'Yvonne' wri jft alle onkruid van de straat 'Op vakantie' pas na de oorlog een gewone zaak Drie tanks compleet naar overkant gevaren Hercules veilt twee werken van Van Gogh w Het Vrije Volk SCHIEDAM I Kunstwerken deze week naast oma's koffiemolen, toebackspotten, tapijten en honderden andere dingen onder de hamer bij Schiedams veilinghuis Ideeën nodig voor molenf eest Auto-inbraken in De Gorzen Dieven gooien ruit kapot Oranjefan rijdt tegen paaltje ws PAGINA 12 DINSDAG 28 JUN11988 Tentoonstelling toont ontwikkeling van toerisme Specialisten van Verwater leveren nieuw kunststukje. Oude tanks van Shellterrein in Vlaardingen naar Faktank in Botlek mmm. rï Rustig snuffelen tijdens de kijkdagen. .10.000 nulden voor die zilveren broodschaal? Oat kunnen we vergeten, dat is boven de begroting." SCHIEDAM Sinds gisteren borstelt een machine het onkruid van de straat in Schiedam. Wethouder A. .Wiegman (Financiën en Nutsbedrijven) •heeft de eerste gemeentelijke onkruid- 'borsteimachine in gebruik genomen. Het bemande voertuig zal met behulp van een roterende borstel met staal draad zonder gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen onkruid van straten en pleinen gaan verwijderen. „Omdat we Schiedam schoon willen krijgen en schoon houden," sprak wet houder Wiegman tijdens de presentatie op de Delflandseweg. Die plek was niet bij toeval uitge kozen. Bewoners van de flats aan de Delflandseweg zetten zich ai jaren in om hun woongebied een schoon aanzien te geven. Zo is iedere dinsdagmorgen een schoffelploeg actief, die het onkruid uit de piantsoenen verwijdert. Van de gele genheid werd gebruik gemaakt om deze ploeg vooral bestaande uit gepensio neerden uitgebreid in het zonnetje te zetten. Uit handen van de wethouder ontvingen zij een miniatuur-bezempje. „De betrokkenheid van de bewoners is onmisbaar voor het milieuvriendelijke 'beleid van Schiedam," vond Wiegman. Met de aanschaf van deze on- kruidborstelmachine volgens Wieg man een woord waarover al verscheide ne raadsleden zijn gestruikeld is het werk van de schoffelploeg echter niet voorbij. De heer P.A. Spoor, lid van de schoffelploeg: „Die machine komt hoog stens één keer per jaar bij ons in de straat. Er blijft dus voldoende werk voor de ploeg over." Daar zou Spoor weieens gelijk in kunnen krijgen. De gemeente heeft na melijk pas èén onkruidborstelmachine gekocht. Volgens wethouder Wiegman is ook nog helemaal niet zeker dat meer bestellingen zullen worden gedaan bij de Ridderkerkse firma, die de machines produceert. Liever wacht men nog even af hoe de nieuwe mechanische onkruid bestrijder bevalt. De roterende borstel met staal draad moet het Schiedamse onkruicf tussen de tegels uit de grond trekken en snijden. Tijdens de eerste demon stratie van 'Yvonne' bemand door de Schiedammer Joop van Os blijkt dat die handelingen een flinke stofontwikke ling veroorzaken. Bovendien gaat de onkruidborstelmachine allesbehalve ge luidloos te werk. Volgens de producent V.'rZ 'Yvonna* in actie, stof producerend on lawaaiig. is de sterke dieselmotor hier de oorzaak van. De onkruidborstelmachine kreeg de naam 'Yvonne', naar de voornaam van het FvdA-gemeenteraadslid Siljee, dat zich altijd sterk gemaakt heeft voor de aanschaf van deze, tamelijk milieu vriendelijke, onkruidbestrijder. Het kost te de gemeente 73.000 gulden. Door Ben van Haren VLAARDINGEN - Alsof het om jampotjes ging, die je van de ene op de andere tafel zet, zo hebben de bokken Matador en Matador 2 drie tanks dwars over de