beleid huursubsidie Terrasappartementen in Woudhoek-Noord {n trek Sloop ramptanker op terrein Brown Root houdt rekening met slecht weer Provincie vraagt Nijpels snel besluit over Spaland Het Vrije Volk SCHIEDAM Mercedes gestolen Nautisch beheer Rotterda rnna de zomer van start Maassluis krijgtj. overlast van j gedraaide baanj -H Zestienhoven i PAGINA 14 WOENSDAG 6 JUL11988 'Lagere inkomensgroepen worden nu geconcentreerd in de slechtste wijken' Toename auto inbraken Kledingdiefstai Zomerklaverjas in de Woudhoek Spelletjes in De Erker Op zoek mur breuk In stroomkabel Woonwagens in Steendijkpoider SCHIEDAM De gemeente Schiedam voert een beleid waardoor beroep op individuele huursubsidie wordt voorkomen. Deze indruk leeft sterk bi) PSP/PPR-raadslid A.P. de Lee- de. Hij stelde het Schiedamse college een aantal vragen die duidelijk moeten maken of Bureau Huisvesting een beleid voert dat moet voorkomen dat mensen met lagere inkomens in duurdere wo ningen terecht komen. Het definitieve antwoord hierop is vertraagd. De Leede diende in maart een vragenlijst in met betrekking tot de hui dige politiek van woonruimteverdeling en individuele huursubsidie. Het college reduceerde zijn zeven vragen tot een principiële vraag: moet elke woningzoe kende zelf uitmaken of hij al dan niet gebruik maakt van de huursubsidiere geling, of dient het gemeentebestuur een sturend beleid te voeren? Tot nog toe heeft de gemeente Schiedam altijd voor de laatste mogelijkheid gekozen. De Leede nam geen genoegen SCHIEDAM Bij de politie is aangifte gedaan van in totaal zes auto-inbraken die de afgelopen da gen en in het weekend gepleegd zijn. Daarbij was het de daders tel kens om de autoradio of -cassette- recorder te doen. De diefstallen von den plaats in verschillende delen van de stad. De politie spreekt van een hausse in het aantal opengebroken auto's. De laatste maanden gaat het om enkele tientallen gevallen per week. SCHIEDAM Uit een auto die geparkeerd stond aan de Buiten havenweg is gisterenmiddag een partij kleding ter waarde van 4500 gulden verdwenen. De dieven kwa men de wagen binnen door het slot uit het achterportier te trekken. De benadeelde is een 42-jarige Vlaar- dinger. SCHIEDAM Een Belgische Mercedes 380 SL met kenteken DRD 323 is gisteren rond zes uur gestolen in de Calandstraat op het industrieterrein 's-Graveland. in het kwartiertje dat de eigenaar, een 59- jarige Belg, een bezoek bracht aan een bedrijf aldaar zagen de daders kans het voertuig te ontvreemden. SCHIEDAM Het diensten centrum de Woudhoek (Heijerman- spiein 35) heeft voor de thuisblijvers een zomerklaverjastoernooi op het programma staan. Het toernooi speelt zich af op twee vrijdagen, 29 juli en 5 augustus. Maximaal 52 spe lers kunnen zich aanmelden. De speeltijden zijn van 13.30 tot 16.30 uur. De kosten voor deel name bedragen ƒ3,- per persoon voor twee middagen, inschrijven is mogelijk vanaf maandag 11 juli aan de balie in het dienstencentrum van 9.00 tot 12.00 uur. De inschrijving sluit vrijdag 22 juli. SCHIEDAM Het wijkcen trum De Erker (Jan van Avennes- straat 32) heeft een aantal spellen- avonden in petto voor wijkbewoners die met de portemonnee dicht toch iets leuks willen doen. Liefhebbers van biljart, klaverjas, sjoelen of tafel tennis kunnen hier op donderdag 14, 21 en 28 juli terecht. D? avonden beginnen om 19.30 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM tn een van de zes elektriciteitskabels van een kop pelleiding nabij de Maasboulevard in Schiedam-Zuid is waarschijnlijk een breuk ontstaan. Deze leiding loopt vanaf de Maasboulevard