "en andere zaken betreffende Welzijn en Cultuur, die in de portefeuille van de VVD-wethouder Hafkamp zitten. Ook heeft men vragen over het systeem van woningtoewijzing, dat, zo vreest men, van te hoog gespannen ver wachtingen uitgaat. De relatie tussen woningtoewijzing en individuele huur subsidie speelt hierbij een roi. (INGEZONDEN MEDEDEUNO) GALA OF THE YEAR SCHIEDAM De Schiedam se molendagen zijn weer een grandi oos succes geworden. Het prachtige weer maakte van de start vrijdag met de derde Schiedamse jazznacht binnen een jaar direct een goed be gin. Terrassen op het zogenaamde Henk Postplein, aan de Koemarkt en de Lange Haven waren evenals de bijbehorende en terrasloze zaken overvol. Een heuse paardentram vervoerde het over het algemeen jonge publiek door de straten van het centrum. Zaterdag en zondag kwamen caféhouders in alle delen van de binnenstad stoelen te kort. Zondanmiddag trok de uittocht van de, evenals de molens, feestelijk op getuigde schouwen en Westlanders veel bekijks. Tel phatsbespreken NBB 02153-12344 Toegangspnizen I 100,-, 180,-, 160,- en 140,- DECWMR'88 man (Remco den Heeten) en Robin (Bram Wijers). En Spiderman is nog niet boven of hij klimt, met vastgebonden, meteen maar even door naar het topje van de bovenste wiek op vijftig meter hoogte, terwijl beneden een van zijn companen aan de wiek wordt vastgebonden. Een operatie die noodzakelijk is voor het contragewicht, want als de wieken even later een halve slag draalen wordt ook Spiderman goed vastgesnoerd. Als de twee andere waaghalzen ook hun zelf verkozen benauwde posities hebben in genomen haalt de molenaar resoluut de handle over en onder luid applaus ko men de wieken in beweging, al sneller en sneller. Wie er af wil laat een rood vlaggetje wapperen, Is de afspraak. Terwijl Superman de toeschou wers nog nonchalant toezwaait is Bat man al vrij gauw de eerste die de duize lingwekkende toeren met langer vol houdt. „Ja, ook Batman is wel eens misselijk," legt veilig op straat een vader aan zijn zoontje uit. „Ze zijn druk aan het zingen hierboven, maar in tussen zien ze wel verdacht wit," meldt presentatrice en ex-Dolly Dot Patty van af de molentrans. Scherp opgemerkt door de zangeres, want even later geeft ook Superman er de brui aan. „M'n schoen was uitgegaan, mensen, dus ik moest er wel mee stoppen," geeft hij voor de microfoon als verklaring. Zijn excuus wordt op de terrasjes met luid hoongelach ontvangen. In de dan volgende titanenstrijd is het Spiderman die uiteindelijk de ro de vlag moet tonen. Robin weet echter met van ophouden. Hij vraagt nog een' verzoekplaatje aan en het bekende overwinnaarsgebaar makend draait hij nog enkele minuten rond. „Vanavond mag hij weer de isoleercel in," luidt het commentaar van de bierdrinkers op het terras. De vier durfals verlaten de molen ook weer in stiji: met 'losse handen' zweven ze buiklings via een touw naar het grasveld. Doel van al d>e capriolen was om geld binnen te halen voor de herbouw van de historische molen de Palmboom, die in 1901 afbrandde en waarvan op dit moment nog slechts een stomp res teert. „En daar zijn ze prima in ge slaagd," zegt een tevreden bestuurder E. Hiller van de Stichting De Schiedam se Molens. „De wedstrijd die eraan ver bonden was levert ons geld op, maar misschien net zo belangrijk is dat ze verschrikkelijk veel mensen naar onze stand hebben gelokt." Daar konden de molenfanaten uit het hele land a honderd gulden hun naam in een steen laten graveren. Ai die steentjes zullen bij de herbouw inge metseld worden. Van de 1,3 miljoen gul den die de restauratie zal gaan kosten, heeft de stichting momenteel zo'n 