Wij maken onszelf graag overbodig' Open School in Schcedam-Noord Kunstenaars willen oud pand beheren Stroom kan pas sinds 75 Jaar uitvallen Otter schenkt 30.000 voor otters Het Vrije Volk SCHIEDAM mm nm Slotfeest SSVO Haasbroek bij PvdA Bouwplaats op volle toeren PAGINA 14 ZATERDAG 11 JUN11988 Patiënten Belangen Vereniging Schiedam zet zich achter de schermen al zeven jaar in voor de rechten van de patiënt; overkoepelend orgaan Nieuwe Waterweg Noord in oprichting mi mwM M' Groep van vijf uitgeweken Rotterdammers zoekt nieuwe ateüerruimte in Schiedam. 'Van een beetje pand kunnen wij wel wat maken' Door Rob van Stek SCHIEDAM Aanvankelijk wer den ze door de medische wereld met het nodige wantrouwen bekeken. Lasti ge pottekijkers waren het. Van die scepsis is nu, zeven jaar later, weinig meer over. „We zijn een erkend en ge waardeerd gesprekspartner geworden. Er wordt steeds beter naar ons geluis terd en men komt tegenwoordig ook naar ons toe om onze mening te vra gen," zegt J. Ouwens-Muller. Zij is bestuurslid van de 350 le den tellende Patiënten Belangen Vereni ging Schiedam (PBVS). De vereniging komt voort uit de brede democratise ringsbeweging van de jaren zeventig. Gebruikers van de gezondheidszorg moeten inspraak hebben in de gezond heidszorg, was toen een gedachte die ook door de minister van volksgezond heid beleden werd. In Schiedam pikte een groepje van zes mensen, waaronder mevrouw Ouwens, dat idee op wat in ju ni 1981 resulteerde in de oprichting van de PBVS. Als doelstellingen heeft de orga nisatie het verschaffen van informatie over de gezondheidszorg en het mondig maken van hulpvrager èn hulpverlener. „Dat werkt bij ons namelijk twee kanten op," legt voorzitter J.J. van Ewijk uit. „De patiënt willen we bewust maken van zijn rechten en plichten, we maken duidelijk dat de dokter ook maar een mens is tegen wie niet torenhoog opge keken hoeft te worden. Dat geldt trou wens eveneens voor het verplegend personeel, waar de arts ook nogal eens op een onaantastbaar voetstuk staat." „Aan de andere kant verzoeken we de medici om gewone, begrijpelijke omgangstaal te gebruiken," gaat hij verder. „De arts heeft uiteraard veel ge leerd en mooie boeken gelezen, maar uiteindelijk, en daar hameren wij op, gaat het erom van mens tot mens ge lijkwaardig met elkaar om te gaan." Namens de gebruikers heeft de vereniging zitting in tal van besturen, commissies en adviesorganen in de ge zondheidszorg. Met de huisartsen, de specialisten, het ziekenfonds, het kruis werk, de ziekenhuizen in de regio en nog andere instellingen wordt een gere geld contact onderhouden. Constructief overleg is daarbij het sleutelbegrip, be nadrukt Van Ewijk. „Wij zijn geen actiegroep. Het is nooit onze bedoeling om een bepaalde hulpverlener via de pers aan de boom te spijkeren, hoewel we daar ongetwij feld veel leden mee zouden winnen. Lie ver werken wij op de achtergrond, waardoor er in de loop der jaren over en weer een enorm vertrouwen is ge groeid. Als er een kwestie speelt zit ik als 't moet binnen 24 uur met de be trokkenen om de tafel, of het nu het zie kenfonds, de wethouder, een arts of het Dijkzigt is." De belangrijkste activiteit van de PBSV is het spreekuur, waar iedere Schiedammer terecht kan met vragen en klachten over de gezondheidszorg in het algemeen of over de plaatselijke in stellingen en hulpverleners. In alle ge vallen is de privacy van zowel klager als beklaagde gewaarborgd. De hulpvrager blijft anoniem, terwijl ook de vakgeno ten van de hulpverlener er niet achter komen dat er 'zaak' tegen hun collega loopt. Bij de mensen die werkzaam zijn in de gezondheidszorg is inmiddels het besef gegroeid dat iedere klacht op zichzelf staat en serieus genomen dient te worden. „Ik doe 6000 consulten per jaar, en nu komt u met twee klachten aan, kregen we in het begin van sommi ge artsen te horen," vertelt Ouwens. „Maar voor dat betreffende individu die er als patiënt toevallig mee geconfron teerd wordt is het wel 100 percent na tuurlijk. Waarbij we ook de klagers voorhouden dat