Bouw geluidsscherm langs Bijdorp officieel van start Inbrekers gaan niet rr/iet vakantie... SfrtKimwi li Het Vrije Volk SCHIEDAM rij Oude Campspolder bij Maasland geschikte plaats transportcentrum raaiende prijswinnaar winkel 12 minuten gratif s: 'Tja, toen ben ik m? aar gaan rennen' M 'Lage Rijksweg 19 crime voor Midden Delfland' Kademuren opgeknapt Teams gezocht voor zaalvoetbal Rommelmarkt Internationaal feest PAGINA 16 ws VRIJDAG 24 JUNI 1988 Scherm 5 ton duurder dan begroot. Kosten opgedreven door experiment met nieuw stevig schuimbeton GEHEID AAN DE MICHELANGEID- STRAAT steelt tas Dievegge betrapt Meer meisjes naar MTS Installatie warmtekracht SCHIEDAM Met de onthulling van een bord (met daarop de tekst dat er een geluidscherm wordt gebouwd) langs Rijksweg 20 gat wethouder C. Zij develd gisteren het startsein voor de bouw van een geluidswal langs de wijk Bijdorp. Ruim een half jaar later dan ge pland en vijf ton duurder dan begroot. „Dat was wel even slikken," zei Zijde veld. Hij voegde eraan toe, dat de 'ke rels' van Rijkswaterstaat en het ministe rie van VROM, die voor de kosten op draaien, „zich een hoedje schrokken, maar het ais echte kerels hebben ver werkt." De bewoners van Bijdorp heb ben enkele jaren op de geluidswal moe ten wachten. Al in 1986 hadden ze op een informatie-avond te horen gekre gen, hoe het scherm eruit zou gaan zien. ledereen was laaiend enthousiast, dus kon men aan de slag. „Maar toen werd pas echt bekeken, wat een be groeide geluidswal zou gaan kosten," aldus Zijdeveld, „en dat was meer dan we dachten." Die meerkosten lagen niet in het ontwerp, verzekert de landschaps-archi- tect van het scherm, J. Oosterbaan, „maar in het materiaal". Over dat ge bruikte materiaal wil de aannemer (Hol landse Wegenbouw Zanen BV) niet al te veel kwijt. De fundering wordt van een nieuw soort schuimbeton, dat tegelijker tijd stijf, dus stevig en licht is. De aan nemer ziet het als een experiment. A! met ai zai de geiuidswa! nu worden ge plaatst voor een bedrag van 1,3 miljoen gulden. Het geluidscherm kwam er op verzoek van de bewoners van de wijk Bijdorp. Verschillende bewoners heb ben in het verleden aangedrongen op maatregelen. Er werd een projectgroep in het leven geroepen, die de zaak van de grond moest tillen. Nadat het minis terie van VROM met de financiën op ta fel kwam, kon een akoestisch adviesbu reau in Bijdorp aan de slag. De feitelijke geluidsbelasting werd berekend. De uit komst loog er niet om. In de wijk kwa men geluidsniveaus voor van 65—73 dB(A). Voor buiten de woning geldt een geluidsterkte van 55 60 dB(A) in deze situatie ais aanvaardbaar. Volgens het adviesbureau kan de geluidshinder tot dit niveau worden teruggebracht met een geluidscherm van 500 meter lang en 3,5 meter hoog. De projectgroep heeft deze af metingen als uitgangspunt genomen. Bureau OD 205 uit Delft kwam uiteinde lijk met een plan op de proppen, waar bij een doorzichtig scherm zou lopen van sporthal Margriet tot over het via duct over de Schiedamseweg. Achter de woningen aan de Westpolderstraat zai een groenscherm komen. Bij dit groenscherm wordt beplanting toege past, zodat het scherm zo onopvallend mogelijk opgaat in de bermbeplanting. Om de te hoog uitgevallen kosten zo veel mogelijk te drukken, werden een aantal boogvormige delen, die het uit zicht vanaf de weg zou bevorderen, weer geschrapt. Met een 'bus werd het gezel schap van de wethouder en andere be trokkenen langs de werkzaamheden aan de fundering van het scherm gereden. Na de