Groenoord krijgt bij aanleg RW 19 te veel vuile lucht JEUGDLAND HEEFT IN RINUS DE LIGT SPELLEIDER VAN 'EIGEN KWEEK' Plaats gezocht voor Willem Dreesplein Twee restaurateurs van 't Maritiem, vier 'gouden handen' Het Vrije Volk SCHIEDAM pm,v- Auto-inbreker ontkomen Twee kwartjes per kilo batterijen Kippendieven 4*. 'VS Fietstocht door Midden-Delfland Foto-archief wil niet naar Rotterdam Féést weekeinde - Hellevoetsluis PAGINA 12 VRIJDAG 8 JUL11988 Milieufederatie waarschuwt: Norm wordt zeker bij verbreding Beneluxtunnel ernstig overschreden. Maximumsnelheid 100 kilomter strikte noodzaak wmmmÊ ik i 1 J v SCHIEDAM Na de eventuele aanleg van Rijksweg 19 zal de iuchtver- ontreinging tussen Groenoord/Woud- hoek en Vlaardingen-Holy te hoog wor den. Wan teer er 45.000 voertuigen per dag voorbij komen zal er in een zone van 500 meter aan iedere kant van de weg teveel stikstofdioxide vrijkomen. Grote delen van de wijken liggen in dat gebied. Bij een uitbreiding van het weg verkeer volgens de laatste prognoses wordt het nog erger. Komen er 57.000 auto's voorbij, en dat aantal wordt al in 1995 verwacht, dan is de zone 650 meter groot. Bij de uitvoering van de plannen van minister Smit-Kroes voor een verbrede Benelux tunnel zal het aantal voertuigen nog ver der toenemen. Een en ander staat in het maandblad Milieu-Actief van de Zuid- Hollandse Milieufederatie. Volgens de federatie geldt als eis voor de bescher ming van de gezondheid van de mens een grens van 50 microgram stikstofdi oxide per kubieke meter lucht. De meeste steden waar veel autoverkeer is zitten net onder die uiterste grens. In het centrum van Rotterdam en Schie dam werd al bijna 60 microgram geme ten. In Groenoord en Holy zit men aan de noordrand'van rijksweg 20 nu nog onder de norm. Rijkswaterstaat wist al in 1986 dat bij de aanleg van Rijksweg 19 de grenswaarde in de noordelijke woonwij ken van Schiedam en Vlaardingen te hoog zal uitvallen. De milieufederatie heeft de verschillende overheden op de gevaren voor een onverantwoorde toe name van de luchtverontreiniging ge- wenzen. Hoewel het in de industrie aardig is gelukt de uitworp door technische verbeteringen terug te dringen, is er bij het wegverkeer geen vermindering waargenomen. De oorzaak is eenvou dig: er zijn meer voertuigen bij geko men, die gezamelijk meer kilometers af leggen en met een hogere snelheid. In de benzinemotoren worden bij een snel heid van 120 kilometer per uur zo'n der tig tot veertig percent meer stikstofoxi des gevormd dan bij 100 kilometer per uur. Volgens de milieufederatie is het voor gemeentebesturen dus zaak om er bij Rijkswaterstaat op aan te dringen ook op dit wegvak een'maximumsnel heid van-100 kilometer per uur in te stellen. Overigens is de luchtverontreini ging van bepaalde stoffen, zoals koolm onoxide en loodverbindingen, in de laat ste 18 jaar wel afgenomen. Het is alleen nog niet gelukt de stikstofoxiden en roetdeeltjes terug te dringen. Stiksto foxiden worden omgezet in zuur en dra gen dus ook bij tot de zure regen. SCHIEDAM - Het Plein 40-45 kan volgens het WD-raadslid Gerard Verhulsdonk best omgedoopt worden in Willem Dreesplein. „Drees heeft bij alle Nederlanders een goede naam verwor ven. Hij is een begrip geworden, die ze ker ook in Schiedam vernoemd behoort te worden. Het Plein 40-45 is daar zeer geschikt voor, omdat er bij het omdo pen geen problemen zijn met adreswij zigingen. Er woont immers niemand. Het is