Ondanks regen veel publiek bij taptoe Brandersstadroute te kort voor zadelpijn WORDT HET JEN 'ZO GOED ALS NIEUWE' OF 'N GIOEDNI EUIWIJ? Het Vrije Volk SCHIEDAM Telefonische hulpdienst voor mensen in geestelijke nood Schiedam hekkesluiter Fracties kraken voorzittersnota mmmm ws PAGINA 6 MAANDAG 30 ME11988 Hoogtepunt was de muziekshow van de Jeugd Rijnmondband op de compositie Driekusman Ondanks de regen konden de honderden muzikanten een geweldige taptoe bieden. Veie tienduizenden in het hele iand be klommen afgelopen zaterdag ondanks het matige weer hun trouwe tweewieler. om tar gelegenheid van de Landelijke Fiets dag een aantal kilometertjes in de vrije natuur af te leggen. Schiedam deed er nog eens ten schepje bovenop. Met de Schiedamse Fietsdag begon gisteren een hele week van fietsactivlleiten die zondag wordt afgesloten met een prestatietocht van 208 kilometer. Van vandaag tot en mat donderdag wordt de elfde avondfists- vierdaagse gehouden, met op hst pro gramma van de laatste dag de Branders stadroute, de onlangs uitgestippelde toe ristische ANWB-tocnt door de stad en ommelanden. Bij zoveel sportiviteit kan Het Vrije Volk uiteraard niet achterblij ven. Verslaggever Rob van Stek trotseer de de dreiging van zadelpijn en besteeg zaterdag zijn stalen ros om mei een toe ristische bril op het parcours van de Brandersstadroute alvast eens te verken nen. Een leerzaam testritje. S Fietsen langs oceaanreuzen in de Wilhelminahaven: of de ANWB-route uit 0 toeristisch oogpunt interessant is. valt te betwijfelen. Even buiten de bebouwde kom Ongeval op Rotterdamsedïjk WIK letterlijk onderuit bij Roda B&ktt (Z-B) :m-mm - Uw spaarcenten in een 'z.g.a.n.' stop pen met aile risico's van dien? Waarom zou u! Want voor f 9.995,- koopt u een gloednieuwe Skoda met maar liefst twee jaar garantie of 100.000 km zekerheid. Een vierdeurs, waarin de hele familie plus hun bagage de ruimte heeft Die bovendien uiterst compleet is uitgevoerd. Zo heeft elke Skoda kinder- sloten en slaapstoelen om maar iets te noemen. Maar ook op veiligheid scoort Skoda uitstekend. U vindt dat niet alleen terug in de stevige kooi-constructie, maar ook in de rembekrachtiging, de gelaagde voorruit, de hoofdsteunen en de veilig- heidsstuurkolom. Daarnaast in voorons klimaat nood zakelijke details als radiaalbanden, verwarmde achterruit en halogeen kop lampen. 't Hoort er allemaal gewoon bij, standaard dus! Dat maakt de keus tussen tweede hands of Skoda we! erg gemakkelijk. WIE SUM IS, RUDT SKODA. ALVANAf F.9.995,- - i Breco B.V., ROTTERDAM, Hooidrift 162, tel. 010-4762010; Auto Van der Veen, VLAARDINGEN, 3e Industriestraat 3, tel. 010-4353384; Garage Centraal, NUMANSDORP, Burg. de Zeeuwstraat 197, tel. 01865-1762; Garage Baggerman, BRIELLE, 't Woud 3, tel. 01810-14002; Automobielbedrijf JA. Swarttouw, ROTTERDAM, Tandwielstraat 20, tel. 010-4852361; Autobedrijf Herrewijnen, SPIJKENISSE, Vredehofstraat 16, tel. 01880-16272 SCHIEDAM Ruim vierhon derd jeugdige muzikanten hebben za terdagmiddag van de jubileumtaptoe Jeugdsparade georganiseerd door de Schiedamse Jeugd Rijnmondband een happening gemaakt. Tussen de regenbuien door slaagden de tam boers en blazers uit Schiedam, Vlaar- dingen, Sliedrecht, Katwijk, Zwijn- drecht en Delft er in het aanwezige publiek een geweldige muziekshow te bieden. Daarvoor had burgemeester Scheeres op het stadhuis al een défilé van de honderden muzikanten afgeno men. - De taptoe was één van de vele activiteiten in verband met het vijftig jarig jubileum van het juniorenkorps van de Rijnmondband. De organisato ren waren dik tevreden over het eve nement. Voorzitter G. Akkerman van de Jeugd Rijnmondband: „Het was een groot succes. Ik kon merken dat de jongeren ervan genoten. Dat is het belangrijkste." Ook over de publieke belang stelling tijdens de taptoe zo'n acht honderd mensen omzoomden het plein is Akkerman tevreden. „Er was veel publiek, hoewel je altijd wilt dat nog meer mensen een kijkje ko men nemen. Bij