qEElDWLI Het Vrije Volk De Hollandiaan staat op nieuwe tribune Café De Arepol geeft uniek krantje uit si i Niek Vuisting, natuurmens in een zompige mini-jungle Circus Holiday in aantocht Üi Plan tot gemeentelijke face-lift te vroeg openbaar ISSSÉBP'" Kmderuitje De Erker ',y M mISSIwêA Peter Frings in Podium Braziliaanse avond in Arepol Brandje gebluft Asfaltering Havenstraat Aad Gudde breekt rib Vacantieregeling Wijkpost-Zuid Afsluiting voor wielerronde Nieuwe officier brandpreventie Bruseker terug PAGINA 10 'WV ZATERDAG 30 JUL119 88 Ppi 1 'Politiek houdt bij herstructurering amateurvoetbal nauwelijks rekening met wensen van betrokken clubs' Door Perry Menexis VLAARDINGEN - De Hollandi aan is voorlopig niet bereid om mee te werken aan de herstructurering van de Vlaardingse voetbalsector. De bewoners van het Nieuwlantpark, die in principe bereid zijn om naar Satelliet te verhui zen en met deze club te fuseren, hou den vast aan hun eis van een tribune. Herman Berkhout, voorzitter van De Hollandiaan, heeft bij de KNVB, de Ne derlandse Sport Federatie, het Instituut Burgerraadslieden en een advocaat om advies gevraagd hoe het tegenover de gemeente moet handelen. Daarnaast zal in het komende najaar een overleg wor den gevoerd met wethouder Madern van Sportzaken. Herman Berkhout is niet te spre ken over de houding van de gemeente tegenover de Vlaardingse voetbalclubs. „Er is, op enkele uitzonderingen na, in politieke kringen nauwelijks aandacht besteed aan de wensen van de clubs. Het financiële aspect was belangrijk en een aantal verenigingen moet het maar zien te redden. Die onwillige houding van de politiek heeft ons echter harder gemaakt in onze opstelling." De voorzitter van de zondagvier deklasser is in het bijzonder niet te spreken over de houding van de Vlaar dingse Raad voor Sport en Recreatie (VRSR). „In eerste instantie heeft diver se leden van de VRSR, die in de ge- SCHIEDAM Speeltuin Plas- Svijck in Rotterdam is het doel van een dagje uit van Wijkcentrum De Erker op donderdag 4 augustus. Het uitje is be doeld voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar. Om 9.30 uur wordt er per open baar vervoer vertrokken vanaf De Erker, Jan van Avennéstraat 32 in Schiedam- West. Tussen 16.00 en 17.00 uur is het jeugdig gezelschap dan weer terug. De kosten bedragen '5 gulden per kind, iunchpakketjë zelf méenemen. Opgeven kan' óp maandag 1 au gustus en dinsdag 2 augustus, telefoon nummer 4267767 0f 42631 61. Als het slecht weer is gaat het speeltüinbe- zoek niet door en worden er in De Erker spelletjes gedaan. Kosten in dat geval: een gulden. mëenteraad zitten, tijoens een vergade ring ons haar steun toegezegd. Tien da gen later waren de rollen omgedraaid. Er bleek ineens geen geld voor een tri bune te zijn. Een aantal politici van de SP en WD heeft deze bedenkelijke om-, wentelingtoen direct veroordeeld." Het is de bedoeling dat De Hol landiaan op 1 juli van het volgende jaar naar Satelliet gaat verhuizen en het be stuur en de leden staan niet afwijzend tegenover een mogelijk vertrek. „Als wij de beschikking hebben over twee speel velden, een clubgebouw met kleed- en wasruimtes en een tribune, is er niets aan de hand. Dan willen wij samen met Satelliet fuseren, omdat wij niets zien in samenwonen of inwonen. Dat geeft al tijd de nodige strubbelingen, is bewe zen. We zijn allebij gebaat bij een fusie. Satelliet heeft dan meer financiële arm slag, wij meer leden." „Als onze wensen niet worden vervuld," vervolgt de voorzitter, „kun nen wij ook vervelend zijn. Dan gaat de ze affaire nog een staartje krijgen. In dat geval zullen wij zo lang mogelijk op ons complex proberen te blijven. Hoe wij dat zullen doen weet