Sport nu geheel op sici er tenen krijgt bezoek uit Nicaragua Ursus verslaaf DHS Semorenbed Excelsior viert iub"'eum met taptoe in Ahoy' Het Vrije Volk SCHIEDAM Regionaal Educatief Centrum houdt presentatie in Gaardingen [•IB n jSI Uitblinkende doelman staat GSS in de weg Leergierige diefjes Makkelijk in- en uitstappen. CUE'S CUPPENS ws. PAGINA 18 WOENSDAG 25 ME11988 Afscheid van oude sportraad; introductie van tijdelijk directeur van nieuwe Dienst Sport en Recreatie Ander spreekuur Buro voor Rechtshulp Het merk Sleep Dream levert een serie ideale senioren bedden voor diegenen, die niet meer zo lenig zijn ais in hun jonge jaren. Ideaal, omdat de bedhoogte (49,5 cm) het in- en uitstappen vergemakkelijkt. Bovendien is elk ledikant nog voorzien van in hoogte verstelbare bodem dragers, waarmee de lighoogte aan individuele wensen kan worden aangepast. Het Sleep Dream senioren ledikant is leverbaar in 3 uitvoeringea Bijpassende linnenkasten, nachtkastjes, spiegels etc. zijn leverbaar. Exclusief bij uwSlaapvoorlichteri Voor de eerste Haventaptoe zijn ai vermaarde orkesten gecontracteerd, maar Gerard Joling moet toch een van de hoogtepunten gaan worden 21 SCHIEDAM De organisatie van de sportbeweging in Schiedam krijgt langzamerhand zijn nieuwe gestal te. Gisteren is definitief afscheid geno men van de 'sportraad oude stijl', waar van de wethouder voor sportzaken au tomatisch voorzitter was. De belangen behartiging van de plaatselijke sportver enigingen komt nu in handen te liggen van een dóór en uit die sport zelf geko zen raad, die administratieve steun krijgt in het gemeentehuis. Politici zullen niet langer meer mei twee petten op (lid sportraad en lid gemeenteraad) over sportaangelegenheden hoeven praten. Op de feestelijke laatste bijeen komst van de oude sportraad is tevens de benoeming bekend gemaakt van de eerste directeur voor de Dienst Sport en Recreatie, waarin sinds vorig jaar alle gemeentelijke bemoeienis met de sport is samengebracht. Die directeur, drs. Hans Maas, is geen onbekende binnen de Schiedamse ambtelijke organisatie en heeft ook zijn sporen in de sport ver diend. Toch was gisteren een introduc tie voor hem op touw gezet, omdat maar weinig sportbestuurders in Schie dam de man kennen. Hans Maas (52) werkt al acht jaar binnen het stadskantoor van Schie dam als adjunct-gemeentesecretaris. Hij heeft tot I januari 1990 de touwtjes bij de Dienst Sport en Recreatie in handen gekregen omdat het gemeentebestuur er niet in geslaagd is een geschikte kan didaat voor deze functie aan te trekken. Tot driemaal toe is in de daartoe geëi gende bladen met de directeursbaan geadverteerd. Er hebben ook steeds tientallen sollicitanten op gereageerd, maar B en W vonden niet dat —"zoals Maas het uitdrukt 'het juiste schaap met de vijf poten' daartussen zat. Van een vierde oproep heeft men afgezien. Er werd een oplossing binnenshuis ge zocht. Die is dus uitgemond in een tijde lijke aanstelling van Maas. „Het gaat om een deelbaan. Ik blijf gewoon adjunct-gemeentesecreta ris, maar heb wat werkzaamheden afge stoten om voldoende tijd aan dat nieu we werk te kunnen besteden. Daarnaast kan ik natuurlijk blijven steunen op de heer J. Tjassens, die adjunct-directeur blijft maar dus geen waarnemer meer is. Hij zal ook de contacten met alle 120 sportverenigingen blijven onderhou- Dat de keuze viel op drs. H. Maas is niet vreemd. Hij is zijn ambtelij ke loopbaan in Delft begonnen als hoofd van de afdeling sportzaken en was een aantal jaren inspecteur Licha melijke Opvoeding. Ook als praktisch V-'* l Hans Maas (tweede van links) voelt zich goed thuis tussen de sporters van Schiedam. sportbeoefenaar heeft hij de nodige er varing. „Nu tennis ik nog een beetje, maar voorheen heb ik veel volleybal ge speeld. Van 1954 tot 1964 