in het straat water en Giny Vos verwerkt bewakingsapparatuur in haar kunst ié I J 1 Koster Gewonde bij steekpartij in Het Vrije Volk SCHIEDAMIVLAARDINGEN Politie sust knokpartijen na gemoedelijke viering in Schiedam. Massale polonaise op Koemarkt en Westhavenplaats en Markt in Vlaardingen. Demomstt schoenen John kroes hülsta studio Computerclub met vakantie Dorpsschooltje sluit voorgoed Inbreker verstopt zich op toilet Stier breekt uit PAGINA 6 wswv MAANDAG 27 JUN11988 pTm iSïSSiSiS Sj W- 4 Kunstwerk '12 Sculpturen met Bewaking, een beeld voor de suppoost' tot en met 4 juli in het Stedelijk Museum 50 jaar Uw bedden-specialist Heefd-spensor Excefsier *20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) Door Perry Menexis en Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN/SCHIEOAM - Zowel in Vlaardingen en Maasluis als in Schiedam is de overwinning van het Ne derlands elftal op de Russen massaal op straat gevierd. En in het water. Een twintigtal feestvierders sprong uit dolle vreugde in de Oude Haven van Vlaar dingen. Volgens de politie veroorzaak ten enige duizenden mensen in deze plaatsen voor fikse opstoppingen. De iuid claxonerende auto's met uit de ra men hangende, vlaggende passagiers konden met moeite hun weg vervolgen. Waar het in Vlaardingen even uit de hand dreigde te lopen, maar geen vechtpartijen werden gemeld, moest de politie in Schiedam wel degelijk uitruk ken. Een kleine groep raddraaiers pro beerde even de sfeer te verzieken. In sommige cafés vielen rake klappen. De politiewoordvoerders waren na afloop niet ontevreden en spraken van zowel een gemoedelijke als uitbundige viering. Het laatste fluitsignaal van Oran jes meest gedenkwaardige wedstrijd al ler tijden heeft nog maar net geklonken of het gebied rondom de Visbank in Vlaardingen is het domein van de hos sende feestgangers. Auto's die zich op het prettigste stukje van Vlaardingen durven te begeven, worden door het pu bliek zonder pardon links en rechts ge duwd. Vlaardingen viert op deze vijfen twintigste juni haar feest van de eeuw. Het gezang op de Westhavenka- de ging zaterdagavond tot in de vroege uurtjes door. Want het Nederlands elftal is-Europees Kampioen en dat hebben de 'niets vermoedende' voorbijgangers geweten. Een feest waar zelfs een ver dwaalde Duitser aan mee doet. Jawel, die BMW heeft een Duits nummerbord en twee inzittenden steken hun hand met toeter uit het raam. Het dak van de Visbank is door feestgangers in bezit genomen, iedere keer wordt er aan de bel van de klok geslagen, die het even later moet ont gelden. En wie wil weten hoe laat het is hoeft zeker niet naar de vier verschillen de wijzerplaten te kijken. Kwart over twaalf, tien voor zes, drie over half twee en negen over acht wezen ze op precies hetzelfde moment aan. Bij café Centraal kan een schil der zich uitleven. Gezichten worden rood-wit-biauw geverfd en voorzien van een oranje tint. Kleuren die allemaal de toon aangeven. Zelfs degenen die hele maal niet om voetbal geven doen mee. „Waarvoor er gefeest wordt doet er niet toe," zegt een meisje van een jaar of zestien. „Als het maar leuk is." Plastic 'bierglazen' vliegen over en weer. Al dan niet met inhoud. mat** W Op het Emmapiein was voor de voornamelijk jeugdige supporters een heuse tribune gebouwd, vanwaar de wedstrijd kon worden gevolgd. Op de volgepakte Westhavenplaats werd massaal de polonaise ingezet. Ruim twintig verhitte Vtaardingers namen vervolgens een duik in de Oude haven. Het feestelijk claxonerende verkeer kwam met geen mogelijkheid door de menigte heen. <JS" - s r~/.r sU Na de wedstrijd richt een kleine 'kern' van raddraaiers in d@ buurt vernielingen aan. winkelruit van schoenenzaak Van Dalen aan diggelen. Onder meer slaan vandalen de Het zangfestijn gaat door en de meest populaire nummers zijn: 'Olé, olé, olé, olé, we are the champions', 'Oh, wat zijn die Russen stil', 'Het is een gek kenhuis' en 'Aanvallen!!!' Dit gebeuren valt samen met de verkiezing van de populairste man van Nederland: Marco van Basten, Ruud Gullit en Rinus Mi- chels zijn namen die herhaaldelijk wor den gescandeerd. Duitse spelers wor den „seropositief" verklaard. Tussen alle feestgangers in zijn rond de klok van zes (*s middags