CDA wil recreatie en toerisme bevorderen Vierde Nota met computer in beeld Ontroerende kennismaking tussen Schiedamse en Poolse scholieren Chaos troef aan finish Lil Lr'! Schiedam niet meer op de laatste plaats van RVB onderbreekt weekendje Ardennen voor finale Het Vrije Volk SCHIEDAM Oppositie pleit in nota voor speciaal fonds om stad aantrekkelijk te maken voor toeristen Concepten in Podium Jeugdkampen john kroes tiülsta studio Vier jongens gewond bij ongelukken Horloge gestolen Wmmwk- Lucienne 50 jaar Uw bedden-specialist Heofd-sponsor Excelslor'ZO SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) ■i, SCHIEDAM Het CDA wil dat de gemeente Schiedam in de periode 1988-1991 jaarlijks honderdduizend gul den zal uittrekken om de stad aantrek kelijk te maken voor recreanten en toe risten. Behalve de gemeente zou ook het bedrijfsleven een zelfde bedrag moeten bijdragen. Dat geld moet dan worden gestort in een fonds 'bevorde ring recreatie en toerisme'. Volgens het CDA is Schiedam evenzeer uniek als Kinderdijk. Om dat imago ook glans te geven denkt de op positiepartij onder andere aan de inrich ting van een stadscamping, meer ter rasjes in de binnenstad, een betere be wegwijzering naar de historische monu menten,, wederopbouw van de Visbank en meer hotelvestigingen om de stroom toeristen een slaapplaats te bieden. Langs een historische haven komt, als het CDA haar zin krijgt, plaats voor een groot aantal historische ambachten. Een en ander staat uitgewerkt in een vervolgnotitie op de nota 'Binnen stad van Schiedam'. Want met het neerzetten van gebouwen, waartoe de Binnenstad-discussienota zal leiden, „zijn we er nog niet," aldus de christelij ke fractie. Het CDA wijst er in de uiteen zetting van ideeën op, dat een Schie dam met meer landelijke bekendheid ook voor de werkgelegenheid van groot belang is. Om te komen tot een toeristisch aantrekkelijke stad, streeft het CDA naar een ambitieus toerismebeleid. De gemeente moet in samenwerking met het bedrijfsleven een promotiepian op stellen, hoe het geld uit het nieuwe fonds besteed kunnen worden. Als aan zet tot het Schiedam-promotieplan heeft het CDA een aantal mogelijkheden bedacht. Voorwaarde voor het opvan gen van meer dagjesmensen noemt de CDA-fractie de aanwezigheid van een publieksvriendelijke infrastructuur. Er zouden, met andere woorden, gezellige winkelpromenades moeten komen, rui me parkeergelegenheid op loopafstand en „fris-ogende straten en pleinen". Zo denkt de partij verder aan een goede bewegwijzering, zodat een toerist niet doelloos op de binnenstad wordt losgelaten. Het VVV kan het bes te op een centrale plaats worden inge richt, bijvoorbeeld op de Koemarkt. Stadsgidsjes wijzen de bezoekers op het vele moois van Schiedam. Kunnen de toeristen er dan nog geen wijs uit worden, dan staan 'getogen' Schiedam mers klaar om de toekomstige klanten in de stad rond te leiden langs de be zienswaardigeheden. Om de evenementen op sportief gebied meer leven in te blazen, ziet het CDA veel in een moderne ontwikkeling van bad Groenoord, „liefst in combina tie met publiekstrekkers als een midget- golfparcours en een overdekt bad." Op korte termijn zal worden bekeken, of dit via privatisering snel is te realiseren. Maar daar blijft het niet bij. Neem de herbouwde Palmboom. Wan neer je er toch een molenmuseum van maakt, steit het CDA, richt deze dan meteen in volgens het thema: Wind energie in heden en verleden. De Open bare Nutsbedrijven kunnen dan het pu bliek inlichten over het huidige gebruik van windenergie. Waarom organiseer je in het ha vengebied van Schiedam geen rond- vaarttochten, vraagt het CDA zich af. Dat deze gedachte eerder strandde, wijt het CDA aan te weinig toeristen. En daar zai verandering in komen. Want door promotie-activiteiten komen name lijk meer dagjesmensen naar Schiedam. Tot die publiciteitscampagne behoort het zoveel mogelijk benutten van gratis publiciteit. „In dat verband moeten we trachten de TV-intocht van St. Nicoiaas in 1991 naar Schiedam te halen," aldus