10 Spiderman (Lucien Lafieur), Superman (Martijn de Jong). Batman (Remco den Heeten) en Robin (Bram Wijers. op de foto) trokken veel bekijks met hun stunt werk in de wieken van de Noordmolen. percent binnen uit particuliere giften. Daarnaast rekent men op diverse subsi dies en sponsoring door het bedrijfsle ven. in 1989 wordt met de bouwwerk zaamheden begonnen, in 1990 moet de molen weer helemaal in oude luister hersteld zijn. Intussen was het ook op het wa ter een drukte van belang. In de Korte Haven werden visdemonstraties gege ven door zalmschouwen en was er. een boom- en trekwedstrijd voor Westlan ders, terwij! de zeekadetten van het korps Jacob van Heemskerk weer de hele dag door een stadsveerdienst on derhielden tussen de Noordvest en de Buitenhavenweg. Ook het Anthonisgilde was present. Met de historische pavil joentjalk Zelden Rust brachten de in 19de eeuwse kledij gestoken zakken dragers de zakken met graan naar de molens. De balen meel die men daar ophaalde werden vervolgens per paar- densiee onder luid gehinnik naar de di verse branderijen vervoerd, waarna men naar de tjalk terugkeerde met je neverfusten. Het nostalgische schouwspel viel prima te bekijken vanaf de trans van molen De Vrijheid, waar het urenlang een gedrang was op de smalle, uitgesle ten trappetjes. „En toch is het minder druk dan vorig jaar," zegt molenaar Cock den Uyl op de verdieping waar ge malen wordt en iedereen het meel van zijn kleding aan het kloppen is. Vaardig haalt hij een volle zak meel onder de steenkuip weg en hangt er een lege voor in de plaats. „Vooral op straat lijkt het rustiger, hoewel wij vee! mensen binnen hebben gehad. Dat begon van morgen vroeg al met een groep Belgi sche molenenthousiasten. Maar 't is lek ker weer met een prima wind, dan kan je wat laten zien, anders is 't lang niet zo overtuigend." Wie er in ieder geval niet over tuigd hoeven te worden is een drietal Turkse jongetjes, die vanachter het hek je op de trans met duidelijk ontzag naar de met een gierend geluid langszoeven- de wieken staan te kijken. Den Uyl: „Ja, 't is een heel geweld, zo dichtbij. Maar er gebeurt nooit wat, hoor. Een ieder die er even naar kijkt laat het wel uit z'n hoofd om over het hekje te stappen." Door Marjo Peppelaar SCHIEDAM Vorm, kleur en ruimte zijn de drie begrippen waar de Schiedamse kunstenares Ria Klop zich door laat leiden. Ais deelneemster aan t de tentoonstelling Schiedamse Ateliers 13, exposeert zij in het Stedelijk Muse um droge naaldetsen en werken in ge mengde techniek. Het is slechts een kleine presentatie van haar werk. Ria Klop maakt ook schilderijen en gou aches. Eén ding komt heei duidelijk uit het werk van de Schiedamse kunstena res naar voren. Zij wordt hevig geboeid door sloop- en afbraakprocessen. Dit blijkt wel uit de titels die Ria Klop haar werken geeft: Sloop, in 't verval, Af braak. Een wat sombere thematiek dus, maar die somberheid geldt niet de kunstwerken op zich. Integendeel, deze doen juist heel vrolijk aan. Ria Klop laat steeds de begrip pen vorm, kleur en ruimte op het thema afbraak los. Zo verwordt dit thema in haar werk tot een abstracte chaos van spontane vormen. In deze chaos, ge- Kunstenares Ria Klop bij twee van haar werken op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum schilderd in heldere, rustige kleuren, structuur doen deze vlakken nog het wordt rust gebracht door de V9rtikale meest denken aan betongaas. Maar het vlakken die het werk doorkruisen. Qua zouden ook de torenflats op het Marco- niplein kunnen zijn. Het lijkt in het werk van Ria Klop met zozeer te gaan om de inhoud van het thema sloop en afbraak, daar Is