v«>ra^ Steeds meer winkels leeg in Nieuwland Organisator Tatoo-conventie legt ziel en zaligheid in tatoeage voor groep relzoekers Onderzoek naar behoefte aan theater in Vlaardingen Muzikanten strijden om Gouden Straatkei wm VVV waarschuwt politici tegen overschatting Méér dan jaar cel gëëist voor import van hasj Het Vrije Volk SCHIEDAM mm Muziektent verdwijnt 1 wwmm 'A KBI S Toch subsidie 'Bulderbaan' Tennistoernooi Filmfestival '89' eert Huub Bals Nieuwe galerie met foto's Philharmonisch PAGINA 14 ws Politie mag onmiddellijk boetes van vijftig tot honderd gulden geven Verhuurder Gemeentelijk Woningbeheer wil dat winkeliers pakket aanpassen aan wijkbewoners mét teruggelopen koopkracht (mMM WÉÊÊ^m 'WWÊèÊA wiMS mmm Wie mij klein Rotterdam en groot Delf shaven noemt, heeft niet te laag gelaakt en niet te hóóg geroemd. 4;;-/.; 'rw', SCHIEDAM De jongelui, die de laatste dagen, langs de grens tussen Schiedam en Vlaardingen heisa schop pen, krijgen direct een boete als zij over de schreef gaan. De politie heeft van de officier, van Justitie toestemming gekre gen om de zogenaamde lik-op-stukre- geling toe te passen, zoals die ook geldt rond de jaarwisseling; Afhankelijk van de leeftijd gaat het om boete-bedragen van vijftig of honderd gulden. Gisteren is het bij de busbaan tussen de twee gemeenten weer be hoorlijk onrustig geweest. Volgens de politie waren ongeveer tachtig jongelui aan beide kanten van. de Europaboulevard/Brederoweg in de weer. De confrontatie bleef beperkt tot het elkaar uitjouwen en dreigen. Een zestienjarige jongen uit Schiedam werd in. zijn kraag gegrepen omdat hij met stenen gooide en een mes bij zich had. Poiitie-agenten, onder meer op motoren,, reden regelmatig tussen de groepen door om de jongelui uiteen te drijven. SCHIEDAM In de verschillen de winkelcentra van de wijk Nieuwland staan panden leeg. Die situatie zal eer der erger dan minder worden, meent verhuurder Gemeentelijk Woningbe heer. De koopkracht van de nu onge veer vijftienduizend wijkbewoners is de laatste jaren afgenomen en dat heeft zijn weerslag op de afzetmogelijkheden van de winkeliers, meldt zij in haar pas verschenen jaarverslag. Er moet nodig wat gebeuren op het Wibautpiein, aan de Mgr Nolenslaan en de Parkweg. Steeds meer winkeliers hebben het moeilijk om het hoofd bo ven water te houden. De middenstand kan hier zelf wat aan doen volgens de verhuurder. Hij moet zijn aanbod meer aanpassen aan de verminderde koop kracht. Woningbeheer schrijft in zijn verslag: „De winkeliers zullen een ander en meer op de bewoners van de wijk af gestemd productenpakket moeten aan bieden." De schuld ligt echter niet alleen bij de ondernemers, erkent Gemeente lijk Woningbeheer. De winkelverhuurder deelt de conclusie uit de nota 'Nieuw land in perspectief van de dienst Ge meentewerken en de afdeling Stadsont wikkeling van de gemeente, dat het be staande winkelareaal eigenlijk te groot is voor deze wijk. In Nieuwland is in totaal achttien duizend vierkante meter winkelopper vlak aanwezig. Het merendeel hiervan is gelegen In de belangrijkste winkelcen tra: Dr. Wibautpiein, Mgr Nolenslaan, Nieuwlandplein, Parkweg-Noord en Parkweg-Zuid. Aan beide zijden van de in eikaars verlengde liggende winkelge bieden van Wibautpiein en Nolenslaan zijn dan oök nog winkelconcentraties te vinden aan 's Gravelandseweg en P.J. Troelstralaan. Bovendien zijn overal tus sendoor nog kleine winkelunits neerge- zet. Bij de ontwikkeling van de wijk is uitgegaan van een inwonertal van ruim 20.000. De gezinsverdunning is een van de oorzaken dat in de" 7.100 woningen thans nauwelijks vijftienduizend mensen