onder de Nieuwe Maas naar de elektriciteit scentrale Waalhaven in Rotterdam. Vermoed wordt dat het defect zich bevindt ter hoogte van de glooiing langs de Maasboulevard. De kabels moeten worden ontgraven en boven water worden gehaald om te kunnen vaststellen waar de breuk precies zit. Om de leiding te ontgraven worden vanaf de wai twee damwanden geslagen langs de leiding. De reparatiewerk- zaamheden beginnen maandag 11 juli en zulten ongeveer zes weken in beslag nemen. MAASSLUIS De gemeen teraad van Maassluis heeft gisteren besloten vijf woonwagens toe te la ten in de Stéendijkpöider. De aange wezen plek voor de woonwagens is de Dr. Albert Schweizerdreef. Ook stemde de raad in met uitbreiding van het aantal standplaatsen. met het antwoord van het college, dat hij omzichtig noemt, en diende in april opnieuw dezelfde vragen in. In overleg met het raadslid heeft het college nu besloten zich nog eens nauwgezet over de vragen te buigen om deze keer tot duidelijke antwoorden te komen. Naar verwachting zal de beantwoording van de vragen binnen twee weken rond zijn. Het is een ingewikkeld verhaal volgens De Leede. „Met het huidige be leid concentreert de gemeente mensen uit de lagere inkomensgroepen in de siechtse wijken. Terwijl het uitgangs punt zou moeten zijn dat ook mensen met een lager inkomen in kwalitatief goede woningen kunnen trekken." Hierdoor kunnen rare situaties ontstaan volgens De Leede: „Er worden woningwetwoningen gebouwd, maar de mensen voor wie deze woningen be doeld zijn, de lagere inkomensgroepen, komen hiervoor niet in aanmerking, om dat zij hiervoor gebruik zouden moeten maken van de individule subsidierege ling." Met zijn vragen wil De Leede achterhalen voor welke woningen deze mensen wél in aanmerking komen. In het verleden is er volgens het PSP/PPR-raadslid al heisa geweest over de toewijzing van de huursubsidie in Schiedam. De gemeente zou door het ministerie op de vingers zijn getikt, om dat ze te ver ging in het afremmen van het gebruik van de individuele huursub sidie. De Leede zegt deze houding van de gemeente niet te begrijpen omdat de gemeente geen belang heeft bij het af wijzen van subsidie. Het ministerie be kostigt deze. De Leede: „De gemeente zou juist moeten opkomen voor de be langen van de minderbetaalden. Die re geling is er toch niet voor niks." De Leede verwacht dat zijn vra gen wel het een en ander zullen losma ken. Hij ziet een drastische verandering in het huidige beleid tegemoet. Zijn fractie staat niet aleen in deze kwestie. Volgens het PSP/PPR-raadslid is steun o: te verwachten van de CPN én D66. I Poppetjes 8n beestjes boetseren van klei: ook dat kan op Jeugdland. SCHIEDAM Het provinciaal bestuur heeft minister Nijpels van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer gevraagd snel te be slissen over de bouwplannen voor Spa- land-West. Schiedam staat in de start blokken om deze voor de huisvestings problematiek van geheel Rijnmond van belang zijnde grote nieuwbouwwijk snel te ontwikkelen. Door het uitblijven van een principe-uitspraak van minister Nij pels over de rijkssubsidie voor de grondkosten kan de gemeente zijn be sprekingen met bouwondernemers en beleggers niet afronden. In haar brief aan de minister noemf het provinciebestuur vertraging van de Schiedamse nieuwbouwpiannen ongewenst. De vertraging zou een ge volg zijn van het bezwaar, dat de mi lieu-afdeling van het ministerie heeft te gen de bouw van vierhonderd woningen binnen de zone waarin vliegtuiglawaai van Zestienhoven als hinderlijk kan wor den ervaren. De provincie wijst er ech ter