Vrouwen pakken kans in zesde seizoen Filmclub rondom een dinosaurus? Wim de Haan organiseert kelnerloop Drie auto's gestolen Het Vrije Volk SCHIEDAM Respecteer beton ven Groothandels- gebouw Ruim vijfduizénd voor Daniël den Hoed Naar Engels voorbeeld: In tenue en met vol blad de Lange Haven rond op Brandersfeesten Kledingdief op straat gepakt City Com geldschieter van nieuw Infokab Negen uur lang Zuiderpark-pop Joop van Weelie overleden avonds na negen uur meiden de Haan, tel. 426 3700. PAGINA 13 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1988 Tegenslag en teleurstelling leiden tot vaste avond met vrouwenfilms en hoop op nieuw ontmoetingspunt voor vrouwen J hij tot ere- >pen donder- aile stilte ter t ROTTERDAM - Wanneer het Gröothandelsgebouw naast het CS in Rotterdam gerenoveerdmoet worden, houd;'Öan rekening met de betonnen buitenkanten alle betonnen details die hefgeiïöuw zo, uniek maken als het nu is. ?qrg dat het niet 'een of andere nieu- we ;regenjas' er omheen wordt, waar door, het zijn eigenheid verliest. Dat is de' aanbeveling die de Monumenten commissie zal doen aan de architecten, die' óp' verzoek van projectontwikkelaar Van' Bphe'men uit Den Haag, het groot- ste'fyérzamelgebouw van Nederland aanpakken. ™^:De Monumentencommissieleden waren^yerrast over de goede staat van dirf 'monumentwaardige' gebouw. Meestal krijgt men bouwwerken onder ogen'dle aanzienlijk minder goed zijn. SCHIEDAM - De Stichting tentefeest van Rietje Konings heeft bij elkaar ƒ5.407,65 verza meld voor de actie 'Isoleren is ge nezen'. Een klein gezelschap van èiechts negen collectanten heeft flit bedrag bijeen gebracht. Wei Rebben ze daarbij muzikale steun 'gekregen van de Rijnmondband en ,van drumband Ambrosius. De opbrengst van de actie, 'die ruim een week geduurd heeft iin Schiedam, is bestemd voor de •afdeling chemotherapie van de Da- Vniël den Hoedkliniek in Rotterdam. (Kankerpatiënten moeten daar (soms weken lang in isolatie door- I brengen. Er worden thans speciale kamers ingericht bij een verbou- i wing, die twee miljoen gulden kost en waarvoor eerder cabaretier en zanger Herman van Veen een tele- visie-actie voerde. SCHIEDAM De invloed van vrouwen is in het zesde seizoen van de Filmclub goed merkbaar. Het idee is ei genlijk uit nood geboren, maar het re sultaat mag er zijn. Voor het eerst maakt een vrouw deel uit van de pro grammacommissie en voor het eerst komt er een vaste avond voor vrouwen films met redelijk aanvangstijdstip. Eike eerste zaterdagavond van de maand vanaf negen uur draalt voortaan in de zaal van de Filmclub, in De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12, een vrouwen film. Mannen mogen er overigens ook naar komen kijken. Marianne Looyen heeft het initia tief genomen voor die nieuwe activiteit. Tegenslag en teleurstelling gaven haar het zetje om een oud idee gestalte te geven. Ze vertelt: „Het idee is al oud. In het vrouwenontmoetingscentrum Barri- ka hebben we ook wel eens films ge draaid, maar daar komt niks meer van. Die slechte behuizing iokt niemand meer daar naar toe. De ontmoetings functie van Barrika ligt op zijn gat. Er is dus duidelijk behoefte aan iets anders. Een nieuw ontmoetingspunt voor vrou wen is gewenst en dat kan de Filmclub worden. Op die gedachte ben Ik ge bracht door een sofavond, die we hier hadden. Dat was op 8 maart. De film 'Julia's geheim' zou hier draaien, maar hij kwam niet door een foutje van de verhuurder. Zo'n dertig vrouwen zaten hier bij elkaar, echt allemaal te balen. We raakten in gesprek en concludeer den, dat bij de Filmclub eigenlijk meer vrouwenfilms gedraaid zouden moeten worden." Van het een kwam het ander. Marianne vond een gewillig oor bij het bestuur van de Filmclub. Voorzitter Ge rard Sparla zegt: „Het is ons jaren niet