wel te verstaan) de eerste lavelozen te vinden, die zittend tegen een muurtje leunen en blijkbaar niet meer weten waar zij zijn. Ze dronken wellicht gezien hun leef tijd hun eerste pilsje. Hopelijk kun nen ze over twee jaar, als Oranje we reldkampioen wordt, een dergelijk feest wat langer bewust meevieren. Na elven zijn slechts weinig feestgangers nuchter. Hier en daar breekt een ruit. Op enkele vechtpartijen, gesneu velde winkelruiten, diefstal en gemoles teerde automobilisten na is het overwin ningsfeest volgens de politie ook in Schiedam gemoedelijk gevierd. Op en rond de Koemarkt waren na de finale ruim tweeduizend mensen samenge stroomd om elkaar te feliciteren. Rond acht uur waren de meesten weer thuis om in huiselijke kring een pilsje te drin ken. De ongeregeldheden deden zich direct na de wedstrijd voor. Een kleine groep relschoppers maakte van de gele genheid gebruik om in het feestgewoel verschillende winkelruiten op het Broersvest in te slaan. De „kern van herrieschoppers" zoals de politiewoord voerder het noemt, had zich op het Em mapiein gevormd. Daar was een tribune gebouwd vanwaar de wedstrijd op beeldschermen gevolgd kon worden. Hoewei de tribune goed gevuld was vóór de finale, verliet het voornamelijk jonge publiek na het eerste fluitsignaal rap de banken. De wave, die ook hier in miniformaat over de stellage golfde, bleef tijdens het spel uit. De lichtval was er de oorzaak van, dat het veld en de spelers nauwelijks te zien waren. Veel oranje-beschilderde en al snel beschon ken jongeren zochten toen een beter plaatsje voor vier opgestelde tv-toestel- ien van gewoon formaat. De jongeren waren op de meest vreemde en originele wijze in oranje uit gedost. Plastic pannen werden op het hoofd meegevoerd, fluitketels: van alles, als het maar oranje-gekleurd was. Oranje dekens fungeerden als vlag, zelfs honden stapten rond in oranje shirts of waren voorzien van feeststrik- ken. Gezelligheid, feestgedruis, tien tallen wapperende vlaggen, spandoe ken. Maar ook de knokpartijtjes. Voor ons begint een knaap die de gezichten van niet-oranjegekleurde fans wil verven zijn omstanders te vervelen. Pas wan- neer hij een paar rake klappen in ont- S vangst heeft genomen, en de politie in g burger de vechtpartij heeft gesust, laat hij de resterende 'blanken' met rust. Dan klinkt het eindsignaal. Het idee van de organisatie van het 'feest' op het Emmapiein, om het publiek ook na de wedstrijd daar te houden, slaat echter niet aan. Meteen snelt een joe lende groep richting Koemarkt. Onze fo tograaf Ruud Prins maakt ook kennis met„.het, op.gesc!ipten,.stej;.zonder,r.edea.„ wordt zijn camera uit zijn handen gesla- gen en meegeroofd. Hij moet snel ma ken dat hij wegkomt om zijn vege lijf te redden. Behalve enkele winkelruiten (waaronder die van juwelier Kok, de Free Record Shop en schoenenzaak Van daien) wordt de eerste de beste tram die stopt onder handen genomen. Met vlaggestokken en spierkracht wor den de tramruiten en deuren bewerkt en getest op hardheid. Een bushalte gaat in het geweld ten onder. Het lukt de politie een van de reltrappers aan te houden. De 17-jarige knaap bekent een van de gesneuvelde winkelruiten aan diggelen te hebben geslagen. Pas wanneer de Koemarkt vol stroomt houdt de groep zich redelijk in. Een deel is dan naar het centrum van Rotterdam vertrokken. Volgens de poli tie was het in het centrum van Schie dam gedurende enkele uren een gezelli ge chaos. Het verkeer kon slechts moei zaam door de menigte rijden. Sommige motorkappen van stapvoets rijdende wagens liepen 'klapschade' op. Een Belg kreeg zelf klappen nadat zijn wa gen in de mangel werd genomen. Later werd de Koemarkt voor verkeer afgeslo ten. Ook in enkele cafés kwam het tot kleine vechtpartijen. In Klein Thalia werd een ruzie met de vuisten beslecht, waarbij een tussenbeide komende poli- tie-agent in zijn been werd gebeten door een herdershond. Toch waren er opvallend weinig mensen echt dronken, meent de politiewoordvoerder, die het ondanks de schermutselingen een ge slaagde avond vond. in Maassluis heeft de politie geen wanklank vernomen. Hoewel de Markt was volgepakt met een deinende mensenmassa, verliep het feest volgens ...de^woordvoerderUoL.een