Schiedam schaart zich onder kleinere zeehavens I Ouderen hengelden voor de tiende keer naar wisselbeker visdag 000 ton eiland Schiedamse kunstenaars in Schieland Galerie - Inbrekers tuk óp parfum Verkoopster Bestolen Zaterdagse vlooienmarkt Concert in Grote Kerk Beurs met audio-dokter Duidelijke verschuiving van scheepfsreparatienaar overslag. Hoeveelheid verwerkte lading in 1987 voor 't eerst boven de 100.0C Giftige lading 'Arktis Traded vandaag iii Dordttoch gelost ',-ÏÏP Ongedierte® houdt Ontsmettings- dienst bezig Informatieavonden computercursussen in De Erker Collecte kanker bestrijding WÊm 1 SCHIEDAM Rien van der Voorden .wilde in zijn jonge jaren dolgraagreclametekenaar wórden, maar Pa besliste an ders: de techniek in. Zodoende bleef het tekenen én schilderen tot aan de VUT-leeftijd bëpérkt tót één keer pér jaar, tijdens de .vakantie. De laatste jaren is de Schiedammer echter eindelijk aan zijn grote hobby toegeko men. Samen met twee andere Schiedamse kunstenaars expo seert Van der Voorden tot en met 30 september in de galerie van het Schielandziekenhuis. Zijn werk is te bewonderen in de ga lerie aan de Stadhouderslaan, die dagelijks van 9 tot 20 geo pend is.> Daar hangt ook het werk van Margret Statham, van Russi sche afkomst, maar geboren in het voormalige Perzië. Zij heeft zich gespecialiseerd in het vast leggen van natuurimpressies, zo wel in olieverf en aquarel. Autodidactisch fotograaf Paul de Jongh exposeert in de polikliniek aan de 8K-laan. Als voortvloeisel van zijn bouwkundi ge opleiding fotografeert De Jongh voornamelijk oudé en nieuwe gevels, abstracte vlakver delingen en lijnwerkingen. Daar naast doet hij aan doka-technie ken ais kleurtoonscheiding.v SCHIEDAM Bij een inbraak in een woning aan de Nieuwe Damlaan hebben inbrekers goederen met een to tale waarde van 45.000 gulden buitge maakt. Ze hamen onder andere kleding, Perzische tapijten, audio-apparatuur en sieraden mee. Ook een koffer met par fum werd'ontvreemd. De bewoners van het pand waren op vakantie. De daders kwamen binnen via een raam aan de galerij. Uit een bouwkeet aan de Goe man Borgesiuslaan verdwenen een kleinbeeldcamera, wat wisselgeld, fris drank en sigaretten met een totale waarde van 700 gulden. De braakscha- de aan de deur van de keet bedroeg 350 gulden. 1 SCHIEDAM Een verkoopster van eén winkel in de Mgr. Nolenslaan is bestolen van een portemonnee met een inhoud van ruim 400 gulden. Terwijl een drietal jongens in de zaak rondliep ging de vrouw even naar achteren. In die tijd hebben de jongens vermoedelijk kans gezien een werkruimte van de winkel binnen te dringen en de beurs te ont vreemden. VLAARDINGEN - Een hoop Vlaardingse zolders worden op dit mo ment al weer leeggehaald, want op 20 augustus is er weer een vlooienmarkt in de Ujnbaanhai aan de Baanstraat. Van af negen uur kan men er terecht tot uit eindelijk de deuren om vijf uur 's mid dags dichtgaan. De toegang is 1.50. SCHIEDAM De landelijk be kende organist Frank van Wingerden geeft zaterdag 27 augustus een concert in dé Grote Kerk. Op hét programma staan composities van de organist zelf, eri van onder andere Bach Speer en Bruckner. Bij énkele werken zal het Rot terdams Trombone Ensemble medewer king verlenen. Zowel Frank van.Wingerden als de vier leden van het ensemble studeer den aan het Rotterdams conservatori um. Dat resulteerde al in optredens voor de Nederlandse en Belgische ra dio. De fraaie akoestiek van de Grote Kérk zal het