wonen. Dat betekent dus een directe vermindering van het aantal potentiële klanten. Daarnaast zijn echter de koop gewoonten veranderd, is de klant mo bieler geworden en gaan stedebouw kundigen bij de ontwikkeling van nieuwe wijken allang uit van kleine wijkcentra. Bij voorbeeld is voor de. 23.000 inwo ners van Schiedam-Noord twaalfdui zend vierkante meter winkeloppervlak voldoende om aan de vraag te voldoen. Er gaan steeds meer stemmen op om een groot aantal winkels een an dere bestemming te geven en eventueel zelfs voor bewoning geschikt te maken. Een heischikking van winkeliers, waar door een of meer (maar dan verder uit elkaar geleden) winkelconcentraties ontstaan, is ook als oplossing geopperd. HOEK VAN HOLLAND - De muziektent, die op het Stad huisplein in Rotterdam staat, gaat misschien naar Hoek van Holland. Het bestuur van de deelgemeente voert er thans met de Coolsingel overleg over. De gemeente vindt de tent.in het stadscentrum een 'onding' dat nauwelijks gebruikt wordt en dat alleen maar in de weg staat. De tent staat bovendien vlak voor de deur van het pand waarin tot dit voorjaar de VW huisde. In dit pand komt binnen kort een horecabedrijf en de toé- komstige uitbater daarvan heeft sloop van de tent geëist omdat hij anders geen terras kan maken. De Stichting Promotie Stadhuisplein schonk de muziek tent in 1978 aan de gemeente.. Na tien jaar liep de overeenkomst over het opstalrecht voor de tent af. De Stichting wenste dit recht niet meer- te verlengen. Pogingen van de gemeente om de tent el ders in Rotterdam een plaatsje te geven liepen aanvankelijk op niets uit omdat niemand er belangstel ling voor heeft. VLAARDINGEN - Het Amster damse Centrum voor Advies en Re search Cenario van Hans Onno van den Berg zal een onderzoek verrichten naar de wenselijkheid van een theater in Vlaardingen. De nota is een gevolg van het bouwkundig rapport over de slechte staat van het Stadsgehoorzaalcomplex. Bekeken zal worden wat voor theater-accommodatie de stad nodig heeft. De uitgaansmogelijkheden in Schiedam en andere omliggende ge meenten zullen daarbij betrokken wor den. Ook zal worden nagegaan of het theater zakelijk kan worden gebruikt, bij voorbeeld in de vorm van congres- en - vergaderruimte. Van den Berg zal na- gaan hoe een eventueel theater inge past kan worden in de uitbreidingsplan nen van de stad. Met name de vraag waar plaats is voor nieuwbouw zal de nodige aandacht krijgen. Verder zal het onderzoek zich richten op de culturele behoefte van de Vlaardingers. Kortom, heeft Vlaardingen wel een theater no dig.' Het voorstel van het college van burgemeester en wethouders, om 18.000. voor dit onderzoek vrij te ma ken, is een gevolg van de uitkomsten van eerdere rapporten. Al in 1986 bleek dat de Stadsgehoorzaal in een hopeloze staat verkeert. De Harmonie zou met een afgebroken kunnen worden, terwijl er aan de Stadsgehoorzaal nog wel iets te verspijkeren viel. Renovatie zou wel mogelijk zijn, maar deskundigen, waar onder leden van de Rijksschouwburg- commissie, wezen erop dat het toch goed geld naar. kwaad geld gooien zou blijven. ;i-;. Het enige lichtpuntje sindsdien is het feit dat de Harmonie er niet slechter op is geworden. De vraag rees wat er vervolgens moest gebeuren. Belangrijk ste reden voor wethouder van Cultuur, A. Maarlevetd, om uit te'laten zoeken of Vlaardingen wel een duur theater nodig heeft, is een centenkwestie. Eigenlijk is zowel renovatie als nieuwbouw te duur, zei hij in het voorjaar. Wanneer er gekozen moet wor den tussen geld besteden aan flanke rend ouderenbeleid of aan een nieuw theater, „dan zou de keus weieens