het CDA. /ff". VLAARDINGEN De informatie uit de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening is met de computer op een leuke manier in beeld gebracht. Dit zogeheten RIA- systeem (Ruimtelijke Informatie via Au tomatisering) geeft informatie over de inrichting van Nederland in de afgelo pen dertig jaar en in de komende dertig jaar. Het systeem staat tot eind juli op gesteld op het stadhuis van Vlaardin- qen. Het gaat in de nota over onder werpen die de basis vormen voor ruim telijke ordening en inrichting van ons land; bevolkingsopbouw, wonen, eceno- mie en werkgelegenheid, landbouw, ver keer en milieu. SCHIEDAM - Voor een rijks daalder is het mogelijk een optreden bij te wonen van The Blues Busters. Deze band uit Leiden treedt vrijdag 17 juni op in café Podium. Het optreden begint om 22.30 uur. De computer maakt het een en ander duidelijk met kaarten, grafieken en tabellen. Alie onderwerpen worden op verschillende schalen gepresenteerd: West-Europa, Nederland, provincies, stadsgewesten, gemeenten of per vier kante kilometer. De computer staat tot eind juli opgesteld bij de afdeling Voor lichting in het stadhuis op het West- nieuwland 6. De afdeling is geopend van 9.00 tot 16.00 uur. Het is tot 17 juli mo gelijk op de Viedre Nota te reageren. De schriftelijke reactie moet voor die datum worden verstuurd' naar het Centraal Punt Inspraak, postbus 97611, 2509 GA Den Haag. Tijdens de inspraakprocedure vindt er een landelijke informatiecam pagne plaats. Bij de afdeling Voorlich ting is de brochure 'Op weg naar 2015' te verkrijgen. Naast de officiële nota is er een geïllustreerde populaire versie, geschreven door journalisten. Dit boek is in de boekhandel verkrijgbaar voor f 17,95. SCHIEDAM - De jeugd verenigingCJV Liefde en Vrede organiseert deze zomer vijf kamp- weken voor jongeren van 8 tot en met 16 jaar. Er zijn nog enkele plaatsen vrij, ook voor niet-leden. De kosten bedragen 140,— voor één week en 260,- voor twee we ken. Van 2 t/m' 9 juli gaan de Ju nioren van 8 t/m 12 jaar op vakan tie. De 14 t/m 16 jarigen gaan van 9 t/m 23 juli. Het tienerkamp voor de 12 t/m 14 jarigen staal een week later gepland. Van 30 juli t/m 6 augustus gaan de jongeren van 8 t/m 14 jarigen, terwijl de jeugd van 8 t/m 12 jaar van 6 t/m 13 augus tus op kampweek gaat. De jeugdkampen worden gehouden op de Herminahoeve in Eerbeek, een boerderij op de rand van de Veluwe. Informatie is te verkrijgen bij het bureau van Lief de en Vrede in gebouw Obadja op de Willem Beukelznstraat 49 in Vlaardingen, telefoonnummer 4351721, tussen 13.30 en 17.30 uur. Door Wiskerke e schoolklas uit Brodnica die de ze week te gast is bij de openba re basisschool De Ouverture in Groenoord, is gisteren aangeko men in Schiedam. Speciaal voor deze gelegenheid was het show korps OBK uitgerukt. Ook de ou ders van de leerlingen van de Ouvertureschool bij wie de kin deren deze week logeren, had den zich op het Bachplein verza meld. De tekst op een spandoek voor de school moest de 31 kinderen in de leeftijd van elf en twaalf jaar helemaal op hun gemak stellen: 'Ouverture wita uczni'ow z Brodnicy', of: 'Ouverture ver welkomt leerlingen uit Brodnica'. Moe en met vuile kleren stapten de kinderen om 19.30 uur gisteravond uit de Poolse ikarus autobus. Het eerste weekeind in het westen hadden zij sa men methun leeftijdsgenootjes van de Ouvertureschool doorgebracht in het Schiedamse schoolbuitenverblijf in Oos terhout. Daar hadden ze twee dagen tijd om elkaar teleren kennen en zelf te be palen bij wie ze het liefst wiiden logeren. De eerste kennismaking tussen de Poolse en de Nederlandse kinderen verliepprima, volgens een van de onder wijzers. Zelfs ontroerend, noemde hij het. De kinderen deden gezamenlijk al lerlei Poolse en Nederlandse kringspelletjes.Waarbij bleek dat de wijsjes en de spelregels nauwelijks ver schillen. Devoiwassenen moesten regel matig een beroep doen op een tolk, maar voor decommunicatie tussen de kinderen onderling was dat vrijwel niet nodig. Diebegrepen elkaar wel in