Stadsvernieuwing loopt op rolletjes Camouflage tegen fietsdiefstal? Amandla: De swingende koerier van het ANC -"Si I s Derde Beatrix-loop zaterdag in park Nederlander is minder tolerant Het Vrije Volk SCHIEDAM Concert in Dorpskerk fi Michael Fox bij Filmclub 'Niet praten over drugs is beter' Architecten schenken geld aan Nicaragua ""Se- Dieven slaan slag Aanrijding PAGINA 14 DINSDAG 7 JUN11988 'Nieuwstraat en Omgeving' maakt zich op voor omvangrijke opknapbeurt. Nieuwbouw slechts in beperkte mate Amandla is het culturele en semble van het ANC, de Zuidafrikaanse bevrijdings beweging. Morgenavond start dit uit dertig leden be staande gezelschap in Gou da een vier weken durende toernee kris-kras door Ne derland, ter ondersteuning van de vele anti-apartheids acties deze maand. Morgen en op 19 juni treedt het op in Rotterdam. Artistiek lei der is de 50-jarige Jonas Gwangwa, wiens muziek voor de film 'Cry Freedom' een Oscar-nominatie kreeg. Gerlof Leistra ontmoette Gwangwa en enkele andere leden van Amandla aan de vooravond van hun kruis tocht. 1! Driekwart bevolking wil meer beperkingen voor toelaten van buitenlanders Onderzoeker dr W. F. M. de Haes (GGD) concludeert dat het beter is kinderen te vragen met welke problemen ze worstelen en daar wat aan te doen Indruk Kiezen Minder pijn VVS ai -S SCHIEDAM Ambtenaar Bohré, voorzitter van de werkgroep Nieuwstraat en Omgeving, deelde gis teravond op de tweede aigemene infor matie-avond over het stadsvernieuwe- ningsplan 'Onder de Toren' een compli mentje uit aan zichzelf en zijn naaste 'medewerkers. „Dit is het eerste plan, zover ik weet, dat binnen drie jaar vrij wel kant en klaar op tafel ligt," glim lachte hij. „Normaal duurt het in Schie dam een jaar of vijf. Als de uitvoering eveneens binnen drie jaar gereed is, .mogen we helemaal niet klagen, want ook daarvoor staat bijna aitijd vijf jaar." In tegenstelling tot de eerste in- fo-avond op 16 februari van dit jaar had slechts een klein percentage van de ei genaren en/of gebruikers van de pan den in het betreffende gebied de moeite genomen om in de recreatiezaal van het Stadskantoor de huidige stand van za ken te vernemen. De thuisblijvers kre gen geen ongelijk. Bohré en zijn werk groep, waarvan enkele ieden ook al schitterden door afwezigheid, hadden weinig concrete zaken te melden. „Alles loopt op rolletjes," bena drukte Bohré nog maar eens, waarop één der aanwezigen zich hardop afvroeg waarom de info-avond eigenlijk was be legd. „Om de laatste reacties en opmer kingen van u te vernemen, zodat we het college van burgemeesters en wethou ders dadelijk een volledig en goed on derbouwd plan kunnen presenteren," reageerde Bohré. Het aloude parkeer probleem hield de gemoederen nog het meest bezig. Het door Bohré beloofde vergunningenstelsel stelde slechts een enkeling tevreden. Voor drie deelgebieden, waar voor ingrijpende maatregelen worden voorgesteld, is inmiddels een haalbaar heidsonderzoek aangevraagd. Het gaat hierbij om de panden aan de Hoog straat 78 tot en met 110, Hoogstraat 114 tot en met 142, Roosbeek 14 en Lange Achterweg 5 tot en met 25. Be keken wordt wat de bouwkundige mo gelijkheden zijn, de kosten die daarmee gemoeid zijn en de mogelijkheden tot subsidie. Begin september worden de eerste resultaten verwacht. Het complex 'Janse' heeft zo'n onderzoek reeds ondergaan en daaruit kwam naar voren dat een grote opknap- en herstelbeurt tot de mogelijkheden behoort. Van de aangrenzende bebou wing, deels in particulier bezit, is dat nog maar de vraag. Overigens staat vast, dat er siechts op een beperkte schaal sloop en dus nieuwbouw in het totale stadvernieuwingsgebied zal wor den gepleegd. Twee nota's van Delftse studen ten over het herstellen van gevels en het wonen boven winkels hebben een belangrijke rol gespeeld bij