ik nog niet. In Amsterdam speelt zich eenzelfde situa tie af, waarbij diverse clubs zijn ge dwongen hun terrein te verlaten, zonder dat daar. een redelijke schadevergoe ding tégenover staat. Die clubs zijn nu met de KNVB'in de slag gegaan en wij wachten met spanning naar dat resul taat." Tot slot zegt Berkhout de hou ding van verenigingen als DSS'26 en Ci- on tegenover de gemeente, niet te kun nen begrijpen. „DSS krijgt voor het ver laten van haar complex 32.000 gulden, Cion twaalfduizend. Dat staat in geen verhouding tegenover wat die clubs er voor hebben moeten laten. DSS bij voorbeeld, moet een kantine achterla ten waar het veel geld in heeft gesto ken. Maar de gemeente zit wel voor een dubbeltje op de eerste rang.v Er wordt eerst vreselijk bezuinigd in een tak van sport waarin drieduizend Vlaardingers actief zijn en het levert ze nog geld op ook." -i - „Het zal wei komen omdat ze een zekere angst hebben voor de poli tiek. Dat ze bang zijn dat de gemeente hun links laat liggen als ze tegenwerken. Ik weet niet hoe ze zich anders zo mak kelijk haar zo'n besluit hebben laten lei den. Want als je over je heen laat gaan gebeurt er precies het zelfde.." SCHIEDAM Fietsende kake- toe's, een komische zebra, watoessi's, een Tibétaanse yak, Siberische kame len, een nijlpaard en éen tweeëneenhal- ve ton zware neushoorn: het zijn niet bepaald huis-tuln-en-keuken-beestjes waarmee circus Holiday naar Schiedam komt. En dat is dan nog maar een greep uit de omvangrijke menagerie waarmee Nederlands grootste tentcircus woens dagavond op het Bachplein in Schie- dam-Noord zal neerstrijken. In totaal vier voorstellingen zul len de meer dan zeventig internationale artiesten geven, op donderdag 4 en vrij dag 5 augustus; Behalve dierennum- mers bestaat de twee en een half uur durende show uit een Wildwest-act met knallende zwepen én flitsende toma hawks, de Marokkaanse springgroep Larbi, de Duitse hoogdraadkunstenaar Lothara, het Rad des Doods, muzikale clowns en nog veel meer. De voorstellingen beginnen op beide dagen om 15.00 uur en om 19.00 uur. De toegangskaarten kosten 27,50 25, 20, 15 en 12,50 gulden. Voor alle rangen geldt een kinderkorting van 2,50 gulden. De kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij de VW aan de fcLitenhavenweg 8, telefoon 4733000. Door Perry Menexis VLAARDINGEN - John, een vaste klant bij café de Arepol, is niet in Spanje op vakantie geweest maar heeft in Engeland een partijtje geten nist. Hij heeft daar enkele weken gele den het toernooi van Wimbledon ge wonnen. Hét klinkt ongeloofwaardig, maar het is echt waar. in het maande lijkse krantje van de supportersvereni ging Arepol staat een grote foto afge beeld, waar de trotse John het kampi- oensschild boven zijn hoofd verheft. Je moet wei heel erg goed kij ken om te zien dat er trucage in het spel is. Ruurd Meijer, de eigenaar van de Arepol, die ook mee helpt het krantje in elkaar te zetten',: vertelt hoe het in zijn werking is gegaan. „Het moét even na het Wimbledon-toernooi zijn gebeurd, lemend tekende zomaar voor de gein een snorretje op een foto waar Steffi Graf met schild stond af gebeeld. 'Verrek, zo.Hjkt.ze.precies op JöhnVzei een ander. 