zij te vrolijk voor. Belangrijker zijn waar schijnlijk de mogelijkheden die het the ma biedt aan vorm, kleur en ruimte. Zelf zegt zij hierover: „Met abstracte vormen schep ik ruimte. Het gebruik van helde re kleuren geeft het thema sloop een speels karakter." Ria Klop laat vooral zien dat af braak en verval mooi kunnen zijn. Een 3 gesloopt pand is eigenlijk al een abstra- 3 hering van het gebouw dat het ooit ge- weest is. Een kunstwerk op zich dus, en fs Ria Klop geeft de schoonheid ervan weer. "O m I Schiedamse Ateiiers 13, met ondermeer droge naaldetsen en ge mengde techniek van Ria Klop, tot en met 12 juni in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam. Geopend: dinsdag t/m zaterdag 10—17 uur en zon- en feestdagen van 12.30 tot 15 uur. w »g iiiwhiwiuwwi kV -r""""' -■ 1 3 - WVI l WWI» WV ivivllllUkü wp IIUI IVIHIUV- UUIa IDoor Ad Hoogerwerf deeld in drie deeipiannen. Van Keulen: - SCHIEDAM De Groenstrook „De Gaaa. tussen Maassluis en Delft. WmËËÈÊBËÊÊÊÈÊÊk VLAARDINGEN - Om in- en omwonenden van Midden-Delfland kennis te laten maken met de ont wikkelingen in het toekomstige re creatiegebied organiseert het ver antwoordelijk recreatieschap zater dag 21 mei een open dag. Bij het beheerskantoor aan de Zdid buurt 85 in Vlaardingen vinden van half elf tot vier uur allerlei activiteiten plaats. De vijf en twintigduizendste passagier van het veerpontje, dat fietsers en voetgangers in het ge bied overzet, zal gehuldigd worden en kinderen kunnen deelnemen aan kinderspelen en een balonnenwed- strijd. Er zijn voor die dag ook spe ciale fietsroutes uitgezet. (INGEZONDEN MEDEDELING) alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service' Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Door Ad Hoogerwerf SCHIEDAM De groenstrook Midden Delfland, tussen Delft, Maas sluis en Schiedam ondergaat een ware face-lift. Nog even en de metamorfose van boerenland naar een recreatiege bied van allure heeft zich voltrokken. Al weer zo'n twintig jaar zijn planologen, ambtenaren en werkgroepen met het natuurgebied in de weer. Niet alleen rond de tafel in de vergaderruimte. Dit jaar bijvoorbeeld, is ai be gonnen met de aanieg van een giganti sche surfplas in het Lickebaertgebied, aan de rand van Vlaardingen. Volgend jaar wordt de Foppenpolder, bij Maas land, voor de waterliefhebbers onder water gezet. Aan de oever van de Nieu we Waterweg tussen Maassluis en Vlaardingen liggen de zonliefhebbers al op iigweiden te bakken, en de aanplant voor een heus bos in de Broekpolder, een voormalige stortplaats van 'ver dacht' havenslib, is ai groen uitgelopen. Het is toch opmerkelijk," mijmert gedeputeerde E.P. van Heemst ergens op de Boonervliet tussen Delft en Vlaar dingen, „waar je ook kijkt, overal flats, industrie." Van Heemst, voorzitter van het recreatieschap Midden Delfland, wijst erop, dat de groenzone tussen Delft en Rotterdam een echte buffer is. „Zonder overheids-ingrijpen groeit het hier stedelijk gezien dicht." Tot zijn grote genoegen laat het Rijk dat dus met toe. Van Heemst re kent erop, dat hij binnen tien jaar slechts zeilen, fietsers en bomen aan de horizon ziet. De eerste stappen om de hori zonvervuiling terug te dringen zijn in middels vrijwel geruisloos gezet. Reden om met de beleidsmakers en planuit voerders eens een trip door deze re- creatiezone-in-spe te maken. Het ge bied, vertelt mr. J.A.M. van Keulen, se cretaris van Midden Delfland, is opge deeld in drie deeipiannen. Van Keulen: „De Gaag, tussen Maassluis en Delft, wordt her-ingericht voor tuinders en boeren. Het Lickebaertgebied wordt ge schikt gemaakt voor ruim 45.000 water sporters en