het ontwer pen van het plan, dat het handhaven van de in het centrum geldende stede- bouwkundige structuur enerzijds en het versterken van de woonfunctie anders- zijds tot hoofdthema's heeft. Uit onderzoek is gebleken dat de uiterlijke kenmerken van een winkel pand van grote invloed zijn op de ver koopcijfers. Hoe slechter de voorgevel eruit ziet, des te minder gaat er over de toonbank. De aan de kop van de Hoog straat zwart (I) geschilderde panden zijn velen dan ook een doorn in het oog. „Misschien dat de welstands commissie daartegen iets kan onderne men, want dat is wel degelijk bouwver- gunningsplichtig," aldus Bohré, die ver der weinig tegenstand van eigenaren en/of gebruikers bij het project ver wacht. „Onteigenen is echt het allerlaat ste redmiddel, maar vrijwel nooit komt het daar daadwerkelijk van. Op den duur zegeviert het gezonde verstand en is de medewerking verder groot." Door Gerlof Leistra ROTTERDAM Halverwege ons gesprek ontstaat een wat ongemakkelij ke situatie. Als ik tussen neus en lippen door opmerk dat Paul Simon twee jaar geleden door zijn samenwerking met de groep Lady Smith Black Mambazo de Zuidafrikaanse muziek internationale bekendheid gaf, trekt een van de leden van Amandla een vies gezicht. „Die jon gen was er alleen maar op uit om in Jtorte tijd veel geld te verdienen! Boven dien heeft hij de culturele boycot gebro ken. De leden van Lady Smith Black .Mambazo zijn riet blanke ambassa deurs! Simon viste in „troubled water" maar ving de verkeerde groep. Alles wat je als Zuidafrikaan doet, moet poli tiek getint zijn. Dat ben je aan je volk verplicht. Lady Smith stoort zich daar niet aan. Die doet precies wat Botha wil". Amandla werd in 1978 in Angola opgericht door Jonas Gwangwa, een van de beroemdste musici van Zuidafri- ka. De meeste leden hadden net als Gwangwa Zuidafrika moeten verlaten na de Soweto-opstanden van '76. Sinds die tijd heeft Amandla de Angolese hoofdstad Luanda als thuisbasis. Maar veel tijd om uit te rusten, hebben de le den van Amandla niet. Hun optredens voeren hen over de hele wereld. Van Rusland tot Australië, van Zimbabwe tot Engeland. Momenteel wordt een trip door de Verenigde Staten voorbereid. Gwangwa: „Zolang in Zuidafrika het sy steem van de apartheid heerst, is er voor ons volop werk aan de winkel". Een ander grimmig: „Maar er komt een tijd dat ons werk overbodig is gewor den. En die tijd komt eerder dan Botha en zijn vriendjes vermoeden". Jonas Gwangwa: „Doelstelling van Amandla is met wervelend muziek theater aandacht te vragen voor de strijd tegen de apartheid. Wat wij laten zien is niet zomaar een show. Het is een politieke show. Je kunt ons beschouwen [fis koeriers: onze show verandert met ,de actualiteit. Wij willen ons publiek la ten zien wat er nu in Zuidafrika gebeurt. De kracht van Amandla is dat wij enter tainment bieden. Daarmee veroveren wij het publiek en komt ook onze poli tieke boodschap beter over. Je ziet vaak dat het publiek in het begin zonder op te kijken langs de informatiestand loopt. Na afloop van elk concert komen we echter steevast folders te kort. Dan wil iedereen meer weten over de strijd die wij voeren. Lege zalen kennen we niet". Het repertoire van Amandla vari eert van traditionele Zuidafrikaanse dansen en liederen tot mbaganga, kwe- la, marabi en town ship jazzmuziek, gumboot dansen en theater. In een no- tedop geeft men een overzicht van de recente geschiedenis van Zuidafrika en van de strijd tegen de apartheid. De op brengst van de tournee is bestemd voor het werk van het ANC. Amandla onder houdt zelf in Tanzania een school voor gevluchte Zuidafrikaanse kinderen. Gwangwa: „Dat kost ons handenvol geld". In het begin telde Amandla maar een paar professionele spelers. Gwang wa: „Maar Amandla is als een school. Door een intensieve