concert ongetwijfeld uitste kend dóen klinken.; Het concert begint om 20.15 uur, en toegangskaarten' kósten vijf gulden. Pas 65- en CJP-houders betalen 1,50 minder. VLAARDINGEN - Mensen die graag grasduinen in -grote stapels oude platen, kunnen zondag terecht in de 'Ujnbaanhaiin Vlaardingen. Daar wordt dan een verzamelbeurs gehouden van grammofoons, juke-boxes, muziekin strumenten, LP's, singletjes en een'on voorstelbare hoeveelheid 78-toëren pla ten/ Als speciale attractie is de vereni ging,'De Weergever' aanwezig met een reparatie- en taxatiestand. Ck>k de ju ke-box/ hóek krijgt een prominente1 plaats. or»uier\An r..,.:i.a j.; jl T:.'-i- .'!"v-v SCHIEDAM Schiedam lijkt zich in snel tempo te gaan ontwikkelen tot overslaghaven. De totale hoeveel heid verwerkte lading bedroeg in 1987 ruim 116 duizend ton, tegen 68 duizend ton in 1986, een stijging met 71 percent in 'een jaar tijd. Met deze record-hoe- veelheid werd voor het eerst in de ge schiedenis van de stad de grens van 100.000 ton overschreden. Daarmee schaart Schiedam, van oudsher uitslui tendvan belang als reparatiehaven, zich onder de kleinere zeehavens. Op de ranglijst staat Schiedam nu tussen Den Helder (72.000 ton) en Harlingen (160.000 ton) in. Met deze cij fers, terug te vinden in het jaarverslag over 1987 van de gemeentelijke haven dienst, blijft de jeneverstad overigens in het niet vallen bij buursteden Vlaardin gen (6,3 miljoen ton in datzelfde jaar) en uiteraard ook Rotterdam (250 miljoen ton). De toename in het aantal ver werkte tonnen is grotendeels toe te schrijven aan de sterk gestegen over slag'van agrarische producten uit Enge land en Ierland, met name gerst, maïs, tarwe en bonen. Vooral het ingebruik nemen van een grote silo door het graanoverslagbedrijf Soufflet speelde daarbij een doorslaggevende rol. Vooral omdat 1987 voor de off shore-sector een bijzonder slecht jaar" was juicht gemeentelijk havenmeester T. Sabei de verschuiving naar overslag van harte toe. Volgens Sabel gaat het hier niet om een kortstondige opleving, maar om een structurele verandering, die in de komende jaren juist krachtig zal doorzetten. Hij erkent dat de gunsti ge cijfers nu nog aan slechts één bedrijf fe danken zijn, maar voorspelt dat een aantal bedrijfsvestigingen de ingezette tendens binnenkort zullen bevestigen. Sabel:„Over enkele maanden komt het Rotterdamse bedrijf Manne- kus en Co. aan de Nieuwe Waterweg- straat in de Wilheiminahaven. Dat is een firma die zich bezig houdt met de ver werking van magnesiet en amaril. Dan heeft zich al gevestigd aan de Maas het Schotse steenoversiagbedrijf Forster Yeoman. Dat hoopt binnenkort volledig te gaan draaien. Dat zal zeker aantik ken, want die jongens moeten heel wat verwerken om rendabel bezig te zijn." Daarnaast zouden nog enkele andere maritieme bedrijven hun oog op Schiedam hebben laten vallen, zij het dat de vestigingspiannen nog niet con creet zijn. De havenmeester schat dat de hoeveelheid verwerkte lading uitein delijk ettelijke honderdduizenden ton nen kan gaan belopen. „Als de offshore nu ook weer aantrekt ziet het er zonder meer erg goed uit voor, de Schiedamse haven," aldus Sabel. De inzinking in de offshore-in dustrie werd in 1987 in dé Schiedamse haven danig gevoeid. De op dit gebied werkzame bedrijven ontvingen slechts 46 schepen, tegen 119 in het jaar er voor. Ook de hoeveelheid overgeslagen offshore-materiaal liep met 4000 ton te rug tot 10 j)00 ton: In totaal 321 zeeschepen