'Verdedigen wat je hebt opgebouwd' Beslissing terminal Swarttouw uitgesteld 'Schiedam hoort in rijtje Delft, Gouda en Kinderdijk' ©J© SÊtett m KLEERMAKER Drugsdealer leidde bende verslaafden NIEUWE BADKAMER BADERIE HEEFT ZE IN ALLE SOORTEN.... Het Vrije Volk Monique vannacht overleden "fiaila Opzichter Van der Aa definitief weg VAsnS2 M0E2e 1 PAGINA 14 ■ws DONDERDAG 28 JUL11988 t'WïA 4 Geëlektrokuteerd in riool Parelketting verdwenen D Specialisten in Sanitair oin JyDAM tl i v 101-jarige abonnee neemt met spijt afscheid van Het Vrije Volk. Het lukte hem alleen nog de koppen te ontcijferen Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN Zijn belang stelling voor de politiek en maatschappij is onverflauwd. Helaas lukt het de 101- jarige Vlaardinger Cor van Dijk niet meer de krant te lezen. De koppen, daar blijft het bij. Het doet hem behoor lijk pijn na 83 jaar Het Vrije Volk te heb ben gelezen, de krant nu op te zeggen. „Ai maanden ging de krant ongelezen weg," schrijft hij in zijn bedankbriefje aan de hoofdredactie. En dat heeft vol gens de taaie socialist geen zin. Hij neemt met spijt afscheid, maar wenst de krant „alle goeds" toe. Het is 1904, het begin van een explosieve eeuw. Een ander tijdperk. De beide vernietigende wereldoorlogen moesten nog worden uitgevochten. Van Dijk is 17, als hij als jonge knaap zich abonneert op Het Volk. „Dat was vrij uniek," weet hij zich te herinneren. „In die tijd, je als jonge knaap uit arbei derskring interesseren voor de politiek, dat was heel apart." Het 'lidmaatschap' werd nooit opgezegd. Even laait er boosheid op in zijn stem als de daling van het aantal abonnementen ter spra ke komt. „Wat was ik trots als ik in de trein zat naar Rotterdam, en langs de route dat reclamebord zag: Het Vrije Volk, de grootste krant van Nederland." Dat die tijd (voorlopig) verleden tijd is, is volgens Van Dijk te wijten aan de slap pe houding van de voormalige lezers. „De arbeiders hebben niet het inzicht gehad, dat ze moeten verdedigen wat ze groot hebben gemaakt, en wat hen heeft grootgemaakt. De krant laten ze vallen, de VARA, de Partij van de Ar beid, de hele socialistische beweging." Het is een korte stap naar de vakbond, waarin Van Dijk zelf jarenlang zijn energie heeft gestoken. Hij is voor zitter geweest van de Centrale Bond van Transport Arbeiders en zat ais ver tegenwoordiger van de beroepsvissers in de Kamer van Binnenvisserij. De so cialist van het eerste uur is niet een en al lof over de verworvenheden en suc cessen van onderhandelingen: „Neem de jaren na de 'crisis' uit '73." Een vies gezicht trekkend: „Crisis, wat was dat voor crisis? In de jaren erna bleef de bond maar die twee procent loonsver hoging eisen. Dat is de grote fout ge weest. Ze hadden moeten houden wat was bereikt. De vakbond had de arbei der tevredenheid moeten leren. Want fM wr/r Na 83 jaar gaat Het Vrije Volk bij de 101-jarige Van Dijk de deur uit. Het afscheid valt hem zwaar, „want je moet durven verdedigen'wat j« hebt opgebouwd." hoewel er meer welvaart is, zijn de men sen veel minder tevreden." Zelf getuigt Van Dijk van tevre denheid als hij terugblikt op zijn lange leven. Ooit begon hij als kuiper in de Vlaardingse haven. Al vroeg was zijn in teresse gewekt voor de strijd om een beter bestaan. Zijn ontslag wegens het verzoek om kortere Werktijden maakte al een flinke wond. Van Dijk: „Ik kon naar een andere baas gaan zoeken, om dat ik een brief had opgesteld namens het personeel. We werkten in die jaren rond de eeuwwisseling van zes uur 's morgens tot twaalf uur 's nacht, in die brief vroegen we om menselijker tijden, ik