rivier naar Paktank in de Botlek gebracht. Ze kwamen van het vroegere Shellterrein aan de Deltaweg in Vlaar dingen en waren daar overbodig gewor den. Tegen half twee gistermiddag, toen de laatste tank de oversteek be gon, hing er liefst 385 ton kwetsbaar iStaal in de takels. De plaatsing hiervan, bijna drie uur later op het terreir» van Paktank, was de bekroning van een nieuw kunststukje van de tankspecialis- len van de Rotterdamse aannemer BV ,H. Verwater Zonen. De ruim drie centimeter dikke stalen stroppen van de elk voor het til len van 400 ton geschikte bokken van 'Bonn Mees uit Rotterdam kraakten beangstigend bij het strak trekken voor ;de Viaardingse rivieroever. Het hijsen van de aaneengekionken ronde platen ;staal met een aflopende dikte van ruim drie centimeter beneden tot nog geen 'centimeter boven kostte hoorbaar kracht. De tanks met een diameter van 34 meier, een hoogte van vijftien meter ën elk met een inhoud van twaalfdui zend kuub, waren compleet. Dus met bodem en het op zijn vaste punten be vestigde zwevende dak. Er waren geen extra verstevigingen binnen de tanks aangebracht. Bij het overvaren hield een boot .van het loodswezen een oogje in het •zeil, maar het scheepvaartverkeer kon ;ongehinderd voortgaan. De instructies aan de transporteurs waren duidelijk: Geen overtocht bij een grotere wind kracht dan zes. De nog keurig in de verf zittende tanks zijn behoorlijke windvan- gers. Het is alle keren goed verlopen op de geplande tijdstippen. s,y,s/%' 0S>,.4 W grota precisie en geduld wordt de tank overgevaren, hangende in drie centimeter dikke staalkabels. De tanks zijn geen moment in gevaar geweest. De speciaal gebouwde stalen draagconstructie, met alleen al een gewicht van 35.000 kilo, hield alle keren het tienmaal zwaardere gevaarte goed in evenwicht. Slechts bij het bin nen varen van de Derde Petroleumha ven leek er gistermiddag iets mis te gaan toen de Matador wat ging hellen en de laatste tank scheef kwam te hangen. Ook deze keer echter kwam de lading veilig aan wal bij Paktank. Shell is al geruime tijd bezig om zijn autolaadstation op Vlaardings grondgebied af te stoten. De multina tional wil zijn enige opslagterrein op de noordoever van de rivier kwijt omdat het goedkoper is over de Van Briene- noordbrug te rijden naar de noordzijde van de rivier. Én door de aangepaste Beneluxtunnel mogen tegenwoordig bij na alle stoffen vervoerd worden. Het terrein in Vlaardingen, dat al door de Bataafsehe Petroleum Maat schappij werd gebruikt voordat deze rechtsvoorganger van de Koninklijke Shell zich omstreeks 1935 in Pernis ves tigde, is momenteel nog wei in gebruik bij de oliemaatschappij. Via een in de ri vierbodem liggende pijpleiding wordt nog steeds de aan de andere zijde van Het Scheur geproduceerde brandstof gepompt. De oppervlakte van het Shell-bezit in Vlaardingen is echter in middels bijna gehalveerd en de opslag capaciteit nog sterker verminderd. Van de grond hebben de huurlie den Windmill en Van Neerbos eerst een deel gekocht en vervolgens nam, dank zij de bemiddeling van de gemeente Viaardingen, Mostert Absorbents BV behalve grond ook de aanlegsteiger en een serie tanks over. Dit in enkele jaren sterk gegroeide overslagbedrijf gaat de oude brandstoftanks gebruiken voor de opslag van voornamelijk kattebakvul- iing. Mostert heeft zich gespeciali seerd in het in handzame verpakkingen opzakken van de kleikorrels en is op dit gebied thans de grootste van Europa. Eerst aan de Oosthavenkade en nu nog aan de