fietsers. De wandelaars kunnen uiteindelijk terecht in een gigan tisch bos, dat ten zuiden van Delft in Abtswoude geplant zal worden." Van Heemst noemt het „een wonder", dat de verstrekkende plannen voor een dergelijk groot gebied (6700 hectare waarvan 1600 hectare bestemd is voor recreatie) niet alleen van de grond komen, maar ook worden uitge voerd. „Er moest wel een speciale wet voor aan te pas komen, de Reconstruc tiewet Midden-Delftand, om de tiental len betrokken organisaties en instellin gen op één lijn te krijgen. Op deze schaal is dat ooit één keer eerder ge lukt; bij de veranderingen in de Gro ningse Veenkoloniën," aldus Van Heemst. Alleen al met de inrichting van het toeristische deel is een bedrag ge moeid van ruim 104 miljoen gulden. Om aan het agrarische deel te sleutelen, is nog eens een slordige 400 miljoen gul den noodzakelijk. Niet in de laatste plaats om een aantal halstarrlge boeren weg te krijgen. Het steekt de gedeputeerde daarom des te meer, dat de minister van Verkeer, Neelie Smit-Kroes, on danks de inspanningen er iets moois van te maken, toch de aanleg van 'haar' snelweg A-19 door de Tweede Kamer dramt. Van Heemst: „Je geeft zoveel uit voor de instandhouding van een natuur gebied, terwijl ze in haar onverzadigba re honger naar snelwegen viug-vlug die weg hier aanlegt. Het zandlichaam ligt klaar. De te snel afgemaakte milieurap porten leest ze amper en zegt: land schappelijk is het goed inpasbaar, bou wen maar." Met de stadsveerdienst, verzorgd door zaekadettan. lieten velen zich tussen Noordvest en Buitenhavenweg over het water vervoeren. De reigerkolonie, waar Frits van Ooststroom, secretaris van de Midden Delfland Vereniging naar wijst, zal daar volgens hem niet gelukkig mee zijn. „Voor veei vogels is de herrie hier nu al te groot," meent hij. De Kemphaan heeft hij jaren geleden voor het laatst waargenomen. Ander wild daarentegen, met name vossen en reeën, laten juist steeds vaker hun neus in de Broekpol der zien. Met z'n verrekijker haalt Van Ooststroom het witte veenpluis dichter bij, de wilde orchideeën zijn naar zijn idee al uitgebloeid. Het veen, dat we te voet en op een veerpontje (tussen Bom- meer en Kwakelweg) doorkruisen, is sinds het jaar duizend na Christus zo'n zes meter ingeklonken. Het overgeble ven moerasgebied, geen oppervlak om over naar huis te schrijven, blijft behou den. Hier en daar wordt de natuur weer geholpen in z'n oude staat terug te ke ren: „in de Aalkeetbuitenpolder graven we namelijk een plas-dragebied," zegt Van Keulen, met de tip voigend jaar te komen kijken wat dat precies inhoudt. De situatie in de waterrijke groenstrook is nog verre van ideaal. Fietspaden ontsluiten nog niet de ste den, waaraan het gebied grenst, de be wegwijzering is ondanks een miljoenen vergende inrichting nog niet van de grond gekomen, en de onteigening van lappen grond, zo vreest het clubje he ren, kan het nodige oponthoud opleve ren. Dat we straks niet meer naar Bra bant hoeven te rijden voor een boswan deling, staat volgens Van Heemst buiten kijf. En dat er in het Lickebaertge bied tevens een stukje grond wordt schoongeschraapt voor de berging van -pak weg- 9.400.000 kubieke meter in dustrie-afval moeten we volgens de be trokkenen maar als wisselgeld beschou wen. - SCHIEDAM - De politie heeft het in de nacht van vrijdag op zaterdag, tijdens de jazznacht, erg druk gehad. Er kwamen nogal wat klachten vanwege geluidsoverlast, en om twee uur moest worden uitgerukt omdat een twintigtal dronken jongeren dreigde een tram te slopen. Toen de politie bij de tram arri veerde, waren de jongeren vertrokken. Eerder die avond hadden ze ai