opleiding beheer sen alle spelers nu verschillende disci plines: muziek, dans en theater. Daar-, naast verzorgen we zelf geluid en licht. We hebben er keihard voor moeten vechten voor we zover waren. Natuurlijk zou ik graag een tweede groep willen formeren, maar het is niet gemakkelijk om mensen van dit kaliber bij eikaar te krijgen. Er komt ook heel wat bij kijken om met zo'n grote groep de halve we reld af te stropen". Ter gelegenheid van de 70e ver- jaardag van de nog altijd gevangen zit tende ANC-ieider Nelson Mandela op 20 juli, heeft Amandla een speciaal lied gecomponeerd. Bedoeling is dat er in Nederland een single van wordt ge maakt. Hoewel de financiering nog niet helemaal rond is, hebben de Nederland se popgroepen VOF de Kunst, Mai Tai en de Time Bandits belangeloos hun medewerking toegezegd. De leden van Amandla maken een ontspannen indruk, is het dan niet gevaarlijk om lid te zijn van zo'n gezel schap? Mijn gesprekspartners kijken me verbaasd aan. „Ja natuurlijk, maar daar zitten we geen moment mee. Het is een verpiichting. Fysiek zijn we buiten gesloten, maar onze geest is overa! in Zuidafrika aanwezig. Mensen kijken stiekem naar video's van onze optre dens en luisteren naar illegale casset tes. Ze voelen zich erdoor gesteund. Onze muziek is van het voik! Amandla Ngawethu betekent macht aan het volk. Die kreet ligt iedereen op de lippen. En daar doen we het voor". SPEELLIJST: Gouda (7-6), Rotterdam (8-6), Leeuwarden (9-6), Heerlen (10-6), Am sterdam en Lelystad (11-6), Tilburg (12-6), Amersfoort (14-6), Leiden (15-6), Groningen (16-6), Enschede (17-6), Arn hem en Maastricht (18-6), Rotterdam (19-6), Den Haag (21-6), Nijmegen (22-6), Haarlem en Alkmaar (24-6), Zwolle (25-6), Amsterdam en Zaandam (26-6), Eindhoven (28-6), Emmen (29-6), Wageningen (30-6) en Amsterdam (1-7). SCHIEDAM In de Dorpskerk- te Kethel wordt zaterdag 11 juni een concert gegeven. Aan dit concert, dat om 20.00 uur begint, werken twee koren u4 Den Haag mee, het Kleinkoor Ad ventkerk onder leiding van Teun Groen en het Haags Kleinkoor onder leiding van Hans Jansen. Voorts verlenen de sopraan Maria voor 't Hekke en de or ganist van de Dorpskerk Wim Veldhuy- zen hun medewerking. Op het programma staan werken van Schütz, Vecchi, Claudio Monteverdi, Medelssohn, Bruckner, Vogel, Ledhner en Britten (het bekende Te Deum). Van Johann B. Bach en Böhm worden orgel werken uitgevoerd. Een programma boekje, waarin-ook de te zingen teksten zijn opgenomen, is bij de ingang van de kerk verkrijgbaar voor ƒ1,50. De toe gang is vrij. Bij de uitgang wordt een collecte gehouden voor de bestrijding van de onkosten. Een week later, op zaterdag 18 juni, wordt hetzelfde programma uitge voerd in de Adventkerk aan de Henge lolaan in Den Haag. ROTTERDAM Het Rotterdam se architectenbureau Groosman Part ners heeft een bedrag van 45.000 gul den beschikbaar gesteld voor de op bouw van de havenstad Corinto in Nica ragua. Het bedrag dat ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van Groos man Partners wordt aangeboden, is de ze week in Rotterdam op het stadhuis symboiisch overhandigd aan de verte genwoordiger van de Nicaraguaanse re gering, L. F. Perez Caldera. Rotterdam onderhoudt al zes jaar contacten met Corinto, Nicaragua's belangrijkste havenstad. Het Rotter damse Havenbedrijf adviseerde over verbetering van laad- en losfaciliteiten. Vorig jaar hebben andere ge meentelijke diensten van Rotterdam plannen gemaakt om de structuur van de stad met 27.000 inwoners te verbe teren. Met het geld van Groosman Partners (een dag extra werken door al le medewerkers plus een aanvulling door het bedrijf) kan weer een stapje op deze weg worden gezet. Deze drie fietsen staan tegen een boom geparkeerd aan de Schieweg. Over een tijdje, wanneer de bladeren de vehi- cels