'Kijk maar naar het haar, die neus én de snor'. Ik heb die krant meteen- bewaard, want die bijgewerkte foto. kon ik precies voor óns krantje gébruiken. We sturen maar geen exemplaar naar Steffi, want ik'denk dat zij daar niet echt blij mee zal zijn." Trucagefoto's behoren tot de ingrediënten van het cafékrantje. Me ijer vervolgt: „Vaak plakken wij het hoofd van de een op het lichaam van de ander. Dan krijg je soms wel eens verbluffende resultaten. Zeker als je de hoofden boven de romp van body- buiders plaatst. Dan zijn sommigen plotseling enorme bomen van kerels geworden. Verder halen we ook grap jes uit met krantenkoppen. Als er bij voorbeeld 'Douane pakt olifanten' of iets dergelijks staat, dan komt ie er gegarandeerd in. Eén van onze vaste klanten werkt namelijk bi) de douane en dan is zoiets altijd wel aardig." „Het krantje dat wij uitgeven, is ■volgens mij best wel uniek," vervolgt de cafébaas. Net zoals onze suppor tersvereniging die-, aan dat blaadje werkt. Andere cafés hebben biljart- of dartsverenigingen. Daarnaast zorgen wij voor tal van activiteiten om de mensen bezig te houden. Zo worden er regelmatig horecavoetbaltoernooi- en georganisseerd. In ons team ko men bij voorkeur vaste bezoekers en die zijn over het algemeen tussen de zestien en vijfendertig jaar zijn. De jongsten komen al om acht uur en te gen de tijd dat ze naar huis moeten, worden ze door de wat oudere Jon gens afgelost." Tijdens een van de horecavoet- baitoernooien is het idee ontstaan om een krantje uit te geven. „Het was op een zondagavond, even na een of an der toernooi," herinnert Ruurd Meijer zich. „Er wordt dan weer het een en ander nagekaart en dan komen er wei eens ideeën boven tafel. En zo is ons krantje zes jaar geleden geboren." „Naast de horecavoetbaltoer- nooien organiseren wij ieder jaar een toernooi voor A- en B-junioren. Het winnende elftal krijgt dan tassen met onze naam erop. Zo proberen wij heel Vlaardingen te veroveren." - - De activiteiten houden niet op bij wat voetbaltoernooitjes en het blad dat de Arepol uitgeeft. „Iedere zomer organiseren wij landenavonden," ver volgt Meijer. „Dan komt elke. week - een ander zuidelijk land in beeld.: Bij een Italiaanse avond wordt er veel muziek uit dat land gedraaid. Laatst werd er door.een pizzeria een grote pizza hier naartoe gebracht. Ja, zulke avonden zijn altijd leuk. Binnenkort komt er ook een Griekse avond. Dan wordt alles zo veel mogelijk wit ge maakt om in de plaatselijke sfeer te komen. Bovendien krijgen we van de Griekse ambassade een aantal pos ters om op te hangen." Daarnaast sponsort de Arepol een aantal voetbalelftallen. „Het hoe ven niet per se de hoogste elftallen te zijn. Er worden vooral teams gespon sord waarin veel van onze vaste be zoekers spelen. Zo lopen het achtste van DSS'26, dat straks trouwens het zesde wordt, het vierde van Vlaardin gen en het zesde en zevende van HVO met onze naam op hun borst. Net als de F-pupillen van DSS.Dat laatste komt omdat hier" veel bestuursleden van die club komen. Die zochten nog naar een sponsor voor hun 'effies'." „Je kunt zeggen dat het hier een voetbalcafé is. Dat merk je vooral op de zondagavond.Dan zit de Ajax- aanhang aan de ene kant en dé Feyenoorders precies aan de andere kant en volgt de ene discussie na de andere. Hetkomt ook.vaak voor dat Iemand zondag wegblijft omdat zijn dub heeft verloren. Die durven zich dan niet te vertonen." MAASSLUIS - Het CDA in Maassluis vindt dat het plan over de re organisatie van de gemeente te vroeg naar buiten is gebracht. Volgens het CDA-raadstid H. Woudstra kan hierdoor onrust onstaan onder de ambtenaren. Het 'Ontwerpplan van aanpak reorgani satie Gemeente Maassluis' is onlangs uitgebreid in de media behandeld. In schriftelijke vragen aan burge meester en wethouder vraagt Woudtst- ra of het ontwerp onder embargo (een verzoek om niet voortijdig het nieuws te publiceren) aan de pers is verstrekt. Dat is niet het geval geweest. Reden voor het CDA.om te vragen, waarom de raadsleden dan toch in augustus voor een besloten vergadering over dit on derwerp zijn uitgenodigd. Vindt u het verstandig, dat voorafgaand aan een besloten vergadering reeds uitvoerige beschouwingen en