9mÊmm Grote taptoe op Hemaplein Feest rond spoorwegtunne! Het Vrije Volk SCHIEDAM haat zonder woorden HET IS TIJD OM UIT UW WINTERSLAAP TE ONTWAKEN! houdt zomerkamp Tattoo Theatre in Schouwburg: liefde en Appelmarktbrug open door grote schoonmaak Workshop graffiti bij Kluphuis Oost Wethouder opent winkel No Problem Woning uitgebrand Vrienden van UIT OP KOMST Stedelijk op reis PAGINA 12 DINSDAG 17 ME11988 Jeugd Rijnmondband organiseert 28 mei een grootse muziekshow met meer dan vierhonderd muzikanten PUJD P^VKb] I JJLJJ Woody Alien Orgelconcert Vanaf zes jaar 'Antigone' Uitverkocht Burgemeester R. Scheeres ontvangt uit handen van de vijftienjarige tamboerette van de Jeugd Rijnmondband Richard de Groot het eerste herdenkingsboekje: SCHIEDAM - Op 28 mei zal Schiedam vergast worden op een tap toe, die zo'n vierhonderd jeugdige muzi kanten op de been moet brengen. Het Hemaplein zal die zaterdagmiddag ge vuld zijn met tamboers en blazers van zeven verschillende junioren muziek korpsen uit de provincie Zuid-Holland. De aanleiding voor dit evenement: het vijftigjarig bestaan van de Jeugd Rijn mondband. „Een jeugdvereniging die vijftig jaar bestaat. Dat is een bijzonderheid, een unieke gebeurtenis," liet burge meester R. Scheeres gisteren weten. Kort daarvoor had hij uit handen van de vijftienjarige tamboerette van de Jeugd Rijnmondband Richard de Groot het eerste herdenkingsboekje ontvangen. Dat exemplaar is net als ongeveer dertigduizend andere speciaal ver vaardigd in verband met het gouden ju- bileum van de band. In de boekjes wordt een indruk gegeven van het ont staan en de groei gedurende die vijf de cennia. Het zal tussen 21 en 25 mei on der alle Schiedammers, huis aan huis dus, worden verspreid. Want de Jeugd Rijnmondband, het kleine broertje van de Rijnmond band voor senioren, heeft een reputatie hoog te houden. Zoals de Schiedamse burgemeester al zei: „De Rijnmondband is in deze regio een naam waar je u te gen zegt;" Scheeres doelde met die op-, merking op de ongetwijfeld indrukwek--; kende prijzenkast van de jeugdband. Zo werden de afgelopen jaren tijdens mu ziekconcoursen in Schiedam en Rijns burg zeer tot de verbeelding sprekende eerste plaatsen weggehaald. „Maar het belangrijkste is dat de jongens plezier hebben in het maken van muziek," benadrukte Klaas de Wit, secretaris van de band. Ook daarom staan er voor dit jubileumjaar tal van activiteiten op het programma. De leden van de jeugdband het zijn vijfender tig jongens in de leeftijd van negen tot Jeugd Rijnmondband georganiseerd za! worden. „Het is een cadeau van ons aan de gemeente. Schiedam zal weten dat we dit jaar vijftig jaar bestaan," kondigde de secretaris aan. 'Jeugdsparade' noemen de orga nisatoren, met een vette knipoog naar de belangrijkste sponsor, het grootse evenement dat eind deze maand zal plaatsvinden. De taptoe op het Hema plein zal worden voorafgegaan door een gang naar het stadhuis. Daar zal burge meester Scheeres rond het middaguur een defilè afnemen. Een uurtje later zul len 405 jongens en meisjes van junioren bands uit Sliedrecht, Zwijndrecht, Kat wijk, Vlaardingen en Delft een geweldr SCHIEDAM Morgen zal de Appelmarktbrug over de Lange Haven tussen 10.00 en 12.00 uur open zijn. In 3 verband met drégwerkzaamheden kan het verkeer dan geen gebruik maken van de brug. Sinds 18 aprii worden de Schie damse binnenhavens schoongemaakt met behulp van een kraanschip, dat al ongeveer 10 ton grof vuil heeft opgeta keld. Ook werd voor enkele tonnen aan oud ijzer, en een groot aantal rijwielen