gelukt om vrouwen bij het bestuurswerk te betrekken. Wij zijn dus zeer blij met deze inbreng." Een ander bestuurslid, Frans Meijer, bekent: „Wij hebben eer tijds het besluit genomen om onze ruim te optimaal te benutten. Daarom zit de computerclub hier en zijn er literaire le- .Hat gaat erom dat we kunnen zien hoe vrouwen leven en bijvoorbeeld bezig zijn met opvoeden ook In andere culturen dan de onze." zingen. Met dit initiatief breiden de acti viteiten verder uit. Onze wekelijkse vrij dagavondfilm gaat gewoon door. Die zaterdag komt erbij." Over de programmering. Marian ne: „Ja, wat zijn vrouwenfilms? Beslist niet alleen films door vrouwen gemaakt. Ook denken we niet uitsluitend aan emancipatorische zaken. Het gaat erom dat we kunnen zien hoe vrouwen leven en bijvoorbeeld bezig zijn met opvoe den ook in andere culturen dan de on ze. Ik hoop dat we films kunnen krijgen van bijvoorbeeld Russische of Chinese makelij. Aan de landelijk actieve organi satie Cinemien hebben we ook steun bij het bepalen van de keuze." Marianne kiest samen met de mannelijke leden van de programmacommissie de films. Daarbij willen zij zich graag laten leiden door adviezen van nog meer vrouwen. De eerste vrouwenfilm in de se rie, waarvoor Bonnie Onderwaater een affiche ontwierp, gaat over de Holly- wood-actrice Frances Farmer. Aange kondigd als de nieuwe Garbo komt ze echter al spoedig van de ene ellende in de andere en tenslotte in een psychiatri sche inrichting. De harteloze behande ling in de studio's en het genadeloze streven van haar moeder om van haar dochter een ster te maken, zijn in dit debuut van regisseur Graeme Clifford de verklaringen voor het leed van Fran ces. Zaterdag, 21.00 uur. De Filmclub start vrijdagavond het nieuwe seizoen met een ander film, waarin ook vrouwen de hoofdrol spelen. Het is de Deense Oscarwinnaar 'Babet- te's feast' van regisseur Gabriel Axel naar de roman van Karen Blixen. Het verhaal speelt zich af in een klein Noors vissersdorp, waar de dominee twee dochters heeft, die gedoemd zijn om oude vrijsters te worden. Een in de kiem gesmoorde romance van een van de dochters met een Franse operazanger heeft na de dood van vader verregaan de gevolgen. De uit een Parijse commu ne gevluchte jonge Babette wordt huis houdster bij de gezusters. Als zij na twaalf jaar de loterij wint, richt zij een feestmaal aan dat het dorp geheel op zijn kop zet. Vrijdag, 21.30 uur. De zaal van De Filmclub in De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 gaat op beide avonden om 20.30 uur open. Toegang ƒ4,-. Door Bemadette Neelisten ROTTERDAM Vanuitde.'vro- lijk gèstreeptë bartent a'arïlde' kade zet de 'marching jazz-band' zich in beweging»,Toeterend en swingend be geven de muzikanten, zi'cfi'in de rich- ting van het museumschip De Buffel. Daar is het dek al goed gevuld met de eerste gasten van de 'afvaartsborrel', die wordt gehouden ter gelegenheid van de derde Amro-Zeilrace en die de dèelnemers heen en weer naar Enge land zal voeren. Een mooiere ruimte om een 'party' te geven is haast niet denkbaar. Het koper- en houtwerk van het historische schip glimt je tege moet en zonder de modern geklede feestgangers zou je je in achttiende eeuwse zeemans-sferen wanen. f In de kleine kajuit waar ik word bipnengeleid verwacht ik dan ook bij na James Onedin bij een olielampje te zullen vinden, maar in plaats van de bebaarde kapitein tref ik twee keurig geschoren heren in driedelig pak, die derorganisatie van de Amro-zellrace vootJiun rekening hebben genomen. -Gebogen over een zeekaart met daar- opjde laatste wijzigingen in de 'beton- rfing' en belichting van de Thames- monding vertellen de Rotterdamse .bankdirecteuren G. C. van der Steen hoven en J.D.Snoek hoe de race tot _stand is gekomen. ff„Het achterliggende idee is dat we voor onze vooraanstaande zaken- en particuliere relaties een groot spor tief evenement wilden organiseren," vertelt Snoek. „Aangezien Rotterdam - een echte havenstad is werd dat een watersport-evenement. Het is nu al het derde jaar dat de Amro-race 'plaatsvindt en het succes is zó groot, dat we lang niet alle gegadigden'kun-'*" nen laten meevaren. Vijftig schepen is en blijft de limiet", en wie het eerst.,, komt, het eerst maait." Dit jaar, telt.de tötalé"beman(.'