Het Vrije Volk SCHIEDAM Alleen 't CDA niet bang voor neuw Zestienhoven Jeugdland start feestelijkvoor de regen valt 5* Speciaal team en 'Holmes' moeten regionale criminaliteit aanpakken Geiten centraal op kinderboerderij Vrouwe Aleida in brons Pure Schiedammer voor Taiwan Op kamp met jongerenvereniging Snookerspelers willen wereldrecord ws PAGINA 14 DINSDAG 5 JUL11988 Meerderheid gemeenteraad steunt motie-Siljee tegen tussenfase met verzwaring en verlenging van bestaande baan De Sea Tiger, bekomen van de spectaculaire ontvangst in Koahsiung. iigt hier afgemeerd op haar thuisbasis, de marinehaven Taoying. De Taiwanese marine beschikt nu over in totaal vier enderzeeboten, waarvan twee geleverd door Nederland. - E lil '""m 4-MMi De kermisattracties mochten zich ook in een grote belangstelling verheugen. Opslag van recherche-gegevens in Engelse computer moet misdaad in regio bestrijden. Experiment dient als landelijk voorbeeld .■m m Door Ben van Haren SCHIEDAM De meerderheid van de gemeenteraad is tegen de ver zwaring en verlenging van de bestaande start- en landingsbaan van Zestienho ven. Alleen de CDA-fractie wilde gister avond geen steun geven aan een motie van het PvdA-raadslid Yvonne Siljee, waarin dit wordt uitgesproken. „Wij ge loven in Zestienhoven en hebben alle vertrouwen in de gemeente Rotterdam en andere overheden. Wij gaan ervan uit, dat in 1995 een nieuwe baan aan de noordrand van Rotterdam aangelegd wordt," motiveerde waarnemend frac tievoorzitter Aad van Lingen het stand punt van de christen democraten. Onwrikbaar bleef hij zelfs nadat wethouder Chris Zijdeveld keihard zijn veronderstelling weerlegde, dat beleg gers klaar staan om de benodigde in vesteringen voor het Rotterdamse vlieg veld te doen. Van Lingen zei sympathiek te staan tegenover de motie, omdat er ■r.W« 1*. KAOHSIUNG (TAIWAN) - De tweede bij Wilton-Fijenoord voor Taiwan gebouwde ondezeeboot van de Zwaard vis-klasse, de Sea Tiger, is gisteren met veel vuurwerk en muziek in ontvangst genomen door de Taiwanese marine. De eerste van de twee omstre den onderzeeboten, de Sea Dragon, is al in oktober in dienst genomen. Het besluit van de Nederlandse regering om Taiwan twee onderzeebo ten te leveren leidde in 1981 tot een di plomatieke crisis met de Chinese Volks republiek, die Taiwan beschouwt als een afgescheiden provincie. De diplo matieke vertegenwoordigingen in Den Haag en Beijing werden verlaagd tot het niveau van zaakgelastigde. In 1983 wer den de betrekkingen weer hersteld, na dat Den Haag aan Beijing had toege zegd dat er geen onderzeeboten meer aan Taiwan geleverd zouden worden. Taiwan heeft voor de twee on derzeeboten ongeveer 2 miljard gulden betaald. Meer dan 100 man Taiwanees marinepersoneel is bij van Wiiton-Feij- enoord in Schiedam geweest om in samenwerking met de Koninklijke Mari ne voor de schepen te worden opge leid.. SCHIEDAM Voor de kamp- week van de christelijke jongerenvereni ging CJV Schiedam in augustus zijn nog enkele plaatsen vrij. Op het landgoed Den Treek in de buurt van Amersfoort houdt de CJV van 6 tot en met 13 au gustus voor drie leeftijdsgroepen kam pen. Deelname is mogelijk in de groe pen zeven- tot tien-, tien- tot dertien- en dertien- tot zestienjarigen. Kinderen hoeven geen lid van de christelijke ver eniging te zijn om voor 132,50 zeven dagen op kamp te gaan. Voor nadere informatie kan men terecht bij de heer J. van de Most, tei. 4620112. de zorg voor het leefklimaat van de be woners van Schiedam in werd uitge sproken. Zijn fractie is echter tegen om dat zij niet de angst van de PvdA deelt, dat allerlei ontwikkelingen op het ge bied van luchtvaart, rijksbeleid, milieu besef, concurrentieverhoudingen en geldgebrek zouden kunnen leiden tot het stopzetten van investeringen na ver lenging en verzwaring van de bestaande baan. „Wij willen het bedrijfsleven deze kans geven, ervan uitgaande dat in 1995 die nieuwe baan komt. Ons is ter ore gekomen, dat particuliere beleggers voor het benodigde bedrag investerin gen hebben toegezegd." Zijdeveld noemde dit onderdeel van een mooie reclame-campgane: „De