uit het water gehaald. De reinigingswerkzaamheden hebben al plaatsgevonden in de Lange Haven en in de Buitenhaven. Volgende week komen de Korte Haven en het ge deelte nabij de Appelmarktbrug aan de beurt. Ook is het de bedoeling dat dan twee rioolbuizen, die op de bodem van de Lange Haven liggen, worden gelicht. zeventien jaar zullen worden verblijd ge muziekshow opvoeren. Een speciale v met/èen bowlingavond, een: bioscooD-"'"," iubileurnfanfare zal worden gecompo- ;;-bezoek» en een feestelijke -barbréue.r^n^VdrfDë organisatoren: „Samen zulién Toch is'dit jaar het grootste'evëhéméht^ wtj' faien-zien, dat onze jeugd een vol de Schiedamse taptoe, die door de wassen parade kan presenteren." ROTTERDAM - Zelfs Gerard Cox laat zijn vakantie ervoor schieten. Om te voorkomen dat de Rotterdam mers, tijdens de werkzaamheden aan de nieuwe spoortunnel dwars door de stad, massaal het centrum van Rotter dam zullen mijden, organiseert de Werkgroep Promotie Spoortunnel een groot quiz- en showprogramma, met eerder genoemde corifee als spelleider en presentator. En het belooft een ge zellige boel te worden. De werkgroep, waarin vertegen woordigers van de Nederlandse Spoor wegen, de Dienst voor het Midden- en Kleinbedrijf, de VW, de winkeliersstich ting City en de dienst Stadsontwikkeling zitting hebben, wil met de feestelijkhe den bezoekers naar het centrum lokken. „Tijdens de werkzaamheden moet de binnenstad zijn gezelligheid behouden en we hopen dat op deze manier de mensen het 'beetje' overlast voor lief nemen en toch blijven komen," verdui delijkt woordvoerder Fransen van de werkgroep. Grootste aanleiding voor de acti viteiten, die zo'n drie ton kosten, is het tegengaan van omzetdalingen van de winkeliers en bedrijven langs de route van de spoortunnel. Als voorbeeld voor de feestelijkheden dienen de activitei ten, die vijf jaar geleden werden geor ganiseerd rond de aanleg van de metro in de bodem van de drukke winkelstraat de Schiedamseweg. Fransen: „Daar bleek dat de gevolgen voor de winke liers van een dergelijke grote ingreep Gerard Cox opgevangen kunnen worden als je de mensen naar je toe weet te trekken." Aanstaande zaterdag is de kara vaan van de Rotterdam Spoort Goed- Quiz ai te vinden op het Beursplein, waar Gerard Cox een aantal deelne mers aan de quiz uit het publiek za! kie zen. Maar behalve de deelnemers zullen ook de omstanders de mogelijkheid krij gen om prijzen te winnen, door vragen te beantwoorden. Die zullen variëren van: 'Wie heeft er een spoorkaartje in z'n zak?' tot 'Kan iemand me vijf kilo ui en laten zien, die zojuist op de markt gekocht zijn?' Toch leuk als je daar een CD-speler aan overhoudt. 'Paniekzaaier' Nico Haak zal het feest muzikaal opluis teren. Om de twee weken za! de Rotter dam Spoort Goed-Quiz zijn opwachting maken op een andere plaats iangs het parcours van de spoortunnel. Na het Beursplein volgen de Hoogstraat, het Binnenwegplein, de Pannekoekstraat, de Oranjeboomstraat, de Oude Haven, het Stadhuisplein, het Rodezand, de Ka- rel Doormanstraat en de Slaghekstraat bij de Boulevard Zuid en iedere keer zullen weer andere beroemde artiesten optredens geven. Kinderen kunnen in een stand van de NS, die naast het podium staat, kleurplaten ophalen en meedoen aan een kleurwedstrijd. En wederom zijn er prijzen te winnen zoals een dagtochtje met de trein naar de Efteling met het hele gezin. Op 25 juni is er op de hoek van de Meent en de Pannekoekstraat een 'vrijmarkt', waar kinderen spulletjes kunnen verkopen. Wie op die dag de kleurwedstrijd