ze niet met het idee naar huis moeten gaan dat het in de ge zondheidszorg maar een puinhoop is. Bestuurslid J. Ouwens-Mullsr en J.J. van Ewijk van de Patiënten Belangen Vereniging Schiedam: „Er wordt steeds beter naar ons geluisterd. Men komt zelfs naar onze mening vragen." Want in de meeste gevallen gaat het na tuurlijk goed." De problemen die de PBVS voor gelegd krijgt variëren van het gebrek aan privacy in de polikliniek tot de on hebbelijke bejegening door een specia list. Van Ewijk: „Op een gegeven mo ment kwam er in korte tijd een aantal klachten binnen over een bepaalde arts. Hij groette niet en gaf geen hand, wat de patiënten bijzonder onplezierig von den. We zijn met hem gaan praten en hebben op z'n Hollands tegen hem ge zegd: men vindt je een onbeschofte boer. Hij was zich van geen kwaad be wust en heeft zijn leven meteen gebe terd. Probleem opgelost." Zo makkelijk gaat hel uiteraard niet altijd. Ouwens en Van Ewijk erken nen dat er ook wel eens zaken zijn waarin de PBSV geen gehoor vindt voor haar standpunt en het conflict onopge lost blijft. „Maar wij hebben geduid, er zijn zoveel kanalen om een probleem aan te pakken. Naar de hulpverlener toe houden we echter altijd rust aan het front, we beginnen tegen niemand een campagne. In de praktijk blijkt tot nu toe dat we het redden met de lange adem," aldus de voorzitter. Veel klachten los je op doordat je ze alleen al aanhoort, is de ervaring van de twee bestuursleden. „En ande ren moeten even over een drempeltje heen geholpen worden, voor een be zoek aan een specialist bij voorbeeld. De volgende keer kunnen ze het dan zelf wel. Dat past natuurlijk prachtig bij ons idee van mondigheid. We maken onszelf graag overbodig," aidus Ou wens. Behalve het spreekuur organi seert de PBSV geregeld themabijeen komsten over onderwerpen als bijvoor beeld het ziekenfonds of gezonde voe ding en houdt men op verzoek op maat gesneden lezingen voor bejaardentehui zen, verenigingen etc. Daarnaast heeft men onlangs vier gratis folders uitgege ven die in begrijpelijke taal uitleg geven over klachtenprocedures, rechten en plichten in de gezondheidszorg, specia- listenbezoek en de PBVS zelf. Met de zusterverenigingen in Maassluis en Vlaardingen {beide in op richting) wordt momenteel overleg ge voerd over toekomstige samenwerking. Die gesprekken moeten dit najaar lei den tot de oprichting van een overkoe pelend orgaan voor de regio Nieuwe Waterweg Noord. Wie in contact wi! treden met de PBVS kan de vereniging bellen op num mer 4731517. SCHIEDAM - De Open School start in het volgende cursusjaar met een nieuwe groep in Schiedam-Noord. Het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV) organiseert daarom op donder dag 16 juni een informatie-ochtend. Op deze ochtend zullen cursisten en bege leidsters van de Open School informatie geven over de manier van leren, het programma en de excursies die worden gemaakt. De Open School is bedoeld voor vrouwen van alle leeftijden met niet meer dan twee jaar vervolgonderwijs. SCHIEDAM De Stichting Schiedamse Vrouwenemancipatie Orga nisatie (SSVO) organiseert op vrijdag 17 juni een feest fer afsluiting van het afge lopen seizoen. Het slotfeest zal worden geopend door Cabaret Kamizool. Zij brengen enkele delen uit hun nieuwste theaterprogramma. Ook treedt de vrou wenband 'Heavy Emmanuel" op. Het feest zal plaatsvinden in de zaal van de filmclub in de Nieuwstraat 12 in Schie dam. De aanvang is om 19.30 uur. SCHIEDAM - Nico Haasbroek, hoofdredacteur-directeur van Radio Rijnmond en media-deskunige is don derdag te gast op de ledenvergadering van Schiedamse afdeling van de Partij van de Arbeid, in wijkcentrum De Blau we Brug zal hij een inleiding verzorgen over het thema 'Heeft het huidige me dia-beste! toekomst?'