Rechter: andere centrale dan van PTT mag niet Jan Hoogendijk brengt Montmartre in Rotterdam-Zuid Provincie betaalt mee aan opleiding Het Vrije Volk SCHIEDAM Excursies in Jan in cfo Kerkstraat Hiroshima Tentoonstelling Pleegzorg f PAGINA 12 DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988 Buurthuis sleept jeugd door zomer - GLADIOLENPRACHT OP VISAFSLAG IN STELLENDAM I herdenking Filmproject uitgesteld Inbrekers 'helpen' bij verhuizing I ws f4 VLAARDINGEN - „Er zijn in 3 Nederland minstens achtduizend bedrlj- i ven die een telefooncentrale hebben die niet door de PTT is geleverd. Dat ze ons i nou juist daaruit hebben gepakt is vol- strekte willekeur. Dat zullen we in het appèl dat we gaan aantekenen dan J maar duidelijker aan moeten tonen," vertelt een teleurgestelde J. Drop van Fotohome Kleurenfoto's na het verliezen - van het kort geding dat hij in juli tegen de PTT had aangespannen. De Rotterdamse rechtbank stel- dé gisteren in haar vonnis het Vlaar- i dirigse bedrijf in het ongelijk. De foto- ontwikkelcentrale Fotohome heeft geen f recht op een PTT-groepsnummerfaclli- teit, zolang dat bedrijf geen door de PTT goedgekeurde bedrijfstelefooncen trale heeft, zo is nu officieel uitgespro- t ken. Een groepsnummerfacillteit houdt in dat op één telefoonnummer meer gesprekken tegelijk gevoerd kun- nen worden. Fotohome wilde, aldus een - woordvoerder in een reactie op de ult- - spraak, via het kort geding voorkomen 4 dat deze voorziening geblokkeerd zou worden omdat daardoor de bereikbaar heid van de ontwikkelcentrale sterk zou verslechteren. Bovendien vond Fotoho- l me het vreemd dat de PTT dit bedrijf wil aanpakken omdat er tal van bedrij- c ven zijn die niet door de PTT-goedge- keurde apparatuur, zoals facsen en mo- dems, hebben aangesloten op het tele- foonnet, zonder dat de PTT dreigt met maatregelen. Bij Fotohome kan dit nu wel ge beuren. De omstreden telefooncentrale 5'dreigt afgesloten te worden. „Als dat zou gebeuren zou dat schade kunnen l berokkenen aan mijn bedrijf. Wordt de centrale afgesloten dan kan het tele- - foonnummer waaronder we in de tele foongids staan constant overbezet ra- ken. Ja, dan ga je krijgen dat mensen je niet meer opbellen, omdat ze je niet meer kunnen bereiken." Een jaar geleden begon het alle- maal, toen Fotohome bij de PTT een of ferte aanvroeg voor de voorzieiningen. Bij de PTT zou dat 60.000 gulden gaan kosten. „We hoorden toen berichten van leveranciers die de zelfde appara tuur konden leveren voor 30.000 gul den. De helft dus." Die leveranciers wa ren met aangesloten bij de belangen vereniging van telefoon-installateurs, de VTB. „Maar van zo'n zeven bedrijven die ook zo'n centrale hebben staan, hoorden we dat de PTT ze gedoogde." „Daar is geen sprake van," rea geert een verbaasde woordvoerder van de PTT in Den Haag. „Als een bedrijf een telefooncentrale heeft die niet aan de richtlijnen voldoet van de PTT, dan wordt dat aangepakt. Dat heeft niet te maken met een heksenjacht; we zorgen gewoon dat de wet nageleefd wordt. De heer Drop had kunnen weten dat het niet legaal was. Hij is gewoon stom ge weest." Drop: „Ik wil ook geen valsheid in geschrifte plegen." Toen hij de oude centrale namelijk had laten ophalen door de PTT, kreeg hij een formulier waarin hij moest invullen dat hij een centrale had die door de PTT is geïn stalleerd. „Toen heb ik ze eerlijk een brief gestuurd dat ik mijn apparatuur door een ander heb laten plaatsen." Door die brief dreigde de PTT de centrale van Fotohome af te sluiten, waarna het kort geding aangespannen werd. De advocaat van Drop, mr J. Van Mierlo, meent dat Fotohome goede kan sen maaktin het hoger oeroep. „Ik zie voldoende aanknopingspunten daarvoor na