heer Van Lingen stelt de zaak te roos kleurig voor. Ik heb ook namen van in vesteerders gehoord en deze op de man af gevraagd of zij zich aan dit project gebonden hebben. Neen, kreeg ik te horen. Zij hebben slechts toegezegd mee te doen aan het bestuderen van de zaak. Het is zeer de vraag of men voor een nieuwe luchthaven daar wel beleg gers zal kunnen krijgen." En waarschu wend in de richting van het CDA zei Zij develd: „Die tussenfase van een ver lengde en verzwaarde baan is zeer ge vaarlijk. Zeker als er verstandige inves teerders ingeschakeld worden. Voor een tunnel zal mevrouw Smit-Kroes ze misschien nog wei krijgen, maar niet voor een vliegveld op die plek." Fractievoorzitter Gerard Verhuls- donk van de VVD hield Van Lingen voor, dat hij hetzelfde deed wat hij me vrouw Siljee verweet, namelijk afgaan op veronderstellingen. De VVD-er ci teerde de Rotterdamse wethouder Jan Laan, die over een nieuw Zestienhoven heeft gezegd: „Wij hebben dit nodig om de stad levend te maken." „Wij willen onze stad leefbaar maken,"luidde Ver- hulsdonks verklaring om de motie wel te steunen. Ook van de zijde van de kleine fracties werd op het CDA aandrang uit geoefend om de motie tegen het plan voor tijdelijke vergroting van de be staande baan te steunen. „Verlengen en verzwaren van de huidige baan van Zestienhoven betekent altijd toename van de overlast in onze gemeente en is dus tegen de belangen van de bewo ners van Schiedam," probeerde Bart de Leede. Wethouder Zijdeveld zei nog 'be droefd' te zijn over de houding van hef CDA en st&ide voor in een schorsings- beraad de zaak nog een te overwegen. „Ik weet dat de motie toch wordt aan genomen, maar het zou plezierig zijn ais hier net als in Viaardingen alle grote partijen er hun steun aan geven." Van Lingen zei resoluut: „Wij hebben geen behoefte aan nieuw be raad. Ons standpunt blijft ongewijzigd." 4 'A, ff S 'S SCHIEDAM „Fantastisch," roemt Joop van Broekhoven de start van Jeugdland 1988. Op het Stadserf, aan de voet van het kolossale witte stadskantoor, namen gisteren ruim ze venhonderd kinderen deel aan het ope ningsfeest van de. Schiedamse vakan tie-activiteiten. De regen viel pas in hin derlijke hoeveelheid toen het beginfeest van Jeugdland was beëindigd. De jeugd kreeg van wethouder Hafkamp om elf uur ruim baan, toen hij ogenschijnlijk in rook opging bij de offi ciële openingshandeling. De clowns Kepper en Tino Prestolino sloten om streeks drie uur het gratis festijn af met hun grappen en grollen. Vlak daarna viel de regen mét bakken uit de hemei. Coördinator Joop Broekhoven is zeer tevreden over het begin van 'zijn' Jeugdland. „De kinderen hebben het duidelijK naar hun zin gehad deze eerste dag en daar gaat het tenslotte om." De EHBO heeft nauwelijks iets te doen ge had. Meer dan een paar pleistertjes voor kinderen, die bij het vallen een schaafwondje opliepen, heeft men niet hoeven te gebruiken. In vergelijking met vorig jaar was het aantal deelnemertjes iets lager. Volgens het jaarverslag kwa men in 1987 negenhonderd kinderen naar het openingsfeest op het Stadserf. Nu telde Van Broekhoven en zijn mede werkers er ongeveer zevenhonderd. De clowns en poppenspeler Ja cobus Wieman hebben gisteren weer eens duidelijk laten zien, dat zij hun vak verstaau. In ieder geval boeiden zij doorlopend de vele kinderen. Ais Kep per en Prestoli op het podium een van hun rijkelijk van muziek, voorziene voor stellingen hadden beëindigd om even tot rust te komen, holde de kindermas sa naar de andere kant van het Stadserf om onder de luifel van het stadskantoor naar de poppenkast van Jacobus Wie man te gaan kijken. Ook de andere onderdelen van het openingsfeest waren schoten in de roos. De gratis popcorn en suikerspin ging erin als koek. Aan de kraampjes met schminkspullen was het dringen ge blazen evenals bij de pannekoekkraam, waar kinderen eigenhandig met de pol lepel het slappe deeg in de koekepan lieten vallen. „Dat is pas smullen," oor deelde een smikkelend knulletje bij het verorberen van zijn eigen baksel. Voorts waren de Fred Oster Bowlingbaan, de wervelwind (een