.::,; ning van dé deelnemende jachten A driehonderdvijftig1 kóppen. Het enige7'; waar ze zelf voor moeten zorgen is scheepsproviand en een zeewaardig vaartuig. De rest krijgen ze aangebo den van de bank. Dat houdt in dat ze bij aankomst in Engeland een 'high tea' krijgen aangeboden aan boord van het Britse commandoschip Persia, met een muzikaal optreden van de Royal Marines. Vervolgens is er in het Natuurhistorisch Museum van Londen een diner, dat zich af zal spelen rond om het skelet van een dinosaurus. „Dat is toch leuk!" zegt van der Steenhoven met een brede grijns. Maar dat is nog niet alles. Op maan dag vijf september, de dag na de te rugkeer van de vloot in Nederland, staat er nog een afsluitingsavond met prijsuitreiking op het programma, die plaats zal vinden in het hoofdgebouw van de bank aan de Coolsingel in Rot terdam. De deelnemers zullen dan vier honderd zeemijlen (zo'n zevenhon derdvijftig kilometer) hebben afge legd. Klinkt goed. Maar wat als het verschrikkelijk slecht weer wordt en de oversteek naar Engeland niet is te maken? Snoek: „Er bestaat een volle dig 'back-up-plan' dat in het geval van zwaar weer in werking treedt. Je kunt je zeer geëerde klanten toch niet zo maar laten zitten? Het 'noodprogram- ma' bestaat uit varen op de Ooster- schelde, via de zeearmen naar Ant werpen, met vervolgens een bezoek "aan de dierentuin; kreeft eten in Yer- seke en. nog meer feestelijkheden." Wat dat; allemaal kosC;daarTa- ten de heren zich liever niet over uit. In leder geval staat als een paal bóven :'.'.'itóiër?dat'!dë^lrëce'' werkerlijk (per fect 'Jsgeorganiseerd. 'Dat.; blijkt ook weer ais ik uit de buik van De Buffel, waar het toch wat benauwd is, naar buiten klim en de kade opzoek. Ver schillende gasten zitten op het terras je te genieten van toast met zaim en kaviaar, krabsalade en andere heer lijkheden. Onder hen bevinden zich Frits van Kooperen, Rien Bout en Piet Schippers, respectievelijk beman ningslid, schipper/eigenaar en co- schipper ('regelneef) van het schip Mon Amour. „Ik doe al twee jaar mee met de race naar Engeland," verklaart Frits, „maar ik ben er nog nooit geko men. Zwaar weer steeds, hè." Waarop Rien uitroept dat Frits niet zulkeslech- te verhalen moet rondstrooien, want 'dit jaar met de Mon Amour kom je er wéil' Rien en Piet zijn helemaal op elkaar ingesteld. Ze varen al jaren sa men, en de band die ze zo hebben op gebouwd is op zee van levensbelang. „De schipper moet een vertrouwens man hebben," zegt Piet, „anders durft 'ie nooit te gaan slapen. Vier uur op, vier uur af, in ploegen van twee. Zo werken wij, en dat gaat altijd goed." En zo praten en lachen ze ver der, genietend van de sfeer en het prachtige vuurwerk dat later op de avond op de kade wordt afgestoken. Vanmorgen in alle vroegte zijn ze uitgevaren. Op weg naar Engeland, of zal het alsnog België worden? In het midden organisator Wim de Haan. Naast hem nemen de kelners Ed Romeijn (links) en Ben van der Kooij. vijf jaar geleden Portugees kampioen kelnerloop. alvast een voorproefje. Vijftig schepen, klaar voor da der Amro-Zeilrace; 'afvaartsborrer SCHIEDAM Ongewild heeft sportschoolhouder Wim de Haan aan de traditionele Brandersfeesten een nieuwe attractie toegevoegd: de kelnerloop. Aan dit evenement mogen ook lady bartenders meedoen. „Heel