echter} wel een piëiri, dat elke Schiedammer die het centrum in- of uit gaat passeert. Dus een waardige plaats." De WD-er deed zijn voorstel enige tijd geleden in een commissiever gadering, waarbij hij verwees naar een SCHIEDAM Een 21-jarige Schiedammer heeft bij de politie aangif te gedaan van een poging tot inbraak in zijn auto. Toen de man gisterenmiddag het station uitkwam zag hij een onbe kende aan het portierslot van zijn BMW morrelen. Het slot van de kofferdeksel was vernield. BMW-eigenaar poogde de dief staande te houden, maar deze ging er vandoor, daarbij onderweg in de Vol tastraat een fiets stelend. Samen met de eigenaar van de fiets volgde de Schiedammer het spoor tot in Rotter dam-West, maar daar bleek de vogel definitief gevlogen. De fiets werd wel te ruggevonden. Behalve van bovengenoemd ge val is bij de politie aangifte gedaan van nog drie auto-inbraken. In alle gevallen werd de autoradio of -cassetterecorder ontvreemd. MAASSLUIS Scholieren in Maassluis krijgen na de grote vakantie voor elke kilo batterijen die ze inzame len twee kwartjes van de gemeente. Het college van burgemeester en wethou ders heeft besloten dat ze na de vakan tie een campagne zal starten om het ge scheiden inzamelen van oud-papier en batterijen extra te stimuleren. Waar de batterijen gebracht kunnen worden zal na de vakantie bekend worden ge maakt. Ook voor verenigingen en instel lingen die een vergunning hebben om oud-papier in te zamelen zal de prijs per kilo veranderen. Nu vult de gemeente de kiloprijs nog aan tot zes cent. Na de vakantie zal een andere regeling gelden. Wat er precies betaalt* zal worden moet nog door B en W worden vastgesteld. SCHIEDAM De politie van Schiedam heeft vanochtend in alle vroegte twee kippendieven aangehou den. Toen de agenten na een inbraak melding gingen kijken bij een poelier aan het Broersveld kwam het tweetal, een 20-jarige en een 24-jarige Schie dammer net naar buiten, elk met twee geplukte kippen in de hand. Na een kor te achtervolging konden de mannen in de Baanstraat worden aangehouden. eerder voorstel van PvdA-zijde om het plein op de'kruising van Burgemeester Van Haarenlaan en 's-Gravelandseweg naar Anne Vondeling te vernoemen. Binnen de muren van het stads kantoor ziet men het in eerste instantie door wethouder Hans van Kleef omarm de voorstel van Verhulsdonk echter niet zitten. „De vrees bestaat, dat tegen de naamswijziging bezwaren komen van de zijde van oud-verzet organisaties. Wel is aan de commissie straatnaamgeving gevraagd een plek in de stad te zoeken, waar dr. Willem Drees vernoemd kan worden," meldt een gemeentelijk woordvoerder. Verhulsdonk wacht deze voor stellen rustig af, maar zegt niet te gelo ven in die bezwaren. „Vadertje Drees is het symbool van het herboren Neder land, na '40-'45. Het verzet kan tegen zijn vernoemen moeilijk bezwaar ma ken. Bovendien hebben we in Schiedam een hele buurt naar verzetshelder ver noemd." SCHIEDAM „Neen, crossen doen we nu niet. Dat is te gevaarlijk met deze gladheid." Een boze blik krijgt Joop van Broekhoven toegewor pen als hij dit gezegd heeft. „Ik kan het goed genoeg en zal heus niet slip pen," probeert de teleurgestelde knul van ongeveer elf jaar nog, maar de Jr jdland-baas is onverbiddelijk. Hij vraagt wel begrip: „Ik moet ook reke ning houden met andere, kleinere kin deren. Morgen ben je weer de eer ste." Het is een vaste klant, die hij onverrichterzake huiswaarts laat gaan van