op de eerste kunnen vallen," vond Maarie- veld. Het onderzoek zal uitwijzen of het geld inderdaad beter aan andere zaken besteed kan worden. Het onderzoek zal binnen twee maanden na het verlenen van de op dracht bij het college op het bureau moeten liggen. Cenario verzorgde eer der theateradviezen voor het nieuw te bouwen Muziekhuis te Maastricht. ROTTERDAM De komende weken strijden straatartiesten uit het gehele land in twee voorrondes en een finale om de Gouden Straatkei en een geldbedrag van 1500 gulden. In het totaal doen 96 artiesten mee, verdeeld over 36 groepen. Het aantal aanmeldingen was zo overweldi gend dat de organisatoren van dit twee- dé Oranjeboom Straatfestival een selec tie hebben moeten toepassen. Er is gezocht naar echte straat artiesten die ook zonder podium of ge luidsversterking in staat zijn een breed publiek te boeien. Bij de jurering zal vooral worden gelet op de originaliteit van de act, de creativiteit tijdens het spelen (techniek, spelintentie en uitstraling naar publiek). Voorzitter van de jury is de Rot terdamse acteur Pieter Lutz die onder- i meer wordt bijgestaan door Joe Andy, directeur van de Nationale Circusschool en Erika Bok: docente aan het Rotter damse Conservatorium. De optredens van ieder 10 20 minuten worden op vier straatlokaties gelijktijdig verzorgd. Elke deelnemer krijgt op twee verschillende; lokaties de kans zich te plaatsen voor dè finale. De eerste voorronde wordt ge houden op zaterdag 27 augustus op de Lijnbaan, de Van Otdenbarneveltplaats en de Coolsingel. De tweede voorronde op zaterdag 3 september vindt plaats op Boulevard Zuid. De finale is op zater dag 10 september op de. Maaskade- Noordereiland. De optredens zijn elke zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Door Perry Mertexis VLAARDINGEN - Zaal Har monie staat vrijdag en zaterdag in het teken van de Tatoo-conventie. Samen met zijn trouwste klant Gerrit organi seert eigenaar Jan Born van Tatoo Studio Vlaardingen het tweedaagse evenement dat mensen uit zowel hèt binnen- als buitenland zal trekken. Deze conventie is vooral bedoeld om het publiek te laten zien dat alle soor ten mensen met tatoeages rondlopen. Aan deze happening doen ongeveer tien tatoeëerders mee die lid zijn van Nederlandse Bond voor Tatoeëerders. „Als je het over tatoeages hebt, krijgen nog steeds veel mensen een soort 'Katendrecht-syndroom'," vertelt de eigenaar van de aan de Ha venstraat gevestigde Tatoo Studio. „Zij denken dan vaak aan een schuur tje ergens in een rosse buurt, waar al leen maar bij dronken lui tatoeages worden aangebracht. Dat is ook een reden dat sommige, ménsen hier niet eens naar binnen durven." De in Bergambacht woonachti ge Born vervolgt: „Tatoo-conventies zijn daarom uiterst geschikt om enkele misverstanden uit de weg te ruimen. De mensen die niet naar een tatoo- studio durven, gaan wel naar zo'n conventie waar ongeveer tien tatoe ëerders hun vak uitoefenen. En ze kij ken dan hun ogen uit. Ze zien mensen rondlopen, waarvan ze niet verwach ten dat die tatoeages hebben. Bij voorbeeld een heer die pakkie-deftig uit een Mercedes stapt en zich, in spij kerbroek en t-shirt steekt. Dan blijkt deze heer vol met tatouages te zitten. Toch komen; tatoeages, on danks een zeker taboe dat daar nog op rust, steeds meer in. Ik heb name lijk het idee dat er steeds meer men sen met tatoeages rondlopen. Zelfs mensen uit hogere inkomensgroepen hebben we! een plaatje op hun huid. Prins Bernhard en minister Korthals Jan Bom (rechts) heeft weer wat geta toeëerd bij zijn trouwste klant Gerrit. Samen organiseren ze een tatoeage evenement in Vlaardingen. O