Koningin Wilhelminahaven is het door de oud-binnenschipper D. Mostert eind jaren vijftig begonnen bedrijf uit zijn jasje gegroeid. Mostert wilde de tanks dichter bij elkaar hebben en vond een tankinhoud van zesduizend kubieke meter voorlopig voldoende voor zijn 'su- perkattebakken'. Daarom moesten de drie twaalfduizend kuubtanks van het terrein verdwijnen. Voor zo'n karwei is het Rotter damse aannemingsbedrijf H. Verwater Zonen de aangewezen partij. Het heeft internationaal faam verworven op het gebied van het vijzelen en verplaat sen van tanks. In februari zijn de voor bereidingen voor dit specialistische werk begonnen en begin maart waren al de eerste tanks van de oude terpen aan de Deltaweg getild en op stapels houten balken geplaatst. Met behulp van lorries zijn de kleine (24 meter hoge) tanks in nieuwe rangorde geplaatst. Vorige week is met dit spectacu laire onderdeel van de gehele operatie begonnen en gistermiddag omstreeks half vijf is de laatste van de drie tanks bij Paktank neergezet. Een uitgelezen gezelschap was aan boord van het vroe gere koninklijke jacht Piet Hein getuige van deze overtocht, die evenals de twee andere geheel volgens plan verliep. Door Rob van Stak SCHIEDAM Een echtpaar van middelbare leeftijd, gestoken in sportie ve vrijetijdskleding, staat wat te aarze len voor de glazen vitrine. Zij: „Hij is mooi, hè. Ik zou 'm best willen hebben thuis." Hij: „Dat kunnen we echt verge ten. Hij gaat zeker niet voor onder de tienduizend de deur uit, ruim boven on ze begroting dus." Ze hebben het over een antiek zilveren broodschaal, een van de honderden stukken die deze week bij het Schiedamse veilingbedrijf Hercules onder de hamer komen. Het echtpaar komt uit Capeiie aan den IJssel, loopt alle veilingen in de regio af om „iets leuks te zoeken voor je interieur". Ze komen altijd weer graag naar het veilinghuis aan de Nieu we Haven in Schiedam toe. „Omdat het hier zo vertrouwd is en het er bij het bieden ook niet zo grof aan toe gaat," legt zij uit. „Je wordt hier niet beduveld. Kijk, er staat helemaal niets op de tapij ten die hier liggen, je kunt alles zien. Ik ken wel bedrijven waar ze er Iets opzet ten om een vlek of zelfs een gat te ver bergen." De spullen die hier aangeboden worden zouden bij Christie's in Amster dam minstens anderhalf keer zo duur zijn, weet haar echtgenoot. Juist bij een kleiner huis kun je nog eens iets aardigs tegenkomen tegen een haalbare prijs. Kenners willen ze niet genoemd worden. „Oh, nee. Taxateurs zijn we niet, het is allemaal hobby. Maar ja, in de loop der jaren steek je toch wat op natuurlijk." Het aanbod op de veiling loopt uiteen van een tekening en een aquarel van Vincent van Gogh uit zijn Brabantse periode via een Philips-radiomeubel uit 1939 tot een filmcameraatje uit de jaren zeventig. Maar verreweg het grootste deel is echt oud: meubels, schilderijen, porcelein, klokken te kust en te keur, telefoontoestellen en koffiemolens uil oma's tijd, sieraden, toebackspotten, muziekinstrumenten en uiteraard ook een antieke grammofoon met de beken de grote hoorn. Ook de artistieke kwaliteiten van de kavels varieert nogal. Vooral in sec tor van de porceleinen beeldjes wordt de grens tussen kunst en kitsch diverse malen ruimschoots overschreden. Een tegenvallend assortiment, vindt een oudere heer in ruitjescolbert uit Spijkenisse, Als specialist is hij op zoek naar antieke bronzen beelden, maar hij heeft weinig gezien wat zijn goedkeuring kon wegdragen. Ook de Rotterdamse pentekenaar