GSD Vlaardingen heeft moeite met Haagse regels Frits Henderickx (70) komt met nieuwe legpenning lil Vijfhonderd ambtenaren krijgen computer thuis HET IS TIJD OM UIT UW WINTERSLAAP TE ONTWAKEN! m Het Vrije Volk SCHIEDAM Actie voor kraamkliniek in Peru Zomerdienst van de RET 7/na achthonderd deelnemers aan verkeersproef »SÜ8:s i Nieuwe camping officieel open Martinit jubileert Auto krakers slaan toe Klapband velt motorrijders Inbreker betrapt WOENSDAG 18 ME11988 PAGINA 14 In 1987: wennen aan nieuw stelsel; 'haastwerk' zichtbaar in nieuwe wetten; manco's in regeling asielzoekers en late besluitvorming Ambachtelijk verleden vereeuwigd op 'Schiedam Brandersstad'; eerste bijzondere relatiegeschenk in augustus gereed De Schiedamse kunstenaar Frits Henderickx met het ontwerp «van zijn penning: deze stad verbonden zijn.' .Ik zoek het In de symbolen die met Eerste opleidingscursus van start gegaan. Burgemeester en wethouders Zijdeveld en Van Kleef doen ook mee aan PC-privé de compleetste d.h.z. in rotterdam DUID KADftON Gustoweg $5 - Rotterdam" WS VLAARDINGEN - Klanten en personeel van de Gemeentelijke Sociale Dienst hebben een moeilijk jaar achter de rug. Dat blijkt uit het jaarverslag van de GSD-Vlaardingen. Directeur ir. Th.A.A. van Miltenburg-Kraakman con stateert dat in 1987 niet de rust is geko men die zij na een aantal turbulente ja ren had verwacht. Verschillende in Den Haag genomen maatregelen waren on volledig of onpraktisch en hebben tot moeilijkheden geleid. Vooral de invoering van het nieu we sociale zekerheidsstelsel, de laatste eenmalige uitkering en de opvang van asielzoekers hebben de sociale dienst voor problemen geplaatst. Daar kwam dan ook nog een gemeentelijke bezuini ging bovenop, die een aanpassing van de organisatie vergde. Mevrouw Miltenburg schrijft in haar voorwoord bij het jaarverslag, dat cliënten en medewerkers van de GSD moesten wennen aan de nieuwe situa tie. „Tevens bleek de nieuwe wetgeving enige tekenen van haastwerk te verto nen, hetgeen resulteerde in een aantal aanpassingen. Met name de verande ring van het partnerbegrip bleek admi nistratief gecompliceerd te zijn en voor cliënten zeer onduidelijk. Eveneens dienden computerprogramma's aange past te worden." Ook de regeling ten aanzien van de opvang van asielzoekers vertoonde mankementen. „Met name in de aan loopfase kostte uitvoering van deze re geling veel tijd en bleek ook hierbij her haaldelijk dat het ministerie het ant woord op praktijkproblemen (nog) schuldig moest blijven," meent me vrouw Miltenburg. Vlaardingen heeft de zorg voor 37 asielzoekers op zich geno men. De GSD is daarvoor verantwoor delijk, maar vindt steun bij de plaatselij ke afdeling van de Vereniging voor Vluchtelingenwerk Nederland. Miltenburg wijst verder op de grote problemen, die zijn veroorzaakt door het pas in november definitief wor den van de regeling voor de laatste een malige uitkering. Door een flexibele op stelling van het GSD-personee! en het inhuren van uitzendkrachten lukte het alsnog om voor kerstmis 1361 uitbeta lingen te verrichten. Het waren alle voor 17 december ingediende volledig inge vulde aanvragen. Begin van dit jaar hebben nog 82 Vlaardingers een een malige uitkering ontvangen. Bijna drie honderd aanvragen werden niet geho noreerd. De gemiddelde eenmalige uit kering bedroeg 535 gulden. Uit het jaarverslag blijkt voorts, dat het aantai cliënten van de GSD met een periodieke uitkering vorig jaar met ruim zevenhonderd is gedaald tot 3237. Die daling komt bijna geheel voort uit de stelselherziening, met name op het gebied van de