m - 'Cm o z O 0* *25. m w #|i|É - - - f >v: '"'v.y 'X w s s- U. tf&i Altes bij voorbeeld, terwijl koning Gustaaf van Zweden goed volgekaikt scheen te zijn." Born, die ondertussen zijn trouwste klant en mede-organisator van de komende conventie, onder handen neemt: „Er zijn overigens cul turen waar tatoeages een soort sta tussymbool zijn. Hoe meer je er van hebt, hoe hoger je in aanzien staat Zo haddén bepaalde stammen zoge noemde Tribe-tatoos die nu overigens hier in het westen worden overgeno men. Hoe meer je bent vólgékalkt, des te meer je in het leven hebt gepres teerd. In oosterse landen kun je zelfs aan de hand van de hoeveelheid ta toeages iemands rijkdom inschatten. In Japan geldt deze regel vooral bij de Yakouza, de Japanse mafla. Tijdens zo'n conventie is er een vaste kern bezoekers; die overal van daan komen: Duitsland, Zwitserland en Engeland. Die mensen zie je steeds weer komen, want zij lopen alle con venties af. Daarnaast komen er ook mensen die tijdens zo'n evenement hun eerste tatoeage laten aanbren gen. En dat zijn er meestal een stuk of tien, twaalf." Jan Born, die vij;' jaar als tatoe- ëerder werkt, zegt dat 9.9 percent van de getatoeëerden het niet bij één plaatje laat. „Ik zie bijna iedereen we! eens een keer terugkomen. fcV is zelfs een vaste groep van vijf dié hie.' iede re week komt." De meeste klanten van Born, die zijn studio in de Havenstraat heeft, komen uit het Westland en Vlaardin gen. „Dat is logisch, omdat de bond mijn studio in het rayon Westland/Vlaardingen Heeft inge deeld. Maar ik krijg ook. een redelijk aantal klanten uit de omringende ge bieden, ómdat ik iets meer te bieden héb. Er zijn genoegstudio's waar ze hoofdzakelijk zwaluwen, adelaars en hartjes aanbrengen. Kijk maar eens op een zonnige dag als vandaag op Scheveningen rond. Dan zie je daar plotseling zeven miljoen adelaars; en zwaluwen.. "Zelf doe ik liever iets anders, omdat je dan veel meer met je eigen creativiteit, en eventueel die van de klant, kunt werken. Je stopt er dan je hele ziel en zaligheid in, waardoor het eindproduct ook stukken beter wordt. En ik denk dat mijn klanten dat ook beseffen, omdat ik er steeds meer krijg die het na wat standaardtatoos welletjes vonden. Nu zij weten dat hier meer te koop is, laten zij weer wat ori ginelere plaatjes aanbrengen." M Door Ben van Haren tfr SCHIEDAM Een kritisch com mentaar zou het CDA-initiatief voor een discussie over. de toeristische kansen van Schiedam onvoldoende recht doen, vindt het bestuur van de plaatselijke VVV. Het staat vooraan in haar reactie op de nota 'Schiedam, van harte aanbe volen...', die de christen-democraten kort voor de vakantie presenteerden. In de gisteren verschenen notitie laat de VW echter duidelijke waarschuwingen horen. Overschat de aantrekkingskracht van Schiedam niet en maak gebruik van de bestaande organisaties, houdt zij de -politicivoor. Het op gang brengen van een constante stroom toeristen naar Schie dam is geen zaak van deze gemeente alleen. Daar is veel meer voor nodig. Daarom moet over de gemeentegrenzen heen gekeken worden en in samenwer king met omliggende plaatsen gewerkt worden aan het voor dagjesmensen aantrekkelijk maken van het gehele Rijnmondgebied. De Schiedamse WV heeft om dat te bereiken al initiatieven, genomen. De watersportmogeljkheden, de recreatie- en natuurgebieden, histo rie en stedenschoon, strandrecreatle en musea zijn de eigenheden van dit ge bied, die de moeite waard zijn om toe risten hier heen te halen. Eveneens waarschuwt de VW zich niet te verkijken op de bezoekers stroom', die televisie-uitzendingen als 'Kerkepad' eri 