hun spel. De kinderen kwamen vrijdag avond in Oosterhout aan. Zaterdag brachten zij een bezoek aan het sprook jespark De Efteling. Dat maakte grote indruk. Maar ook kleine dingen, waar de gemiddelde Nederlander zijn hoofd niet voor zai omdraaien, zijn voor deze Pool se kinderen een ware bezienswaardig heid. Zo keken zij hun ogen uit naar de majorette-parade van showkorps OBK. Een drumband kenden ze wel, maar zo iets hadden ze van hun leven nog niet gezien. De Poolse kinderen blijven tot maandag 20 juni in Schiedam. De Ou verture heeft voor deze week allerlei uit stapjes op het programma staan, die gecombineerdworden met de school reisjes van haar eigen leerlingen. Het programma ziet er als volgt uit. Dinsdag 14 juni, bezoek aan Madurodam en Duinreil. Woensdag 15 juni, sport- en speldag- en een historische wandeling door Schiedam. Donderdag 16 juni, strand, zee en duin in Oostvoorne. Vrij dag 17 juni, bezoek aan het Anne Frankhuis in Amsterdam en een rond- vaarttocht door de Amsterdamse grachten.Zaterdag 18 juni is er gelegen heid voor de gastgezinnen om er samen met de kinderen op uit te trekken. Zon dag 19 juni, poldertocht door Kinder dijk. Ook zonder el- kaars taal te spreken, verbroe derden de Neder landse en Poolse scholieren. FOTO ERNO WIENTJES Door Perry Menexis SCHIEDAM De gemeente Schiedam zal er goed aan doen om de organisatie van de Beatrixparkloop (over 1, 5, 10 en 15 kilometer) voortaan toestemming te geven de Parkweg tij dens de prestatielopen voor alle verkeer te sluiten. Want de tegemoetkomende auto's, die zigzaggend een stapvoets tempo aanhielden, vormden bij de finish een grote hindernis voor de vermoeide deelnemers. In de chaotische situaties die zich afspeelden liep gelukkig nie mand verwondingen op. Niet alleen de gemeente Schie dam, ook de organisatie mag worden verweten dat de" zaken aan de finish verre van vlekkeloos zijn verlopen. De Parkweg is immers breed genoeg om middeis improvisatie het verkeer ge woon zijn gang te kunnen laten gaan, door bijvoorbeeld een strook van twee tot drie meter breedte voor de lopers beschikbaar te stellen en de rest voor het overige verkeer. Het busje van de organisatie, dat nu praktisch midden op de weg stond, dus de chaos in de hand werkte, kan dan beter naar een andere locatie verkassen. Doorgaan op dezelf de voet als dit jaar is in ieder geval uit den boze. Want dat nu niemand met de brokken kwam te zitten is louter toeval. Naast deze kwalijke minpunten was er zaterdag voor twintig van de on geveer vierhonderd lopers iets leuks. (IW06Z0ND£N MÉDH3SJNÖS 'Deze willekeurigs uitgekozen atleten konden aan de Nike Running Test mee werken. Zij kregen een soort meetband om hun borst en een speciaal horloge dat om de vijf (een andere mogelijkheid is vijftien, red.) seconden de hartslag meet. De gegevens die de band be waart, worden via een computer op pa pier geprint. Daarnaast wordt ook de- bloeddruk gemeten, het gewicht en de lichaamstemperatuur, zoals het vóór en na de prestatieloop was. Eén van de deelnemers zei zich voor de start al te verheugen op het re sultaat. „Door deze test kan ik er bij voorbeeld achter komen wanneer ik te langzaam of te snel liep tijdens de race. Ik hoop dat ik hier iets wijzer van word in de zin van of ik altijd wel goed bezig ben geweest." Nieuw dit jaar was de vijftien-ki lometerloop. „Eigenlijk willen wij naar een halve marathon toe", iegt mede-or ganisator Ronald Prince uit. „Die af stand trekt de lopers meer dan de vijf tien kilometer, die wij nu als test be schouwen voor de 21.097,5 meter die volgend jaar moet komen. Dat zal wel een kleine aanpassing vereisen. Vier ronden van vijf kilometer is te weinig. Voor de resterende meters moeten wij ergens een extra rondje zien te vinden." De diverse lopen leverden enkeie opmerkelijke resultaten op. De race over duizend meter, waar de jeugd tot twaalf jaar aan mee kan doen, werd ge wonnen door de negenjarige Jeroen Schutters uit Delft. Hij had 3 minuten en 48 seconden nodig om, net als vorig jaar, als eerste over de streep te ko men. Karei Leewangh (49) was op de vijftien kilometer een goede tweede. De atleet van de AV Fortuna noteerde een tijd van 55.05. Uitslagen: Heren 5 km: 1. Vincent van Roon 18.44; 2. John KeIJzers 18.S8; 3. Ton Jongebreur 19.08. Dames: 1. Esmeralda Maaijer 21.34; 2. Franny Vermeulen 25.28; 3. Coby Keijzers 26.51. 