Bibliotheek over op Rotterdamse computer Werkloosheid in regio afgenomen Rampenoefening 'surfplank' Vanavond pakken 1800 lopers laatste wandelkilometers COMFORT IN EEN HANDOMDRAAI mm Derde Beatrix-loop F. C. van Eyk Het Vrije Volk SCHIEDAM Jjj PAGINA 14 VRIJDAG 10 JUN1198 Fietstocht voor Kameroen 'Pieremacho- chelvaart' in de Lange Haven Orgel-blokfluit concert in museum Speciale aanpak ontslagen werknemers Wilton Fijenoord heeft succes. Ook werk gevonden voor twaalf 50-plussers §P#f - ■- sast? VAILLANT. WARM WATER, WARM WONEN, Diefstal tv's Beroepseducatie Automatisering duurt anderhalf jaar en begint in Noord. Meer boeken sneller te krijgen en meer tijd voor beantwoorden van vragen. Werkloosheidscijfers WMMx L/Mmi?.,. Mm ITü* '.mm Wwt. m. '|A %i,f mÊêm&iié fMMMmrrn mmm. wsmÊ Wandelaars stonden in rij te wachten bij het sportveld van korfbalvereniging Harga om een stempeltje op hun deelnemerskaart te krijgen. POK Loodgietersbedrijf SCHIEDAM De leners van de Gemeenschappelijke Openbare Biblio theek Schiedam krijgen eind dit jaar of begin volgend jaar een nieuwe pas. Dat is een direct gevolg van de automatise ring, waarop de bibliotheek overgaat. Een volledige aanpassing van uitleenad ministratie en catalogi vergt anderhalf, jaar. In het filiaal Noord aan het Bach- piein zullen in de eerste maanden van 1989 de eerste veranderingen zichtbaar zijn voor het publiek. De Schiedamse bibliotheek zal aansluiting krijgen op de computer van de grote bibliotheek in Rotterdam. Daardoor komen er meer gegevens be schikbaar en kunnen de leners op de nieuwe beeldschermen in Schiedam straks ook aflezen of een hier niet ver krijgbaar boek wel in Rotterdam be schikbaar is. Zij kunnen dat dan ook la ten reserveren en naar Schiedam laten komen. De tijd van het zoeken in catalo- gusbakken is na volledige invoering de finitief voorbij. Op dit moment zijn de medewerkers van de GOB volop bezig met de voorbereiding van de automati sering. In september zal een specialis tisch team alle gegevens invoeren in de computer. De tijdwinst, die de automatise ring zal opleveren is volgens het perso neel van de bibliotheek hard nodig om de groei in het aantal uitleningen op te vangen en het toenemende aantal vra gen van het publiek behoorlijke te kun nen beantwoorden. Tot eind 1990, als alle afdelingen van de bibliotheek zijn geautomatiseerd, kan het voorkomen dat tijdelijk een enkel boek niet be schikbaar is. Men tracht echter het on gemak tot een minimum te beperken. Volgens de planning zullen in fili aal Noord (Blauwe Brug) begin volgend jaar de eerste uitleningen van boeken, diaseries, CD's en andere materialen via het geautomatiseerde systeem verwerkt worden. Daarna is de hoofdbibliotheek aan de Lange Haven aan de beurt en vervolgens de jeugdbibliotheek, filiaal Nieuwland, filiaal Zuid en tenslotte moet SCHIEDAM Onder het motto 'Voor een leuke zondagmiddag en voor de Bangwa's' organiseert een groepje jongeren uit Schiedam-Zuid een fiets tocht. Op dze manier hopen zij op zon dag 12 juni geld bijeen te fietsen voor kinderen in Kameroen. Het gaat hierbij om kinderen van de Bangwa-stam. Deze stam leeft in het plaatsje Fontem in Kameroen en werd met uitsterven bedreigd. Met hulp van Nederlandse vrijwilligers werd een zie kenhuis gebouwd, waardoor de kinder sterfte (bijna 80 percent) kon worden teruggedrongen. Er is echter meer geld nodig om de kinderen een menswaardig bestaan te bieden. De jongeren