'Ontdek je plekje' teweeg brengen; Overigens verklapte Van Géést dat de AVRO al toegezegd heeft in november opnieuw in haar toeristi sche tipprogramma Schiedam aan te bevelen. Die landelijke publiciteit mét bijbehorende evenémenten zijn wel aan leiding voor een tocht haar Schiedam, maar dat is incidenteel. -- „Een historischè stad is geens zins automatisch' een toeristisch pro duct,',' waarschuwt dé yyV dok. De stad zal meer moéten bieden en vooral iets bijzonders, dat aanleiding geeft tot een toeristischbezoek aan Schiedam. De ROTTERDAM De Stich ting Centraal Comité Anti-Bulder- baan krijgt van de gemeente Rot terdam toch weer 5000 gulden subsidie. Rotterdam was dat ei genlijk niet van plan, omdat de ge meente lid is van de Commissie Geluidhinder Zestienhoven en vindt dat de belangen van de be volking daarmee voldoende behar tigd zijn. Maar een kleine meerder heid van de raadscommissie Ha ven en Economische Ontwikkeling vindt dat het Buiderbaan-comité altijd een waardevolle eigen in breng heeft. VVV-voorzltter Klaas van Geest hield CDA-fractievoorzitter Slem Bosman (links) en burgemeester ReinierScheeres (rechts) voor, dat Schiedam er niet alleen komt met bij voorbeeld het opknappen van de Lange Haven, hier op de achtergrond. mogelijkheden noemt ze. De vereniging refereert aan haar eerder gedane voor stel om tot een off-shore openlucht mu seum te komen. „Het zou uniek zijn, van internationale allure en passen binnen de sfeer van het méér zakelijk getinte toeristische bezoek aan Rotterdam en zijn omgeving. Het zou bovendien een relatie hebben met de industriële histo rie van de stad." Anderzijds moet men „uitbuiten wat ons onderscheidt van een ander", zoals Van Geest het uitdrukte. Daarbij zal afgerekend dienen te worden met de schaamte óver sociale effecten van de jenever-industrie. „Het is geschiedenis. Schiedam is dé bakermat van het natio naal gedistilleerd en dat gedistilleerd is. de context van het huidige Schiedam. Het verklaart de molens, de pakhuizen, de monumenten. Het is het enige dat meerwaarde kan geven." Het Nationaal Gedistilleerd Museum zal omvangrijker en van hogere kwaliteit moeten worden. In het WV-kantoor overhandig de gisteren voorzitter Klaas van Geest de reactie op de CDA-nota aan burge meester Reinier Scheeres en CDA-frac- tieleider Siem Rosman. „Wij kwamen in de nota voor en hebben gemeend u ver der op weg te moeten helpen als.u daarover gaat discussiëren," lichtte hij toe. Veelzeggend wees hij op de titel van de VW-notitie. Het is een citaat ge kozen van dichter/diplomaat Constan- tijn Huygens over Schiedam: „Wie mij klein Rotterdam en groot Delfshaven noemt, heeft niet te laag gelaakt en niet te hoog geroemd." Scheeres vertelde, dat de dis cussie over de toeristische ontwikkeling van Schiedam in oktober in de raads commissie voor Economische Zaken aan de orde komt. Hij benadrukte, dat daarbij ook de aantrekkelijkheid van de stad voor haar eigen mensen een rol moet spelen met het oog op het econo mische draagvlak. Rosman was verrast door de snelheid, waarmee de VW heeft gerea geerd. „De bewonersvereniging Cen trum en verschillende particulieren heb ben zich ook al positief erover uitgela ten," zei hij. SCHIEDAM De Tennisvereni ging Schiedam Noord (TSN) houdt vol gende week zijn jaarlijkse open toer nooi. In de klasse C1, D1 en D2 voor achttienjarigen en ouderen zijn onge veer driehonderd partijen gepland. Het toernooi gaat onder alle omstandighe den door. Bij slecht weer wordt uitgewe ken naar de tennishal Kethelhaghe. ROTTERDAM - Het achttiende Filmfestival Rotterdam van 26 janua ri tot en met 5 februari 1989 