werkeloosMdswet. De uitvoering hiervan is ove gedragen aan de bedrijfsverenigingen en de Wet Wer keloosheidsvoorziening is afgesloten voor nieuwe gevallen. Het aantai schoolverlaters zon der werk, dat een uitkering aanvroeg, is vorig jaar meer dan verdubbeld. Het be droeg 188 in 1987, tegenover 70 in 1986. Het Bureau Bijzondere Controle, dat op aanwijzing van de GSD-directie onderzoek doet naar fraude en misbruik van sociale wetten, heeft in het verslag jaar 59 zaken uitgespit. In de meeste gevallen (36) werd geen reden gevon den om de uitkering te staken. Op het gebied van schuldsane ring heeft de GSD vorig jaar 465 cliën ten geholpen. Dat betekent voor het eerst een daling van het aantal pro bleemgevallen. Tussen 1981 en 1986 is het aantal cliënten, 'waarbij schuldbe middeling of een budgeteringsregeling nodig was, gegroeid van 182 tot 497. Het bedrag dat hiermee gemoeid is bleef ook in 1987 stijgen en kwam op 3,8 miijoen gulden. HOEK VAN HOLLAND - Hoewel de kampeerders al sinds april op het nieuwe terrein ver blijven, is de camping aan de Kaapweg nu ook officieel geo pend. Gistermiddag om tien voor half drie hees deelraadsvoorzit ter dr. ir. P.J.A.L. de Lint de vlag en onthulde het bord op het kan toor dat vermeldt dat 'Camping Hoek van Holland' dezelfde naam heeft gehouden als op het oude terrein aan de Rijpstraat, waar nu woningen worden ge bouwd. In zijn openingstoespraak memoreerde De Lint dat het geen gemakkelijke taak is om in een tijd van bezuinigingen een nieuwe camping te realiseren. Toch is het nieuwe terrein met elektriciteit en centrale antenne aansluiting erg modern gewor den, en de deelraadsvoorzitter veronderstelde zelfs dat de cam ping, binnen een jaar tot de mocisten van Zuid-Holland zal behoren. VLAARDINGEN - Aan de tot standkoming van een kraamkliniek In het Peruaanse stadje Trujillo werken de oud-medewerkers Anke en Wim Polder vaart van het Holyziekenhuis. Zij be schikken daar over het betonnen skelet van een door geldgebrek nooit afge bouwde kliniek, die zij in gebruik kun nen nemen als ze voldoende middelen ter beschikking krijgen. Daarom zijn de oud-collega's in Vlaardingen al geruime tijd bezig om allerlei acties te organise ren. Zij proberen giften in geld en goederen los te peuteren bij bedrijven en instanties. Zaterdag 4 juni vindt in de tuin van het Holyziekenhuis de jaarlijkse sportdag voor het personeel plaats, maar tevens wordt dan een grote rom melmarkt gehouden waarvan de op brengst bestemd is voor de kraamkli niek in Peru. In Trujillo is grote behoefte aan medische apparatuur voor een ver loskamer, aan linnengoed, luiers en ba bykleertjes. Het streven van het perso neel van het Holyziekenhuis is om straks naar het echtpaar Poldervaart in" Peru een container vol materiaal te ver schepen. SCHIEDAM Met ingang van maandag 23 mei gaat de RET volgens de zomerdienst rijden. Dit houdt in dat er op alle lijnen minder frequent wordt gereden. De zomerdienst eindigt op 11 september. Voor deze zomerdienst geeft de RET weer een dienstregelingenboekje uit. Vanaf vrijdag 20 mei is het boekje voor 2,50 te koop bij de RET-kaart- verkooppunten, de WV-kantoren en de PTT-kantoren. Deze maand geeft de RET ook de nieuwe lijnenplattegrond uit, met daarop de routes van alle RET-lijnen. Deze plattegrond is gratis verkrijgbaar. SCHIEDAM De Schiedamse voetbalvereniging Martinit bestaat dit jaar zestig jaar. De club herdenkt het feit, dat zij in 1928 werd opgericht, met ondermeer een receptie op zaterdag 4 juni. Deze officiële bijeenkomst vindt plaats in de kantine van Martinit in sportpark Thurlede