kon gaan. Die baas was zo'n echte ouderwetse." Van Dijk pakte zijn biezen en stak over naar Engeland. Zijn geluk hoefde hij daar rjiet lang te beproeven, want het Vaderland riep hem terug. Eu ropa stortte zich in de Grote Oorlog en Van Dijk mocht de grens in de gaten houden. Na zijn diensttijd pakte hij z'n oude beroep weer op. Van Dijk verdien de z'n brood als kuiper en stak veel vrije tijd in het bondswerk. Even heeft hij zelfs op de nominatie gestaan voor de gemeenteraad. Hij trok zich echter terug wegens een klein conflict over een altijd beschonken SDAP-raadslid. Kuiper, tot hij op z'n 35-ste vis ser wordt in de Vlieten tussen Vlaardin- gen en Maasland. Niet bepaald ge pland, maar het gevolg van een belofte. Als bestuurslid van de Hengelvereniging had hij toegezegd garant te staan voor de verhuur van een flinke plas water. Geen paiingvisser die er echter brood in zag, dus kon Van Dijk zelf het water gaan leegvissen. Hoewel het een kei hard bestaan bleek, heeft hij het zestig jaar lang, tot z'n 95-ste jaar, op de Vlie ten uitgezongen. Tot ruim in de negen tig roeide hij als veerman de fietsers naar de overkant. Hij woonde het groot ste deel van die Jaren in de polder, naast z'n water. Als fervent Vrije Volk-lezer en oud-vakbondsman volgde hij het nieuws op de voet. Vooral het politieke nieuws. Het gaat hem aan het hart nu niet veel meer te kunnen horen en zien. Zelfs steeds grotere vergrootglazen met al dan niet ingebouwde verlichting moch ten niet baten. Zijn oordeel over de te genwoordige tijd is er niet minder hard om. Vooral het huichelachtige politieke gekonkel steekt hem. „De Tweede Ka mer maakt zich drukker om het gevecht voor een goed betaalde plaats, dan voor de functie zelf." Ook meent Van Dijk dat de eerlijkheid zoek is. Vroeger voerde men opener politieke strijd en was daardoor dus eerlijker, aldus de verbolgen socialist. „Nu wordt er ach terbaks gekonkeld." Voor een eventuele opleving van de Partij van de Arbeid heeft hij maar één oplossing. Er moet meer gestencild worden. „Het CDA, die christelijke zooi, wordt bij elkaar gehouden door het ge loof. De PvdA moet bij elkaar worden gehouden door de achterban te betrek ken bij alles wat gedaan wordt. Komt er iets tot stand dankzij de partij, laat het iedereen weten. Je hoeft het niet in een partijblaadje te schrijven, want wij we ten het wel. Je moet het hele jaar door campagne voeren. Stenciilen is duur, maar paginagrote advertenties in ver kiezingstijd, met loze kreten die je niet kunt waarmaken, zijn ook duur." Van Dijk is geboren in een ande re eeuw, een ander tijdperk. Een com plete industrialisatie heeft zich voor zijn ogen afgespeeld. Hij heeft een wereld zien veranderen. En vervuilen. Juist be richten over „dat scheepje Broere op de Noordzee" dringen nog helder tot hem door. De angst die bij hem leeft over de toekomst, wordt echter weggedrukt door onvervalste hoop. „Alleen het de mocratisch socialisme zal het verstand brengen, om met elkaar de wereld te redden. Uiteindelijk zal het verstand ze gevieren boven hebzucht en machtswel lust. Want daaraan gaan we kapot." ROTTERDAM De Rotterdamse ge meenteraad neemt voorlopig nog geen beslissing over een krediet van 123 mil joen gulden voor de bouw van een diep- water-terminal voor Frans Swarttouw op de Maasvlakte. Tijdens de vergadering van de raadscommissie Haven gisteren bleek dat er nog onduidelijkheid bestaat over de te verwachten hoeveelheid goe deren die op de terminal kan worden overgeslagen. De raadsleden van de commissie willen daarom eerst duidelijk heid over deze cijfers voordat het geven van het krediet