10 km heren; 1. Lex Vlasblom 33.25, 2. Peter van Rij 36.02, 3. Frank van Tienen 36.10. Dames: 1. Carola Marlais 48.21, 2. Anne- lies Hemminga 48.33, 3. Esther Voogd 48.36. 15 km heren: 1. Hans Weljersen 52.13, 2. Karei Leeuwang 55.05, 3. Henk Lancaster 56.26. Dames: 1, Jolanda Versteeg 1.09-10, 2. Cory Wolffers 1.11.44, 3. Heather Foreman (Engeland) 1.13.48. Roisioeters 10 km: 1. Feike Waquee 48.55; 15 km: 1. Huub Nelissen 46.50. Door Richard Dubbeid SCHIEDAM De 2e editie van het Schiedams voetbalkampioenschap heeft niet gebracht wat de organisato ren hoopte dat het zou worden. De voorrondes werden geteisterd door vele afzeggingen of door het sturen van la gere elftallen. Slechts in enkele wed strijden kwamen de ploegen met de sterkste formatie. In de finale van zater dag maakten SFC en Ursus duidelijk dat zij het kampioenschap nog wei seri eus nemen. Ursus streed lange tijd op gelijke voet met het naar de tweede klas KNVB gepromoveerde SFC. In de 90 minuten officiële speeltijd kwamen beide ploe gen niet tot scoren. In de verlenging kreeg het publiek 250) wel doelpun ten te zien. Harry van Kapel opende de score (1—0). Enkele minuten later zette Bertus Ramakers de ploegen weer op gelijke hoogte (1—1). In de noodzakelijk geworden strafschoppen serie was de misser van John Barendse uiteindelijk fataal voor het dappere Ursus. Helemaal vanuit de Ardenne was de RVB-p!oeg gekomen om de finale te spelen. Vrijdags vertrok het team om een soort afscheidsweekeinde met de heie groep te hebben. Daar hadden zij immers het hele jaar voor gespaard. Maar na het verslaan van DHS in de halve finale moest Ursus, uitgerekend tijdens het al lang geplande samenzijn, in de eindstrijd aantreden. „Niet iedereen had zin in de fina le," aldus trainer Jaap van der Nol, die nooit heeft overwogen om een lager elf tal te sturen.„Uiteindelijk bleek dat de meerderheid wel wilde dus zijn we toch gekomen. Met eigen vervoer zijn we naar Schiedam gereden. Het bedrag dat .we verdienden met een tweede plaats, plus een bijdrage van SFC, zorgde er voor dat het in ieder geval geen geld kost. We gaan gelijk terug want om 9 uur hebben we een etentje besteld." Dat het eiftal een lange reis ach ter de rug had (3 uur) en de avond voor SFC won na een lange strijd van Ursus en werd winnaar van het tweede Schiedamse voetbalkampioenschap. de wedstrijd flink wat had gedronken, was op het veld nauwelijks waarneem baar. Met een stevige dosis inzet werd het verschil .in klasse weggewerkt. „De jongens zijn tot op de bodem gegaan. Ik moet ze dan ook een compliment ge ven. We hebben SFC tot het uiterste gedwongen," was Van der Nol in zijn nopjes met het vertoonde spel. SFC-oefenmeester Martin Schaap daarentegen was minder tevre den over zijn formatie. Logisch, want de blauw-zwarten konden geen moment aantonen waarom zij kampioen van der de klasse zijn geworden. „Alleen Siem Poort en Rob van Leeuwen speelden op hun normale niveau. In vergelijking met vorig jaar (toen SFC ook de beker pak te- red) was deze wedstrijd een ramp." De Schaap-brigade kon ais ex cuus voor de matige vertoningkon het wegsturen van Rob Kiebert opvoeren. Na enkele arbitrale dwalingen was voor het enfant terrible de maat vol. Met en kele krachttermen liet hij dat ook duide lijk horen. Maar hij was niet de enige SFC-er die met verbaal geweld strooi de. Kiebert werd echter slachtoffer van zijn (niet al te beste) reputatie. Scheids rechter Nico de Wolff maakte dat duide lijk door de blonde middenvelder met naam te noemen toen hij hem wegzond. Waarschijnlijk kent de arbiter van de andere SFC-spelers niet eens de na men. Of het Schiedams kampioen schap ook volgend jaar weer plaats heeft, is nog