Westwi ik-w nkel iers I den onder reeks d iefstallen i Van dienstbode naar werkster Chef documentaire voorzieningen (m/v) Rotterdam verwerpt zelfstandigheid HvH Het Vrije Volk SCHIEDAM/ VLAARDINGEN _ws_ wv Diamanten paar in Maassluis Asielzoekers gehuisvest Hollandiaan wil tribune afdwingen Cafés langer open PAGINA 6 ZATERDAG 25 JUNI 1988 Roof heeft vast stramien. Een steen door de ruit en zoveel mogelijk meenemen. Zelfs slagers zijn de klos. Elektrische huishoudelijke apparatuur verlicht de taak van huisvrouw II HÈ; Door Marcel de Klerk VLAARDINGEN - De Vlaar- dingse Westwijk is de laatste weken ge confronteerd met een hele reeks winkel diefstallen, waarbij veel etalageruiten zijn ernield. Met tussenpozen van nau welijks een paar dagen, worden de rui ten aan barrels gegooid en goederen meegenomen. De winkeliers aan de Dirk de Derdelaan, Dr. Wiarda Beckmansin- gel en Floris de Vijfdelaan zitten be hoorlijk met hun handen in het haar. In een paar weken tijd is het aantal Inbra ken bij verschillende winkels schrikba rend toegenomen. Inbraken met vrijwel aiiemaai een gemeenschappelijk ele ment: een steen door de winkelruit. Daarna wordt in sneltreinvaart wat het meest gemakkelijk te grijpen is, meegenomen. Soms geld, in ieder geval goederen. Van de daders is vervolgens geen spoor te bekennen. De tijdstippen waarop deze bru tale delicten plaatsvinden variëren van een uur of elf in de avond tot, begin de ze week, half vijf in de ochtend. Dat laatste gebeurde één keer. Het is tevens een van de meest trieste gevallen. Kle dingzaak Halkes was weer eens aan de beurt. Dat „weer eens" slaat volgens de heer Halkes op „zeker tien keer de af gelopen vijf jaar". „Ik overweeg om mijn pui maar om te laten bouwen in eentje waarin rolluiken geplaatst kunnen wor den," aldus een vermoeide Halkes. Deze mogelijkheid doet bij meer winkeliers opgeld. „Ik ben ertoe bereid, al zal het eert laatste middel zijn. Ik vind het niet erg klantvriendelijk deze stalen afscherming van mijn zaak," aidus een zichtbaar geëmotioneerde fietsenhande laar aan de Floris de Vijfdelaan, Bij een kledingzaak kun je je nog een voorstelling maken van het „nut" van de inbraak. Dure kleding is goede handelswaar op de zwarte markt. Maar ook de slagerij aan de Dirk de Derdel aan moest het ontgelden. „Waarom zijn wij aantrekkelijk?" was een begrijpelijke vraag van Hans Blenk, de zoon van de eigenaar. Die vraag kan eigenlijk voor heel de wijk gesteld worden. Waarom is dit stukje Vlaardingen de laatste tijd zo aantrekkelijk voor criminelen gewor den? )f zou je moeten zeggen, dat de Westwijk nu gewoon aan de beurt is in de spiraal van toenemende criminali- MAASSLUIS - Wie had dat kunnen denken, zestig jaar geleden, dat ze het zolang uit zouden houden? De piaats waar het echtpaar Van der Kraan in het huwelijksbootje stapte, was met de meest gebruikelijke: in Canada, op 24 juni 1928 in het plaatsje Sarnia. Eerst was Adrianus van der Kraan, geboren op 1 juli 1899 in Maas land, naar Canada vertrokken. „Hij wi de wel wat van de wijde wereld zien," vertelt één van zijn kinderen. Enkele ja ren later volgde mevrouw Van der Kraan, geboren op 3 oktober 1900 in Maassluis. Zij heette toen nog Petronei- la van der Hoeven. Getrouwd waren ze nog niet, maar toch ging mevrouw Van der Kraan haar lief achterna. „En ik kan je verzekeren, dat viel in die dagen niet mee. Mijn moeder zat op een schip waar niemand Nederlands sprak," zo vertelt mevrouw Vreugdenhil, één van de zes kinderen. „Een reis duurde toen ook niet enkele uren, maar enkele