Zandzakken weren in de Baiiberèpdldèr dé zöhdylöèd Tropische bui vergezelt tropische klanken m Tweevriendenstraat: Frisse woninkjes Langdurig zieken léerop^ar^ht met Henri Dunarit Schiedam begint met nederlagen Zelfs de koningin heeft niet zulke schone toiletten Koster Vlaardingers in lage delen doorstaan met angst en beven de natte zomer. De schrik van de watersnood van vorig jaar zit ër nog goed in Cursus tegen slapeloosheid Amókmaker gekalmeerd Strandwacht redde surfer Sieraden verdwenën Joggingpakken verdwenen Diefstal uit woning Jachtgeweer gestolen Kif'. "K I tïvVK „Frisse kleine buisjes," die twintig jaar geleden werden gesloopt. Door Ad Hoogerwerf j :i;5 VLAARDINGEN -- Het lijkt erop, dat de veelgeplaagde lage delen van Vlaardingen zaterdag de natte dans zijn - ontsprongen.' Met angst en beven zagen honderden bewoners in de Babberspol- der, de Oostwijk en het Centrum het water het afgelopen- weekeinde met ^bakken uit de hemel storten. Velen van hen, onder wie de 92-jarige L. Verspoor uit de Commanderijstraat, sleepten snel met zand gevulde zakken aan om het verwachte water te keren. Als tijdens een watersnood zat hij met het angst zweet in de handen in z'n kleine woning te wachten tot het onheil weer over hem heen zou komen. Het water bleef dit keer buiten de deur, „ik ben'daar zo verschrikkelijk blij om," zegt hij, net van de schrik bekomen. „Maar o, wat was ik bang." Ook voor bewoners uit de Wete- ringstraat, waar vorig jaar het regenwa ter naar binnen, hoosde, is de zaterdag avond zeer onplezierig verlopen. De schrik zit er nog goed in. De bewoon ster van nummer 25 wijst waar in juli en september '87 het water yan de Maas- sluisedijk richting Weteringstraat werd gestuwd. En hoe het vervolgens via hun 'gang pardoes de huiskamer binnensij pelde. „Dan slaap je niet echt iekker meer, als het zo hard regent," vertelt ze, ietwat wit om de neus weggetrok ken. „Kijk, van pure ellende durven we geen vloerbedekking meer te laten leg gen. We zitten op de betonvloer met een paar kleden erop." Ze willen er trouwens toch uit. Naar de nieuwbouw om de hoek aan de Markgraaflaan. De woning kan er aileen nog op achteruit gaan, weet ze, ,',want we zakken gewoon weg. Mijn man meent dat deze huizen op een voormali ge wateringzijn gebouwd, zonder een degelijke fundering. Slechte rioleringen en verzakkende huizen, dan mag u ra den hoe we hier een regenbui begroe ten." Niet anders is de situatie in de Babberspolder. Wellicht wordt er na de bouwvak vaart achter gezet, maar voor lopig is er van het oplappen van het ri oolstelsel nog niets terecht gekomen. De gemeenteraad heeft namelijk pas eind vorige maand, bijna een jaar na de eerste overstroming in 1987, acht ton beschikbaar gesteld voor de nodige aanpassingen. Een inderhaast gemet seld drempeltje van zo'n twintig centi meter is het enige tastbare, dat het wa ter uit de woning van Verspoor moet weren. „Dus heb ik altijd zandzakken klaarliggen," vertelt hij in het schuurtje, waar zijn noodmateriaal ligt opgeslagen: „Want de ellende die ik vorig jaar heb meegemaakt, nee, dat wil ik niet nog eens meemaken." Met tranen in de ogen diept hij de herinneringen aan die nare nacht uit zijn geheugen. Wijzend op een stuk zeil in een minuscuul keukentje: „Hier stond het blank." En in de huiskamer en slaapkamer: „Hier, en hier, overal stond een laag water. Om drie uur ben ik uit geput naar bed gegaan, het meeste wa ter heb ik met wat hulp naar buiten ge schept. Acht dagen heb ik moeten sto ken om m'n spulletjes weer een beetje droog te krijgen. Niet alleen de vloer was beschadigd. Ook m'n tv was te vochtig geworden en vertikte het om te werken." De schrik aan die -avond zal hij altijd houden. Want net als vorig jaar, toen Verspoor alle schade tenauwer- nood van zijn