en begint om half vier. SCHIEDAM Voor de tweede keer in een paar jaar tijd is Frits Hende rickx bezig met een opmerkeiijk artis tiek initiatief. Zonder opdracht heeft de Schiedamse kunstenaar een legpenning ontworpen met als titel Schiedam Bran dersstad. Alleen als particulieren en be drijfsleven voldoende belangstelling to nen kan de penning in produktie wor den genomen. Dat is waar de Schie dammer nu maar op hoopt. Eind augus tus wil hij het eerste exemplaar presen teren. Enkele jaren terug bij de ver vaardiging van het beeld De Branders knecht ging Henderickx ook zo te werk. Geheel uit eigen beweging maakte hij toen een model uit klei om te laten zien wat hij van plan was. Kort daarop werd een comité gevormd, het geld kwam er en inmiddels staat het kunstwerk al weer drie jaar bij de Beurs. „Ik vond het toen eigenlijk heel vreemd dat er nergens in de stad iets herinnerde aan het feit dat hier al vier eeuwen jenever gestookt wordt. Van dat stukje geschiedenis was niks terug te vinden," aldus de kunstenaar. Bij zijn jongste ontwerp borduurde hij voort op zijn voorliefde voor het rijke ambachte lijke verleden van de jeneverstad. Want dat is het gat in de markt dat Henderickx ontdekt meent te heb ben: een exclusief, duurzaam geschenk waarin de historie van de stad verzinne beeld is. „Je moet het dan vooral zoe ken in de symbolen die van oudsher met deze stad verbonden zijn," licht hij zijn ontwerp toe, „In de jaren zestig en zeventig werd er in herdenkingsramen nogal eens gerefereerd aan de scheeps bouw, maar dat kun je helemaal verge ten natuurlijk, nu het zo slecht gaat in die branche. Vandaar dat ik verder ben teruggegaan in de tijd." De voorzijde van de penning toont in reliëf een brandersknecht bij het 'zwarte water' van de Schie, omge ven door de gebouwen die met zijn be roep verweven zijn: de mouterij, de branderij en de molen. Op de keerzijde de attributen die voor het branden no dig zijn: de jeneverpomp met lekkan, de mandfles en het puttertje (waarmee een monster uit het grondvat genomen kon worden). Ook een molensteen en een bühamer verwerkte molenaarszoon Henderickx in de afbeelding en verder de titel: Schiedam Brandersstad. Om beide zijden van de penning met elkaar te verbinden is op zowel de voor- als de achterkant de zware deksel van het grondvat te zien. Het kleinood zal worden uitgevoerd in gegoten brons, krijgt een middellijn van 82 millimeter ën een gewicht van ongeveer 300 gram. Een tijdloze penning, want een jaartal staat er niet op. Vorig jaar ontwierp de 70-jarige kunstenaar in opdracht van de gemeen te de herinneringspenning Gravin Aleida van Henegouwen. Door die klus kwam hij in contact met de Nederlandse Ver eniging van Penningkunst, waarvan hij inmiddels lid is geworden. Hij kreeg de smaak van deze techniek goed te pak ken. Henderickx: „Maar die eerste pen ning was niet voor de verkoop bestemd; die wordt door de gemeente uitgereikt aan verdienstelijke personen. Er zijn er maar zes van gemaakt. Met dit ontwerp hoop ik een breder publiek te berei ken." Op eigen kósten laat de kunste naar binnenkort een tweetal exemplaren gieten, die hij in het Stedelijk Museum ten toon hoopt te kunnen stellen. Bij dertig intekeningen speelt hij quitte. Om en nabij 300 gutden gaat de penning kosten. „Alfes volgens de richtlijnen van de vereniging," benadrukt Henderickx. Hij heeft zijn hoop vooral geves tigd op het bedrijfsleven: „Schiedam wordt de laatste jaren steeds bekender door de molendagen, de brandersfees ten en een paar TV-programma's over onze mooie plekjes. Dan kan zo'n histo rische