op, dat Nijpels' collega en partijge noot Smit-Kroes inmiddels in een brief de verzekering heeft gegeven, dat met een gerust hart in Spaland-West kan worden gebouwd. „De geluidsbelasting in Spaland-West zal altijd beneden de 35 K-eenheden blijven," schreef de mi nister van Verkeer en Waterstaat eind vorig jaar aan Schiedam. Woningbouw zou daar dus kun nen plaatsvinden en daarover moet Nij pels dan ook snel duidelijkheid geven, meent de provincie. Schiedam moet voor eind augustus concrete bouwplan nen indienen om het toegezegde wo- ningbouwcontingent volledig te kunnen benutten. Het versneld (in zes jaar) vol bouwen van Spaiand-West is volgens de provincie nodig om aan woningbe hoefte te voldoen en uit oogpunt van overheidsfinanciën. De nu onstane ver traging is een slechte zaak en volgens de provincie in strijd met het doel van het driepartijen-overleg tussen ministe rie, provincie en gemeente. Dit overleg moet de snelle ontwikkeling van be schikbare bouwlokaties stroomlijnen. SCHIEDAM Een ploeg van 25 mannen en vrouwen is drie weken in touw om de thuisblijvende Schiedam- mertjes te vermaken. Jeugdland 1988, dat duurt tot en met 22 juli, heeft als alle jaren in Joop van Broekhoven een enthousiaste coördinator. De ge meente-ambtenaar holt en vliegt weer naar aüe evenementen in de verschillen de stadsdelen om te zien of alles naar wens verloopt. „In het begin kijk ik altijd of de nieuwe medewerkers het sfeertje goed aanvoelen. De groep vrijwilligers is ook nu weer bijna helemaal nieuw, maar heeft al vanaf de opening laten zien uit het goede hout gesneden te zijn," steit hij tevreden vast. De gemeente organiseert vanuit het door Van Broekhoven en mevrouw Riet Immerzeel gevormde Bureau Jeugdland jaarlijks meer dan honderd vakantie-activiteiten voor de jeugd. Op de zomer-activiteiten ligt het zwaarste accent, maar ook in paas- en herfstva kantie krijgt de jeugd een en ander voorgeschoteld. Veel steun ondervindt de gemeentelijke jeugdconsulent van de wandelsportvereniging De Schiedamse Tippelaars, de hengelsportvereniging Schiedam en Omstreken en de fiets- crossclub Olympia. Gedurende de vakantiefeesten staan vrijwilligers klaar, die een vergoe ding krijgen van honderd gulden bruto per week, om alles in goede banen te ieiden. Van Broekhoven is enthousiast over de groep die hij nu tot zijn beschik king heeft. Er zijn twee teams gevormd, die door de wijken trekken. Een team houdt zich bezig met de begeleiding van spel activiteiten zoals fietscrossen, kruiwa- genspelletjes en dergelijke. Het andere team leidt het schminken en pannekoe ken bakken, die bij Jeugdland onder de noemer 'creativiteit' vallen. Studenten van scholen voor hogere beroepsoplei dingen zoals de sportacademie en kin- der- en jeugdverzorging zijn hiervoor geselecteerd naast 'kaderleden, van sport- en jeugdverenigingen. Bij de samenstelling van het pro gramma wordt uitgegaan van tegenval lende weersomstandigheden. Gisteren is bij voorbeeld in de morgenuren uitge weken naar het Hof van Spaland omdat er te veel regen viel. In het verleden zijn de activiteiten geconcentreerd in de Sporthal Margriet, maar daarvan is men afgestapt. Van Broekhoven: „Wel hebben we met tegenvallende weersomstandig heden rekening gehouden. Daarom ko men we regelmatig terug in de wijken. Het zou wel heel toevallig zijn als alle keren het weer in iedere wijk zou tegen vallen. Net als gisteren in het Hof van Spaland, kunnen we ook uitwijken. Acti viteiten op het Wilhelminaplein kunnen eventueel naar het Zuiderkwartier over geheveld worden en op het immer ge zellige Wibautplein