Ongeluk wi st op gevaarlÊ ke situatie Belangstelling voor abonnement Het Vrije Volk SCHIEDAM/VLAARDINGEN /MAASSLUIS zaterdag 3 september ions Maassluis wil weten dat het monumenten heeft! 's Winters meer bussen uit 's Gravelandsepolder Na 35 jaar keert verkeerschaos terug Witte ekster is een „unieke mutatie" Meer aandacht voor schuldbemiddeling ANWB geeft ski-gymnastiek in Margrietzaal Spectaculaire demonstraties bij vlootdagen in Rotterdam Tas ontvreemd PAGINA 22 'Weefbewegingen zijn altijd riskant in het verkeer, maar als men zich aan de regels houdt, gebeuren er geen ongelukken' Asfaltering van B.K.-laan en verbreding Oranjebrug leidde tot racebaan m ruim tie' WSWY if: ïS< Door Bon van Haren SCHIEDAM „Zoiets moest er een keer van komen," zegt een bewo ner van een flat aan de Van Oldenbar- neveltstraat in de Schiedamse wijk Nieuwland. De klap van de botsing van het kleine personenwagentje tegen de stilstaande Turkse vrachtwagen, gister morgen op snelweg A 20, trilt bij hem nog na. Enkele jaren geleden werd hij ook al geconfronteerd met een treinon geluk vlak voor zijn deur. Gistermorgen behoorde hij tot de vele Schiedammers, die naar het Ha- zepad In het Prinses Beatrixpark waren gelopen om de gevolgen van het onge luk, dat gistermorgen om elf uur plaats vond op de rijksweg, ter hoogte van het Prinses Beatrixpark, van heel dichtbij te bekijken. Dat ongeluk heeft het leven gekost aan een 65-jarige vrouw uit Hel- levoetsluis. Haar één jaar oudere man is zwaar gewond in het ziekenhuis opge nomen. Zij reden met hun Renault 5 op een op de vluctiL.iook stilstaande vrachtwagencombinatie uit Turkije, waarvan de chauffeur de weg kwijt was. Volgens ooggetuigen werd het echtpaar uit Helievoetsluis door een passerende vrachtwagen van de njstrook in de rich ting van de Beneluxtunnel gedrukt. De plaats van het ongeval was enkele uren daarvoor door wegwerkers veriaten, die een deel van de rijksweg van nieuw asfalt hebben voorzien. Het is een door vele automobilisten verfoeide plek omdat daar het verkeer komend uit Rotterdam en rijdend in de richting van de Beneiuxtunnei of de afslag Schie- dam-Noord het verkeer kruist, dat van uit Schiedam centrum en de 's-Grave- landsepolder zich in de richting van Viaardingen wil begeven. Tijdens de spitsuren staan auto- milisten cp die plek regelmatig in file of rijden langzaam. Wel ontstaan dan vaak ook gevaarlijke situaties doordat auto mobilisten langdurig op de middenbaan van de drie uit Rotterdam komende rij stroken blijven rijden in de hoop vlak voor de splitsing naar de Beneiuxtunnei naar rechts te kunnen opschuiven naar de baan, die in de richting van de tunnel gaat Zij ontmoeten daar behaJvp de kalm rechts blijvende autoberijders, die ze net gepasseerd hebben ook de zich naar de linkerstroken in de richting van Viaardingen en Maassluis haastende Z V' Z Dagelijks komt hot vorkoor op de rijksweg 20 ter hoogte van bet Prinses Beatrixpark in do knoop. automobilisten van de invoegstrook uit de 's-Gravelandsepolder. Buiten de spitstijd kruisen auto's elkaar op deze plek met hoge snelhe den. Er vinden regelmatig aanrijdingen en bijna-ongelukken plaats. De vracht wagen van Bakkerij Lensvelt (Van de Meer Schoep), die de personenwagen van de slachtoffers naar rechts heeft gedwongen, reed daar ook op, volgens de Schiedamse politiewoordvoerder. „Deze weefbewegingen zijn in derdaad gevaarlijk en komen we ook bijvoorbeeld tegen bij het Prins Claus plein in de rijksweg Den Haag-Amster dam," herkent B. Koens van de ver- keersatdeiing van de ANWB de situatie. Vanuit Sci.!edam heeft de toeristenbond echter de laatste jaren geen klachten meer ontvangen. In het verleden was dat anders toen de oprit vanuit het Schiedamse centrum verder naar ooste lijke richting iag en het verkeer zich nog voor de in de rijksweg opgenomen tun nel onder de spoorlijn samenvoegde. Enkele jaren geleden is een extra tun neltje gegraven in het verlengde van de Braauwweg in de 's-Gravelandsepolder, waarin de invoegers snelheid kunnen