glazen cabine waarin door wind fei gekleurde balletjes omhoog geblazen werden, die de kinderen moeten vangen), de palm boom met vallende cocosnoten en de limonade gevende Turbo-koe in trek. Vaardigheden werden getest bij de Schop van Jut en het ringwerpen. Op het overdekte reusachtige springkussen was het heerlijk ravotten en de aller kleinsten konden hun eerste rit in de draaimolen maken. Het weer was gedurende de ge hele dag onzeker, maar tijdens het ope ningsfeest viel er toch nauwelijks een druppel. In ieder geval lieten maar wei nig kinderen er zich door verjagen. Het was van elf tot drie uur doorlopend feest voor de Schiedamse jeugd, die de ze week activiteiten dichter bij huis kan meemaken als Jeugdland in de wijken komt. Vandaag kwam Jeugdland met film, spelletjes en zelf-doe activiteiten in Noord, Zuid en Nieuwland. Morgen zijn Oost, West, het Centrum en Zuid aan de beurt. Jeugdland gaat behalve op zon dag dagelijks door in de wijken tot en met donderdag 21 juii. Vrijdag 22 juli vindt op het parkeerterrein bij Excelsi- or'20 in het Prinses Beatrixpark een groot slotfeest plaats. os - - -ud Het programma van Jeugdland voor woensdag luidt:.n-'.ect Wilhelminaplein,,;, Zuid,,, 1fU)0 „^r: Zelf-doe, o.a. pannekoek bakken. 'ufn Mr- nistraat, Oost,, 10.15 uur: Spjpjrt en spei. Hemaplein, Centrum, 14.00 uur: Zelf- doe, o.a.pannekoek bakken. 't Zuiderkwartier, Zuid, 14.00 uur: Op treden clown Gray (toegang 1,-). Vlaardingerdijk (Jacob Marisstraat), 14.15 uur: Sport en spel. Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN De samen werkende politiekorpsen in de regio Rijnmond gaan met de korpsen uit de regio Dordrecht het Holmes-project uit voeren. Het wachten is nog op de defi nitieve beslissing van de minister, u.e het landelijke experiment moet finan cieren. Holmes is een computer die alle gegevens uit recherche-onderzoeken opslaat. Korpsen uit andere regio's kunnen van de informatie gebruik ma- ken. Het apparaat is in staat snel ver banden te leggen, die normaal over het hoofd gezien kunnen worden. Resul taat: een betere misdaad-analyse en een betere aanpak van het onderzoek. Het project waarin ook Schiedam deel neemt, zal als voorbeeld dienen voor de politie elders in net land. De door politiek Den Haag gesti muleerde samenwerking van de Vlaar- dingse politie met 14 andere korpsen en groepen in de regio begint zo stukje bij beetje vorm te krijgen. Al dan niet spontaan, met of zonder overheids steun. Van de rijksoverheid heoft de politie een startsubsidie ontvangen waarmee zij op veel terreinen, dus niet alleen met Holmes, aan de slag kan. De ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken hopen dat betere samenwerking de staatskas uiteindelijk ge<J kan be sparen. Commissaris A. Spel, korpschef van de Vlaardingse politie, ziet het an ders. Spel: „Door meer samen te doen kunnen we de kwaliteit van het politie werk verbeteren. Of het goedkoper kan is nog maar de vraag. Ik hoop beslist niet dat de samenwerking word', ge bruikt als argument om later op ons te bezuinigen. Want dan zijn we in een val getrapt. De minister vertaalt effectief werken meteen in kortingen." Als voorbeeld dat samendoen niet hetzelfde betekent als goedkoper werken, noemt hij de aankoop van au to's. „Het lijkt geld te besparen, wan neer je met vijftien korpsen tegelijk au to's inkoopt tegen een gereduceerd ta rief. Maar is dat wel zo?" vraagt hij zich af. „Misschien vindt een plaatselijke dealer uit reclame-oogpunt het fantas tisch dat de politie in zijn auto's rijdt. Met zo'n man kun je ook goed zaken doen." Het door de overheid gestimu leerde samenwerkingsproces is pas en kele jaren geleden op gang gebracht. In 1985 zag het kabinet in, dat er var een éénsoortige provinciale politie geen snars terecht zal komen. De betrokken departementen gooiden het vervolgens over een andere boeg. Nederland werd in 23 regio's verdeeld, waarvan de korpsen van gemeente- en rijkspolitie gestimuleerd werden de handen ineen te slaan. „We moeten dus niets," bena drukt Spei. De betrokken hoofden van poli tie moesten in zeer korte tijd