bouwvak zal het westelijke, door zichtige deel van het scherm worden geplaatst. Pas in het volgend voorjaar wordt de beplanting voor de groenwand aangebracht. Met de onthulling van een bord gaf wethouder 0. Zijdeveld gisteren het startsein voor d 8 bouw van aen geluidswal langs de wijk Bijdorp MAASLAND De locatie Oude Campspolder Zuid in Maas land, vlakbij de afslag Maassluis- West van Rijksweg 20, is de meest geschikte plek om op korte termijn een groot transportcentrum te bou wen. Het terrein heeft de voorkeur boven 14 andere terreinen. Deze conclusies staan in de ambtelijke studie 'Transportcentrum Westland' en worden door een meerderheid van Gedeputeerde Staten onder schreven. Het nieuw te bouwen trans portcentrum zal moeten dienen als versterking van het distributienet werk van het Westland. Het centrum moet een oplossing bieden voor de huisvestingsproblemen van een groot aantal transporteurs. Door het Westlands centrum zal Nederland bovendien zijn positie als versprei der van buitenlandse groente en fruit verder kunnen uitbreiden. Dat is vooral met het oog op het wegval len van de grenzen in 1992 van groot belang. De Oude Campspolder Zuid voldoet aan de door de onderzoe kers gestelde eisen wat betreft om vang (circa 40 ha), bereikbaarheid (via rijksweg 20) en milieuaspecten. Een groot bezwaar echter is het feit dat de Oude Campspolder in het na tuurgebied Midden-Delfland ligt. Daarom zal er nog overleg worden gevoerd met de gemeenten Maas land en Vfaardingen om na te gaan of deze willen meewerken aan vesti ging van het transportcentrum in de Dijkpolder of de Broekpolder. Deze gebieden liggen buiten het natuur gebied. De locaties in de Broekpol der en Dijkpolder liggen echter eco nomisch en planologisch gezien be duidend minder aantrekkelijk. Met de onvermijdelijke aan tasting van het natuur- en recreatie gebied Midden-Delfland in gedach ten, viel al snel de Oude Campspol der ten noorden van de rijksweg af: de plaats die bij ondernemers het meest in trek was. Ook de voor- keurslokatie van de provincie in de Wateringveldsche polder verdween snel van tafel. De onzekerheid over de aanleg van de snelweg door dit gebied is te groot. Een definitief be sluit omtrent de iokatie van het transportcentrum zal naar verwach ting eind augustus worden geno men. VLAARDINGEN - inbrekers gaan niet met vakantie. Vandaar dat de politie een zomercampagne start, die vakantiegangers attent moet maken op inbraakbeveiliging. Belangrijk onderdeel van de campagne is de zogenoemde af- wezigheidskaart. Op deze kaart kan de periode worden ingevuld waarin bewo ners uit het huis zijn. Surveillerende agenten houden dan een extra oogje in het zeil. Ook is het mogelijk een waar schuwingsadres op de kaart te schrij ven, waar de politie in geval van nood de sleutel kan vinden. Daarnaast adviseert de politie vakantiegangers ook de buren te vertel len hoelang het huis ieeg staat. Mogelijk kunnen die dan ook extra opletten. Het gaat de politie er om samen met de be volking het aantal inbraken te voorko men en in ieder geval te beperken Ver der zijn er op elk politiebureau informa tiebrochures te verkrijgen met daarin tips over beveiliging. Hoe minder gele genheid, hoe minder misdrijven, stelt de politie in haar folders. Behalve de gebruikelijke, vrij lo gische tips, zoals het goed afsluiten van ruimten en geen ladders tegen muren laten staan, wijst de folder op het ge bruik make' Merk alle w< n van registratiekaarten. jardevolle goederen in huis. Mocm er c ^verhoopt