zonnig weer zou het ongetwijfeld nog drukker zijn ge weest." Volgens de voorzitter werden de organisatoren door de begeleiders van de andere jeugdbands getrak teerd op lovende kritieken. „Men was bijzonder tevreden over de organisa tie, en beloofde ooit terug te komen," vertelt Akkerman. - -Een hoogtepunt tijdens de tap toe was de muziekshow van de Jeugd Rijnmondband op de compositie Drie kusman. Op dat moment mochten alle leden van de band dus ook zij die nog niet in staat zijn een instrument te bespelen aansluiten. Het publiek reageerde heel enthousiast. Het jubileumjaar van de junio renband loopt nog steeds door, en daarom zullennog meer activiteiten gaan plaatsvinden. Voor de jeugdige muzikanten staan fiets— en speur tochten op het programma. Bovendien zal nog dit jaar het Haagse Ruimte theater Omniversum bezocht worden. „We willen zoveel mogelijk leuke eve nementen organiseren voor de jon gens," laat Akkerman weten. Hij be looft alvast dat daarom nog iets heel bijzonders staat te gebeuren. Meer wil hij niet zeggen. „Nee, het moet nog definitief geregeld worden. Maar neem maar van mij aan, dat het een enorme verrassing zal zijn voor de jongens van de Jeugd Rijnmondband." TL* Lw SyV' Y.;v- ÏN'C 1 v-.%. j v»*M Door Rob van Stek SCHIEDAM De doorsnee fietstoerist kijkt ongetwijfeld- even vreemd op bij het verlaten van het NS- station Schiedam/Rotterdam-West. Moet dit het beginpunt verbeelden van een aantrekkelijke route? Het stations plein behoort niet bepaald tot de attrac ties van de stad. Het sfeerloze plein is allesbehalve uitnodigend en laat de nieuwkomer slechts raden hoe hij zich naar troostrijker oorden, zoals het cen trum, kan begeven. Toch heeft de ANWB er geen been in gezien om uitgerekend hier èén van haar bekende fietsroutes te laten beginnen. Maar als je er eens lekker met de fiets'op uit wilt trekken', dan ga je toch de vrije natuur ïn?7Achterhaaid; vindt men bij de wielrijdersbond.'Eeh rij tje langs cultuurmonumenten kan nét zb interessant zijn. Schiedam kreeg de pri meur: als eerste loopt,de Branderssta droute grotendeels door stedelijk ge bied. Uiteraard komen de mooie plek jes van de stad aan bod. De eerste rondgang door het centrum leidt de toe ristische pedaalridders langs verplichte nummers als de St. Janskerk, de Grote Markt, de Beursbrug en de Dam naar de Vellevest.'' Over sommige van die markante punten op de route is de,vijf pagina's tellende routebeschrijving van de VW overigens opvallend summier. De ruïne aan de Huis te Riviereweg wordt slechts genoemd, naar het even verderop gelegen proveniershuis en brugwachtershuisje wordt in het geheel niet verwezen. Vanaf de Vellevest naar het 4* 2 <i 2 noorden; langs de drie molens, waarvan de wieken deze' Landelijke Fietsdag langzaam draaien en het binnenwerk een vreemd, ronkend geluid maakt. Na het stationsplein en het stadserf hier ook de derde kennismaking met Schie dam als een plaats met de nodige gaten in de plattegrond. Vanaf de hoek Noordvest/Spinhuispad biedt de stad richting centrum een weinig bekoorlijke aanblik. De vele stukken braak liggend land, de verspreide krotten en de over het algemeen rommelige, haveloze ach terpartijen van de bebouwing maken het beeld van stedebouwkundige wan orde op deze plek compleet. Ter compensatie snel de natuur in. Via de Parkweg en het tunneltje aan de Johan de Wittsinge! bereiken we Park Bijdorp, een groene oase waar het gezang van de vogels echter nog ruim schoots overstemd wordt door het ge raas van de A20. De landelijke rust be gint eigenlijk pas in Kethei, hoewel ook hier de beschaving natuurlijk nooit ver weg is. al wordt het landschap ontsierd door grote partijen zand die kennelijk een weglichaam moeten gaan vormen. De grote roestige buizen die er bovenop liggen verfraaien het geheel ook a! niet. In een naburig weitje staren een pony en twee schapen lodderig naar het bord 'Verboden vuil te storten'. Het buurtschap Kethel-Kerk, vroeger een rooms-katholieke enclave in het