wint, kan rekenen op een onvergetelijke prijs. Dan komt namelijk het complete Circus Mullens naar de school van de winnaar om daarop het plein een optreden te geven. Op zater dag 28 mei is er op de markt op de Ma riniersweg een standwerkersconcours en ook wordt er deze zomer een foto wedstrijd gehouden met als thema: De bouw van de spoortunnel. Naast de organisatie van deze activiteiten houdt de werkgroep Promo tie Spoortunnel zich bezig met festivitei ten, die zich de komende tijd bij de Ou de Haven zullen afspelen. Zo komt er een optreden van de Japanse slagwerk groep Circle op een ponton, die in het water drijft, en een tweetal festivals rond het Franse chanson en de tanga en samba. SCHIEDAM Jongeren tussen de 12 en 16 jaar hebben vanaf van avond de mogelijkheid mee te doen aan een workshop graffiti in Kluphuis Oost aan de Galileïstraat. De cursus zal vijf weken gaan duren. Na afloopdaarvan zal een tentoonstelling worden gehou-i den van' dé'gepró'düceerde graff s. De jonge cursisten zullen eerst een korte inleiding krijgen over de kunst van het graffiti maken. Daarna mogen ze aan de slag, en krijgen onder andere les in het ontwerpen van poppen en de spuittechnieken. Aile materialen worden door de workshop geleverd. De kosten zijn laag gehouden: 25 gulden. Deelnemers krijgen de mogelijk heid een eigen produktie van 1,5 bij 2 meter te maken. De cursus zal iedere dinsdagavond van 19.00 uur tot 20.30 uur piaatsvinden. Er is maar plaats voor tien deelnemers. Voor meer informatie: Rob Bergvoet, 4735435. Mladen Materie, maker sn regisseur van Tattoo Theatre: „Woorden zijn maar woorden. We zijn erg getraind om daarmee te liegen." SCHIEDAM - Wethouder C. Zijdeveld heropent donderdag middag om 13.30 uur het leer/werkproject de winkel No Pro blem aan de Havendijk 174b. Meisjes die de cursus 'etaleren' volgden, hebben de winkel op een originele manier ingepakt. Aan de wethouder de taak de verpakking te verwijderen. De opening zal door het straatmuzikantenduo muzikaal om lijst worden, in de winkel is exclu sieve vrouwen- en meisjeskleding verkrijgbaar, die toch betaalbaar is. De kleding is het logische ge volg van de cursus 'zelf kleding maken'. Iedere donderdagmiddag is No Problem geopend van 13.00 uur tot 17.30 uur. Door Roland Vonk ROTTERDAM Miaden Materie haait zijn Joegoslavische paspoort te voorschijn om aan te tonen dat hij echt pas 35 is. Met zijn sonore stem en zijn wat zorgelijke gezicht kon hij net zo goed vijftig zijn. Hij heeft tegelijkertijd iets heel vriendelijks èn iets dwingends over zich. In een Britse recensie naar aanleiding van het; nagenoeg tekstloze theaterstuk Tattoo Theatre, door Mate- *Yic (spreek uit:"Mafenëfs/J bedacht en ge regisseerd en vanaf vanavond tot en met zaterdagavond in de kleine zaal van de Rotterdamse Schouwburg te zien, werd de term 'charismatisch' gebruikt. Bedachtzaam formulerend maakt Materie duidelijk dat hij eigenlijk niet zo van taal houdt. „Ik kan zeggen wat ik wil," zegt hij. „Het zijn maar woorden. En we zijn erg getraind om daarmee te liegen." Met daden daarentegen kun je vrij moeilijk 'liegen'; met de uitdrukking van je gezicht, met je gebaren, je li chaamshouding, en met allerlei autono me reacties zoals blozen. Woorden, de betekenis van woorden, dat leidt maar af, betoogt Materie. Tattoo Theatre is daarom een stuk van daden, niet van woorden. In de begeleidende folder bij Tattoo Theatre meldt de Rotterdamse Schouwburg uitdrukkelijk dat het stuk geen mime is. „Tattoo Theatre is wat je ziet als je van buiten door een