maken. Koens: „We hebben enkele van deze gevaarlijke situaties in het land, waarbij je de risico's met goede beweg wijzeringen en wat borden of andere voorzieningen nog redelijk kan sturen. Dat is dacht ik ook wel hier het geval. Het wordt natuurlijk wat anders als mensen ach niet aan de regels houden en andere weggebruikers van de rij strook duwen. Bovendien is hier de ex tra veiligheid van een vluchtstrook ge lukkig aanwezig, maar die is niet be stemd om een kaart te gaan staan le zen." Veranderingen ten goede zijn in deze omgeving voorlopig niet te ver wachten omdat er de ruimte met voor is. „Pas als Rijksweg 19 wordt doorge trokken naar Den Haag kan het beter worden", meent Koens. „Dan heb jörin ieder geval niet meer te maken met ver keer, dat vanuit Den Haag naar het Bot- iekgebied of Rotterdam-Zuid wil via de Beneluxtunnel." MAASSLUIS Maassluis heeft monumenten en wil dat weten ook. De oude gemeente pakt flink uit tijdens de Nederland Open Monumentendag op zaterdag 17 september. Die dag organi seert de Culturele Raad het nodige in en rond de bezienswaardige oude ge bouwen van Maassluis. Er is zowel voor volwassenen als voor kinderen een bro chure samengesteld, waarin de aan dacht wordt gevestigd op de waarde van monumenten. Centraal tijdens de 17de sep tember staat de Grote Kerk, in het hart je van oud-Maassluis. In dit grootste monument van de gemeente zijn ver schillende exposities ingericht, die on der meer gaan over de aanstaande res tauratie van de kerk, over de toren en het carillon. Voor de tentoonstelling van ama teurkunst met de Grote Kerk ais onder werp kunnen nog tot en met woensdag 14 september tekeningen, schllderwerk- jes en foto's worden ingeleverd bij de VW-balie in het stadhuis aan de Ko ningshoek. De dag wordt officieel geopend door wethouder mevrouw LA. Snoeck- Schuller. Ze doet dat om 10.30 uur in de Grote Kerk, waar verder allerlei infor matie te verkrijgen is. Ook de routebe schrijving van een wandeling langs de belangrijkste monumenten is hier gratis af te halen. De toegankelijke monumen ten zijn die dag herkenbaar aan de spe ciale vlag, die voor deze dag is ontwor pen. i In het vrolijk uitziende boekje dat voor de schoolgaande jeugd wordt uit-; gegeven, is een wedstrijd uitgeschre-; ven. Aan de hand van foto's moet gera-j den worden waar een bepaald monu ment staat. Door de antwoorden in een puzzel in te vullen komt een woord te-j voorschijn, dat opgestuurd kan wordea naar de landelijke organisatie van. de, monumentendag. De winnaar wordt eens fiets in het vooruitzicht gesteld. 1 I Het boekje met routebeschrijving verhaalt, hoe het rond het jaar 1300; aan de oude Maasdijk begon. Een aan-? tal lieden bouwde hun krotten van leent en riet bij de sluizen, waar ze de wacht hielden. Uit hun nederzetting Maasland- sluis groeide Maassluis, dat zich in 1614 losmaakte van de moedergemeente Maasland. De bezoeker van nu wordt langs de gebouwen geleid, die later in het bloeiende vissersplaatsje verrezen. Zoals de huizen op het Kerkeiland, het Gemeenlandshuis, het Raadhuis, de Veerstraat, de Schuurkerk en de Markt.; Navraag bij de VW in Viaardin gen leert dat er hier geen speciaal pro-? gramma voor de monumentendag is sa-* mengesteid. „Het Visserijmuseum zal wel open zijn, en het Muziekinformatie-; centrum van Ton Stolk. Maar verder staat er nog niets gepland," aldus da? medewerkster van het VW. -<-< f i osf i SCHIEDAM in de nieuwe win- terdienst heeft de RET extra busritten ingezet voor buslijn 53. Om de groeien de groep werkers in het industriegebied 's Graveiand ter wille te zijn zullen alle werkdagen tussen half vijf en half zes 's avonds meer bussen rijden. Dit besluit is genomen nadat het nieuwe winter- dienstregelingenboekje van de RET ai was gedrukt. De ritten van 16.35,17.05 en 17 35 uur van 's Gravelandsepolder naar NS-station Schiedam-Rotterdam- West staan er niet in vermeld. Ook heeft een uitbreiding plaats gevonden op buslijn 38 tussen Schie dam en Crooswijk. Hier is het traject verlengd tot aan de