maakte ik deel uit van het nationale volleybalteam, waarmee ik 48 interlands gespeeld heb. De taal van de sportman spreek ik dus ook, terwijl het reilen en zeilen binnen de gemeentelijke organisatie me natuur lijk niet onbekend is." Werk ligt er genoeg op hem te wachten, meent hij. „De herstructure ring van de sportvelden is een van die klussen. Wij zijn niet van plan om daarin als boeman op te treden, maar bijvoor beeld een aantal van twintig voetbal clubs in een stad van de omvang als Schiedam is natuurlijk te veel. Dat zul len wijze sportbestuurders zelf ook wel inzien. Een ander karwei wacht ons op het gebied van de zwembaden; de pro blemen van het Sportfondsenbad en de toekomst van Groenoord houden ons bezig." De directeur ad interim heeft de leiding gekregen over een dienst met 21 vaste medewerkers en een aantal losse krachten. „Zij is gevormd uit onderde len van Gemeentewerken, die onder meer het beheer van de sportvelden hadden, allerlei stichtingen .voor sport accommodaties en mensen, die zich op de secretarie bezig hielden met sportza ken. De dienst voert het beleid uit, dat de politiek op sportgebied bepaald," vertelt Maas. Hij noemt de vorming van een sportraad, waarin uitsluitend sport mensen zitten, een vooruitgang, Dat deed ook wethouder Luuk Hafkamp toen hij afscheid nam van de vertrekkende sportraadsleden. „De nieuwe sportraad zal beter en duidelij ker geformuleerd de belangen van de sport kunnen behartigen. Ik had voor heen als voorzitter wel het probleem, dat ik een zaak na behandeling in de sportraad ook als wethouder weer op mijn bordje kreeg. Die tijd is nu voorbij. Wel zal er nog tweemaal per jaar over leg plaatsvinden tussen het bestuur van de sportraad met de wethouder en de sportspecialisten van de gemeente raad." De gisteren opgeheven sportraad is in 1958 opgericht als voortzetting van de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Oefening. Een groot aantal bestuursle den van sportverenigingen waren in het restaurant van het stadskantoor verte genwoordigd op de afscheidsbijeen komst. VLAARDINGEN - Vlaardingen ontvangt morgen uit verschillende ge meenten van Zuid-Holand functionaris sen, die zich bezig houden met onder wijs aan volwassenen. Het Regionaal Edukatief Centrum (REC) 'de 8' houdt op 26 mei 's middags van 13.30 tot 18.00 uur een presentatie in de burger zaal van het stadhuis in Vlaardingen. Het centrum is werkzaam in de gemeen ten Albrandswaard, Barendrecht, Ca- pelle en Krimpen aan den IJssel, Maas sluis, Ridderkerk, Schiedam en Vlaar dingen. Het REC 'de 8' werkt aan de vergroting van de mogelijkheden voor volwassenen om aan cursussen deel te nemen. De bijeenkomst in Vlaardingen begint met een studiemiddag. Waarbij komen de computer in de volwassene neducatie aan de orde en de oriëntatie en schakeling van basiseducatie naar beroepseducatie. Om 16.00 uur begint het officiële gedeelte. Wethouder A. Maarleveld van de gemeente Vlaardingen zal dan een korte toespraak houden. Daarna krijgt mevrouw Günther, lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, het werk plan 1989 van het, in Vlaardingen ge vestigde, REC 'de 8' aangeboden. Aan het eind van de middag is er een infor matiemarkt over het cursusaanbod en het lesmateriaal van de instellingen voor volwasseneneducatie in de regio. SCHIEDAM Twee burgemees ters uit Somoto in Nicaragua brengen waarschijnlijk morgenavond een bezoek aan Schiedam. 