organiseerden vorig jaar ook een tocht om geld bijeen te brengen voor een project in Manilla op de Filipijnen. Zij wisten toen zo'n 1700,- te verzamelen. Het project in Kameroen is gekozen van een lijst met projecten, waar ondermeer de missie van de Heilig Hartkerk zich mee bezig houdt Pastoor Van Zaal van de kerk stelde de lijst samen, waarna de jonge ren kozen voor Kameroen in het hartje van Afrika. De 35 kilometer lange tocht start om 12.00 uur bij de Heilig Hartkerk in de Lokstraat. De deelnemers moeten onderweg een aantal opdrachten uit voeren. Het is de bedoeling dat mensen de tocht sponsoren. Sponsorlijsten zijn te krijgen bij de Heilig Hartkerk. SCHIEDAM - De Stichting Brandersfeesten is druk bezig een pro gramma samen te stellen voor het eer ste lustrum in 1988. Eén programma onderdeel staat al vast, namelijk de 'Brandersfeesten Pieremachocheivaart' die zal worden gehouden op zaterdag 24 september. Eind september lijkt nog heel ver weg, maar een pieremachocheivaart vergt heel wat voorbereidingen van de deelnemers. Zij moeten namelijk zelf zo'n pieremachochel bouwen. Het woor denboek Van Dale omschrijft dit woord als een 'lompe, logge vrouw' of een 'roeischuitje'. Het is duidelijk dat het hier om de tweede betekenis gaat. Van de deelnemers aan de vaartocht wordt verwacht dat zij dit 'roeischuitje' bou wen, met als belangrijkste 'bouwmate rialen' vernuft, humor en originaliteit. Het vaartuig mag niet zwaarder zijn dan 600 kilo, niet breder dan 2,50 meter en het mag niet meer dan 2,30 meter bo ven het wateroppervlak uitsteken. Pie- remachochels dienen te worden voort bewogen door menskracht of door een lichte motor (maximaal 2 pk). Iedere pieremachochel moet wel rijn uitgerust met een markeringsboei voor het geval dat, tegen de verwach ting in, het drijfvermogen van het vaar tuig onvoldoende blijkt. Het vaartraject wordt uitgezet in de Lange Haven. Een jury zal de pieremachochels beoordelen en de bouwer van de meest originele krijgt een prijs. Voor deelname aan de vaartocht moet vooraf worden ingeschreven. In schrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij het kantoor van de VW, Buitenhaven weg 9. Het kantoor is dagelijks geopend van 09.00 tot 17.30 uur, op zateroag tussen 10.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM Het duo 'Aeolus' geeft op 18 juni een concert in de Aula van het Stedelijk Museum te Schiedam. Het duo bestaat uit Tinka Wechten- bruch, een organiste uit MQnchen en Birgit de Klerk, die de blokfluit bespeelt. Op het programma staan onder meer werken van Frescobaldi, Notari, Böhm en Stanley. De aanvang van dit orgel blokfluit concert is om 15.00 uur. De f jgang is gratis. SCHIEDAM Het werkloos heidscijfer over de maand april is in de jegio Nieuwe Waterwerg-Noord met 219 afgenomen. Het aantal werklozen in de regio bedraagt nu 8922 personen. Voor al Maassluis, Schiedam en Vlaardingen hebben een forse bijdrage geleverd voor de afname van de werkloosheid. In Vlaardingen daalde het aantal inge schreven werklozen met 97, in Schie dam met 49 en in Maassluis met 52. Volgens de plaatsvervangend di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau L. van Halm, is de daling met name te danken aan de bemoeienissen van het GAB met het zoeken van werk voor metaalarbeiders. Ook is de daling een gevolg van het eind van de stroom ont slagen bij Wilton Fijenoord. Van Halm: „Meteen na het be kend worden van het collectieve