Boezemlaan, waar een nieuw eindstation is ingericht. Zaterdag is het nieuwe dienstre- gelingenboekje van de RET voor een) rijksdaalder onder meer te koop bij de RET-mfobus op het Vlaardingse Haring-, en Bierfeest. Vanaf dat moment liggen t de boekjes ook te koop bij de vaste kaartverkooppunten, op de informatie-, (tosten van de RET, de postkantoren en, bij de WV's in Schiedam en Viaardin-! gen. Tijdens de Brandersfeesten in( Schiedam zijn de boekjes ook te krijgen, bij de infokraam van de RET. j VIAARDINGEN Het aantal mensen dat een abonnement heeft ge kocht - voor de - voorstellingen in de Stadsgehoorzaal heeft de 1600 over schreden. Dat is nu ai meer dan vorig jaar bij het begin van het seizoen, kan een verheugde directeur M. Putman meedelen. „En er druppelen nog altijd aanvragen binnen," aldus Putman, die op een stijging van het aantal bezoekers rekent van 6 tot 8 percent. We! is hij nog altijd op zoek naar enkele 'animatoren culturèle', „oftewel mensen die in het promotieteam willen meewerken". Tot nu toe hebben ach zes kandidaten gemeld, die na een op leiding bij de Culturele Raad Zuid-Hol land de straat op gaan om het publiek te interessseren voor Theater-Overdag voorstellingen. Er zijn echter minstens tien mensen voor een goed functioneren van het team nodig, zodat Putman be langstellenden, met interesse in theater en het liefst ook enige ervaring, uitno digt zich beschikbaar te stellen. Volgens Putman is een lid van het promotieteam ongeveer twintig uur per project in de weer, „niet per week, zoals eerder is ge suggereerd". Hoewel de gemeenteraad heeft besloten dat de prijzen voor de theater voorstellingen in de Stadsgehoorzaal niet verhoogd mogen worden,',Is Put manier niet aan ontkomen toch hier en daar aan de entree te sleutelen. Put man: „Door hard onderhandeten heb ben we de prijzen kunnen drukken, maar soms ontkom ik er niet aan meer geld voor een kaartje te vragen. Dat ligt dan echt aan de gestegen vraagprijs van de producent." Inmiddels is hij met het Varend Variété, dat niet naar Viaardingen komt wegens problemen met de tentiocatie, tot een financiële overeenkomst geko men. „Het kost me uiteindelijk duizend gulden." De echte schadepost is vol gens Putman niet het geid, maar het verlies aan publieke belangstelling. „Met dat varend theater hadden we in de eerste plaats willen aantonen, dat Viaardingen meer met z'n haven kan doen. En via dat theater hadden we de mensen naar de Stadsgehoorzaal kun nen lokken. Die schakel vervalt nu zodat we ons hebben teruggetrokken op ons eigen bastion." Het spits van het Vlaardingse theaterseizoen wordt vrijdag 16 septem ber, na de open dag op 10 september, afgebeten door cabaretier Herman Fin kers. Deze ais sublieme toneeidwaas i Ui-1 t ♦vat» omschreven Achterhoeker, die de zaai dubbel doet liggeh van het'iacherf ter wijl niemand weet waarom, staat die avond in de Stadsgehoorzaal met zijn programma het meisje van-de slijterij. De voorstelling begint om 20.15 uur, kaarten kosten ƒ17,50. Houders van een Pas 65 of CJP betalen 12,50. Op 17 september staat zaterdag middag en -avond Studio Peer op het programma met Droom. Bij het maken van deze familievoorstelling (geschikt voor kinderen vanaf 8 jaar) heeft Fred Delfgaauw zich laten inspireren door Shakespeare's koningsdrama Macbeth. Hij heeft voor Macbeth gekozen, nadat hem was opgevallen hoezeer machts spelletjes een onderdeel vormen van het spelgedrag van kinderen. Het thema van de voorstelling, de zucht naar macht, blijkt zeer goed aan te sluiten bij de belevingswereld vanaf 8 jaar. Zijn poppenspel wordt gezien als vormge verstheater van internationale klasse. Voor de middagvoorstelling van 14.00 uur geldt een toegangsprijs van ƒ3,50, terwijl voor de avondvoorstelling een tientje moet worden neergelegd. Hou ders van een kortingspas betalen vijf gulden. Door Han van der Horst Zelfs voor automobilisten die in Schiedam geboren zijn, is de stad een doolhof geworden. Dat komt door de vele opgebroken straten en de omleidingen die