'Het is gewoon 'n stuk van mijn leven geworden' Schiedamse parochie in 1990 bij Paus op bezoek m Het Vrije Volk SCHIEDAM Klooster helpt asielzoekers met wachten op uitwijzing Water veel te koud voor botulisme Jeugdland in Zuid: scène met paard was het leukst mm* 7 l/J êMMM. Sigarendieven achterhaald Tassenrovers aangehouden Hardrijders in de val Vlees gestolen PAGINA 14 DINSDAG 19 JUL11988 Ontmoetingscentrum Eigen Werk biedt opvang voor haanlozen in de ruimste zin van het woord. 'Het is hier één grote familie' dan staan er zo drie mensen voor je Heilige Liduina krijgt eigen kapel in Singelkerk. 'Verering trekt weer wat aan' ïA SCHIEDAM Amper een jaar na de heropening kampt Ontmoetings centrum Eigen Werk ai met ruimtege brek. Zo'n 140 mensen maken regelma tig gebruik van de diensten van het cen trum. „En voor meer is eigenlijk geen plaats, dan zouden we uit onze voegen barsten," zegt penningmeesteres Corry Bosch-Van Raaij. De herrijzenis en wederopbloei van het ontmoetingscentrum Is opmer kelijk. Ruim twee jaar geleden werd voorloper De Trechter wegens diverse problemen gesloten. Een kleine initia tiefgroep, waar ook Corry Bosch deel van uitmaakte, heeft er zich sindsdien voor ingezet dat het werk ten behoeve van baaniozen in een of andere vorm terug zou keren. Na een indringend be roep op de raadsleden uit de commissie Welzijn kwam de gemeente vorig jaar over de brug. In september kon het nieuw opgezette centrum haar deuren openen aan de Overschiesestraat 44. Hoewel de verhouding met de gemeente tegenwoordig goed is vindt Bosch dat de stadsbestuurders Eigen Werk toch nog teveel beschouwen als een zoethoudertje. „De toeloop bewijst dat een voorziening-als deze nog altijd broodnodig is. Momenteel zouden we hét liefst verkassen naar iets groters, want met wat ons nu ter beschikking staat is het maar behelpen. Voor be paalde cursussen moeten we mensen afwijzen omdat het leslokaal te klein is," vertelt de penningmeesteres. Met name een ruimte waar aan auto's gesleuteld kan worden staat hoog op het verlanglijstje van het be stuur van Eigen Werk. „Daar zijn hier erg veel mensen enthousiast voor. Maar eigenlijk zijn ai onze technische activi teiten te krap behuisd." Eigen Werk wil opvang bieden aan werklozen, WAO-ers, VUT-ers, ge pensioneerden, kortom baaniozen in de ruimste zin van het woord. „De mensen moeten hier een zinnige bezigheid kun nen vinden en werken aan hun persoon lijke ontplooiing," legt secretaresse Christine Matena-Esbach uit in de ont moetingsruimte van het centrum, dat gezellig gemaakt is met veel planten, schilderijen, imitatie-perzen op tafel, een TV en een barretje. Het centrum is door de week geopend van 9 tot 17 uur, vrijdags tot 12 uur. 's Avonds is men gesloten. „Want dan kan je overal heen. Het gaat er juist om dat werklozen overdag een mloopadres hebben waar ze een kop koffie kunnen drinken voor weinig geld, een krantje lezen of gewoon maar een praatje maken," aldus Christine. Verder kan men er terecht voor een keur van activiteiten, zoals darten, kaarten, dammen, schaken, puzzelen, bingo en diverse andere spelletjes. Ook het cursusaanbod is uitgebreid: teke nen, schilderen, aquarelleren, handen arbeid, pottenbakken, modelbouw, tex tielverven, glas beschilderen enzovoort. Als docenten treden geheel belangeloos vergevorderde amateurs op. Corry, zelf lerares handenarbeid: „We staan hier open voor elk idee dat de bezoekers in brengen. Als het even kan realiseren we het." Van de 36.000 gulden die het centrum jaarlijks aan subsidie ontvangt kan een beroepskracht worden betaald. Daarnaast drijft Eigen Werk op een 25- tal vrijwilligers. „Maar in feite is iedere bezoeker hier ook een vrijwilliger, want als je een beroep op ze doet staan ze zonder uitzondering