ontslag van ruim 600 werknemers bij Wilton Fij enoord, hebben we twee vaste bemid delaars vanuit het arbeidsbureau aan gesteld. Die proberen in samenwerking met drie personen van Wilton Fijenoord zelf de werknemers aan het werk te hel pen. Voordeel van die samenwerking is dat de kwaliteiten per werknemer bij het bedrijf bekend zijn. Het is zo gemakke lijker een passende baan te vinden dan wanneer alleen de gegevens van ie mand in de bakken staan. Tot dusverre zijn 215 ex-werknemers van Wilton weer aan de slag." Voor de overige 400 heeft Van Halm goede hoop dat ze eveneens een baan vinden. „Zeker wanneer je be denkt dat de flexibiliteit van de werkne mers zeer groot is. Een deel van die 200 met een nieuwe baan, werken niet meer in de metaalsector. De wil om te veran deren is dus aanwezig. Ook worden nu 16 personen omgeschoold, dat aantal valt enigzins tegen," aldus Van Halm. Van Halm noemt de leeftijdsopbouw van de mensen met een nieuwe baan opmerkelijk. Van Halm: „Er zijn 12 ex- Wiltonners, van boven de 50 jaar die weer aan het werk zijn. Van de groep 9500 9000 8500 8000 Gewest Nieuwe Waterweg Noord 1987 1988 7500 tussen de 40 en 50 jaar hebben 28 mensen een baan. Het grootste deel ligt natuurlijk tussen de 20 en 40 jaar." In april hebben 782 mensen zon der werk een baan gevonden, terwijl 563 personen zich bij het arbeidsbureau hebben laten inschrijven. Uitgedrukt in percenten van de afhankelijke beroeps bevolking, bedraagt het werkloosheids cijfer voor mannen 10,9 percent (dat was 11,2 percent) en voor vrouwen 14,6 percent (dat was 14,7 percent). Op het arbeidsbureau is nu al het einde van het schooljaar te merken. De eerste schoolverlaters hebben zich laten inschrijven als werkzoekenden. Veel meisjes die hun opleiding hebben afgerond zonder dat ze meteen bij een werkgever terecht kunnen, behoren tot het geneeskundig personeel. De jon gens kwamen voornamelijk van de tech nische scholen en de pedagogische academies. Waren de meeste mensen die in maart een baan vonden langer dan 3 tot 6 maanden werkloos, in april waren de gelukkigen niet langer dan een maand werkloos geweest. Wei is het aantal langdurig werklozen in de categorie 6 tot 12 maanden werkloos, weer toege nomen. filiaal Oost eind 1990 aangesloten zijn. In het aantal uitleningen van de GOB Schiedam zit een flinke groei. In 1987 gingen meer dan 700.000 keer boeken, grammofoonplaten, CD's en vi deobanden over de toonbank. Begin april van dit jaar was het eerste kwart miljoen uitleningen gepasseerd en in de loop van deze maand rekent men de 350.000ste uitlening te bereiken, waar aan bijzondere aandacht zal worden be steed. Het streven is om in 1988 op een miljoen te komen. Het aantal uitleningen in Schie dam loopt achter bij het landelijk ge middelde. Maar men is bezig aan een inhaalmanoeuvre. Het boekenbezit wordt regelmatig aangevuld met nieuw verschenen boeken en onlangs is de collectie populaire romans met driehon derd exemplaren uitgebreid. De bouw van een splinternieuwe hoofdbiblio theek, die opgenomen is in de moderni- seringspiannen voor het stadscentrum, moet ook een bijdrage leveren aan een verhoging van het bezoekersaantal. - J r i s 'Sy ''ïf'ffy/jt ¥,V/J 'X*/ Vii 1? Militairen la den de 'slachtoffers' van een wind hoos uit. Door Petra Heemskerk SCHIEDAM Het was gisteren een drukte van belang in de Kapel van het vroegere Noletziekenhuis aan de Juliana van Stolberg straat. Brandweerauto's van