uur. of tien in een „uitbundig en lekker sfeertje". Daarna zette het volksfeest zich in de diverse horeca-gelegenheden voort. De drukte was veel en veel groter dan op Koninginnedag, aldus de woordvoerder. Wel deden zich kleine vernielingen voor op het station en moesten enkele Maas- siuizers in beschonken toestand naar huis worden gedragen. „Maar dat is niet vreemd bij zo'n feest," vindt ook de woordvoerder. Door Rob van Stek SCHIEDAM Lopen op en over de geëxposeerde kunstwerken: ruim een week iang mag dat in het Stedelijk Museum in Schiedam. Sterker nog, het moet in sommige gevallen zelfs, want kunstenares Giny Vos heeft haar buiten proportionele beelden zodanig in de kunsttempel geposteerd dat de bezoe ker zich niet van de ene naar de andere zaai kan begeven zonder de zwarte ko lossen te betreden. Enige tijd terug bezocht de vi deo-artieste het Stedelijk Museum en zag daar een alleenzittende suppoost ONOEZONOO* M€D€D6UNG) alle nierken meestal klaar terwijl u wacht da s pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tei. 010-473 82 22 onoezonoën wededojnQ) die vanachter de balie van het Museum het tentoongestelde bewaakte middels een twaalftal monitoren. Dat beeld bleef hangen bij de Amsterdamse videokun stenares en er rijpte een opmerkelijk idee. De uitwerking daarvan resulteerde in de tentoonstelling 12 Sculpturen met Bewaking, een beeld voor de suppoosi, die tot en met 4 juli in het Stedelijk Mu seum te zien is. Giny Vos gaf het gesloten video circuit, dat dient om al te baldadige be zoekers in de gaten te houden, er een functie erbij. De bewakingsapparatuur speelt een centrale rol in haar project. De camera's en monitoren vormen sa men met de in de zalen tentoongestelde houten objecten een nieuw totaalbeeld dat het gehele museum omvat. In de vijf grote en enkele kleinere ruimten van het museum zijn monumentale zwarte sculpturen te zien, zowe! liggend als (deels) opgericht. „Werk van een monumentale sculpturaliteit, gemaakt door een Klein Duimpje met Goliath-aspiraties," om schreef museumdirecteur Hans Paal man het project gisteren bij de opening, kennelijk niet meer zo goed thuis in zijn bijbelse verhalen. Het project kan op twee niveaus beleefd worden. In de zalen zelf wordt de ruimte op abstracte manier herscha pen door de aanwezigheid van de kolos sale objecten. De tweede laag laat zich slechts kennen vanaf de plaats van de suppoost die vanachter de balie het overzicht over de twaalf monitoren heeft. Op die plaats wordt duidelijk dat de sculpturen in de zalen zodanig zijn opgesteld, dat zij voor de camera in een zaal een deel van een letter vormen, een gegeven dat de bezoeker in de ruimte zelf volledig ontgaat. Argeloos dwaalt het publiek zodoende tussen, door en over de reuzenletters. De twaalf monitoren tezamen geven een woord te zien: WATCH. De opening van de expositie werd dit weekeinde geheel in stijl ver richt door een twaalftal suppoosten uit het hele land, waaronder vertegenwoor digers van het Rijksmuseum in Amster dam, het Haags gemeentemuseum en het Rotterdamse Boymans van Beunin- gen. Zij schakelden elk een van de mo nitoren in, waarna het eerdergenoemde sleutelwoord verscheen, een gebeurte nis die door de genodigden in de aula via - alweer - een paar grote monitoren gevolgd kon worden. Giny Vos koos voor het Schie- damse museum omdat alleen daar het bewakingssysteem en de architectuur zich leenden voor de schepping die ze in gedachten had. Ook het tijdstip van de expositie - eind van het seizoen - is geen toeval. Omdat zij het hele museum nodig had kon Vos haar plannen pas verwerkelijken toen alle zalen leeg kwa men. De in Rotterdam geboren en op gegroeide kunstenares beschouwt haar manifestatie in het Stedelijk als een ver volg op een idee dat zij anderhalf jaar geleden realiseerde. Toen liet zij 's nachts op de drie torenflats van het Eu- ropoint-complex aan het Marconiplein in Rotterdam-West in licht de woorden WORK TO DO verschijnen. „Dat bleek destijds toch een on verwacht sterke uitwerking op het pu bliek te hebben. Er zijn toen mensen geweest die huilend de krant gebeld hebben om te vertellen hoe mooi ze dat vonden," vertelt Vos. Ze heeft een voorkeur voor kor te, krachtige teksten die