Internationaal kiinderdagverblli,jf gaat in september van start Kwik in 't bakkie Schiedam 75 jaar elektrisch ibliotheek al op 350.000ste uitlening I 'Grijpt een pitbull een kaf dan zie je vette koppen Het Vrije Volk SCHIEDAM Inbrekers op heterdaad betrapt Files door afgevallen Bading ws PAGINA 16 DONDERDAG 23 JUNI 1988 Hieronder volgt deel 3 uit een serie over de geschiedenis van straatverlichting in Schiedam. Deel 1 werd gepubliceerd op zaterdag 11 juni, deel 2 was te lezen in Het Vrije Volk van dinsdag ,21 juni. /unj- SCHIEDAM Dankzij een initia tief van kinderdagverblijf Honki Ponk, de Stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg en de vereniging Vrijbaan wordt in de wijk Nieuwiand binnenkort een internationaal kinderdagverblijf geopend. De voorziening wordt geves tigd in drie lokalen van de openbare school voor moeilijk lerende kinderen De Brug aan de Burgemeester Honner- lage Gretelaan 494. Het nieuwe verblijf zal bij de opening in september plaats bieden aan 16 kinderen, 10 peuters/kleuters en 6 baby's. Als het initiatief aanslaat wordt dat aantal in de toekomst uitgebreid. Het is de bedoeling minimaal de helft van het aantal beschikbare plaatsen voor buitenlandse kinderen te bestem men. Het kinderdagverblijf zal boven dien fungeren als leer/werkproject voor buitenlandse meisjes. Twaalf jonge vrouwen en meisjes uit de minderheidsgroeperingen zullen met behoud van uitkering stage gaan lopen in het nieuwe verblijf om op die manier werkervaring op te doen en een SCHiEDAM Op de Rijksweg A20 ter hoogte van Schiedam zijn gis terochtend rond 11 uur flinke files ont staan, nadat een vrachtwagen daar zijn lading had verloren. De lading, die bestond uit een aggregaat van 250.000 kilo, was beves tigd met een spanband. Deze spanband brak, waarna de aggregaat op het weg dek viel. Gedurende anderhalf uur wa ren twee van de drie rijbanen afgesloten wegens schoonmaakwerkzaamheden. gekwalificeerde opleiding als leidster te volgen. Het gaat dan om een beroeps opleiding op MBO-niveau. Het hele pro ject zal worden gerund door twee erva ren beroepskrachten, die de stagiaires zullen begeleiden. In een latere fase be staat de mogelijkheid dat er enkele ar beidsplaatsen voor buitenlandse vrou wen beschikbaar komen. Voor de komende drie jaar is het kinderdagverblijf verzekerd van een sluitende exploitatie. Na die periode wil len de geldgevers bekijken of het expe riment een blijvend karakter kan krij gen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft zich verplicht om in drie jaar in to taal 200.000 gulden bij te dragen. Daar naast krijgt het verblijf geld van de Ge meentelijke Sociale Dienst en de Stich ting Beroepseducatie Nieuwe Water weg, samen 27.000 gulden. De gemeen te Schiedam heeft een subsidie van 25.000 gulden per jaar toegezegd. In de toekomst hoopt het kinder dagverblijf minder afhankelijk te worden van subsidiegevers door zelf inkomsten te verwerven. Men denkt daarbii aan de verkoop van zogenaamde 'kindplaatsen' aan het bedrijfsleven. Doti een kind plaats te kopen (2.000 gulden) stelt een bedrijf een werkneemster in staat om haar kind een jaar lang 'op kosten van de zaak' in het verblijf onder te brengen. Maximaal 6 van de 16 plaatsen wil men zo aan de man bren gen. Een aantal bedrijven heeft inmid dels al een optie genomen op een 'kind plaats'. SCHIEDAM Met de slogan 'Kwik in 't bakkie ais de natuur je lief is' start de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) op 1 juli een grote inzamelactie voor batterijen. De actie loopt voorlopig één jaar en wordt gehouden in Rotter dam, Schiedam, Viaardingen en Maas sluis. Het gebied telt ongeveer 1 miljoen inwoners. Met de campagne wil de AVR voorkomen, dat kwik uit batterijen ir het milieu terecht komt. Kwik wordt bij verbranding namelijk niet vernietigd. Ander klein chemisch afval levert bij verbranding geen risico op, omdat de installaties op die stoffen zijn berekend. Als de campagne siaagt, zal