overwegend hervormde Kethei, ligt er op zaterdagmiddag vredig en sla perig bij. De inwerpgleuf van de ver roeste rode PTT-brievenbus mist een aantal tanden en wanneer de laatste lichting geschied is wordt al niet eens meer aangegeven. De terugweg richting Schiedam biedt een weids panorama van Spaland, Woudhoek Noord en Groenoord. Bij het naderen van de Harreweg word ik staande gehouden door een stelletje op de fiets, het zijn de eerste recreanten die ik tegenkom. Of dit Schipluiden is, willen ze weten. Kennelijk is hun kaartje van de Midden-Delfland route niet zo duidelijk. De bebouwde kom kondigt zich van verre aan. Op de Harreweg, waar de bermflora in volle bloei staaf, worden de atleten die meedoen aan de Lente loop '88 door een even vrolijke als luide disco-dreun begeleid. Bij volkstuinencomplex Thurlede in het Beatrixpark duikt het pad weer uitbundig in het groen, en tot mijn niet geringe verbazing duurt dat met enige te verwaarlozen onderbrekingen hele maal tot aan de booreilanden en oce aanreuzen in de Wilhelminahaven. Intus sen weten we dan uit de VVV-folder hoe het Vijfsluizen-complex aan z'n naam gekomen is en ook dat in de Delta-Dijk een steen is ingemetseld die aangeeft hoe hoog hef water stond ten tijde van de watersnoodramp van 1953: plus 3.80 meter NAP. Zo leer je nog eens wat. Via de Maasboulevard gaat het terug naar het centrum waar nog even de laatste bezienswaardigheden worden meege pikt: molen de Walvisch en de Lange Haven. Wie op die manier na 22 kilome ter op de Koemarkt eindigt, heeft in ie der geval over variatie niet te klagen ge had. De route voert door stegen en over boulevards, langs koeien en zeeschepen en toont zo in anderhalf uur de meest uiteenlopende kanten van de stad. Niet gek als eerste kennismaking dus, want men krijgt een aardig representatief beeld. En dat zonder zadelpijn, daar voor is het parcours te kort. Óf het uit toeristisch oogpunt allemaal even inte ressant is blijft echter de vraag, zeker in vergelijking met andere ANWB-routes. SCHIEDAM - Een 29-jarige Schiedammer zonder rijbewijs heeft vannacht rond twee uur voor een rava ge gezorgd op de Rotterdamsedijk. Tij dens het rijden probeerde de man zijn sigaret te doven. Daardoor zag hij een geparkeerde auto niet staan en botste tegen het voertuig. Die auto schoof door tegen een andere geparkeerde auto. De Schiedammer is met hoofdwonden naar het ziekenhuis vervoerd. Daar is ook een alcoholtest afgenomen. SCHIEDAM VLAARDINGEN - De mannen van WIK hebben onder bar slechte weersomstandigheden hun laat ste veldwedstrijd gespeeld. Tegen het Rotterdamse Roda kon WIK, dat steeds weer met technisch spel de aanval op zoekt, niet tot het uiterste gaan. Het gladde veldoppervlak zorgde voor veel valpartijen. Roda had hier duidelijk minder problemen mee, want met hun recht- toe-recht-aan spel bleven zij beter op de voeten, terwijl ze bovendien van ver hun schoten loslieten. Na een 9-7 rust stand, werd het ten slotte een verdiende 17-14 overwinning van Roda. I (INQEZOHDEN MEOECEUNO) .>.000 •.-3533, autom,, 22,500. Cap ad Y„ -458SSC a.ooo icm, v&ofenz, OF Auto's. w Core»*, O. A VAN O <5., w!s Acx -j. '83, 'Oetjr, Affohnel 126911 Csfoia' OX nieuw Agaoo.-Qtsê -4832,- |ARLETr'SO;;j u-akken. xS&wm, startv accu's, Tjancfenl flY or, vta-Koop L to^sAufostoperiil Zoon,:a.v„ al '42001;'na 18 lil fiird. Transit VWr-Transpa Transit «de® Man Importeur de Bmckhorst Auto Motor Import BV,Voorschoten,Tel 071-600200 Priis mcl BTW, exd aflevenngskosten Prijswijzigingen voorbehouden Lichtmetalen wielen tegen meerprijs SCHIEDAM Om de hulpverlening aan men sen in crisissituaties te verbeteren, start de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam woensdag een eigen telefonische Hulpdienst. De dienst is dan dag en nacht bereikbaar voor mensen in geestelijke nood. Vijf speci aal daarvoor getrainde maatschappelijk werkers pro beren de mensen via een telefonisch gesprek te hel pen. De S.O.S. Telefonische Hulpdienst is bestemd voor