graag zelfs," zegt de organisator. „Dat maakt het hele gebeuren alleen maar nog inte ressanter. Ik reken echt op vrouwelijke deelnemers. Er is een speciale bokaal voor ter beschikking." De kelnerloop is een race over 750 meter rond de Lange Haven met start en finish bij de sportschool van Wim de Haan. Dat hij op de Branders feesten wordt gehouden berust een beetje op toeval. „Aan onze (west)kant van de Lange Haven wilden wij ook eens iets organiseren om het publiek te laten weten dat wij er zijn. Ik heb toen het idee geopperd om op 18 september, bij de start van het nieuwe sportseizoen, een kelnerloop te houden. Achteraf bleek mij, dat het gelijk valt met het be-' gin van de Brandersfeesten. Ik vind dat geen probleem." De Haan is een sportschoolhou der met brede interesse. In zijn vrije tijd schrijft hij gedichten en sinds elf maan den volgt hij een cursus Chinees. Hij is altijd op zoek naar originele manieren om zijn sportschool in de aandacht te krijgen. Dit jaar is het die kelnerloop. De Haan: „Een dergelijk evene ment is in Engeland mateloos populair bij het publiek. Het wordt daar ook ui terst serieus aangepakt en er zijn zelfs districts- en nationale kampioenschap pen. De deelnemers zijn verplicht in ge paste kleding te verschijnen, omdat ze hun bedrijf presenteren." „Deze regels gelden uiteraard ook voor onze kelnerloop. Het publiek moet kunnen zien dat er kelners lopen, en die vallen niet op als ze in gewone sportkieding verschijnen," legt Wim de Haan uit. „Wij starten 's ochtends om tien uur. Anderhalf uur later vindt op hetzelfde parcours de Havenloop van Schiedam plaats en dan krijgt het pu bliek al genoeg mensen in sporttenue te zien." „Omdat wij de precisie van de kelners ook belangrijk vinden, zijn er aparte regels. Het gaat erom dat de gla zen aan het eind van de rit net zo vol Jjn ais aan de start. Degene die als eer ste over de finish komt, is dus niet per definitie winnaar. Voor elke twee centi meter inhoud, die onderweg verloren gaat, krijgt de loper tien strafsecon- den." Om te voorkomen dat deelne mers kunnen sjoemelen, zullen tussen het publiek in een aantal controleurs 'in burger' staan om te kijken of lege gla zen al dan niet worden gevuld. „Anders wordt het nog een koud kunstje om met een vol blad aan de finish te verschijnen en dat is de bedoeling niet," laat de or ganisator nu ai weten. De Haan noemt deze kelnerloop vooralsnog een probeersel. „Als je iets voor het eerst organiseert, weet je van te voren nooit hoe het publiek er op zal reageren." Hij verwijst naar zijn experi ment van vorig jaar, toen hij gedichten in de ring voordroeg. „Wij hebben toen een aantal bokswedstrijden met theater gecombineerd. Het resultaat was toch wel verrassend. Het bokspubliek kon het waarderen en omgekeerd heeft het ook gewerkt. Ik ben later zelfs enkele theaterliefhebbers bij bokswedstrijden tegengekomen." Wim de Haan vindt het erg be langrijk dat de zaken serieus worden aangepakt. „Daar weten ze in Engeland over mee te praten. Die willen niet dat het een zootje wordt, omdat de kans op vervolg dan automatisch kleiner wordt. Er zijn echter ook een aantal belangrijke factoren welke je niet in de hand hebt. Zoals het weer bijvoorbeeld. Want als het de achttiende september bijvoor beeld pljpesteien regent, blijft het pu bliek gewoon thuis. Ook al heb je alles nog zo goed geregeld." Kelners die aan de kelnerloop willen meedoen, kunnen zich uitslui tend 's avonds nr bij Wim SCHIEDAM - Na vernieling van een etaiageruh heeft een 23-jarige Schiedammer gisteren een colbert en een trui weggenomen bij een modema gazijn aan de Hoogstraat. Omwonenden zagen hem op een fiets weg rijden en waarschuwden de politie. Deze hield de man staande aan de Viaardingerstraat. Hij had de kleding ter waarde van 