bescheiden spaargeld kon betalen, heeft Verspoor zich niet verze kerd tegen waterschade. Daar begint de 92-jarige niet meer aan. „Ik heb nooit iets aan de gemeente gevraagd. Vorig jaar heb ik voor het eerst een kleine bij drage gevraagd. Geen cent kon er af. Maar waf ik het ergste vind: niemand is wezen kijken hoe we er hier bijzaten. Geen raadslid, van geen enkele partij. Zelfs niet van de Partij van de Arbeid. Niemand. Verhuis maar, is hun argu ment. Maar ik red me wel, hoewel ze me hier nooit weg krijgen, ik heb hier lief en leed gedeeld. Ik heb die bomen daar zien planten. Dat water bestrijd ik nu met m'n zandzakken. Ze zullen me moe ten wegslepen en op het politiebureau laten wonen, want hier wacht ik rustig mijn tijd af." SCHIEDAM Er klonken tropi sche klanken in café Podium, afgelopen zaterdag. Buiten ook: daar waande de bezoeker, die het slechte weer durfde te trotseren zich in een tropische regenbui. Het verschil tussen het water in de Lan ge Haven en het hemelwater was slechts met moeite waar te nemen. Het feest was er niet minder om. Een half uurtje later dan gepland zette de bossa- - nova-band Alma do Brasil zomerse mu- :ziek in, die de regen-ellende ruim schoots compenseerde. De uit Nijmégen afkomstige vijf mans formatie ontving niet voor niets zoveel applaus. Misschien lag het aan de prachtige van Samba verweven num mers van zangeres Zolita Vinck, of aan het zwoele geluid van de dwarsfluit, in -ieder geval waande het publiek zich zonder veel fantasie in een Zuidameri- kaanse nachtclub. fv ft De inrichting van het Podium heipt daarbij een handje. Het interieur vertoont enkele natuursteen-gekleurde pilaren, die zo uit èen villa uit warmere streken hierheen verscheept kunnen zijn. vVoeg daarbij een slok alcohol, in mijn geval een heerlijke Hoegaarden met citroen, en je vergeet echt dat je in een verregend Schiedam zit. Een uurtje later, zo rond twaal ven, geeft de stortbui het op en veran derd in een naar miezelbuitje, waar meer uitgaanders zich doorheen wagen. Café Podium loopt vol: wat moet het hier druk zijn wanneer het geen vakan tie is. Een ouder echtpaar maakt er geen geheim van dat ze genieten van de warme tonen. Aan het eind van elk nummer zoeken ze hun zitplaatsen op, om luttele ogenblikken later bij de eer ste tonen van een nieuw nummer weer op te springen. Op de vierkante meter swingen ze het luie zweet eruit (hoewei het ook de alcohol kan zijn). Een kennis verlevendigt de dans door er met een opgestoken paraplu omheen te sprin gen. Ook de band geeft aan dat het, hoewel je het niet zou geloven, toch zo mer is. Met een Braziliaanse vertolking van het lome nummer Summertime, worden de toehoorders eraan herin nerd, dat we eigenlijk buiten zouden moeten zitten. Lekker niksdoen, terwijl het T-shirt toch van de hitte aan je lijf zou moeten plakken. Bij een andere uitgaansgelegen heid plakken de kleren inderdaad aan de natte lichamen van de bezoekers. c Ondanks de regen is het terras van de Tapperij gevuld. De parasols zijn 11 voor de gelegenheid als paraplu's in ge- bruik. Ook hier zomerse muziek. Want waarom zou je je zaterdagavond laten verprutsen door een buitje? Alles went, en met een beetje goede wil zou de bliksem zelfs ais sfeerverlichting be stempeld kunnen worden. Door. Jan Anderson VLAARDINGEN - Over het slopen van oude panden in de Vlaar- dingse binnenstad wordt verschil lend gedacht. Oud-wethouder T. de Bruijn was echter zeer duidelijk, toen hij vorig jaar een lezing hield voor de Historische Vereniging Vlaardingen. Hij was er verantwoor delijk voor, dat de fris uitziende klei ne huisjes in de Tweevriendenstraat bijna twintig jaar geleden al tegen de vlakte zijn gegaan. Ze hebben geen volle eeuw gestaan. De huisjes werden in 1885 gebouwd. Samen met soortgelijke