de Koninklijke Landmacht reden af en aan. Soldaten droegen brancards met gewonden naar binnen: mensen met een gapende borstwond, een afgerukte ->nd of botbreuken. Een chirurg, een verpleger een verpleegster stonden klaar om ze op te vangen. Nadat de aard van de verwonding was vastgesteld, stapten de gewonden van hun brancard en namen een kopje koffie. Het lijkt een scene uit een absurdist ische film, maar het betrof in werkelijkheid een rampenoefening van het Korps Mobile Colon nes (KMC) van de Koninklijke Landmacht. De wonden waren geschminkt en de 'slachtoffers' waren ieden van een LOTUS-groep. Deze men- Een 'zwaar gewonde' vrouw op een brancard wordt verzorgd door het rampenteam. sen zijn speciaal opgeleid om voor slachtoffer te spelen en worden regelmatig ingezet bij oe feningen. Bij de geheime oefening van gisteren, operatie 'Surfplank' genaamd, waren vier zie kenhuizen betrokken. Dat waren het Reinier de Graaf Gasthuis in Deift, het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam, het Diaconessehuis in Voorburg en het Schielandhuis. De zogenaamde ramp gebeurde in Delft. Volgens het draaiboek was daar een windhoos vanuit zuidwestelijke rich ting te stad ingetrokken. Als gevolg daarvan waren diverse gebouwen ingestort, waarbij een groot aantal mensen gewond raakte. De 'slachtoffers' kregen ter plekke noodverbanden en dergelijke en werden daarna vervoerd naar diverse ziekenhuizen in de omgeving. Zo'n der tig personen werden naar Schiedam gebracht Het was duidelijk dat alle betrokkenen wisten dat het hier een oefening betrof, want van paniek was geen sprake: er werd zelfs heei wat afgelachen. Sommige militairen hadden meer oog voor de Schiedamse dames dan voor de gewonden. Een slachtoffer verzuchtte dan ook vanaf haar brancard: „Als dit echt was ge weest, dan was ik allang doodgebloed." Enkele slachtoffers namen hun rol wel heel serieus. Een vrouw met een afgerukte hand schreeuwde en huilde voortdurend en de militairen hadden de grootste moeite haar naar binnen te krijgen. Ondanks het gelach om haar heen, bleef ze in haar rol. Bij deze oefening werden voor het eerst ook kinderen ingezet. Bij een echte ramp zijn er tenslotte ook jeugdige slachtoffers. De derde klassers uit Deift vonden het echter niet nodig zich uitgebreid te laten onderzoeken. „Het is toch nep," zei één van hen. Zij vonden het nut tiger de beiegde broodjes aan een onderzoek te onderwerpen. De kinderen waren vanaf de ochtend vroeg op pad en van liggen krijg je ook honger. Om 14.00 uur werd de oefening beëin digd, waarna de ondertussen afgeschminkte gewonden met de bus terug werden gebracht naar Delft. Daarna zou de hele groep doorgaan naar Den Haag voor een andere rampenoefe ning. (INGEZONDEN MEDEDELING) SCHIEDAM Vanavond zullen de muziekkorpsen zich op de Westfran- kelandsedijk weer mengen tussen het leger wandelaars, dat dan de avondvier daagse beëindigt. Traditiegetrouw lopen de deelnemers aan de elfde Gezamenlij ke Schiedamse Avondvierdaagse op die laatste avond door het westen van de stad. Het eindpunt ligt aan de Sportlaan bij het veid van de korfbalvereniging Harga, tegenover het Novotel, waar de gehele week start en finish plaatsvon den. De eerste lopers worden daar om streeks acht uur verwacht. Gisteren liepen de bijna achttien honderd deelnemers aan de versie 1988 van hei jaarlijkse wandelevenement door Groenoord, Vlaardingen en Kethel. Volgens de organisatoren was de be