niet helemaal duidelijk. De organistie-commissie is teleurgesteld in de manier waarop het dit jaar gegaan is. Secretaresse Nei Zuidema: „De clubs moeten over het kampioenschap beslis sen. ik denk dat het toernooi niet verlo ren moet gaan. Het moet uitgroeien tot een begrip net als in Vlaardingen. We moeten echter wel een andere forlmule vinden." SCHIEDAM Schiedam staat niet meer op de laatste plaats in de hoofdklasse. De softbaldames van trainer/coach Ton Ebben hieiden zater dag aan de beide duels bij Twins een puntendeling over (1—3 en 1—0). Door dit resultaat heeft Schiedam, dat nu 8 punten heeft, de laatste plaats overge dragen aan DCG'74. Tijdens het eerste treffen speelden de Schiedamsen een vrij kansloze partij, waarin Twins de be tere ploeg was. Hoewel de thuisploeg vaak de honken bezette, kwam deze maar moeizaam tot scoren. De gelijk maker van Schiedam kwam in de vijfde innigs toen Ludy Salomons binenliep. Het tweede duel ging Schiedam beter af. De beide ploegen kregen wel steeds meer lasf van de aanwakkerende wind. wat duidelijk in het nadeel van de slagvrouwen was. Deze konden nauwe lijks aan honkslagen toekomen, waar door er na 7 innings nog steeds niet was gescoord. Een drie honkslag van Debbie de Gids in de 8e innings bracht de kentering in het Schiedamse voor deel teweeg. Na de klap van diezelfde Debbie de Gids was een opofferingsslag van Monique Zagwijn, waardoor eerst genoemde kon binnenlopen, voldoende voor de zege. Deze kwam niet in gevaar, omdat Twins in de gelijkmakende slag beurt er niet meer aan te pas kwam. Ton Ebben was zeer tevreden over de verrichtingen van zijn brigade. „Er werd lekker enthousiast gespeeld en eindelijk gewonnen van een wat la ger geklasseerde ploeg. Dit resultaat geeft ons moed voor de toekomst," ai- dus de Schiedamse trainer/coach die hoopt dat zijn ploeg nu de punten blijft pakken. SCHIEDAM Geheel ontdaan vond politie zaterdagnacht een 21-jarige Vlaardinger aan de kant van de Nieuwe Damlaan aan. Op het wegdek, bij NS- station Nieuwland, lag zijn auto op zijn kop. De jongen werd snei naar het Schielandziekenhuis vervoerd, waar bleek dat de verwondingen minder ern stig waren dan het zich aanvankelijk liet aanzien. De auto was total loss en is weggesleept. De brandweer heeft het wegdek schoon gespoten. Naar de oor zaak van het ongeluk is nog onderzoek gaande. Zaterdagmiddag om kwart voor een kwamen een bromfiets en perso nenwagen met elkaar in botsing op de kruising van het Emmapiein en de Broersvest. Een 23-jarige Schiedammer, die met zijn brommer op het fietspad van de Broersvest reed en dus voorrang had, werd niet opgemerkt door de even eens 23-jarige Ridderkerker achter het stuur van de auto. De Schiedammer werd ais het ware van zijn brommer af geschoten en kwam een eind verder hard op het wegdek terecht. Hij is in het Schielandziekenhuis opgenomen.Een 17-jarige Schiedammer botste zondag avond op een stilstaande vrachtauto in de Overschiesestraat. Hij brak zijn kuit been. SCHIEDAM - Een 42-jarige Schiedammer heeft bij de politie aangif te gedaan van diefstal van zijn gouden horloge ter waarde van zesduizend gul den. De man vertelde zaterdag te zijn aangesproken in het ontmoetingscen trum De Blauwe Brug door een hem on bekende man. Deze zei bijzondere inte resse te hebben in het horloge en vroeg of hij het even nader mocht bekijken. Het kostbare kleinood ging van de pols om betrokkene het beter te laten bekij ken. Hij liep er mee naar buiten om er een nog beter beeld van te krijgen en verdween onverwacht in de buurt van het postkantoor. De man en het horloge zijn nog spoorloos. Zondagavond is in de trein op de lijn Rotterdam-Hoek van Holland een 21-jarige Schiedammer aangehouden, die een damestasje had gestolen ui! de kantine van de handbalvereniging DWS. in de trein had hij, toen hij in de gaten had dat de gewaarschuwde politie hem op de hielen zat, de waardevolle spullen verstopt in een zeepbakje en op andere plekken nabij een toilet.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1