John Carter- Smit, blauwe blazer, halve bril, loopt ge richt te snuffelen. Miniaturen, oude landkaarten en maritieme zaken hebben zijn belangstelling. Hij heeft al wat „heel aardige" dingen gezien en kondigt aan dat hij bij de verkoping zeker van de partij zal zijn. Acht veilingen organiseert Her cules per jaar in Schiedam en daarmee is het bedrijf een van de kleinere vei linghuizen van ons land. Daarnaast veilt de firma boedels op locatie en verzorgt men bij erfeniskwesties vaak besloten veilingen voor de familieleden. Bij verkoping van deze week is de herkomst van de kavels zeer ver schillend, vertelt veilingmeester R. yan Tol. In feite gaat het om vijf partijen goederen door elkaar. Een deel ervan wordt verkocht in opdracht van een ver zekeringsmaatschappij, een deel ervan is aangeboden door particulieren die schulden willen delgen of om andere re denen hun bezit ten gelde maken. Ook een partij erfgoed komt onder de ha mer. Van Tol verwacht een „heel be hoorlijke opbrengst". De Van Goghs zullen naar zijn schatting elk tussen de 10.000 en de 20.000 gulden in het laatje brengen, een zeldzaam perzisch tapijt toch ook gauw 15.000 gulden. „Er zit wel wat geld bij deze keer," zegt hij la coniek. „Bij de schilderijen zijn ook na men die de kenners moeten aanspre ken. Bauffe, Pelgrom, Bekende jongens van de Haags* School." Of hij zelf nog belangstelling heeft? „Wat racht je. Kijk eens naar die prachtige Ju'jendstil-kiok, heel stijlzui ver. Of dit buffetje in de Empire-stijl. Maar Ik bied wel eens mee, hoor. Ik heb thuis een paar heel aardige dingetjes staan." Door Canis Zijlman» ROTTERDAM De zomer is nog maar net begonnen en menigeen kan aan niets anders meer denken dan aan vakantie. Op of met vakantie gaan is tegenwoordig de meest normale zaak van de wereld. Drommen mensen vlie gen of rijden naar verre bestemmingen op zoek naar de zon. Anderen zoeken het vertier dichter bij huis op campings in het bos of aan zee, in bungalowpar ken met attracties of kiezen voor een trektocht op de fiets. Toch is het niet altijd zo geweest, in het Schielandshuis aan de Korte Hoogstraat in het centrum van Rotter dam is thans een tentoonstelling aan de gang met het thema 'Nederlanders op reis tussen 1920 en 1970', die de op komst en de ontwikkeling van het toe risme laat zien. Daar wordt het de bezoeker al snel duidelijk dat het reizen of met va kantie gaan in vroegere tijden slechts was weggelegd voor de happy few. Ter wijl Mien-en-Jan-met-de-Pet aan het begin van deze eeuw ploeterden in fa brieken, maakte de eiite op gezette tij den luxe vakantiereizen, 's Zomers trok ken rijken en hooggeplaatsten door heel Europa en ontmoetten elkaar in de chi que hotels van Nice, Cannes en Menton aan de Franse Rivièra of in de Duitse kuuroorden, waar men nipte aan heil zaam water, flaneerde in ballrooms, danste of een gokje aan de speeltafel waagde. In de kelder van het museum is een uitrusting te zien van deze chique reizigers. Zo staan er een enorm peper duur krokodilieleren valies met daar naast een vreemd gevormde hoededoos voor een stijve hoge herenhoed, koffers met stickers van reisdoelen, een para plu en het onmisbare ouderwetse foto toestel. „Vakantie houden was toen al leen mogelijk als je over veel geld en vrije tijd beschikte," vertelt Ruud van Bergen, een van de samenstellers van de tentoonstelling. „Je ziet dan ook in de geschiedenis dat, naarmate de wel vaart in ons land toeneemt, er steeds meer mensen op vakantie gaan en er steeds meer