op de agenda van de ge meenteraad komt. Frans Swarttouw wil dat er een nieuwe diepwater-terminal komt, omdat kolen en andere droge bulkgoederen zoals ertsen in steeds grotere schepen worden vervoerd. Het water bij de huidi ge terminal van Swarttouw in de Botlek is echter niet diep genoeg voor dergelij ke grote schepen. Daardoor dreigt vol gens de directie van het overslagbedrijf een capaciteitstekort voor de behande ling van grote schepen. Het overslagbedrijf de EMO heeft echter in een brief aan de ge meenteraad laten weten dat de bouw van een grote nieuwe diep-watertermi- nai niet nodig is. De Emo neemt nu de schepen voor haar rekening die voor de terminal van Swarttouw in de Botlek te groot zijn. Volgens de directie van dit bedrijf hebben het gemeentelijk Haven bedrijf en Frans Swarttouw de te ver wachten hoeveelheid goederen te opti mistisch ingeschat. De directie van de EMO bestrijdt de verwachting van Swarttouw dat de overslag van koien en ijzererts fors zaf groeien. Zo zal volgens de EMO in 1990 slechts 7,5 miljoen ton kolen overgesla gen moeten worden. Het gemeentelijk Havenbedrijf heeft berekend dat dat bij na de dubbele hoeveelheid zal zijn, na melijk 13,9 miljoen ton. De directie van de EMO geeft toe dat in de eerste helft van dit jaar al meer goederen zijn over geslagen dan in dezelfde periode vorig jaar. Maar volgens de directie is dit slechts „een tijdelijke positieve hobbel". Volgens ir H. Molenaar, directeur van het gemeentelijk Havenbedrijf, ziet de EMO de toekomst te somber in. De komende weken zal hij met de directie van de EMO en Swarttouw om de tafel gaan zitten en proberen meer helder heid te krijgen over de te verwachten hoeveelheid goederen. Het college van burgemeester en wethouders heeft al laten weten de nieuwe terminal op de Maasvlakte van groot belang te vinden voor het behoud van de sterke positie van Rotterdam als massagoedhaven en vindt de investe ring van 123 miljoen gulden rendabel. De gemeente had wel liever een samen werking tussen Swarttouw en de EMO gezien, zodat in plaats van het graven van een nieuwe insteekhaven de EMO- kade verlengd had kunnen worden. De bedrijven zijn het volgens wethouder R. den Dunnen (Haven) ook onlangs weer niet eens kunnen worden over een sa menwerking. Swarttouw wil zelf tot en met 1990 een bedrag van 110 miljoen gul den en in de tien jaar daarop nog eens 60 miljoen gulden investeren in de nieu we terminal. De gemeente, exploitant van de Rotterdamse haven, neemt zoals gebruikelijk de aanleg van de kaden voor haar rekening. De vrijkomende ter minal in de Botlek wil Swarttouw gebrui ken voor de overslag van onder andere staal, schroot en kalizout. SCHIEDAM De Schiedamse Monique Leenderts is afgelopen nacht overleden. Het meisje is dertien jaar ge worden. Ze heeft jaren aan jeugdkanker geleden en werd behandeld in het So phia Kinderziekenhuis. Monique Is in haar ouderlijk huis in Schiedam-Zuid gestorven. Twee weken geleden kwam Mo nique terug van een onvergetelijke reis naar Disneyworld. Het was haar groot ste wens ooit nog eens het sprookje spark in de Verenigde Staten te bezoe ken. Buurtbewoners hebben toen een groot bedrag bij elkaar gebracht waar van de reis werd bekostigd. Die laatste vakantie is voor Monique een feest ge worden van begin tot eind. (INGEZONDEN MEDEDELING) «s 4, SCHIEDAM - Zal Schiedam ooit thuishoren in het rijtje Delft, Gouda en Kinderdijk? VW-directeur Ruud Piilard is zeer beslist in zijn antwoord: „Wat toeristisch belang betreft kan het zeker. •Want waar gaat het om in Nederland? Grachtjes, geveltjes, molentjes, historie. Dat hebben we allemaal