we ken." In Canada kreeg mevrouw Van der Kraan twee kinderen, maar zij was toch niet helemaal gelukkig ,Het viel niet mee in die tijd, het was 1932 en de crisis sloeg hard toe, ook in Canada. Ik denk dat mijn moeder veel last van heimwee had. Mijn ouders kwamen te rug omdat ze hadden gezien, dat het in Canada niet beter was dan hier. Wat moeder toen nog niet wist, dat ze toch nog iets extra meenam uit Canada Dat was ik, want mijn moeder was alweer zwanger. Je zou mij best MAASSLUIS In juni zijn zeven asielzoekers in Maassluis gearriveerd. Vier van hen komen uit Libanon, twee uit Iran en een uit peru. De mensen zijn ondergebracht in twee woningen, waar van de adressen om privacy redenen niet worden bekendgemaakt. De huizen zijn op koste van het rijk en de ge meente voor déf asielzoekers ingericht Voor de opvang van de twintig asielzoekers, die de gemeente dit jaar nog verwacht, zijn nog zeven woningen beschikbaar. Van het rijk ontvangen zij een vergoeding voor de kosten van le vensonderhoud en huisvesting. Een groep vrijwilligers helpt hen tijdens de eerste onwennige tijd met al lerlei praktische zaken zoals bood schappen doen. Of met het wennen aan westerse gebruiksvoorwerpen zoals een strijkijzer en een wasmachnie. De ge meentelijke organisatie van de opvang is in handen van een ambtelijke werk groep onder voorzitterschap van wet houder L. A. Snoeck-Schuller van So ciale Zaken. Na de vakantie zullen de resterende twintig asielzoekers naar Maassluis toe komen. VLAARDINGEN Sportvereni ging De Hollandiaan laat haar medewer king aan de herstructurering van de Viaardingse voetbalsector afhangen van het al dan met krijgen van een nieuwe tribune. De gemeente geeft alleen een verhuiskostenvergoeding van ruim der tigduizend gulden. Met de bouw van een tribune is minstens het dubbele be drag gemoeid. De leden zullen proberen via de huurbescherming, die bij verhui zing een gelijkwaardige huisvesting voorschrijft, een tribune wettelijk af te dwingen. De ieden van de vereniging heb ben verder besloten niet mee te werkeni aan de verhuizing van drum- en show korps Avalance, de toekomstige bewo ner van het complex. De Hollandiaan zal volgens het gemeentebesluit moeten verkassen naar het Satellietcomplex. SCHIEDAM Ongeacht de uitslag van de voetbalfinale Nederland-Rusland, mogen de cafés in Schiedam vannacht tot 4 uur de deuren open houden. een importprodukt uit Canada kunnen noemen," giechelt mevrouw Vreugden hil. Toch heeft het echtpaar wel wat geleerd in Canada. Want toen de Maas- sluise burgemeester, die hen speciaal voor deze dag op kwam zoeken, vroeg of de heer Van der Kraan nog Engels sprak, werd dit gelijk beantwoord. „I stil! speak it a little tut," antwoordde de heer Van der Kraan direct. De heer en mevrouw Van der Kraan hebben er duidelijk nooit spijt van gehad, dat ze zijn teruggekeerd. „Tot drie jaar geleden konden mijn ou ders altijd in Maasland blijven wonen, de plaats waar ze geboren en getogen zijn. Helaas moesten ze drie jaar gele den naar de Schutsluis verhuizen, om dat ze niet meer goed voor zichzelf kon den zorgen. Toch hebben ze het ook hier weer naar hun zin, want hier leer den ze ook weer allerlei mensen van vroeger kennen. Het zestigjarige huwe lijksfeest wordt overigens niet Uitbundig gevierd, want volgende week is de heer Van der Kraan jarig. teit? Want, één ding bleek duidelijk uit gesprekken met buurtbewoners, winke liers en politie: Er wordt meer vernield in de wijk. Variërend van spuitbuskunst werken tot het beschadigen van auto's. Opmerkelijk feit