be zochten het havengebied in '1987, ruim dertig minder dan in 1986. Het gemid deld aanta! aangekomen schepen over de laatste vijf jaar is met 327 overigens vrij stabiel. Het aantal vaartuigen dat de werf Wilton Fijenoord als bestemming had bleef gelijk: 151 stuks. De opkomst van de graanover- slag veroorzaakte ook opmerkelijke ver schuivingen in de verhoudingen van de nationaliteiten van de bezoekende sche pen. Het Britse contingent steeg in een jaar van 41 naar 71 boten, de Ierse vloot ging van 2 naar 18. De Noren dui kelden om onduidelijke redenen'van 25 naar 5, de daling van het aantal onder de Duitse vlag varende schepen (van 30 naar 9) heeft alles te maken met het 'uitvlaggen' van de koopvaardijvloot bij de oosterburen (het onder een goedko pere vlag gaan varen). De explosieve stijging in >de graarioverslag had ook gevolgen voor de binnenvaart. Voor de afvoer van alle agrarische producten was in 1987 een veel groter tonnage vereist. Het aantal binnenschepen dat de Wilheiminahaven aandeed nam dan ook toe met bijna 200 tot 1286. - v Ook het aantal pleziervaartuigjes dat in Schiedam langskwam vertoonde in 1987 een sterke groei. In deze cate gorie deden vooral de Brandersfeesten en de Molenfeesten hun invloed gelden. Tijdens dié bewuste weekeinden heer ste er een enorme bedrijvigheid in de binnenhavens van de stad. Het aantal kleinere vaartuigjes dat de binnensluis passeerde is in een jaar tijd meer dan verdubbeld. Van 298 in 1985 via 401 ('86) werd in '87 het record-aantal van 873 bereikt. DORDRECHT Dé vijftien honderd ton, chemische afvalstof in het ruim van het Deense vrachtschip Arktis Trader- wordt r teruggestuurd naar Westduitsland. Vanmorgen is in de Dordtse haven begonnen met het overladen van de ruim achthonderd zakken met elk zevenhonderd kilo gram aan zaagsel vermengd met lak- en oplosresten over te iaden in twee binnenschepen, c Verwacht wordt dat de sche pen over een dag of drie naar Stuut- gart kunnen vertrekken. „De ver- gunning voor het:vervoer is toege zegd door. justitie in Westduitsland," zo weet directeur J. Bornet: van het Zeehavenbedrijf Dordrecht te mel den. Tijdens het lossen van het in witte kunstof zakken verpakte afval worden monsters genomen voor het Openbaar Ministerie in Dordrecht. „We hebben een verzoek om rechts hulp gekregen van justitie in West duitsland en we voeren dat verzoek uit," licht officier van Justitie mr A. C. M. Welschen toe. Tijdens het lossen verricht een personeelslid van de Regionale Bedrijfsgeneeskundige Diénst 'conti nu metingen om na te gaan of er concentraties giftige stoffen vrijko men, die gevaar kunnen opleveren. Een arts houdt bovendien een oogje in het zeil. -v - De personeelsleden van het (particuliere) Zeehavenbedrijf Dor drecht zijn 'uitgerust met speciale pakken en maskers, waarvan het fil ter afhankelijk van de vrijkomende stoffen kan worden aangepast. De Vervoersbond FNV ging akkoord met hét .lossingsplan, nadat garan ties waren verkregen voor, de veilig-' held van de vijf personeelsleden. Bestuurder Paul Rosenmölïec toonde .zich vanmorgen tevreden over de veiligheidsmaatregelen èn verheugd over het feit dat justitie in Westduitsland een onderzoek instelt naar de firma Weber, die de vijftien honderd ton lak- en oplosmiddelen indertijd had verkocht als 'alterna tieve brandstof' aan Turkije. Het. spul werd echter door de Turkse au toriteiten teruggestuurd nadat een onderzoek door de universiteit van Ankara had uitgewezen