raam naar binnen gluurt." Bewegende beel den op muziek. Volgens de Britse thea tercritici is het stuk zeer origineel vorm gegeven; de kranteverhalen vormen een bijna ontroerende jubelzang van super latieven. Tattoo Theatre was de sensatie van het theaterfestival in Edinburgh vo rig jaar. Het verhaal van Tattoo Theatre is op zich snel verteld. Boy meets girl. In een bar ontmoeten een man en een vrouw eikaar, de twee worden verliefd, trouwen, betrekken een huis en krijgen een kind. Na een tijdje verstoren on trouw, drank en geweld de idylle. Maar op een bepaalde manier wordt uiteinde lijk een soort harmonie bereikt. En dat dan neergezet, door twee acteurs, een zesjarig kind en een konijn. Materie: „Een vrij voordehand liggend verhaai, maar we brengen het op een niveau waar woorden geen bete kenis meer hebben. Je kunt het hiermee vergelijken. Een man komt 's nachts dronken thuis bij zijn vrouw, scheldt haar de huid vol, slaat haar: heeft het dan zin om de volgende ochtend te zeg gen dat hij het allemaal niet zo bedoeld heeft? „Woorden zijn woorden, daden zijn daden. De daden zullen we ons her inneren, die blijven ais tatoeages op.ons achter. Woorden kunnen die niet onge daan mak'en. geloof ook" *Ï3af li chaamstaal, de taal,van daden, univer seel is. Tattoo Theatre is uitstekend ont vangen in Italië, Engeland, Duitsland en Spanje. Mensen verschillen minder dan we geneigd zijn te denken." Materie, van oorsprong schilder, heeft Tattoo Theatre opgezet aan de hand van tekeningen. Weer: beelden in plaats van woorden. Aan de hand van die tekeningen is hij in Serajewo met zes mensen gaan improviseren en repe teren. Na vijf maanden had het stuk zijn vorm gevonden. De eerste uitvoeringen waren in Joegoslavië, daarna trok het theatergezelschap de grens over. Een vergelijkbaar theaterstuk, of een theatergroep die vergelijkbare din gen doet, kent Materie niet. Tattoo The atre wortelt ook niet in een Joegoslavi sche traditie. Materie zegt het niet met zo veel woorden, maar Tattoo Theatre gaat in feite over het Leven Zelf. Tattoo Theatre: dinsdag 17 mei tot en met zaterdag 21 mei, in de kleine zaal van de Rotterdamse Schouwburg, aanvang 20.30 uur. SCHIEDAM Kortsluiting is de vermoedelijke oorzaak van een brandje, waarbij gisteren een woning in de S. van Houteniaan in Nieuwiand geheet uit brandde. De bewoners waren op het moment van de brand niet thuis. De fla twoningen naast de uitgebrande woning liepen rookschade op. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. pnqezohdoi medemunq) 222T ïiHi de compleetste d.h.z. in rotterdam SaunierOuval* RAD*OM Vervang uw oude cv-kete! MUI!' Een nieuwe energiezuinige cv-ketel is een verstandige Investering, die snei is te rugverdiend. Kom eens langs en vraag vrijblijvend prijsopgave. Wij zijn leve rancier van alie merken cv- ketels, met en zonder warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar je warm voor loopt! BucSerus Vaillant -"•■m EC|5HjEl Gustoweg 55 - Rotterdam -Tel; 010-4738899 Liefhebbers van de beroemde humor van Woody Allen moeten vrijdag avond naar de Filmclub in de Nieuw- straat komen. Dan namelijk draait daar 'Radio Days', een film die de belangrijke rol van de radio in de jaren vijftig toont. De hoofdrollen zijn voor Dianne Wiest en Mia Farrow. Allen zelf speelt niet mee, maar slaagde er desondanks in op subtiele en zeer humoristische wijze zijn jeugdjaren in beeld te brengen. In de film wordt een kijkje geno men in de huiskamers en radiostudio's van de Verenigde Staten in de jaren vijf tig. Mensen worden