is dat veel men sen, onder wie een groot deel van de winkeliers, de politie te laks vinden. Sommigen zeggen zelfs bang. „Ze ko men even een rapportje opmaken en zijn weer weg," aldus een slijter aan de Dirk de Derdelaan. Als het woord wijk agent valt ontstaat een lacherige sfeer. „Wie is dat?" vait te horen. En: „Ik heb wel een paar keer zijn fiets zien staan Maar niet iedereen is negatief. Een enkele detaillist wist zich gesteund door de sterke arm, na het aanhouden van een inbreker. De klacht dat de poli tie zo weinig doet gaat met helemaal op. Woordvoerder Sluijter van de Viaardingse politie: „Wij hebben on langs een persoon op heterdaad betrapt in het winkelcentrum van Vlaardingen. Hij was bezig in te breken in een winkel pand." Deze persoon is afgelopen dins dag voorgeleid door de officier van Jus titie. Volgens de woordvoerder heeft deze man bekend ook betrokken te zijn geweest bij een aantal inbraken aan de Dirk de Derdelaan. Het politierapport maakt melding van het volgende: In de maand juni vijf camera's ontvreemd bij Foto Vons en op 25 mei bij de opticien zonnebrillen meegenomen. Daarnaast bleek deze man nog inbraken in Maas sluis op zijn naam te hebben staan. To taal is door deze man voor 5.200,- aan goederen meegenomen en richtte hij een schade tan van 4.300,-. Sluijter kon niet zeggen of er nog meer aanhou dingen verricht zullen worden. Naast de recente vangst is de 3 politie overgegaan tot het intensiveren 3 van de surveillancedienst. „Meer kun- 5 nen we momenteel niet doen. Ook wij m hebben een personeelstekort," aldus Sluijter. De wijkagent kan hier weinig aan veranderen. Hij heeft hoofdzakelijk een signalerende functie. „Het is te hopen dat de mensen zelf naar hem toestap pen als ze informatie hebben," meent de politiewoordvoerder. De winkeliers zullen zelf hun maatregelen moeten treffen. Maar de kosten om aiies verzekerbaar te houden lopen intussen wel enorm hoog op. Ge wapend glas lijkt een redelijk goedkope investering, maar zelfs al blijft de ruit Slager H. Blenk van de Dirk de Derdelaan was ook slachtoffer van ruiteningooiers. erin zitten, toch zal de beschadiging al leen te verhelpen zijn door de ruit te vervangen. En de reclame die vaak op eer, grote etalageruit geschilderd is kost ook weer ettelijk honderden tot duizen den guldens. Dit zijn extra kosten voor de winkelier, omdat dit met automatisch in de glasverzekering is opgenomen. Het lijkt voor veel betrokkenen met echt zinvol naast politiesurveillan- ces ook ploegen met attente winkeliers en/of omwonenden in te schakelen „Wat gebeurt er als wij een crimineel te pakken krijgen? Ik zou met voor de ge volgen in willen staan," meent een win kelier aan de Floris de Vijfdelaan. Het zou triest zijn als het nu nog gezellige winkelbeeld in de Westwijk plaats zou moeten maken voor een ge pantserde vesting, met rolluiken en ko gelvrij glas. Of, zoals een eigenaresse van kantoorboekhandel Joh. C. Heij het uitdrukte: „In Overschie zijn wij onder andere weggegaan, omdat daar een alarmsysteem van circa 50.000 gulden aangelegd moest gaan worden. Zo kun je natuurlijk nooit rendabel blijven draaien." (INGEZONDEN MEDEDELING) Door Petra Heemskerk SCHIEDAM Het moderne huishouden is vrijwel ondenkbaar zonder elektrischehuishoudelijke apparatuur. De stofzuiger, wasma chine en koelkast zijn in de loop der jaren onmisbare zaken geworden, toch is het pas vijftig jaar geleden dat het gebruik van elektrische ap paratuur gemeengoed werd. Alhoe wel elektrische apparaten al bijna 100 jaar bestaan duurde het tot