overwoekerd hebben, zijn ze niet meer te zien. Zou die camouflage een nieuwe manier zijn om je fiets tegen diefstal te beschermen? SCHIEDAM De Beatrix-loop wordt zaterdag voor de derde keer in het gelijknamige park in Schiedam ge houden. De prestatieloop kent ook dit jaar weer vier afstanden: 1 kilometer (voor de jeugd), 5, 10 en 15. Deelne mers aan de 1000 meter, die om 12.30 uur van start gaat, betalen drie gulden. De overige afstanden worden om 13.00 weggeschoten en deelname daaraan kost vijf gulden. Alle lopers ontvangen een- fraai geslagen medaille. De eerst aankomende man en vrouw op elke af stand krijgen een echte beker. Zowel de inschrijving (vanaf 10.00 uur) als de start en de finish zul len bij het winkelcentrum aan de Park weg (bij de ingang van het Beatrix-park) plaatsvinden. Sportvereniging Excelsi- or'20 stelt zoals gebruikelijk kleedgele genheid ter beschikking. Als speciaie attractie zat zater dag de Nike Running Test Car aanwezig zijn. Beiangsteiienden kunnen tijdens hun loop worden uitgerust met een hart slagmeter, waarvoor dan wel ais borg het paspoort moet worden afgegeven. Iri totaal kunnen twintig deelnemers hiervan gebruik maken. Na de finsh kan het verloop van de hartslag gedurende de loop op een 'print' worden bekeken. Bovendien worden er nog per soonlijke adviezen gegeven, ondermeer met betrekking tot de keuze van de loopschoen en de juiste trainingsop- bouw en worden gegevens als bloed druk, lichaamstemperatuur en voet- stand gemeten. Deelnemende 'proef personen' ontvangen een speciaal Nike Running Test Car t-shirt. Voor inlichtin gen en aanmeldingen voor het Test-pro gramma: 075—313311. Voor inlichtingen over de loop: Carlo van den Bergh (4600129), Hans Heemskerk (4711166) of Ronald Prince (4710849). Voor-inschrijving: Grillroom Beatrix, Parkweg 13. SCHIEDAM Na het verwijderen van een ruit namen dieven voor ruim 10.000 gulden aan computermateriaal en kan- toorbenodigheden mee uit een bedrijfs pand aan de 's-Gravelandseweg. Ook Café Dutch Inn aan de Singel kreeg on gewenste bezoekers, die 2500 gulden uit de opengebroken gokautomaat ver wijderden en bovendien tien flessen sterke drank ontvreemden. Bij een aanrijding gisterenmiddag op de Schiedamseweg ter hoogte van Bad Groenoord zijn drie jeugdige weggebrui kers gewond geraakt. Na een verkeerde inhaalmanoeuvre van een 19-jarige Vlaardingse bromfietser volgde een frontale botsing met een, eveneens ge motoriseerde, 18-jarig© Schiedammer en zijn duopassagier. Het onfortuinlijke drietal werd met onbekende verwondin gen naar het Schieland-ziekenhuis ver voerd. ROTTERDAM De houding van Nederlanders tegenover buitenlanders wordt minder tolerant. Deze conclusie kan licht worden getrokken uit een on derzoek van het Nederlands Demogra fisch instituut. De meerderheid van de bevolking vindt buitenlanders geen aan winst voor de Nederlandse samenleving. Driekwart wil meer beperkingen voor de toelating van buitenlanders. Syriel Triesscheijn, stafmedewer ker van de Rotterdamse anti-discrimi natie raad (Radar) zegt niet te schrikken van de uitslag van het onderzoek. „Meestal blijkt dat mensen in de prak tijk toleranter zijn dan een onderzoek wii doen voorkomen." De stafmedewerker van Radar zegt dat het aantal meldingen van dis criminatie niet toeneemt; het blijft schommelen rond de 350 per jaar. Wel neemt de ernst van de klachten toe. Vooral burenruzies kunnen vol gens Triesscheijn heel erg uit de hand lopen. „De buitenlanders worden stel selmatig gepest en getreiterd, want sommige mensen kunnen het niet aan vaarden dat ze er naast wonen," zegt Triesscheijn. Uiteindelijk vallen er vol gens hem vaak klappen. Hij vindt het niet vreemd dat soms de buitenlander de eerste klap uitdeelt, omdat het bloed echt onder zijn nagels wordt uitgehaald. Hij noemt als voorbeeld