verschillende soorten va kanties ontstaan." Het merendeel van de mensen uit die tijd verdiende weinig geld en be schikte nauwelijks over vrije tijd. Rond de jaren twintig waren vrije dagen regel matig inzet van vakbcndsstrijd en als een van de eersten kregen de meubel makers in 1927 acht vrije dagen per jaar, maar de sigarenmakers hadden er slechts een, naast de vrije zondagen. Vakantie betekende toen nog voor de meeste mensen er een dag op uit met het gezin om te picknicken. Veelal op de fiets en soms op een mo tor, zoals de oude Eijslnk, die op de tentoonstelling is te zien, trok men er op uit, gewapend met de picknick-mand en bijbehorend servies. Voor de kinderen uit de stad wa ren er de vakantie-kinderfeesten, een pretentieuze naam voor een dagtocht met de hele school naar Hoek van Hol land of Oostvoome. Ook gingen veel Rotterdammers in die richting met de raderboot van Fop Smit, Prins Hendrik, waarvan een model op de tentoonstel ling is te zien, of met de stoomtram. De rijkeluis kinderen Carl Denig en Frans Slee hadden in Engeland ge studeerd en ontdekten daar het kampe ren in een tent in de vrije natuur. Een complete kampeeruitrusting uit 1928 is op de tentoonstelling te zien, die niet veel verschilt van het spul waarmee men er tegenwoordig op uittrekt. Alleen het luchtbed; daarvoor gebruiiaa men in die dagen een katoenen zak, v.taarin ko kers werden genaaid. Deze vulde men dan met fietsbanden, die werden opge pompt. Maar toen de jongens het kam peren in Nederland introduceerden, was aanvankelijk niet ledereen even geluk kig. Ruud van Bergen: „Men keek hier wat vreemd aan tegen deze manier van vakantie houden. Het leek te veel op het zigeunerleven of dat van soldaten Ir. oorlogstijd." Maar al snel stapte men hierover heen en de jongeren trokken in groe pen, die uit gelijkgezinden bestonden, de natuur in. De soberheid ervan sloot aan bij de mentaliteit en idealen van be wegingen ais de Arbeiders Jeugd Cen trale (AJC). Maar ook de confessionele stromingen hadden hun eigen kampeer- clubs. Voor de Tweede Wereldoorlog maakten hoofdzakelijk mensen uit de middenklasse gebruik van diensten van de reisbureaus, die toen in kleinen geta le opereerden in de toeristensector. De ze bureaus organiseerden dagtochten en meerdaagse reizen per touringcar. In de jaren twintig waren dit nog omge bouwde vrachtwagens, waarmee de mensen opeengepakt dagtochtjes maakten naar Marken, Volendam en Valkenburg of een zesdaagse reis naar Zwitserland. In de jaren dertig, toen de crisis uitbrak waren vakanties en uitstapjes voor de 'gewone man' vrijwel uitgeslo ten. Uniek is dat Rotterdamse werklo zen werd toegestaan om in Hoek van Holland te stempelen, waardoor het ge zin zich toch tijdelijk op de goedkope camping bij het strand kon vestigen. Maar met vijftien gulden steun per maand, zat dit er voor de meesten niet in. De rijken hadden het makkelij ker. In deze tijd ontstonden voor het meer kapitaalkrachtige publiek de boot reizen. in de jaren dertig vertrokken veel mensen voor een honderd dagen durende boottocht naar Nederlands-ln- dië en weer terug, om daar familie te bezoeken. De samenstellers van de ten toonstelling hebben de hand weten te leggen op een vooroorlogs filmverslag van de bootreis van Holland naar Java met de Johan van Oktenbamevett, waarop bij toeval te zien is hoe men de geboor te van Prinses Beatrix vierde, en waar op verder beelden van het dagelijks le ven aan boord zijn te aanschouwen. Gedurende de Duitse bezetting waren er voor iedereen