. Verder zal er in De Blauwe Brug worden gediscussieerd over het PvdA-rapport 'Schuivende Pa nelen', Haasbroek leidt die discussie. De ledenvergadering begint om 20.00 uur en is ook voor belangstellende niet-leden vrij toegankelijk. De cursisten bepalen zelf wat zij willen leren. De onderdelen Maatschappijleer en Nederlands staan vast. Daarnaast kan bij voorbeeld ook worden gekozen voor rekenen, Engels, geschiedenis en oriëntatie op de computer. Bij de the ma's komen ook niet schoolse onder werpen aan de orde zoals: opkomen voor jezelf en omgaan met anderen. Open School loopt gelijk met de schoolvakanties in de periode van au gustus tot en met juni. De opleiding duurt twee jaar en neemt twee ochten den per week in beslag. Dit zijn de dins dag- en donderdagochtend. De aan vang is op beide ochtenden om 09.00 uur. Het lesgeld bedraagt 50,- per cur susjaar, inclusief kinderopvang. Geïnteresseerden kunnen don derdagochtend 16 juni terecht in wijk centrum De Blauwe Brug. De informa tie-ochtend duurt van 9.30 tot 12.00 uur. Er is kinderopvang aanwezig. Op de informatie-ochtend vindt ook de inschrijving plaats. Vrouwen die niet bij deze ochtend aanwezig kunnen zijn, kunnen informatie krijgen bij Ineke Hoebink van het ECV, telefoonnummer 4261511. SCHIEDAM Met het vooruitzicht op mooier weer gaat de bouwspeelplaats in Schiedam-Zuid vanaf 13 juni weer vier middagen in de week open. Op maan dag is er van 15.30 tot 17.00 uur fiets- crossen. Op dinsdagmiddag kunnen de kinderen tussen 15.30 en 17.00 uur hut ten bouwen, 's Woensdags tussen 13.30 en 16.00 uur staan op het programma: hutten bouwen, vuurtje stoken, spel en knutselen. Op donderdag kan een leder een hut bouwen tussen 15.30 en 17.00 uur. Kinderen wordt aangeraden stevige schoenen aan te trekken en liever geen nylon kleding te dragen. De entree be draagt ƒ0,50. Een strippenkaart voor vijf keer kost ƒ2,-. fsüfi 'i CV V De kunstenaars in hun atelier; hoe lang nog? Door Marjo Peppelaar SCHIEDAM „Het atelierpro bleem van kunstenaars wordt enorm miskend. Het klinkt misschien roman tisch, maar ais kunstenaar leef je in fei te van je werk. Als je dan eens kijkt hoeveel kunstenaars er gewoon op straat staan." Fatalistisch klinken de woorden van kunstenaar Matthijs Waardenburg. Samen met Marianne Bakeiaan, Frank Tonus, Victor Snijtsheuvel en Ernst Mostert beschikt hij over atelierruimte in een oude school aan de Westvest. Binnenkort moet het vijftal de school verlaten omdat deze schooi wordt afge broken. Het is nu bijna twee jaar geleden dat ze de school tegenkwamen op een van hun zoektochten. Na contact met de Willibrordusstichting, een katholieke stichting die schoolgebouwen beheert, kregen ze toestemming om hun ateliers in het pand te vestigen. Het vijftal maakt gebruik van de school op basis van een om-niet contract met een maand opzegtermijn. „Toen we erin kwamen hielden we er rekening mee dat we we! drie of vier zouden kunnen blij ven," zegt Frank tonus. „Het bericht dat we eruit moesten kwam dan ook als een enorme schok. Je zuit begrijpen dat het hier nu een enorme stresstoestand is." Mathijs Waardenburg: „Wij zijn net een paar jaar van de Kunstacade mie af. Voor kunstenaars die nog in de ontwikkelingsfase verkeren werkt dit heel remmend. Om te exposeren moet je een goed en overtuigend beeld van je werk geven. Dat kan alleen maar als je de kans krijgt om een aantal jaren te groeien in één bepaalde ruimte. Wan neer je steeds moet verhuizen krijg je geen eenheid in je werk," aidus de jon ge kunstenaar. Met de Willibrordusstichting hebben ze altijd een goede verstand houding gehad. „Toen de school nog leeg stond, is voor duizenden guldens glasschade aangericht," vertelt Marian- ie Bakelaar. „Wij voelen ons veran- woordelijk voor zo'n pand in de tijd dat we erin zitten. Je draagt er zorg voor dat het niet achteruit gaat. De Willibror dusstichting was best blij met ons," weet zij. Het probleem van de vijf kunste naars is eigenlijk dat ze zelfs geen aan spraak maken op een plekje op de ge meentelijke (ellenlange) wachtlijsten voor ateliers, omdat zij Rotterdammer- zijn. Ook in hun eigen stad heerst een nijpend ateliertekort. Maar, zegt Mari anne Bakelaar: „!k heb al zes ateliers gehad en ik heb hier het lekkerst ge werkt. En ik wil niet slijmen, maar ik vind Schiedam een hele leuke