standpunten van het dagelijks bestuur in de media verschij nen, vraagt hij B en W. Ook steekt het hem, dat alles op straat ligt „terwijl be spreking en behandeling nog in de des betreffende raadscommissies moet plaatsvinden." Volgens het CDA rjjn met het vroegtijdig naar buiten brengen van het ontwerp, de regels van het normale per- soneelsoverleg (via het Georganiseerd Overleg en de Medezeggenschapscom missies), overtreden. Woudstra zou graag zien, dat vanaf nu de discussies over het ontwerp weer volgens de vas- tegestelde procedure worden gehou den. Nu het plan zo in alle openheid is behandeld, vraagt Woudstra of een be sloten vergadering op 22 augustus nog wel zinvol is. Het plan waarover het CDA zo verbaasd reageert, behelst een face-lift van de gemeente. De ambtenaren van Maassluis zouden zich de komende drie vier jaar meer moeten aanpassen aan de eisen van deze tijd. Dat betekent meer publieksgericht werken door de ambtenaren, voor mondiger burgers die meer aandacht vragen. Ook de ver schuiving in de rol van de gemeente, van een regelende organisatie, naar een. club die meer zelf ter hand neemt, heeft een verandering op het gemeentehuis noodzakelijk gemaakt. Doel van de interne gemeentelij ke face-lift is de organisatie doorzichti ger te maken, waardoor er sneller ge werkt kan worden. Projecten zullen eer der en goedkoper gerealiseerd moeten worcjen. Ex-hotelier beheert nu verwilderde eendeput. 's Avonds vlak voor 't schemeren heb je hier toch een sfeer, als al die beesten opeens tekeergaan" SCHIEDAM - Het is zijn harte- wens om de nachtegaal nog eens te ho ren op het terrein. „Maar ja, het is de vraag of dat ooit gebeurt. Aan de ande re kant, twee jaar terug had ik hier ook een ijsvogel, dus je weet maar nooit." Een een' volledig verstedelijkt ge bied, tussen, industrieën en buitenwij ken, langs de drukste spoorlijn van het land en onder de aanvliegroute naar Zestienhoven slaagt Niek Vuisting (34) erin om het leven van een natuurmens te leiden. Sinds twee jaar beheert WAO-er Niek een verwilderde eendeput aan de Groeneweg, in het uiterste noor den van Schiedam. Een zompige mini- jungle van 2 hectare groot, het grootste deel van het oppervlak ondiep water met verspreid daarin een aantal kleine eilandjes. Vaste thuishaven van slob eenden, kuifeenden en een enkele win tertaling. ,A Helemaal alleen zit Niek er, even afgezien van zijn vaste dierlijke gezel schap dat bestaat uit een Chinese knobbelgans, wat Kaapse eenden, een fretje, een paar muskus eenden en een twintigtal kippen. Het doet de geboren einzetgSnger weinig. „Ik voel me hier niet eenzaam. Je waant je hier midden in de natuur, maar je bent ook binnen vijf mi- nutén in het dorp als je wil." Op het terreintje bewoont Niek een zelfverbouwde caravan, die er van de buitenkant uitziet als een blokhut. Ook van binnen heeft het piepkleine huisje heeft alles weg van een jagersop trekje, met geweien en talloze vogelpla ten aan de wand. Als jochie al wilde hij het liefst jachtopziener of houtvester worden, vertelt de ex-hotelier. „Maar daar is Nederland helaas het land niet voor. De liefde voor de natuur is me bij gebracht door m'n opa, een van de; laatste beroepsjagers van het land. Vanaf dat ik twee turven hoog was nam hij me al mee het bos In." De eendenput aan de Groene weg werd ooit in een grijs verleden ge graven, naar de overlevering wil om de aanigrenzende spoordijk op te hogen. Anders dan bij een eendenkooi is bij een put het zogenaamde kooikers- en afpalingsrecht niet van toepassing. Dat houdt in dat er niet met vuurwapens op de vogels gejaagd mag worden en dat er geen straal geldt waarbinnen voorbij gangers absolute stilte in acht moeten nemen. „Maar