het Edisonplein in Oost. De cross is het énige onderdeel dat van het programma wordt geschrapt. Een kwartiertje eerder zag het er slechter uit. Het spelcircuit op het Edison plein zou om kwart over twee van start gaan. Om twee uur al staan er kinderen en een enkele moeder in het portiek te wachten. Andere schuilen onder het bladerdak van de bomen op het schoolplein tegen de ononderbro ken neervallende regen. De meest nieuwsgierigen rennen op de Jeugd landbus af als deze arriveert. „Gaat het wel gewoon door?" luidt de vraag, die chauffeur Marco Snoeij en de naast hem zittende Rinus de Ligt bij herhaling toegeworpen krijgen. Zij houden zich op de vlakte en kijken omhoog naar de lichte plekken tussen de regenwolken. „We kijken het nog even aan. Als het zo blijft regenen dan moeten we het spelcircuit hier afgelasten, want we hebben geen overdekte uit wijkmogelijkheid." De 22-jarige Rinus de Ligt heeft het juist verteld als de immer lachende gemeentelijke jeugd- consulent Joop van Broekhoven arri veert. In 'De 4 Molens' had hij een af geladen zaal bij de artiest Henk Dries- sen achtergelaten. Hij verzekert de vrijwilligers van onder een paraplu in de stadskleuren (geel-zwart) dat snel droog wordt en de regengod Pluvius luistert ook prompt. Marco Snoeij (20), veelbelo vend voetballer bij het nu zo geplaag de SVV en leerling van de Rijnmond- MTS, opent de zijdeur van de gehuur de bestelwagen en begint met Rinus de Ligt de spullen uit te laden. De rest van het Jeugdlandkader volgt. Gerou tineerd gaan Van Broekhoven en alle vrijwilligers het plein rond. Rechts in de hoek komt de kruiwagen te staan met de speelgoeddieren en vlak voor de .ingang van.-het .schoolgebouw'de- galg Lvartbetf:pappert^8t.';Qve^hefègpe;t; .hele pfèimNerdeèldizijnsachiispeliatjes!; ,te doen- voor de ongeveer zestig kin- deren, die zich aanmelden en met een soort rapport overal langs gaan. le dereen krijgt aan het eind van de rit een attentie, maar voor de best sco rende deelnemers is er iets meer dan een drop of balpen. Een racket of een - bal zijn hoofdprijzen. Na de begroeting van een toch even langs komende vrijwilligster van het eerste uur, Anneke van Duuren met haar dochter Marioes, verklaart Rinus de Ligt (links) en Marco Snoeij brengen de populaire pop naar zijn plek op het Edisonplein. terwijl colle ga's andere spullen uit de Jeugdlandbus halen na het stoppen van de regen. Van Broekhoven dat het wedstrijdele ment bij dit onderdeel onvermijdelijk is. Het populairste spel is wel het in el kaar zetten van een pop, waarvan de„ ri lichaamsdelen aan de ene kant. een01" haak^érrSan de ander zijde een 'oog hébben .- - Rinus de Ligt, een actief sport er (atletiek, zwemmen en fietsen), is daar spelleider. Hij maakt al zes jaar deel uit van de vrijwilligersploeg. „Ei gen kweek," noemen Van Broekhoven hem. Veel van de Jeugdlandvrijwilli- gers, die een deel van hun vakantie aan dit werk besteden, zijn leerlingen van opleidingen op het gebied van on derwijs, lichamelijke vorming of jeugd- begeleiding. Rinus is student informa tica. „Ik ben er vanzelf ingerold. Alle het echter leuk, maar de ene groep is drukker dan dè andere. Er zijn er maar weinig die net als ik vroeger ki nnen doen met de sport- en spelac tiviteit en was dus vaste klant van Jeugdland. Een aantal jaren geleden kreeg ik de vraag of ik ais vrijwilliger in de begeleiding mee wilde draaien. Met het antwoord heb ik niet lang ge wacht. Ik vind