ze op een gig antische schaal uitvoert. „Het maakt kennelijk wat los bij de mensen, ze kun nen er iets mee. Zo'n korte kreet heeft ook een zekere abstractie, waardoor je er allerlei betekenissen aan kan geven." Vos mag dan opgeleid zijn aan de Amsterdamse Rietveld-academie, haar Maasstedelijke achtergrond laat zich niet verloochenen. Zij noemt haar project het resultaat van 1 procent in spiratie en voor de rest sterke concen tratie en bovenal hard werken. „Wat er dan uiteindelijk uitkomt moet de men sen m de eerste plaats verrassen, dat beschouw ik als een van de functies die mijn kunst moet hebben. Het moet iets nieuws bieden en nieuwsgierig maken," legt ze uit. Als er een kind bij binnenkomst van de zaal struikelt en lopend over het sculptuur de halve ruimte doortuimelt schiet Vos in de iach. „Kijk, dat is ook een mogelijkheid met deze objecten. Moet kunnen." Hoewel de manifestatie niet be doeld is als hommage aan de suppoost, waren de aanwezige zaalwachters be hoorlijk in hun nopjes met de zeldzame aandacht voor hun positie. „Ik vind dit toch heel ieuk," reageert P. Zech van het Haagse Mauritshuis. „Vroeger was je als suppoost helemaal niks. Ik voel het zo dat we door di! project toch een beetje in het zonnetje worden gezet." Video-kunstenares Giny Vos bij de 12 monitoren die deel uitmaken van haar beeld: Mijn kunst moet de mensen in de eerste plaats verrassen, ROTTERDAM Een 24-jarige Schiedammer is in het ziekenhuis Dijk-' zigt beland na een steekpartij in het Rotterdamse Centraal Station, in de hal. kreeg hij rond twaalf uur ruzie met drie' onbekend gebieven mannen. Een van hen stak hem op een gegeven momen in de buik waarna de drie mannen vluchtten en de Schiedammer bloedend achterlieten. Het slachtoffer werd met een ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. SCHIEDAM De Computer Club Schiedam houdt morgen de laat ste bijeenkomst voor de zomerstop, die duurt tot september. De bijeenkomst wordt gehouden in de ruimte van de Filmclub aan de Nieuwstraat 12 te Schiedam. Bezoekers- van de bijeenkomst ontvangen gratis het overzicht voor het seizoen 1988/1989. Het is tevens de laatste mogelijk om computers en rand apparatuur ter reparatie aan te bieden. Gebruikers van aiie merken computers zijn welkom. Op de bijeenkomst zal ook een informatie- en verkoopstand van de ciub opgesteld staan. In deze stand zul len diskette's en computertijdschriften te koop worden aangeboden tegen ge reduceerde prijzen. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 3,50. SCHIEDAM De Wiilibrordus- stichting betreurt het, maar komt er niet onderuit het kleine dorpsschooltje Sint Martinus in Schiedam-Kethel voorgoed te sluiten. Het schooltje heeft te weinig leerlingen volgens de normen van het kabinet. Het bestuur van de katholieke stichting heeft overwogen het schooltje nog een jaar open te houden. De door slag om de deuren na de grote vakantie niet meer te openen, werd gegeven door een circulaire van het ministerie van Onderwijs. Daarin werd kleine scho len die vrijwillig zouden siuiten enkele voordelen beloofd. Een jaar langer open blijven zou volgens de schoolleiding slechts uitstel van executie zijn, waarna men tot het sluitingsbesluit kwam. De kinderen kun nen onder andere naar De Notenkraker op het Bachplein. MAASSLUIS Een 35-jarige in woner uit Capelle aan den IJssel heeft zich even verkeken op de alertheid van de Maassluise politie. De man dacht dit weekeinde na sluitingstijd te kunnen winkelen, maar werd op heterdaad be trapt. Het was hem gelukt een super markt aan de Van Baerlestraat binnen te dringen door een ruit in te slaan. De gealarmeerde politie vond hem in de toiletruimte, waarin hij zich probeerde te verstoppen. De Capellenaar had al twee plasticzakken en een tas volgepakt met sigaretten klaar staan, toen hij in de kraag werd gegrepen. VLAARDINGEN - Een losgebro ken stier heeft in de Hoekerstraat te Vlaardingen voor enige commotie ge zorgd. Buurtbewoners waarschuwden de politie die de eigenaar van de vier voeter opzocht. Bij de poging de stier terug in de wei te brengen werden de emoties de boer te machtig. De man moest kunstmatig zuurstof worden toe gediend.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1