penning denk ik leuk zijn als rela tiegeschenk voor banken, distilleerderij en, misschien de gemeente, noem maar op." Half verscholen achter de struiken aan de Esdoorndreef beoordeelt een van de vele examinatrlces hel ver keersgedrag van de jonge fietser. Nauwelijks zichtbaar, tussen de bosjes, stonden gisteren in de Westwijk en Hoiy voornamelijk moe ders te kijken naar de verrichtingen van fietsende jongelui. Steekt zij of hij op tijd zijn hand uit? Rijdt hij goed rechts en houdt zij haar han den aan het stuur? Let ze goed op het verkeersbord en kijkt hij uit bij het oversteken? Langs in de buurt van hun school uitgezette routes reden de leerlingen van basisscholen in Holy over Olmendreef en Boerderijpad en aan de andere kant van de stad door Zuidbuurt en Westwijk. Of zij de praktische verkeersproef goed aflegden was ter beoordeling aan de in het lover weggedoken examinatri- ces, die de genummerde kandidaten op strategische plekken gade sloe gen. Bï. In totaal ieggen 788 leerlin gen deze week de verkeersproef af. Slechts twee van de 41 schoien voor basisonderwijs en voor speciaal on derwijs doen aan dit verkeersproject niet mee. Er waren in voldoende ma te hulp biedende ouders beschik baar, die vooraf door leerkrachten waren geïnstrueerd. Gisteren reden de gehele dag leerlingen van scholen in Holy vanuit de openbare basisschool De Boeme rang aan de Lissabonweg hun route door Hoofdsteden- en Drevenbuurt. In de Westwijk vertrokken de kinde ren vanuit de openbare basisschool De Zuidbuurt aan de Prof. Telders- straat naar de Heemtuin en reden via Lage Weide en Hoogkamer terug door de Zuidbuurt. Morgen gaan in Nieuwland leerlingen van scholen in Babberspolder en Oostwijk op weg voor hun verkeersdiploma. uvtify Marketing-manager P. van Ekelenburg overhandigt aan projectleider J.M. van Oers van de gemeente Schiedam de eerste apparatuur en software. Volgende maand krijgen nog ruim vijfhonderd ambtenaren hun privé-computer uitge reikt. SCHIEDAM Het PC-privépro- ject van de gemeente Schiedam, waar bij gemeentepersoneel met ruime kor ting en gespreide betaling een personal computer kan kopen, is flink aangesla gen. Van de ongeveer dertienhonderd gemeentenambtenaren heeft meer dan OHQEZONOEN MEDEDELINQ) a> Vervang uw oude cv-ketei NUI1I Een nieuwe energiezuinige cv-kete! is een verstandige investering, die snel is te rugverdiend. Kom eens langs en vraag vrflblljvend prijsopgave. Wij zijn leve rancier van alle merken cv- ketels, met en zonder warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar Je warm voor looptl S-~ ;-*n«ivalW Itoneywvl; l^jj Buderus vibJmawn Vaillant T eilÖTÖ-4738899 VLAARDINGEN -- Aan het Vlaardingse politie bureau hebben zich gisteren een groot aantal gedupeerde autobezitters gemeld. In Nieuwland, Vlaardinger-Am- bacht en Holy-Noord hadden autokrakers toegeslagen. Uit tien auto's zijn geluidsappa ratuur en waardepapieren weggehaald in de nacht van maandag op dinsdag. De waarde van het ontvreemde is over het algemeen een fractie van de het bedrag, dat aan schade werd aangericht. De grootste klap viel in de Lobeliastraat, waar drie auto's zwaar beschadigd ach ter gelaten werden. De ande re auto's stonden aan Laven delstraat, Meidoornstraat, Sportlaan, Luxemburgweg en Londenweg. SCHIEDAM Een Schiedams echtpaar is gisterenmiddag zwaar ge wond geraakt nadat hun motor een klapband kreeg in de bocht van het Ke- tholplein. Man en vrouw opgenomen in het Holyziekenhuis in Vlaardingen. SCHIEDAM Een voorbijgan ger heeft de politie vannacht op het spoor van een inbreker gezet. Hij trof om haif drie in