toch ingebroken zijn, can if j gemakkelijk aangifte te doen. ue ,<ans dat de eigendommen te rugkomer IS daarmee iets groter, meent c je p0jnie Ook wordt er nog ,-ens op gewezen vooral geen kaartje 0p deur of ramen te plakken v''3ar° p staat dat u op vakantie bent. "H3a i de planten met uit de venster- en laat geen touwtje uit de bne- ven ous hangen," vermeldt de folder. Verder ligt er in de ha! bij het po- iebureau een lijvige brochure met ge gevens over goede sloten, hoe artikelen gemerkt kunnen worden (met graveer- pennen of met onuitwisbare inkt), welke gegevens daarbij belangrijk zijn (post code plus huisnummer), het zicht op de woning, versteviging van sponningen en ramen en het aanleggen van elektroni sche installaties. Tot slot meent de poli tie dat binnendeuren beter niet afgeslo ten kunnen worden. Als de dieven toch binnen zijn, voorkomt een open deur vee! breekschade. QNQEZONDGM MEDEDELING) Rotterdam is \olop In ontwikkeling. Projekt na projekt wordt gestart Ditmaal in de Prins Alexanderpol- der Daar Is vandaag In opdracht van CA Rijnstroom de eerste paal geslagen voor een kantoor van 3676 rrP. op 3800 m2 grond aan de Mlchelangelostraat/Pailodlo- straat Voor Rotterdam is dit alweer de 8^ eerste paalin 1988 Wordt, vervolgd... ROT.f CAM, STAD OM O. r£ HOUWEN Inlichtingen Grondbedrijf Rotterdam Telefoon 010-4896944 SCHIEDAM De milieubewe ging heeft zichzelf in de vingers gesne den, door (als hij er dan toch moest ko men) te pleiten voor een laagiiggende Rijksweg 19. Milieu-activisten vonden in het begin van de jaren zeventig, dat de snelweg met in het zicht mag liggen. Met zo'n laagiiggende weg, onder het maaiveld, wordt het natuurgebied Mid den Delfland echter finaal in tweeén ge sneden, met alle negatieve gevolgen van dien. Dat meent de landschapsar chitect J. Oosterbaan van bureau OD 205 in Deift. „Je kunt die weg nog beter op pootjes maken. Dat is wel lelijk, maar daar is de flora en fauna wel mee gebaat," aldus Oosterbaan. Volgens de architect is de rijks weg een crime voor het landschap en milieu Met een weg onder het maaiveld wordt de waterhuishouding verbroken, „in Friesland, waar ook wegen dwars tussen watergebieden doorlopen, kun nen we zien wat het resultaat is," zegt Oosterbaan. „Vrijwel de hele otterstand is daar verdwenen. De laatste exempla ren worden doodgereden. Die beesten moeten zich verplaatsen via waterver bindingen." In Midden Delfland is ook gedacht aan het uitzetten van otters. Dat hoef je volgens de architect nu niet te proberen. „Een beetje otterstand be staat uit zo'n vijftig beesten. Het na aanleg van de rijksweg doorsneden ge bied is voor dat aantal te klem." Ook de recreatie, die in de ont wikkelingsplannen van Midden Delfland een zeer grote rol speelt, wordt flink in de wielen gereden door een iage snel weg. „We hebben eens bekeken welke kanoroutes er nog overbleven. Na aan leg kun je geen kant meer uit," zegt Oosterbaan. De ideeën die nu worden geopperd voor toch een hogere weg, komen volgens de landschaps-archrtect te iaat. Er is al zoveel berekend dat het ministerie waarschijnlijk niet opnieuw de plannen zal omgooien. „Er is gewoon te lang gekeken naar de visuele gevolgen van de weg, terwijl de waterverbindin gen over het hoofd werden gezien," al dus Oosterbaan. Hijgend staat mevrouw J. va Brink uit Vlaardingen-Hoiy voor de Ze heeft leuk kunnen winkelen. He wat snel get luren, binnen twee maar daar zat ze gisteren bepaald wat ze in haar karretje kon stape1 ze namelijk niet af te rekenen. N