stad. Het is hier tamelijk rustig en er is hier in de buurt een concentratie van atelierklan ten." Het vijftal kan niet ontkennen dat Schiedamse kunstenaars eerder aan spraak maken op de toch al schaarse ateliers in Schiedam. „Dat is wel zo," geeft Matthijs Waardenburg toe. „Wij zouden graag in Schiedam komen wo nen, maar daar is de gemeente ook niet zo happig op, omdat we al een uitkering hebben." Marianne Bakelaar: „Wij willen laten zien dat we wel goed gebruik ma ken van zo'n gebouw. Wij zijn hier elke dag, we zijn echte work-rollings. We hebben hier alie ruimte nu optimaal in gebruik, tot aan de gang toe." Een ronde door de school leert dat werkelijk ieder hoekje benut is. In de wc is een donkere kamer ingericht, een deel van de gang wordt gebruik om hout te zagen voor lijsten. De kunste naars hebben, op Victor Snijtsheuvel na, hun ateliers ingericht in de ruime, lichte lokalen. Victor bezet een deel van de gang, waar een grote akoestische rit- me-instaliatie staat. Het is maar een kleine ruimte, die vol staat met trom mels en de meest uiteenlopende slagin strumenten, die de kunstenaar, vaak met gevonden materiaal, in elkaar zet. „Ik geef met die instrumenten perfor mances, waarbij naast het geluid bewe gingen een grote rol spelen," vertelt hij. „Deze ruimte is echt ideaal voor mij. Ik moet veel lassen. Het is hier helemaal betegeld en dus geen brandgevaar. Bo vendien bezorg ik hier niemand geluids overlast." Zelfs als de vijf kunstenaars een atelier vinden is de kans groot, dat ze daar niet allemaal terecht kunnen. „Ik zou het heel jammer vinden als de groep uit elkaar zou vallen," zegt Mari anne Bakelaar. „Je werkt als kunste naar toch tamelijk geïsoleerd. Het wer ken in een groep is voor mij heei stimu lerend. Het geeft mogelijkheid tot dis cussie." Over initiatieven van de overheid om oude panden te renoveren ten be hoeve van kunstenaars is het vijftal niet erg te spreken. „Het wordt toch veel te duur voor ons," zegt Marianne Bakelaar. „Als kunstenaar ben je een kleine zelf standige, je investeert je geld dan liever in je materiaal." Mathhijs Waardenburg valt haar bij: „Wij hebben eigenlijk mini male eisen. Als kunstenaar ben je met je handen bezig, dus van een beetje pand kan je altijd wel wat maken. Wij zien al heel snel mogelijkheden voor be paalde gebouwen. Van ons hoeft een in stantie er niet vaak wat aan op te knap pen." SCHIEDAM Als een dezer dagen de stroom in Schiedam zou uitvallen dan krijgen de mensen van de Openbare Nutsbedrijven (ONS) het zwaar te verduren. Immers niet zozeer het gemis van straatverlich ting, maar van televisiebeelden kan nu de massa tot hysterie brengen. Toch was het in april pas 75 jaar ge leden dat Schiedam elektriciteit kreeg in de vorm van elektrische straatverlichting. De introductie hier van luidde een nieuw tijdperk in. Alie andere warmte- en lichtbronnen wer den ineens afgedaan als ouderwets Dat is niet zo verwonderlijk als men een blik in de geschiedenis werpt. Schiedam is door de eeuwen heen vooruitstrevend geweest, met name op het gebied van verlichting. In 1682, al 306 jaar geleden, werd Schiedam verlicht door middel van olielantaarns. De stad behoorde hier mee tot de eerste vijf steden ter we reld met een deugdelijke en onder al le omstandigheden functionerende straatverlichting. Bedenker van de openbare straatverlichting en tegelijkertijd hou der van het octrooi voor het vervaar digen van palen en lantaarns was Jari van der Heyden. Zijn systeem van straatverlichting bestond uit een spe ciaal voor dat doei ontworpen raap olielantaren op een vierkanten, hou ten paal. De straatverlichting beviel zo goed dat de lantaren de 'Jan van der Heydenpaai' werd genoemd. On der die naam werd het systeem be roemd over de hele wereld. Ook in Nederland was de Jan van der Heydenlantaren al snei popu lair. Nadat Amsterdam in 1676 had besloten tot ingebruikneming van een straatverlichting, wilden de andere steden niet achterblijven. Al snel volgden Den Haag, Groningen, Utrecht en Schiedam het voorbeeld van de