de jaren dertig voor de Nederlandse huisvrouw er op grote schaai kennis mee maakte. Toen de gloeilamp nog slechts de woningen van de welge stelden verlichtte waren er al kleine elektromotoren in gebruik in bedrij ven en huishoudens. Zo werd in 1881 al en tafelventilator ontwikkeld en een hulpmotor voor naaimachi nes. Deze en andere elektrische vondsten waren grote en nogal moeilijk te bedienen apparaten, maar zij kondigden toch duidelijk het begin van een nieuw tijdperk aan. Een toppunt van onhandig heid was de eerste elektrische stof zuiger, die in 1901 door de Ameri kaan Hubert Cecil Booth op de markt werd gebracht. Het apparaat was te groot om in huis neer te zet ten; de slangen werden door het raam naar binnen geleid, terwijl de stofzuiger zelf buiten op een wagen bleef staan. Iets eenvoudigs als stof zuigen, zorgde in die tijd dus nog voor veel bekijks. Nog voor de eeuwwisseling kwamen de kleine elektrische huis houdelijke apparaten al in seriepro- duktie de fabriek uit. Dit waren arti kelen ais wandventilatoren, tafel boormachines, vruchtenpersen, kof fiemolens en haardrogers Toen het elektriciteitsnet zich uitbreidde en steeds meer huishou dens werden aangesloten, steeg de vraag naar apparatuur. Comfort en veiligheid waren van doorslaggevend belang bij de overschakeling naar elektrische apparatuur. Vooral veilig heid speelde een grote rol. Bij appa raten als krultangen, föhns en ver- nisbranders werd voorheen open vuur gebruikt. Menige brand werd dan ook veroorzaakt door het niet voorzichtig genoeg omspringen met krultangen, die door gasvlammen op temperatuur werden gebracht. De elektrische haarfóhn en de kruitang werden kort na hun in- troduktie dan ook massaal gekocht. Een ander apparaat waar eerst open vuur aan te pas kwam, was het strij kijzer. Het eerste elektrische strijkij zer lag rond de eeuwwisseling al in de winkels. Ook dit apparaat vergde een gespierde huisvrouw om het te bedienen, want het zogenoemde 'pietijzer' woog tussen de drie en dertien kilo. Ondanks het feit dat er in het begin van de negentiende eeuw al heel wat aan elektrische apparatuur op de markt was, werden vooral de grote apparaten niet veel verkocht. Men was gewend het huishouden te doen met behulp van dienstbodes en veel van de apparaten werden beschouwd als luxe. In de jaren der tig voerden de elektriciteitsbedrijven dan ook campagne om het gebruik van elektrische huishoudelijke appa raten te stimuleren. In die tijd besloten ook enke le huisvrouwen zich bezig te gaan houden met voorlichting op dit ge bied. In 1932 richtten zij de 'Neder- landsche Vrouwen Elektriciteits Ver- eeniging' (NVEV) op. De vereniging had tot doel 'de huisvrouw voor te lichten, hoe op de meest economi sche en praktische wijze het huis houdelijk bedrijf te voeren, door middel van elektriciteit ais meest ideale energiebron'. Oe vereniging organiseerde voorlichtingsavonden en gaf voorlichtings- en reclamebro chures uit. Zowel de elektriciteitsbedrij ven ais de NVEV hadden een klus aan het overtuigen van de huisvrou wen van het nut van de 'nieuwe" ap paratuur. Men haa zo zijn eigen ma nier om het huishouden te runnen zonder ai die elektrische toestanden en de huisvrouwen liepen dan ook met meteen warm voor de vindin gen. Een apparaat als een koel kast bij voorbeeld werd nauwelijks gekocht. In het blad De Eiectrische Huishouding uit die tijd is een wer vende tekst te vinden voor het aan schaffen van een koelkast: 'Het is over het algemeen veel te weinig be kend, dat de elektrische koelkast met als luxe moet