'Alcalde' Isabel Morales de Armijo en een tweede lid van de plaatselijke leiding zijn donderdagmor gen in ons land voor een conferentie over stedenbanden tussen Westerse en Nicaraguaanse plaatsen. Het is de be doeling, dat leden van het gemeentebe stuur en in ieder geval burgemeester Reinier Scheeres de mensen uit het ge teisterde midden-Amerikaanse land ontmoeten. De Vereniging Schiedam-Nicara gua hoopt dat op korte termijn het ge meentebestuur tot het aangaan van een stedenband met Somoto besluit. De uit Schiedam afkomstige Sylvia Saakes woont in deze uitgetrekte plattelandsge meente met 21.000 inwoners en heeft zich bereid verklaard om ter plekke als contactpersoon voor Schiedamse orga nisaties te willen optreden. Somoto had bij het Landelijk Beraad Stedenbanden Nederland-Nicaragua om hulp ge vraagd. Het gezelschap dat op het Stad huis aan de Grote Markt zal worden ontvangen bestaat niet alleen uit de Ni caraguaanse burgemeesters, maar te vens uit twee leden van de gemeente raad van het Franse plaatsje Fougères en een uit Nicaragua afkomstige gita rist. De Fransen treden in Europa op als begeleiders van de plaatselijke autori teiten uit Somoto. De gitarist zorgt tij dens de conferentie in Amsterdam voor muzikale afleiding. Armand van Puyvelde van de Vereniging Schiedam-Nicaragua is zeer gelukkig met het bezoek van de burge meesters. „Het kan het proces om tot een stedenband tussen Schiedam en Somoto te komen misschien iets ver snellen, maar daarnaast is het natuurlijk bijzonder fijn om zelf de mensen te kun nen ontmoeten aan wie je ais Schie dammers graag steun wil geven." SCHIEDAM Ais een pleister op de (degradatie) wonden hebber) de voetballers van Ursus de finale van het Schiedams kampioenschap bereikt. Het elftal van trainer Jaap van der Nol ver sloeg DHS met 0—1. Rob Bonte was de SCHIEDAM De degradatie van GSS naar de eerste klas RVB rs een feit. Twee strafschoppen hebben giste ren de spelers van trainer Hans Schof- felmeer ook niet mogen baten. De pe nalty's werden wel gegeven, maar even zovaak gemist. Rob Hulsman schoot naast en Arjan Jager zag zijn inzet door de doelman van Botlek gestopt. De Schiedammers verloren het duel met 1—2. Bovendien verliest de 50-jarige club haar beste voetballers. Henny ide- ma gaat naar SFC en Dick Sparreboom komt volgend seizoen voor de amateurs van SVV uit. „Degraderen is niet zo erg maar de manier waarop doet pijn," treurt Schoffelmeer, En gelijk had de geslagen oefenmeester. GSS kreeg in de beslis sende ontmoeting tegen Botlek talloze mogelijkheden om het duel naar zich toe te trekken.- Hennyldema, Aad Barto en Dick Sparreboom, van wie een doel punt afgekeurd werd, zagen hun pogin gen telkens weer stranden op de uitste kende doelman van de gasten. Alleen Peter de Graaf versloeg de sluitpost van Botlek. „We hebben zoveel kansen ge had, maar we liepen te voetballen tegen de keeper van die jongens," gaf Schof felmeer de doelman een compliment. man die, door een rake vrije trap, de gasten de zege bracht. Er is echter één nadeel aan het behalen van de finale verbonden. De rood-witte formatie heeft op de dag van de finale (11 juni) een weekendje België gepland staan. „Het komt allemaal wat ongeluk kig uit," aldus Van der Nol. „We gaan met de selectie op de dag van de finale naar België een beetje wildwatervaren. We moeten nog maar eens kijken hoé we dat oplossen." In het duel tegen DHS kende Ur sus in de eerste helft weinig problemen met de ook al gedegradeerde tegen: stander. De ploeg van Piet Romeijn kon als excuus voor de zwakke vertoning de veie invallers opvoeren. „Ik was blij dat ik elf man had. Bovendien speelden wij met drie keepers," schetst de oefen- meester de situatie van gisteravond. Na de pauze voerde DHS het tempo toch op. Ursus werd met de rug tegen de muur gedrukt. Goede moge lijkheden kreeg de kersverse vierdeklas ser echter niet. De spelers van Jaap van der Nol counterden echter naar harte lust. Zij hadden talloze kansen om het duel definitief te beslissen. Maar het scorebord bleef onveranderd. SCHIEDAM De spreekuurtij den van het Buro voor Rechtshulp in Schiedam wijzigen met ingang van 6 ju ni. Vanaf