het prachtig om te zien wat een plezier kinderen hieraan bele ven." Met het spelcircuit trekt Rinus de verschillende Schiedamse wijken door. „Je komt op alle plaatsen een ander slag kinderen tegen. Overal is fietscrosser is er wel zo een, weet Joop van Broekhoven," die al tweedui zend deelnemers heeft geteld. Morgen houdt Jeugdland een viswedstrijd langs de Poldervaart. De deelname hieraan kost een gulden. Vandaag is inschrijven nog mogelijk bij de winkels van Cobra in het Hof van Spaland, Mak aan het Broersvest en Dé Schie aan het Dr. Wibautplein. Morgen kunnen deelnemers zich mel den vanaf .3.15 uur bij het Panne- koekhuis in het Prinses Beatrixpark. Door Joke van der Lee ROTTERDAM Voor de her denking van 'William and Mary', waar voor het Britse koninklijk paar Neder land bezocht, worden talloze histori sche voorwerpen zoals kaarten, schil derijen en heel veel scheepsmodellen tentoongesteld. Willem III (van Oranje) vertrok in november 1688 vanuit Hellevoet- sluis naar Engeland ten einde de macht van de Engelse, katholieke ko ning Jacobus II te breken. Willem III had een vloot van 48 oorlogsschepen, 260 transportschepen en een expeditieleger van ruim 15000 man en 4000 paarden samengesteld. Men kwam behouden aan en de inva sie werd een succes. ,Het Maritiem Museum Prins Hendrik aan de Leuvehaven heeft ook een herdenkings-tentoonstelling inge richt en dat hebben de twee aan het museum verbonden restaurateurs ge weten. Michiel Germans en Cor Har donk kregen acht weken voor de offi ciële opening van de tentoonstelling te horen dat ze een maquette van de vloot moesten maken. Een schemati sche opstelling moest het worden. Verder kregen ze de vrije hand èn sla peloze nachten. Het resultaat mag er echter zijn. Van vijf verschillende scheepsmo dellen heeft Michiel de moeder-mallen gemaakt. Cor stelde de tin-loodlege- ring samen en goot de scheepjes, 287 stuks in het totaal. Maar daarmee was het karwei nog niet geklaard. De scheepjes, waarvan de grootste op een handpalm past, moes ten worden beschilderd. Een mede werker van het museum heeft een week lang niets anders dan miniscuul kleine messing zeiltjes geknipt. Er is ruim drie weken druk gesoldeerd om de schepen opgetuigd te krijgen. De maquette kreeg pas echt gestalte naar mate de hoeveelheid schepen groeide. Het resultaat is verrassend. De opstelling is zo suggestief dat veel mu seumbezoekers op het eerste'moment denken naar een hologram te kijken. Gedeeltelijk komt dit door het lichtef fect, het lijkt net of boven de schepen donkere wolken jagen, gedeeltelijk door de zwarte, doorzichtige gordijnen 't k De restaurateurs M. Germans (rechts) en C. Hardonk voor 'de vloot' van Prins Willem ill. die rondom de maquette zijn gespan nen. „We zijn er mee opgestaan en mee naar bed gegaan," zegt Michiel Germans. Maar het resultaat mag er zijn. Dat blijkt wel want de conserva tor-directeur van het museum Gesicht op 't Dok uit Hellevoetsluis heeft, voor dat i .de maquette in zijn geheel werd getoond, al een claim gelegd. Helle voetsluis wil de maquette permanent tentoonstellen. Het maken van de beroemde vloot op schaal betekende wel dat het andere wérk van de twee restaurateurs/modelbouwers moest blijven liggen. En dat is nogal wat. Het Maritiem Museum Prins Hendrik bezit ruim 1500 scheepsmodellen. Een unie ke collectie die aan de zorg van Mi chiel en Cor is toevertrouwd. Sommige modellen zoals het Mataromodel uit de 15e eeuw is enig