woninkjes aan de Jacob van Dijk- straat, Falckstraat de zogenaamde 22 van de Nieuwelaan. De kleine huisjes hadden op zolder een dakka pel. Daar sliepen meestal de kinde ren. Waterleiding en gasverlichting werd pas geruime tijd na de bouw in deze straat aangelegd. De Tweevriendenstraat, waarvan het naambordje nu nog het clubgebouw van een Vlaardingse 'voetbalclub siert, is in 1969 ge sloopt. Deze straat liep vanaf de Maassluissedijk tot aan het West- nieuwland. De linkerkopgevel was jarenlang voorzien van een reclame tekst van de fietshandelaar. VARI in de Stationsstraat, die ook motoren én auto's verkoopt. In deze straat woonden hard werkende kuipers en ook 'vrouw Bot'. Zij was een bekende verschij ning in de straten van Vlaardingen omdat ze met een broodwagen langs de deuren ging. Wethouder De Bruijn zei vorig jaar nooit spijt gehad te hebben van de sanering van deze buurt. Buiten leek het heel wat,, maar de ruimte binnen kon de toets der kritiek zo'n twintig jaar geleden beslist niet doorstaan. In de winter was het er koud en zeer vochtig. HOEK VAN HOLLAND - Ach tenzestig chronisch zieken uit Hoek van Holland, het Westland en Maassluis zijn vanmorgen aan boord gegaan van het Rode Kruis-vakantieschip J. Henry Du- nant. Het schip lag afgemeerd aan de Willemskade in Rotterdam, waar het al in de vroege uren een hele drukte was met ambulances en aangepaste auto's die de deelnemers van de reis aan boord brachten. De reis wordt financieel mogelijk Tropische, swingende klanken op het podium van Podium. SCHIEDAM De softbaldames van Schiedam zijn de hervatting van de competitie met twee nederlagen tegen de afgetekende koploper Terrasvogels begonnen (0 1 en 0 4). De pupillen van Ton Ebben speelden in verdedigend opzicht een prima wedstrijd, maar had den aanvallend niets in te brengen te gen de ijzersterke dames uit Haarlem. Voor Schiedam was er tegen de ijzersterke pitcherstaf en de verdediging van de Terrasvogeis geen beginnen aan. Al in de eerste drie innings van het eerste treffen kregen de Schiedamsen, die slechts een honk konden bezetten, negen honkslagen, op een totaal van elf, tegen. Het was aan het goede veldspel van de debutant in de hoofdklasse te danken dat de schade in het eerste duel tot maar een tegenpunt beperkt bleef. „Dat is vooral de verdienste van het goede veldspel," verklaarde Ebben na afloop. „De dames speelden een foutlo- Door Perry Menexis V VLAARDINGEN - Dat bijna de helft van de Nederlandse bevolking op vakantie is, was afgelopen zaterdag in discotheek My Way niet te merken. Het was ér aan de Oosthavenkade net zo vol als gewoonlijk; De plaatsen van een aantal vaste klanten, die de Hol landse régen tijdelijk voor de zon heb ben verruild, werden ingewisseld door talloze 'onbekende' gezichten. Als ik zo. rond de klok van elf uur binnenloop, is het binnen nog vrij rustig. Op de grote dansvloer is nog niemand aanwezig, maar daar zal in de loop van de avond wel verandering in komen. Na twaalven begint het pu bliek" pas binnen te stromen en dat blijft dé rest van de avond doorgaan. Jake (23) is een van de bezoe kers van het eerste uur. Omdat zijn stapmaat moet" werken, is hij van avond alléén, gekomen. „Ik ben deze week teruggekeerd van vakantie en dan wil je iedereen weer eens even zien. Ja, ik kom hier voor de gezellig heid en, vooral, de leuke meiden. Die zie ik graag." Waar Jake met zijn 23 jaar in veel disco's tot de oudste bezoekers zal behoren, valt hij in My Way niet zo op door zijn leeftijd. Theo Mutters, de eigenaar, iaat een selectief gezelschap binnen. „De bezoekers moeten min stens 21 jaar en netjes gekleed zijn. Iemand van negentien kan .ook nog wel naar binnen komen, maar dan moet hij er beslist niet slonzig bijlo pen." My Way is ook bedoeld voor hét wal oudere