worden be schouwd. De koelkast dient immers met alleen om er ijsblokjes in te ma ken of om er roomijs in te bereiden. Dat zijn slechts bijkomstigheden'. Een koelkast kostte anno 1939 on geveer ƒ260,-. In sommige huishoudens werd in die jaren dagelijks ijs ge haald om levensmiddelen koel te houden. Het blad maakt meteen een prijsvergelijking en stelt dat men voor het ruwe ijs gemiddeld ƒ40,- per jaar betaalt, terwijl een koelkast gemiddeld 3 cent per etmaal ge bruikt oftewel 11,50 per jaar. Het artikel eindigt met de woorden: 'Resumerend kunnen wij dus vaststellen dat het helderwitte, elektrisch verlicht en ijskoude interi eur tal van mogelijkheden biedt aan de handige huisvrouw. Zoo is een te vreden huisvrouw en een goede koelkast een bron van volmaakte te vredenheid En welke man zou voor deze bron met heel veel overheb ben?' Langzamerhand raakten de Nederlandse huisvrouwen overtuigd van het gemak van elektrische appa ratuur. Het huishouden veranderde ingrijpend. De dienstbode van voor de oorlog werd een werkster voor één dag in de week. De vele appara ten en de praktischer woningbouw maakten hei huishoudelijke werk im mers stukken eenvoudiger. Was de aanschaf van de pro- dukten eerst nog vrij kostbaar, de massaproduktie en de naoorlogse welvaart maakten ze voor iedereen bereikbaar. Een gezin zonder koel kast, wasmachine en stofzuiger werd een unicum. Ook m.nder voor de hand liggende apparaten als bij voorbeeic friteuses en elektrische messenslijpers vonden gretig aftrek. De NVEV hield op te bestaan. EPZ HOEK VAN HOLLAND - B W van Rotterdam zijn niet bereid om mee te werken aan een onderzoek naar de financiële gevolgen van het'zelfstandig maken van Hoek van Holland. Hei ge meentebestuur verwerpt elke gedachte aan een volledig zelfstandig Hoek van Holland, maar is wel bereid om actief mee te werken aan een zo groot moge lijke zelfstandigheid ten aanzien van lo kaal bestuurlijke aangelegenheden. Echter in het laatste gevai wel met er kenning van het feit, dat Hoek van Hol land deel uitmaakt van de Rotterdamse agglomeratie en van het Rotterdamse bestuurlijke systeem. „Wanneer Hoek van Holland vasthoudt aan zelfstandigheid, dan zult u ons op uw weg blijven vinden. Wan neer echter wordt gestreefd naar ver volmaking van het deelgemeentebestel door zoveel mogelijk lokale aangelegen heden in eigen hand te nemen, dan zal de gemeente Rotterdam een partner zijn, die daaraan actief medewerking zal willen geven," zo stellen B. en W. in een brief aan het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad. Het deelraadsbestuur had al meerdere malen verzocht om te komen tot een financiële specificatie betreffen de de inkomsten en uitgaven van Hoek van Holland, maar B. en W. zien daar geen heil in, omdat er naar hun mening geen sprake kan zijn van een zelfstandi ge gemeente Hoek van Holland De Rot terdamse bestuurders wijzen in dat ver band op het standpunt van de rijksover heid. De laatste jaren is er een toene mend streven om zowel provinciaal als gemeentelijk de zaken samen te voegen in plaats van te splitsen. De N.V. Eiektrieitelts-Produktlemaatschappij Zuid-Nederland EPZ is in 1987 opgericht door de N.V. PNEM en N.V. PLEM, in het kader van het streven van de overheid om te komen tot schaalvergroting bij de produktie van elektrische energie. Het totaal opgestelde produktievermogen bedraagt circa 3.900 MW, verdeeld over centrales in Geertrufdenberg (locatie Brabant), Maasbracht en Buggenum (locatie Limburg). Het hoofdkantoor van EPZ is gevestigd te Eindhoven. BIJ het bedrijf