dat het om giftig afval ging. i Het Zeehavenbedrijf had aan vankelijk toestemming om de lading voor maximaal negentig dagen op te slaan, zodat de eigenaar de gele genheid zou hebben een andere ko per te vinden. Toen bleek dat de la ding een te hoog oliegehalte had, werd beslist, dat het spul niet in Dordt mocht worden gelost. De Westduitse firma besloot echter gisteren dat de gehele lading maar weer retour moest. Waar in diergaarde Blijdorp eens het Dioramagebouw stond, spelen nu vijf slingerapen. De die ren zijn losgelaten op het gloednieuwe apsneiland dat in de plaats van het Dio rama werd aange- in mei vorig jaar werd het Dioramage bouw, waarin het Natuur Historisch Museum was jeves- tigd..doofieaa?f9llB:. brand bi|na volledig verwoest. Besloten werd het gebouw helemaal af te bre ken en niet meer te herbouwen maar er een apenrots van te maken. De slingera pen verbleven tot nu toe in de verblijven voor nachtdieren. Hengelen en meten, maar het gaat vooral om de gezelligheid. SCHIEDAM Negenenveertig oudere fervente hengelsportliefhebbers hadden zich gistermorgen genesteld aan de oevers van de Poldervaart in Schiedam-Noord. Daar streden zij om een wisselbeker, bestemd voor de hen gelaar die tijdens de jaarlijkse visdag voor de ouderen van Schiedam het meeste vis zou vangen. Al voor de tien de keer organiseerden de Algemene Bond voor ouderen (ANBO) en de Kat holieke Bond vor Ouderen (KBO) dit evenement. Alle tien de keren organiseerde de 77-jarige R. Krikke sinds 1939 wonend in Schiedam namens de ou derenbonden het evenement/ Steeds waagdë hij ook een kans de hoofdprijs in de wacht te slepen. Dat lukte één keer. Krikke, ook nu turend naar zijn dobber: „Ik weet het nog goed. Het was noodweer, en ik zat onder m'n paraplu. Ik heb er toen een paar flinke brasems uitgehaald. Maar dat is iang geleden. Ik ben meestal niet zo gelukkig."- - Toch haalt hij op dat moment een flinke brasem uit het water van de Poldervaart. „Eénenvijfljg .centimeter, lang," meet de toegesnelde wedstrijd controleur. Die flinke brasem brengt de totale lengte door Krikke gevangen vis óp zesentachtig centimeter. „Zeker niet genoeg voor de eindoverwinning," weet hij zeker. „Vorig jaar ving de winnaar namelijk bijna zes meter vis." v' Maar om de prijzen vooral hengelsportartikelen geschonken door de Schiedamse middenstand gaat hét Krikke helemaal niet. „Nee, het gaat mij erom die ouden van dagen van ach ter hun ramen vandaan te krijgen. Je moet ze activeren," verklaart hij. Zijn opzet lijkt geslaagd. Ouderen in de leef tijden van vijftig tot vierentachtig jaar nemen deel aan de hengelsportwed strijd. „Met dank aan de Hengelsport vereniging, die gratis viswater en wed strijdcontroleurs beschikbaar stelt," be nadrukt Krikke. De ouderenbonden leveren zo ook hun bijdrage. Men heeft gezorgd voor een kopje koffie met koek, en later op de morgen ontvangen de vissers een stevige borret. „Want het gaat vooral om de ge zelligheid," laat Krikke weten. Daar is een andere visliefhebber, de heer van der Winkel het volledig mee eens. On danks enige tegenslagen tijdens deze wedstrijd. „Ja, net heb ik een mooie brasem, valt ie eraf vlak voor de kant. 