de actie worden uitgebreid naar Midden- Holland, de Rijnstreek en de provincie Utrecht. Dat is het totale verzorgingsge bied van de AVR met ruim 2 miljoen klanten. Voor de campagne is ongeveer een half miljoen gulden uitgetrokken. De inzamelactie is afgestemd op de grote landelijke 'Klein Chemisch Afval'-actie van het ministerie van VROM. De AVR-campagne wordt ge voerd met advertenties en posters. De inzameling is een taak van de afzonder- e gemeenten. Het is de bedoeling dat t>. Iers worden opgehangen in gemeen- b jizen, scholen, openbare gebouwen, ^nken, postkantoren en winkels. Ook zuilen de oosters worden bevestigd aan de gemeentelike reinigingswagens. De AVR stelt aan de deelnemende gemeen ten inzamelbakken ter beschikking. Na de zomervakantie wordt bij de scholen een inzamelwedstrijd gehouden. Voor de winnaar wordt een computer als prijs beschikbaar gesteld. Door Petra Heemskerk SCHIEDAM - Precies 75 jaar geleden kreeg de stad Schie dam elektriciteit. De komst van elek triciteit markeerde het einde van een tijdperk. Elektriciteit is zonder meer dé uitvinding van de negentiende eeuw. Geen uitvinding heeft de mensheid zo in haar ban gekregen als die van de elektriciteit. De mogelijkheden waren dan ook bijna onbegrensd. Elektriciteit maakte verbindingen mogelijk van stad tot stad, van iand tot land en zelfs van continent tot continent. Elektriciteit verving de stoomkracht op alle gebieden. Eigenlijk was er maar één ding dat in het laatste kwart van de negentiende eeuw nog niet zo goed lukte met elektriciteit en dat was licht ontsteken. Er werden aan het einde van de negentiende eeuw wel wat expe rimenten gedaan met koolspitslam pen, maar deze lampen waren niet zo'n succes. Ze brandden weliswaar hevig, maar na korte tijd was de hit te in de lamp zo groot, dat deze doorbrandde. De grootste toepas sing van elektriciteit als lichtbrenger kwam pas na de uitvinding van de gloeilamp. De eerste gloeilamp werd in 1854 gemaakt door de Duitse, naar Amerika geëmigreerde Heinrich Göbel. Hij liet een verkoolde bam boevezel gloeien in een barometer glas, waarmee het basisprincipe van de gloeilamp geboren was. Göbel zag zelf niet zoveel in zijn uitvinding en hij gebruikte hem an ook hoofd zakelijk om ermee langs kermissen te trekken. Edison kende de uitvinding van Göbel en nam het principe over. Edison is dus niet, in tegenstelling tot wat vee! geschiedenisboeken be weren, de uitvinder van de gloei lamp. Hij verloor zelfs in 1893 in New York een proces dat zijn naam als uitvinder van de gloeilamp moest vestigen. Edison zag wel als eerste kans een gloeilamp te ontwikkelen die langer brandde dan welke lamp dan ook en die in massaproduktie gemaakt kon worden. In 1879 gaf Edison zijn eerste demonstratie met zijn gloeilampen. Hij liet 250 man met een gloeilamp op het hoofd door de starten van New York mar cheren. Uiteraard maakte deze stunt veel indruk en het duurde ook niet lang voor Edisons naam over de he le wereld bekend was. Terwijl de ontwikkelingen in het buitenland stormachtig verlie pen, volgde Nederland schoorvoe tend. De Rotterdamse regio met Schiedam vormde daarop geen uit zondering. Omstreeks dezelfde tijd dat de Schiedammers lazen over de gloeilamp van Edison, maakten Rot terdam en Schiedam kennis met het systeem van elektrische verlichting van de Rus Achilles de Khotinsky. Dit systeem werd weliswaar aange prezen als het moderste op dit ge bied, maar was in feite ai verouderd voordat ze tot ontwikkeling kon ko men. De uitvinding van De Khotins- Het transformatorhuis in de Brede Marktsteeg, Oit monument uit de vijftiger jaren vormde op 4 april jongstleden het middelpunt van de herdenking van het feit dat Schiedam 75 jaar daarvoor elektriciteit kreeg. van de stad als centrum van indus- ky bestond in feite uit een grote draagbare lantaren die werd gevoed door een accu. in die tijd waren ac cu's echter erg duur en velen waren dan ook bang dat de Khotinsky-ver- lichting alleen