op de wereld. Het schip is zo teer dat het risi co bij tentoonstelling steeds groter wordt. Om het zo min mogelijk in 'vreemde' handen te laten komen heeft Cor het model in tekening ge bracht. Daarvoor is het model overge bracht naar het Dijkzigtziekenhuis. Met een endoscoop, aangesloten op een video-camera zijn beelden van het binnenste gemaakt. Aan de hand van de videoband en de tekeningen wordt een replica gemaakt die wel perma nent opgesteld kan worden. Hoe wordt men restaurateur/modelbouwer? „Met interesse, geduld en maat-gevoeiigheid kom je heel ver," zegt Michiei. „Daarnaast moet je ook goed tekening kunnen lezen." „Van elk model dat je bouwt leer je iets," verduidelijkt Cor. „Wij kunnen elk aan een kant van een mo del beginnen. Bij het in elkaar zetten van de stukken past alles precies. Een kwestie van goed tekening lezen." Sinds vijf jaar kent Amsterdam een restauratoren-opleiding. Niet te verwarren met restaurateur want die zit in de horeca. Cor en Michiel heb ben het vak in de praktijk geleerd. Voor beide restaurateurs is hun werk tevens hun hobby. Ze hebben talloze modellen gemaakt en komen die dan ook met grote regelmaat wel ergens tegen. „Modellen restaureren uit een tijd dat er nog geen draaibanken be stonden blijft een uitdaging," zegt Cor. „Als je klaar bent en de restauratie is goed gebeurd dan weet je dat je een fijn stukje werk voor het nageslacht hebt afgeleverd. Sommige modellen zijn zo mooi dat ik er verliefd op word. Je probeert dan de meesterhand te evenaren." Vaak is het zoeken naar materi aal de grootste klus. Het hout waar mee .wordt gerestaureerd dient uitge werkt te zijn. „Soms loop je langs een vuil nisbak en zie je een paar prachtige ei kenhouten tafelpoten liggen. Die kun je dan gewoon niet laten liggen. Voor een echte modelbouwer is uitgewerkt hout van essentieel belang. Momen teel zijn we op zoek naar uitgewerkt Djati-teakhout, bijvoorbeeld van oude deuren. Djati-hout wordt niet meer in gevoerd omdat deze bomen uit Zuid- Oost Azië beschermd zijn. Dat kan een restauratie dus wel eens problema tisch maken," zegt Cor. „We houden ^ons dan ook aanbevolen als de lezer "eens iets voor ons weet." Voorlopig staat de maquette van de vloot van Willem III tot en met 25 september in het Maritiem Museum Prins Hendrik opgesteld. Daarna gaat hij naar Hellevoetsluis. SCHIEDAM De Provincie Zuid-Holland doet er dë laatste tijd alles aan het recreatiegebied-in-spé Mid den-Delfland meer bekendheid te ge ven. Als onderdeel van de publiciteit scampagne wordt morgen een fietsrou te door het gebied uitgezet. De tocht wordt georganiseerd in samenwerking met de WV en de Stichting Sportief-.' Aktief. De twee routes van 25 en 50 ki- lometer voeren langs de mooiste plekjes in het natuurgebied. Er is zelfs een-1 boottochtje in het programma opgeno men van de Broekpolder naar de Maas-,-, landse Trekkade. Op verzoek is de kapi--v tein van de pont bereid bij café 't Jacht- huis te stoppen. Vanaf het café is een-c mooi uitzicht over de Vlietlanden. De - overtocht is gratis, de organisatie ver wacht geen lange wachttijden omdat er» een extra bootje is ingezet. De fietsroute loopt ook langs het kantoor van het recreatieschap Midden Delfland aan de Zuidbuurt 85. Hier is het mogelijk een tentoonstelling en dia serie over het gebied te bekijken. De< fietstocht is zuiver recreatief zonder een wedstrijdelenemt. De startplaats in Vlaardingen is de molen Aeolus aan de