de functie voor de natuur is hetzelfde, in beide gevallen dient 't als rust- en broedgebied voor de vo gels," legt Niek uit. Acht jaar geleden overleed de vorige opzichter en sinds dien bleef het perceel, eigendom van een particulier, onbeheerd. Toen Niek drie jaar geleden het terrein voor het eerst in ogenschouw nam trof hij een to taal verwaarloosd stukje natuur aan. Langzaam wil de Schiedammer weer wat orde in de overwoekerde chaos gaan scheppen. Het vernieuwen van de oeverbeschoeiTngen en het uitbaggeren van de veel te ondiepe plas staan daar bij hoog op zijn prioriteitenlijst. Snoeien doet hij al veel. Twee keer per jaar komt er een ploegje vrij willigers uit Kethel langs om hem té hel pen met de wilgen. Als je het helemaal goed wil doen kan Je het hele jaar rond ermee bezig blijven, weet hij uit erva ring. „Ik wil de wilgetenen gaan gebrui ken om manden voor de vogels te vlechten, maar helaas beheers ik de .téchniek daarvan nog niet helemaal," Schiedammer Niek Vuisting. eenzaam nuir niet alleen in zlin verwilderde eendennat aan de Groeneweg, „Als jochie ids ik al jachtopziener of hooftester worden. Maar ja. daar Is Nederland het land niet voor. wilde ik al jachtopziener vertelt de vogelkenner terwijl hij zijn bootje gereed maakt voor een ronr' vaart door het privé-moeras. Een aantal. Jonge konijntjes staart ons verbaasd na als we zachtjes voortpeddelend van wal steken. Onder een haag van overhangende takken glij den door een smalle doorgang voort in de richting van het 'open' water. „Ik ben de laatste maanden wel 80 van die konijntjes kwijtgeraakt, heel vreemd, 's Ochtencs vind ik telkens op exact de- zrl^de plaats een huidje, helemaal leeg v schoon, 't Zal wel een of andere vo- s^e! zijn, maar welke? Ik ga binnenkort toch maar eens observeren." Langzaam naderen we een van de vele vogelkasten, die eenzaam op een paaltje in het water staan. Vlak voordat we er zijn vliegt de bewoner, een holenduif, met vee! misbaar weg. Een afleidingsmanoeuvre,, want vanuit het kastje kijken zijn twee net uitgeko men jongen ons verschrikt maar toch ook een beetje nieuwsgierig aan. Twee eieren legt deze vogelsoort doorgaans, waar meestentijds een mannetje en een vrouwtje uit komt. „En zo zit alles in de natuur weer logisch in elkaar," besluit Niek zijn vogelkundig college. Het mag dan uitzonderlijk zijn dat de holenduif op het terreintje voor komt, een vogel die verder alleen in Brabant heet voor te komen, nog 'opom- erkelljker. vindt Niek het feit dat hij ai drie opeenvolgende jaren broedende boomvalken te gast heeft, een vogel die volgens de rapporten verleden jaar ner gens in Zuid-Holland geregistreerd werd. Hij wijst op een nest, hoog in een boom op een van de eilandjes. „Boom valken maken zelf hun horst, daar hoef je geen kasten voor op te hangen. De meeste vogels hebben hun kroost nu de deur al uit, maar de boomvalk is altijd laat. Hij voedt zijn jongen namelijk met kevers en torren, en die zijn er nu pas in voldoende mate." „Verleden jaar heb ik eens zo'n jong in huis gehad," gaat hij verder. „Hij wilde voor 't eerst vliegen, maar schatte de waterspiegel een metertje te cc laagt en ging zo koppie onder. Ik viste 3 hem op, het was net een verzopen ka- S tje. Ik kwam even in de verleiding om 'm te houden, maar na een nachtje bljko- g men heb ik 'm maar weer uitgezet. Reu- 5 zemool spul is't." 2 Terwijl het driftige gehamer van een paartje grote bonte spechten dui- deljk te horen is lopen we vast met het bootje. Met het opwolken van de zwarte modder ontsnapt ook een grote hoe veelheid onwelriekend moerasgas. Moeizaam trekken we het vaartuigje weer vlot. „Laatst heb ik hier nog een enorme verroeste bereklem van de bo dem