beschikbaar zou wor den voor een kieine elite. Dit had tot gevolg dat Khotinsky niet de erken ning kreeg waar hij op gehoopt had. Eén man was we! onder de indruk van de uitvinding van de Rus en dat was de Rotterdamse koffie handelaar Wilhelm Schöffer. Hij stel de voor om een fabriek te bouwen voor gloeiiampen en accu's. De Kho tinsky stemde toe en nog geen jaar later werd de eerste Nederlandse fa briek van gloeilampen op het Noor dereiland in Rotterdam geopend. Lang heeft de fabriek niet bestaan, omdat het systeem niet praktisch was en de ontwikkelingen niet kon bijbenen. Elektriciteit werd steeds be langrijker; ook voor Schiedam. De branderijen en distilleerderijen die de stad groot maakten kwijnden weg en de stad koos voor een ande re koers. De nadruk kwam te liggen op de metaalindustrie en elctriciteit was hiervoor onontbeerlijk. In de Nieuwe Schiedamse Courant van 1906 werd elektriciteit dan ook als dwingende voorwaarde genoemd voor de toekomstige ontwikkeling trie. Delft was meteen bereid om elektriciteit te leveren aan Schiedam in ruil voor het Schiedamse drinkwa ter. Uiteindelijk ging Schiedam ech ter met Rotterdam in zee. De prijs was redelijk en de verbinding via hoogspanningsleidingen zou gemak kelijker tot stand kunnen worden ge bracht. Vanuit Delft zou namelijk een bovengrondse leiding moeien worden aangelegd, die de spoorlijn Schiedam-Delft op zeker twe? plaat sen moest kruisen. Dat zou niet ai- leen onpraktisch zijn, maar ook niet zonder gevaar. Rotterdam had on dergrondse leidingen, die gemakke lijk doorgetrokken konden worden. Toch maakte men zich in Schiedam wei zorgen, met name over de vraag of Rotterdam door de stroomlevering niet een te grote in vloed zou krijgen op Schiedam. Rot terdam kon immers rechtstreeks stroom gaan leveren aan grootver bruikers, zoals de net in Schiedam gevestigde werven. Toen Rotterdam echter de verzekering gaf dat de stroomleverantie zou gaan via en door het Schiedams energiebedrijf, waren alle obstakels weggenomen. Op 4 april 1913 werd Schiedam met het in gebruik nemen van het trans formatorhuis aan de Broersvest aan gesloten op de nieuwe tijd. De 5-jarige Robert Ribbens kijkt verbaasd, als hij van Jos Debeij hoort dat hij het 350.000ste boek heeft geleend. De 5-jarige Robert Ribbens keek wat beduusd, toen hij ineens in het mid delpunt van de belangstelling stond, maar was wei büj met de cadeautjes die hij kreeg. De jeugdige Schiedammer zorgde voor de 350.000ste uitlening in Schie dam en dat werd gistermiddag gevierd in filiaal Nieuwiand van de gemeenschap pelijke openbare bibliotheek. Robert kreeg van adjunct-directeur Jos Debeij een boek (hoe kan het ook anders), een spel, een vlieger en een strandbal. Debeij hield nog een kort toe spraakje om uit te leggen waarom Robert die cadeautjes kreeg. Maar het ging allemaal een beetje iangs de jongen heen. Voor de overige kinderen, die toch wat teleurgesteld waren, was er snoep. In 1987 heeft de gemeenschappelijke openbare bibliotheek Schiedam in totaai meer dan 700.000 boeken, grammofoonplaten, compactrdics en video banden uitgeleend. Dit jaa' hoopt de bibliotheek dat geta! te overtreffen. Het magische miljoen zal nog wel even op zich laten wachten, maar men hoopt toch op zo'n 800.000 uitleningen over '88 uit te komen. De gestage stijging van het aantal uitleningen wordt veroorzaakt doordat de Schiedammers meer lenen per kaart. Dit is af te leiden uit het feit dat het aantal abonnementen niet stijgt. Jos Debeij: „Tegenwoordig lenen er meerdere mensen op één kaart boeken, waardoor het aanta! uitleningen stijgt, maar niet het aanta! abonnenementen." Uiteraard is men daar bij de bibliotheken niet büj mee, maar ai met al gaat het toch beter met de bibliotheken in het algemeen. Vooral in het tamelijk nieuwe filiaal Nieuwiand wordt heel wat gelezen. Met name het aantal uitleningen bij de jeugd steeg flink: een trend die in heei Schiedam waarneembaar is. Debeij verwacht dat het aantal