mensen die in moeilijke situaties verzeild raken. Zo kunnen slachtoffers van misdrijven, en ook zij die te maken kregen met een uit de hand gelopen burenru zie, zich wenden tot deze telefonische bereikbaarheids dienst. Als de hulpverlener vindt dat een telefoonge sprek onvoldoende is om iemand te helpen, kan een maatschappelijk werker ingeschakeld worden. Sinds het begin van dit jaar draait er al een ge lijksoortige bereikbaarheidsdienst Algemeen Maat schappelijk Werk voor de gemeente Schiedam via de Algemene Hulp Centrale Rotterdam. De ervaring van die dienst leerde dat veel mensen in geestelijke nood goed geholpen worden met een telefonisch gesprek. Desondanks bleek af en toe ook de hulp van een maat schappelijk werker noodzakelijk. De nieuwe telefoon dienst van het algemeen maatschappelijk werk in Schiedam maakt deze vorm van hulpverlening moge lijk. Verder kunnen ook huisartsen, politie en andere instellingen de S.O.S. Hulpdienst inschakelen, als ie mand dringend hulp nodig heeft. De S.O.S. Telefonische Hulpdienst is dag en nacht, zeven dagen per week, te bereiken onder num mer: 010-4731161. SCHIEDAM In een rechtstreeks duel hebben de softbaldames van Schiedam zaterdag de laatste plaats overgenomen van DSC'74. De beide duels wer den nipt verloren. (1-3 en 3-4). Sehiedam-coach Ton Ebben hoopt dat zijn pu pillen in de ontmoetingen met de ondersten voortaan net zo ontspannen gaan spelen als tegen de toppers wordt gedaan. „Als het om de punten gaat staan de dames meer onder druk en dat speelt ons tijdens de wedstrijd parten." Het eerste treffen werd pas na verlenging verlo ren. Na een hoopvolle start, waarin Connie Jonkman in de derde innings het enige punt binnenliep, moest het toestaan dat de concurrent twee innings later op gelij ke hoogte kwam. Nog voor de verlenging had de briga de van Ton Ebben kans om de winst binnen te halen. De beslissende klap bleef echter telkens uit. In de achtste innings leverden twee keer tweehonkslag en twee keer vierwijd de gasten de zege op. Ook de tweede wedstrijd tegen DSC begon voortvarend. Al in de derde innings liep Monique Zag- wijn op een klap van Caroline van der Water binnen. Net als in de eerste wedstrijd sloeg DSC ook nu in de vijfde innings toe door drie keer te scoren. In de gelijk makende innings bewees Caroline van der Water op nieuw haar waarde voor de Schiedamsen. Door haar klap konden Linda Bol en Monique Zagwijn binnenlo pen, 3-3. Een tweehonkslag van DSC en een veldfout bij de Schiedamsen leidden in de iaatste innings tot opnieuw een nederlaag voor de thuisploeg. HOEK VAN HOLLAND De nota Samenhang in het openbaar bestuur Rotterdam, die is samengesteld door negen deelraadsvoorzitters binnen het Rotter damse gebied, is in de Hoekse deelraad slecht geval len, Niet alleen inhoudelijk werd de nota door verschil lende fracties gekraakt; vooral het feit dat de nota is verschenen, schoot veel deelraadsleden in het verkeer de keelgat. Ook bmnen het dagelijks bestuur was er bepaald geen eenstemmigheid. Met name Ton Mulder (PvdA) die de portefeuille van Ruimtelijke Ordening beheert, sprak de vrees uit dat de nota een begin zal zijn van een veel te zelfstan dig optreden van de voorzitters, die regelmatig bijeen komen in het voorzittersoverieg. „Dit gaat leiden tot compromissen en besluiten buiten de deelraden om en daar kunnen we niet mee akkoord gaan," meende Mul der. CDA-fractieieider Cees van der Pol had vooral inhoudelijk een aantal bedenkingen tegen de nota. Hij stelde een uniforme, samenhangende bestuursstruc tuur voor die voor de hele stad een goede zaak is. Maar dan wel op een zodanige wijze dat de deelraden het maximaal haalbare aan bevoegdheden krijgen. „In ons grootste optimisme menen we dat een zelfstandig Hoek van Holland binnen een afzienbare tijd mogelijk moet zijn," stelde Van der Pol, die als voorbeeld Maas land en Schipluiden aanhaalde als goed functioneren de kleine gemeenten.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1