publiek, zeg maar de veertig plussers, en ook die zijn aan wezig. Al zijn het de jongeren tdssen de 20 en 25 die duidelijk in de meer derheid zijn. „Ik heb wel bewust voor een slectief publiek gekozen," ver volgt Mutters. „Op die manier kun je de narigheid goed uitbannen en daar heeft het publiek behoefte aan. Men wil lekker op z'n gemak gezellig een avondje uit, zonder lastig te worden gevallen. En die garantie hebben ze niet in tenten waar iedereen maar wordt toegelaten." Ergens op de bank zitten twee meisjes van, pak 'm beet, een jaar of twintig. Deze twee vriendinnen, die zeggen dat ze allebei in een bloemen winkel werken, kijken naar de wat la ger gelegen dansvloer, praten vrijwel constant met elkaar en hebben af en toe de grootste lol. „We zijn hier voor de gezelligheid," zegt de meest opval lende van de twee, die is uitgedost in een rood pakje. 'The Lady in Red' ver volgt: „En het bevalt mij hier best wel. Lekker muziekje, niet te hard." Wie ook niet vergeten is,, zijn twee jongens die een eindje verderop met een fruitkast bezig zijn. Waar een ander zo'n ding met riksen, guldens en kwartjes volstopt, incasseren de twee respectievelijk 25 en vijftig piek. Die kunnen er straks weer een poosje tegenaan. „Maar ik win niet altijd," geeft een van de twee nog eerlijk toe. Ik stop er best wel wat geld in, maar ik maak over het algemeen best wei een klein winstje." Ondertussen moet ik naar het toilet en dat betekent in vrijwel alle discotheken een nachtmerrie. My Way vormt een prettige uitzondering op de ze regel. Terwijl ik nog de trap afioop, wordt een aangenaam fris geurtje mij meester. Eenmaal binnengekomen zie ik inderdaad schone toiletten en kan ik zonder enige vrees plaats nemen op de wc-bril. „Het moet hier voor de be zoekers in alle opzichten aangenaam zijn," haakt My Way eigenaar Theo Mutters hierop in. „Dus ook de wc's, want een goede hygiëne is in mijn ogen een vereiste. Laatst waren hier een aantal Engelse gasten en een van hen zei dat zelfs hun koningin niet zul ke schone toiletten heeft. Dat vond ik wel een leuk compliment." Boven, op de dansvloer, zijn -enkele meisjes die hun schoentjes hebben uitgetrokken. Niemand die daar vreemd van opkijkt. Het is alleen verboden om op de dansvloer te ro ken of met een glas te staan c.q. te- dansen. Vanavond wordt er niet tegen deze regel gezondigd en mocht dat wel gebeuren dan zet Danny, die hier disc-jockey is, de muziek net zo lang uit tot de ongewenste elementen zijn verwijderd. En dat is, zo bleek in het verleden, altijd wel binnen vijf secon den geregeld. Mutters zegt dat hij op de dansvloer helemaal geen vuiligheid duldt. „Je moet hier gewoon op je kousen kunnen dansen." Na half twee is My Way echt goed gevuld en dat blijft tot een uur of vier zo.- Ton (22), een van de vaste klanten, vermaakt zich best hoewel hij graag wat meer top-40 muziek hoort. „Ze draaien hier te vaak oude hits. Dat vind ik wel jammer." Tons roep om meer recente nummers te laten draaien, zal echter weinig gehoor vinden. De leiding van My Way wil haar publiek namelijk een gevarieerd aanbodbieden. „Die top-40 moet er gewoon bij, maar dat is geen hoofdzaak. Ook de wat oudere num mers moeten worden gedraaid en in de na-nacht is er zelfs ruimte voor muziek uit de jaren vijftig en zestig. Dan draaien we bijvoorbeeld num mers van Frank Sinatra, Herald Gard ner, Doris Day en Bill Haley. Niet ie dereen vindt dat alles, omdat smaken nu eenmaal verschillen." SCHIEDAM De Stichting Maatschappelijk Werk zal voor de derde keer in Schiedam een cursus tegen slapeloosheid organiseren. Het doel van de slaapcursus is men sen te leren slapen zonder behulp van slaapmiddelen. De sléchte sla pers zullen in acht wekelijkse bijeen komsten van ruim anderhalf uur van hun nachtelijk probleem