steeds minder mogeiijkheden om te reizen of met va kantie te gaan. Bovendien was de gehe le kuststrook Sperrgebiet, omdat het deel uit maakte van de Duitse Atlanti- kwall. in de eerste jaren na de oorlog, tijdens de wederopbouw van het land, waren de lonen nog steeds iaag en de oude toeristengebieden hadden sterk te lijden gehad van het oorlogsgeweld. Schaars waren ook de vervoersmidde len. Van de honderdduizend personen auto's, die er in 1939 waren, was nog maar een derde deel over en de helft van alle fietsen was in de oorlog door de Duitse bezetter in beslag genomen. Maar toen in de jaren vijftig de economie aantrok, veranderde veel. At tracties als de Keukenhof, de Efteling, Madurodam en Avifauna schoten als paddestoelen uit de grond. Visumregel ingen en bepalingen voor het wisselen van buitenlands geld werden soepeler zodat het ook mogelijk werd om in het buitenland met vakantie te gaan. Van de vijf miljoen Nederlanders, die in de zomer van '54 vakantie hiel den, gingen er negenhonderdduizend de grens over. In '62 werd de vrije za terdag ingevoerd en iets later kwam er een wettelijk vastgestelde vakantiepe riode van tien dagen en vakantiegeld, dat vier percent van het jaarsalaris be droeg. Halverwegen de jaren zestig werd ook het vliegtuig bij het toeristen- vervoer betrokken en langzaam maar zeker gingen steeds meer mensen 'echt' met vakantie. Wat in de jaren vijftig nog ondenkbaar leek, was in 1970 realiteit geworden: met een voi glas in de zon van Ibiza. SCHIEDAM - De Werkgroep Schiedamse Molendagen is al weer ge start met het voorbereiden van de Mo lendagen 1989. Het wordt een speciale viering, de eerste lustrumviering. Op het vijfde moienfeest, op zaterdag 20 mei 1989, wil de werkgroep graag nieuwe bijzondere onderdelen in het program ma opnemen. Daarom is de organisatie nu al in voorbereiding genomen. De werkgroep wii aantrekkelijke activiteiten rond de molens zelf laten plaatsvinden. Verenigingen, organisaties en individuele Schiedammers die sug gesties hebben kunnen dat laten weten aan de Stichting De Schiedamse Mo lens, Kethelstraat 12 in Schiedam. Het telefoonnummer is 4261291. SCHIEDAM In de wijk De Gorzen zijn In het afgelopen weekeinde diverse auto-inbraken gepleegd. In alle gevallen namen de daders gereedschap mee. Van een auto die geparkeerd stond in de Zwartewaalsestraat werd de achterklep opengebroken. De dieven namen twee boormachines mee. De to tale schade bedraagt ƒ6500,-. Uit een auto in de Willem Brouwerstaat werd voor 1400,- aan gereedschap gestolen. De daders vernielden een ruit van de auto. In de Poortugaalsestraat werd ook ingebroken in een auto. Ook hier werd gereedschap meegenomen met een waarde van 1100,-. De gedupeerden zijn allen inwoners van Schiedam. SCHIEDAM In het afgelopen weekeinde is er ingebroken in een kle dingzaak aan het Broersvest. De daders gooiden een steen door de etalageruit en graaiden een aantal kledingstukken weg. De waarde van de kledmg be draagt ƒ1000,-. Opvallend is dat in Vlaardingen een ware golf van dergelij ke inbraken is waarbij de daders op de zelfde manier te werk gaan SCHIEDAM De oranjeroes blijkt nog niet helemaal over te zijn. Een 57-jarige Schiedamse oranjefan reed gistermiddag met zijn flets tegen een paaltje. De man had een borreltje te veel op. Hij Is voor behandeling naar het Schieiandziekenhuis gebracht. Verder stolen enkele feestgangers gisteren in de Kolenbrandersstraat een Nederland se vlag.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1