hoofdstad. Natuurlijk kondsn ds Scftis- dammers ook in het donker hun weg goed vinden, dat waren ze immers gewend, maar niettemin waren ze heel enthousiast over de straatver lichting. Het was vanaf de invoering van de verlichting ook 's avonds een gezellige drukte op straat. Met de komst van de openbare straatverlich ting werd ook een nieuw beroep geïntroduceerd, namelijk dat van lampenvulier. De lantaarns waren ge vuld met raapolie met een scheutje lijnzaadolie om bevriezen in de winter te voorkomen. Het oliemengsel brandde echter snel op. De 'volders van de lampen' hadden dan ook een zware taak. Zij moesten de lampen op tijd bijvullen, zodat ze bleven branden. Ze hadden de lampenolie echter niet bij zich: die moesten ze halen bij 'den Commissa ris'. De vuilers moesten zich bij hem verantwoorden en beloven geen druppel van de kostbare olie 'voor zich zelve te behouden, te verkoopen, weg te geeven of andersints buifen den dienst van de Stad te gebruiken'. De Van der Heyden-verlichting bleef meer dan anderhalve eeuw zon der noemenswaardige veranderingen in gebruik. De verlichting beviel de Schiedammers zo goed dat ze er wei nig voor voelden de raapolieverlich ting op te doeken ten gunste van de inmiddels uitgevonden gasverlichting. Een verzoek tot invoering van de gas verlichting werd in 1845 gedaan door de Amsterdammer Nayler. Hij wees Schiedam erop dat de stad 'aanzien lijk genoeg is om door middel van KoolGas verlicht te worden' eraan toevoegende 'dat de inwoners niet ten achteren zullen willen blijven in de Verbetalngen welke in andere steden hier te lande zijn ingevoerd'. Een mooi pleidooi, maar niet voor de Schiedammers. Zij wisten dat de in voering van het gaslicht in Amster dam bijna was uitgelopen op rellen. Bovendien waren ze ervan overtuigd dat het KoolGas giftig was. Het zou dan ook nog 12 jaar duren voordat de gasverlichting in Schiedam werd ingevoerd. SCHIEDAM - Dertigduizend gul den heeft gisteren de heer J.A. Assink, coördinator levende have van Diergaar de Blijdorp, ontvangen als bijdrage voor het werk van de dierentuin voor in standhouding van de Europese otters. Het geschenk kreeg hij aan boord van de salonboot Kapitein Kok van een min der bedreigde otter. Peter N. Otter van de Otterboergroep deed de schenking op de receptie ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum bij dit Schiedamse fa miliebedrijf. Hij is president-directeur van de ze wereldwijd werkende in- en uitvoer handelsmaatschappij op het gebied van grondstoffen voor de veevoederindus trie. Het bedrijf handelt in dierlijke eiwit ten, granen en derivaten, heeft ook ves tigingen in Kampen, België en Frankrijk en belangen in bedrijven in Engeland en Griekenland. Het hoofdkantoor staat aan de Lange Haven in Schiedam en telt bijna zestig personeelsleden. De heer Otter, volgens zijn me dewerkers een natuurliefhebber, zei blij te zijn met plannen om het milieu te zui veren van ongewenste stoffen ais PCB's en zware metalen. „Een van de meest bedreigde diersoorten is de otter. Er zijn naar schatting nog 20 30 otters in Nederland aanwezig. Gelukkig is er door minister Braks een otterbescher- mingsplan aangekondigd en houdt de Diergaarde Blijdorp zich intensief bezig met de instandhouding. Daarom heb ik mijn relaties gevraagd in plaats van een geschenk voor mijzelf geld voor dit doel beschikbaar te stellen en hebben wij van Otter Holding BV dit to dertigdui zend gulden aangevuld," verklaarde de De heer Otter overhandigt de cheque aan de heer Assink jubilaris bij de overhandiging van de cheque aan plaatsvervangend directeur Assink van Blijdorp. De diergaarde speelt een be langrijke rol in een Europees otterpro ject, dat de sterk teruggelopen stand van de visotters weer moet opvijzelen. Blijdorp gaat straks in het centrum van zijn nieuwbouw een otterverblijf bou wen. Daarvoor zal deze schenking ge bruikt worden. Eerder heeft de Rotter damse dierentuin op grond van een naam geld voor pinguïns gekregen. FOTO ERNO WIENTJES

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1