worden af geholpen. De cursus begint in septem ber en zal op de maandagochtend worden gehouden in het gebouw van de Kruisvereniging aan de Van Swindensingel 40. De kosten bedra gen ƒ25. Informatie over de slaap cursus is te verkrijgen bij Zoetmul der, telefoonnummer 4731033. Ruim zeventig percent van de deelnemers van de twee vorige 'slaap-opleidingen' zeggen een bete re nachtrust te hebben na het vol gen van de slaaplessen. Van de cur sisten wordt verwacht, dat ze van te voren ophouden met het gebruik .van slaapmiddelen. Of in ieder geval een serieuze poging daartoe doen. Het belangrijkste deel draait om ont spanning. gemaakt door het Rode Kruis en tiental len helpers en helpsters offeren graag een week vakantie om assistentie te Verlenen aan dé deelnemers, die ais re gel aan bed zijn gekluisterd in verband met chronische ziekten. In de loop van de week voert de reis naar Rhenen, De venter, Lemmer, Hoorn en vrijdagavond is men terug in Rotterdam. Zaterdag morgen komen de vakantiegangers dan weer naar huis. ze partij en ook Sandra Bol deed het als pitcher prima." Ook het tweede treffen met de Haarlemsen kwam Schiedam niet tot scoren. De pupillen van Ton Ebben moest toezien dat hun tegenstreefsters zowel in de tweede als derde innings twee keer konden binnenlopen, waar mee de 0 4 een feit werd. „Eigenlijk kun je tegen die dames bij een 1 0 achterstand meteen stoppen," roemde de Schiedamse oefenmeester het ver dedigen van de Terrasvogels. „Die heb- "ben de hele competitie nauwelijks pun ten tegen gehad." Omdat de, concurrentie het za terdag eveneens heeft laten afweten, hebben de Schiedamsen de kans om hun verblijf in de hoofdklasse met mini maal een jaar te verlengen nog steeds in eigen hand. „Onze laatste drie wed strijden gaan tegen de ondersten. Die moet je gewoon winnen," weet Ton Eb ben. SCHIEDAM Een enigszins verhitte 20-jarige Schiedammer heeft vrijdagavond in de G. Borgesiusstraat voorbehoorlijk wat consternatie ge zorgd. Nadat de man eerst een tijdje op straat met een schop had lopen zwaai en, was hij met geweld de woning van zijn broer binnengedrongen, waar hij danig huishield. Voordat de politie arriveerde was de amókmaker er al in geslaagd om de wasmachine en de TV door de ramen naar buiten te smijten. De man is door 'de politie ter kalmering mee naar het bureau genomen en na een ernstig ge sprek heengezonden. De oorzaak van de ruzie is niet bekend. HOEK VAN HOLLAND - De Hoekse strandwacht heeft gistermiddag een surfer uit zee gered die in moeilijk heden was geraakt.^De 's-Gravenzander Rob Heijstek kreeg óp 500 meter uit de kust te kampen met materiaalbreuk en zag geen kans om bij de scherpe wes- tenwind de wal te bereiken. Met hulp van de strandwacht lukte dat uiteinde lijk wel. Eerder al hadden de mannen van de Dienst Recreatie hulp verleend aan een catamaranzeiler die eveneens in de problemen was geraakt. SCHIEDAM Bij een inbraak in een woning in de M. C. M. de Groot straat in de nacht van vrijdag op zater dag hebben onbekenden voor 8000 gul den aan sieraden en 3500 gulden con tant geld ontvreemd. De daders kwa men het pand binnen door het voor deurruitje te forceren. SCHIEDAM Bij een textiel zaak aan de Nolenslaan is zaterdag nacht de etalageruit vernield. Onbeken den namen voor 1500 gulden aan jog gingpakken mee. SCHIEDAM Uit een woning aan de Hoppersingel in Schiedam- Woudhoek is gisteren voor een aanzien lijk bedrag aan sieraden en geld gesto len. De dieven waren binnengekomen door een openstaand slaapkamerraam. SCHIEDAM Uit een'woning aan de Kerkweg in Kethel zijn dit week einde twee merkhorloges en een jacht geweer gestolen. De daders namen ook een doos met patronen voor het schie tijzer mee. OMOEZOHDEN UEDEDEÜMOI alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1