gevist. Een griezelig apparaat, als je daarin terecht komt. Vermoedelijk van de vorige beheerder geweest." Op mijn stadse vraag waarom we na een uur varen in een eendenput nog steeds geen enkele eend hebben gezien moet Niek hartelijk lachen. „Die zie je nooit overdag, ze komen altijd 's avonds pad." VLAARDINGEN - De Schie- damse formatie Peter Frings Band geeft zaterdag een optreden in café Podium. Op "net repertoire staan nummers van The Beatles tot Bowie. En alles wat daar tussen zit: Robert Cray, Kaz Lux, Stëve Winwood en zelfs Ramses Shaffy. De band wordt gevormd door Joost Evers op toetsen, Rini Eijsberg op drums, Rens Groenendijk op de sax, René Moscóu pp bas en Peter Frings 2ang en gitaar. Café Podium is te vinden aan de Lange Haven 28. Het optreden begint om 22.30 uur en kost vier gulden. VLAARDINGEN - Zondag wordt in café de Arepol een Braziliaanse avond georganiseerd, waarin veel swin gende muziek wordt gedraaid, ledereen die komt, kan bovendien een aantal he te, swingende latijnsamerikaanse hapjes nemen. Het wordt erg op prijs gesteld als de gasten zich 'een beetje anders dan normaal' uitdossen. SCHIEDAM Een brandende hoop afval in het henedenportiek van de Beneluxflat aan het Chopinplein heeft gisteren voor een hoop overlast ge zorgd. Het brandje, dat met een sterke rookontwikkeling gepaard ging, werd door de brandweer geblust. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. SCHIEDAM Op maandag 8 augustus wordt gestart met de asfalte ring en herbestrating van de Haven straat in Schiedam-Zuid. De Haven straat is geen doorgaande weg, dus het verkeer zal weinig hinder ondervinden. De gemeente wil met de bedrijven aan de Havenstraat tijdig afspraken maken om de overlast zoveel mogelijk te be perken. De werkzaamheden- zullen on geveer acht weken duren. SCHIEDAM Het jaariijkse cri cketduel tussen het dameselftal van Ex celsior en een team van regionale ver slaggevers en aanverwante artikelen zal SFC-manager Aad Gudde nog lang heu gen. Een schitterende vangbal (com pleet met languit gestrekte snoekdulk) moest de als wicketkeeper verklede be drijfsleider van de Bondsspaarbank be kopen met een gebroken rib. De nipte overwinning (met één run) van het bonte persgezelschap, waarin ook onder an deren Bas van Noortwijk (voormalig Held van Hamburg) present was, ver zachtte de pijn voor de onfortuinlijke Gudde (45) aanmerkelijk. SCHIEDAM De ontmoetings ruimte van Wijkpost-Zuid van de Stich ting Gecoördineerd Ouderenwerk Schiedam is van maandag 1 tot en met vrijdag 19 augustus wegens vakantie gesloten. Het spreekuur van de wijkpost, aan de Oude Maasstraat 22, gaat ge woon door maandag en woensdag van 9.30 uur tot 10.30 uur. - MAASSLUIS In verband met de Ronde van Maassluis worden don derdag 4 augustus enkele wegen voor alle verkeer afgesloten. Het zijn de P. J. Troelstraweg, de Mozartlaan en het Mackayplefn. Deze straten zijn afgeslo ten vanaf 17.30 tot 21.30 uur. Het vrachtwagenparkeerterrein aan de'In dustrieweg is wel bereikbaar. VLAARDINGEN - De van Cura- ?ao afkomstige C.A. Vermeer Is per 1 september aangesteld als brandpreven tie-officier bij de Vlaardingse brand weer. Op de Nederlandse Antillen was Vermeer werkzaam als brandweeroffi cier bij het korps, dat 100 beroeps- brandweerlieden teh. Hij was daar be last met de opleiding en training.v SCHIEDAM CPN-raadslld Ul- ferd Bruseker zal met ingang van de raadsvergadering van augustus zijn po litieke werkzaamheden weer opnemen. Bruseker heeft wegens persoonlijke om standigheden bijna een half jaar op non-actief gestaan. Ook zijn wérk bij Konsumenten Kontakt in Den Haag heeft hij Inmiddels weer hervat. 7

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1