die datum wordt er een spreekuur gehouden op maandag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur en op dinsdagavond van 17.00 tot 19.00 uur. Voor de dinsdagavond moet van te voren een telefonische afspraak zijn gemaakt. SCHIEDAM Twee Schie damse jongetjes van zeven jaar zijn op heterdaad betrapt bij een in braak. Het tweetal kon het niet nala ten om in de Pinkstervakantie de Rijnmondschool aan de Dr. Vissers traat binnen te gaan. Inbrekers hebben huisgehou den in café De Vijgeboom en de bij behorende woning. De daders heb ben een flinke hoeveelheid kleding, sieraden en ook twaalf flessen ster ke drank meegenomen. Uit een groep zich bij het spoorwegstation Nieuwiand hinder lijk gedragende jongelui heeft de po litie gisteren een zeventienjarige jon gen aangehouden. Deze knaap was in de weer met een luchtdrukpistool. Hij schoot volgens de politiewoord voerder op de ruiten van een van de wachthuisjes van het station. Een 78-jarige Rotterdammer keek gisteren hoogst verbaasd toen hij in Schiedam door de politie werd aangehouden. De man was op zijn snorfiets en dus zonder helm door de Beneluxtunne! gereden. Hij kwam uit de richting Hoogvliet en werd ter hoogte van de 's Gravelandseweg in Schiedam aangehouden. (INGEZONDEN MEDEDELING) ">n iWiiPs,y7jv,>;- C: c VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN slaapKOOriKrter^ oedder,speciaalzaak - slaapkamers- siaapsystemen - linnenshop Hoogstraat46-48 3111 HJ Schiedam tel.:010-42687 17 Door Rein Wolters ROTTERDAM Sportpaleis Ahoy' krijgt een jaarlijks terugkerende Haventaptoe. Het voortouw hiervoor is genomen door de Rotterdamse drum fanfare Excelsior. De geboorte van de eerste editie is op zaterdag 17 septem ber, gelijktijdig met de drie dagen du rende muziekbeurs Harmony en ter op luistering van de zestigste verjaardag van Excelsior. Europees vermaarde mu ziekkorpsen zijn intussen gecontrac teerd. Hoogtepunt is het optreden van Eurovisie-songtestival-zanger Gerard Joling. Hij zingt in Ahoy' mét begelei ding van de jubilerende drumfanfare. Als extraatje treedt een vetera- nenorkest van Excelsior op. Het bestaat uit vijftig muzikanten die ooit lid zijn ge weest. Een eventueel batig saldo schenkt Excelsior aan de Vereniging Gehandicapten Organisaties Rotterdam. De organisatie van het spektakel kost 125.000 gulden. Sluitend is de tap toe-begroting nog niet. Minimaal vier duizend betalende bezoekers zijn nodig om uit de rode cijfers te blijven. „Wij hebben vertrouwen in het succes," maakte penningmeester Ed Schooider- man afgelopen Pinksterweekeinde des alniettemin bekend tijdens een busreis naar Parijs. Voorafgaand aan deelname van hei korps aan een taptoe in de voorstad Sèvre gaven hij, Sjaak Schoonen (voorzitter) en Peter van 't Hof (secretaris) namens Excelsior ope ning van zaken. Zij zijn ook de dagelijkse be stuurders van een speciale voor de tap toe in het leven geroepen Stichting Tap toe Rotterdam onder wier paraplu de jubileumviering van Excelsior is ge bracht. Peter van 't Hof legt uit: „De fi nanciële kant van een taptoe is en blijft een risico. Daarmee kunt je een gezon de amateur-muziekvereniging als de on ze natuurlijk niet opzadelen. Als het eventueel misgaat, is ook de vereniging naar de knopper. Die gok, hoe mini maal ook, nemen we niet voor onze ver antwoording. Vandaar de speciale stich ting." Is hiermee dan gezegd dat de tap toe op een financieel debêcle zou kunnen uitlopen? Van 't Hof: „Beslist niet. Mede werking van enkele grote sponsors zo als Shell, Unilever en het Anjerfonds sluit dat vrijwel uit. Aan de andere kant is door de musicerende leden van Ex celsior eveneens veel geld ingebracht. Parijs: Ed Schoolder- man, Pelar van 't Hof en Sjaak Schoonan (v.l.n.r.), da bestuursle den van Excelsior, die ook de stichting