voor je klaar," weet Corry. De leeftijd' van de bezoekers loopt uiteen van 20 tot 80 jaar. Onge veer een derde van de mensen die re gelmatig bij het centrum langslopen is vrouw. „We hebben er zelfs een vrouw bij van 77 die aan alles nog heel fana tiek meedoet," lacht Corry. De meeste mensen komen via mond-tot-mond reclame naar de Over schiesestraat, want aan werving heeft Eigen Werk nooit veel gedaan. Het gaat allemaal vanzelf, is de ervaring van het bestuur. Corry: „Ik verwacht bijvoor beeld de mensen van Wilton over een tijdje ook nog wel. Niet meteen, want in het begin kan men zich vaak heel goed bezighouden. Later, als ze er behoefte aan hebben komen ze wel, na gesprek ken met Gusto-mensen bijvoorbeeld." De beide bestuursleden om schrijven de sfeer op het centrum een stemmig als amicaal. „Het is hier net een grote familie, je hoort er allemaal bij," vertelt Christine. „Als er een ziek is, gaat er een hele delegatie heen. Dat komt omdat veel mensen hier zelf in de ellende zitten, en daarom ook de narig heid van anderen goed aanvoelen. Ze zijn hier erg verdraagzaam geworden." De sfeer is in ieder geval prima in het woensdagse schildei klasje van meneer Nijs, waar een tiental leerling kunstenaars zich ijverig toelegt op land- scnappen en stillevens. Piet, gepensio neerd lasser bij Wilton, volgt de lessen al een jaar of acht. Naast het klasje Hst schilderklasje van meneer Nijs in Ontmoetingscentrum Eigen Werk. ..Prima sfeer. Heb je even een kleur verf niet, klaar." loopt hij nog een paar keer per week binnen voor 'een bakkie'. Hij schildert veel. „Oh man, hou op. Ik geef veel weg, want m'n hele kamer hangt al vol. Ik hoef met meer te behangen." Of hij dit uurtje zou willen mis sen' „Eerlijk gezegd: nee. Hebbie een kleur verf met, dan staan er zo drie mensen voor je klaar. Zo gaat het hier." Janny, sinds vier jaar bij Eigen Werk over de vloer, is helemaal ver knocht geraakt aan haar nieuwe hobby. „Ik begon om wat te doen te hebben, maar het is nu gewoon een stuk van m'n leven geworden. Ik ga er helemaal in op, af en toe vergeet ik urenlang om te eten." Gevraagd naar de kwaliteiten van zijn pupillen velt meneer Nijs een hard oordeel: „Van mij krijgen ze alle maal een dne, want ze luisteren met." Een luid hoongelach is zijn deel. Nijs: „Zie je hoe opstandig ze zijn? Maar goed, voor vakbekwaamheid verdienen ze een dikke zeven, dus het valt wel, mee En serieus voegt hij er aan toe: „Het sociaal streven, waardoor de men-, sen agressief worden, blijft hier achter wege. Alles geschiedt op amateuristi sche basis, er staan geen belangen op het spel. We zitten alieen maar met verf te kledderen, daarom is het zo leuk." rse I- SCHIEDAM'— Een groot aantal rSch'iedamsé'katholiekeirzal in 1990 on- fder leiding" vampastoor P.M. Vismans ""van de Singelkerk een bezoek aan Ro- meebrengen. De reis zal in het teken staan van,da Liduina;verering. Het is in dat jaar preciesveen eeuw geleden dat het Vaticaan'"haar goedkeuring verleen de aan de aanbidding van de Schie damse Maagd, Naar verwachting zuilen tegen de honderd parochianen de be devaartstocht naar de heilige stad mee maken Pastoor Vismans heeft er alle vertrouwen in dat de Paus het gezel schap een audiëntie zal toestaan. „Ik verwacht het wel. We willen de Heilige Stoei bedanken voor de steun die we altijd vanuit Rome ondervonden heb ben voor het levend houden van de Li- duina-devotie. Van deze paus js be- Volgens de rooms-katholieke leer is heilige Liduina de bescherm vrouwe van alle zieken. Lidewijde, zoals, de Schiedamse.eigenlijkïjlééttéjjj^"4^ in de vijftiende eeuw? Toèri'zij' vijftien jaar was maakte ze een val op het ijs, waarna het meisje de rest van haar le ven aan het ziekbed gekluisterd was. De overlevering wil dat zij haar