daarvan het gevolg zijn. Sinds vijfendertig jaar heeft er niet zoveel open gelegen in de stad. De chaos van nu kan dan ook ook al leen maar vergeleken worden met de rotzooi die ontstond, toen in het be gin van de jaren vijftig B en W beslo ten de Burgemeester Knappertlaan aan te passen bij de eisen van de moderne tijd. De Burgemeester Knappert laan of BK-iaan, zoals iedere rechtgeaarde Schiedammer zegt was in de jaren twintig aangelegd als een rustige allee die nog wat extra deftigheid verleende aan de villa's die haar in groeiende aantallen omzoom den. Aanvankelijk liep de laan niet verder dan de AJeidastraat, want daar begon het in het begin van deze eeuw aangelegde Sterrebos. Dat bos is ge- heef opgeofferd aan de woningbouw en de industrie. De BK-iaan werd doorgetrokken tot aan de Vlaardin- gerdijk. Zo ontstond er een heel nieu we verkeerssituatie. Oorspronkelijk reed het verkeer van Rotterdam naar Viaardingen en het achterliggende Westland eerst over de Koemarkt- brug, sloeg daarna rechtsaf de West- vest op om vervolgens via de Vlaar- dingerdijk de Vijf Sluizen, de gemeen tegrens met Viaardingen, te bereiken. De nieuwe BK-iaan vormde zo een veel snellere verbinding met het centrum en de weg naar Rotterdam. Dat smalle Oranjebruggetje vormde wei een hinderpaal, maar daar deed de gemeente wat aan door een voor die tijd hoogst moderne nieuwe brug te bouwen. De Nieuwe Haven werd ter plekke een stuk aangeplempt, zo dat een brede, grootsteedse toegang ontstond, ook al moest het verkeer een rare bocht maken, omdat de Oranjestraat niet rechtstreeks op de BK-iaan aansloot. Zo werd een mooie wandellaan met bomen in het midden een hoofd verkeersader. Toen de welvaart een paar jaar na de oorlog terugkeerde, kon hij al gauw de verkeersstromen niet meer verwerken. Daarom besloot de gemeente er een brede geasfal teerde weg van te maken, helemaal ingericht voor auto's. Ook de roman tische gaslantaarns moesten plaats maken voor forse electrische lichtma sten. Dat heeft Schiedam geweten. Meer dan een jaar lang lag de hele BK-laan open. Het verkeer en de au tobussen werden omgeleid, eerst vla de Uduinastraat, later via de West Frankeiandsestraat. Alleen de kinderen in de boomloze arbeidersbuurten tussen de BK-Laan en de Vlaardingerdijk geno ten ervan. Die hadden ineens de grootste zandbak van Nederland tot hun beschikking. Met scheppen en kruiwagentjes trokken zij erop af om kuilen te graven en zandkastelen te bouwen. Dat kon toen nog gemakke lijk, want het stratenmaken was niet erg gemechaniseerd. Er werd ontzet tend veel met de hand gedaan en er moeten honderden mensen aan het karwei gewerkt hebben. Schiedam oogstte wat het had gezaaid. De BK-Laan werd een race baan dwars door een druk stadsdeel. Er gebeurden veel ernstige ongeluk ken. De gemeente kon daar niet veei meer aan doen dan borden plaatsen met de aanmaning „Matige snelheid, minder ongelukken", maar veei haal de dat niet uit. Sinds de jaren zestig werden de BK-laan en de daarop aansluiten de Oranjestraat toneel van geweldige verkeersopstoppingen. Hoe druk en gevaarlijk het verkeer was, is te zien in de Schiedam-film van cineast Jan Schaper. Die druk is eigenlijk pas van de ketel gehaald door de voltooiing van rijksweg 20 die het meeste ver keer om de stad leidt. Toen ook kon wethouder Zij develd maatregelen nemen om aan het racebaan-karakter van de BK- laan een eind te maken. Hij deed dat door middenop de rijweg bloembak ken te plaatsen. Dat leidde tot heftige protesten van veel bewoners die hun parkeerruimte in gevaar zagen ko rnet, maar met hen werd geen reke ning gehouden. Nu heeft de BK-iaan weer Iets terug van dat oude, dat rustige, dat deftigs van vroeger. MAASSLUIS Tijdens de win tersport-vakantie breken er op de be sneeuwde ski-heliingen naar de zin vair de ANWB, teveel benen. Het veroor zaakt wekenlang ongemak voor de slachtoffers, en ook de verzekering zal er niet blij mee zijn. Vandaar dat de ANWB de komende maanden ski-gym nastiek gaat geven. De cursus van acht tien