wordt opgezet als een hommage, aan Huub Bals, de in juli overleden oprichter van dit festival. Onder meer wordt een om vangrijk retrospectief samengesteld van de films dié in het verleden Bals' bijzon dere steun hebben genoten. DORDRECHT Tegen een 50- jarige Rotterdammer is gisteren voor de Dordtse rechtbank een gevangenisstraf van vijftien maanden geëist. De man wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij de invoer van twee grote partijen hasj, afkomstig üit Pakistan. Die illegale handelswaar zat ver borgen in containers. De eerste hoe veelheid drugs, 3000 kilo, werd begin april aan boord van een vrachtschip in de Rotterdamse haven aangevoerd. In de container zouden joggingpakken zit- ten. Ruim een maand later arriveerde er een schip met containers waarin vol gens de, bijbehorende lijsten katoenga ren zou zitten. In werkelijkheid zat er 2400 kilo aan soft drugs in verborgen. Ook een 50-jarige Amsterdam mer moest zich gisteren onder meer voor dit zelfde feit verantwoorden. Hij deed tijdens dè behandeling van zijn zaak geen mond open. Hij beriep zich op zijn zwijgrecht. Rechtbankpresident mrM.M. Steenbeek hield hem verklarin gen voor van anderen die bij de om vangrijke hasjzaak betrokken waren. De verdachte zou als plaatsvervanger heb ben opgetreden van een al eerder in de ze zaak veroordeelde Rotterdamse ho- recaman. De Amsterdammer hoorde 3V4 jaar tegen zich eisen. De/Uit Rotterdam afkomstige verdachte moest terecht staan vanwege het lossen van een container met ka toen, waarin I800 kilo marihuana zat, in een loods in Hardinxveld-Giessendam. Toen dat eind februari gebeurde, sloeg de politie toeen tot het groepje arres tanten behoorde ook de Rotterdammer. „Ik wist echt nergens van," riep de Rot-, terdammer gisteren uit. Uit verklaringen van andere betrokkenen kwam echter aan het licht dat hij heel goed wist dat het om verdovende middelen ging. Hij gaf toe een week eerder in Hardinxveld rondgeneusd te hebben in de betrokken loods, maar hield vol dat hij niets van de inhoud van de container afwist. In mei zou hij evenals de Amster dammer het een en ander te maken hebben gehad met een container dié in Tilburg werd onderschept. Als ontvan ger werd een Pakistaanse bank ge noemd. De Amsterdammer werd in deze affaire een prominente rol verweten, zo bleek uit de verklaringen. Hij onderhield ook contacten met een inwoner van Pa kistan, die de hasj zou hebben geleverd. De Rotterdammer wérd ten laste gelegd dat hij bemoeienis had met de afwikke ling van de verdere invoer en dat hij zijn best had gedaan om de financiering rond te krijgen. De raadsleden drongen aan op vrijspraak;'' t.-;' Mr Ivens, de verdediger van de Rotterdammer, vroeg ontslag van rechtsvervolging omdat zijn cliënt, die een uikering geniet, volgens hem onmo gelijk anderen kon hebben benaderd met het verzoek een paar ton beschik- baar te stellen, zoals beweerd wordt. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak r ROTTERDAM - Morgenmiddag om drie uur heeft Rotterdam er weer een galerie bij. Dan opent Galerie Black Box, vooral gespecialiseerd in fotowerk, aan de Schonebergerweg 14 (tussen Heemraadsplein en Rochussenstraat) met een expositie van Fons Mineur in het kader van de Fotografiebiennale Rotterdam 88. Het gaat om een selectie uit een fotoreeks van musici van het Rotter dams Philharmonisch Orkest tijdens re petities en concerten. Ook toont Mineur opnamen van een reis door Turkije tot aan de grens met Iraq, Iran en Syrië. De galerie is elke middag vanaf 14.00 uur open, behalve op maandagen en woensdagen.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1