't Was pas mijn eerste vis, na twee uur zitten. Maar het is wei lollig, en daar gaat het om." Toch zal de volgende jaarlijkse .visdag, de elfde, waarschijnlijk niet meer door Krikke worden georgani seerd. Volgens de visliefhebber kost de hele organisatie na de wedstrijd vindt ook nog eens een broodmaaltijd plaats hem te veel tijd. „Het is ont zettend werk. En bovendien gaan de ja ren zo langzamerhand tellen," vindt de nog zeer vitale 75-plusser. „Ik hoop dat iemand de organisatie van me over wil nemen. Want bij een volgende visdag doe ik zeker weer mee." De uitslag 'van de tiende jaar lijkse visdag voor ouderen in Schiedam luidt: 1. J. de Wolf, 3.65 meter. 2. C. Faassen, 3.34 meter. 3. W. van Tienen, 3.15 meter. SCHIEDAM Kruipend, kna gend en kriebelend ongedierte heeft de Ontsmettingsdienst van de Openbare Nutsbedrijven iri Schiedam in 1987 aar dig bezig weten te houden. Maar liefst 1260 maal moesten de manschappen van de dienst uitrukken om hinderlijke insecten en knaagdieren te lijf te gaan, gemiddeld meer dan drie keer per dag. Van alle storende insecten 'scoorden' de wespen in het afgelopen jaar het best met 232 klachten. De geel-zwart gestreepte beestjes worden daarbij op de voet gevolgd door de vlooien, die met 101 klachten een op merkelijke opmars maakten ten opzich te van 1986 (36 keer). De mieren (18 - meidingén)£enade.kakkerial<kenï(6) tel- leifc danvin-r dit klassement eigenlijk niet Met die jnpecten gaat, het sterk in pieken,^zég'trÖN'S-vóorlichtér' Mari Dingenouts: „We zitten ook nu weer midden in de wespentljd. Dagelijks wor den we gebeld met de vraag of we een aantal nesten weg willen halen. De rest van het jaar is het dan vrij rustig. Maar voor die toename bij de vlooien heb ik eigenlijk geen verklaring" De bestrijding van ratten en mui zen ging het hele jaar door. De drie ambtenaren die zich met deze knaag diertjes bezighouden moesten 511 keer op pad voor ratten en 372 maai werden er muizen gesignaleerd. Of het nou ging om de knagers of de zoemende, bijten de en stekende insecten, in de meeste gevallen maakten de ONS-medewerkers met chemische middelen of vangwerk- tuigen korte metten met de ongewenste huisdiertjes. Waar nodig strekten de maatregelen zich uit over hele woning blokken. In een paar gevallen was een ter zake kundig advies voldoende. Al met al zijn de Schiedamse cij fers echter niet verontrustend, verklaart Dingenouts. „Het blijft allemaal binnen de perken van het aanvaardbare. We kunnen het nog aan." i SCHIEDAM Ook In het nieuwe seizoen worden er in Wijkcentrum De Erker weer diverse personal-computer cursussen gegeven. Net als in vóór gaande jaren wórden de opleidingen georganiseerd in samenwerking met het Educatief Informaticacentrum uit Schie dam. Om belangstellenden in de gele genheid te stellen vooraf kennis te ma ken met de verschillende cursussen, de apparatuur en de docenten zijn er op dinsdag 23 en woensdag 24 augustus informatieavonden. De eerste avond staat de AMBI-II opleiding centraal. Woensdag komt de rest van het cursuspakket aan de orde, gericht op het verwerven van basiskennis voor het gebruik van personal computers. Men kan kiezen uit WordPerfect, MS/DOS, en Inleiding Database lil plus. De avonden beginnen om 19.30 uur in de De Erker, Jan van Avenne- straat 32. Nadere inlichtingen via tele foon 4267767 öf 4263161. SCHIEDAM - De jaarlijkse col lecte van het Konglngin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding wordt dit jaar gehouden tussen 29 auguslus en 10 september. Het KWF-collecteco- mité Schiedam is nog dringend op zoek naar collectanten voor deze inzame lingsactie. Aanmelden bij mevrouw Jeene-Verhagen, Burgemeester Knap- pertlaan 195 B, telefoon 4266128.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1