het Groenendal in Schie dam op straat drank, sleutels en wat geld aan. Ook viel hem op dat iemand hard wegliep toen hij aankwam. De man waarschuwde de politie, die in de omge ving omgeving een onderzoek instelde en een 26-jarige Vlaardinger aantrof. De jongeman kon geen behoorlijke verkla ring voor zijn aanwezigheid geven en werd ingerekend. Later bleek in café De Kuil aan het Groenendal een ravage te zijn aangericht en waren de gokkasten opengebroken. een derde een PC aangeschaft. Volgen de maand krijgen de eerste ambtenaren hun computer. Het Heemsteedse bedrijf Systel BV heeft de eerste apparaten al neerge zet in twee lokalen bij Openbare Nuts bedrijven. Projectleider J.M. van Oers van de afdeling Personeel en Organisa tie, waar gisteren de officiële levering plaatsvond, nam een computer van het Taiwanese merk Acer en een software pakket in ontvangst van narketing-ma- nager P. van Ekelenburg van Systel BV. Deze week is begonnen met de avond cursussen, waarop de kopers van de personal computers les krijgen in het gebruik ervan. in de cursusbanken zullen straks ook burgemeester Scheeres en de wet houders Zijdeveld en Van Kleef plaats nemen. Tot nog toe hebben zich verder geen plaatselijke politici aangemeld. Ook raadsleden mogen profiteren van de kwantumkortingen, die bij de leve rancier zijn bedongen. Als zij bestellin gen plaatsen krijgen ze echter een ho gere prijs berekend dan de ambtena ren, die als gemeentelijk personeel een bijdrage uit een potje opleidingen krij gen. Het aanleren van de vaardigheden in avondcursussen en door veelvuldige oefening in vrije tijd thuis was de ge meente enkele tienduizenden guldens waard. Zij doet ook de totale aankoop voor ongeveer twee miljoen gulden en haalt hiervan het grootste deel terug in de loop van een paar jaar via inhoudin gen op de salarissen. Bij een eerste enquête onder het gemeentepersoneel hadden vorig jaar 584 ambtenaren belangstelling getoond. Het zijn er iets minder geworden. Ad junct-directeur ing. H. Eikenbroek van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, waar het initiatief is genomen voor het PC-privéproject, zegt: „Het zijn er nu ook nog ruim vijfhonderd en het project loopt nog door tot oktober. Dus kunnen er zich nog meer belangstellenden mel den." Eikenbroek meent dat het een hele goede methode is om personeel aan automatisering te laten wennen; „Dat is de opzet ook. Na de eerste cur sussen worden ook nog gebruikersgroe pen gevormd om de vaardigheden ver der op te voeren door gegevens uit te wisselen." De deelnemers, die apparatuur aankochten voor bedragen die variëren van 2500 tot 6000 gulden, komen uit al le delen en lagen van het gemeentelijk personeel. „Het zijn beslist niet alleen de hoger opgeleiden of het jongere per soneel. De kopers verschillen zowel in leeftijd als opleiding, hoewel de belang stelling het grootste is bij ambtenaren die in hun werk al met automatisering te maken hebben," verteit de heer J.M. van Oers van Personeel en Organisatie. Uitgangspunt bij de keuze van de apparatuur was, dat het voor profes sioneel gebruik geschikte apparatuur moest zijn tegen een redelijke prijs. Het is uiteindelijk de in Taiwan gebouwde Acer geworden, die uitgerust is met hetMS-DOS besturingssysteem en vol gens Systel veei aanslultingsmogelijkhe- den heeft. Het bedrijf uit Heemstede is nog in onderhandeling met andere ge meenten, maar heeft reeds in onder wijskringen en bij de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten soortgelijke grote orders kunnen plaatsen.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1