leiden die de taptoe voorbe reidt. In feite berust de organisatie op met zorg vergaarde en beheerde dubbeltjes en kwartjes." Praeses Sjaak Schoonen verduidelijkt de geboorte van de Haven taptoe met: „Excelsior bestaat in sep tember zestig jac r. Om die mijlpaal kun je als gerenommeerde vereniging niet heen. Daarom iets bijzonders, een klap stuk: dus een taptoe." Waarom juist een taptoe? Schoonen: „Al jaren zit het tallo ze muziekfreaks dwars dat een wereld stad als Rotterdam geen eigen taptoe, heeft. Een provinciestad als Breda kan er wel op bogen. Feitelijk gezegd, bela chelijk! Niemand durft in Rotterdam het financiële risico aar,. Ons jubileum fun geert als kapstok voor het realiseren van deze grootstedelijke wens, die, als het aanslaat, jaarlijks terugkeert." Ruim een jaar terug zette het il lustere trio de eerste ideeën op papier. De (financiële) problemen die opdoem den leken echter onoverbrugbaar. Lang zoek- en vooral bietswerk gaf de nodige respons. Zelfs zo veel dat definitief werd besloten om het zestigjarig bestaan aan een taptoe te koppelen. Excelsior bestaat uit amateurmu zikanten van 16 tot 62 jaar met beroe pen van straatveger tot bankdirecteur en van scholier tot computerdeskundi ge. Ed Schoolderman: „Binnen het korps is iedereen gelijk en zo gedraagt men zich ook. Onderlinge problemen hebben we in feite nooit. We zijn één grote vriendenclub." Voorzitter Schoon en: „Juist hierin ligt onze kracht en suc ces. Van zeuren houdt niemand." Naast de 52 repetities per jaar treedt Excelsior zo'n 35 keer op. Meer buiten dan binnen het land. „Vooral in België, Frankrijk, Duitsland en Italië is onze fanfare populair," zegt secretaris Peter van 't Hof zonder schroom. „Het aantal aanvragen om op te treden over treft onze mogelijkheden. Geiukkig zijn we in de positie om zo af en toe een op treden weg te wimpelen. Onze muzikan ten hebben recht op hun privacy. Je kunt ze niet elk weekeinde vragen om aan te treden. Per slot zijn ze niet alleen onbetaalde muzikanten, maar hebben ze ook nog een vrouw of vriendin en dienen ze daarnaast een werkgever. Met die factoren heb je als bestuur ter dege rekening te houden." Niettemin legt het korps ieder jaar toch honderd duizend kilometer af. Zestig jaar geleden werd het tamboer- en pijperkorps opgericht door vijf leden van de Christelijke Jonge Mannen Vereniging (CJMV) in Rotter- dam-Charlois. Met geleende muziekin strumenten werden de eerste stappen op straat gezet. De heren G.J. Loren de Jong en C. de Waai (beiden ruim tachtig jaar) zijn leden van het eerste uur. Ze bezoeken hun boreling nog regelmatig. Twintig jaar terug werd Excelsior op advies van Jaap Koops (Marinierska pel) omgevormd tot een drumfanfare. De muzikanten beschikken over drie verschillende (maat)kostuums die dui zend gulden per stuk kosten. „Het ver- enigingsbezit is in geld uitgedrukt ruim een half miljoen gulden waard. We zijn schuldvrij, het is eigendom. Allemaal verdiend met optredens. Welke vereni ging kan hetzelfde zeggen?" Excelsior is met vier andere mu ziekverenigingen huurder van muziekbal de Schalmei. Tien jaar terug werd het 1,3 miljoen gulden kostende en voor Nederland unieke gebouw in opdracht van de gemeente Rotterdam gebouwd in het Zuidelijk Randpark. Sjaak Schoonen: „Regelmatig brengen mu ziekverenigingen uit heel het land een bezoek. Men kijkt de ogen uit. Zo'n ge bouw als het onze vind je nergens. Zelfs de Marinierskapel gebruikt ons gebouw regelmatig." Toegangskaarten voor de taptoe kosten 15 gulden en zijn nu al verkrijg baar bij alle VVV-kantoren of te reser veren via tel. 01650-41953 of 01804- 20133. Het toegangsbewijs voor de tap toe geeft op dezelfde dag recht op een bezoek aan de muziekbeurs Harmony in Ahoy'.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1