eerste lezing van het vonnis," vertelt hij. „De president van de rechtbank is namelijk ai begonnen met aan te nemen dat de PTT een algehele monopolieposi tie heeft naar aanleiding van een wet uit 1904, terwijl de PTT die nooit geclaimd heeft. Wat we nu gaan doen is zo veel mogelijk installateurs benaderen om hun naam als voorbeeld te mogen ge bruiken. Ik heb contact gehad met een aantal installateurs en hun reacties klonken positief. We streven er nu naar om met een stuk of vijftig S honderd na men naar het Gerechtshof te kunnen stappen. Het is namelijk ook m het be lang van de installateurs zelf. Zijn het er maar een paar, dan worden die ook aangepakt, maar als je met zo'n hoe veelheid komt, dan moet de PTT wei de aftocht blazen." Door Joke van der Lee en Ben van Haren ROTTERDAM De bekende Vlaardingse zakenman Jan Hoogendijk heeft zijn belangen in de horeca uitge breid. Vandaag heeft hij een nieuw be drijf geopend in Rotterdam-Zuid, waarin hij zich verzekerd heeft van de vakkun dige steun van SW-er Nico van Dijk de oud-eigenaar van Bistro d'Artagnan. De nieuwe zaak bij het Rotterdamse Zuid- pleln bestaat uit drie delen, een Frans cafeetje, een brasserie en een bistro. Alle drie de zaken zijn onder de naam 'Montmartre' ondergebracht in het voormalige café-restaurant Ehrens op de hoek van de Pleinweg en Zuid- piein-Laag. Ehrens is enkele maanden gele den overgegaan in de handen van An- gelien en Jan Hoogendijk. Na de situatie in ogenschouw te hebben genomen was het voor het Vlaardingse echtpaar zon neklaar dat er op Zuid behoefte was aan iets heei anders dan het nogal plechtstatig aandoende café dat zij had den overgenomen. De saaie gevel nood de niet tot binnenkomen. Na afloop van een voorstelling in het Zuidpleintheater of een evenement in Ahoy' zagen Ange- lien en Jan de auto's met een sneltrein vaart voorbij rijden, richting stad. Toch heeft Ehrens, voorheen het Schutters hof, altijd grote bekendheid genoten in Rotterdam. Vele bruiloften zijn er ge vierd, vele zakenlunches verorberd. Jan Hoogendijk deed twaalf jaar geleden in Vlaardingen zijn intrede in de horeca met de start van een restaurant bij het particuliere Tenniscentrum, dat hij langs de rijksweg liet bouwen. An derhalf jaar geleden heeft hij dit ver kocht. Wel heeft hij Bistro d'Artagnan aan de Kethelweg overgenomen van Ni co van Dijk, die nu bij hem in dienst is en de nieuwe zaak in Rotterdam runt. Jan Hoogendijk en zijn vrouw Angelien willen met de nieuwe aanwinst iets totaal anders. Het ziet er naar uit dat dit ook lukt. De drie zaakjes ver keerden begin deze week nog in een grote puinhoop en ook vandaag waren timmerlieden en electriciëns nog druk in de weer. Het personeel moest onder hoogspanning werken omdat de toeloop van klanten onverwacht groot was. De officiële opening vindt pas medio augus tus plaats. De zaak heeft inmiddels wel een metamorfose ondergaan. De gevel is in ieder geval met saai meer. Bordeaux rood met een beige en hardroze lijst. Regelrecht uit Parijs, een getrouwe ko pie van de Bistro Patachou aan het Pla- Jan Hoogendijk en zijn 'Montmartre' in aanbouw; Parijs in Rotterdam. ce du Têtre. Maar dat is niet het enige. Jan, groot geworden in de orgei- handel en sinds vier jaar directeur van de bekende Rotterdamse orgelfabriek Eminent, is bij het maken van de plan den niet over een nacht ijs gegaan. Toen hem voor ogen stond wat hij met 'Ehrens' wilde gaan doen heeft hij het voltallige personeel een weekeinde mee naar Parijs genomen om het sfeertje te proeven. Aan dat weekeinde heeft hij een pracht van een muurschildering overgehouden. Hij is op een van de ve le, in Parijs op straat werkende kunst schilders afgestapt en heeft de man overgehaald