Kortedijk/hoek Westlandseweg. Een informatrice van de VVV zit hier klaar om de routes uit te delen. Het is ook mogelijk in Schiedam of Maassluis te beginnen. Er kan in die plaatsen van 10.00 tot 14.00 uur worden gestart vanaf de VVV-kantoren. De rou tebeschrijving kost twee gulden. «n» -910 DEN HAAG De landelijke,A stichting Foto-archief peinst er niet over-""-, om zich in Rotterdam te vestigen, on-''t danks de eis van minister Brinkman (WVC). Het overleg met de gemeente Rotterdam over huisvesting in het oude raadhuis van Delfshaven isalleen maar een spelletje geweest om een'serieuze indruk te maken op het ministerie van WVC". De stichting Foto-archief blijft vasthouden aan het idee om zich in Am sterdam te vestigen. Dit verklaarde mr. R. Vies na mens de stichting Foto-archief gisteren voor de Raad van State in Den Haag. De stichting ging bij de Raad van State in beroep om onder de eis uit te komen van minister Brinkman tot vestiging in Rotterdam. Na lang touwtrekken en onder stevige druk. van de Tweede-Kamer ging - de ministen ioujaaijotQa&aakkoofsfc rnet°ii een jaartijksetsidzsidie vqrodfiQAOOajulnsa den voor het .landelijk foto-archief .r0m->-! wille van de-cultuurspreiding over' hef land kreeg de stichting daarbij wei de eis om in Rotterdam huisvesting te zoe ken voor de Nederlandse foto-archie ven. „Alleen in Amsterdam krijgen wij de medewerking van lokale fotografen, die vaak al hebben laten weten hun werk niet buiten de hoofdstad te willen laten opbergen. Amsterdam is niet al leen het centrum van de fotografie, maar ook daar zijn technische specialis ten aanwezig die kennis hebben van ou de foto-afdruktechnieken. Deze mensen zoeken niet gauw buiten Amsterdam werk," zo verklaarde mr. Vies. Het overleg met Rotterdam over huisvesting in het historische Delfsha- ven is volgens Vies nooit serieus be-o».' doeld geweest. „Ook onze bevestigings-"' brief aan het Rotterdamse gemeentebe stuur moet in dit licht worden gezien." au- 'iQO i, HELLEVOETSLUIS - Dit week einde is het grote evenement van de William en Mary-herdenking in Helle- voetsluis: het uitvaren van de vloot naar Engeland. Tal van andere programma punten omlijsten de zeiltocht. Vandaag: Bevoorrading schepen Tour-, Wedstrijd- en Flottielje (TWF)tocht. 21.00 uur: Klank-en Lichtspel in de tuin van het Gemeentehuis, gevolgd door de feestelijke inscheping van Wil- lem III in de haven onder begeleiding j- van het Korps Tamboers en Pijpers van de Koninklijke Marine. Rond 23.30 groot vuurwerk vanaf het Haringvliet. fl Morgen: 1 Vanaf 7.45 u vertrek van de TWF-zeilers naar Torbay 10.00-18.00: Kunst-en Antiek- markt (t/m 10 juli) oostzijde Vesting j 10.00~-17.00: 'Oranje' fiets-en wandeltochten (t/m 10 juli) 10.00-17.00: Wandeling van J AVRO's 'Ontdek je Plekje'(t/m 10 juli) vanaf 10.00: Muntenpers van t ABN slaat speciale herdenkingsmunten op het plein voor de kerk. Rondvluchten per helikopter en optredens van histo- risch orkest Jong KG uit Leiden. 11.00-16.00: ANWB-beweegeam- pagne 'Way of Life' 12.00:. Binnenkomst Stamboek ronde-en platbodemjachten in de haven 20.00: Oplaten hete-lucht ballon Way of Life (Land van Paling) 20.00-00.00: Popconcerten In Fort Haerlem Zondag: 12.00: vertrek van de 'Eendracht' naar Engeland Vanaf 13.00: Wedstrijden op het Haringvliet van de ronde-en platbodem- jachten. Voor meer informatie: VVV Helle voetsluis, tel. 0 18 83 1 2318.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1