hun idee ën aan het papier toevertrouwen. Eind '86 wilden beide ministers weten, op welke terreinen de politiekorpsen kun nen samenwerken. De goede, en in de ogen van de bewindslieden waardevolle projecten zouden geid uit de subsidie- pot van in totaal 126,^ miljoen gulde* ontvangen. De negen gemeentekorpsen en zes groepen van de rijkspolitie in de regio Rijnmond, met Rotterdam ais centrumkorps, hadden plannen be dacht voor ruim 8 miljoen gulden tot 1990. Halverwege vorig jaar is een deel van de aanvragen gehonoreerd. Voor de projecten die de overheid niet ziet zitten is een herkansing mogelijk. Zo heeft de regio Rijnmond het plan uitgewerkt, om samen met de re gio Dordrecht het zogenoemde Hol mes-project m te voeren. Het onder zoek om te bekijken of dit Engelse sy steem in Nederland bruikbaar is, be loofde voldoende levenskansen. Het voorstel ligt nu bij de minis ter. Spei betreurt het dat de korpsen onder een grote tijdsdruk de plannen moesten indienen, terwijl de minister van zijn kant weinig haast maakt. „Zo'n plan ligt er dan, waarna je maar moet afwachten wanneer het op een achter namiddag bekeken wordt." Volgens de korpschef is er dan ook een pittige brief van de regio Rijnmond naar Den haag de deur uit, waarin op snelheid wordt aangedrongen. Het Holmes-project zou mooi gebruikt kunnen worden door een spe ciaal op te richten team dat de regiona le criminaliteit gaat bestrijden. Een re gionaal team waar de overheid overi gens nu nog geen geid voor over heeft. „Hopelijk wordt er alsnog subsidie voor beschikbaar gesteld." De verschillende korpsen zien er wel de noodzaak van in, dus zijn de korpshoofden bereid zelf over de brug te komen. Spel: „Er zijn van die zaken, zeg fraude, die je niet in je eentje kunt oplossen. We denken er aan, en ik ben er van overtuigd dat het van de grond komt, om per korps 1 percent van de middelen beschikbaar te stellen. Mensen of geld, waarmee dit bestrijdingsteam wat ons betreft op 1-1-1989 gestalte kan krijgen." Werd dit idee niet gehonoreerd, Spel en zijn collega's konden vorig jaar wel met enkele andere projecten met een aan de slag. Zo kwam de basiscur sus voor rechercheurs voor een vergoe ding in aanmerking en is er een begin gemaakt met de automatisering. Ook zag Den Haag het nut in van een sa menwerking van de technische recher che. „Er zijn kleme gemeenten, waar bij voorbeeld een paar keer per jaar een technische opsporingsrechercheur no dig is. Ze hebben hem niet speciaal la ten opleiden omdat zoiets te duur is. Dan biedt samenwerking een oplos sing," verduidelijkt Spel. Toch heeft hij nog het nodige op zijn verlanglijstje, waarin de minister voorlopig nog geen brood ziet. Spel heeft zojuist een brief van minister Van Dijk ontvangen, waarin deze zegt de politievoorstellen opnieuw in overwe ging te nemen. Spel zou bij voorbeeld vaker een verdachte willen afluisteren. „We heb ben niet genoeg technische apparatuur om voldoende mensen te kunnen 'tap pen'. Er is zeifs een wachtlijst bij de rechter-commissaris, die de vereiste toestemming moet geven. Het verzoek om meer middelen is echter afgewe zen." De Vlaardingse korpschef A. Spel: ..Ik hoop niet dat samenwerking wordt gebruikt ais argument om later op ons te bezuinigen. Want dan zijn we in een val getrapt." Evenmin zag politiek Den Haag de noodzaak van de ontwikkeling van een eigen 'bedri]fs-processensysteem'. Met deze apparatuur zou al het admini stratieve werk dat een agent nu nog met de hand verricht, sneller zijn ge daan. Er gaat veel tijd verloren, met handelingen tussen een melding van een ongeval en de rompslomp van de schriftelijke nasleep. Wanneer dat werk geautomatiseerd wordt, zal volgens Spel niet alleen de kwaliteit van het po litiewerk kunnen toenemen, maar ook de efficiency. Vandaar da! het systeem er toch zal komen, „desnoods met ei gen middelen". „Overigens," geeft Spel aan. „werken we al jaren samen met Schie dam, Maassluis en Rotterdam." Hij noemt het werk van de Rotterdamse ri vierpolitie, oie tussen de Hoek en Ca- pelle vaart, de gezamelijke vuurwapen instructies, de opleiding van de