in Nieuwland hebben we het voordeel van de luifels." Bij de organisatie van de vakan- tiespeien gaat Bureau Jeugdland uit van 'cliënten' in, dé leeftijdsgroep van zes tot dertién jaar. Zij kunnen aan bijna alle activiteiten gratis deelnemen. Alleen ^ij films en enkele andere voorstellingen wordt een toegangsprijs van een gulcffn gevraagd. „Dat is eigenlijk voor nikss" zegt Van Broekhoven. „Het is ons wëfer gelukt echt knallers van artiesten op (jjet gebied van kinderamusement naar Schiedam te halen." Vandaag heeft Jeugdland zijn tenten opgeslagen in Oost, Zuid, West en op het Hemaplein. Het programma voor donderdag luidt: Dr.Wibautplein, Nieuwiand, 10.00 uur Zelf-doe met c.a. pannenkoek bak ken. Schoolplein De Klinker, Warmoe- zenierstraat, Noord, 10.15 uur Sport en spel. Hof van Spaland, Noord, 14.00 uur Ze!f-doe met o.a. pannekoek bak ken. De 4 Molens, Nieuwland, 14.00 uur Theater Henk Driessen (toegang - - Edisonpfein, Oost,: 14.15 uur Sport en spél.,j£f 3 Schets van de terrasappartementen zoals zs aan de Scheepvaartweg in Woudhoek-Noord zullen verrijzen. Een kleine dertig zijn al verkocht. SCHIEDAM Er is veel vraag naar de luxe terrasappartementen die in opdracht van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten gebouwd worden aan de Scheepvaartweg in Woudhoek- Noord. Van de vijftig eenheden die het appartementengebouw omvat zijn er ai dertig verkocht. In mei is gestart met de bouw van het complex. Volgens de planning zullen de eerste woningen in juni 1989 worden opgeleverd. Het gebouw zal op het hoogste punt vijf woonlagen tellen en herbergt dertien verschillende woningtypen. Elk van de appartementen (met twee of drie slaapkamers) heeft een zonneterras op het zuiden. De noordkant van het ge bouw ligt aan de Eduard C. F. Hellen- doornstraat. De koopprijzen variëren van 170.000 tot 200.000 gulden. Eerder zette het Bouwfonds eenzelfde apparte mentencomplex neer in de Oegstgeest- se Haaswijk. In het nieuwe complex komen weinig gezinnen te wonen. „Maar dat hadden we ook niet verwacht. Zij heb ber toch meer belangstelling voor pre mie-koopwoningen," zegt F. van «an- hold van de afdeling verkoop van het Bouwfonds. „Verder komt er een gemê leerd publiek op af. Wat oudere men sen, yuppies en ook wat alleenstaan den." Het Bouwfonds verwacht de res terende appartementen zonder proble men kwijt te raken. Van Aanhold: „Er is nu nog niets te zien, maar zodra er een paar verdiepingen staan, komt de loop er verder wel in." Vervolg van voorpagina SCHIEDAM Het Rotterdamse metaal- en sloopbedrijf L. van Leeuwen heeft met de gemeente Schiedam over eenstemming bereikt over de plaats waar het wrak van de Ama Broere zal worden gesloopt. Tien mensen klaren de klus in ongeveer acht weken. Wan neer het weer meewerkt, arriveert het 30 meter lange achterschip vrijdag op een ponton bij Brown Root in Schie dam. Een drijvende bok tilt het onder water afgezaagde scheepsdeel met hulp van het Schiedamse engineeringsbedrijf M.N.S. aan wal. Volgende week volgt het voorschip van de in totaal 82,5 me ter lange en twaalf meter brede tanker. Directeur Van Leeuwen: „Op vol le zee pompen bergers van Smit Tak eerst de gevaarlijke lading over In een andere tanker. Ais het vervolgens volle dig chemisch- en olievrij is verklaard, gaat het licht op groen voor transport over de Nieuwe Waterweg. Bovendien accepteren wij het wrak niet eerder dan wanneer alle veiligheidscertificaten in bezit zijn." De sloop geschiedt achter geslo ten en bewaakte hekken. „Wij zitten niet te springen om souvenirjagers." Twee jaar na de stapelloop ging de 