om in 'zijn stukje Parijs in Rotterdam' een hele wand te beschilde ren. Samen met de dakpannen aan het plafond, de originele Franse lantarens en de 'echte' boomstam, die een pilaar verbergt, lijkt het of de bezoekers op een Frans terrasje zitten. Om de sfeer zoveel mogelijk te benaderen is het meubilair grotendeels in Frankrijk gekocht. De 200 jaar oude plavuizen komen uit een Parijse kerk. Het menu in de bistro is grotendeels Frans, in de brasserie wordt Frans-Bel gisch gebak geserveerd. Het stokbrood neemt uiteraard een belangrijke plaats in. Bestelt men in de bar een drankje dan wordt daar kersvers in de eigen zaak afgebakken stokbrood met krui denboter bij geserveerd als service van de zaak. De vijf koks hebben zich verdiept in de Franse keuken. Dat wil niet zeg gen dat men in Montmartre voor een gewone Hollandse maaitijd niet terecht kan. „We zijn er niet alleen voor de chique." zegt Jan Hoogendijk. ,,'s Avonds na de televisie een pilsje drin ken kan net zo goed in de bar. Na het winkelen overdag op' het Zuidplein kan men hier een kopje koffie drinken of een biefstukje eten. We zijn dan ook door de week van 9,00 tot 01.00 uur geo pend. 's Zaterdags, indien de belang stelling groot genoeg is tot 02.00 uur. Ook ons amusement is geheel aange past. Voor de komende drie maanden hebben we een echte Franse Musette accordeonist aangetrokken." En de bruiloften en zakenlun ches? „Die blijven gewoon doorgaan," hoopt Jan. „De totale ruimte van 240 „vierkante meter is onderverdeeld in drie zalen. Het bruine café met een verlaag de bar en geriefelijke stoeien in plaats van barkrukken," de brasserie-bistro met 32 plaatsen en het restaurant met plaats voor 45 personen." SCHIEDAM Met ingang van augustus is er voortaan iedere eerste zondag van de maand om 14.00 uur een gratis excursie in de heemtuin van het Prinses Beatrixpark. De heemtuin ligt in het noordelijk deel van het park, bij het begin van het Duivenpad. Thema van de eerste rondlei ding, zondag 7 augustus, is het doen en laten van bijen. Dit nijvere insectenvolk je leidt een uitermate interessant soci aal leven, volgens Ada Bosch,Imker van de heemtuin. Zij leidt de excursie en zal vertellen over de bijendans, de voeding van de geel-zwart gestreepte beestjes en de planten waar ze op vliegen. Uitge breid zal zij ingaan op de vele wijzen waarop de mens al eeuwenlang profijt heeft van deze nuttige diersoort. Ook zal duidelijk worden dat het de laatste jaren door allerlei bijenziek tes lang niet meevalt om bijen te hou den. De heemtuin-imker zal haar werk zaamheden bij de bijenkast tenslotte in vol ornaat demonstreren. VLAARDINGEN - Om de jeugd t spelend door de zomer te slepen orga- niseert buurthuis De Haven van 1 tot en "met 5 augustus elke dag een spei-acti- ...viteit. Het programma ziet er als volgt uit. Op maandag 1 augustus kan de straat worden volgetekend van 14.00 t tot 16.00 uur. Dinsdag staat een bezoek gepland aan de dierentuin. De groep I vertrekt om 10.00 uur en hoopt om i 16.00 uur weer terug te zijn. Neem zelf een pakje boterhammen mee. Op woensdag wordt er voor de kinderen van 8 tot 12 jaar een speurtocht uitge zet, die duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Donderdag kan er de hele dag gebouwd i worden op de bouwspeelplaats. Deelne- mers moeten zelf een hamer meene men. Op de laatste dag wordt het feest. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt er dan j een variété gegeven. Buurthuis De Ha- s ven is te vinden aan het Weeshuisplein I 18. M T fSBV êjh lin S'iOÜ *t ftl Door Han van der Horst SCHIEDAM De gevelsteen op het pand Lange Kerkstraat 36 Is eenvoudig, trots en een beetje leugen achtig. „Hier woonde," staat er, „Jan van Riebeeck, stichter van de Kaap kolonie." Dan volgen jaartallen. Maar aan het huis kun je zien, dat het lang, zeer lang na de dood van de betreurde stichter is opgetrokken. Die steen is dan ook pas in de jaren vijftig van deze eeuw aangebracht, toen Nederland net nog trots durfde te zijn op de grondlegger van het stamverwante Zuidafrika. Toch zit er een Zuidafrika-con- nectie in Lange Kerkstraat 36. Op die plek in een ander huis heeft Jan van Riebeeck inderdaad een jaar of zes gewoond, want hij was getrouwd met een Schiedams meisje en had een onderkomen gevonden in de stad zij ner schoonouders. Van Riebeeck zou overigens zelf verbaasd gestaan hebben, als hij wist, dat een gevelsteen hem juist in herinnering bracht als stichter van de Kaapkolonie. In zijn eigen ogen was deze prestatie een klein terzijde in zijn carrière, een terzijde bovendien, dat nauw samenhing met het grote diepte punt in zijn leven: ontslag door de Verenigde Oost Indische Compagnie als fraudeur. Zijn hele leven lang heeft Jan van Riebeeck maar een grote ambitie gehad: hij wilde Raad van Indié wor den, direct adviseur van de gouver neur-generaal van de Compagnie in Batavia. En dat is hem nooit gelukt. Aanvankelijk liep zijn loopbaan bij de Verenigde Oostindische Com pagnie op rolletjes. Hij werd op den duur zelfs filiaalhouder In wat tegen woordig Noord Vietnam heet. Daar kocht hij voor de Compagnie zijde in. Maar daar bleef het niet bij. Hij stuur de in de scheepsruimte van zijn werk gever ook de nodige lading voor eigen rekening mee en dat was streng ver boden. Nu mocht er we! meer niet van de hoog mogende directie der Com pagnie. iedereen maakte zich aan dit soort bijverdiensten schuldig. Maar /AZfyiï'fjK. wést/ v 0 Af. t een vijand briefde alles aan Van Rie- beecks superieuren over en hij kreeg zijn ontslag. Van Riebeeck probeerde op al le mogelijke manieren weer in dienst te worden genomen. Hij kreeg van de boze directie steeds nul op het rekest. Ten einde raad probeerde hij het met een voorstel, dat het grootste pro bleem van de compagnie kon oplos sen. Een reis per zeilschip naar Bata via duurde een maand of zeven en er waren op het buitengewoon lange Afrikaanse traject geen veilige havens, waar men vers water en voedsel in kon nemen. Alle goede plekken waren al door concurrerende mogendheden bezet. Op een na, hoopte van Rie beeck. Hij herinnerde zich, dat zijn De gevelsteen; leugenachtige tekst. schip ooit eens een dag of wat In een natuurlijke haven gelegen had bij Kaap de Goede Hoop Van Riebeeck had nauwelijks om zich heen gekeken. Hij wist absoluut met, wat hij er verder zou aantreffen. Maar hij stelde de Compagnie voor daar een kolonie te stichten. De directie besloot het er nog een keer met Van Riebeeck op te wa gen. En zo kwam het, dat hij bij de Ta felbaai en Kaap de Goede Hoop een nederzetting mocht stichten. Zulke dingen gebeurden in die tijd wel vaker. Het was helemaal niets om trots op te zijn. En dat was Van Riebeeck ook niet. Toen de kolonie eenmaal op poten stond, probeerde hij zo snel mogelijk een andere baan bij de Ver enigde Oost Indische Compagnie te krijgen Dat is hem ook gelukt, maar tot Raad van Indië heeft hij het tot zijn onuitsprekelijke woede nooit ge bracht. En die kolonie? Dat is nu een van de gevaarlijkste brandhaarden ter wereld. Aan welke kant zou Van Rie beeck hebben gestaan? Daarover hoeven we ons geen illusies te maken. Hij heeft persoonlijk de eerste zwarte slaven naar Kaapstad gebracht. Ze heetten Kees Keuken en Klaas Kelder, naar hun werkplek. De Afrikaner Boe ren beschouwen Jan van Riebeeck te recht als hun nationale held. dn iflOdiWi -iHUii tiert* MlWilll SCHIEDAM De provincie Zuid-Holland geeft geld aan mensen die een