dat som mige Nederlanders meteen de politie bellen als hun buitenlandse buren ge woon op hun balkon zitten praten. Ver der vinden die buitenlanders bij voor beeld regelmatig een verzameling hon dedrollen in hun tuin. De treiterijen kun nen soms zo uit de hand lopen dat men sen niet meer in hun eigen tuin op hun balkon durven zitten of zelfs tijdelijk of voorgoed verhuizen. Volgens Triesscheijn is het bijna altijd heel moeilijk aan te tonen dat de treiterijen het gevoig zijn van racisme. „Bij een ruzie wil iemand in zijn kwaad heid wel eens iets racistisch zeggen. Dat hoeft niet te betekenen dat dat een ra cist is, want als we kwaad zijn zeggen we wel eens dingen die we eigenlijk niet menen." In Nederland wonen nu ongeveer 600.000 buitenlanders en dat is onge veer 4,1 percent van de bevolking. In 1970 woonden ruim 240.000 vreemde lingen in ons land. Rotterdam telt bijna 85.000 mensen die behoren tot een et nische minderheid en dat is bijna 15 percent van alle Rotterdammers. Vol gens het onderzoek van het demogra fisch instituut weten mensen niet erg goed hoevee! vreemdelingen in Neder land wonen. Siechts een kwart van de Nederlanders weet het juiste aantal te noemen. Meer dan de helft schat het aantal op ongeveer het dubbele, aldus de onderzoekers drs. J.M.G. van Leus den en en dr. H.G. Moors. Zij vonden ook dat mensen met meer opleiding of een hogere sociaal- economische status en personen met een voorkeur voor klein links, beter op de hoogte zijn dan de rest van de bevol king. De hoger opgeleiden denken ook positiever over buitenlanders en bijna de helft vindt dat buitenlanders een po sitieve bijdrage leveren aan de Neder landse samenleving. De onderzoekers vinden het op merkelijk dat een meerderheid ook voor het beleid is om de toelating van immi granten af te remmen. Opvallend hoog noemen zij het aantal mensen (40 per cent) dat zich niet uitspreekt over de vraag of buitenlanders die hier geruime tijd hebben gewerkt, uiteindelijk weer naar hun geboorteland moeten terugke ren. Overigens is het aantal voor- en te genstanders van gedwongen remigratie ongeveer even groot. Uit de onderzoeksresultaten blijkt tevens dat de meerderheid van de bevolking het eens Is met de maatregel, dat buitenlanders die vijf jaar of langer hier wonen, deelnemen aan de gemeen teraadsverkiezingen. Jongeren hebben er minder problemen mee dan ouderen, van de aanhangers van klein links is 93 percent er voorstander var, en van klein rechts is maar 28 percent het met deze maatregel eens. SCHIEDAM Bij de Stichting Filmclub Schiedam wordt vrijdag de laatste rolprent van het seizoen ge draaid, de Amerikaanse komedie 'The secret of my success' van regisseur Herbert Ross en met Helen Slater en Michael J. Fox in een hoofdrol. In deze pretentieloze komedie speelt laatstgenoemde de afgestudeer de boerenzoon Brantley Foster uit Kan sas, die het in New York wel even zal gaan maken. Hij vindt een baantje als postkamerjongen bij een groot bedrijf, maar kraakt ook in hetzelfde gebouw een lege kantoorruimte waarin hij zich ais 'executive' (staflid) vestigt. Dit dub belleven resulteert in een blisemcarriè- re, waarbij de vrouw van de baas hem een handje helpt nadat ze hem verleid heeft. De aanvang van de film is 21.30 uur, de zaal aan de Nieuwstraat is open vanaf half negen. Toegang voor dona teurs is vier gulden, donateur worden kost vijf gulden inclusief eerste fiim. DEN HAAG Niet praten over drugs heeft betere effecten dan er wél over praten. Onderzoeken naar de effecten van de eerste drug voorlichtingsprogramma's op scho len hebben dat uitgewezen. Dr W. F. M. de Haes van de afdeling ge zondheidsvoorlichting en -opvoeding (GVO) van de Rotterdamse Gemeen telijke Gezondheidsdienst (GGD) zei dit vandaag in Den Haag bij de aan bieding van het boek 'Effectiviteit