uitleningen sterk zal toenemen als de ge meenschappelijke openbare bibliotheek Schiedam straks wordt geautomati seerd. Schiedam is een van de laatste plaatsen waar de bibliotheken nog met het ouderwetse kaartenbakken-systeem werken. Als alles straks geautomati seerd is, zal de Schiedamse bibliotheek in directe verbinding komen te staan met de Rotterdamse bibliotheek. Dan wordt het mogelijk boeken uit Roterdam te bestellen; kortom het aanbod voor de lezer zal veel groter worden. Bovendien zal het nieuwe systeem sneller werken. Debeij: „Het is nu zo dat men slechts twee romans mag lenen, omdat het anders te onoverzichtelijk wordt. Straks kan men meer boeken tegelijk lenen. Dat zal waarschijnlijk een explosieve groei van het aantal uitleningen tot gevolg hebben." ROTTERDAM Anders dan on der meer Steenwijk, Gouda en Brussel verplicht de gemeente Rotterdam eige naren van pitbull-terriërs voorlopig niet om hun hond te muilkorven. Dat is wei een voorlopige beslissing, want de ge meente wil de bevindingen afwachten van de Commissie-Bouw, vernoemd naar de hoogleraar dierengedragskunde prof. J. Bouw uit Utrecht. Deze commis sie onderzoekt in opdracht van de rege ring de gevaren rond het fokken en houden van pitbull-terriërs en andere gevaarlijke honden in Nederland. In de gemefente Schiedam heeft de politie wel de bevoegdheid in indivi duele gevallen een muiikorfgebod te hanteren. Verder denken het gemeente bestuur en de politie eraan beter op het aaniijngebod toe te zien en dit gebod uit te breiden. Volgens gemeentesecreata- ris R. van der Nol is uit de literatuur en onderzoeken in andere steden geble ken, dat aanpakken van alleen pittbuli- terriërs het probleem niet oplost. Ande re honden bijten namelijk ook. De beslissing in Rotterdam valt samen met de afronding van een onder zoek dat de hondenbrigade van de Rot terdamse politie heeft ingesteld naar de wenselijkheid van maatregelen tegen pitbull-terriërs. De rapportage daarvan wordt binnenkort besproken. Verantwoordelijk voor de ver slaggeving zijn adjudant A. Mikkers (54) en brigadier N. Schoonman (41). Zij hebben de afgelopen maanden bekeken in hoeverre in Rotterdam sprake is van een wezenlijk probleem rond pitbull-ter riërs of hun eigenaren. Zij zullen hun on derzoek ook onder de aandacht bren gen van de ministeries van Binnenland se Zaken, Justitie en Landbouw en Vis serij. Het valt, concluderen Mikkers en Schoonman, .eigenlijk wel mee met de gevaren rond de pitbull-terriër. „In Rot terdam is ons nog niet een geval be kend van een pitbull die een mens heeft aangevallen," zeggen ze. „Vooralsnog zijn een (politie)paard, een hond en een kat aangevallen. Naar ons idee worden de gevaren schromelijk overdreven, on der meer in de media. Wij zien daarom geen enkele aanleiding om drastische maatregelen voor te stellen." Schoonman: „Het is in de eerste plaats belangrijk om het verschijnsel van de pitbull-terriër terug te brengen lot zijn ware proporties. Over die hond wordt zoveel onzin gedebiteerd, dat er een hetze is ontstaan die nergens op is gebaseerd. Althans, laat ik het zuiver stellen, voor zover wij hebben vastge steld. Hoewei wij niet over cijfers be schikken is het aantal bijtgevallen waar bij pitbull-terriërs betrokken zijn in Ne derland zo gering, dat er naar ons idee geen drastische maatregelen nodig zijn." Een aanüjnplicht is volgens de Rotterdamse politie voldoende om on gewenste situaties met gevaarlijke hon den, ook pitbull-terriërs, te voorkomen. Mikkers en Schoonman wekken daar- cn y/s, CL O f O U_ ii Brigadier Schoonman bezig met handentraining. mee de indruk het probleem van de pit bull-terriër niet te willen isoleren, maar het naar een hoger niveau te willen til len. Hun advies is daarom gericht op al le hondenbezitters en niet alleen op pit bull-eigenaren. Het onderzoek dat Mikkers en Schoonman uitvoerden resulteerde in slechts een handjevol informatie. Hoe wel zij een landelijke oproep hebben ge daan, is die