vrouw Van den Brink proletary winkelen was. Nee, ze pakte h mer aan door gewoon een prijs nen. Prijs: twee minuten grati Extramarkt Van Bohemen. De familie Van den Br slagzin af van de Gouden Gi jury vond de slagzin van h het aardigst. De winnaar kiezen uit enkele prijzen. tocht van de NS op hf walkman, honderd rode kelen ter waarde van on Even naar het f fles drank lopen en was er helaas met bi' n den kassa, t moest minuten, met mee: ,en hoefde jet dat me- ,ch aan het et veel slim- vraag te wm- s winkelen bij ink maakte een ds Kabel TV. De el gezin ui! Holy kon vervolgens Zo stond een dag- jt keuzelijstje, een rozen en meer arti- geveer 250,-. iuurste kotfiemerk of het karretje volladen Er waren nog enkele regels aan het spel verbonden, waaraan Van den Brink zich te houden had B. Naaij- kens van Publmet, de uitgever van de elek tronische gids, vertelt haar de regels: „U mag van elk merk een exemplaar meene men, alleen levensmiddelen, uitsluitend arti kelen per stuk, dus geen hele pakketten." Tja, dat scheelt de goede gever van de prijs natuurlijk al een hoop geld. Volgens Hans van Bohemen, de eigenaar van de su permarkt, moet het toch mogelijk zijn voor een kleine driehonderd gulden bij elkaar te slepen Naaijkens meent dat het totaalbe drag soms oploopt tot bijna zeshonderd gulden, maar dan is wel over de 'route' na gedacht Een echte taktiek blijkt mevrouw Van den Brink met te hebben. Wel is de familie de dag ervoor al een kijkje in de zaak wezen nemen. Maar een loop- en graaipian, nee, dat hebben ze met opgesteld „We zien wel," is het motto. Heel jammer, merkt ze 2 keer 60 se conden later. Na het startschot begint ze hoopvol bij de koffie Er zijn toch aardig wat merken om even bij stil te staan Wat stilst aan, dan heeft ze buiten Naaijkens gere kend. Met een rood hoofd en de stopwatch m de hand juicht hij mevrouw Van den Brink enthousiast toe: „Vijftien seconden," brult hij, „sneiier, vlugger, ren ren!" roep! hij haar toe Met het gewenste resultaat. Me vrouw Van den Brink iaat haar goede voor nemen om het toch rustig aan te doen ang stig varen Ze holt door de zaak, imks en rechts artikelen in de kar smijtend, waar ze, zo merkt ze later aan de kassa, mets aan heeft Haar twee meiden van rond de vijftien jaar kijken bijvoorbeeld afkeurend naar het pak luiers. Pa had wel wat meer drank ge wild. Dan heeft Van den Brink m haar win kelrace echter zo'n gigantische vaart, dat ze binnen de minuut heel de winkel heeft ge had Dus nog maar een keer. Hup, snel een tweede kar en weer de winkel doorgesneld. Een gillende Naaijkens geeft de tijd door, „nog vijf seconden1". Vijf seconden waarin nog enkele, voor haar hand liggende pakken koekjes van ongeveer 1,50 in de uitpuilen de kar belanden. Het totaalbedrag vait haar reuze mee: 222,70. Toch klinkt er enige spijt m haar stem wanneer ze vertelt dat ze gepiand had rustig van start te gaan om met overleg te winkelen „Maar die Naaijkens naaide me zo op, ik ben toch maar gaan rennen." Mevrouw Van den Brink (twee de van rechts) hijgt nog na. maar de twee wagentjes zijn in ieder geval vol. SCHIEDAM Een 40-jarige vrouw uit Dordrecht is dinsdagavond het slachtoffer geworden van dief stal. De vrouw reed met haar auto rond half elf op hef Broersvest, waar op dat moment een menigte de overwinning van het Nederlands elf tal vierde. De auto van de vrouw werd tot stoppen gebracht, het por tier werd geopend en een van de feestgangers ging er met de tas van de Dordrechtse vandoor. Daarnaast raakte de auto van de