licha melijke gebreken voorbeeldig droeg en vele andere zieken tot steun was. In 1890 werd zij per decreet door paus Leo XIII heilig verklaard. Ter gelegenheid van het jubile um zal er in de Singelkerk ook een spe ciaal aan Liduina gewijde kapel worden ingericht. Daarin krijgt ook Liduina's fgfafetedfi;eeh;plaatsje,fdie tot zee^r% centëiijk'nëg onderdeel was van de ka pel van Huize Frankeland. Doordat de protestanten Öe steen ten tijde van de Reformatie omkeerden is de afbeelding |tóplródams*enige heilige geheel uw fact gebleven. Uit dezelfde-kapel komt ook het Rozenhek dat zijn naam ont leent aan de aangename geur die er rond het ziekbed van Liduina gehangen zou hebben. Met het overbrengen van de twee voorwerpen naar de Singelkerk zijn alle Liduina-relikwieën dan in een gebouw geconcentreerd. Verder komen er nog een zilveren beeld, een gouden reliekschrijn en enkeie schilderijen in de kapel. „Voor zover bekend hebben we dan alles compleet," aldus Vismans. s /Hoewel hij met verwacht dat de bedevaart gangers straks in drommen voor de deur zullen staan is er volgens de geestelijke wel sprake van een dui delijke opleving in de Liduina-devotie. UHet heeft vooral ook in het buitenland tóch/wél een grote bekendheid in de katholieke werekLDaarbij zal het zeker een rol spelen dat' Schiedam altijd veel missionarissen heeft voortgebracht, die de naam van de heilige over de hele aardbol verspreid hebben. We krijgen post uit alle werelddelen." De parochie krijgt per jaar bezoek van enkele tien tallen buitenlandse bedevaartgangers. De pastoor hoopt ook dat het Vaticaan de Singelkerk nog voor het ju bileumjaar tot basiliek wil verheffen. De aanvraag daarvoor ligt al in Rome. Om het verzoek kracht bij te zetten wil Vis mans 'om de devotie te verdiepen een speciale broederschap van priesters en diakens opzetten ter ere van Liduina. „Dat is een voorwaarde van Rome, je moet als kerk de titel basiliek waardig zijn'; Het betekent namelijk dat: je. op bijzondere wijze verbonden wordt met de hoofdbasiliek in Rome." Of de Singelkerk als gebouw ooit de basiliekstatus waardig zal zijn hangt in belangrijke mate af van Monu mentenzorg. De plannen van de Schie damse parochie zijn al ingediend. Kos ten: zeven ton. De sluizen van het fi nanciële stuwmeer dat men bij Monu mentenzorg voor restauraties gevormd heeft gaan echter pas in 1990 open SCHIEDAM - Een 17-jarige en een 20-jarige Rotterdammer zijn aange houden in verband met een inbraak in een sigarenzaak in de St. Liduinastraat vanmorgen vroeg. Een getuige had de jongens 'aan het werk' gezien toen zij een deei van de winkelruit eruit lichtten en verschafte de politie een signalement en het kenteken van hun auto. Op grond van die informatie kon het twee tal even later op de Burgemeester Knappertlaan worden ingerekend. Het is nog niet duidelijk wat de Rotterdam mers precies ontvreemd hebben. SCHIEDAM - De politie heeft twee 25-jarige Schiedammers aange houden wegens beroving van een 50-ja- rige plaatsgenoot. Toen de man van nacht over de Korte Haven liep werd hij door het tweetal aangesproken, die hem sommeerden zijn tasje af te geven. Toen de man dit weigerde sioeg het duo hem In het gezicht en maakte hem het tasje afhandig. Doordat het slachtoffer de politie een goed signalement kon ge ven konden de daders korte tijd later in de Hoogstraat worden gearresteerd. SCHIEDAM - Vijftig automobi listen liepen gisteren tegen een bon op bij een twee uur durende snelheidscon trole op Rijksweg 19 tussen het Kethel- plein en de Beneiuxtunnel. De hoogst gemeten snelheid was 142 kilometer per uur. SCHIEDAM Bij een groothan del in viees aan de Vlaardingerdijk heb ben onbekenden vannacht een houten deur geforceerd. Vermist wordt een partij vlees van 1600 kilo