poging in schoonheid ge storven als gevolg van een vermoedelijk gebrekkige communicatie in politiekrin gen. Ook over ais 'verdacht' aange merkte plaatsen in de omgeving van Amsterdam, in 't Gooi, rond Groningen, op enkele plaatsen in Zeeland en rond Eindhoven bleef informatie vrijwel uit. Er doen zich daar volgens de twee Rotter dammers overigens geen noemens waardige problemen voor. Hun conclu sie luidt derhalve da! er sprake is van een overbelichting van het verschijnsel pitbull-terriër. Mikkers: „leder bijtgeval waarbij een pitbull is betrokken, wordt breed uitgemeten in de media. Grijpt een pit bull een kat dan zie je vette krantekop pen. Maar als er een bouvier of een her der een paar schapen doodbijt, blijft het bij een minimale berichtgeving. En dan zo'n uitzending van Tros-Aktua, waar aan ik notabene zelf heb meegewerkt. Die heeft uitsluitend angstgevoelens te weeggebracht en gaf geen enkele zinni ge informatie!" Schoonman: „Ook blijkt nergens uit dat er regelmatig hondengevechten worden georganiseerd in Rotterdam. En ook over andere steden ontbreekt die informatie. We pleiten er niettemin voor om alle informatie landelijk te coördine ren, omdat een pitbull-terriër toch als een factor moet worden beschouwd waarmee je rekening moet houden als er een aanhouding moet worden ge daan." De aaniijnpiicht voor alle honden moet de Rotterdamse politie dus vol doende houvast bieden in de strijd te gen ongewenste situaties met pitbull- terriërs. Schoonman: „Een lijn van maximaai anderhalve meter is in orde, maar een lijn van twee meter is te lang." Niek Waterschoot, hondenin structeur en eindredacteur van het blad Politie, Dier en Miiieu, stelt tegenover de Rotterdamse opvattingen dat een al geheel verbod van de pittbull-terrier de beste maatregel is. Waterschoot: „De vraag zou moeten zijn of het houden van een pit bull-terriër enig maatschappelijk doei dient. Als die vraag is beantwoord zou de minister kunnen besluiten tot een verbod op het houden van pitbull-ter riërs. Net zoals er een verbod wordt overwogen op het houden van de Fiia Brasileiro en de Dogo Argenitino. Maar ik realiseer me dat daarvoor onder meer de medewerking nodig is van de Neder landse Vereniging van Kynoiogen, om de kruising die de pitbull-terriër nu een maal is voortaan als een soort aan te merken." Volgens Waterschoot zal noch een muiikorfgebod, noch een aaniijn piicht op den duur soelaas bieden. Hij meent bovendien, in tegenstelling tol zijn Rotterdamse collega's, dat drasti sche maatregelen wel degelijk nodig zijn. „Ik geef toe dat in sommige geval len eerder de eigenaar van de pitbull- terriër zou moeten worden aangelijnd en geregistreerd dan de hond," licht Waterschoot toe. „Ik ben ook van me ning dat het eigenlijke probleem schuilt in de bezilters van pitbull-terriërs. Maar dat neemt niet weg dat er een stijgend aantal bijtgevallen van pitbulls te zien is in Nederland. En kijk maar in het bui tenland, daar zie je een soortgelijke ont wikkeling. In de Verenigde Staten zijn al legio doden gevailen door aanvallen van pitbull-terriërs. En die situatie moeten we in Nederland voorkomen." SCHIEDAM Vannacht om 12.45 uur is er ingebroken in een snack bar in de Dieselstraat (Schiedam-Oost). De daders, een 31-jarige en een 28-jari- ge Schiedammer, werden in het pand door de politie op heterdaad betrapt. De inbrekers waren binnengekomen door een bovenraam. Het is nog niet bekend wat er gestolen is. Verder is er vannacht ingebro ken in een woning aan de 's Graveland- seweg. De daders doorzochten de hele woning en namen vervolgens een gou den horioge, cheques en voor een on bekend bedrag aan buitenlandse valuta mee. Op 21 of 22 juni is ook Ingebro ken bij het bedrijf Telegraphic BV aan het Nieuwlandplem. De daders forceer den een deur aan de achterzijde van het pand en doorzochten vervolgens het bedrijf. Een geldkist met een inhoud van 50,- is gestolen.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1