genchte beroepsopleiding volgen. De bijdrage wordt niet verstrekt, als het Rijk ook geld beschikbaar stelt voor bij voorbeeld een studiebeurs. Het gaat om opleidingen bij particuliere instellingen zoals het Instituut Schoevers, waar een secretaresse-opleiding gevolgd kan worden of een cursus voor hostess. De bijdrage kan variëren van 750,- per cursus tot een renteloos voorschot van enkele duizenden gul dens, met een maximum van ƒ5760,- voor thuiswonenden en 7667,- voor studenten die op kamers wonen. ledereen die voor een bijdrage voor het komend studiejaar in aanmer king denkt te komen, moet de aanvraag hiervoor tot drie maanden na het begin van de studie inleveren. Een aanvraag formulier en een folder met meer infor matie zijn verkrijgbaar bij de Provincie Zuid-Holland (bij het bureau Educatie), Floris Grijpstraat 2 in Den Haag, of bij de gemeentelijke afdeling onderwijs op het stadhuis in zijn woonplaats. VLAARDINGEN - 'Nooit meer 1 Hiroshima' Onder dat motto zal zater dag een stille tocht gehouden worden door Vlaardingen om de slachtoffers I van de atoombommen op Hiroshima en Nasgasaki te herdenken. De tocht, die wordt georganiseerd door de Vlaar- dingse vredesbeweging, zal om 12.30 i uur vertrekken vanaf de molen aan de Kortedijk. De deelnemers die door de organisatie verzocht worden witte of zwarte kleding te dragen, zullen rond één uur aankomen bij het rosarium van 1 het Holyziekenhuis. Daar zal een korte herdenking worden gehouden. SCHIEDAM Ouders, pleeg ouders, pleegkinderen, dat is het thema van een tentoonstelling die tot en met donderdag 25 augustus te zien is in het filiaal Noord van de Openbare Biblio theek aan het Bachplein. Aan de hand van tekeningen van Georgine Overwater wordt een beeld geschetst van pleeg zorg in de ruimste betekenis van het woord. Met deze expositie wil de Cen trale voor Pleegzorg Zuid- Holland/Zeeland niet alleen meer be kendheid geven aan haar werkterrein, maar ook mensen interesseren om pleegouder te worden. De Centrale houdt zich bezig met diverse vormen van opvang, zoals vac- antie-/weekendopvang, crisisopvang en plaatsingen voor langere duur. Het gaat dan om kinderen van 0 tot en met 18 jaar die door allerlei oorzaken korte of langere tijd niet thuis kunnen wonen. De tentoonstelling wort afgeslo ten met een vragenuur op donderdag avond 25 augustus van 19 tot 20 uur. Er is dan een medewerker van de Centrale aanwezig met extra informatiemateriaal. Een ieder die meer wil weten over pleegzorg of overweegt om pleegouder te worden kan dan langskomen voor meer informatie. Voor nadere inlichtin gen kan men ook bellen, tijdens kan tooruren op telefoonnummer 4120150. ROTTERDAM Een onder deel van de manifestatie Rotterdam *88, het filmproject City Lights, wordt verschoven naar het voorjaar van 1989. Het projekt stond gepland voor november maar omdat de fi nanciering minder vlot verliep dan de organisatie had gehoopt, wordt het opgeschort. City Lights is een episoden- film Dat wil zeggen dat verschillen de filmers elk een deel van een film zouden maken. Deze episoden wor den aan eikaar geplakt tot één film. Rotterdam '88 heeft voor het projekt verschillende internationale filmers benaderd om elk een film over hun eigen stad te maken. Om in het najaarsprogramma toch het filmonderdeel op te kunnen nemen, heeft de organisatie aan zes Rotterdamse cineasten gevraagd een scenario te maken voor een kor te film over de stad met als motto 'de stad ais filmset'. De film moet de relatie tussen stad en architectuur behandelen. Uit de zes Inzendingen worden er twee of drie geselecteerd. Deze films gaan op 3 november In theater Lantaren/Venster in premiè re. STELLENDAM - Er is enkele dagen geen handel in vers