zijn ongeveer 1.500 medewerkers In dienst. De hoofdafdeling Stafbureau bestaat uit de afdelingen Public-Relations. Juridische Zaken, Civiele Dienst, Secretariaat en Documentaire Voorzieningen De afdeling Documentaire Voorzieningen draagt zorg voor de beschikbaarheid van informatie, vastgelegd in documenten in de ruimste zin van het woord Ze bevat de volgende onderdelen postbehandeling en archivenng van correspondentie, tekeningen, foto's en dia's, tekstverwerking, reprografische werkzaamheden, bibliotheek- en documentatiewerkzaamheden De afdeling verkeert nog m een opbouwfase HERHAALDE OPROEP Voor deze afdeling wordt gevraagd een Standplaats Eindhoven Functie-Informatie: - De functionaris ressorteert hiërarchisch onder het hoofd Stafbureau en geeft op zijn beurt via de groeps chefs hiérarchisch leiding aan 29 medewerkers, die werkzaam zijn in respectievelijk het hoofdkantoor te Eindhoven (6). de locatie Brabant te Geertruidenberg (13) en de locatie Limburg te Buggenum (10) - De hoofdtaak van de afdeling bestaat uit het verstrekken van informatie uit de beheerde documen ten en het opsporen, selecteren en verwerven van de relevante documentatie binnen en buiten de organisatie - Hij bewaakt de toepassing van de gehanteerde codes en verricht onderzoek met betrekking tot werk- systemen en -methoden op het gebied vars documen taire voorzieningen - Hij adviseert de leiding over aangelegenheden betref fende documentaire informatie Functie-eisen: - Kwaliteiten om op eigentiidse wijze leiding te geven en met medewerkers om te gaan - Praktische ervaring op het gebied van documentaire informatievoorziening, gestoeld op een goede vak- theoretische ondergrond - Algemene ontwikkeling op HBO-niveau Goede mondelinge en schriftelijke uitdrukkings vaardigheid - Belangstelling voor automatisenng Functionaris dient binnen een afstand van 45 minuten van de standplaats te wonen dan wel zich te gaan vestigen Bij verhuizing kan een tegemoet koming worden verleend i n de ve^hu's- en her- innchtmgskosten Arbeidsvoorwaarden: Werknemers vallen onder de CAO van de Elektnciteits- bednjven aangesloten bij de WEB Het aantal vakaniiedagen bedraagt minimaal 25 per jaar Tevens bieden wij een uitstekend pakket arbeidsvoorwaarden waaronder een premie-spaar regeling een auto-finanoenngsregeling en een regeling studiefaciliteiten Salaris, afhankelijk van kennisniveau en ervaring maximaal f 6 624 bruto per maand in de uitloop te bereiken Functionaris wordt opgenomen in het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en de interprovinciale Ziektekosten Regeling Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectieprocedure Het resultaat hiervan wordt des gewenst door de psycholoog met de sollicitant(e) besproken, waarna eventueel met tot rapportering zal worden overgegaan Alvorens tot een eventuele benoeming van de kandidaat over te gaan za' een vertegenwoordiging uit de betrok ken afdeling in de gelegenheid worden gesteld advies uit te brengen Voor nadere informatie kunt u desgewenst telefonisch contact opnemen met de heer A FJ Jacobs, afdeling Personeelszaken, tel nr 01621-82151 of met de heer mr A Speeks hoofd Stafbureau, tel nr 040-613220 Schnfteli)ke sollicitaties kunt u tot 14 dagen na het verschijnen van deze advertentie richten aan de Bednjtsdirecteur Sociale Zaken van de N V EPZ, Postbus 158,4930 AD Geertruidenberg, onder vcrmeldrng van vacalufeiiufmriei 88-8-1 m Uw sollicitatiebrief en in de linkerbovenhoek van de enveloppe

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1