van GVO' aan voorzitter dr L. Gin jaar van de Gezondheidsraad. Het boek behelst de resulta ten van een studie die het Landelijk Centrum Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding heeft uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur. Het geeft een overzicht van studies naar de effecten van GVO op negen tien onderdelen van de gezond heidszorg. Nederland vervult met deze studie een voortrekkersrol. De Haes zei dat het verstrek ken van feitenkennis over drugs (hoe zien ze eruit, hoe werken ze, wat is de straf als de politie je betrapt) niet werkt: „Deze aanpak lijkt op consu mentenvoorlichting." Hetzelfde geldt voor het belerend of vermanend toe spreken van jongeren. Wat door vol wassenen verboden is, is nu een maal extra aantrekkelijk. Contact met de harde reali teit, bij voorbeeld een (ex-)- verslaafde die zijn verhaal vertelt, met de politie erbij en desnoods in de gevangenis, maakt wél veei in druk. Maar, zo zei De Haes, het maakt ook van de druggebruiker een soort held die een avontuurlijk, gedurfd leven achter de rug heeft. Al deze soorten voorlichting leiden volgens hem in de meeste ge vallen tot enige vermeerdering van kennis. Maar ze hebben weinig of geen invfoed op houding etrgedrag van de jongeren. In sommige geval len is het resultaat zelfs een wat po sitievere houding tegenover drugge bruikers en druggebruik en een ster kere neiging om met drugs te gaan experimenteren. Het heeft wél effect als met jongeren van twaalf tot achttien jaar wordt besproken wat ,?e zelf zien als de 'levensproblemen' die ze voor zichzelf moeten oplossen en de hou ding die ze daarbij innemen: het zoeken van oplossingen of het ont vluchten van de situatie, leren om zelfstandig te kiezen en niet als meeloper mee te doen met anderen, en het nastreven van een doel in je leven met het maken van de daarbij passende keuzen. Dat zijn algemene vragen die kunnen worden besproken op basis van concrete situaties en gedragin gen. De Haes noemde in dit verband dronken worden, wei of niet roken, joy-riding, zwartrijden in de tram, het plegen van winkeldiefstallen en het proberen of negeren van drugs. Door jongeren te helpen zoeken naar oplossingen voor levensvragen, zei hij, is de kans groter dat ze de oplossing niet zoeken (of ontvluch ten) in overmatig alcoholgebruik, druggebruik en andere soorten normoverschrijdend gedrag. Zijn conclusie: drugsvoorlichting is effec tief en werkt preventief als het maar over 'kiezen en beslissen' gaat en niet teveel over riskante stoffen. Uit het grote 'GVO-boek' blijkt ook dat voorlichting aan ope ratiepatiënten de ligduur met gemid deld 1,25 dag bekort en bij sommige ingrepen zelfs zes dagen. Gemiddeld liggen de patiënten die voorlichting hadden gekregen 12,5 percent kor ter in het ziekenhuis dan patiënten bij wie dat niet hel gevai is. Dr R. Jonkers van het Lande lijk Centrum GVO' vertelde dat stu dies op het gebied van hoge bloed druk en diabetes uitwijzen dat het gewenste effect groter is naarmate de voorlichting meer systematisch en planmatig is opgezet. Vooral bij diabetes-patiënten die een goede zelfzorginstructie krijgen, kunnen de resultaten spectaculair zijn: een da ling van het aanta! ziekenhuisopna men met 45 percent is dan geen uit zondering. Het gaat trouwens niet alleen om de kosten. Jonkers zei dat pati ënten die zijn voorgelicht over een ingreep in het algemeen minder pijn en angst ervaren dan niet voorge lichte patiënten. Bijkomend voordeel kan zijn dat er minder kalmeringspil- len hoeven te worden geslikt. Ai met al zijn volgens Jonkers bij een syste matisch en planmatig en in het geval van chronische patiënten ook structureel aangepakte voorlich ting met betrekkelijk beperkte mid delen grote effecten te bereiken.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1