gevangen zeevis in de hallen van de Gemeentelij ke Visafslag van Stellendam, maar wél een oogstrelende bloemenpracht. Tot zaterdag exposeren de gezamenlijke gladiolenkwekers van Goeree-Overflak- kee op Delta Flora hun jaarlijkse pro- duktie nieuwe rassen, verkregen door het kruisen van bestaande soorten. Maar liefst tachtig nieuwe gladiolenras- sen zijn er te bewonderen. Natuurlijk zijn ook de 'gewone' gladiolen en ande re snijbloemen en planten te bezlchtigen.Delta Rora staat In het te ken van het in Europees verband be strijden van de ziekte kanker. Mevrouw H. de Boer-Sitters, co ördinatrice voorlichting en onderwijs van het Integraal Kankercentrum Rot terdam (IKR), verrichtte vanmorgen de officiële opening. Tot zijn grote verras sing ontving de voorzitter van Delta-Ro- ra, A. E. Struik, bij de opening een voorzittershamer. „Ik heb gehoord dat u ai zes jaar voorzitter bent en dat Delta Flora niet over zo'n stuk ordegereed schap beschikt," gaf mevrouw De Boer als verklaring. Op zijn beurt speldde Struik haar de nog maar zeiden uitgereikte Delta Flora -speld op de revers. „Dit kleinood is eigenlijk alleen voor mensen die zich meer dan 25 jaar verdienstelijk hebben gemaakt voor Delta Rora. Het IKR is een bijzondere instelling, die bijzonder werk verricht. Om te benadrukken hoe zeer wij achter uw werk staan, overhan dig ik graag deze bijzondere speld." Direct hierna kregen de eerste honderden bezoekers toegang tot de expositie, die ook een 105 stands tellen de huishoudbeurs en een dierenhoek voor kinderen omvat. Voorzitter Struik Is in het dage lijks leven landbouwer, met ais speciali teit de kweek van gladiolen. „Veel men-' sen denken dat bloembollen uitsluitend uit de bollenstreek komen, maar ze ver geten dan Goeree-Overfiakkee waar een groot deel van de landbouwers me de leeft van de opbrengst van gladiolen- en andere bollen." Jaarlijks exporteert Nederland voor een miljard gulden aan gladiolen- en andere bollen naar alle werelddelen. „Italië is de grootste afnemer. Vooral de witte gladiool wordt daar gebruikt bij begrafenissen," weet Struik. Hij becij fert dat in Nederland van de 2.000 hec tare gladiolengrond ongeveer 20 per cent op Goeree-Overfiakkee ligt. Voorts worden op het Zuldhoilandse eiland in toenemende mate ook tulpen en lelies gekweekt. De belangstelling voor de lelie is nu ook doorgedrongen in de giadioien- wereld. Tot de fraaiere van de n!euw) aangevoerde rassen behoort de zoge-1 noemde 'Pop-Art'-giadiool, Inplaats van kelkbioemen bloeit de langstelige snij bloem nu lelie-achtige vormen. Voor de honderden oogstrelende arrangementen heeft de Stichting Delta Flora de in binnen- en buitenland be kende 'bloemverslerder' D. Baelde uit Hazerswoude aangetrokken. Gisteren en vannacht hebben 40 ervaren arran geurs uit een kwart miljoen bloemen soms metershoge bloemstukken ver vaardigd. Delta Expo ligt aan de voet van de Haringvlietdam bij Stellendam. Uit elke richting wijzen bordjes de juiste route. Dagelijks kan men terecht van 10.00 tot 22.00 uur (de laatste dag een half uur korter). Volwassenen betalen 6 gulden, kinderen tot 12 jaar 2 gulden, 65-plussers en groepen van meer dan 20 mensen 5 gulden. SCHIEDAM Uit een woning in de Graaf Rorisstraat is een partij huis raad, meubilair en gereedschap gesto len met een waarde van 15.000 gulden. De bewoners van het pand waren bezig met verhuizen en hadden de spullen keurig in dozen verpakt en voor vervoer gereed gezet. De onbekende daders kwamen binnen door de voordeur te forceren. Van een keetwagen aan het Offi cierenpad werden de hangsloten ver broken. Vermist wordt een professione le boormachine van 1500 gulden. f, V

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1