Mobiele Eenheid en het opzetten van een regio naal Bureau Voorkoming Misdrijven. De op stapel staande verande ringen, die met de samenwerking ge paard gaan, betekenen voor de 'agent in de straat' niet alleen een technische omschakeling, „maar ook eer, culture le," meent Spei, „De jongste generatie leert van jongsaf aan omgaan met com puters. Wij moeten mentaal om," SCHIEDAM Geiten in alle soorten en maten zijn zaterdag aanwe zig op de kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark. Vanaf twee uur wordt er zelfs een geitenkeuring gehouden, waarbij kinderen de kans krijgen een prijsje te winnen. Om half vier mogen jonge Schiedammertjes proberen zelf een geitje voor zo'n keuring voor te ge leiden volgens de regels. De winnaar of winnces krijgt een prijs. Twee keurmeesters zuiler, de keuring verrichten van de verschillende soortei: geiten. Daarbij letten zij vooral op het uiterlijk. Hoe staan de benen van het dier, hoe zijn de uiers en hoe ziet de beharing er uit. De bruine Toggenbur- gers, de witte Zwitserse Saanegeiten, bonte en dwerggeiten zullen aaiwie keurmeesters worden voorgeleid, s Ook zijn zaterdag in de kinaer boerderij geiteprodukten te koop. lef hebbers kunnen geitemelk en geitei^^as proeven en eventueel kopen bij me vrouw Van Raamsdonk. Voorts is trie heer Van der Drift, de imker van "net Prinses Beatrixpark, present met ho ning, pollen (klompjes stuifmeel), was en allerlei artikelen die in de imkerij ge bruikt worden. _n Op de kinderboerderij is riog steeds een tentoonstelling te zien 'i^an speelgoed, waarmee kinderen iets leren van de landbouw. r>U üüL. VLAARDINGEN Twee nog aan te wijzen spelers van De Griffioen zullen op een nader te bepalen datum in no vember een poging doen om het we reldrecord snookeren te verbeteren. Het is de bedoeling dat de beide sporters 50 uur onafgebroken in actie komen. Het doel van deze wereldrecordpoging is om geid in te zamelen voor de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam. Wed strijdleider Frank Maarleveld van De Griffioen is nog druk bezig het draai boek van deze snookermarathon saltan te stellen. 09 „Allereerst zijn we op zoek oe^tr sponsors. Daarnaast zijn er al brieyen de deur uitgegaan naar de TROS ertj^e BBC ot dit gebeuren in hun program ma's 'de eerste de beste' en 'record- breakers' kan worden uitgezonden.,^!] hebben ook een beroep gedaan optde World Council, de wereld snookerbqi$d, om onbekende profspelers die op tour nee gaan, naar Viaardingen te krijgen." as SCHIEDAM Op het Stadserf in het centrum zal een levensgroot bronzen standbeeld verrijzen van Vrou we Aleida, die in 1575 stadsrechten gaf aan Schiedam. Hiervoor heeft de ge meenteraad gisteren ruim 126.000 gul den beschikbaar gesteld. x Het beeld wordt de blijvende herinnering aan het 700-jarig bestaan van de stad in 1975. Het geld is dertien jaar gereserveerd geweest voor dit doel. De gemeenteraad mocht gisteren een keuze maken uit twee door het college van burgemeester en wethouders aan gedragen ideeën. Behalve de zeven le den van de CDA-fractie stemden alle raadsleden voor het standbeeld. De CDA-ers gaven er de voorkeur aan het restant uit de feestpot te besteden aan de restauratie van de inrichting van de in 1985 door brand verwoeste distilleer derij De Locomotief aan de Lange Ha ven. Alle fracties z&.den moeite gehad te hebben met het maken van een keu ze. Bij de WD had voigens Gerard Ver- hulsdonk de emancipatiegedachte de doorslag gegeven, „Trijntje gaat deze keer voor wijntje." Het CDA koos voor De Locomo tief in het kader van de promotie van oude ambachten in een toeristisch Schiedam. Bij de PvdA werd voigens Gé Brouwer verschillend gedacht, maar ko zen alle aanwezige faadsleden voor een standbeeld van Vrouwe Aleida. „Uit het zelfde finds hebben we al eerder aan de inriihting van de kleedkamers van het Passage Theater bijgedragen. Dat zal nis i lang meer meegaan. Opnieuw geld gaven aan de inrichting van Iets, heeft daarom niet de voorkeur van mij en de meerderheid van mijn fractie," sprak Brouwer.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1