280 gulden nog bij zich toen de politie hem aanhield. De prijskaartjes met de naam van het modemagazijn wezen naar de herkomst. SCHIEDAM Bij de politie zijn verschillende meldingen van autodief stal binnengekomen. De eigenaar van een Citroen DX (kenteken RX343G) kwam vertellen dat zijn personenwagen gisteren aan de .Juliana van Stolberg straat is weggenomen. De waarde be draagt twintigduizend gulden. Een handelaar heeft de diefstal van twee auto's uit een loods in het in dustriegebied Nieuw Mathenesse aan gegeven. Hij miste een stationcar en een cabriolet in zijn voorraad. Er waren geen sporen van inbraak te vinden. De daders hebben vermoedelijk een valse sleutel gebruikt om binnen te komen. Van een vrachtauto, die geparkeerd stond aan de Overschieseweg, zijn twee accu's gestolen ter waarde van vijftien duizend gulden. UTRECHT - Het failliete kabel- krantenconcern Infokab uit Haarlem heeft besloten tot een fusie met de Lo kale Abonnee TV (LAT) uit Echt in Urn- burg. Volgens directeur Brobbel van Ci ty Com, de Schiedamse leverancier van apparatuur aan Infokab, is overeen stemming is bereikt tussen Infokab en 'een kabelkrantenbedrijf uit Limburg en één uit Brabant'. Brobbel zei dat zijn bedrijf de zaken rond de nieuwe combi natie voorlopig coördineert. Zijn bedrijf brengt de apparatuur in en zal vrijwel zeker ook als geldschieter optreden. Infokab had in 28 Nederlandse gemeenten een kabelkrant; inmiddels is Amersfoort afgevallen. In Utrecht is de kabelkrant sinds vorige week van het tv-scherm verdwenen. Casema, de leve rancier van signaal aan de kabelkrant, sloot het failliete Infokab af. Het bedrijf wacht af wat de nieuwe combinatie aan zekerheden te bieden heeft voor het be sluit opnieuw signaal te leveren. De nieuwe combinatie omvat vol gens Brobbel van City Com veertig ka belkranten. Welk Brabants kabelkran tenbedrijf deelneemt in de combinatie is nog niet duidelijk. Daarvoor zijn twee. kandidaten, Brabant Pers in Best en Uitgeverij Vorsselmans in Zundert, maar deze ontkennen allebei ten stelligste dat sprake Is van een fusie met Infokab. ROTTERDAM Zeven jaar na de laatste editie van het indertijd roem ruchte New-Popfestival wordt dit Jaar voor het eerst weer een vergelijkbaar popfestival gehouden in Rotterdam. Ko mende zondag, 4 september, bieden vier podia op verschillende plaatsen in het Zuiderpark plaats aan negentien popgroepen die volgens de organisato ren 'op het punt staan door te breken'. Daarnaast worden over de hele dag ver spreid theatervoorstellingen gegeven, zowel In een theatertent als op de vel den. Het festival duurt van elf uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. Rythm blues, rap, psychedelica en funk punk zijn enkele van de stijlen die te beluisteren zijn op dit Pop Park Rotterdam-festival. De openingscere monie wordt verricht door burgemees ter dr A. Peper. Na hem treden onder meer op Living Colour, Urban Dance Squad, Soup Dragons, Derek B, The Scam, High Spirits, Swahilibillies en The Fata! Flowers. SCHIEDAM Naar pas nu be kend is geworden is zondag 21 augus tus op 74-jarlge leeftijd Joop van Weelie, de ere-voorzitter van de hand balvereniging DWS, tengevolge van een hartaanval overleden. Joop van Weelie was één der op richters van DWS, een afsplitsing vijftig jaar geleden van de handbalafdeling van de gymnastiekvereniging Thor. Hij is altijd zeer betrokken geweest bij het reilen en zeilen van DWS en diende zijn vereniging vele jaren als voorzitter, maar ook als penningmeester. Als spe ler was hij een graag gezien man bij ve le handbalvrienden vanwege zijn uiterst sportieve optreden. Vanwege zijn grote verdienste voor DWS werd hij tot voorzitter benoemd. Afgelopen dag is Joop van Weelie in aarde besteld.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1