te over in Schiedam. Voeg daar dan de jeneverin dustrie nog eens aan toe. De toeristi sche potentie is er dus, er moet alleen nog vee! ontwikkeld worden." Met het verschijnen van de CDA-nota over de toekomst van Schie dam als toeristenstad is het politieke debat over dit beleidsterrein goed aan gezwengeld. Bij de VW wordt nog ge werkt aan een uitvoerige reactie op het discussiestuk van de christen-democra ten, maar Piilard wil nu al wol kwijt dat hij de conclusie deelt dat er voor de stad nog ongekende mogelijkheden in het verschiet liggen, Ook onderschrijft de VW-direc teur van harte dat gemeente en be drijfsleven samen de schouders moeten zetten onder wat hij noemt 'produktont- wikkeiing en promotie', zowel organisa torisch ais financieel. „Want een histori sche stad is nog niet per sé een toeris tisch produkt." Een sterkte/zwakte-analyse van de stad makend stelt Piilard dat Schie dam zijn kracht voorai moet zoeken in het oud-Hollands erfgoed. „Waarbij een pluspunt is dat 't toch een nuchtere stad gebleven is. De monumentjes staan hier niet alleen maar monumentje te wezen. Er is weinig weinig popperig- VVV-directeur zie t goede kansen voor Schiedam om meer dagrecreanten te trekken sii y fit i Jfer w/// VW-directeur Ruud Piilard: „Ondanks landelijke stagnatie in toerisme kan Schiedam nog fors doorgroeien.' heid, toeristische opsmuk, en dat mag van mij zo blijven." De historie vormt echter ook de afgrenzing van de markt. „Wie daar niet in geïnteresseerd is krijg je niet naar Schiedam. Dat moet je dan ook niet proberen." Als minpunt noemt hij dat het rij ke jeneververleden van de plaats nog altijd onvoldoende tot uitdrukking komt ,in het toeristisch aanbod. Er zou een groot en volwaardig Nationaal Gedestil leerd Museum moeten komen. „En we doen ook nog veel te weinig aan de ge schiedenis van de stad. Die zou in een permanente tentoonstelling verbeeld moeten worden, met een maquette van Huis te Riviere, de ontwikkeling van de bebouwing in diverse periodes enzo voort." Ook qua infrastructuur valt er VLAARDiNGEN - Tijdens ontstoppingswerkzaamheden van een riool in de Sperwerlaan is giste ren de 33-jarige W.H. Brons geël- etrokuteerd. Hij ligt zwaar gewond in het Holy-Ziekenhuis. Het slachtoffer raakte door de klap buiten bewust zijn en vertoonde geen teken van le ven meer. Ondanks veie toekijkende omstanders, werd pas door de poli tie reanimatie toegepast. De stroom- schok werd veroorzaakt door een defect aan het ontstoppingsappa- raat. t SCHIEDAM Twee wonin- gen aan de Fazantlaan kregen be- zoek van inbrekers en werden uitge- e breid doorzocht. Uit een van wonin- 1 gen wordt een parelketting vermist. - In beide gevallen zat de voordeur k niet op het nachtslot. Uit een woning in de Taimal- aan verdween een hoeveelheid au- dio-apparatuur met onbekende waarde. De bewoonster van het pand had het voordeurruitje tijdelijk vervangen door een houten schotje. SCHIEDAM Opzichter Johan van der Aa, in februari voor de tweede keer in successie op non-actief gesteld door de Woningbouwvereniging Schie dam (WBS), keert definitief niet terug op het renovatieproject '213' in Schiedam- West. Het contract van Van der Aa, dat volgende week afloopt, zal niet worden verlengd. De op een zijspoor gezette opzichter heeft nog even overwogen een civiele procedure tegen de WBS aan te spannen, maar ziet daar op advies van zijn advocaat van af. De renovatie van het complex 213 is een al jaren slepende kwestie. Na eerdere opknapbeurten bleven de be woners telkens weer met een groot aan-" tal onvolkomenheden zitten. Volgens de Bewonersvereniging Schiedam-West (BVSW) ontstonden de moeilijkheden doordat Van der Aa te 'bewonersvrien- delijk' was naar de zin van de WBS. De opzichter zou keer op keer gebreken bij de woningbouwvereniging hebben aan gemeld, ook als deze niet in het op- knapplan vermeld stonden. Van der AA had teveel beroeps eer om bij zoveel onhoudbare toestan den een beetje de andere kant op te kij ken, schrijft de Bewonersvereniging in haar ledenblad. In juli 1987 werd Van der Aa voor de eerste keer door de WBS op non-actief jesteld, maar onder druk van protesten uit de wijk keerde hij terug. Ook dit keer voerde de Bewo nersvereniging actie voor Van der Aa, maar nu zonder succes. Volgens woord voerder Hugo Elshof heeft de hele kwestie de relatie tussen de BSVW en de WBS ernstig geschaad. „Wij zijn niet de enigen die vraagtekens plaatsen bij de handelwijze van de WBS. Ook in de raad van commissarissen heb ik heel duidelijke geluiden opgevangen dat er intern zaken moeten veranderen. Er zit ten daar mensen op de verkeerde piek," aldus Elshof. Inmiddels neemt de bewonersor ganisatie weer deei aan het geregeld overleg met de WBS, „maar van harte gaat het niet," zegt Elshof. De BVSW is begonnen met een tevredenheidsonder- zoek onder de bewoners van de 213, dat een inventarisatie moet opleveren van alle nog bestaande gebreken. De opvolger van Van der Aa, C. Trol!, is niet heie dagen op het project aanwezig omdat hij daarnaast nog an dere werkzaamheden verricht. De opzij geschoven opzichter verbaast zich daarover: „Toen ik solliciteerde werd er als eis gesteld dat ik full-time op de bouw aanwezig moest zijn, omdat het zo'n grote, intensieve klus was. Dat ligt blijkbaar nu opeens anders." nog het een en ander te verbeteren, hoewel Piilard niet ontevreden is over de ontwikkelingen van de laatste jaren. Het horeca-aanbod is zowei in de breedte als in kwaliteit gegroeid, vindt hij. „Wat dat betreft kunnen we eventu ele toekomstige toeristenstromen wel aart. Problematischer is het gebrek aan goedkope verblijfsaccomodatie. Het te kort aan aantrekkelijk geprijsde hotel kamers is groot, terwijl er een behoorlij ke markt voor is. Als mensen nu een tweepersoonskamer zoeken in de prijs klasse 65 tot 75 gulden per nacht moet ik ze altijd naar Rotterdam verwijzen." Terwijl de omzetten in de toeris- me-branche landelijk gezien stagneren voorziet Piilard dat Schiedam de ko mende jaren nog fors door kan groeien. Want ook zonder CDA-actiepian blijken al steeds meer plezierreizigers de stad uit te kiezen als doel voor een dagtripje. Die opleving begon zo'n vijf jaar gele den. Piilard: „Het was vooral een ver andering in consumentengedrag, niet zozeer in aanbod. De marktontwikkeling was zodanig dat mensen meer dicht bij huis gingen kijken en ook niet al te vee! geld wilden uitgeven. Dat was gunstig voor Schiedam, dat ik vakmatig be schouw als een low-budgetprodukt. We krijgen sinds die tijd erg veel mensen uit de regio. De brandersfeesten en molen feesten bleken trekkers, die ook nog aanzetten tot herhalingsbezoek." Een paar jaar terug verschenen er aan de balie van de VW alleen maar mensen die verkeerd uit de trein ge stapt waren en dachten dat ze in Rot terdam zaten. Nu komt het publiek ge richt naar Schiedam. Vooral na de tv- programma's Ontdek je Plekje en Ker- kepad kwam de stroom goed op gang. Verkocht de VVV in 1982 25 stadswan delingen per jaar, nu zijn het er 1500. Ook de buitenlanders weten de jeneverstad steeds beter te vinden. Ge- Exclusieve maatkleding en confectie Ruim 100 jaar kleermakers In onze etalage steeds speciale aanbiedingen!! Ook voor confectie naar de Rotteröamsedijk 409a tel. 