aan au to's vernielingen toegebracht. De politie heeft echter niemand aan kunnen hou den. SCHIEDAM Automobilisten op de rijksweg A4 kregen vrijdagmid dag gedurende drie kwartier te maken met een oponthoud, als gevolg van stro balen die de weg versperden. De balen waren van een vrachtwagen afgevallen. De bestuurder van de vrachtauto was volgens de politie te hard door de bocht gereden. De politie heeft de stro balen over de vangrails gezet. MAASSLUIS - Aad Koudijzer doet zaterdag als gastspeier mee bij VDL tegen Fortuna Sittard. De voorma lige profvoetballer SW, Sparta en de 3 Belgische clubs Waregem en AA Gent, die ooit met drie broers in het eerste elftal van VDL speelde en zijn carrière in Maassluis begon, luistert op die manier het 70-jarig bestaan van VDL op. De zondagvierdeklasser had aanvankelijk Willem II voor haar jubile umwedstrijd gestrikt, maar zag dat duel vanwege de nacompetitieverpllchtingen van de Tilburgers niet doorgaan, VDL trapt zaterdagavond om 19.00 uur af te gen Fortuna Sittard. BLOEMENDAAL - De softbal- dames van Schiedam hebben zaterdag voor een geweldige stunt gezorgd door de Europacup-houder van vorig jaar, Bloemendaal, voor eigen publiek te ver slaan. Nadat Schiedam de eerste wed strijd eervol met 3—0 verioor, pakte het in de tweede wedstrijd de volle winst, 1—2. Door dat resultaat hebben de Schiedamsen hun eerste punten binnen. De goede prestaties van de pu pillen van Ton Ebben, die eerder dit sei zoen een aantal eervolle nederlagen le den, hingen al een tijd in de lucht. Ook zaterdag had het er alle schijn van dat Schiedam een verrassende winst zou gaan boeken. De eerste wedstrijd tegen Bloemendaal werd weliswaar met 3—0 verloren, maar er werd door de verdedi ging goed gespeeld. Alleen de slagvrou wen kwamen er in het eerste treffen te gen werpster Carolien Fris, die maar liefst twaalf keer drieslag, geen vier wijd scoorde en slechts één honkslag tegen kreeg, geen antwoord. De tweede wedstrijd ging het al lemaal stukken beter. In het veld speel den de dames een vlekkeloze partij. Na dat de Europacup-houder in de eerste innings scoorde, kwam het er verder met meer aan te pas. Schiedam had het betere van het spel en kwam In de der de innings via het binnenkomen van Monique Zagwijn op gelijke hoogte. In de zevende innings offerde Linda Bol zich bij een slagbeurt op, omdat er drie honken waren bezet, Debbie de Gids profiteerde daarvan door het tweede punt binnen te lopen. Ton Ebben keek daarom dan ook op een zeer geslaagd weekeinde te rug. SCHIEDAM Ruim een ton wil het gemeentebestuur besteden aan een nieuwe opknapbeurt van het kamphuis voor de lagere schooljeugd In Ooster hout. Het zogenaamde schoolbuitenhuis in het Brabantse (and is en blijft eigen dom van de gemeente Schiedam, die het in 1980 ai heeft laten renoveren. Uit een recent onderzoek is gebleken, dat er thans dringend onderhoudswerk zaamheden moeten plaatsvinden. De Stichting Jeugdbuitenverblij- ven Austerlitz, die dit door de oudste leerlingen van de basisscholen bezochte huis sinds de opening in 1956 al huurt en exploiteert, heeft met een rapport van Bouwcentrum BV Rotterdam aan getoond dat er voor bijna 180.000 gul den achterstallig onderhoud nodig is. Na enig onderhandelen zijn stichting en gemeente overeengekomen, dat Schie dam hiervan zestig percent en maximaal 105.000 gulden voor zijn rekening neemt. SCHIEDAM De rector van het Stedelijk Gymnasium, drs W.A. Visser gaat met VUT. De 62-jarlge oud-Am sterdammer heeft burgemeester en wethouders gevraagd hem met Ingang van 1 januari 1989 eervol ontslag te ver lenen.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1