geportretteert en het thema wordt nog duidelijker: Hoe radio ooit ingreep in het dagelijks leven. Of dat alle mensen toen door één ding met elkaar verbonden waren: de radio.De film begint om half tien. De toegangsprijs voor donateurs bedraagt vier gulden. Donateur worden kost vijf gulden per seizoen, inclusief de eerste film. In de aula van het Stedelijk Mu seum bespeelt Jaap Kroonenburg zater dagmiddag het orgel. Deze organist is de vaste bespeler van het orgel in de Grote Kerk van Maassluis. Kroonenburg haalde ooit zijn so listendiploma orgei aan het Rotterdams Conservatorium. Hij staat bekend als concertgever van groot formaat. De toe gang is zaterdagmiddag 21 mei vanaf 15.00 uur gratis. Op het programma staan werken van vader en zoon Bach, Pacheibel en Stanley. In het Passage theater vindt morgenmiddag vanaf 14.00 uur de jeugdvoorstelling 'Polletje Gras' van de toneelgroep Rataplan plaats. Het to neelstuk gaat over Maartje Gras die van haar spaargeld een kind kocht. Maar dat valt tegen, want het kereltje is groen. Maartje probeert Polletje in te SCHIEDAM Kinderen tussen de 5 en 14 jaar kunnen deze zomer weer mee naar het zomerkamp van wijkcentrum de Erker. De kinderen zul len gaan logeren in Vakantiecentrum IJ- selstein in Hattem. Op het activiteitenprogramma slaan tochten door het bos, en een boottocht over de rivier de IJssel. Ver der kunnen de kinderen iedere dag een duik nemen in het zwembad van het va kantiecentrum. De kosten per kind bedragen ƒ100. Voor twee en drie kinderen uit een gezin zijn de kosten respectievelijk ƒ190 en 270. Eventueel bestaat ook nog een kortingsregeling via de Ge meentelijke Sociale Dienst. De kinderen kunnen ingeschreven worden bij Wijk centrum de Erker, Jan van Avenne- straat 32, tel. 4267767/4263161. Woody Allen ruilen of met een bleekmiddel te verble ken. Het zijn vergeefse pogingen. Maar Polletje zit ook niet stil. Aan de waslijn raakt hij bevriend met een laken van Maartje Gras. Samen verzinnen ze een list om weg te komen Een kaartje voor de voorstelling kost 3,75. Woensdagmiddag 25 mei is er weer jeugdtheater in de Passage. Voor kinderen van acht tot dertien jaar speelt de toneelgroep De Zwarte Hand dan 'Antigone'. Antigone verliest in de oorlog twee broers. Eén van hen is een verra der, en daarom mag Antigone hem niet begraven van koning Kreoon. Ze doet het toch. Kreoon is woe dend en laat zijn toekomstige schoon dochter inmetselen. Antigone verliest haar leven. Kreoon zijn verstand. Het toneelstuk begint om 14.00 uur en voor een kaartje moet 3,75 worden neergeteld. De show van Birgitte Kaandorp, in het Passage theater zaterdag 21 mei, is uitverkocht. SCHIEDAM In het weekend van 27 t/m 29 mei organiseert de Ver eniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum een reis naar het Belgische Vlaan deren. De plaatsen Gent en Brugge zul len de voornaamste reisdoelen zijn. Op de heen- en terugreis zullen ook de plaatsen Dendermonde en Mecheien, en bovendien de Deltawerken in Neder land, bezocht worden. Tijdens dit weekend zal het reis gezelschap in Gent overnachten. Daar kunnen verschillende musea en interes sante bouwwerken bezocht worden. In het prachtige vestingsstadje Brugge kan dat weekend het historische centrum bekeken worden. Verder kan een rond vaart langs de talloze monumenten ge maakt worden. De reiskosten bedragen ƒ315,- per persoon. Belangstellenden kunnen zich zo spoedig mogelijk melden bij het secretariaat van de vereniging: Fam. Zuidgeest, 4264438.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1