4268164, Schiedam „Waar gaat hat om in Nederland? Grachtje, geveltje, molentje. Dat heb ben we te over In Schiedam, het moet alleen wat beter ontwikkeld worden." middeid zo'n 10 per dag melden zich bij het informatiebureau aan de Buitenha venweg. Engelsen, Fransen, Duitsers en de laatste tijd ook opvallend veel Italia nen. Incidenteel dan nog eens Nieuw- Zeelanders en Canadezen die Europa per fiets doen en vinden dat een bezich tiging van Schiedam daarbij niet mag ontbreken. In alle gevallen gaat het hoofdza kelijk om dagtoerisme. „Net als Rotter dam willen wij de mensen niet overhalen om hun hoofdvakantie hier door te brengen, daar is het de stad niet voor. Wel moet het zo worden dat buitenlan ders die naar Nederland komen het idee krijgen dat ze hier een dagje geweest moeten zijn." In de visie van de VW-chef kan de promotie voorlopig het best gecon centreerd worden op groepen en reisge zelschappen. „Dat segment moeten we naar voren tiaien, daar hebben we wat aan te bieden. Als je nu door de stad loopt is er veel waar je niet in kan.* Voor een groep is een bezichtiging van de Grote Kerk, een destiileerderlj en ande re bezienswaardigheden makkelijk te organiseren. Al naar gelang het produkt zich zo ontwikkelt moeten we de promo tie ook aanpassen. Dat moet hand in hand gaan. Kleine stapjes, maar wei snei." Piilard wi! op geen enkele wijze met Delft of welke stad in de omgeving gaan wedijveren. Veel heil verwacht hij juist van de vergaande regionale sa menwerking waar de VW's momenteel aan werken. „Meer mensen naar de streek halen Is ook meer mensen naar Schiedam haien. Deze regio is altijd on derbelicht geweest. Een slecht imago door de luchtverontreiniging, industrie enzovoort. Een gezamenlijke inspanning om dat beeid te corrigeren is dus wei op zijn plaats." ROTTERDAM De Rotterdam se politie heeft een bende opgerold die zich had gespecialiseerd In het stelen en verzilveren van cheques en betaalkaar ten. Een 33-jarige Rotterdammer wordt gezien als het grote brein achter de or ganisatie die voor naar schatting een kwart miljoen gulden heeft buitgemaakt. Behalve de betaalkaarten en cheques, werden bij inbraken ook kleding, ge- luids- en video-apparatuur gestolen. De zaak kwam aan het rollen na de arrestatie van twee mannen van 30 en 31 jaar die in een winkel aan de Ou- dedijk vervalste betaalkaarten hadden verzilverd. Naar aanleiding hiervan be gon de politie een onderzoek. Al snei bleek dat het tweetal ook in andere win kels gestolen betaalkaarten en cheques had geïnd. Het spoor leidde uiteindelijk naar drugsdealer Kenneth. In een pand aan de Noordsingel werden bij hem de gestolen waardepa pieren Ingeleverd. Hij deelde ze weer uit aan hoofdzakelijk drugverslaafden die de betaalkaarten en cheques inden. Met de opbrengst betaalden zij hun dage lijkse portie heroïne en cocaïne die zij van Kenneth kregen. In totaal zijn 21 mensen door de politie aangehouden. Zij variëren in leef tijd van 22 tot en met 34 Saar (mOEZONSCN MEDEDEUHQ) Baderie koppelt de beste produkten aan verregaande service en aan trekkelijke prijs.. Daarbij maakt Baderie geen onderscheid in service en garantie wanneer U de realisatie zélf verzorgt of - supergemakkelijk - liat verzorgen door de vakmensen van Baderie.... De beste badkamerzaken van Nederland zijn thuis in alle grote merken. U vindt bij Baderie o.a. Sphinx, Ucosan, Pressalit, Bad Junkers, Koralte, Friedrich Grohe, Aquagtass, Venlo Sanitair. Geberit, Gedy; Bette, e.v.a. 24 MAANDEN ÉCHTE GARANTIE OP INSTALLATIE SiCHIE 40-52 010-473 20 77 ^1 i rf •v-i fS I,SJ

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1