lessen begint 16 september in de Maassluise Margrietzaal aan de G.A. Brsderolaan, van 20.00 tot 21.00 uur. ANWB-leden betalen 105 gulden, niet leden 120 gulden. Liefhebbers kunnen zich aanmelding bij het ANWB-kantoor aan de 's-Gravelandseweg 565 in Schie dam. Het kantoor is te bereiken op tele foonnummer 010-4734333. ROTTERDAM De Koninklijke Marine houdt op 24 en 25 september de vlootdagen aan de Parkkade in Rotter dam. Het publiek kan verschillende fre gatten bezichtigen en getuige zijn van spectaculaire demonstraties van de Ma rine Luchtvaartdienst en het Korps Ma riniers. De marinierskapel zal op beide dagen een lunchconcert verzorgen. Ten slotte is er een tentoonstelling ingericht over de wereldwijde activiteiten van de marine. De toegang tot de Vlootdagen is gratis. Aan de Parkkade liggen onder meer het geleidewapenfregat H.M.S. Tromp, het standaardfregat H.M.S. fifoys van Treslong en het fregat H. M. S. Van Nes afgemeerd. Deze schepen zijn van negen uur tot vijf uur van binnen en van buiten te zien. De Marine Lucht vaartdienst zal op beide dagen om tien een demonstratie geven van reddings acties door een Lynx-heiikopter. Deze is voorzien van een uitgebreide medische uitrusting. Mariniers beginnen om 14.20 uur met een spectaculaire afdaling van het Maastunnelgebouw-Noord. Ook zullen zij vanuit een helikopter per parachute in de Nieuwe Maas landen. De mari nierskapel geeft vanaf haif een 's mid dags een concert. Het optreden vindt plaats ter hoogte van het fregat Tromp. VLAARDINGEN - Uit een cabi ne van een bestelbus is donderdag op klaarlichte dag een handtas met een paar honderd gulden, een giro- en een bankpas gestolen. Het busje stond voor een woning aan de Emmastraat. Toen de bestuurster een flets uit de garage bij de woning ging halen, heeft zij de ca bine niet afgesloten. Van die gelegen heid heeft de dief gebruikt gemaakt om zijn stag te slaan. i SHaTi f* MWÊiik Witte merels en witte mussen schijnen de laatste jaren regelmatig gesignaleerd te worden In bet Nederlandse luebt- maar de witte Europese ekster die sinds kort in do Rotterdamse diergaarde verblijft, wordt ..een unieke muta- bijzonder genoemd. Niet alleen vanwege de kleur, maar ook omdat da uit Scheveolngen afkomstige vogel In een I goede conditie verkeert. „Meestal worden dergelijke exemplaren direct na de geboorte uit bet nest gemikt, omar de ze is, heel vreemd, toch In leven gebleven," aldns een Blijdorp-medewerker. VLAARDINGEN - De Gemeen telijke Kredietbank zai in Viaardingen worden samengevoegd met de Ge meentelijke Sociale Dienst. Omdat deze verandering in de organisaiie geen ge volgen zal hebben voor het geid lenen aan burgers, zal de kredietbank-nieu- we-stijl gewoon aan de Schledamseweg gehuisvest blijven. Na het samengaan van de twee instellingen zal er in Schie dam een eigen kredietbank worden in gesteld. Nu leent de kredietbank nog geld aan mensen in Viaardingen en Schiedam Volgens M. Kouwenhoven van de afdeling Weizijn overlapt een dee) van de werkzaamheden van beide diensten eikaar. Kouwenhoven: „Voor een deel doei de GSD aan schuld bemiddeling, terwijl de kredietbank zich daar ook mee bezig houdt. Door het samengaan kan de deskundigheid worden gebun deld." Door deze bundeling zai er effi ciënter gewerkt kunnen worden. Aan deze gedachte ligt de wens ten grond slag, dat er meer personeel zich met schuldbemiddeling zat gaan bezighou den, zonder dat er meer mensen voor aangetrokken hoeven te worden. De verwachting is namelijk, dat er in de toekomst voor meer mensen schuldbe middeling noodzakelijk zai zijn. Voor meer ambtenaren is echter geen geid, zodat de oplossing in het samengaan van beide instellingen wordt gezocht De leiding van de samengevoeg de kredietbank en GSD komt in handen van de directeur van de GSD. De admi nistrateur van Financiën, die nu leiding geeft aan de kredietbank zal van zijn taak worden ontheven. Het is de bedoe ling dat de wijijgjngen op 1 januari 1289 zijn Ingevoerd.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1