vrouw flink beschadigd: het voertuig werd be krast en gedeukt. SCHIEDAM Een 29-jarige inwoonster van Rotterdam is gister avond op heterdaad betrapt toen zij winkelde zonder te betaien in de su permarkt Bas van der Heijden aan het Broersvest. De vrouw bleek in haar tas goederen te hebben ter waarde van 200,-. Deze goederen bleken afkomstig te zijn van diefstal uit diverse winkels in de Hoogstraat. SCHIEDAM Op woensdag 29 juni ontvangen twee meisjes hun MTS-diploma van de Rijnmond MTS. De MTS probeert ai jaren Schiedamse meisjes te interesseren voor een technische opleiding. Lang zamerhand blijkt er nu meer belang stelling te komen van meisjes. In het komende cursusjaar zullen tien meisjes hun opleiding aan de Rijn mond MTS aanvangen of voortzet ten. SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) wil bij het project Frankeland een twee de warmtekracht-installatie bouwen. Sinds december '86 is de eerste wK-instailatie in gebruik. In verband met uitbreiding van de warmteaan- vraag vindt de ONS het noodzakelijk dat er een tweede installatie bij komt. SCHIEDAM Er komt geld vrij voor onderhoud van de kademuren langs de Schie, de Lange Haven, de Korte Haven, de Nieuwe Haven en de Buitenhaven. In juli zal in de gemeente raad van Schiedam worden voorgesteld om 60.000,- beschikbaar te stellen aan de Dienst Gemeentewerken voor de in spectie en het preventief onderhoud van de kademuren. De kademuren zijn vol gens de Dienst Gemeentewerken van grote historische waarde. Om verval van de kademuren te voorkomen is het noodzakelijk dat er preventief onderhoud wordt uitgevoerd. Daarnaast acht Gemeentewerken het noodzakelijk dat duikers het gedeelte van de muren dat onder water ligt in specteren. Voor de uitvoering van de in 1988 en 1989 geplande werkzaamheden is 60.000,- nodig. In totaal denkt de Dienst Gemeentewerken vier jaar nodig te hebben voor de inspectie en het on derhoud van de kademuren. SCHIEDAM In september gaat de Schiedamse zaalvoetbalcompe- titie van start in de sporthal Margriet te Schiedam. Het is nog mogelijk voor teams uit de regio om zich hiervoor in te schrijven. Het is de bedoeling dat er met 16 teams wordt gestart. Elk team speelt 18 wedstrijden en eventueel finalewed strijden. Er wordt gespeeld volgens de zaalvoetbairegels van de Nederlandse Culturele Sportbond (NCS). De competi tie eindigt in april. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ600,- per team inclusief verzekering en bondsgeld van de NCS. Belangstellen den kunnen zich ook individueel in schrijven via de zaalvoetbalvereniging UFO '86 Schiedam. Voor inlichtingen of inschrijving kan men contact opnemen met C. Kroone van UFO '86, telefoonnummer 4261341. SCHIEDAM Morgen organi seert het Jongerenwerk Schiedam- Noord een rommelmarkt in en om wijk centrum De Blauwe Brug. De rommelmarkt duurt nu van 09.00 uur tot ongeveer 14.30 uur. Op de rommelmarkt zijn zeer veel verschillen de artikelen te koop, waaronder zelfs een piano. De toegang tot De Blauwe Brug is gratis. SCHIEDAM Voor alle inwoners van de wijk Nieuwland wordt vanavond een groot internatonaal feest georganiseerd in buurthuis Nieuwland. Op het pro gramma staan Thaise dansen, sazmu- ziek en volksdansen. De aanvang is 20.00 uur. Er is kinderopvang aanwezig. De toegangsprijs bedraagt ƒ1,- inclusief een kopje koffie of thee. Voor kinderen onder de 12 jaar is de toegang gratis Kaarten zijn verkrijgbaar bij het buurt huis in de Albardastraat 65. i

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1