1600 brt metende Anna Broere al bij na verloren. Op 50 kilometer van de Poolse havenstad Gdansk strandde het schip in een gigantische ijskorst. Door zware slagzij dreigde het te zinken. Pas na een maand kon de bemanning terug. Als lompen- en metaalhandelaar begon Van Leeuwen sr. 21 jaar geleden in Rotterdamse wijk Charlois. Via ver huizing naar de binnenstad, kwam hij terecht in een groter pand op de Aelb- rechtskade. Meer en meer hield het be drijf zich bezig met de recycling van me taal- en ander afval. Behalve in perso neel groeide het bedrijf ook in omvang, in het Waalhavengebied (bedrijvenpier Sluisjesdijk) werd 'een tweede bedrijfs pand geopend. Hierdoor ontstond ruim te om ook in te schrijven op demonta- gewerken. Van Leeuwen werkt regelmatig voor grote firma's in het havengebied. Vorig jaar sloot het nu ruim twintig vas te personeelsleden tellende bedrijf een groot sloopcontract af met het interna tionale container- en transportbedrijf Sea-Land. Deze containergigant ver nieuwt en vervangt containers van 35 voet door 40 voeters. Van Leeuwen sloopte in enkele maanden al enkele duizenden containers. Van Leeuwen: „Wij zijn uitge groeid tot een internationaal concurre rend bedrijf. Behalve grote sloopwerken doen wij ook im- en export van te recy- celen metalen." ROTTERDAM De overgang naar de gemeente Rotterdam van het personeel van het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken DGSM, dat in de Rotterdamse havenre gio werkt, komt naar verwachting in september. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat en burgemeester Peper van Rotterdam hebben inmiddels afgesproken in principe in september het convenant, dat de integratie van het nautisch beheer regelt, te onderteke nen. De zome'periode wordt benut om het convenant en het daarbij horende'fi nanciële contract tussen het ministerje en Rotterdam definitief af te ronden, De nieuwe eenheid nautisch 'Bé- heer van het Rotterdamse havengebied heeft na de integratie ongeveer 700 mensen in dienst. Hun taken zijn orifiér andere afwikkeling van het scheepvaart verkeer, optreden bij calamiteiten, toe zicht houden op het milieu, onderhoud van de vaarwegen en toezicht houden op de loodsen. De definitieve verzelf standiging van de loodsen, een pro bleem dat al jaren speelt word geregeld in de nieuwe Loodswet. m X MAASSLUIS De Partij van dé g Arbeid in Maassluis wil weten welke gf- luidsoverlast de bevolking kan verwach ten als de baan van Zestienhoven wordt gedraaid. „Tijdens het opstellen van on ze motie over de geluidsoverlast, con stateerden we dat de aanvliegroute pré- cies boven Maassluis komt te liggen;' zegt PvdA-fractievoorzitter Piet Hoog- enraad. t De raad nam een motie /an de PvdA aan, waarin wordt gesteld dat oe geluidsoverlast van vliegveld Ze; tienho- ven de normen zoals die in 1977 zijn be paald, niet mag overschrijden. Ook niet als de baan wordt verzwaard en ver lengd of over enkele jaren eventueel verplaatst. De gemeenteraden in Vlaar- dingen en Schiedam spraken zich feller uit tegen het uitbreidingsplan van Rot terdam. De politieke partijen in Vlaar- dingen en Schiedam zijn hoe dan ook tegen de uitbreiding. Maassluis maakt alleen bezwaar, als de overlast toe neemt. Hoogenraad: „We kunnen ons niet bemoeien met een beslissing van Rotterdam over de toekomst van Zes tienhoven. Een motie tegen verzwaring of verleggen van de baan was nooit door de raad aangenomen. Vandaar de ze voorzichtige formulering, waarin we ons verzetten tegen de gevolgen van die baan voor het milieu."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1