met een waar de van 22.000 gulden. h -b Door Herten van Rees - iP ROTTERDAM „In het begin probeerden we alles voor de vluchtelin gen zo vriendelijk mogelijk te doen. Maar zo bleek dat niet te werken." Aan het woord is, WilJurria, coördinatrice van-het centrale punt voor opvang van asielzoekers in Rotterdam, het St. Fran- siscusklooster aan de Lange Hilleweg. Het klooster biedt sinds 31 juli 1987 doorlopend onderdak aan meer dan zestig asielzoekers van dertig nationali teiten. in het afgelopen jaar hebben de vijftien beroepskrachten en de ongeveer twintig vrijwilligers die in het klooster werken, een aantal praktische zaken moeten bijstellen. Het is stil in de lange, koele kloostergangen, in de slaapkamers die op de gangen uitkomen, hangen enkeie mannen tegen hun stapelbedden aan. Ze zien er verveeld uit. Voor de televisie op zolder zit iemand patience te spelen. De begeleiders in het klooster zetten wel allerlei activiteiten op touw, zoals schilder -en handenarbeidcursussen en gezamenlijk boodschappen doen, maar het grootste gedeelte van de dag moe ten de mensen toch zelf zien door te ko men. Als Iemand om politieke of hu manitaire redenen zijn land ontvlucht en m Rotterdam zijn heil komt zoeken, staan hem een aantal onzekere weken of maanden te wachten. De vluchteling moet zich meiden bij de Vreemdelingen politie, die hem doorstuurt naar het co ördinatiepunt aan de Lange Hilleweg. Daar wordt gekeken in welk opvanghuis er nog plaats is. Het Leger des Heiis heeft zestien plaatsen, de huizen aan de 's-Gravendijkwal en de Mathernesser- laan beschikken over respectievelijk achttien en veertig bedden. Het klooster biedt veruit de meeste ruimte met 65 plaatsen. Hierna begint de onzekere, vaak frustrerende periode van zes tot acht weken wachten op de uitspraak over de ingediende asielaanvraag. Om dit wach ten wat te veraangenamen, huurt de Gemeentelijke Sociale Dienst sinds no vember vorig jaar ruim honderd wonin gen die aan asielzoekers in bruikleen worden gegeven. De begeleiders in het klooster selecteren de bewoners van de huizen zorgvuldig. „We letten daarbij vooral op de; culturele achtergronden van de men- sen," vertelt Wil Jurna. „Welke taai ze spreken, of ze uit de stad of van het, platteland komen. De verhoudingen tus- sen de bewoners zijn in het algemeen goed maar ais ze .hier langer zitten, Ie-j vert de onzekerheid over hun positie* nogal wat frustraties op. Bovendien zijn het vaak mensen met psychische en li chamelijke problemen, veroorzaakt door de druk in hun eigen land." Het kan soms maanden duren voordat de vluchtelingen weten waar ze aan toe zijn. En na al dat wachten, wordt ongeveer negentig percent van hen het land uitgewezen. Er staat een grote groep hulpverleners voor hen klaar. Buiten het dagelijkse vragen- spreekuur met de begeleiders van het klooster, houdt de Gemeentelijke Socia le Dienst er iedere ochtend spreekuur en er zijn hulpverleners van het RIAGG; beschikbaar. De COHAR (Coördinatie Opvang Huisvesting Asielzoekers Rotterdam) huurt het klooster voor drie jaar van het Deltaziekenhuis. Het eerste jaar zit erf nu bijna op. Wil Juma had een jaar ge leden geen idee dat het zou lopen zoals" het nu doet. „Eigenlijk weet je niet waar je aan begint. Pas later leer je hoe som mige zaken werken en wat je er in de praktijk mee moet doen. Zo zijn er van die kleine dingen waarvan al gauw bleek dat wij ze verkeerd aanpakten. Vroeger zetten we bij voorbeeld alle borden vol- geschept op de eettafels. Dat leek ons gemakkelijker dan self-service. Dat was duidelijk helemaal verkeerd. De mensen die hier komen, zijn heei erg op zichzelf. Ze hebben vaak zo veel meegemaakt dat ze alieen nog aar aan zelfbehoud denken. En zo kwam het dan voor dat ze de volle borden van