langstelling dit jaar aanzienlijk groter dan men de laatste iaren gewend was. De EHBO had weinig te doen, want vrij wel niemand heeft last van blaren ge had. „Wij hebben nu op een paar na achttienhonderd deelnemers geregis treerd. De afgelopen jaren bleven we steeds steken op vijftienhonderd en vo rig jaar zestienhonderd. We hebben in het verleden wel meer dan drieduizend lopers gehad, maar ik ben wel blij dat er weer groei inzit," vertelt secretaris J. van Dongen. Tenslotte is ook het inwo nertal van tachtigduizend naar nauwe lijks negenenzestigduizend gedaald. Ook daar lijkt een stabilisering bereikt te zijn. SCHIEDAM Morgen zal voor de derde keer de Beatrix-loop worden gehouden. Deelnemers kunnen kiezen uit diverse afstanden, nameiijk de 5, 10 ot 15 kilometer. Daarnaast is er een prestatieioop over 1 kilometer voor de jeugd tot en met 12 jaar. Iedere deelne mer krijgt na afloop van de tocht een medaille. De eerste heer en dame op ie dere afstand krijgen een beker. De start en finish van de Bea trix-loop zijn op de Parkweg bij het win kelcentrum (ingang Beatrixpark). Daar kan men zich ook inschrijven. Het in schrijfgeld voor de prestatieloop van 1 kilometer bedraagt ƒ3,-, voor de overi ge afstanden moet 5,- worden betaald. Warm-watercomfort is altijd goed gekegeld roet Vaillant U hoeft de kraan maar open te draaien en u beschikt over warm water Op elk moment en zoveel u wilt Dankzij de moderne Vaillant geysers en boilers U hoeft de thermostaat maar hoger te zetten en u zit er warmpjes bij Dankzij de Vaillant CV-ketel He! kan zelfs met één apparaat de Vaillant Thermocompact Dal is de unieke combinatie van CV-ketel en badgeyser in één Pas! m een kast, heeft geen verspillen de waakvlam, regelt zichzelf elektronisch en werkt geruisloos. vn'tant Thtfriotcnrpact §15*Jhd«e'ïl Bovendien is elke Vaillant rn een handomdraai geïnstalleerd Daar staan wn ^TTT* 1 vaiba" VEH10 dM«»re' als Vaillant vak-installateur garant voor1 w smwtomi- Lekstraat 6a 3114 SH Schiedam. Tel. 4730582 SCHIEDAM Er worden de laatste tijd opvallend veel kleurentelevi sies gestolen in Schiedam. Gisteren was het weer raak. Bij een inbraak in een flat aan de Burgemeester van Haaren- laan namen de daders geld en een kleu rentelevisie ter waarde van 1700,- mee. Uit de Rijnmondschool aan de Sint Liduianastraat werd gisteren over dag een kleurentelevisie gestolen met een waarde van 1500,-. De lokalen in het gebouw waren niet afgesloten. Uit een makelaarskantoor in Over de Vesten is gisteren een handtas gestolen. De tas lag in een kantoor, waarvan de ramen open waren. De da ders zijn drie mannen. Verder is gisteren een leren jas met een waarde van 650,- gestolen uit de garderobe van Party House Sitton. De gedupeerde is een 30-jarige inwoner van VLaardingen. DEN HAAG De provincie; Zuid-Holiand heeft 5,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor veertien werk gelegenheidsprojecten. Ze maken deel uit van een pian, waarvoor zowel provin cie als het ministerie van Economische Zaken geld beschikbaar stellen. Tot de veertien nu 'beloonde' projecten beho ren onder andere de beroepseducatie Nieuwe Waterweg-Noord (Schiedam, Vlaardingen en Maassluis), de Arbeids pool Rotterdam, de bouw van de kunst ijsbaan in Capelle aan den IJssel, her structurering bedrijfsterrein Waalha ven-Zuid in Rotterdam en ontsluiting haven- en industriegebied Schiedam. 9 9

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1