anderen pakten/ Dat is dan iets waarop je meteen moet reageren. Nu moeten ze hun eten zelf- komen halen." „Nog zoiets: de toiletten. We" hadden hier eerst onze gewone wc's/ Maar de bewoners gingen op de brif"1 staan. Het bleek dat ze niet wisten hoe- onze toiletten werkten. We hebben ze" toen vervangen door hurktolletten." „Een jaar is eigenlijk te kort om te zeggen of deze organisatie goed^ werkt," besluit Wil Jurna. Door Perry Menexis SCHIEDAM De straattheater voorstelling die Pieter Baalbergen giste ren op de Maasboulevard gaf, heeft de laatste week van de Jeugdland-activitei ten ingeluid. Ongeveer twintig kinderen keken geboeid naar de korte stukjes die werden opgevoerd. De act van Piedro op het paard kreeg de hoogste waarde ring van de kleintjes. „Ik vond het zo leuk dat die me neer op het paard ging staan," reageer de de 4-jarige Priscilia, die samen met haar oma naar de Maasboulevard was getogen. Hüseyin en Taylan, twee vriendjes van bijna acht jaar, waren de zelfde mening als de kleine Priscilia toe- gedaan. De voorstelling begon met Pieter Baalbergen die als een soort raafmens optrad en dat vonden vooral de aller kleinsten onder de toeschouwers toch wel een beetje eng. Even later verdween deze 'vreemde vogel' in de woonwagen en kwam hij na enkele nadrukkelijke geeuwen als Piedro tevoorschijn. Toen Piedro enige tijd echt wak ker werd, kwam hij tot de ontdekking dat bijna alles weg was. „Het circus, de apen en de., roaarrrs! Allemaal weg!" Wal moest er nu van de voorstelling te rechtkomen? Gelukkig zag hij twee paarden, waardoor er nog iets gered kon worden. Even de direkteur halen, die in de koffer verstopt zit. Piedro tilde deze op en er kwamen schoenen te voorschijn. Toen hij even later de koffer open deed, verscheen de baas en ook die kwam tot de conclusie dat bijna al les weg was. De directeur wist een op lossing: dan moest Piedro maar de act op het paard doen! Toen Piedro hem vertelde nog nooit op een paard te heb ben gezeten, kreeg de directeur prompt last van ademnood. Een fietspomp bracht uitkomst. Nog voor de conversatie tussen de directeur en Piedro werd een act met een slang opgevoerd. Door enkele valse noten vliegt het dier over het gras. Hoewel sommige kinderen een beetje bang zijn deert het Priscilia niets. „Thuis heb ik ook zo'n namaakslang," En Taylan: „Zijn ogen waren van knik kers. Dat kon je wel zien." SCHIEDAM Het telefoontoe stel van de afdeling plantsoenen, waar gevallen van botulisme gemeld kunnen worden, staat deze zomer bepaald niet roodgloeiend. De besmettelijke vorm van voedselvergiftiging, voorat gevaar lijk voor watervogels en vissen, komt voor in water dat 20 graden Celsius of warmer is. Gelet op de huidige water temperatuur hebben de beesten voorlo pig weinig te vrezen. De bacterie die bo tulisms veroorzaakt begint gif fe maken onder gunstige omstandigheden, waar door dieren verlamt raken en sterven. Hoe meer dode dieren in het water, hoe beter de bacterie het naar zijn zin heeft. Gestorven vogels en vissen vormen na melijk een eiwitrijk milieu, goed voor botuiisme. Ook ondiepe, stilstaande wa teren en piassen van 20 graden Celsius worden tot die gunstige omstandighe den gerekend. Botulisme kan béstreden worden door de afdeling Plantsoenen van Ge meentewerken te waarschuwen wan neer u dode waterdieren aantreft. Belangstellenden kunnen bij de provincie Zuid-Holland het jaarverslag opvragen over botulsime. De dienst Ruimte en Groen van het bureau natuur houdt jaarlijks alle gegevens bij die met deze ziekte'te maken heeft. Informatie is te verkrijgen op telefoonnummer 070-116741. Bij de afdeling Voorlichting ligt een brochure 'Bestrijding botulisme in de provincie Zuid-Holiand'. ir I

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1